agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2022, 13:08   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaynana topuzlarının yaşlanan kısımlarında o tür bir kabuklanma çoğu kez oluyor... Mantar hastalıkları da bir etken olabilir... Bence kaktüsünüz sağlıklı görünüyor, ama dilerseniz bir fungisit (mantar öldürücü) ilaç uygulayabilirsiniz...
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.. içim rahatladı bahsettiğiniz ilaçtan alıp denerim

Mesut Temiz beğendi.
Hasip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2023, 09:57   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2023
kaktüsüm bir süredir kök yapmadı ve düşüyordu şimdi düzeldi fakat yumuşadı internette topraktan çıkarıp kuru zemine koyun diyordu sonra 5-10 gün bekleyin yazıyordu işlemi yaptım sizce ölür mü ya da farklı bir şey yapıyım mı?
ve şimdi fark ettim minik bir delik açılmış içinde bir sıvı çıkıyor

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Agust : 12-03-2023 saat 11:07
Agust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2023, 16:24   #543
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Agust Mesajı Göster
kaktüsüm bir süredir kök yapmadı ve düşüyordu şimdi düzeldi fakat yumuşadı internette topraktan çıkarıp kuru zemine koyun diyordu sonra 5-10 gün bekleyin yazıyordu işlemi yaptım sizce ölür mü ya da farklı bir şey yapıyım mı?
ve şimdi fark ettim minik bir delik açılmış içinde bir sıvı çıkıyor
Çürüme olan kaktüslerde kurutma işlemi önce çürümüş kısımların iyice temizlenmesinin ardından yapılıyor... Yani, çürümüş kısımları iyice temizlerseniz, açık yara yüzeylerini de birkaç gün kuruttuğunuzda, kaktüsü uygun bir biçimde toprağa dikerseniz kökleniyor... Yalnız çürük kısımlar tamamen temizlenmediyse çürüme kaktüsün tamamına yayılır ve bitki ölür... Opuntia (kaynana dili) türleri için konuşacak olursak, normalde sadece söz konusu plan bölüm (yaprak) ölür, çünkü çürümenin aradaki boğumdan diğer yaprağa (ki aslında yaprak değil daldır o boğumlar) geçtiğini hiç görmedim...

Siz eğer çürüme olan yaprağı temizlemeden kuruttuysanız, çürüme yaprağın iç dokusuna yayılmış olabilir.. Yumuşama demek, çürüme demek, doku öldüğü için bütünlüğü bozuluyor... Buzlukta donmuş bir sebzenin, mesela bir salatalık ya da kabağın çözününce sıvılaşması gibi bir durum burada "yumuşama"dan kastımız... Bitkinin dokusu sıvılaşmış oluyor...

Kaktüsünüzü yakından inceleme imkânın olmadığından, çürüme var mı, varsa ne kadarına yayılmış, bir şey söyleyemiyorum... Bitkinin bir kısmı çürüdüyse, o kısım fiziksel olarak temizlenip temizlenen yüzey de yıkandıktan sonra birkaç gün kurutulup tekrar köklendirilebilir, ancak dediğim gibi bitkinin durumuyla ilgili bir şey söyleyemiyorum... Yakından çekilmiş net birkaç resim paylaşırsanız, daha net bir şeyler söyleme imkânı olabilir..

Tabii şunu da hatırlatayım, en garanti yöntem, bitkiyi en baştan fiziksel zarar görmeyeceği bir konuma yerleştirmek ve donmaması için soğuktan da korumak...

Normalde çok kolay köklenen, çok dayanıklı bir kaktüstür bu, çürüme yayılmadıysa bitkiyi kurtarabilirsiniz... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2023, 19:29   #544
Yeni Üye

https://streamable.com/upx5f2
https://streamable.com/w60li0
iki tarafıda
ikinci fotoda kaktüsün kök taraflarında kesik var
ve sıvı akmıyor fakat sanki biraz küçülmüş
dikeni batmıyor
nerdeyse 10 saatir nemsiz kuru ve sıcak bir ortamda
bence dokularda bir şey yok öyle görünüyor
ama her yeri yumuşak
çürümeyi anlamadım bile bir parça sarılık yok zaten bu yüzden erkenden haber alamadım
bazı yaraları iyileşmiş
ve dün çıkardığı minik yaprak düştü
hiçbir şey fark etmedim dün sepsertti taş gibiydi bir günde bu hali aldı hiçbir şey anlamadım bile çürüme mi onuda bilmiyorum
farklı bir şey bile olabilirmi sizce
sanki düzelme var ama emin olamadım
bunlar olan tüm durumlar ve bazen farklı şeyler oluyor ve bu yüzden düzeltiyorum
öleceğini düşünüyorum sizde düşünüyorsanız beğenirmisiniz?
üstler daha sert ve cılız küçük gibi altlar bol ve yumuşak gibi
son bir çare falan var mı bence yaşaması çoğu şeye değer

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Agust : 12-03-2023 saat 20:34 Neden: bir şey daha ekliyorum
Eski 12-03-2023, 21:19   #545
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
https://streamable.com/upx5f2
https://streamable.com/w60li0
iki tarafıda
ikinci fotoda kaktüsün kök taraflarında kesik var
ve sıvı akmıyor fakat sanki biraz küçülmüş
dikeni batmıyor
nerdeyse 10 saatir nemsiz kuru ve sıcak bir ortamda
bence dokularda bir şey yok öyle görünüyor
ama her yeri yumuşak
çürümeyi anlamadım bile bir parça sarılık yok zaten bu yüzden erkenden haber alamadım
bazı yaraları iyileşmiş
ve dün çıkardığı minik yaprak düştü
hiçbir şey fark etmedim dün sepsertti taş gibiydi bir günde bu hali aldı hiçbir şey anlamadım bile çürüme mi onuda bilmiyorum
farklı bir şey bile olabilirmi sizce
sanki düzelme var ama emin olamadım
bunlar olan tüm durumlar ve bazen farklı şeyler oluyor ve bu yüzden düzeltiyorum
öleceğini düşünüyorum sizde düşünüyorsanız beğenirmisiniz?
üstler daha sert ve cılız küçük gibi altlar bol ve yumuşak gibi
son bir çare falan var mı bence yaşaması çoğu şeye değer
Eğer kaktüs köksüz yumuşadıysa ve iç yapısı bozulduysa o kaktüs ölmüş demektir. Eğer az bir şey yumuşama varsa alt bozulan kısımdan kesilir. Bir kaç gün yaraların kuruması beklenir. Eğer varsa alt yaralı kısmı mantar engelleyici toza bulanıp dikilir. Can suyu verilir. Diktiğiniz toprak çok fazla su tutan toprak olmaması lazım. Eğer direk torfa dikerseniz yine çürüme başlar.
Bol çiçekli günler dilerim.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2023, 22:08   #546
Yeni Üye

allah rahmet elesin sadece derisi var bildiğin devamı sıvı aslında çürüme olsa anıında fark ederim sarılık olmuyormu ya da yumuşama bende belirti olmadı bugün anında yumuşadı sanki fakat suyu ölçülüydü toprağı su tutmazdı adını da uzuni koymuştum ):
keşke geçmişe dönebilsek ):
ilgilendiğiniz için teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-03-2023, 21:34   #547
Yeni Üye

Bir önceki kaktüsüm çürümeden öldü ve şimdi bir tanesindede aynı belirtiler var dikeni batmıyor ve yaprağı büyümüyor şimdi hemen yapabileceğim bir şey var mı?

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Agust : 17-03-2023 saat 21:38 Neden: yazım hatası
Eski 18-03-2023, 16:41   #548
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bir önceki kaktüsüm çürümeden öldü ve şimdi bir tanesindede aynı belirtiler var dikeni batmıyor ve yaprağı büyümüyor şimdi hemen yapabileceğim bir şey var mı?
"Dikeni batmıyor"la ne tam olarak demek istiyorsunuz? Bastırdığınızda altındaki doku yumuşadığı için diken içe doğru mu göçüyor? Eğer bunu kastediyorsanız, zaten dikenleri o şekilde bastırırsanız dokuyu ezmiş olursunuz... Bunu yapmamalısınız...

Kaktüslerin yaprakları sürekli büyümez, senenin belli dönemlerinde büyür...

Kaktüsler için yapabileceğiniz en doğru şey, onları kendi haline bırakmak, köklerini çıkarmamak, kazımamak, yapraklarını sıkmamak... Bunları yaptığınız sürece bitkilerinizi kaybedersiniz...

Kaktüs sıcak, güneşli bir ortam ister, yerinin değiştirilmemesini ve sarsılmamayı, kurcalanmamayı ister ve toprağının sürekli ıslak kalmamasını ister... Yani, fazla sulamamalısınız ve sulamalar arasında toprak kurumalı...
Yapmanız gereken sadece bunlar... Ne zaman büyüyeceğine, bunun için en uygun zamana kaktüs kendisi karar verecek... Anladığım kadarıyla siz dayanamayıp "bitki çürüdü mü, yumuşadı mı" diye sıka sıka dokusunu zedeliyor ve istemeden de olsa büyük ihtimalle çürümesine yol açıyorsunuz...

Bakın onlarca tür kaktüsüm cam balkonda duruyor, kış olduğu için çoğunu aylardır sulamadım ve çoğuna hiç bakmadım bile... Buraya yazacağım için az önce bir göz attım, hiçbirinde bir sorun yok... Şimdi havalar ısındıkça sulamaya başlayacağım... Hiçbiri de kış boyunca büyümediler, çünkü yazın büyüyecekler...

Kaktüs bakacaksanız sabırlı olmalısınız.. Bu şekilde kurcalarsanız aldığınız her kaktüsü kaybedersiniz... Kesinlikle köklerini falan kazmayın, bitkiyi düşmeyeceği ve soğuktan etkilenmeyeceği güneş alan bir yere koyun.. hepsi bu.. Bunu yaptığınızda bitkileriniz zamanı gelince gayet sağlıklı gelişecek, büyüyecektir... Bol şans..

Eski 19-03-2023, 12:23   #549
Yeni Üye

yardımınız için teşekkürler
elime batıyor ama yapışmıyor herhalde.
ve haklısınız çok hassasım 1 tanesi ölürse nasıl üzülürüm ve bu yüzden yumuşak mı sert mi ölmüş mü diye bakıyorum, bunun ona zarar verdiğini bilmiyordum, uyarı için teşekkürler...

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Agust : 19-03-2023 saat 12:26 Neden: yazım hatası
Eski 19-03-2023, 21:04   #550
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
yardımınız için teşekkürler
elime batıyor ama yapışmıyor herhalde.
ve haklısınız çok hassasım 1 tanesi ölürse nasıl üzülürüm ve bu yüzden yumuşak mı sert mi ölmüş mü diye bakıyorum, bunun ona zarar verdiğini bilmiyordum, uyarı için teşekkürler...
Donmalarına yol açacak soğuk ortamlarda bırakılmadıkça ve fazla suya/neme maruz kalmadıkça kaktüsler son derece dayanıklı bitkilerdir... Bir de darbelerden/sarsılmaktan korursanız zaten sıkıntı çıkmaz... Nadiren parazitler musallat olabilir, onların da çözümü kolay zaten... Sıcak, güneşli bir ortamda tutup fazla sulamadığınızda yaz ayları boyunca güzelce geliştiklerini göreceksiniz...
Bol şans diliyorum...

Eski 16-04-2023, 16:01   #551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2023
...Zerdeçal ve zenfeil tozunu bitkilere ve toprağa çok az serpiştirin faydası oluyor

Ağlama duvarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024