agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Amanita
  • 1 Gönderen maviliyesilli
  • 1 Gönderen maviliyesilli
  • 1 Gönderen Kozalakgen
  • 1 Gönderen Kozalakgen
  • 1 Gönderen Kozalakgen
  • 1 Gönderen Kozalakgen
  • 1 Gönderen Agust

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2016, 23:29   #1
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Kaktüste eğilme sorunu

Arkadaşlar kaktüsüm yan yatmaya başladı acaba neden böyle oldu nasıl düzeltebilirim?

coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 16:49   #2
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Fotograf eklemeniz mumkun mu acaba?

coskun8553 beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 02:28   #3
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Name:  11.jpg
Views: 7975
Size:  37.6 KB

coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 23:38   #4
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
yeterli gunes alamiyor. tam gun direk gunes alabilecegi bir yere yerlestirin. kullandiginiz yogurt kabinin dibi delik degilse veya tabakta su birakiyorsaniz curume baslangici olabilir, suyu azaltin.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 10:34   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Kaktüste şekil bozuklugu ve eğilme

Gecen sene aldığım bu kaktüsün uç kismi zaten inceydi. Gunes alamadigi icin boyle olmuş sonradan anladim tabi. Ama yine de formu düzelmiyor. Kışın aydınlık biryerdeydi ama tam güneşte degildi. Cok bilinçli değildim o zamanlar. Simdi surekli güneşte tutmaya calisiyorum ve yeni yavrular veriyor. 2tanesini ayirdim baska saksıya. Ama ana govde egilmeye basladi. Bir de hızlı bir uzaması var. Suladıkça uzuyor. Bu normal mi? Egrilik icin ne yapabilirim? Her ne kadar sekli bozuk olsa da mammilaria gracilis cinsi.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
maviliyesilli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 14:17   #6
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviliyesilli Mesajı Göster
Gecen sene aldığım bu kaktüsün uç kismi zaten inceydi. Gunes alamadigi icin boyle olmuş sonradan anladim tabi. Ama yine de formu düzelmiyor. Kışın aydınlık biryerdeydi ama tam güneşte degildi. Cok bilinçli değildim o zamanlar. Simdi surekli güneşte tutmaya calisiyorum ve yeni yavrular veriyor. 2tanesini ayirdim baska saksıya. Ama ana govde egilmeye basladi. Bir de hızlı bir uzaması var. Suladıkça uzuyor. Bu normal mi? Egrilik icin ne yapabilirim? Her ne kadar sekli bozuk olsa da mammilaria gracilis cinsi.
İnce büyüyen kısım sonradan kalınlaşmaz... Ama bu önemli bir sorun değil, çünkü artık daha fazla güneş alıyorsa yeni çıkan yavrular normal formlarında gelişecek ve zaten etrafını dolduracaktır... Eğilmeyi, toprağa saplayacağınız ince bir çubukla bitkiyi destekleyerek çözebilirsiniz.. Ben çöp şiş için yapılmış ince bambu çubukları kullanıyorum küçük bitkileri desteklemek için.. Ona iple bağlayabilirsiniz...
Ek bir bilgi: Artık kalınlaşmasa da, bitki yeterli güneşi aldıkça ve o kısım yaşlandıkça içinde gelişen lifler onu sağlamlaştıracaktır... Hatta zamanla basbayağı odun dokusunda bir katman gelişiyor içlerinde... Geçenlerde en az 10 yaşında iri bir kaktüsümü kesmem gerekti, ancak testereyle yapabildim bu işi...
Ayrıca, kışın Türkiye'nin çoğu yerinde güneş az olduğundan kaktüsler maalesef ışıksızlıktan kötü gelişiyor... Bu dönemde sulamayı iyice azaltıp büyümeyi durdurmak iyi bir yöntem... Böylece cılız, biçimsiz dallar/yapraklar gelişmesini büyük ölçüde önleyebiliyoruz...
Not: Antalya'da olduğunuzu gördüm mesajınıza tekrar bakınca... Güneş konusunda kışın göreceli olarak daha şanslısınız tabii... Belki kışın da uygun gelişim sağlanabilir orada... Çok hassas türler dışında birçok kaktüs kışı dışarıda geçirebiliyor zaten... Bahçede tutulabilir çoğu kaktüs türü... Bahçe yoksa, bulutlu bir havada bile, balkonda içeriye göre çok daha iyi ışık alıyorlar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2020, 23:24   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
İnce büyüyen kısım sonradan kalınlaşmaz... Ama bu önemli bir sorun değil, çünkü artık daha fazla güneş alıyorsa yeni çıkan yavrular normal formlarında gelişecek ve zaten etrafını dolduracaktır... Eğilmeyi, toprağa saplayacağınız ince bir çubukla bitkiyi destekleyerek çözebilirsiniz.. Ben çöp şiş için yapılmış ince bambu çubukları kullanıyorum küçük bitkileri desteklemek için.. Ona iple bağlayabilirsiniz...
Ek bir bilgi: Artık kalınlaşmasa da, bitki yeterli güneşi aldıkça ve o kısım yaşlandıkça içinde gelişen lifler onu sağlamlaştıracaktır... Hatta zamanla basbayağı odun dokusunda bir katman gelişiyor içlerinde... Geçenlerde en az 10 yaşında iri bir kaktüsümü kesmem gerekti, ancak testereyle yapabildim bu işi...
Ayrıca, kışın Türkiye'nin çoğu yerinde güneş az olduğundan kaktüsler maalesef ışıksızlıktan kötü gelişiyor... Bu dönemde sulamayı iyice azaltıp büyümeyi durdurmak iyi bir yöntem... Böylece cılız, biçimsiz dallar/yapraklar gelişmesini büyük ölçüde önleyebiliyoruz...
Not: Antalya'da olduğunuzu gördüm mesajınıza tekrar bakınca... Güneş konusunda kışın göreceli olarak daha şanslısınız tabii... Belki kışın da uygun gelişim sağlanabilir orada... Çok hassas türler dışında birçok kaktüs kışı dışarıda geçirebiliyor zaten... Bahçede tutulabilir çoğu kaktüs türü... Bahçe yoksa, bulutlu bir havada bile, balkonda içeriye göre çok daha iyi ışık alıyorlar...
Evet Antalyadayim. Doguya bakan pencerede tutuyorum surekli. Kavurucu sicak yoksa da balkona çıkarıyorum direk güneşe çünkü surekli direk guneste tuttugumda kahverengilesmeler oldugunu farkettim. Evet yeni 2 yavrusu var onlar daha kalin çıkıyor. Cubugu iple baglamak fikri güzel. Tesekkur ederim.

Mesut Temiz beğendi.
maviliyesilli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2020, 13:19   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2020
Kaktüsümde eğilme

Kaktüsüm dün eğilmeye başladı. Biraz güneş alsın diye balkona çıkarmıştım. Normalde dik duruyordu ama fotoğrafta da görüldüğü gibi baya eğildi. Diğer fotoğrafta da görülüyor mu bilmiyorum ama sanki yüzeyinde buruşma var
Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

DremreG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2022, 14:23   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2022
Merhaba. Bir ev değişikliği yaşadım ve bitkilerim için güzel bir alan oluştu , ancak kaktüsüm büyümeye başlamıştı ve sonra güneşi olduğu gibi alınca biçimsel bir bozukluk yaşadı alt tarafı ince üst taraflar ise aşırı büyüme oldu. Çubuklarla tutmaya çalışıyorum ama bilgiye ihtiyacım var , kaktüsün gelişimi için normal mi ? Yoksa yapmam gereken bir şey var mı ? Şimdiden teşekkğr ederim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Kozalakgen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2022, 18:45   #10
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozalakgen Mesajı Göster
Merhaba. Bir ev değişikliği yaşadım ve bitkilerim için güzel bir alan oluştu , ancak kaktüsüm büyümeye başlamıştı ve sonra güneşi olduğu gibi alınca biçimsel bir bozukluk yaşadı alt tarafı ince üst taraflar ise aşırı büyüme oldu. Çubuklarla tutmaya çalışıyorum ama bilgiye ihtiyacım var , kaktüsün gelişimi için normal mi ? Yoksa yapmam gereken bir şey var mı ? Şimdiden teşekkğr ederim.
İnce uzun büyüyen kısımlar, büyümeleri esnasında yeterli güneşi alamadıkları için o formda büyümüşler ve maalesef bu kalıcıdır... Yani o kısımlar hep o şekilde ince ve cılız kalacaklar, ancak bundan sonra yeterli güneş sağlanırsa (ki sizin kaktüsünüz ideal olarak tüm gün güneş ışığı ister, bunu sağlayamıyorsanız en azından birkaç saat tam güneş ışığı sağlanmalıdır) yeni çıkan kısımlar kalın, geniş ve güçlü olacaktır...

Ben olsam yeterli güneş ışığı alıp düzgün formunda gelişen kısımları çelik olarak kullanıp güçlü bir taşıyıcı gövdeye sahip bitkiler yetiştirirdim... Esasında bunu defalarca yaptım da... İnce cılız kısımları da yeni çelikler almak için kullanabilirsiniz...

Kışın yeterli güneş ışığının olmadığı aylarda bu sorunu yaşamamak için b itkinin suyunu neredeyse tamamen kesip serin bir yerde tutarak gelişimini durduruyoruz, böylece güneşli aylarda tekrar gelişmeye başlayıp düzgün formda gelişmesi sağlanıyor...

Eski 21-09-2022, 16:55   #11
Yeni Üye

Mesut bey çom teşekkür ederim. Peki hiç dokunmazsam ve böyle devam edersede sorun yok öyle anlıyorum güvenemiyorum kendime onları çelik olarak kullanmak için.

Eski 21-09-2022, 21:36   #12
Yeni Üye

Alıntı:
İnce uzun büyüyen kısımlar, büyümeleri esnasında yeterli güneşi alamadıkları için o formda büyümüşler ve maalesef bu kalıcıdır... Yani o kısımlar hep o şekilde ince ve cılız kalacaklar, ancak bundan sonra yeterli güneş sağlanırsa (ki sizin kaktüsünüz ideal olarak tüm gün güneş ışığı ister, bunu sağlayamıyorsanız en azından birkaç saat tam güneş ışığı sağlanmalıdır) yeni çıkan kısımlar kalın, geniş ve güçlü olacaktır...

Ben olsam yeterli güneş ışığı alıp düzgün formunda gelişen kısımları çelik olarak kullanıp güçlü bir taşıyıcı gövdeye sahip bitkiler yetiştirirdim... Esasında bunu defalarca yaptım da... İnce cılız kısımları da yeni çelikler almak için kullanabilirsiniz...

Kışın yeterli güneş ışığının olmadığı aylarda bu sorunu yaşamamak için b itkinin suyunu neredeyse tamamen kesip serin bir yerde tutarak gelişimini durduruyoruz, böylece güneşli aylarda tekrar gelişmeye başlayıp düzgün formda gelişmesi sağlanıyor...

Mesut bey çom teşekkür ederim. Peki hiç dokunmazsam ve böyle devam edersede sorun yok öyle anlıyorum güvenemiyorum kendime onları çelik olarak kullanmak için.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-09-2022, 11:29   #13
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Bu şekilde devam ederlerse, alttaki ince kısımlar üstten normal gelişen kısımların ağırlığını bir süre sonra taşıyamayacağı için bitki zaten bükülecek ve sonra da kırılacaktır... Yani zaten bu şekilde büyümeye fazla devam edemez bitki... En iyisi, şimdilik çıtayla/çubukla destekleyerek ve maksimum güneş ışığını sağlayarak yeni yaprakların tam formunda gelişmelerini sağlamak ve olgunlaştıklarında ek yerlerinden düzgünce keserek çelik olarak kullanmak... Onlar çok sağlam birer gövde işlevi görebilirler...

Eski 24-09-2022, 14:10   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Bu şekilde devam ederlerse, alttaki ince kısımlar üstten normal gelişen kısımların ağırlığını bir süre sonra taşıyamayacağı için bitki zaten bükülecek ve sonra da kırılacaktır... Yani zaten bu şekilde büyümeye fazla devam edemez bitki... En iyisi, şimdilik çıtayla/çubukla destekleyerek ve maksimum güneş ışığını sağlayarak yeni yaprakların tam formunda gelişmelerini sağlamak ve olgunlaştıklarında ek yerlerinden düzgünce keserek çelik olarak kullanmak... Onlar çok sağlam birer gövde işlevi görebilirler...
Anladım.. o zaman sizin dediğiniz işlemi yapmak daha mantıklı ama hiç kesmek istemiyorum tabi bir yandan o zaman son soru neresinden kesicem bu dalları ? Bir dalı. Aşağısı çok uzun ama ucu yuvarlaklaşmış , atıcam şimdi size şimdi. İlk fotodakini gövdeden direkt sanırım ama ikincisi ?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-09-2022, 14:11   #15
Yeni Üye

Bir de bu küçükler var

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-09-2022, 16:55   #16
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Anladım.. o zaman sizin dediğiniz işlemi yapmak daha mantıklı ama hiç kesmek istemiyorum tabi bir yandan o zaman son soru neresinden kesicem bu dalları ? Bir dalı. Aşağısı çok uzun ama ucu yuvarlaklaşmış , atıcam şimdi size şimdi. İlk fotodakini gövdeden direkt sanırım ama ikincisi ?
Ben olsam mevcut yapraklara (aslında "dal"dırlar, ama yaprağa benzedikleri için "yaprak" diye nitelendirelim) hiç dokunmaz, çubuklar ve ip kullanarak sağlamca sabitler ve iyi güneş sağladığım yeni çıkacak yaprakları kullanırdım çelik olarak... Resimden görebildiğim kadarıyla kaktüsünüzün türü opuntia ficus-indica ve bu tür oldukça büyük yapraklar verir... Daha önce dışarıda baktığım bu türden bir bitki yıllar içinde 3 metre yüksekliğe ulaşmıştı ve 40-50 santimlik yuvarlağa yakın ve son derece kalın, sağlam yapraklar (ve meyve) veriyordu... Eğer opuntia ficus-indica değil de daha ufak bir opuntia türüyse bile, gerçek formunu alarak yetişmiş yaprakları yuvarlağa yakın elips şeklinde, çok daha kalın ve sağlam olacaklardır... Böyle bir yaprağı gövde olarak köklendirdiğinizde zamanla genişliyor, kesiti daire şeklini alıyor ve içi de odunsu liflerle dolduğundan adeta bir ağaç gövdesi gibi oluyor...

Bitkiniz çok yaprak vereceği için, bence acele etmeyip bitkiye gerekli yoğun ve sürekli güneş ışığını sağlamaya odaklanın... Ancak yine de mevcut yapraklardan keserek çelik almak isterseniz, dilediğiniz yerden kesebilirsiniz, köklenme açısından fark etmez... Yalnız özellikle dikkat etmeniz gereken şey, yaprağı keserek de çelik alsanız, boğum yerinden ayırarak da çelik alsanız, her hâlükârda çeliği birkaç gün açıkta, sıcak bir ortamda bekleterek kesik yüzeyin iyice kuruyarak kabuk bağlamasını sağlamanız... Bunu yapmanız topraktaki mikroorganizmaların kesik alandan bitkinin içine nüfuz ederek çürütmesini önler... Buna dikkat ettiğinizde çeliğiniz kolayca köklenecektir... Toprağa dikerken de bitkinin devrilmeyeceği uygun bir derinlikte dikin ve dilerseniz köklenene kadar desteklemek için çubuk ve ip kullanın... Bol şans diliyorum...

Eski 17-04-2023, 17:00   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2023
Kaktüsüm büküldü ve galiba buruştu

Kaktüsüm kambur olmuş gibi eğildi ve hacmi küçüldü ama hiç su vermedim ondan mıdır bundan mıdır bilmiyorum fotoğrafı
https://streamable.com/95oxu5
fotoğraftan pek anlaşılmıyor ama büküldüğnü anlayabilirsiniz
ne yapmalıyım?

Mesut Temiz beğendi.
Agust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2023, 17:02   #18
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Agust Mesajı Göster
Kaktüsüm kambur olmuş gibi eğildi ve hacmi küçüldü ama hiç su vermedim ondan mıdır bundan mıdır bilmiyorum fotoğrafı
https://streamable.com/95oxu5
fotoğraftan pek anlaşılmıyor ama büküldüğnü anlayabilirsiniz
ne yapmalıyım?
Maalesef linkiniz açılmıyor Sayın Agust...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024