agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni305Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2012, 13:14   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba...Konuyu tesadüfen gördüm. Uzman bir sağlıkçı olarak sütten geçebilen hastalıklar konusunda dikkatli olmanızı öneririm.

Brucella süt ve pişmemiş süt ile yapılan süt ürünleriyle geçen oldukça yaygın olan ve belirtileri sinsice ilerleyen bir hastalıktır.

Özellikle taze peynirle sık bulaşır. Peynirin yapımı üzerinden 3-4 ay geçtikten sonra bulaşıcılık kalkar. Yoğurdu bilmem 3-4 ay bekletip yeme imkanı var mı?

sütçünüzün verdiği temizlik güvencesi bence şüpheli kendi ineğimi besleyip sütünü elimle bile sağsam kaynatmadan tüketmem. Fiziksel temizlik ile bakteriyolojik temizliği ayırdeden bir sütçünüz olmalı bu güvenceyi verdiğine göre. Sadece uyarmak istedim brucella hastası bir çok çocuğu tedavi etmiş bir doktor olarak.

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 13:31   #332
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
İneklerin sağımının yapıldığı yerleri görmüş birisi olarak ben de %100 hijyen ve bakterisiz bir ortamın olabileceğine kanaat getiremiyorum. Ayrıca besi ve yem işiyle uğraşan bir tanıdığımızdan öğrendiğim kadarıyla süt sağıldığı andan itibaren bozulmaya yani bakteri üretmeye başlarmış. Bu yüzden kaynatmadan süt kullanmak bana da pek doğru gelmiyor.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 19:32   #333
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Arkadaşlar sizleri gayet çok iyi anlıyorum fakat ben kendimi iyi ifade edemedim sanıyorum...
Konuyu daha detaylıca açıklık getirmeye çalışacağım, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Çiğ sütteki termofolik (faydalı) bakteriler 55 Derecede ölüyor (Bu bilgiyi üniversiteden aldım)
E ozaman bu çiğ sütü kaynama noktasına getirirsek ne olur?
Ayrıca;
Aşağıda vereceğim linkin "kaynatma" bölümüne bir göz atın. Diyorki; Çiğ sütü kaynatmadan, mayalama sıcaklığında yoğurt mayası, olası zararlı bakterileri yok ediyor. Bu bilgiyide çocuk doktorundan aldığını söylüyor.
Çiğ sütten ev yoğurdum / Beslenme / Milliyet Blog
Ben inatçı biri değilim, sadece doğru bilginin ve GERÇEK yoğurt yeme peşindeyim
Lütfen bu konuyu birlikte tartışıp doğruyu bulalım.

Saygılar...

serefsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 21:58   #334
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Sonunda Ankara'da ev yoğurduna kavuşmuş bulunmaktayım. AOÇ günlük süt ve Adana'dan getirdiğim ev yoğurdu mayam karışınca yoğurduma kavuştum. Böylelikle hazır yoğurt işkencesi de sona erdi. Keramet mayadaymış. Çünkü aynı sütle yaptığım bir çok deneme başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İşte benim mutlu sonum.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 20:54   #335
Ağaçsever

Arkadaşlar 2 değerli hocamızdan aldığım cevapları burada yayınlıyorum;
Sütü kaynatmak doğru değil. Süt pastörize edilir. Pastörizasyon işleminde
süt, çoğunlukla 62.8 oC'de 30 dakika ya da 71.7 oC'de 15-45 saniyede
ısıtılarak derhal soğutulur. Soğutma olmadan pastörizasyondan bahsedemeyiz.
Bu işlemin temel amacı patojen dediğimiz hasta hayvanlar ya da yanlış bazı
uygulamalarla süte bulaşan ve tüketicide önemli hastalıklara neden olan
mikroorganizmaları yıkımlamaktır.

Pastörizasyon işlemi sütte bulunan bütün mikroorganizmaları yıkımlamaz,
yani bir sterilizasyon değildir. Pastörizasyonun diğer faydasıda süte
katılacak yoğurt kültürünün daha kolay gelişmesini sağlamasıdır. Bu
kültürün çok daha rahat gelişmesi evde yoğurt yaparken 1 litre süte bir çay
kaşığı kadar toz şeker atıp karıştırabilirsiniz. İlave ettiğiniz şeker
kültür bakterilerinin metabolizmasına çok iyi gelecektir

Süt pastörize edilmelidir. Sütü pastörize etmeden tüketmek emniyet kemeri
takmadan araç kullanmaya benzer.
En iyi süt çiğ süttür. Sütün en doğal hali çiğ halidir. Ah bir de şu hayvan
hastalıkları olmasa vede üreticiler hijyenin ve sanitasyonun önemini iyice
anlayarak üretim yapsa.

Çocuğumda yapamadım ama imkanım olursa, torunum için öncelikli olarak
bahçeli bir ev alacağım, bahçemde bir keçi besleyeceğim ve torunuma keçi
memesinden süt içmeyi öğreteceğim

Sağlıkla kalın,

Prof.Dr. Zafer GÖNÜLALAN
Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü

2. CEVAP

1. Yoğurt yapımında ısıl işlem uygulamasının (evlerde kaynatma olarak
uygulanır, endüstride 85-90C de 15-20 dakika arasında uygulanır) iki amacı
vardır. Birincisi, gıda güvenliği açısından çiğ sütteki varsa hastalık
yapıcı bakterileri öldürmek; ikincisi süt proteinleri arasında bazı
biyokimyasal reaksiyonları oluşturarak yoğurt jelinin kıvamını artırmaktır.

2. Çiğ sütte her zaman faydalı mikrop olmayabilir. Çünkü çiğ sütteki bütün
mikroorganizmlar süte sonradan bulaşır. Yani çiğ süt alveol hücrelerinden
(memdeki süt üreten hücreler) sentezlenip salgılandığında steril haldedir.
Ancak, meme içinden başlayarak, sağılan kab, sağım tesisi veya sağıcı vb.
her yerden süte bakteri bulaşmaya başlar. Dolayısıyla çiğ sütte her zaman
yararlı bakteri bulunacaktır diye bir kural yok. Çiğ sütten size hayvan
hastalıkları yanında, dizanteri, difteri, kolibasili, tüberküloz, brusella
gibi bir dizi hastalık etmeni de bulaşabilir. Bunu evlerde tespit etmek
mümkün değildir. O nedenle evlerde sütün en azından bir taşım kaynatılması
lazım.

3. Sütün içine mayalamak için kattığınız Lactobacillus bulgaricus ve
Streptecoccus thermophilus bakterileri, zaten faydalı bakterilerdir. Yoğurt
yapımı esnasında bu bakterilerin sayısı gramda yüzmilyonlarca adede kadar
çoğalır.

4. Yoğurt içinde bulunan bakteriler eğer hızlı bir şekilde ürerler ise
diğer bakterilerin gelişimini durdurabilirler. Ama tamamiyle
öldüremeyebilirler.

Selamlar.

Doç.Dr. Yahya Kemal AVŞAR

Eski 17-04-2012, 12:44   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,
Bende iki seferdir sek'in şişe günlük sütleri ile mayalıyorum yoğurt yapmak için.Sonuç çok mükemmel olmasa da kendi yaptığım doğal yoğurdum oluyor.

Daha kaliteli ve katı kıvamda yoğurt yapmak için zaman gerekiyor diye düşünüyorum.Çünkü ben süt ve ürünleri mezunuyum ama işin uygulaması daha zevkli okumasından.

Sevgiler..

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 13:03   #337
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhabalar,

Ben de yaklaşık 1 aydır kendi yoğurdumu kendim yapıyor ve maya olarak kullandığım yoğurdu da kendi üretimimden kullanıyorum. Tamamen doğal ve katkısız tükettiğimizi bilmek huzurla dolduruyor içimi. Hafta da 5 kilo aldığımız taze sütlerimiz Ankara Elmadağ ilçesinde oturan bir iş arkadaşı tarafından iş yerine getiriliyordu eşimin. Kış sezonunu yaşadığımız için akşama kadar geçen süre pek tedirgin etmiyordu beni yalnız artık havalar ısınıyor, yaz ayları yaklaştıkça getirttiğimiz sütün mesai sonuna dek nasıl taze kalacağı konusunda tereddütlerim oluştu. Kefir mayalamak için de kullandığım taze inek sütünün bozulmadan eve ulaşması için nasıl bir yol takip edeceğimizi kara kara düşünür oldum.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 13:16   #338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
bende evde yoğurt yapmak istiyorum fakat henüz alabileceğim bir yer **** kişi bulamadım. Aylin the sütçü ile ilgili bir çok bilgiye ulaştım kendisine mailde attım umarım geri dönüş yapar.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 16:43   #339
Ağaçsever

kültürün çok daha rahat gelişmesi için evde yoğurt yaparken 1 litre süte bir çay
kültür bakterilerinin metabolizmasına çok iyi gelecektir.
Ayrıca, 1 litre süte 100g süt tozu eklenerekte kalsiyum miktarı arttırılabilir ve yoğurt çok sert ve süzme yoğurt kıvamında olur.

Eski 17-04-2012, 16:45   #340
Ağaçsever

Üsküdar'da çiğ süt alabileceğiniz bir yer biliyorum, yakın olanlara adresini verebilirim.

Eski 17-04-2012, 16:46   #341
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serefsen Mesajı Göster
Üsküdar'da çiğ süt alabileceğiniz bir yer biliyorum, yakın olanlara adresini verebilirim.
Siz adresini yazın

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 16:47   #342
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ayrıca, 1 litre süte 100g süt tozu eklenerekte kalsiyum miktarı arttırılabilir ve yoğurt çok sert ve süzme yoğurt kıvamında olur.
Peynir altı suyu tozu eklemek de işe yarar mı?

Eski 17-04-2012, 16:49   #343
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Peynir altı suyu tozu eklemek de işe yarar mı?
hiç denemedim...

Eski 17-04-2012, 16:51   #344
Ağaçsever

Alıntı:
Siz adresini yazın
Üsküdar Selami Ali Caddesi üzerinde, Toygar Hamza Camii'nin tam karşısında, 80 yaşlarında yaşlı bir amcanın dükkanı var, ben ondan alıyorum.

Eski 17-04-2012, 16:52   #345
agaclar.net

malina's Avatar

Evde yoğurt yaparken ilk mayayı hazır yoğurttan kullanıyoruz.
Ekşi maya zaman içinde iyileşiyor... Bu mantıktan hareketle, kendi yaptığımız yoğurttan mayalık olarak kullanırsak, giderek daha iyi bir mayamız mı olur?

hepgül ve dryad beğendi.
Eski 17-04-2012, 17:43   #346
Ağaçsever

Alıntı:
Evde yoğurt yaparken ilk mayayı hazır yoğurttan kullanıyoruz.
Ekşi maya zaman içinde iyileşiyor... Bu mantıktan hareketle, kendi yaptığımız yoğurttan mayalık olarak kullanırsak, giderek daha iyi bir mayamız mı olur?
Evde yoğurt yaparken kesinlikle güvendiğiniz bir yerden çiğ süt kullanın, çiğ sütü aldığınız esnafta, mutlaka o sütten yapılmış yoğurt bulunur, maya için isterseniz seve seve verir.
Bu şekilde yapa yapa mayanız gelişecek ve gitgide daha kaliteli yoğurt yemiş olacaksınız.
Hazır yoğurttan mayalamayı tavsiye etmem.
Sütü kaynatmayın! 65 Derecede 30 dakika tutun ve daha önce hazırladığınız buz kalıplarını kullanarak derhal 50 dereceye getirip mayalayın (en iyisi bu)
Uğraşamam yarım saat derseniz, 75 derecede 15 saniye tutun.
Kaynatılmış sütten hayır gelmez, ben kaynatmıyorum, kaynatana da bişey demiyorum, çünkü bu konuda uzmanlar bile ikiye ayrılmış durumda...

Eski 17-04-2012, 20:09   #347
Ağaç Dostu

Alıntı:
kültürün çok daha rahat gelişmesi için evde yoğurt yaparken 1 litre süte bir çay
kültür bakterilerinin metabolizmasına çok iyi gelecektir.
Sayın şerefsen, sütü kaynatmadan nasıl siteril edeceğiz bilgi verirseniz çok memnun olurum. Birde 100 gr süt tozu hakkında bilgi almak isterim. Nescafe içerken kullandığımız süt tozu olur mu? Olursa yaklaşık 2 litre süte kaç çay kaşığı atarız, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevindirmiş olursunuz beni. Saygılar...

Eski 17-04-2012, 22:18   #348
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sudenurnur Mesajı Göster
Sayın şerefsen, sütü kaynatmadan nasıl siteril edeceğiz bilgi verirseniz çok memnun olurum. Birde 100 gr süt tozu hakkında bilgi almak isterim. Nescafe içerken kullandığımız süt tozu olur mu? Olursa yaklaşık 2 litre süte kaç çay kaşığı atarız, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevindirmiş olursunuz beni. Saygılar...
Size Gıda Hijyen teknolojisi profösörü hocamızın bu konudaki yazısını aynen kopyalıyorum

saygılar.

Sütü kaynatmak doğru değil. Süt pastörize edilir. Pastörizasyon işleminde
süt, çoğunlukla 62.8 oC'de 30 dakika ya da 71.7 oC'de 15-45 saniyede
ısıtılarak derhal soğutulur. Soğutma olmadan pastörizasyondan bahsedemeyiz.
Bu işlemin temel amacı patojen dediğimiz hasta hayvanlar ya da yanlış bazı
uygulamalarla süte bulaşan ve tüketicide önemli hastalıklara neden olan
mikroorganizmaları yıkımlamaktır.

Pastörizasyon işlemi sütte bulunan bütün mikroorganizmaları yıkımlamaz,
yani bir sterilizasyon değildir. Pastörizasyonun diğer faydasıda süte
katılacak yoğurt kültürünün daha kolay gelişmesini sağlamasıdır. Bu
kültürün çok daha rahat gelişmesi evde yoğurt yaparken 1 litre süte bir çay
kültür bakterilerinin metabolizmasına çok iyi gelecektir

Süt pastörize edilmelidir. Sütü pastörize etmeden tüketmek emniyet kemeri
takmadan araç kullanmaya benzer.
En iyi süt çiğ süttür. Sütün en doğal hali çiğ halidir. Ah bir de şu hayvan
hastalıkları olmasa vede üreticiler hijyenin ve sanitasyonun önemini iyice
anlayarak üretim yapsa.

Sağlıkla kalın,

Prof.Dr. Zafer GÖNÜLALAN
Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü

kallium, hepgül ve Sudenur beğendi.
Eski 17-04-2012, 22:29   #349
Ağaçsever

Alıntı:
Nescafe'ye konulan süt tozu aslında kahve kreması, ben "Pınar" marka süt tozu alıyorum.
Ayrıca 1 Lt. süte 1 çay bardağı (100 gr.) süt tozu konulabilir.

Saygılar.

Sudenur beğendi.
Eski 17-04-2012, 22:39   #350
Ağaçsever

Yoğurt yapmak basit bir iş değildir, hele öyle parmağını sok yanmazsa mayala falan gibi şekillerde asla yapılmamalıdır!
Böyle yaparsanız, yoğurt yerine vücuda hiç bir faydası olmayan beyaz kıvamlı bir SU yemiş olursunuz.
faydalı bir yoğurt için Termometre şart!

Sizinle bir başka uzmanın yazı ve görüşlerini daha paylaşıyorum.

Saygılar.

Yoğurt Lactobacillus Bulgaricus ve Streptococcus Thermophilus bakterilerinin sütün içindeki laktozu, laktik asite dünüştürmesi sonucu ortaya çıkan bir üründür. Süt proteinleri katılaşır ve patojenlere karşı koruyucu madde oluşturur (asidik ortam). Bu asitli ortamda patojen bakteriler yaşamaz. Sütün bu şekilde durum değiştirmesi, sindirilebilmesini kolaylaştırdığı gibi GI problemi olan kişilerin süt tüketmesine de yardımcı olur. Ayrıca bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını ve patojen bakterilerin azalmasına da yardımcı olur. Lactobacillus Acidophilus ve Lactobacillus Bifidus kullanılan yoğurtlarda probiyotik olarak geçer. Ekmek, kek gibi unlu mamüllerde kabartma tozu yerine yoğurt kullanılabilir ve asit oranı yüksek olduğu için ekmek mayasının etkileşimini arttırır ve güzel kabarmasına yol açar.

Yoğurt yapımı için gerekli bir kaç faktör:

İyi bir sterilize tekniği. Kullanılan her ekipman sıcak suda 5 dakika kadar kaynatılarak sterilize edilir ve bu işlemin ardından zaman geçirmeden kullanılır.

Gerekli ısı miktarı. Lactobacillius Bulgaricus ve Streptococcus termophilus bakterileri termofilik bakterilerdir ve çoğalmak için 37°C ile 50°C arasında ki ısıları tercih ederler. 55°C’de hepsi ölür. Sıcaklık arttıkça üreme hızlarıda artar. 50°C yoğurt yapımı için en iyi ısı olarak verilir ve ptojenik bakterilerin üremesi için de uygun olmadığından tercih edilir.

Mayanın temizliği. Yoğurt yapımına kadar kullanılacak olan maya açılmaz ve kontamine olmaması sağlanır. Yaptığınız yoğurttan maya olarak ayıracaksanız, temiz ve sterilize edilmiş bir bebek biberonuna ayırıp ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında bekletebilirsiniz. Marketten alacağınız ve maya amaçlı kullanacağınız yoğurdu, yapım aşamasına kadar açmayın.

Market sütleri ile yoğurt yapılabilir fakat sert yoğurt istiyorsanız gene CaCl2 eklenmesi lazım. **** 1 litre market sütüne 100g süt tozu eklenerekte kalsiyum miktarı arttırılabilir ve yoğurt çok sert ve süzme yoğurt kıvamında olur. Çiğ süt kaynağınızın tam kontrollü ve tüberküloz ile brusella gibi hastalıklar içermeyen hayvanlardan geliyor olmasına ve sağım sırasında temizliğe ve hijyene önem verildiğinden emin olun. AKSİ TAKDİRDE SADECE MARKET SÜTÜ KULLANIN. Yaptığınız yoğurttan ailenizin hasta olmasını istemeyiz.

Yapılışı:

1. 4 litre çiğ sütü 65°C'ye kadar ısıtıp 30 dakika bu ısıda bekleterek pastörize yapılır. Sütün kaynamasına ve taşmasına gerek yok. Ayrıca dibinin tutmaması için de dikkat edin. Isıtma için ikili tencere kullanabilirsiniz. Daha önce soğuk su ve buz doldurduğunuz lavaboya bu tencereyi yerleştirip hızlı biçimde 50°C, 55°C’ye soğutmanız gerekiyor. Böylece patojenik bakteriler üremek için zaman bulamadan yoğurt yapımına geçeceğiz. Gözünüz termometrede olsun. Marketten alınan sütler için bu aşamaya gerek yok.

2. Süt soğuduktan sonra (50°C’de) içinden 1 bardak süt alıp 1 bardak temiz ve yeni açılmış yoğurt ile karıştırın ve akışkan bir sıvı haline getirin. Yoğurt süt içinde tamamen erimeli.

3. Yoğurtlu sütü 50°C’deki süte bir çırpma teli yardımı ile karıştırarak yavaş yavaş ekleyin.

4. Sütü steril kavanozlara doldurup gene steril kapaklar ile kapatın.

5. Şimdi 50°C ısıyı 3 saat koruyacak bir ortama ihtiyacımız var. Ben bir piknik buzluğu kullanıyorum. Bu buzluk insülasyonu iyi olduğundan içine koyulan 50°C’deki suyu uzun süre koruyor.

6. Kavanozları piknik buzluğuna yerleştirip 50°C’deki suyu kavanozların kapak seviyesine gelene kadar doldurun. Termometreye dikkat edin ve suyun 50°C üzerinde olmamasına çalışın, yoksa maya bakterileri ölecek ve süt kesilmeyecektir. Kapağını kapatın ve 3 saat içinde yoğurt kıvamına gelip gelmediğini kontrol edin.

Kiraz, toprak, Sudenur ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-04-2012, 10:14   #351
Ağaç Dostu

Merhaba,
Ben sanırım en son mayaladığımda sütümü hata yaptım ısıssını koruyamadım.Çok acaip bir sıvı elde ettim.Ne süt ne yoğurt.
Ayranımsı süt gibi birşey oldu.Atmaya da kıyamıyorum.Ne yapsam acaba?

Börek yapımındaki harç içine mi kullansam?Yoksa yorğurt ile karıştırıp belli miktarda ayran mı yapsam?
Tecrübelerime dayanarak pek bir şey olmaz ama düşünmeden edemiyorum.Teşekkürler..

Eski 18-04-2012, 10:21   #352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Merhaba sudenurnur,
Okurken gözüme çarptı,
Neskafelerde kulanılan beyaz toz süttozu değil.
Adı bile garip: kahve beyazlatıcı.
Bitkisel yağlardan yapılıyormuşs sanırım,

Nerede o eski yoğurtlar, ayranlar.

Sudenur beğendi.
toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 12:38   #353
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Merhaba,
Ben sanırım en son mayaladığımda sütümü hata yaptım ısıssını koruyamadım.Çok acaip bir sıvı elde ettim.Ne süt ne yoğurt.

Börek yapımındaki harç içine mi kullansam?Yoksa yorğurt ile karıştırıp belli miktarda ayran mı yapsam?
Tecrübelerime dayanarak pek bir şey olmaz ama düşünmeden edemiyorum.Teşekkürler..

Sayın darla, aynı durum benim de başıma geldi. Sıcak suyun içine oturtup iki saat kadar bekletmiştim, iki gün kadar da hiç dokunmayınca yenilebilir hale geldi. Börek harcı olarakta çok güzel olur. Hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Eski 18-04-2012, 13:05   #354
Ağaç Dostu

Sayın Sudenur,
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.Ne varsa annelerimizde var.

Annemin tavsiyesi de hiç dokunmadan sıcak suyun içerisinde 5/6 saat tekrardan mayalanırsa yoğurt olacağını, ısının yetmediği bir durum oluşup ,sütümün mayalanmadığı için bu hale geldiği aktarıldı.
Bende bu akşam 55 dereceğe kadar ısıtıp sıcak bir şekilde sütümsü karışımımı mayalayacağım tekrar .İşallah olumlu sonuç alabilrim.

Hemde tecrübemiz olur.Çok düşük ısıda bakteriler sütümü yoğurt yapamamışlar meğersem.

Teşekkürler,sevgiler...

Sudenur beğendi.
Eski 18-04-2012, 16:55   #355
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darla Mesajı Göster
Merhaba,

tutmamış yoğurdunuza biraz limon suyu **** sirke koyup kestirin ve çökelek peyniri yapın, çıkan suylada yoğurt çorbası iyi gider...

Önemli NOT:Yoğurt çorbası yaparken yoğurt sıcakla temas ettirilirse zehir olur...
Yoğurt çorbası soğuk olarak yapılmalı ve yenmelidir.

Eski 19-04-2012, 15:21   #356
Ağaç Dostu

Merhaba,
Zaten sütüm sanırım artık peynir olduğu için biraz ısıtınca çökelek oldu.Bende süzdüm bu akşam börek yapacağım.

Isısını biraz yükseltip tekrardan mayalamak da işe yaramadı ne yazık ki.Sevgiler..

Eski 19-04-2012, 17:08   #357
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
3 litre sütten yoğurt yapılamıyormuş. Süt en az 6 litre olmalıymış ki, geriye biraz yoğurt oluşabilecek süt kalsın )) Kaliteli yoğurt için, sütteki katı tanecik oranının artırılması gerekiyormuş kaynatılarak...

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 18:28   #358
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
3 litre sütten yoğurt yapılamıyormuş. Süt en az 6 litre olmalıymış ki, geriye biraz yoğurt oluşabilecek süt kalsın
Ne o, hepsini içtiniz mi?

Eski 19-04-2012, 21:07   #359
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Ne o, hepsini içtiniz mi?
Aslında kedi içtiydi ))

Şaka bi yana, valla ben Artun Ünsal'ın yalancısıyım. "Silivrim kaymak" adlı kitabında Türkiye'nin yoğurtlarını anlatıyor. Her şey iyi güzel, amma velakin yoğurt yapacak "adam" gibi süt bulamayınca, yoğurt yapma hevesim kursağımda kalıyor.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 11:04   #360
Ağaç Dostu

Selamlar,

Ben litrelerce mayalamaya çalıştığım sütlerde hüsrana uğradım ne yazık ki.
Bilinen bir markanın şişe sütlerinden her defasında mayalamaya çalıştığım sütler ne yazık ki yoğut olmadılar.
Derece ile mayaladım,güzel yoğurt buldum mayaladım hatta ve hatta hem düşük hem yüksek derecede mayaladım, olmuyor..Hatta ben başaramıyorum dedim eşim kendi mayaladı olmuyor.

Şuna kanaat getirdim sütlerde sorun var sanırsam.
Firmanın yetkileri ile irtibata geçtim sütlerinizde katkı ya da antibiyotik mi var diye.
Yanıt bekliyorum.
Burada paylaşacağım.

Fakat uht kutu sütler bile mayalanırken inanılmaz şekilde şişe sütlerim mayalanmıyor.İşi artık gerçekten firmaya taşımak zorunda kaldım.Çünkü senelerin tecrübelisi anneme akşam mayalattım sütüm yine çökelek oldu.İmkansızı mı başarıyorum acaba?Hala şoktayım..

Düzenleyen darla : 02-05-2012 saat 11:05 Neden: eksik kelime

Etiketler
doğal yoğurt, evde yoğurt yapımı, yoğurt mayası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024