agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2010, 11:21   #361
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
mor salkım çelikten köklendirme vakti gelmiş midir? burada bahar havası var da hala...

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 11:38   #362
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Kasım sonrası odunsu çelik alıp dikmek için yaprakların dökülmüş olması gerekir.
Ayrıca mor salkım çelikleri 1 yıl uyuklama yapabiliyor yaz başı canlanmadı diye sökmeyin ve ellemeyin seneye uyanacaklardır.
Mor salkım da çelik alıp dikerken iki çatal lı alıp tek çatalı toprağa gömüp diğer çatalı dışarda bırakmak toprağa gelen kısma çentik atmak başarı oranını yükseltir. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem ve emrahc beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 11:39   #363
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba rainmen
Tam zamanı diyebilirim.Aynı zevki yaşamak adına geçenlerde bir arkadaşımdan güllerinden bana çelik vermesini istedim.Yaklaşık olarak 1 karış boyunda (kurşun kalem kadar) 7 adet çelik getirdi.Pet şişelerin tabanından 10 cm. boyunda kestim ve tabanlarını 5-6 adet kalem ucu kadar deldim.Sıkı bahçe toprağını bu pet kaplarına doldurdum.Toprak taneli kum veya tınılı olursa suyu geçirgen olup çelikğin toprakta kalan kısmı sıkı olmuyor.Gül çeliklerini dik olarak (dikenleri aşağı bakar şekilde) toprağın içinde 1-2 cm. kalacak şekilde gömdüm ve toprağı ıslatıp sıkıştırdım.Filizlenme görülene kadar bir daha su vermedim.Yaklaşık 6 gün oldu, hepside filizlendi ve yeni dallar çıkartmaya başladı. Toprağını kontrol edip kuru ise su veriyorum.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Mehmet
filiz vermesi köklenmesi anlamına gelmez..

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 11:45   #364
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
teşekkür ederim Tekin Bey... baharda hizmete girecek olan çarşımız için düşünüyorum mor salkımları. bol miktarda lazım olacak. mor salkımlar yaprak dökmeye başlamıştı çelik aldığımda. önümüzdeki hafta yeni bir dikim daha yapacağım, işimi şansa bırakamam. geçen sene satın aldığım mor salkımlar çok sağlıksızdı. bu sene kendim yetiştirmek istiyorum. güneye bakan odam öğleden sonra saat 3 e kadar güneş(ve hala bahardan kalma günler yaşıyoruz burada) alıyor, bu yüzden uygun olduğunu düşünüyorum. şu anda güneş görmeyen yere kordum tabi.

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 10:52   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2010
bence bekle sevincin boşa gitmesin..dallanmadan emin olamıyor..kardeş.

antmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 11:12   #366
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainmen Mesajı Göster
*** ler mehmet by yanlız anlamadıgım bu alınan çeliklerin kalınlıgı fark edermi yani ince dallardan da olabilirmi yeni sürgünlerdenmi olacak gibi yinede ilginize *** ederim kalın saglıcakla.
Sevgili rainmen

Geç kalan cevabım için özür dilerim.Nasıl bu konuyu atladım bilmiyorum.
Sorunuza gelince, ince veya kalın olması ne kadar etken olur bilmiyorum ama benim aldıklarım kurşun kalem kalınlığı ve büyüklüğünde.Sanırım daha kalın dallar uç dallara besleme yaptğından olsa gerek incelere göre daha kuru oluyorlar, belki de bu dalları denerseniz tutma süresi uzun ve geç olabilir diye düşünüyorum. Benim tercihim ince dallardan yana olur.Hatta seçerken sürgün patlama yerleri olan bölümleri yakalayabilirseniz sansınız daha da artar.

Umarım çok geç kalmamışımdır.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 11:19   #367
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziraatteknikeri Mesajı Göster
filiz vermesi köklenmesi anlamına gelmez..
Sevgili ziraatteknikeri size katılıyorum.

Benim yaptığım önce filizlenmesini sağlamak, ardından filizleri soğuktan korumak, pet kabın altından kök durumunu görmek,(pet kabı tercih etmemin nedeni şeffaf olması ve alttan bütün gelişimi izleyebilmem) basit serada nemlendirip bahar başında kabını değiştirmek, ana çeliği komple gömüp ilk sürgünün ana dal olmasını sağlamak.

Bunca yıldır beni yanıltmadılar umarım bu defa da beni yanıltmazlar.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 18:39   #368
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Merhaba
Her çelik her mevsim tutar mı?
Bu mevsimde istenilen şekilde aldığım ve köklendirme hormonuna batırdığım bir cins küpeyi tutturamıyorum.Çeliği suya koydum suda yine kök salmadı.
Mevsimden olabilir mi?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 18:42   #369
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Merhaba Benol Hazaroğlu, ben bayramda aldığım 10cm uzunluktaki küpeli çeliğinin alt yapraklarını kırıp suda beklettim. 4 gün öncede toprakla buluşturdum. Şimdilik iyi durumda ve tuttu. Küpelide suda kök salımı olmadan toprağa dikmeyin. İyi denemeler.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 19:26   #370
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
çelik yapmak o zaman tohum olayından daha kolay.

merak ettiğim konu turunçgiller üstüne;

tohumdan aldığımızda ağaç turunç ağacı olarak çıkıyor. aşı ile limon, portakal vs. narenciye ürününe dönüyoruz.

bu mantıkla çelik'de böyle bir şeye ihtiyaç var mı?

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 20:28   #371
Ağaçsever

krydrmz's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Köklendirme

merhaba sevgili dostlar ;

Aşşağıdaki parçayı teyzemin bahçesinde çocuklar oynarken kırdı,sanırım bu acer palmatum, kırılan kısmını hemen aldım,yaprakları çok güzel diye,suya koydum,benim merak ettiğim bu köklendirilir mi?

Name:  ağaç.jpg
Views: 8911
Size:  37.7 KB

saygılar.

Bilge Kerem beğendi.
krydrmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2010, 08:45   #372
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Bayramda aldığım Küpe çeliğimin şimdiki hali. Tutu topraklada uyum sağladı. Eğer ömrü olursada böyle çiçekleri olacak inşallah.
Name:  traer.JPG
Views: 7970
Size:  59.2 KB
Name:  kupecicegi-fushia.jpg
Views: 9252
Size:  19.9 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 10-12-2010, 08:48   #373
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Buda yine bayramda aldığım Begonyam... oda tuttu.
Name:  hjk.JPG
Views: 7621
Size:  61.0 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 10-12-2010, 17:00   #374
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Köklendirme denemesi yapan arkadaşlara bir tavsiye:15.20cm civarında kesilmiş söğüt dallarını kova ya koymuş olduğunuz suda bekletin daha sonra dikin söğüt bir nevi köklendirme hormonu vazifesi görüyor çeliklerin tutma oranı yükseliyor,uğraşmak istemeyenler perlit denesinler perlitte köklenme oranı daha yüksek.

baris2357 beğendi.
Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 12:25   #375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2010
merhaba arkadaşlar sizden bir konuda fikrinizi sormak istiyorum. sorum şöyle benim 15 dekar arazim var burada hicaz narı yetiştirmeyi düşünüyorum. ancak çelikleri arkadaşımın narlığından almayı düşünüyorum. bu çelikleri direk olarak köklendirici honmona bandırıp dikmeyi düşünüyorum. sizce nasıl bir köklendirici kullanmam lazım ? ( toprağım haafif alkali ve biraz org. madde miktarı düşük ama onuda yükseltmeyi düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim( mine sizinde fikirlerinize ihtiyacım var.)

esatkafadar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 13:09   #376
Yeni Üye

alibumin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esatkafadar Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar sizden bir konuda fikrinizi sormak istiyorum. sorum şöyle benim 15 dekar arazim var burada hicaz narı yetiştirmeyi düşünüyorum. ancak çelikleri arkadaşımın narlığından almayı düşünüyorum. bu çelikleri direk olarak köklendirici honmona bandırıp dikmeyi düşünüyorum. sizce nasıl bir köklendirici kullanmam lazım ? ( toprağım haafif alkali ve biraz org. madde miktarı düşük ama onuda yükseltmeyi düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim( mine sizinde fikirlerinize ihtiyacım var.)
Merhaba,

Nar arsız bir çalı bitkisidir.Hormon masrafına girmenize gerek yok.Doğru zamanda,doğru çelikleri alır,en uygun köklendirme ortamı oluşturmanız durumunda bütün çelikleriniz köklenecektir.

Saygılarımla,

alibumin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 13:13   #377
Yeni Üye

alibumin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibumin Mesajı Göster
Merhaba,

Nar arsız bir çalı bitkisidir.Hormon masrafına girmenize gerek yok.Doğru zamanda,doğru çelikleri alır,en uygun köklendirme ortamı oluşturmanız durumunda bütün çelikleriniz köklenecektir.

Saygılarımla,
Nar çok özel topraklar aramaz.Organik olarak toprağı iyileştirmek tabi ki ağacın büyümesi ve ürün verimi açısından bitkiyi olumlu etkileyecektir.Ürün olarak en iyi verimi almak istiyorsanız doğru zamanda ilaçlama ve en önemlisi doğru zamanlarda sulama yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımla,

alibumin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 20:41   #378
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Manolya Üretimi.

Manolyalar tohum çelik daldırma ve aşı ile üretilirler.
Tohumlar sonbaharda toplanır toplanmaz hemen ekilir veya 4 OC de 3-6 ay katlandıktan sonra ilkbaharda ekilir.Ekimden sonra tohumların herhangi bir sebeple kurumaya maruz bırakılması zararlanmaya neden olur.İlkbaharda çimlenen tohumlardan ilk yıl sonunda 7.5 cm boylu fideler elde edilir.Sonbaharda bu fideler sökülerek geliştirme yastıklarına aktarılırlar.

Çelikle üretim daha çok yazın yeşil türlerde uygulanır.2 yaşlı hastalıksız ve üzerinde yaprakları bulunan sürgünlerden 10 cm uzunluğunda hazırlanan çeliklerin dipleri hafifçe yaralanarak %0.8'lik toz IBA ile muamele edilir.Çelikler sıcak yastıklara dikilirler.Üzerleri bir naylonla örtülür.Köklenme olduktan sonra bitkiler kaplara dikilirler ve plastik seralara alınırlar.İlk yıl iyi bir gübreleme uygulanması durumunda bitkiler 30 cm kadar boylanırlar.2. yılın ilkbaharında hafifçe budanan bitkiler bu yılın sonunda 75-90 cm boya kadar ulaşabilirler.

Daldırma ile üretimde adi daldırma yöntemi uygulanır.Bunun için anaç bitkilerin bakımı ve bu arada gübrelemesi iyi yapılmalıdır.Ana bitkinin dibinden çıkan 1-2 yaşlı sürgünler ilkbaharda veya Ağustos ayında daldırılır.İlkbaharda daldırılan dallar ertesi yılın sonbaharına kadar yani 2 yıl yerlerinde bırakılırlar ve 2. yılın sonbaharında sökülerek geliştirme yastıklarına alınırlar.Ağustos ayındaki daldırmada ise önce sürgünün toprak altında kalacak kısmındaki yapraklar temizlenir ve dal toprak altına ucu dışarıda kalacak şekilde yatırılır.Daldırmadan itibaren köklenme için 2 yıl beklenir 2. yılın sonbaharında sökülerek geliştirme yastıklarına alınırlar.

Aşı ile üretimde ilkbaharda saksılara alınan bir yaşlı çöğürler aktif büyüme halindeyken yaz ortaları veya yaz sonunda kalem aşısıyla aşılanırlar.Aşı yandan aşı veya yandan kertikli aşı yöntemiyle yapılır.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 09:42   #379
/

Giriş Tarihi: 28-12-2010
gül için hangi hormon ve ne oranda kullanacam,orneğin TDZ kullanılabilirmi ne kadar nezam,hangi çelik.
teşekkürler

mohammed 1340 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 02:46   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Bu güzel siteyi kuranlara ve burada değerli bilgilerini paylaşanlara çok teşekkür ediyorum..
Benim sorum şu;
Köyde 3 dönüm tarlamın etrafını kuşburnu ağacı ile çit çekmek istiyorum..ayrıca kuşburnuna karşı aşırı ilgi duyuyorum..
Bu mevsimde dağlardan kuşburnu dallarını toplayıp getirsem ve bu dalları çelik yapmadan ve hiçbir hormon kullanmadan direk toprağa diksem tutarlarmı?
Yer; Sivas
Teşekkür ederim..

murtiiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 23:35   #381
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Selam murtiiii...

Şahsi görüşümü söylüyorum tabi üstatlar daha iyi bilgilendireceklerdir seni...

Ben olsam dağ bayır kuşburnu dalı toplamam hele hele yerlerden hiç toplamam çünki yerde olan dal mantari hastalık ile bulaşık olma ihtimali çok fazla...

kurumuş olma ihtimali de fazla....

Onun yerine o kadar dolaşacağıma 5- 10 tane büyükçe kuşburnu çalısı gözüme kestiririm...

bunlardan 1 yıllık dallardan ne kadar dikeceksem dal keserim (bu dallara çelik deniyor)....

hatta bu dalları direk toprağa batıracaksam dümdüz kesmem 45 derecelik açı ile yani eğik keserimki kışın dalın üzerinde su birrikmesin diğer ucu da toprağa rahat batırabileyim.....

kuş burnu çalısı özel bir bilgim yok ,çelikle yani toprağa batırma ile üretilebilirmi bilmiyorum ama ben genede daha garanti olsun diye çelikleri batırdığım yere ,sim derme granül ,**** batırmadan önce toz köklendirme hormonu ,bunlarda olmadı organik sıvı gübre dökerdim...

saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 00:27   #382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Selam murtiiii...

Şahsi görüşümü söylüyorum tabi üstatlar daha iyi bilgilendireceklerdir seni...

Ben olsam dağ bayır kuşburnu dalı toplamam hele hele yerlerden hiç toplamam çünki yerde olan dal mantari hastalık ile bulaşık olma ihtimali çok fazla...

kurumuş olma ihtimali de fazla....

Onun yerine o kadar dolaşacağıma 5- 10 tane büyükçe kuşburnu çalısı gözüme kestiririm...

bunlardan 1 yıllık dallardan ne kadar dikeceksem dal keserim (bu dallara çelik deniyor)....

hatta bu dalları direk toprağa batıracaksam dümdüz kesmem 45 derecelik açı ile yani eğik keserimki kışın dalın üzerinde su birrikmesin diğer ucu da toprağa rahat batırabileyim.....

kuş burnu çalısı özel bir bilgim yok ,çelikle yani toprağa batırma ile üretilebilirmi bilmiyorum ama ben genede daha garanti olsun diye çelikleri batırdığım yere ,sim derme granül ,**** batırmadan önce toz köklendirme hormonu ,bunlarda olmadı organik sıvı gübre dökerdim...

saygılarımla
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim sayın seyyah53
anladığım kadarıyla yabani kuşburnu (roza canina) çelikle çoğalabiliyormuş.
Bende, "madem ki çelikle çoğalıyor, çelik yapmayım da, mesela 1-2 metrelik dalları 50-60 cm derinlikte toprağa gömüyüm" diye düşünüyorum...
Üstadlar olmaz derlerse mecburen çelik denemesi yapacağım..
Bu arada sizin dediğinizi yapıp geçen sene bol meyve veren çalılardan birkaçını gözüme kestirmiştim, bu sene o çalılardan istifade etmeyi düşünüyorum..
tekrardan teşekkürler, Saygılar..

murtiiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 23:19   #383
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Arap yasemini çeliklerimde son durum, tuttu diye erkenden sevinmiştim ama birini kaybediyorum galiba aslında çok iyi gidiyorlardı sonradan problem yaşamaya başladılar torfta oldukları için hemen çıkardım ama biraz geç kalmışım torf cıvık cıvık olmuştu ve köklenme olmasına rağmen gelişmeleri mümkün değildi hemen bahçe toprağına geçirdim. İki adet çelikten biri kurtuldu diğeri mücadele ediyor ama gidici. Yine ekim ortasında aldığım ful'de çok ümitsiz olmama rağmen başarılı oldum. Yaprakları dökülmeye başlayınca hemen torftan çıkardım tamamen yapraksız kaldı 10 gün içindede yeni yapraklar çıkarmaya başladı. Bir adet de sarı yasemin sonbahar çeliği tuttu. O da kurumaya başlamıştı hiç köklenme yoktu tam atıyordum vazgeçtim başka yere diktim. Erken sevinme ama ümidi de kesme durumu yaşadım biraz

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 23:36   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Merhaba arkadaşlar..

benim şimşirler hakıında önemli bir sorum olacak.şimşirler hakkı9ndakii konu başlığını acemiliğimden dolayı yeni konu açamadığım için buraya yazdım kusura bakmayın dostlar.

5 yaşındaki bir şimşir budandığında ne kadar çelik verir acaba?

ilginiz için şimdiden çok teşekkürler...

PARS54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 15:13   #385
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Selam, yan bahçede boyumu geçen ve güzel çiçek veren bir yediveren gül var. Bundan çelik alıp kendi bahçeme de dikmek istiyorum. Ne zaman ve nasıl yapmalıyım acaba?

mustafaazizoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 22:28   #386
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Kasım ayı sonunda aldığım kiwi çeliklerini yaklaşık 2 ay kadar (biraz fazla oldu ama) fide poşetine koyup üstünü kapatıp sürekli nemli tuttum ılık bir yerde beklediler. Bir hafta önce güneşe çıkardım çok umudum yoktu çünkü biraz kurumuş gibi duruyorlardı. Şimdi yaprak çıkarmaya başladı...Görüntüsü de çok ilginç paylaşmak istedim...

Name:  şubar 14 2011 029.jpg
Views: 7314
Size:  24.6 KBName:  şubar 14 2011 030.JPG
Views: 6951
Size:  56.6 KBName:  şubat 14 013.jpg
Views: 7059
Size:  20.8 KB

selis ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-02-2011, 22:30   #387
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Bunlar da yaseminler.Name:  şubat 14 016.jpg
Views: 7870
Size:  22.0 KBName:  şubat 14 017.jpg
Views: 7944
Size:  15.9 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-03-2011, 11:49   #388
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Öğretmenlikten emekli olmadan zevkli bir emekliliğin alt yapısını oluşturmalıyım. Fidan ve çiçeklerle yakından ilgileniyorum. Ladin yetiştirme hususunda yeteneklerimi geliştirmek istiyorum. Sürgünden köklendirmeyi başaramıyorum. Bu yaz denemeden önce tecrübeli arkadaşlarımdan bilgi edinmeliyim.
Herkese sevgilerimi sunuyor, ağaç sevgilerini kutluyorum.

alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 12:41   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2011
merhaba
ilk kez mesaj yazıyorum epey dolaştıktan sonra buraya yazmaya karar verdim umarım doğrudur .
istanbulda tamamına yakını az güneş alan bir bahçem var.10 metrekarelıkte çim yapmak istediğim alanım var. geçen sene rulo çim denedim.
Çimi yerleştiren firma topraga belleme bile yapmadan tırmık yapıp çimi serdıler. neticede yazın ortasını bulmadan çimler yok oldu . bu yıl zemınde belleme yaptım .toprağı hafifletmek için perlit ve kum kullandım. leonardit ve yanmış koyun gübreside ekledim.
koyun gübresini 10 metre kareye toplam bir çuval koydum . yıne 10 metrekareye 10 kilo kadarda leonardit koydum . metrekareye bır avuçda kımyasal çim gubresı koydum . yaklaşık 100 lt de perlıt ılave ettım . Bunları karıştırdım . Islattım . haftaya ekım yapacagım . Su sorunum yok . 7 yaşındakı oglum çimler de oynasın istıyorum ****** .Ama oyle top aynanacak bır alan yok .Elimde vilmorinin yonca karışık çim tohumu var bır satıcı golge alana en uygun bu olur diye vermişti . Ama kutuda tohum tipi yazmıyor. ben alanım sadece yeşil olsun ıstıyorum yonca vs benım için sorun degıl .
Şu konuları danışmak istiyorum
1-) Tohum seçimim doğrumu değilse ne önerirsiniz?
2-) Kaç kıloluk sılındır gerekır ,alanım araç kullanımına uygun değil aygımla sıkştırsam olur mu?
3-) kapak topragı olarak elenmiş gübre ıle beraber ne kullanayım :dere kumu bulamıyorum yıkanmış denız kumu olur mu
4-) hiç torf kullanmadım sızcce dogru mu

mfakkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 08:04   #390
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
PLUMEİRA yardımmm....

İnternetten aldığım tohumlardan torf dolu köpük bardağa 4 er adet ekmiştim, şimdi her bardakta 3 er adet fidem oldu.

Sorum şu: Bu fideleri ayıırmak istiyorum. Diğer çiçeklerde olduğu gibi tek tek ayrı saksılara şaşırtsam riski var mı. Üçü bir arada olarak büyük saksılara şaşırtabilirim o zaman da sıkışacaklar.

Eğer tutmama riski yoksa sevineceğim ve hemen büyük saksılara alacağım.

Saygılarımla...

yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024