agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen 99ek99
  • 1 Gönderen Mesut Temiz
  • 2 Gönderen Hilal okur
  • 1 Gönderen 99ek99

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2020, 11:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Kaktüs buruşması

Merhabalar, kaktüs uzmanı arkadaşlara bir sorum olacak. Kaktüsüm aldığımdan bu yana gittikçe hacmini kaybetti ve buruştu. Ayakta durmakta zorlanıyor. Foruma baktığımda benzer olaylarda kimisi çok sulamadan kimisi az sulamadan diyor. Sizce bunu sebebi ne olabilir? Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.....

Eklenen Resimler

Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 11:17   #2
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
çok sulamaktan kaktüs tamamen çürümüş yaklaşık 3 cm falan buruşmayan yer olsaydı kesip ekerdiniz şu durum için normal bakımları yapıp beklemekten başka çareniz yok maalesef

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 11:31   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
çok sulamaktan kaktüs tamamen çürümüş yaklaşık 3 cm falan buruşmayan yer olsaydı kesip ekerdiniz şu durum için normal bakımları yapıp beklemekten başka çareniz yok maalesef
Teşekkür ederim cevabınız için

Eski 27-01-2020, 11:33   #4
Yeni Üye

Yılbaşı kaktüsü buruşması

Yılbaşı kaktüsüm bu halde şu anda. Sizce neden olabilir? Kurtulma ihtimali var mı?

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2020, 12:25   #5
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

rica ederim

Eski 27-01-2020, 12:26   #6
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

dediğim gibi bunda da aynı normal bakımlarını yapmaktan başka seçeneğimiz yok

Eski 05-04-2022, 19:27   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2022
Kaktüs dallarında buruşukluk

Merhabalar,

Eylül - Ekim 2021 civarı 2 tane kaktüs almıştım. Birinde bir sıkıntı yok ama, öbüründe dallarında buruşukluklar oluştu. Büyümesi çok hızlı gerçekleşiyor, açık yeşil ve ince olan dallar ben aldıktan sonra çıktı. Suyunu 10 günde bir çeyrek çay kaşığı veriyorum. Bu neyden kaynaklanıyor, yardımcı olur musunuz?

Mesut Temiz beğendi.
99ek99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2022, 14:38   #8
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 99ek99 Mesajı Göster
Merhabalar,

Eylül - Ekim 2021 civarı 2 tane kaktüs almıştım. Birinde bir sıkıntı yok ama, öbüründe dallarında buruşukluklar oluştu. Büyümesi çok hızlı gerçekleşiyor, açık yeşil ve ince olan dallar ben aldıktan sonra çıktı. Suyunu 10 günde bir çeyrek çay kaşığı veriyorum. Bu neyden kaynaklanıyor, yardımcı olur musunuz?

Çöl kaktüsleri yüksek ısının yanı sıra her gün uzun saatler boyunca yoğun güneş ışığı almaya da ihtiyaç duyarlar (çöl ortamında yetişmeyen, hatta tropik ormanlarda yetişen kaktüsler de var, onlar için durum tamamen farklı olduğu için "çöl kaktüsleri" diye belirttim). Bu yoğun güneş ışığını almadıklarında formları bozulur, ince uzun, cılız sürgünler verirler ve doğal renklerini de alamaz, soluk renkli olurlar... Sizin kaktüsünüzde de tam olarak bu durumu gözleyebilirsiniz... Kaktüsünüzü çok daha fazla doğrudan güneş ışığı alabileceği bir konuma yerleştirmeniz gerekiyor... Yalnız, birden uzun süre güneşe maruz kalırsa o yeni çıkan dallarda güneş yanığı oluşur... O yüzden yavaş yavaş süreyi arttırarak bitkiyi alıştırmanız gerekir... İşte ilk birkaç gün yarımşar saat doğrudan güneş ışığı alsın, sonra bir saate çıkarırsınız, sonra 2-3 saate, çıkarır sonra da maksimum güneş alacağı yerde bırakabilirsiniz... Ankara'da şu anda sıcaklıklar nasıl bilmiyorum, ama balkon ya da bahçe gibi dış bir mekanda tutacaksanız, özellikle gece boyunca bitkinin donmamasına da dikkat etmelisiniz...
Yeni çıkan dalları şu anda kurtarabilirsiniz... Biraz daha gecikirseniz iyice cılız uzamaya devam edeceklerdir ve bu şekil bozukluğunu gidermenin bir yolu olmaz... Kendi ağırlıklarını bile taşıyamayacak kadar ince ve güçsüz olurlar..

Suyu da arttırmalısınız artık... bahsettiğiniz miktar çok az gelir... Suyu arttırınca buruşukluklar da düzelir... Bol şans diliyorum..

99ek99 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2022, 16:30   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2021
Bence artik gunes görse de formu dengesiz olacaktir. Yeni cikan dallardan birini ayırıp yeniden koklendirip biraz buyuk bir saksiya ekmenizi tavsiye ederim.

Mesut Temiz ve 99ek99 beğendi.
Hilal okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2022, 10:59   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Çöl kaktüsleri yüksek ısının yanı sıra her gün uzun saatler boyunca yoğun güneş ışığı almaya da ihtiyaç duyarlar (çöl ortamında yetişmeyen, hatta tropik ormanlarda yetişen kaktüsler de var, onlar için durum tamamen farklı olduğu için "çöl kaktüsleri" diye belirttim). Bu yoğun güneş ışığını almadıklarında formları bozulur, ince uzun, cılız sürgünler verirler ve doğal renklerini de alamaz, soluk renkli olurlar... Sizin kaktüsünüzde de tam olarak bu durumu gözleyebilirsiniz... Kaktüsünüzü çok daha fazla doğrudan güneş ışığı alabileceği bir konuma yerleştirmeniz gerekiyor... Yalnız, birden uzun süre güneşe maruz kalırsa o yeni çıkan dallarda güneş yanığı oluşur... O yüzden yavaş yavaş süreyi arttırarak bitkiyi alıştırmanız gerekir... İşte ilk birkaç gün yarımşar saat doğrudan güneş ışığı alsın, sonra bir saate çıkarırsınız, sonra 2-3 saate, çıkarır sonra da maksimum güneş alacağı yerde bırakabilirsiniz... Ankara'da şu anda sıcaklıklar nasıl bilmiyorum, ama balkon ya da bahçe gibi dış bir mekanda tutacaksanız, özellikle gece boyunca bitkinin donmamasına da dikkat etmelisiniz...
Yeni çıkan dalları şu anda kurtarabilirsiniz... Biraz daha gecikirseniz iyice cılız uzamaya devam edeceklerdir ve bu şekil bozukluğunu gidermenin bir yolu olmaz... Kendi ağırlıklarını bile taşıyamayacak kadar ince ve güçsüz olurlar..

Suyu da arttırmalısınız artık... bahsettiğiniz miktar çok az gelir... Suyu arttırınca buruşukluklar da düzelir... Bol şans diliyorum..
çok teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
99ek99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2023, 09:27   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2023
Kaktüsüm büküldü ve galiba buruştu

Kaktüsüm kambur olmuş gibi eğildi ve hacmi küçüldü ama hiç su vermedim ondan mıdır bundan mıdır bilmiyorum fotoğrafı
https://streamable.com/95oxu5
fotoğraftan pek anlaşılmıyor ama büküldüğnü anlayabilirsiniz
ne yapmalıyım?

Agust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024