agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2010, 22:05   #31
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Fazla sulama ya da çelik ise köklenmeme gibi bir sorun sonucu oluştuğunu düşünüyorum.Eğer sorun toprakta olsaydı benim arkadaşımın bahçesinde ki büyük kaktüs çoktan ölmüştü diyebillirim.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 22:11   #32
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sevgili Fatih saksı ve toprak geçirgenlik olarak fark ediyor .
Toprak bahçe dahi olsa daha geçirgendir , saksıda öyle mi ?
Suyun akıp gitmesine bir sürü engel var , altında tabağı var ayrıca torfun içindeki bakterileri de unutmamak gerek .
En nihayet bu bir çöl bitkisi , kuraklığa dayanılı ve kumda yetişir

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 22:17   #33
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Haklısınız toprağı torf olmasından ötürü hiç düşünmemiştim.

Eski 18-08-2010, 22:27   #34
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Torftan canı yanan çok oldu , başta ben
Bahçe toprağı kat kat iyidir .
İngilzceniz iyi sanırım , bakın kaktüs saksı harcını nasıl tarif etmişler :

Cactus Soil Ingredient
Do you have this question when you move the cactus to the new pot: what is the good soil ingredient for the cactus?

Soil is one of the most important factors for the healthy & beautiful cactus and good drainage is essential to prevent cactus roots from rotting.
The beginners can buy the ready-mixed cactus soil from the local garden shops. However, when you're experienced growers, you will realize that no soil mix is ideal for all cacti species.
It will be better and save more your money if you can make your customized soil for the cactus.

Here is the important soil mix:

1. Pumice is a relatively light weight volcanic rock that is porous. Pumice is not available in many areas.
You substitute with pearlite, non-soluble cat litter, aquatic plant soil or Turface, chicken grit, or another similar substance. The goal is to provide an inorganic substance that allows water to pass through the mix quickly.

2. Coconut fibre or coir. It can **** hold moisture and air while providing structure to the mix.
Unlike peat, coir can easily be re-wet after it dries out and it does not compact.
If you cannot find coir, peat can be used as a substitute, but you may consider using less of it

Here is the different recipe. You can adapt them yourself:

A. commercial potting mix (peat based)
bark mulch
3mm pumice sand
7mm pumice
all equal parts.

B. One part (75% sandy loam, 25% peat, plus limestone for a neutral pH, and slow release fertiliser)
One part aggregate (gravel or pumice or perlite)

C. 2 parts packaged potting soil
1 part coarse sand
1 part peat moss or leaf mold
Optional: slow release 14-14-14 fertilizer or bone meal

D. 2 parts packaged potting soil
2 parts sand
1/2 part leafmold or peatmoss
Optional Bone meal and Limestone

It is especially recommended for cacti and succulents that need a dry soil, such as desert cacti, agaves,
and aloes. This formula creates a mix that feels coarse and sandy.
Yet, it drains very quickly and doesn’t retain excessive moisture.

I usually place small broken clay pot pieces in the bottom of the container.
It is as for some drainage material.
You can choose Styrofoam packing peanuts, or small gravel rocks work well.

Saygılar .

Eski 18-08-2010, 23:55   #35
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
kurtarma operasyonu

Arkadaşlar,kaktüs'lerinde problem olan varsa (benimki gibi) resim leriyle birlikte çare üretelim,üretelim ki yavrularımızı kurtaralım.
İlk resim dekini denildiği gibi çürük yerinin hafif üstünden kestim kurumaya bıraktım.İki üç gün beklesem yeter herhalde.(yoksa daha fazlamı bekleteyim?)
2.ve 3.resimdekilere kıyamıyorum bıçak değdirmeye,cinayet işlemek ten korkuyorum. Desteklerinizi bekliyorum..Saygılar.

Eklenen Resimler

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 00:00   #36
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Pardon bunlar da unutulan foto lar.

Eklenen Resimler

Eski 19-08-2010, 00:12   #37
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Cesaretimi toplayıp küçük olanı kestim,içi bomboş.kurtulurmu acaba ?Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gürkan63 : 07-09-2010 saat 20:55
Eski 19-08-2010, 00:56   #38
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Bence şansını dene, gitti gidiyor yavrucaklar.

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 04:05   #39
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Umarım kurtulurlar.

Eski 19-08-2010, 13:07   #40
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Arkadaşlar. Elimden geldiği kadar toprak karışımını çevirmeye çalıştım. Umarım şinize yarar.
Ancak sadece bu kısmı:

Here is the important soil mix:

1. Pumice is a relatively light weight volcanic rock that is porous. Pumice is not available in many areas.
You substitute with pearlite, non-soluble cat litter, aquatic plant soil or Turface, chicken grit, or another similar substance. The goal is to provide an inorganic substance that allows water to pass through the mix quickly.

2. Coconut fibre or coir. It can **** hold moisture and air while providing structure to the mix.
Unlike peat, coir can easily be re-wet after it dries out and it does not compact.
If you cannot find coir, peat can be used as a substitute, but you may consider using less of it

1. Ponza taşı bir dereceye kadar hafif ağırlıkta volkanik bir taştır. Bir çok alanda uygun değildir. Ponza taşını perlit, suda çözünmeyen kedi kumu, su bitkisi toprağı, çakıl veya başka benzer bir madde ile karıştırabilirsiniz. Burda amaç suyun içinden hızlı bir şekilde geçmesini sağlayan bir karışım oluşturmaktır.

2. Hindistancevizi lifi: Karışıma biçim verirken nem ve havayı tutar.Turba kömürünün aksine kuruduktan sonra tekrar ıslatılabilir ve tekrar sıkışmaz. Hindistancevizi lifi bulamazsanız onun yerine turba kömürü kullanabilirsiniz ancak daha az kullanmayı göz önünde bulundurmalısınız.

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 14:46   #41
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sn. Gürkan63. çok isabet etmişsin digerinide kes kuru bir yere bırak iki üç ay sonra o boşluklardan kökler oluşacak aynı olay benimde başıma gelmişti .

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 15:05   #42
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 Mesajı Göster
Pardon bunlar da unutulan foto lar.
ikinci resimde kaktüs çürüme yapmış olabilir ancak birinci resimde bulunana kaktüs odunsu gövde yapıyor diye düşünüyorum.

Eski 19-08-2010, 16:24   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Merhaba, Kaktüslerimde bir takım sorunlar olduğunu düşünüyorum
ilk 3 resimdeki aşılı kaktüslerim yaklaşık 10 aydır bizimle kafa kısımları büyüdü ama ilk resimdeki kaktüsün alt kısmı çürüdü gibi küçüldü bayağı nedeni ne olabilir acaba ? 2. ve 3. resimdeki kaktüsüm de alt kısmı çürüdü ve koptu orası resimde de gösterdim üst kısmında da acaba çürüme mi başlamış resimler pek net değil ne yazıkki . Son resimdeki kaktüsün adı aleo juvena onuda yeni almştım bir yavrusu düştü kökü yok burda okuduklarımda dışarda kalsın köklensin deniyor ben toprağa koymuştum acaba dışardamı bekletim köklenmesi için toprağamı koyim ?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 16:45   #44
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Toprağa koyabilirsiniz Sayın Pat(i)lker. Ancak toprak derken, kastım torf vb. ıslak bir malzeme değil. Akvaryum ve balık satan dükkanlarda lava veya tatlı su kumu bulabilirsiniz. Toz gibi olmasın, biraz iri olsun. Çok çok az steril bir toprak karıştırabilirsiniz. Sulama yapmadan buna dikin ve kuru halde köklenmeye bırakın derim.
Haddim olmayarak başka bir öneride bulunayım: O renkli plastik kaplara veya seramiklere kaktüs ve sukulent ekmekten vazgeçin. Çürütmek için birebirdir.
Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

kaktüs_35 ve gingy beğendi.
PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 17:01   #45
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
[Haddim olmayarak başka bir öneride bulunayım: O renkli plastik kaplara veya seramiklere kaktüs ve sukulent ekmekten vazgeçin. Çürütmek için birebirdir.

peki nasıl bir kap önerirsiniz?

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 17:18   #46
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Toprak kap olabilir, altı bol delikli ve delikleri doğrudan zemine temas etmeyen plastik saksılar olabilir, üretim amaçlı kullanılan kare plastik saksılar olabilir... Önemli olan, kaktüse verdiğiniz suyun toprağı çabuk terk etmesi ve birikme yapmaması.

Eski 20-08-2010, 01:35   #47
Ağaçsever

teşekkürler sayın PlentyPlant ama şu aralar adana'da olamayacağım , o işle ilgilenemem sanırım dışarda bekleterek köklenmesini sağlayamam mı acaba ?
O renkli kaplarda ekili değiller kendi ekili oldukları kaplarla içine koydum ve her sulamadan sonra alttan akan suyu döküyorum yani içinde su biriktirmiyorum. Acaba o ilk resimlerdeki kaktüslermde çürüme var mı ?
Biraz gezindimde bazı yerlerde mantar demişler sanki onamı benziyor Bulaşıcı yazıyor çok kararsız kaldım

Eski 20-08-2010, 01:42   #48
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Sayın Gülbatur 2-3 ay çok uzun bir süre değilmi ? Benim şimdiye kadar gözüme ilişen 1-2 hafta en iyisi gözlemlemek herhalde. Öneriniz için teşekkürler.

Eski 20-08-2010, 11:16   #49
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Dışarıda da bırakabilirsiniz Sayın Pat(i)ilker. Şu sıralar Adana çok aşırı nemli ve sıcak. Mümkünse hava akımı olan, gölge ve serince bir yere bıramanızı öneririm. Resimlerdeki kaktüsünüzde (aşılı olan) çürüme var gibi görünüyor maalesef. Lekeli yerleri hafifçe bastırıp yumuşak olup olmadığını kontrol edin. İçeriden boşalıyor olabilir. Bana mantarmış gibi görünmedi ama bulaşıcı olduğu için yine de diğerlerinden ayırmanızı ve ona dokunduğunuzda, diğer bitkilerle ilgilenmeden önce ellerinizi sabunla dezenfekte etmenizi öneririm.
Tekrar geçmiş olsun. Hastalanan, ölen kaktüsler (hatta tüm bitkiler) içimi sızlatıyor.

gingy beğendi.
Eski 20-08-2010, 15:28   #50
Ağaçsever

Teşekkürler PlentyPlant, Kaktüslere dokundum sertler gayet yumuşama yok. Evet Adana'nın sıcaklarında balkondaki bitkilerde pişiyor. Kaktüsü uygun bir yere koydum umarım köklenir en yakın zamanda

Eski 06-09-2010, 17:19   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
kaktüsüm ölüyo

merhaba arkadaşlar 4 ay önce bir kaktüsüm oldu ama şuan iyi durumda degil sürekli dipten yumuşayıp çürüyo bende çürüyen yerini kesip tekrar topraga dikiyorum ama sonuç alamıyorum.sizce ne yapsam düzelir bilen varsa yardımcı olsun lütfen.tam 10 a yakındı çürüye çürüye bu kaldı

Eklenen Resimler

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 18:30   #52
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Fusarium adındaki mantar kaktüs çürümesine neden oluyormuş .
Farklı temiz bir toprağa dikmek gerekiyor .
Sanırım kesip tekrar aynı saksıya dikiyorsunuz . O toprak olmaz .

Eski 06-09-2010, 19:32   #53
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kestikten sonra hemen dikmeyin en az bir gün bekletin bir peçete üzerinde azcık dibi kabuk bağlasın çünkü kesilen kısım direk sulanmış toprağa maruz kalıncada çürüme yapıyor. Birde çok sulamayın suyunu az vermeye çalışın umarım bunu kurtarırsınız.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 21:39   #54
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sayın Züboli. Fotoğrafladığınız parçanın kesik kısmında yaklaşık 1-2 cm'lik bir yumuşama görünüyor hala. (Işık yanıltmıyorsa). Sağlıklı yeşil bir kesit elde ettiğiniz yere kadar kesip, birkaç gün havadar ve gölge yerde bekleterek kurutun. Daha sonra küçük bir saksı içine küçük pomza (akvaryumcularda bulma ihtimaliniz yüksek), biraz hindistan cevizi lifi ve/veya çok az steril torf karıştırın ve dikin. Doğrudan güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir yerde, sulama gerekmeden köklenecektir. (Dikim öncesi, arzu ederseniz oksijenli su ile yıkayabilirsiniz.) Tekrar geçmiş olsun.

Eski 09-09-2010, 10:31   #55
Ağaçsever

Öncelikle Herkesin Ramazan Bayramı Kutlu Olsun.

Arkadaşlar birkaç mesaj üstteki kaktüsün son hali böyle iyice suyu çekildi ve rengi sarı kahverengi arası oluyor . Ne yapmalıyım ? Az su veriyorsun diyorular haftada bir veriyorum direk aşşağıdan çıkıyor bende onları döküyorum. Baş kısmı sağlam acaba onu koparıp eksem köklenir tutarmı ?

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2010, 23:43   #56
Ağaçsever

durum iyice kötüleşiyor arkadaşlar yardım edecek yokmu ?

Eski 10-09-2010, 00:06   #57
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Üst kısımda bulunan kaktüsü kurtarabiliriz.Çürüyen kısmı temizleyin.Yumuşayan kısım kalmasın üst kaktüste.üst kaktüsü ayırıp kaktüsün aşı yerinin kurumasını bekleyin birkaç hafta.Daha sonra dikin.

Eski 10-09-2010, 12:54   #58
Ağaçsever

Teşekkürler Bugün bende öyle yaptım artık son çare. Alt kaktüsü temizleyin derken nasıl yapacağım yani her tarafı kurumuş geri çanlanma ihtimali var mı ? Neden böyle oldu çok sulamaktan mı az sulamaktan mı acaba ?

Eski 10-09-2010, 13:02   #59
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Atl kaktsü temizleyinden kastım üstteki aşıda alt kısımdan kalmasın.Aşı yerinden çürümeye neden olabilir.Bu nedenle öyle dedim.Benimde iki aşımda aynı durum var.Capcanlılarken birden gövde susuz kalmaya pörsümeye başladı ben gölgeye aldım belki düzelir diye.Bu gün 3. günü bakalım durum nasıl olacak.

Eski 13-09-2010, 13:57   #60
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Evet yine burdayım ve bir tavsiyeye ihtiyacım var.Elimde kesecek bir şey olmayınca mecburen kopartarak alınan bu çeliği bekletmek mi daha iyi yoksa dikmek mi,karar veremedim.(5 gün önce koparıldı ve baya yol yaptı çantanın içinde) tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024