agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2018, 18:13   #361
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Myrilla Mesajı Göster
size bir sorum daha olacak. BU bitkiyi kaç günde bir sulamak doğru olur ? Kimileri kışın hiç sulamasan bile olur diyor. Kimileri haftada bir diyor. Kafam çok karıştı
Her sukulent için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da, kışın çok az sulamanızda fayda var.. Aloeler kışın haftalarca sulanmasa da bir sıkıntı olmaz, ama özellikle serin bir yerde duruyor, az güneş ışığı alıyorsa, fazla su çürümelere, mantarlara, dolayısıyla bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Ben içeride serince bir odada tuttuğum aloelerimi son 2-3 aydır belki 2-3 haftada bir suluyorum, gayet sağlıklılar.
Ancak yazın durum çok farklı. Yazın sıcaklarında, daha çok güneş ışığı aldıkları şartlarda 2 günde bir suluyorum ve çok iyi büyüyorlar bu şekilde..
Kolaylıklar, bol şans diliyorum...

Myrilla beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 18:23   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Her sukulent için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da, kışın çok az sulamanızda fayda var.. Aloeler kışın haftalarca sulanmasa da bir sıkıntı olmaz, ama özellikle serin bir yerde duruyor, az güneş ışığı alıyorsa, fazla su çürümelere, mantarlara, dolayısıyla bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Ben içeride serince bir odada tuttuğum aloelerimi son 2-3 aydır belki 2-3 haftada bir suluyorum, gayet sağlıklılar.
Ancak yazın durum çok farklı. Yazın sıcaklarında, daha çok güneş ışığı aldıkları şartlarda 2 günde bir suluyorum ve çok iyi büyüyorlar bu şekilde..
Kolaylıklar, bol şans diliyorum...
söz veriyorum son soru. Succulentin çürüdüğü aynı toprak ve saksıya başka bitki dikilir mi ? yoksa o toprağa bakteri bulaştığı için toprağı atmak mı daha iyi olur ?

Mesut Temiz beğendi.
Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2018, 18:29   #363
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Myrilla Mesajı Göster
söz veriyorum son soru. Succulentin çürüdüğü aynı toprak ve saksıya başka bitki dikilir mi ? yoksa o toprağa bakteri bulaştığı için toprağı atmak mı daha iyi olur ?
Ben bu gibi durumlarda hemen ekmiyorum, genellikle birkaç ay sonra kullanıyorum o saksıyı + toprağı. Ancak bitkide kesik, yaralanma vb. yoksa, topraktaki bakteri dış çeperi aşıp bitkinin içine giremez. Ben tedbir olarak yine de bekletiyorum ya da hiç olmadı orta kısmını bir kürekle çıkarıp oraya yeni toprak koyuyor ve o şekilde kullanıyorum... Ancak dediğim gibi, sağlam bir bitkiye zararı olacağını sanmam...

Myrilla beğendi.
Eski 06-02-2018, 18:34   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Alıntı:
Ben bu gibi durumlarda hemen ekmiyorum, genellikle birkaç ay sonra kullanıyorum o saksıyı + toprağı. Ancak bitkide kesik, yaralanma vb. yoksa, topraktaki bakteri dış çeperi aşıp bitkinin içine giremez. Ben tedbir olarak yine de bekletiyorum ya da hiç olmadı orta kısmını bir kürekle çıkarıp oraya yeni toprak koyuyor ve o şekilde kullanıyorum... Ancak dediğim gibi, sağlam bir bitkiye zararı olacağını sanmam...
herşey için teşekkürler.....

Mesut Temiz beğendi.
Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 20:25   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2018
Kaktüsüm Buruşuyor, Acil Yardım Lütfen!

Merhaba arkadaşlar, sizlere acil bir sorum olacak. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bir süredir yumuşamakta olan kaktüsümü toka yardımıyla ayakta tutuyordum. Ancak artık buruşmalar da başladı. Sizce nasıl kurtarabilirim? Teşekkürler şimdiden...

Eklenen Resimler

KaktüsümBenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 21:05   #366
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaktüsümBenim Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, sizlere acil bir sorum olacak. Cevap verirseniz çok sevinirim. Bir süredir yumuşamakta olan kaktüsümü toka yardımıyla ayakta tutuyordum. Ancak artık buruşmalar da başladı. Sizce nasıl kurtarabilirim? Teşekkürler şimdiden...
Kaktüsünüzü suluyor musunuz? İçeride durduğu anlaşılıyor, o yüzden soğuktan donmuş olma ihtimalini geçiyorum. Sanki aşırı susuzluktan büzüşmüş gibi geldi bana.

Not: Kaktüsünüz bir opuntia türü ve böyle solucan gibi cansız uzaması güneş ışığı almamasından kaynaklanıyor.. Haliyle bu da kendini taşıyamama sebeplerinden biri olmuştur.

Eski 08-02-2018, 09:47   #367
Yeni Üye

Alıntı:
Kaktüsünüzü suluyor musunuz? İçeride durduğu anlaşılıyor, o yüzden soğuktan donmuş olma ihtimalini geçiyorum. Sanki aşırı susuzluktan büzüşmüş gibi geldi bana.

Not: Kaktüsünüz bir opuntia türü ve böyle solucan gibi cansız uzaması güneş ışığı almamasından kaynaklanıyor.. Haliyle bu da kendini taşıyamama sebeplerinden biri olmuştur.

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Yazın haftada bir, kışın iki haftada bir olacak şekilde suluyorum. Odamda güneş alacak bir konumda duruyor. Daha fazla alması için balkona yerleştirdim bugün. Bunun dışında ne yapabilirim? Sizce yaşama şansı var mı?

Eski 08-02-2018, 14:04   #368
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaktüsümBenim Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Yazın haftada bir, kışın iki haftada bir olacak şekilde suluyorum. Odamda güneş alacak bir konumda duruyor. Daha fazla alması için balkona yerleştirdim bugün. Bunun dışında ne yapabilirim? Sizce yaşama şansı var mı?
Büyüme aşamasında çok zayıf gelişmiş, o yüzden dış etkenlerden çabuk etkileniyor... Güçlü yaz güneşi altında yetişmiş kaktüsler kalın, sağlam ve çok daha dayanıklı oluyor, tam şeklini alıyor.
Balkon soğuksa, bu kadar zayıf bir kaktüsü öldürebilir. Soğuk yerine evin içinde en aydınlık alan şimdilik daha uygun olur.
Bu şekilde ince, cansız gelişmiş kaktüsler sonradan güneş görse de orijinal formlarını almıyorlar. Yani bir opuntia formunu alacak kadar kalınlaşmaz artık. Ama oldukça toparlanır ve bundan sonra vereceği yapraklar (daha doğru ifadeyle dallar) çok canlı ve gerçek formlarında olabilir. Onları ayrıca köklendirip birçok sağlıklı kaktüs elde edebilirsiniz.
Yazın daha sık sulayın. Ben yaz sıcaklarında ve güneş altında tuttuğum kaktüslerimi her gün ya da iki günde bir suluyorum. Önemli olan geçirgen olmayan toprak ya da deliksiz saksı nedeniyle sürekli çamurlaşmış bir toprakta kalmaması. Kışın çok daha az sulanıyor tabii. Ama siz bu kaktüsünüzü evin sıcakça ve en çok güneş ışığı alan yerinde özellikle toparlanana kadar kuru bırakmadan güzelce sulayın. Eğer o alt kısımlar çürümediyse suladıkça şişecekler ve kaktüsünüz kısa sürede toparlanmaya başlayacaktır.
Bol şans diliyorum...

Eski 09-02-2018, 00:05   #369
Yeni Üye

Hocam bugün kaktüs toprağı ve vitaminli kaktüs suyu aldım. Toprağını yeni aldığımla değiştirip, vitaminli suyu normal suyla karıştırarak az miktarda koydum. Çubuk ve toka yardımıyla tutturdum. Aksi taktirde dik duramıyor. Dediğiniz şekilde en çok güneş alan yere koydum ama malum pek güneş yok. Buruşmaya başlayan yerleri kesmemi, budamamı önerir misiniz? Bir de bugün baktığımda daha da solgun, buruşuk görünüyordu. Sanki bir an önce bir şeyler yapmazsam yaşamayacakmış gibi...

Eski 09-02-2018, 09:26   #370
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümüz bir süredir yan yatıyordu, bizde sürekli taşla destekleyip düzeltiyorduk ama geçenlerde farkettikki kaktüs yumuşacık olmuş. Çekip çıkardığımızda kökünün çürüdüğünü, içininde boşaldığını gördük. Fotoğraflarda görüldüğü gibi kesip içindeki çürük kısımları boşalttık, bi kağıdın üzerine koyup karanlık bi odaya koyduk ama doğrumu yaptık size sormak istedim.

Eklenen Resimler

lvntbkdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 09:38   #371
myc
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2018
Lütfen yardım

merhabalar ,
teraryumda baktıgım kaktüslerim nedeni anlamadığım bir şekilde soluyor çürüyor ve yumuşuyor. sebebinin ne olduğunu bilmediğim için müdahale edemiyorum. lütfen bana yardım edin kaktüslerimi kurtaralım

Eklenen Resimler

myc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 11:51   #372
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lvntbkdmr Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Kaktüsümüz bir süredir yan yatıyordu, bizde sürekli taşla destekleyip düzeltiyorduk ama geçenlerde farkettikki kaktüs yumuşacık olmuş. Çekip çıkardığımızda kökünün çürüdüğünü, içininde boşaldığını gördük. Fotoğraflarda görüldüğü gibi kesip içindeki çürük kısımları boşalttık, bi kağıdın üzerine koyup karanlık bi odaya koyduk ama doğrumu yaptık size sormak istedim.
Evet, mevcut durum için doğru yapmışsınız Sayın lvntbkdmr. Sadece, karanlık odaya koymanıza gerek yok, ben daha da çabuk kuruması için bilakis sıcak bir ortamda güneşe doğru çeviriyorum kesik tarafı.
Bu mevsimler çoğu kaktüs türü için en zor dönemler... Hava soğuk ve rutubetli, güneş çok az... Ev ortamında soğuktan korunsalar da havanın yüksek nemi ve güneşsizlik, mantar ve küf kökenli hastalıkları tetikliyor... Bazı kaktüs türleri bunlara daha dayanıklı olsa da bazıları çok hassas...
Kaktüsünüzde hiç çürük kısım kalmamalı, üzerine bulaşmış çürük dokular varsa onlar da iyice yıkanmış olmalı.. Şimdi birkaç gün kurusun, kesik kısımlarda kabuksu bir doku oluşsun... Kesik yerlerin iyice kuruduğunu gördüğünüzde, makul bir derinlikte nazikçe toprağa dikin ve arada sulayarak normal bakımını yapın.. Bir süre sonra köklenip büyümesine devam edecektir.. Ancak çürümeye yol açan bakteri vb. etken diğer kısımlara da nüfuz ettiyse yapacak bir şey yok, bir iki gün içinde o kısım da yumuşar.. Ama umarım kurtarırsınız.. Bol şans...

Eski 09-02-2018, 12:13   #373
Yeni Üye

Alıntı:
Evet, mevcut durum için doğru yapmışsınız Sayın lvntbkdmr. Sadece, karanlık odaya koymanıza gerek yok, ben daha da çabuk kuruması için bilakis sıcak bir ortamda güneşe doğru çeviriyorum kesik tarafı.
Bu mevsimler çoğu kaktüs türü için en zor dönemler... Hava soğuk ve rutubetli, güneş çok az... Ev ortamında soğuktan korunsalar da havanın yüksek nemi ve güneşsizlik, mantar ve küf kökenli hastalıkları tetikliyor... Bazı kaktüs türleri bunlara daha dayanıklı olsa da bazıları çok hassas...
Kaktüsünüzde hiç çürük kısım kalmamalı, üzerine bulaşmış çürük dokular varsa onlar da iyice yıkanmış olmalı.. Şimdi birkaç gün kurusun, kesik kısımlarda kabuksu bir doku oluşsun... Kesik yerlerin iyice kuruduğunu gördüğünüzde, makul bir derinlikte nazikçe toprağa dikin ve arada sulayarak normal bakımını yapın.. Bir süre sonra köklenip büyümesine devam edecektir.. Ancak çürümeye yol açan bakteri vb. etken diğer kısımlara da nüfuz ettiyse yapacak bir şey yok, bir iki gün içinde o kısım da yumuşar.. Ama umarım kurtarırsınız.. Bol şans...
Cevabınız için çok teşekkür ederim, bu sabah baktığımda içinde beyazlıklar vardı gene, küfümsü bi tabakada vardı. Böyle salatalık dilimi kadar kalana kadar kessemmi sizce ? şu an fotolardaki gibi içi oyuk biçimde duruyor

lvntbkdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 14:56   #374
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Sayın lvntbkdmr, ucunda çok ufak bir parça kalırsa yaşama şansı çok az. Eğer çürümeye yol açan organizma içine tamamen yayıldıysa zaten kısa süre içinde tamamı çürür.
çürük kısımların ayrılması çok keskin ve temiz bir bıçak vs. ile yapılmalı, keserken dokular ezilmemeli, düzgün bir kesik olmalı. Ayrıca, kesildikten sonra da o bölgeye dokunulmaması, tutulmaması, ezilmemesi, bir yere temas etmemesi, sadece sıcakça bir ortamda, mümkünse güneşe çevirerek kuruması sağlanmalı.
Bitkinizi kaybetseniz bile bu uygulama bundan sonraki kaktüslerinizde de işinize yarar. Ayrıca kaktüsleri ayırarak çoğaltırken de bu işlemi yapıyoruz.
Bol şans...

Eski 12-02-2018, 08:28   #375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2018
benim kaktüsüm de devriliyor. hiç dikeni kalmadı. ve yumuşak. bununn adı sukulent de olabilir toprağından çıkardım kökü çürümüş gibi de değil ne yapmalıyım

handesonmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 11:03   #376
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handesonmez Mesajı Göster
benim kaktüsüm de devriliyor. hiç dikeni kalmadı. ve yumuşak. bununn adı sukulent de olabilir toprağından çıkardım kökü çürümüş gibi de değil ne yapmalıyım
Bir fotoğraf daha kolay yol gösterilmesini sağlayacaktır sayın handesonmez.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 21:21   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Yıllardır iş yerimin penceresinin önünde kaktüs ve sukulent yetiştiririm. Denemediğim toprak türü, şekli ve karışımı kalmadı. Ancak, her çeşidin ayrı toprak tercihi olduğundan olsa gerek; bir türlü olumlu tam bir sonuç alamadım. Yaklaşık 3-4 ay önce bir marketten solucan gübresi aldım ve saksı topraklarını solucan gübresi ile değiştirdim. 3-4 aydır olumsuz bir durum yaşamadım ancak doğru yapıp yapmadığım konusunda şüphelerim var. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim... Saygılarımla.

Blackhawk2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2018, 15:37   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2018
Merhabalar. Acanthocalycium türü kaktüsüme yaklaşık 4 haftadır bakıyorum. İlk gediğinde de biraz sallanıyordu fakat gün geçtikçe yamulmaya başladı. Tamamen kafasını eğince toprağını biraz havalandırıp düzelttim fakat aynı şekilde eğilmeye devam etti. Alttan kaldırıp bakınca çürümüş gibi görünüyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Lütfen yardımcı olun bu kaktüs benim için çok kıymetli.

tubamba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2018, 15:38   #379
Yeni Üye

Kaktüsümün resmini de eklemek istedim fakat nasıl ekleyeceğimi bulamadım.

Eski 01-07-2018, 18:04   #380
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lvntbkdmr Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Merhaba Sayın lvntbkdmr. Kaktüsünüzün son durumu nedir acaba?

Eski 29-08-2018, 17:18   #381
Yeni Üye

Frat's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2018
Benim de baktığım halihazırda 2 tane kaktüsüm var. Yaklaşık 2-3 yıldır bakmaktayım fakat bugün fark ettim ki bir tanesi kökünden çürümüş. Biraz inceledim ve elimde kaldı. Gövdesi kökünden tamamen ayrıldı. Acaba onu hayata döndürebilir miyim?

Mesut Temiz beğendi.
Frat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2018, 20:03   #382
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Frat Mesajı Göster
Benim de baktığım halihazırda 2 tane kaktüsüm var. Yaklaşık 2-3 yıldır bakmaktayım fakat bugün fark ettim ki bir tanesi kökünden çürümüş. Biraz inceledim ve elimde kaldı. Gövdesi kökünden tamamen ayrıldı. Acaba onu hayata döndürebilir miyim?
2-3 yıldır baktığınız için belli bir büyüklükte olduğunu varsayıyorum. Çürük yerlerden hiç kalmayacak şekilde temiz bir bıçakla kaktüsünüzü kesin. Kesik yer iyice kuruyup kabuk bağlayıncaya kadar 3-4 gün açık havada, tercihen güneşe doğru çevirerek kurutun. Daha sonra kaktüsünüz dik durabilecek şekilde birkaç santimi toprak içine gömülü halde toprağa dikin... Sonra normal şekilde sulamaya devam edersiniz... Eğer çürüme iyice yayılmamışsa bu şekilde kaktüsünüzü kurtarabilirsiniz... Bol şans...

Eski 31-08-2018, 22:14   #383
Yeni Üye

Frat's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2018
Question Kaktüsüm morarmaya başladı.

Kaktüsüm kökünden çürüme yapmıştı ve hafif morarıklık vardı. Forumda bir üyenin tavsiyesi üzerine toprağa ekmeden öyle beklemeye karar verdim fakat bugün morarıklığı iyice yukarılara çıkmış vaziyette. Acaba öldü mü?

Mesut Temiz beğendi.
Frat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2018, 12:41   #384
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Kaktüsüm kökünden çürüme yapmıştı ve hafif morarıklık vardı. Forumda bir üyenin tavsiyesi üzerine toprağa ekmeden öyle beklemeye karar verdim fakat bugün morarıklığı iyice yukarılara çıkmış vaziyette. Acaba öldü mü?
Mesajınızı buraya taşıdım. Ayrı bir konu olarak açmanız takip açısından zorluk çıkaracaktır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 19:55   #385
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Belli bir bölümü çürüyüp yumuşamaya başlamış kaktüslerin kurtarılmasında yapılacak en acil ve önemli şey çürümenin yayıldığı kesimin tamamen kaktüsten ayrılması. Küçük bir çürümüş bölge kalması durumunda diğer kısımlara yayılabiliyor ve tamamını öldürebiliyor.. Çürüme kaktüsün geneline yayıldıysa zaten kurtarma imkânı kalmıyor o andan sonra...
Yapılan rutin işlem, çürümenin yayılmadığı yere kadar temiz bir bıçakla kesip, sağlam kaktüs bölümünü kurutmak... Eğer dibi çürüdüyse, üstte kalan sağlam kaktüsün kesik kısmını iyice kuruyup kabuk bağladıktan sonra uygun derinlikte toprağa dikip normal suladığınızda köklenip gelişmeye devam ediyor...
Ancak sanırım çürüme kaktüsünüze iyice yayılmıştı uygulamayı gerçekleştirdiğinizde.. Neyse, canınız sağolsun, bol bol sağlıklı kaktüsler yetiştirmeniz dileğiyle...

Eski 03-09-2018, 16:51   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba kaktüsümde beyaz noktadırlar vardı onları kulak pamuğuyla sirkeli suyla sildim sonra sararmaya ve yumuşamaya başladı ne yapabilirim

Mltmmltm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 12:47   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2018
Merhaba 🖐🏻

Kaktüsümün toprağı çok kuruduğunda ona yarım çay bardağı su verdim 10 gün evde yoktum ve döndüğümde kaktüsümün içi solmuştu yere yapışmışlar. Sönmüş balon gibi. 3 başı vardı 2 sini bu şekilde kaybettim. Sadece 1 baş kaldı bunu nasıl koruyabilirim ne yapmamlazım. Kaltüsüm neden söndü ? Yardımcı olursanı çok memnun olacağım

yeşili seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 13:02   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2018
fotoğrafları burada

Name:  00b94082-7ceb-415f-acf1-9f447fa21c3d.jpg
Views: 1397
Size:  71.2 KB

Name:  4d042f36-8126-446a-9c70-d66f2047ec1b.jpg
Views: 1384
Size:  72.7 KB

Name:  32e0371c-3140-4533-9228-90528a77e975.jpg
Views: 1377
Size:  72.9 KB

Name:  8481fb9d-dd89-4afa-ad67-813ab83e848c.jpg
Views: 1377
Size:  72.2 KB

yeşili seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 23:58   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Kaktüsüm fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir taraftan rengi açılmaya ve buruşmaya başladı. Diğer taraf canlı ve iyi durumda gözüküyor. Saksısından dolayı hava alamadı diye düşündüm çıkardım. Kesilmesini tavsiye etmişsiniz çoğunlukla ama çok küçük kıyamadım yarısını kesmeye. Sizce kesmek zorunda mıyım yoksa toparlayacak gibi mi görünüyor? Fikirlerinizi bekliyorum

Pixeliarmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2018, 23:59   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Name:  IMG_20180928_000839_HHT.jpg
Views: 1347
Size:  16.5 KB
Name:  IMG_20180928_000959.jpg
Views: 1366
Size:  22.0 KB
Name:  IMG_20180928_001112_HDR.jpg
Views: 1359
Size:  25.7 KB

Pixeliarmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024