agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 09:52   #91
Ağaçsever

dileknş's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sanırım kaktüsümde bir çürüme belirtisi var.Yaklaşık iki ay önce almıştım ve aldığım ilk birkaç hafta biraz fazla suladım galiba.Son bir aydır hiç su vermedim, ama yumuşama ve bastırınca içe göçme devam ediyor.Fotoğraf çok net olmayabilir kaktüsün iki yanında toplu iğne başı kadar iki de yavrusu var ve kökleri toprakla temas etmiyor. Ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok.Bu kaktüsü kurtarma şansım olabilir mi sizce?

Eklenen Resimler

dileknş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 09:59   #92
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kökleri sanki iyi gibi. Köklerin bulunduğu toprağı iyice temizleyin ve çürüme belirtisi varmı gerçekten bir inceleyin. Bulunduğu yer sıcaksa eğer susuz kalmışda olabilir. Yani evin içinde sıcakta kalıyorsa bu yüzden suya ihtiyaç duymuşta olabilir. Önce köklerine bakın. Bunu en iyi siz anlayacaksınız. Sulamayı yaptığınızda su saksının kenarlarından akıp gitmiş bitkinin heryerine su nüfuz etmemiş olabilir. Bitkiyi inceledikten sonra biraz daha büyük saksıya dikmenizi tavsiye ediyorum.

Düzenleyen Ayşe Yıldız : 18-01-2011 saat 12:39
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 11:51   #93
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Çürümüş gibi bir kök yapısı gözükmüyor.Ayrıyetten çürüseydi kökler kararmış olurdu.Sıcaktan etkilenmiş olabilir.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 12:58   #94
Ağaçsever

dileknş's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sayın ayşe afyonlu ve sayın fatih yorumlarınız için teşekkürler. Kaktüsümdeki sorunun çürüme belirtisi gibi görünmediğine sevindim.Ayşe hanım dediğiniz gibi yapıp baharı beklemeden saksısını değiştirsem iyi olacak galiba.Çünkü toprağı çok sıkışık ve hiç hava almıyor.

dileknş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 14:21   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Kaktüsüm çürüyor

Merhaba,

Resimdeki kaktüsüm şirkette masamda durdugu için gelen geçen sulamış ve bugun farkettim ki çürümeye başlamış. Kurtarmak için ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun. Üst kısmı ayırsam köklenir mi?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

demircool ve ZAGO59 beğendi.
daffodil_lament Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 07:49   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Merhaba...Forumunuza az önce üye oldum... yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim...
doğum günü hediyesi olarak kaktüs almış bir arkadaşım ve benim için değerli...Hani şu küçük saksıda satılanlardan...geldiğinde de sallanıyordu toprak oturmadı sanmıstım...bugün sulayım dedim elimden biraz fazla su döküldü sanırım.. baktıgımda toprakta olan kısmı çok yumuşamıştı... kücük bir kaktüs zaten...ama dik duramıyor o derece yumuşadı... ne yapmam lazım kurtarmak için çürümesini istemiyorum...
bu küçük kaktüsleri de dediğiniz gibi saksısından çıkarmak gerekir mi?
Yardımcı olursanız sevinirim... İyi günler...

fiyuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 08:38   #97
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daffodil_lament Mesajı Göster
Merhaba,

Resimdeki kaktüsüm şirkette masamda durdugu için gelen geçen sulamış ve bugun farkettim ki çürümeye başlamış. Kurtarmak için ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun. Üst kısmı ayırsam köklenir mi?

Teşekkürler
Sayındaffodil_lament,

Stok olarak belirttiğimiz alt kısımdaki renk değişimine bakılırsa bu bölüm kurtulmayacak gibi görünüyor.

Ancak aşı olan üst kısım tek olarakta köklenebilecek bir tür. İsterseniz çürüme üst kısmada geçmeden alt kısımı üst kısımdan ayırın ve üst kısmı bir süre toprağa ekmeden gölgede bekletin ve üç-beş gün sonra toprağa ekerek sulamaksızın gölge bir yerde 10 gün kadar tuttuktan sonra sulayın. Önümüzde bahar olduğu için köklenme ve gelişme daha kolay olabilir.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 17:40   #98
Yeni Üye

Keyifli Hobiler's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Çürüyen Katüsüm

2 ay evvel bu güzelliği alırken saksı içerisinde biraz sallanıyordu ama çok beğendiğim için aldım sonrasında, çiçek yetiştirmekten çok anlamadığım için bilinçsizce haftada 1 suladım
giderek kökünün daha çok sallandığını farkettim dün akşam günlerdir kurumayan toprağın bitkiyi çürüteceğini düşünüp çıkarıp bakayım dedim ve manzara ne yazık ki bu Kökünden tamamen kopmuş, şimdi buaradaki bilgileri okuyup birazcık kestim haliyle yapraklar birbirinden ayrıldı (
Kurutmak ve köklendirmek için peçetede bekleticem ama kaç gün?
Birde yapraklar ayrıldığı için bütün olarak nasıl büyüyecekler her yaprağı tek tek mi dikmeli[IMG], sonrasında ne yapmalıyım hangi tür toprağa ve kaçgün sonra dikmeliyim lütfen yardım edin!

Eklenen Resimler

Keyifli Hobiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 16:39   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
banada ****

şimdi biz bu çiçeği kesip atsak bilmiyorum, yeniden yaşama ihtimali varmı ama, tv önündeydi radyasyon emmekte faydalı muhabbetine almıştım, bu hale gelincede üzüldük eşimle, düzelme ihtimali varmı?

Eklenen Resimler

ulash84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 18:17   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Anaç olan yani alttaki bölümün alt kısmını yumuşak yerini kesip bir iki gün bekletip dikmenizi öneririm.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 13:08   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice Tarhan Mesajı Göster
Anaç olan yani alttaki bölümün alt kısmını yumuşak yerini kesip bir iki gün bekletip dikmenizi öneririm.
şimdi, yeşil ve çürümüş yerimi kurutmamı söylediniz? yoksa üstteki turuncu yerimi? gerçi anaç diyorsunuz, gövdeden bahsetmiyorsunuz sanırım değilmi

ulash84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 20:31   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2010
Kaktüsümde çürüme var

Herkese selam ve saygılar.
Yaklaşık 45-50 cm uzunluğundaki kaktüsümün uç kısmında sararma meydana geldi. Saksısını incelediğimde çürüme başladığını gördüm. Çürüyen kısmı keserek gazete üzerinde iki gündür dinlenmeye bıraktım kestiğim yerin suyu çekilmeye başladı. İnşaallah kurtarırım.Önerisi olan varsa sevinirim....

Eklenen Resimler

neyzen06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 13:04   #103
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keyifli Hobiler Mesajı Göster
2 ay evvel bu güzelliği alırken saksı içerisinde biraz sallanıyordu ama çok beğendiğim için aldım sonrasında, çiçek yetiştirmekten çok anlamadığım için bilinçsizce haftada 1 suladım
giderek kökünün daha çok sallandığını farkettim dün akşam günlerdir kurumayan toprağın bitkiyi çürüteceğini düşünüp çıkarıp bakayım dedim ve manzara ne yazık ki bu Kökünden tamamen kopmuş, şimdi buaradaki bilgileri okuyup birazcık kestim haliyle yapraklar birbirinden ayrıldı (
Kurutmak ve köklendirmek için peçetede bekleticem ama kaç gün?
Birde yapraklar ayrıldığı için bütün olarak nasıl büyüyecekler her yaprağı tek tek mi dikmeli[IMG], sonrasında ne yapmalıyım hangi tür toprağa ve kaçgün sonra dikmeliyim lütfen yardım edin!
Keyifli Hobiler, bitkinizin yapraklarını dip kısmından tek tek keserek, ayrı ayrı toprak doldurulmuş saksılara yatay posizyonda yüzeysel daldırma yapın. 3-4 gün sonra spreyleme yöntemi ile ilk suyunu verin. Haftada bir sulamaya devam edin. Yaklaşık 2-3 ay sonra yaprağın dip kısmından minik yaprakların çıktığını göreceksiniz. 8-10 ay sonra yetişkin bitkileriniz olacaktır. Tek gereksiminiz sabır.

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 13:17   #104
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neyzen06 Mesajı Göster
Herkese selam ve saygılar.
Yaklaşık 45-50 cm uzunluğundaki kaktüsümün uç kısmında sararma meydana geldi. Saksısını incelediğimde çürüme başladığını gördüm. Çürüyen kısmı keserek gazete üzerinde iki gündür dinlenmeye bıraktım kestiğim yerin suyu çekilmeye başladı. İnşaallah kurtarırım.Önerisi olan varsa sevinirim....
Neyzen 06, bitkinizin boyu oldukça uzun ve hem alt bölgeden hemde üst bölgede sıkıntı mevcut. Genellikle bitkileri sık periyodlar ile tek tek gidişatlarını kontrol etmek gerekir. İnsan kayıp yaşadığında umutsuzluğa kapılıyor. Sıkıntılı bir durumu olumlu yöne çevirmekte, deneyimlerinizi arttırıyor. Cesur olup, tüm paylaşılan bilgileri gözden geçirerek bir strateji oluşturuyorsunuz. Bu olumlu da olabilir, olumsuzda. Fakat sonuçta bir deneyim elde edeceksiniz.

Vereceğim yanıt için, deneyimin yanında ön sezgimide kullanmam gerektiğidir. Bitkiyi üç ayrı parçaya bölmek için, streliz edilmiş keskin bıcak kullanarak kesin. Üst bölgeye ait parça köklendirilme işleminden sonra, gidişattan emin olduktan sonra üst kısmı keserek, ya başka bir kaktüsü üzerine aşılayın ya da bu kesilen bölümden yeni bireylerin filizlenmesini bekleyin. Orta ve alt bölümlerin hem köklenme hemde üst bölgelerinde yeni bireylerin oluşması için mücadele verilecektir. Bu bitkiyi bu boyda tek gövde olarak yaşatmak yerine, deneyim kazanmak için kullanın. Kolay gelsin.

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 20:37   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2011
Name:  Adsızzs.jpg
Views: 23387
Size:  44.3 KB

Kaktüsümün bir kısmında beyazlaşıp büzülme söz konusu. Ne yapacağımı bilmiyorum.Çürümek bu mu onu da anlamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.Görüntü net değilse başka da çekebilirim.

:)sah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 09:07   #106
Yeni Üye

Kaktus34's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2011
Benim de kaktüsümde yaralar çıktı. Ancak ben bir şey sormak istiyorum. Fotoğrafını çektim aşağıda gövdenin etrafında çıkan küçük dallanmalar yeni kaktüsler mi? Yeni kaktüsler ise bunları nasıl başka saksıya alabilirim?

Kaktus34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 22:11   #107
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
*** arkadasalr yenı uye oldum bende bır kaktus sever oldum su 3-5 aydır ama sorunum var 1 ay once aldıgım aşılı kaktusun -şu altı ustu farklı ıkı cesıtlı olanlardan - saksınını kırdım baktımkı kok kısmı curumus onu kesıp bekletecekmıyım 5-10 gun sonramı dıkecegım yorumlardan bunu cıkardım ama bazıları koklenmesını bekleyın dıyor ne yapmalıyım kararsız kaldım yardım edın ıyıce curumeden krtarmalıyım

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 15:58   #108
Yeni Üye

cemre_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2011
merhabalar,ben daha dün bir kaktüs aldım aldığımda gayet canlıydı bır defa suladım.fakat bugün bır yanında soyulma ve sıyahlaşma gordum küflenmiş gibi duruyor hafif ne yapmalı neden böyle oldu bilgilendirirseniz sevinirim
Name:  031120113412.jpg
Views: 23941
Size:  34.2 KB

cemre_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 11:36   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın paophi,
Çürüyen kısmının biraz üstünden keserek 7-10 gün beklettikten sonra toprağa dikin ve 3-5 gün sonra su verin. Aşılı kaktüslerin bu gibi çürümelerle ömrü kısadır. Şayet üst kısımda çürüme görürseniz aynı uygulama ile üst kısmını kurtarabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi paophi Mesajı Göster
*** arkadasalr yenı uye oldum bende bır kaktus sever oldum su 3-5 aydır ama sorunum var 1 ay once aldıgım aşılı kaktusun -şu altı ustu farklı ıkı cesıtlı olanlardan - saksınını kırdım baktımkı kok kısmı curumus onu kesıp bekletecekmıyım 5-10 gun sonramı dıkecegım yorumlardan bunu cıkardım ama bazıları koklenmesını bekleyın dıyor ne yapmalıyım kararsız kaldım yardım edın ıyıce curumeden krtarmalıyım

paophi beğendi.
mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 17:42   #110
Yeni Üye

cemre_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2011
keşke biri de bana ayrdımcı olsa

cemre_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 00:15   #111
Yeni Üye

Ya benim kaktüsümde 1 tane beyazlık vardı şimdi 2 tane oldu :/ ne yapmalıyım?? foto üstte :/

Eski 14-11-2011, 00:25   #112
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi :)sah Mesajı Göster
Ya benim kaktüsümde 1 tane beyazlık vardı şimdi 2 tane oldu :/ ne yapmalıyım?? foto üstte :/
Daha net bir fotoğraf yükler misiniz? Bir de buraya uğramalısınız.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 00:50   #113
Yeni Üye

Name:  P1020662.JPG
Views: 22744
Size:  39.7 KB Name:  P1020658.JPG
Views: 22886
Size:  41.1 KB

Eski 20-11-2011, 17:19   #114
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Fotoğraflardan pek anlaşılmıyor ama beyazlıklar unlu bit olabilir. Buradaki sayfaları ve fotoğrafları inceleyin, sizin kaktüsünüzdeki beyazlıklara benzeyip benzemediğine karar verin. Teşhis konduktan sonra tedavi kolay.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 18:12   #115
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Fotoğraflardan pek anlaşılmıyor ama beyazlıklar unlu bit olabilir. Buradaki sayfaları ve fotoğrafları inceleyin, sizin kaktüsünüzdeki beyazlıklara benzeyip benzemediğine karar verin. Teşhis konduktan sonra tedavi kolay.
Benzemiyor. Size nasıl olduğunu anlatayım.Su damlatırken o bir beyazlığın yanındaki yeşilde hafif yamulma gördüm.Dokundum sanki içi boş gibiydi içine doğru hafif çöktü.Fazla sert dokunmaktan korktum sonra. Bir kaç gün geçti sonra baktığımda böyle beyaz ve büzüşmüştü. Teşhise aklım yetmedi benim.Yardımcı olursanız tedavisi için gerekirse dakika da bir gider ne yapılması gerekiyorsa yaparım sorun olmaz benim için

Eski 21-11-2011, 17:28   #116
Ağaç Dostu

Sayın cemre, aldığınız kaktüsün üstündeki çiçek yapma ve sanırım altıda metal telden. Kaktüse batırılarak çiçekli havası verilmiş. Telin kaktüse batırıldığı yerden içten içe çürümüş olabilir. Bu gibi üstlerinde yapma çiçekler bulunan kaktüsleri almayınız. Hem sevginizi hemde kaktüsün ölümüne neden oluyorlar. Bizler çiçekçilerde bulunan bu gibi bitkilerin çiçeklerini çiçekçilere çaktırmadan çıkarıp atıyoruz. En azından kaktüsün ölmemesi için.
Tek çare çürüyen yerin biraz altında kesip atmak. Orada da çürüme devam ediyorsa biraz daha altından kesmek. En azından kaktüsün kök kısmını kurtarabilirsiniz. Kesilen yerden baharde filizlenme ve yeni yavrular olma ihtimali çok yüksek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemre_ Mesajı Göster
merhabalar,ben daha dün bir kaktüs aldım aldığımda gayet canlıydı bır defa suladım.fakat bugün bır yanında soyulma ve sıyahlaşma gordum küflenmiş gibi duruyor hafif ne yapmalı neden böyle oldu bilgilendirirseniz sevinirim
Eklenti 254244

Eski 21-11-2011, 17:49   #117
Ağaçsever

Talha Ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Engin Mesajı Göster
Kaktüsünüzü kuru bir yerde bekletip tekrar köklenmesini sağlayabilirsiniz.Toprağa dikmeyin ve sabırla köklenmesini bekleyin,2-3 hafta içinde köklerin uçlarını göreceksiniz ve 1.5-2 ay içinde tekrar toprağa diktiğinizde eski sağlığına kavuşacaktır.2 ay topraksız durur mu diyorsanız emin olun 1 sene bile durabilir.Gövde bu bekleme esnasında bir miktar su kaybıyla büzüşüp küçülebilir ama hiç önemli değil kökleriyle bu suyu 2 günde tekrar kazanacaktır.

Yıllar önce çok sevdiğim kaktüsümü çok sulayıp öldürmüştüm. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda yeniden kurtarabilirmişim.

Talha Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 11:26   #118
Ağaç Dostu

sah, Gördüğüm kadarıyla kaktüsünüz maalesef ölmüş. İçi boşaldıysa kurtarmak mümkün değil. Size gelmezden uzun bir süre susuz kaldığı için içi boşalmış. Yalnız arka kısmında gördüğüm yeşil kısmı içi dolu olan yere kadar kesin. 3-5 gün kadar kesilen yara yerlerinin kurumasını bekleyin, sonra toprağa dikin. 1 hafta sonra bol su verin, kendi haline bırakın. Toprağı kuruduktan sonra tekrar bol su verin. Tutunabilirse ne ala tutunamaz ise yapacak birşey yok.
Kolay gelsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi :)sah Mesajı Göster
Benzemiyor. Size nasıl olduğunu anlatayım.Su damlatırken o bir beyazlığın yanındaki yeşilde hafif yamulma gördüm.Dokundum sanki içi boş gibiydi içine doğru hafif çöktü.Fazla sert dokunmaktan korktum sonra. Bir kaç gün geçti sonra baktığımda böyle beyaz ve büzüşmüştü. Teşhise aklım yetmedi benim.Yardımcı olursanız tedavisi için gerekirse dakika da bir gider ne yapılması gerekiyorsa yaparım sorun olmaz benim için

Eski 23-11-2011, 21:33   #119
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
sah, Gördüğüm kadarıyla kaktüsünüz maalesef ölmüş. İçi boşaldıysa kurtarmak mümkün değil. Size gelmezden uzun bir süre susuz kaldığı için içi boşalmış. Yalnız arka kısmında gördüğüm yeşil kısmı içi dolu olan yere kadar kesin. 3-5 gün kadar kesilen yara yerlerinin kurumasını bekleyin, sonra toprağa dikin. 1 hafta sonra bol su verin, kendi haline bırakın. Toprağı kuruduktan sonra tekrar bol su verin. Tutunabilirse ne ala tutunamaz ise yapacak birşey yok.
Kolay gelsin.
Yine de içime bi umut doldu.Benimle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Eski 20-02-2012, 15:02   #120
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kaktüs çürümesi durumunda yapılası gerekenleri anlatan bir video.

Save yours Cactus plant with yours hand.mpg - YouTube

demircool ve bin453 beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024