agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2014, 10:22   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Merhabalar.

Birbuçuk ay önce aldığımız kaktüsümüzün dibinde fotoğrafta işaretli yerde göründüğü gibi çürük vardı ve halihazırda çürük duruyor. Şu ana kadar bir defa çok çok az su döktüm. Bu durumu nasıl iyileştirebiliriz ?

Milla beğendi.
banzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 21:56   #242
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Sayın banzar çürüge elinizle dokunun eger islaksa ve çürük salatalik gibi kokuyorsa cerrahi mudahale sart demektir ). Şimdi müdahalenin nasil olucagina geleyim. Keskin bir aletle kaktusleri ayirim ve curuk yeri kesip arda kalan buyubüyük parçayı kuru topraga dikin ve hic sulamayin. Köklü olan parcayida sulamayin malûm havalar sogudu artik. Birde telefondan yaziyorum yazim yanlislarim olabilir kusura bakmayin.

Ritulan beğendi.
akgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 13:04   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgül Mesajı Göster
Sayın banzar çürüge elinizle dokunun eger islaksa ve çürük salatalik gibi kokuyorsa cerrahi mudahale sart demektir ). Şimdi müdahalenin nasil olucagina geleyim. Keskin bir aletle kaktusleri ayirim ve curuk yeri kesip arda kalan buyubüyük parçayı kuru topraga dikin ve hic sulamayin. Köklü olan parcayida sulamayin malûm havalar sogudu artik. Birde telefondan yaziyorum yazim yanlislarim olabilir kusura bakmayin.
Sevgili Akgül,

Söylediğiniz üzere kaktüsümün çürük kısmını inceledim. Herhangi bir koku yok. Parmağım ve tırnağımla yokladım. Yumuşak olmasının aksine sert bir yapıda ve tırnağımla hafif olarak kazıdığımda odun gibi soyulmalar oldu.

Buna rağmen acaba herhangi bir müdahalede bulunmalı mıyım ? Bu kısım büyüme yapar diye çekiniyorum.

banzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 21:02   #244
Ağaçsever

Eger yumusama yoksa herhangi bir müdahaleye gerek yok. Sulamayi kesin ve dinlenme doneminde sogukta tutun baharda saglikli gelisecektir.

Eski 22-11-2014, 15:55   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014

scientistkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 16:13   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
merhabalar kaktüsümü alalı yaklaşık 3 ay kadar oldu. resimde görülen gövdedeki sararma aldığım zaman en dipte biraz kadar vardı. ama git gide gövdeye yayılıyor. gövdenin sararan kısmını kontrol ettiğimde kuru olmadığını gördüm iç kısmı hala sulu. tamamen kurumamış. sadece dış kabuğu sararmış görünüyor.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
scientistkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 14:16   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Merhabalar,
Yeni almış olduğum kaktüsümün saksıda sallandığını farkedip üzerine toprak eklemesi yaparken toprağının küflenmiş gibi olduğunu farkettim.
Bu durumda ne yapmalıyım? Kaktüsüm gayet sağlıklı görünüyor.

Name:  20141202_144851.jpg
Views: 6402
Size:  42.2 KB

Name:  IMG-20141128-WA0002.jpg
Views: 6453
Size:  45.2 KB

Milla beğendi.
pixies Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 23:03   #248
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pixies Mesajı Göster
Merhabalar,
Yeni almış olduğum kaktüsümün saksıda sallandığını farkedip üzerine toprak eklemesi yaparken toprağının küflenmiş gibi olduğunu farkettim.
Bu durumda ne yapmalıyım? Kaktüsüm gayet sağlıklı görünüyor.

Eklenti 528386

Eklenti 528387
Merhaba pixies,sanırım o Küfe benzetmiş olduğunuz unlu bitin toprağa yerleşmiş hali.uzun süredir bitkiniz unlu bite maruz kalmış gibi görünüyor.foto çok ney değil umarım ben yanılmışımdır.bitkinizde bu şekilde unlu küçük oluşumlar var mı?

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 13:43   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Merhaba pixies,sanırım o Küfe benzetmiş olduğunuz unlu bitin toprağa yerleşmiş hali.uzun süredir bitkiniz unlu bite maruz kalmış gibi görünüyor.foto çok ney değil umarım ben yanılmışımdır.bitkinizde bu şekilde unlu küçük oluşumlar var mı?
Merhaba Ritulan, öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Bitkimin üzerinde hiç bu şekilde oluşumlar yok. Sadece toprak kısmında nokta nokta bu oluşumlar mevcut ekmeklerin küflenmesine çok benzettim ben bu durumu. Sizce sadece toprağı havalandırmam yeterli olur mu yoksa başka işlemler de uygulamalı mıyım?

pixies Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 11:50   #250
Ağaçsever

Sayın pixies bende sayın ritulana katılıyorum. Unlu bit olabilir.Kaktüsleriniz arasında örümcek ağına benzer oluşumlar varsa kırmızı örümcek olabilir vs vs. Bence siz toprak yenilemesi yapın ve oksijenli su ile kökleri ilaçlayın böylece küflenmenin önüne geçmiş olursunuz.Ayrıca kaktusunuzun toprağına kum ve perlit gibi havalandirici maddeler koyarsaniz toprakta küflenme olmaz. Yine bu mevsimde sulamayı keserseniz topraktaki küflenmenin önüne geçmiş olursunuz. Iyi gunler

pixies beğendi.
Eski 23-01-2015, 16:56   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
kaktüs çürümesi

Kaktüsüm içten içe çürüyor ve toprağı sulamama rağmen ıslak. En alt kısımları çok yumuşadı ve rengi degişti kurtarmak için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
semanur3gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 19:55   #252
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semanur3gul Mesajı Göster
Kaktüsüm içten içe çürüyor ve toprağı sulamama rağmen ıslak. En alt kısımları çok yumuşadı ve rengi degişti kurtarmak için ne yapabilirim?
Topraktan çıkartıp köklerini kontrol edin. Yumuşayan yerini keskin bir bıçakla kesin. Bir müddet kurumaya bırakın sonra tekrar hazırlayacağınız süzek bir toprağa dikin... İnşallah kurtulur

Laleci_03 beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 19:59   #253
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semanur3gul Mesajı Göster
Sayın semanur3gül,sanırım alt Kısım çürümüş,elinizle bir dokunun alt kısımda Yumuşama var mı eğer varsa (sağlıksız kısmı fotoda görüyorum sizde görüyorsunuzdur) kesmeniz gerekiyor.kesip birkaçgün bekletin.

sevdam ve Laleci_03 beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 01:51   #254
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Benim de bi kaktusum var dört yildir benimle.üst dallari yumusayip sararinca şüphelenip topragini cikarttim.ve burda arastirdiklarimdan anladigim kadarıyla topragin islak kalmasından kök çürümesi olmuş. Topragini ayri bi yerde kurumaya biraktim.kendinide acikta gazete üzerine biraktim.adini bilmiyorum ama kilic çiçeğine benziyor.ama o değil tabi.boyu bir metre var.kök sararmis biraz dişi yumusamis sulanmis sararmis iyice ama içi çok sert.bende onerilerinizi bekliyorum.cocugumla ayni yasta kaybetmek istemiyorum..

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 20:48   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Astrophytum myriostigma yakınlarda bir tane içten içe çürüme yapmış bende. Çürük dışarı vurana kadar içi boşalmış. Kış uykusunda oldu7kları için çok sık kontrol etmediğim için fark etmemişim. Çok üzülmüştüm.

Benim başıma gelen durum
Name:  26-01-2015 (3).jpg
Views: 5791
Size:  42.3 KB

Dilimlenmiş hali.
Name:  26-01-2015 (5).jpg
Views: 5816
Size:  33.7 KB

Atılan kısımlar
Name:  26-01-2015 (7).jpg
Views: 6035
Size:  27.3 KB

Kalan kısımları kuruttum ektim ama işe yaramadı.

çiçeksever ve ankstel beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 11:48   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2015
****! :( Kaktüsüm neden yumuşadı ve hafif kırmızılaştı!?

Merhabalar...
Çok sevdiğim ve el bebek gül bebek baktığım çok sevdiğim kaktüsüm son 1 aydır fotoğraftaki gibi kırmızılaştı ve de cansızlaşıp yumuşaklaştı.
Neden acaba? Ve de onu tekrar diri ve yeşil haline nasıl döndürebilirim bana bu konuda yardımcı olup bilgi verirseniz minnettar olurum..
Sevgiler... Fotoğrafını da çektim. Bakıp da yardımcı olmanız için..
Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
nesrinkaft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 21:02   #257
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bizim kaktüslerimizde şu an böyle Sayın Nesrinkaft, bu kaktüs bir aya kadar çiçeklenip, sonra da yeni sürgünler uzatacak. Bu süre zarfında görünümü ve rengi düzelmiş olur merak etmeyin.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 16:10   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Bir Türlü Bilemedim

Merhaba,
Daha önce iki bölümden bir yanıt alamadım. Sanırım yanlış yerde konu açtım. Bir de burada denemek istedim. Umarım bu sefer doğru yerdeyimdir. Aşağıda resmini yolladığım kaktüslerimden ilkinde ani bir renk değişikliği oldu. İkincisi yumuşadı ve gövdedinde bir oyuk oluştu. Üçüncü kaktüs de güneşte olmasına ve aşırı sulamamama rağmen uzadı, şekli bozuldu ve yumuşadı. Dertlerinin ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.
Saygılar

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
katakhreon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 13:12   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katakhreon Mesajı Göster
Merhaba,
Daha önce iki bölümden bir yanıt alamadım. Sanırım yanlış yerde konu açtım. Bir de burada denemek istedim. Umarım bu sefer doğru yerdeyimdir. Aşağıda resmini yolladığım kaktüslerimden ilkinde ani bir renk değişikliği oldu. İkincisi yumuşadı ve gövdedinde bir oyuk oluştu. Üçüncü kaktüs de güneşte olmasına ve aşırı sulamamama rağmen uzadı, şekli bozuldu ve yumuşadı. Dertlerinin ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.
Saygılar
2 ve 3 neyin içinde duruyor, kökleri su içinde mi?

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 13:36   #260
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Arrow

Bu da benim kaktüsüm 2 yıldır ben de sevgilime de başka bir türünü almıştım. Onunki de inanılmaz yayıldı. Benimki de çok hızlı... Diğer çiçeklerimin arasında tam bir prens kendisi türünü bilmiyorum. alt kısmından sararma başladı. yumuşak değil, içe de göçmüyor. ayrıca başka saksıya mı almam lazım. Altı delik değil. üstüne yapıştırdıkları o çiçeği de çıkarttım. Ne gereksiz birşeydir o.

Eklenen Resimler

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 13:54   #261
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Bu da benim kaktüsüm 2 yıldır ben de sevgilime de başka bir türünü almıştım. Onunki de inanılmaz yayıldı. Benimki de çok hızlı... Diğer çiçeklerimin arasında tam bir prens kendisi türünü bilmiyorum. alt kısmından sararma başladı. yumuşak değil, içe de göçmüyor. ayrıca başka saksıya mı almam lazım. Altı delik değil. üstüne yapıştırdıkları o çiçeği de çıkarttım. Ne gereksiz birşeydir o.
Öncelikle eğer yazdığımız mesajın içinde özellikle vurgulamak istediğimiz bir bölüm yoksa kalın ve renkli yazmıyoruz, standart karakter ve renkte yazıyoruz, forum kurallarını okumanızı öneririm.

Sorununuza gelince, fotoğraf net olmadığı ve fotoğrafı çevirmeden yüklediğiniz için yan durduğundan (bunları nasıl yapacağınızla ilgili bilgiler de forum kuralları ve forum kullanım kılavuzumuzda mevcut, okursanız göreceksiniz) ayrıntılar anlaşılmıyor ama kaktüsünüzün formu bozulmuş. Işığı yetersiz gelmiş olabilir ve (alt kısımda sararma olduğunu da belirtmişsiniz) fazla suluyor olabilirsiniz, drenaj deliği olmadığı için fazla sulamasanız bile su saksı dibinde birikir ve bitkinize zarar verir.

Drenaj deliği olmayan saksı kullanmamalısınız, saksısını ve toprağını da değiştirmeniz iyi olacaktır.

İşinize yarayacak başlıklar (baştan sona incelerseniz işinize yarayacaktır, sadece son sayfasına ya da ilk sayfasına bakmanız size yardımcı olmayabilir):

SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net

agaclar.net Forum Kuralları - agaclar.net

Kaktüs Hakkında Genel Bilgiler

Kışın Kaktüs Bakımı

Kaktüs ve sukulentler için toprak karışımları

Kaktüslerde Saksı Değişimi

Kaktüsler Nasıl ve Ne Zaman Sulanır?

Kaktüs Saksısı

Kaktüs Hastalıkları - agaclar.net

Vicia Ervilia beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 14:53   #262
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Aslında okumuştum forum kurallarını ama dikkatimi çekmemiş. dikkat ederim bundan sonra teşekkürler. Aslında fotoğraf yükleme işini çözdüm.. Teknik konularda oldukça zayıfım. Hemen yeni bir saksı alacağım gidip. Teşekkürler tekrar.

Eski 18-05-2015, 15:19   #263
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Sanırım bu fotoğraflar net.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 19-05-2015, 10:57   #264
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Topragini degistirip yeni saksiya ektim. Kokte curume yok dovru anladiysam tabi o sarrmis yeri alt kismi kesip yeni kismi topraga koyup koklenmesini mi beklemeliydim

Eski 27-05-2015, 15:28   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Kaktüsünüzde şekil bozukluğu dışında ciddi bir sorun gözükmüyor. Yine de bu konuda uzman arkadaşlar daha aydınlatıcı bilgi verebilirler.

Benim de buna benzer beyaz dikenli bir kaktüsüm var. Tahminim güneş veya toz hangisi bilmiyorum belki de daha başka bir şey (aşırı sulama vs) ama kaktüsün dikenleri bir şekilde sarardı yeni uzayan kısımları ise beyaz. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Bence kesmenize gerek yok.

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 22:27   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Çürüme ve yumuşama

Büyük top kaktüsüm ve uzun kaktüslerimin dibinde kahverengimsi bi çürüme ve yumuşama oldu bayadır ne yapmalıyım acaba

FulyaU. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 22:35   #267
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FulyaU. Mesajı Göster
...ne yapmalıyım acaba
Bu konuyu baştan sona okumalısınız

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 10:40   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Kaktüsteki lekeler

Merhaba, 12 yaşındaki kaktüsüm son birkaç aydır başka bir ortamda bulunmak zorunda kaldı, şimdi eski yerine koyabildik. Ancak bu zaman zarfında kaktüste lekeler oluşmuş, beyazlıklar var. Resimlerini de ekledim. Doğrusu konunun yabancısı olduğum için ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olunabilirse çok sevinirim.
[ATTACH][ATTACH]Name:  morarma 2.gif
Views: 5358
Size:  46.4 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

sezerşimşek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 17:07   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Merhabalar,

Kaktüsüm kök kısmından koptu tam kökle gövde bağlantısında hafif yumuşama var ama kaktüsün içi boşalmış değil ne yapmam gerekiyor? Kurtulur mu, iyi olur mu? Ayrıca tepesinde bazı kararmalar var. Sebebi nedir, düzelir mi? Kullandığım toprak da çakıllı kaktüs toprağı. Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erdem84 : 14-12-2015 saat 14:17
erdem84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 13:57   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2015
merhaba bir tane kaktüsüm var ama ben çok su verdim sanırım yumuşadı çok üzüldüm ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

ADA_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
büzüşme, erime, hastalık, kaktüs, kaktüs çürümesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024