agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2008, 11:50   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Kaktüs çürümesi, yumuşaması

Merhaba , haftasonu kaktüsümü incelerken birden saksısından kayıp düştü. İnanın şok oldum. İlk aldığımda da kaktüs saksı içerisinde biraz sallanıyordu ama saksıya iyi oturtulmamış olduğunu düşündüm. Kök kısmı hiç kalmamış. Çürüyüp gitmiş. Çok sulamadan olduğunu düşünmüyorum. Bu aşamadan sonra kaktüsümü kurtarmak için ne yapmalıyım ? Kaktüs, sarı kısımları dahil sert durumda.Hiçbir yerinde yumuşama yok. Sarı kısımları tamamiyle kesip bir hafta bekleyip tekrar eksem sorun düzelir mi ? Ya da çok deforme olmaması için sarı kısmın dipte kalan küçük bir bölümünü mü kesmeliyim ? Görüşlerinizi alabilir miyim.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 17:18   #2
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Kaktüsünüzü kuru bir yerde bekletip tekrar köklenmesini sağlayabilirsiniz.Toprağa dikmeyin ve sabırla köklenmesini bekleyin,2-3 hafta içinde köklerin uçlarını göreceksiniz ve 1.5-2 ay içinde tekrar toprağa diktiğinizde eski sağlığına kavuşacaktır.2 ay topraksız durur mu diyorsanız emin olun 1 sene bile durabilir.Gövde bu bekleme esnasında bir miktar su kaybıyla büzüşüp küçülebilir ama hiç önemli değil kökleriyle bu suyu 2 günde tekrar kazanacaktır.

dusunenadam beğendi.
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 11:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Sayın Engin verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Kaktüslere hayran olmamak mümkün değil. Kuru ve direkt güneş görmeyen bir yere alıp sabırla bekleyeceğim.

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 16:28   #4
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gatay Mesajı Göster
Sayın Engin verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Kaktüslere hayran olmamak mümkün değil. Kuru ve direkt güneş görmeyen bir yere alıp sabırla bekleyeceğim.
Evet aynen.Aydınlık ve kuru bir yerde, bir gazete üzerinde köklendiğini göreceksiniz.

Eski 11-03-2009, 01:11   #5
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Kaktüs çürümesi

Bundan yaklaşık 3-4 ay önce üç adet kaktüs aldım. Gayet sağlıklıydılar. Buradaki foruma da göz gezdirmiştim ve kış olması sebebiyle içeri aldım ve evin en soğuk yerine aldım. Tahmini olarak ısı 10 dereceydi. Kış uykusuna yattıklarını öğrenmiştim. O yüzden su da vermedim. '2 hafta kadar önce yerlerinden çıkarıp pencere önüne koydum. Biri hariç hepsi gayet iyi fakat bir tanesi büzüşmüş durumda.Tam olarak değil ama sanki zedelenmiş gibi bazı yerlerinde kurumalar ve kabuk görüntüsü var. Ve şişkinliği bazı yerlerde hafifçe içeri çökmüş durumda. Toprağını ve saksısını hiç değişmedim. Toprağı pek su tutan cinsten değil. Su verince yağmurluk kumaşı gibi üstünden kayıp kenarlardan akıyor. Ben de iki üç kez şırıngaya su doldurup toprağın içen enjekte ettim. Belki büzüşme susuzluktandır diye ama değişiklik yok. Bana sorun hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 15:31   #6
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

O büzüşen yerlere parmağınızla bastırdığınızda yumuşaksa ve içine çöküyorsa kaktüsünüz susuzluktan değil fazla nemden çürümekte. Kaktüslere susuzluktan hiç bir şey olmaz.

Kışın sulamaya çok dikkat etmek gerek ve sadece çok parlak,sapsarı güneşi görüyorsak ayda 1 kereyi geçmeyecek şekilde sulama yapmalıyız.Toprağı da sizin dediğinizin tam tersi suyu damlatır damlatmaz alttan su çıkacak şekilde geçirgen olmalı,yani havadar olmalı ve hemen kuruyabilmeli.

Düzenleyen Engin : 11-03-2009 saat 17:18 Neden: imla hatası
Eski 20-03-2009, 22:46   #7
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Toprağı kendi toprağıydı.Herhangi bir değişiklik yapmadım. Diğer sağlıklı olanların da toprağı aynı. Toprak, ağaç kabuğu, lifler,samanlar karıştırılmış gibi. Ama suyu döker dökmez emmiyor hemen. Üstünde tutuyor ama killi toprak değil. Sayın Engin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sulamayı kesiyorum ve kaderine terk ediyorum zavallıyı. Yapacak birşey yok sanırım. Şu an buralarda pek güneş yok. Pencere önündeler ama pencerede bambu perde var o yüzden ışık loş. Acaba bu büzüşmesini hızlandırmış olabilir mi? Kaktüs gübresi alıp versem işe yarar mı? Yoksa hiç dokunmamak en iyisi mi? Buralarda pek kaktüs bulunmuyor,bulabildiğim nadir kaktüslerden biriydi. Gözüm gibi bakıyorum birşey olmasın diye. Zaten bir daha bulabilmem çok zor aynısından. Peki büzüşme çoğalırsa sağlam parçaları kesip dikmeli ve en azından onları kurtarmalı mıyım sizce? Ne çok soru sormuşum, okuyunca fark ettim.Kusura bakmayın.

Eski 31-03-2009, 11:13   #8
Ağaçsever

İnceefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Galeri: 1
Marketlerden aldığımız kaktüslerin birçoğu yurtdışından ithal olarak gelmektedir. Yurt dışındaki üreticilerin amaçları seri üretim ve kar amaçlı olduğundan kaktüslerin hızla büyümesi ve hemen satışa hazır hale gelmesi onlar için ön koşuldur. Bunun için kullanılan torf ve toprak ona göredir.

Bizim bu hususta yapmamız gereken bitkiyi aldığımız gün onu kendi saksısından çıkararak, köklerin tamamı görükene kadar kendi toprağından temizleyerek hazırladığımız karışıma dikmektir. İthal kaktüslerde, eğer sonbahar aldıysak bile saksı değişimi yapamayı öneririm. Aksi takdirde bütün bir kış boyu ithal olarak geldiği toprak **** torf içinde kalırsa ilkbahar dönemine kadar geçen sürede bitkinin köklerine yapışan torfu ayrıştırmamız oldukça zor olacaktır. Dolayısı ile sulamaya başladığımız dönemde ise bitkinin köklerine su gitmeyecek ve kaktüsümüz göz göre göre ölecektir.

Saygılarımla,

Ömer CANIZ
İstanbul

bb_re ve demircool beğendi.
İnceefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 01:30   #9
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın İnceefe, verdiğiniz bilgiler ışığında kum+bahçe toprağı+torf karışımına, saksısından çıkarıp temizlediğim bozulmaya yüz tutmuş kaktüslerimi yeniden diktim.Ardından biraz suladım. Henüz pozitif ya da negatif bir gelişme yok. Ama sanırım kendine gelecekler, umutluyum. Bilgiler için çok teşekkürler.

Eski 30-04-2009, 00:36   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
kaktüsümün içi boşalmış...

katüslerimin yerini değiştirmiştim. (cam kenarına koydum) 3 hafta içerisinde bir kaç kaktüsümün içi boşalmış ve onları kaybettim. dahada içi boşalacak gibi olanlar var. ne yapmalıyım?

ssermet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 00:58   #11
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın ssermet aslında kaktüsler güneş ışığını sever bu nedenle cam kenarında olmalarından kaynaklandığına pek ihtimal veremiyorum. Susuz kalmış olabilirler mi?

Belli bir süre direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir ortama taşıyıp su ihtiyaçlarına dikkat etmenizi tavsiye edebilirim. Umarım geri kalanları kaybetmezsiniz. Selamlar.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 08:55   #12
Ağaç Dostu

nisan0671's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2008
Sanırım kaktüslerin aşırı sulanmasından dolayı içleri boşalıyor.
Geçen gün arkadaşım aşağı katta çalışan bir arkadaşın kaktüsünü bana getirdi. Belki iyileştirirsin diye. Ama maalesef içi boşalmıştı.
Gelen sulamış giden sulamış. Ben de elimde fazla olanlardan ona iki yeni kaktüs çelikledim. Verdim. Nasıl sevindi.

nisan0671 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 14:52   #13
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
benim ufak bir kaktüsüm vardı bi farkettimki ufacık kalmış. şimdi topraktan çıkarım ve güneş görün bir alanda gazete kağının üstüne koydum. kökteki toprakları temizleyebildiğim kadar temizledim. inşallah dediğiniz gibi tekrar canlanır.

ggulday Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 11:14   #14
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın acemi20 sizin sukkulentleriniz çürümüyor, susuzluktan kuruyorlar. Daha önceki konu içinde cevaplamıştım yapmanız gerekenleri. Gerekli nemi sağladıktan sonra hepsinin etli olması gerekiyor, ondan sonra yavru da verirler büyürler de...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 14:15   #15
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Merhaba Sevgili İlkin
Gerekli nem derken yapraklarına su püskürtmekten mi bahsediyorsunuz? Yanlış anlamadım değil mi?

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 14:22   #16
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Topraktan alacağı nemden bahsediyorum ( çok sulayıp çamur kıvamına gelmeyecek toprak ) ama bu tür çok kurumuş bitkilerde bitkinin üstüne de fıs fıs yapılıp nemlendirilebilir biraz daha.

Eski 27-05-2009, 14:32   #17
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Toprak dediniz de aklıma kaktüs toprağı geldi. Forumda geçirgen olmalı, bahçe toprağında daha güzel gelişiyor gibi yazılar vardı. Ben de arabayla giderken gözüm sağda solda. Geçen gün ekin tarlasından toprak çıkardım. Onla değiştirdim kaktüsümün toprağın inşallah geçirgen topraktır da kaktüsüm çürümez.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 15:31   #18
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Kaktüs toprağı hiç bulamıyorsanız ya da içine dere kumu ekleyemiyorsanız minik boyasız taşlar var. Akvaryumcularda ya da yapı marketlerde bulabilirsiniz. Onu da toprak, torf karışımına ekleyebilirsiniz. Aşırı sulama yapmadıktan sonra kolay kolay çürümez kaktüsler, en azından bendekilere birşey olmuyor. O kadar da korkmayın.

Eski 08-02-2010, 14:10   #19
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Kaktüs köklerinde çürüme

Merhabalar,

Ekte resimlerini gönderdiğim kaktüslerim bir arkadaşımın hediyesi ama geldiklerinden beri böyleler ne yapmam gerekir?

Eklenen Resimler

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 14:28   #20
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Galiba bulaşıcı diğer kaktüslerime bulaşmasından korkuyorum

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2010, 16:29   #21
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın Filiz

Özelden mesajınızı aldım. Kaktüslerle ilgiliyim ama açıkça hastalıkları ve tedavilerini bilebilecek düzeyde değil. Sizin kaktüslerinizin fotoğraflarından anladığım kadarıyla mantar benzeri bir hastalık var. Bir kısmında da aşırı sulamadan dolayı kök çürümesi olmuş gibi. Siz öncelikle sulamayı keserek toprağını kurutun. Onun dışında www.kaktus.web.tr adresinden bakımla ilgili olarak bilgiler alabilirsiniz. Hatta Taner Angay beyle sitedeki telefonla iletişim kurarak ilaç ismi de alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak bazıları kurtarılamayacak gibi görünüyor. Özellikle ilk fotoğraftaki ve son fotoğrafta bulunanlardan bazıları.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 17:58   #22
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Gövdesi çürüyen kaktüslerinizi çürüğü temizlemek için kesin derim.daha sonra kuruması için bir kenara bir kaç günlüğüe koyun.aşılı kaktüslerin altlarında çürüme olanların üstlerini ayırın.Ayırmadan sonra aşısız yaşaya bilecek olanları çürük varsa temizleyip kurumaya bırakın.
Örnek verecek olursam:2.msj 2.fotoğrafta bulunan aşılı kaktüsün altı çürümüşe benziyor ya da öyle görünüyor.Eğer çürümüşse çürüğü temizleyip kuruyana kadar bekleyin sonra tekrar dikin.

Düzenleyen Fatih : 11-02-2010 saat 18:58 Neden: yanlış cümle
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 18:11   #23
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Çürük kısımlar kesilebilir ama yeniden dikim için 1-2 gün çok kısa.Köklendiklerini görmeden dikmemeniz gerekir.Yoksa yine çürürler.Türlere göre köklenme süresi değişmekle birlikte 2 haftadan 2 aya kadar sürebilir.

Eski 12-02-2010, 09:19   #24
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Çok teşekkür ederim. Falçata ile kararmış kesimden yukarısını kestim. İletim demetlerinde çürükler kararmışlıklar vardı onlar kaybolana kadar ufalttım umarım yaşamak için direnirler. Topraklarını ve saksılarını attım. Falçatayı her kesimde dezenfekte ettim. Aşılı kaktüsün üst kısmını ayırdım ve çürüyen kısımlarını kestim. Sadece şu kaktüse kıyamadım. Buna da mı aynı işlemleri yapayım biraz bekleyeyim mi ona karar veremedim sağlıklı gözüküyor çünkü. Elimdeki bu çelikleri peçetenin üstüne koydum kesikler havada kalacak şekilde böyle beklemelerinde bi sakınca olur mu tekrar hastalık kapabilirler mi Başka bir işlem yapayım mı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Filiz : 12-02-2010 saat 09:20 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 12-02-2010, 14:00   #25
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Kaktüslerimin son halleri bu.

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2010, 20:53   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2010
kaktüsüm basından çürümeye başlıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirimName:  GEDC0083.jpg
Views: 108175
Size:  41.2 KB

esmaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 23:46   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2010
Kaktüs, en zor öldürülen bitkilerden biridir.Kaktüsü bir köşeye atsanız hiç bakmasanız bu kış aylarında gene yaşar.Kaktüsü öldüren tek etken fazla su vermenizdir.Mümkün olduğu kadar az su,o da yaz aylarında toprağı iyice kuruyunca toprağına fısfıs ile su püskürtünüz,suyu direkt suluktan dökmeyiniz.Resimlerdeki kaktüslerde fazla sudan kökleri çürümüş,maket biçağı ile düzgün bir şekilde yumuşayan yerin üstünden kesiniz toprağa tekrar dikerek şansınızı deneyiniz...

Antoryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 16:33   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2010
Galeri: 5
kaktüslerim ölüyor :(

Name:  Ssssssss.jpg
Views: 112351
Size:  44.5 KB

4 kaktüsüm bu şekilde çürüdü 1 haftadır su vermiyorum toprakları kuru neden çürüdüklerini öğrenmem lazım lütfen yardım edin

Pera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 16:58   #29
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Sayın Pera! Belki daha önce yaptığınız aşırı sulamanın sonuçlarıdır veya topraktan aldığı virüsler nedeniyle uğradığı kök çürüklüğü veya mantar benzeri bir hastalık olabilir.
Şu haliyle kurtarılamaz görünüyorlar. Alttaki resimde belirttiğim yerlerden keskin bir maket bıçağı veya jiletle kesip 1 hafta kadar çok sıcak olmayan ve havadar bir yerde kurumaya bırakın. Daha sonra steril bir toprağa 1 cm kadar batırıp toprağı çok hafif nemlendirin ve köklenmeye bırakın.

Name:  Ssssssss.jpg
Views: 107950
Size:  19.7 KB

Belki bu yolla kaybettiklerinizi tekrar üretebilirsiniz.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 19:54   #30
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Yanlış toprak seçiminin eseri bence . Torf kullanmanın acı sonuçlarından biri daha
Kumlu , çakıllı ve geçircen bir toprak olsaydı ne kadar sularsanız sulayın hiç bir şey olmazdı .
Yabancı sitelerdeki kaktüslere bakacak olursanız , saksıarı taşlı tarlayı andırıyor .
Kolay gelsin .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024