agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2017, 11:21   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ghozty Mesajı Göster
...
Yıllardır bizimle olaran katüsün alt kısmından çürümeye başladığını fark ettik. .... Demekki kök kısmı tamamen çürümüş.
...
Arkadaşlar, kaktüsübiraz daha yakından inceledim, alt tarafta çürümüş gibi görünen kısımda yumuşama yok. Sadece kısmi kuruma mı oldu acaba. Peyzaj mimarı bir arkadaşımıza danıştım. Kaktüsler konusundabilgili olmadığını, bu kaktüsü tanımlanan şekilde keserek köklenmesini beklemeye de kendisinin cesaret edemeyeceğini söyledi.

Bu tür bir kaktüste böyle bir şeyi deneyen oldu mu? veya kurtarmak içinne yapmalı? Bilgisi olan bir arkadaş kendi bilgisini veya bir link paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler

Ghozty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 12:55   #302
Yeni Üye

mr.emre's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ghozty Mesajı Göster
Arkadaşlar, kaktüsübiraz daha yakından inceledim, alt tarafta çürümüş gibi görünen kısımda yumuşama yok. Sadece kısmi kuruma mı oldu acaba. Peyzaj mimarı bir arkadaşımıza danıştım. Kaktüsler konusundabilgili olmadığını, bu kaktüsü tanımlanan şekilde keserek köklenmesini beklemeye de kendisinin cesaret edemeyeceğini söyledi.

Bu tür bir kaktüste böyle bir şeyi deneyen oldu mu? veya kurtarmak içinne yapmalı? Bilgisi olan bir arkadaş kendi bilgisini veya bir link paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler
Topraktan çıkartıp kök kısmını inceleyin. Toprakla ilgili drenajla ilgili bir sorun olabilir.

mr.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 16:15   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2017
Yeşilin her tonu

Bir yıl önce aldığım kaktüsümün saksısı küçük olduğu için değiştim 3 ay boyunca hiç sıkıntısı yoktu dün çürüdüğünü gördüm. Kurtarabilmem mümkün mü? Lütfen yardım edin.
Teşekkürler.

Yaprakdüzgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 16:30   #304
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaprakdüzgün Mesajı Göster
...Lütfen yardım edin...
Lütfen yazılmış olan önceki mesajları okuyun.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 19:21   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
kaktüsümün köklerinde çürüme başlamış

Name:  asuman.jpg
Views: 2397
Size:  37.2 KB

merhabalar. bu kaktüsü bir yılönce bir supermarketten aldım. ilk aldıgımda 4 taneydiler, sonrasında 5 tane oldular gelişme gösteriyordu. cok fazla sulamıyordum hıc bır zaman. fakat ıkı gun once su verirken 1 tanesının curumus oldugunu farekktım. onu ayırmak ıcın saksıdan cıkardıgımda gelısmekte olan kucuk kaktusde de curume vardı onu da ayırmak zorunda kaldım. sonrasında dün burda okudugum gibi topragından ayırdım ve o sekılde beklemeye basladım. ama sanırım suan ölüyor cunku dıkenlerı ozellıkle alt tarafa daha yakın olanlar eskisi gibi dik ve güçlü değiller. onu kurtarmak için ne yapabilirim ? şimdiden ilginize teşekkür ederim

iiremkilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 13:37   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2017
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 1 ay önce aldım kaktüslerimi ve alıralmaz tamamına compo kaktüs toprağı kullandım, aldığımdan beri sadece 2 kere suladım ama dün farkettimki dikenleri aldığım günkü gibi sert değil biraz yumuşamışlar, kaktüsün kendisinde ise böyle bir yumuşama yok sağlam duruyor. Aslında resimleri var fakat yükleyemedim. Yardımcı olurmusunuz lütfen? dikenlerin yunuşak olması kaktüslerimin çürüyeceği anlamına mı geliyor? bu noktadan sonra ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler

Yebrel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 15:04   #307
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 1 ay önce aldım kaktüslerimi ve alıralmaz tamamına compo kaktüs toprağı kullandım, aldığımdan beri sadece 2 kere suladım ama dün farkettimki dikenleri aldığım günkü gibi sert değil biraz yumuşamışlar, kaktüsün kendisinde ise böyle bir yumuşama yok sağlam duruyor. Aslında resimleri var fakat yükleyemedim. Yardımcı olurmusunuz lütfen? dikenlerin yunuşak olması kaktüslerimin çürüyeceği anlamına mı geliyor? bu noktadan sonra ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum.
(Bu arada kaktüslerim 30 cm'lik saksının için 4 tane yanyanalar bu zarar verir mi ayırayım mı?)
teşekkürler

Name:  kaktüsüm.jpg
Views: 2378
Size:  36.0 KB
Name:  kaktüsüm 1.jpg
Views: 2492
Size:  38.7 KB
Name:  kaktüsüm 2.jpg
Views: 2241
Size:  42.4 KB
Name:  kaktüsüm 3.jpg
Views: 2328
Size:  46.8 KB

Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

su perisi beğendi.
Eski 03-11-2017, 16:06   #308
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bence sağlıklı görünüyorlar. Kaktüsler kışın dinlenmek isterler, sulanmazlar. Linke tıklarsanız yararlı olabilir. Kolay gelsin.

Kışın Kaktüs Bakımı

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 16:06   #309
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Kaktüsleriniz sağlıklı gibi gözüküyor. Dikenlerinin yumuşak olması güneşten olabilir. Çok fazla güneş görmüyorsa olabilir. Kaktüslerin yan yana durması bir sorun yaratmaz.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 16:07   #310
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bence sağlıklı görünüyorlar. Kaktüsler kışın dinlenmek isterler, sulanmazlar. Linke tıklarsanız yararlı olabilir. Kolay gelsin.

Kışın Kaktüs Bakımı
çok teşekkür ederim inceliyorum hemen

Eski 03-11-2017, 16:09   #311
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Kaktüsleriniz sağlıklı gibi gözüküyor. Dikenlerinin yumuşak olması güneşten olabilir. Çok fazla güneş görmüyorsa olabilir. Kaktüslerin yan yana durması bir sorun yaratmaz.
Cevabınız için teşekkürler. Dikenleri yumuşayınca korktum. Sabah güneşi alıyor aslında durdukları yer ama yeterli olmadı sanırım

Eski 28-11-2017, 10:36   #312
Yeni Üye

kaktüsüm sağlıklı mı

Arkadaşlar merhaba,
Görseldeki Huernia boleana kaktüsümü burada tavsiye edilen bir internet sitesinden sipariş ettim. Ürün bana geldiğinde yolda toprağı dökülmüş sadece kökleri kalmıştı Resimlerini çekip müşteri temsilcisi ile iritbata geçtim bana bitkimin sağlıklı olduğunu söylediler. Görselleri aşağıdadır. Bitkim sağlıklı mı?
Değilse güçlendirmek için ne yapmam lazm yardımlarınızı bekliyorum.

Name:  IMG_20171128_102315.jpg
Views: 2677
Size:  70.0 KB
Name:  IMG_20171128_102325.jpg
Views: 2142
Size:  70.3 KB
Name:  IMG_20171128_102358.jpg
Views: 2273
Size:  65.0 KB

su perisi beğendi.
Eski 28-11-2017, 16:01   #313
Yeni Üye

Kimse yardım etmeyecek sanırım

Eski 28-11-2017, 18:40   #314
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yelizsimsek Mesajı Göster
Kimse yardım etmeyecek sanırım
Bugün Salı, "Pazartesi sendromu"nun etkisi henüz azalmadı. Herkes emekli değil, hele bu saatlerde yorum almak zor olabilir. Sabır.

Elimdeki , kaybettiğim, çelik aldığım boleana çeşitlerini inceledim ancak bu görüntü ve renkler aşırı sulanma olasılığını da akla getiriyor ısı düşüklüğü yaşanan bu günlerde (gerçi seradan eve ama..) renk değişikliğini de.

Kök kısmını inceleyin, parmağınızla bitkinin çeliklerine hafifçe değerek de dip kısımlarından esneme olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Gene 2 parmakla dallar çok çok hafifçe sıkılarak sünger / kauçuk gibi mi hissediliyor, pörsümüş mü belirleyebilirsiniz.

Saygılar,

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 08:13   #315
Yeni Üye

Sayın cockpit,
Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Bitkim elime 3 gün önce ulaştı Zengarden sitesinden almıştım.Kaktüs toprağı ve lav taşı da almıştım onlardan çok memnun kaldım. İlk geldi açtım kutuyu aşağıdaki gibi sadece kökleri kalmış topraktan ayrılmış. İncelediğimde sünger gibi değil pörsümüş gibi duruyor. Bana bitkinin sağlıklı olduğunu söylediler fakat hiç inandırıcı değil ki Rengi çok kötü duruyor kurumuş gibi ama dokunduğumda kuru değil.
Teşekkürler

Eski 29-11-2017, 08:18   #316
Yeni Üye

Elime ilk ulaştığındaki fotoğrafı da aşağıdadır.
Name:  2017-11-29_09-15-17.jpg
Views: 2159
Size:  15.5 KB
Name:  2017-11-29_09-15-48.jpg
Views: 2182
Size:  15.3 KB

Teşekkürler

Muda beğendi.
Eski 29-11-2017, 08:59   #317
Ağaç Dostu

su perisi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2017
Alıntı:
Elime ilk ulaştığındaki fotoğrafı da aşağıdadır.
Eklenti 661826
Eklenti 661827

Teşekkürler
Günaydın yeliz hanım kaktüsünüz için üzüldüm. Ama fotoğrafta kökleri sağlam görünüyor. Bence köklerini temizleyip kuru bir toprağa tekrar dikmeyi deneyin. Ben daha önce denemiştim. Başarılı oldum.Tabii kaktüsle ilgilenen kişiler daha sağlıklı bilgiler verirler umarım.İnşallah kurtarabilirsiniz. Kolay gelsin.

su perisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 09:14   #318
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçek asigi Mesajı Göster
Günaydın yeliz hanım kaktüsünüz için üzüldüm. Ama fotoğrafta kökleri sağlam görünüyor. Bence köklerini temizleyip kuru bir toprağa tekrar dikmeyi deneyin. Ben daha önce denemiştim. Başarılı oldum.Tabii kaktüsle ilgilenen kişiler daha sağlıklı bilgiler verirler umarım.İnşallah kurtarabilirsiniz. Kolay gelsin.
Günaydın Çiçek aşığı,
Geldiği gün hemen toprağını değiştirmiştim. altına lav taşı ve güzel bir kaktüs toprağı ile saksıladım. Şimdi hiç sulamayıp kendi haline bırakmam mı gerekecek
İnşallah kurtarırım

Eski 29-11-2017, 09:58   #319
Ağaç Dostu

su perisi's Avatar

Alıntı:
Günaydın Çiçek aşığı,
Geldiği gün hemen toprağını değiştirmiştim. altına lav taşı ve güzel bir kaktüs toprağı ile saksıladım. Şimdi hiç sulamayıp kendi haline bırakmam mı gerekecek
İnşallah kurtarırım
Çiçek kendine gelince gelişim gösteriyor. Ama sizin tam bir araştırma yapmanız gerekir. Biliyorsunuz türlerine göre farklılık gösterebilir.

Eski 29-11-2017, 10:07   #320
Yeni Üye

Alıntı:
Çiçek kendine gelince gelişim gösteriyor. Ama sizin tam bir araştırma yapmanız gerekir. Biliyorsunuz türlerine göre farklılık gösterebilir.
Çok zor gerçekten bakımı Güneş gören yere koydum, tabi bu havada güneş kendini ne kadar gösterirse o kadar yararlanacak Ama anladım ki internetten almamak gerekiyormuş bitki. Bu hafta sonu Eminönüne gidip görerek alacağım Kaktüs ailemi genişleteyim biraz

Eski 29-11-2017, 10:20   #321
Ağaç Dostu

su perisi's Avatar

Alıntı:
Çok zor gerçekten bakımı Güneş gören yere koydum, tabi bu havada güneş kendini ne kadar gösterirse o kadar yararlanacak Ama anladım ki internetten almamak gerekiyormuş bitki. Bu hafta sonu Eminönüne gidip görerek alacağım Kaktüs ailemi genişleteyim biraz
Canlı oldukları için kargoda çok bekleyip yıpranıyorlar . Gidip görerek almanız daha sağlıklı olur.

Eski 29-11-2017, 16:05   #322
Yeni Üye

Alıntı:
Canlı oldukları için kargoda çok bekleyip yıpranıyorlar . Gidip görerek almanız daha sağlıklı olur.
Kesnlikle öyle. Bu da bana ders olsun

Eski 07-12-2017, 13:10   #323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2017
Kaktüsüm çürüyor mu

Merhaba bi süredir kaktüsümün bir köşesinde sararma mevcuttu. Artık hem sararıyor hem büzüşme başladı bu durumla ilgili ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Esra_kr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 23:27   #324
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
sararma dediğin yerler odunsu yapıya bürünmesi ile alakalı benim yetiştirdiğim tüm kaktüslerde mevcut hastalık ya da başka bir şey değil. kaktüsün ayrıca susuz kalmış görünüyor abartmadan sula derim fazla sularsan bu seferde deforme olup çürür susuz kalınca da buruşma gerçekleşebilir kaktüste.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 13:25   #325
Yeni Üye

buruşması susuz kalmış olmasından olabilir

Eski 14-12-2017, 20:47   #326
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esra_kr Mesajı Göster
Merhaba bi süredir kaktüsümün bir köşesinde sararma mevcuttu. Artık hem sararıyor hem büzüşme başladı bu durumla ilgili ne yapabilirim?
Arkadaşların belirttiği gibi, kaktüsünüz susuz kalmış görünüyor.. Yine o kahverengileşme de bitkinin doğal büyüme sürecinin bir parçası.. O kısımlar yavaş yavaş odunsulaşıyor...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 10:18   #327
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Merhaba,
Kaktüsümde bir yamulma meydana geldi neden kaynaklanıyor acaba ne yapabilirim. Bir de gövdesinden beyaz bir şey püskürtüyor o kadar fazla ki durduğu yerin etrafı batıyor bunun da nedeni nedir acaba ?? Kaktüs uzmanı arkadaşla yardımcı olursa bilgi verirse sevinirim .

Eklenen Resimler

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 13:56   #328
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viyol Mesajı Göster
Merhaba,
Kaktüsümde bir yamulma meydana geldi neden kaynaklanıyor acaba ne yapabilirim. Bir de gövdesinden beyaz bir şey püskürtüyor o kadar fazla ki durduğu yerin etrafı batıyor bunun da nedeni nedir acaba ?? Kaktüs uzmanı arkadaşla yardımcı olursa bilgi verirse sevinirim .
o beyazlıklardan anladığım kadarıyla unlu bite benziyor.

viyol beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 18:56   #329
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viyol Mesajı Göster
Merhaba,
Arkadaşımızın söylediği doğru. Kaktüsünüzü unlu bit sarmış. Toprağın su almaması ve elinize dikenlerin batmaması için beşaltı kat naylon sararak ters çevirip su altında eski bir diş fırçası yardımı ile unlu bitleri hiç bir şey kalmayıncaya kadar temizleyin. Yeniden çıkarlar ise aynı şeyi yeniden yapın.

Kaktüsünüz kupa içinde olması, muhtemelen torfa dikili olması, suyun tahliye olmaması nedeni ile çürümeye başlamış olabilir. Yukarıdaki uygulamayı yaptıktan sonra eğer kaktüsünüz yaşıyor ise biraz kumlu geçirgen bir toprak ile tahliye delikleri olan bir saksıya nakledin isterseniz. Kaktüsünüzü kurtarma durumunuz olur. Unlu bitler kupa içinden çıkardığınızda saksının, kupanın aralarında da olduğunu muhtemelen görürsünüz. Onların da temizlenmesi gerekir. Unlu bit toprak içinde saksı içi ve alt kısımlarında da ürediğini düşünüyorum. Çok zor temizleniyor. Zaman zaman kontrol edin.

viyol ve cockpit beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 18:14   #330
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
poweralpha ve Muda bilgileriniz için teşekkürederim.
Kaktüsüm torfta ama kupanın altına drenaj için çakıl taşları koydum ayrıca altına delikte deldim toprağın ıslak olması yüzünden olduğunu sanmıyorum ama ilk fırsatta çıkartıp bakacağım. Eğer böçekten ise dediğiniz gibi bir temizlik yapmam lazım en kısa zamanda.

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024