agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2005, 10:17   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Bu sabah benim için çok sevindirici bir olay oldu.Geçen ay ektiğim akasya tohumları filizlenmiş gerçekten müthiş bir olay sevincimi tarif edemem.Şimdi merak ettiğim bir konu var saksım dışarıda içeriye almam gerekirmi?

meşedağ beğendi.
oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2005, 17:35   #2
Ağaç Dostu

Çimlenen akasya tohumları

Eklenen Resimler

meşedağ beğendi.

Düzenleyen oktars : 22-09-2005 saat 14:52
Eski 21-09-2005, 19:27   #3
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Dişbudak tohumlarının ekildikten bir ay sonra çimlenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü dişbudak tohumlarında çimlenme engeli vardır.Fotoğrafta çimlenen tohumlar sakın akasya olmasın.?

fideleri ekim sonuna kadar dışarda bekletebillirsin.Daha sonra içeriye alınarak ılıman bir ortam da ilkbahara kadar bekletilebilir.ancak kaloriferli ortamda bekletilmemesine dikkat edilmeli.Kuru hava fidelerin ölümüne neden olabilir.

meşedağ beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2005, 19:46   #4
Ağaç Dostu

Haklı olabilirsin mercimek büyüklüğünde bir şeydi olmazsa ağacın bir fotoğrafını çekerim olayı netleştiririz.

meşedağ beğendi.
Eski 22-09-2005, 14:23   #5
Ağaç Dostu

Yanılmışım resimlerini buldum
Dediğin gibi akasyamış

Eklenen Resimler

meşedağ beğendi.

Düzenleyen oktars : 22-09-2005 saat 14:43
Eski 22-09-2005, 14:24   #6
Ağaç Dostu

Tohum bu resimdekine benziyordu

Eklenen Resimler

meşedağ beğendi.

Düzenleyen oktars : 22-09-2005 saat 14:42
Eski 22-09-2005, 15:22   #7
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
sevgili hasan,
kabuğundan başını çıkararak çimlenmeye başlayan
bir tohum harika bir manzara.sonunda tuhumdan bonsai
olayına da el attın demekhayırlı olsun.bu işin her yetiştirme
yöntemi ayrı bir zevk konusu..air layering,tohumdan,çelikten
ve ****** yamadori!akasya çabuk büyüyen bir tür galiba.susuzluğa da dayanıyor (afrikada da yetişiyor ya).sen yine de pek susuz bırakma.
kış yaklaşıyor ,bunlar da çok körpe!dikkat et..baharda çıkarırsın
ondan sonra da zaten 1 senede ne kadar gelişiyor şaşarsın..akasyaın bonsaisi çok hoş olur tahminim.kendine has formları var gördüğüm kadaryla..

meşedağ beğendi.
musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2005, 16:17   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Tohum bu resimdekine benziyordu
Fasulye onlar fasulye

Akasyanın bonsaisini ben de yapmak istiyorum aslında. Dayanıklılık+hızlı büyüme+güzellik.. 3 in 1

Bu arada musubeyd'in dediği gibi, topraktan yeni kafasını çıkarmış tohum ne kadar da şirin oluyor..

meşedağ beğendi.
Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2005, 16:21   #9
Ağaç Dostu

Dediğin gibi fasülyeye çok benziyor içinde çıkan tohumlarda mercimek gibi ne yapalım botanikçi olmadığımız için bizim tabirlerimizde böyle...
[QUOTE=Erkan Aktaşgül]Fasulye onlar fasulye

meşedağ beğendi.
Eski 22-09-2005, 18:42   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
8-10 tane tohumdan yetişen defnem var. Valla ben ekmedim, kuşlar saksıların içine getiriyor Her saksıda bir tane. Böyle giderse ne yaparım bilmiyorum.

meşedağ beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2005, 18:45   #11
Ağaç Dostu

Sen hiç merak etme müşterisi çıkar bir sürü bonsaici var

meşedağ beğendi.
Eski 23-09-2005, 10:24   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
8-10 tane tohumdan yetişen defnem var. Valla ben ekmedim, kuşlar saksıların içine getiriyor Her saksıda bir tane. Böyle giderse ne yaparım bilmiyorum.
Yarabbim o ne şans öyle..
Bizim kargalar getire getire kemik, (afedersiniz) ölü kurbağa falan getiriyor balkona. İnsan ne yapacağını şaşırıyor bazen.

Sırf toprağı patlatıp çıkan bir 'ağaçcık'ın güzelliğini görmek için tohumdan yetiştirme işine gireceğim neredeyse.

meşedağ beğendi.
Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2005, 10:31   #13
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
oktars yalancıakasya tohumlarını çimlenmesi için 1 ay beklemene gerekyok.Tohumları kaynar suda 1-3 dakika beklet daha soğuk suda 12 saat kalsın.tohumların şiştiğini göreceksin.Zaman kaybetmeden tohumları hemen ek.3-5 bilemedin 1 hafta da çimlendiğini göreceksin.Erguvan,akasya,keçiboynuzu,glediçya gibi sert kabuklu tohumları olan türlerde kolaylıkla bu yöntem kullanılabilir.

meşedağ beğendi.
ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 21:58   #14
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bende mi bu tohumdan bonsai işine bir el atsam

Karpuzu çimlendirdim. Bakalım ağaç tohumlarını çimlendirebilecekmiyim?

Pazartesi okul çıkışı hemen fideciye gidiyorummm..

meşedağ beğendi.
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 22:02   #15
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bende Japon akçaağacı bonsailerine bayılıyorum. Fotoğraflarında harika görünüyorlar. Sonbahar gelince yapraklarını döken o minyatür ağaçları görmek harika bir şey..

meşedağ beğendi.
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 21:54   #16
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bu tohumlardan bende çimlendirdim.şu an 50 cm boyuna ulaştı.türkçe adı aslan bıyığı olan ve çiçekleri çok güzel olan bir ağaç olabilir.ayrıyeten buna çok benzeyen bir ağacım daha var .gülibrişim.şu an 60 cm boyunda.bonsaisi harika oluyor.internette bir resmini bulmuştum.

meşedağ beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 21:58   #17
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

oktars bende tohumdan bonsai yapmaya çalışıyorum.bunun için ingiltereden bir tohum satan firmadan internet üzerinden tohum satın aldım ama çimlendirmeyi beceremedem.hala denemeye devam ediyorum.pahalı ağaçlardan olan acer palmatum dissectum ve mugo pine türlerinin tohumlarını almıştım.ormandan topladığım karaçam kozalaklarının tohumlatı kolay çimleniyor.şu an 4 tane 20 cmlik karaçamım var.ben onlara bebeklerim diyorum.

meşedağ beğendi.
Eski 08-11-2005, 22:08   #18
Ağaç Dostu

Akasya tohumlarıda çok çabuk çimleniyorlar onlarıda deneyebilirsin.Bende senin gibiyim her akşam eve geldiğimde mutlaka bakıyorum harika bir şey ...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
oktars bende tohumdan bonsai yapmaya çalışıyorum.bunun için ingiltereden bir tohum satan firmadan internet üzerinden tohum satın aldım ama çimlendirmeyi beceremedem.hala denemeye devam ediyorum.pahalı ağaçlardan olan acer palmatum dissectum ve mugo pine türlerinin tohumlarını almıştım.ormandan topladığım karaçam kozalaklarının tohumlatı kolay çimleniyor.şu an 4 tane 20 cmlik karaçamım var.ben onlara bebeklerim diyorum.

meşedağ beğendi.
Eski 08-11-2005, 22:22   #19
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

arkadaşlar acer palmatum ve mugo pine tohumlarını çimlendirebilmem için önerisi olan varmı.acer palmatum 3 ayda çimleniyormuş ve 20 derecede.yardımlarınızı bekliyorum.

meşedağ beğendi.
Eski 10-11-2005, 18:55   #20
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
geçen ay acer palmatum tohumlarım geldi 18.10.05 tarihinde tohumları çimlendirmek için aldığım kapaklı şeffaf plastik bir kabın (sera etkisi yapsın diye)içerisine yaklaşık 10 tane çimlendirme kutusu koydum ve her kutunun içine iki tane de tohum ektim ayrıca aklıma sonradan daha çabuk filizlendire bilirmiyim diye gelen çocukken okulda fasulye fidelediğimiz gibi pamuğa sarılı 10 tohumu da nemlendirerek 03,11,05 tarihinde aynı kutunun içinde muhafaza ediyorum (20-25 derece aralığında duruyorlar) torfun içinde başka tohum yok ise dün bir tane filizlenme oldu.
Alıntı:
arkadaşlar acer palmatum ve mugo pine tohumlarını çimlendirebilmem için önerisi olan varmı.acer palmatum 3 ayda çimleniyormuş ve 20 derecede.yardımlarınızı bekliyorum.

meşedağ beğendi.

Düzenleyen bonsaisever : 10-11-2005 saat 19:13
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2005, 21:36   #21
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

bonsaisever senin adına çok sevindim ve kıskandım.kendi bonsai kitaplarında anlatılan herşeyi yaptım ama olmadı.bende bauhouse dan sera görevi gören palstik bir kap aldım ayrıyeten çimlendirme kapsülleri var torflu bir malzeme ondanda aldım.onun içindede denedim toprak içindede denedim olmadı.acacia aslan bıyığı ve karaçam tohumlarını çimlendirdim.aklınızda olsun ekmeden önce 24 saat sıcak plmayan ılık su içine koyarsanız çimlendirme daha hızlı olıyor.acer palmutumu çimlendirmeye o kadar hevesliydimki halada uğraşıyorum ısı ışık ve nem durumuna çok dikkat ettiğim halde başarılı olamadım.bonsaisever birşey dikkatimi çekti.bana gelen tohumların çimlendirme tarifinde 3 ayda çimlendiği yazıyordu ama seninki yanlış anlamadıysam 1 ay bile geçmeden çimlenmiş.ne diyim allah analı babalı sağlıklı büyütmek nasip etsin

Eski 10-11-2005, 21:41   #22
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Unhappy

bonsaisever sanırım çimlenme hızı tohumların tazeliğiyle alakalı.bana gelenler nekadarlık tohumlardı bilemiyorum.tohumları aldığın yeri öğrenmek istiyorum.

Eski 10-11-2005, 21:51   #23
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Red face

arkadaşlar bonsaide çok popüler olan acer palmatumun 1 m lik boyunun fiyatı 100-150 ytl fidanlıklarda.ama tohum olarak alırsanız hemde internet üzerinden yurtdışından 40 adedi 10 ytl.buradanda anlamışsınızdır ki tohumdan yetiştirmek ne kadar avantajlı.

Eski 12-11-2005, 03:02   #24
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

cem kardeşim burası benim aldığım yer acaba senin acer ile benim kiler arasında ceşit farkı olabirilmi yani farklı cins bir acer türü ise farklı zamanlarda tohumlar çimlenmiş olabilir ayrıca dediğim gibi sadece bir tane oda torfun içinde başka bir tohum yok ise acer çimlendi diyorum yoksa verdiğim linkten okuyacağın gibi 6 hafta 20-25 derece arasında tutulması gerektiği yazıyormuş(arkadaş tercüme ettide ) benimkisi daha 3 haftadır çimlenmede bekliyor.
Alıntı:
bonsaisever sanırım çimlenme hızı tohumların tazeliğiyle alakalı.bana gelenler nekadarlık tohumlardı bilemiyorum.tohumları aldığın yeri öğrenmek istiyorum.

Eski 12-11-2005, 18:15   #25
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
cem kardeşim burası benim aldığım yer acaba senin acer ile benim kiler arasında ceşit farkı olabirilmi yani farklı cins bir acer türü ise farklı zamanlarda tohumlar çimlenmiş olabilir ayrıca dediğim gibi sadece bir tane oda torfun içinde başka bir tohum yok ise acer çimlendi diyorum yoksa verdiğim linkten okuyacağın gibi 6 hafta 20-25 derece arasında tutulması gerektiği yazıyormuş(arkadaş tercüme ettide ) benimkisi daha 3 haftadır çimlenmede bekliyor.
bonsaisever kardeşim aynı yerden almışız.benaldığım türün resmini koyuyorum buraya.bu aynı zamanda benim çalışmam.

Eklenen Resimler

Düzenleyen cemboa : 13-11-2005 saat 22:58
Eski 15-11-2005, 20:59   #26
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

cem hastayım red dragon'a nereden aldın onu tohumu varmı onların en sevdiğim kardeşim benim bir yerde gördüm red dragondan 1.50 m boyunda vardı adamlar 500 euro diyor şubat mart aylarında çaktırmadan bir dalını kıriim de bende bulunan üç tane kasigiyamalardan birinin dallarına aşılıyayım diye bekliyordum benim kasigayamalar dan biri bu ama kusura bakmayın cam dan resimler böyle kötü çıkıyor

Eski 21-11-2005, 20:50   #27
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

karseş tohumları aldığın yer thompson and morganda var.İzmitte bir fidamcımda bu boyu 50 ytl ye satılıyo.İnternetten satan bir yer var mineflora diye bir yer orasıda aynı boyunu 100 ytl ye satıyor.

Eski 23-11-2005, 14:30   #28
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

mineflora dakini daha önce görmüştüm ama senin de dediğin gibi pahallıya satıyorlar. Geçen gün o dal alıp köklendireceğim dediğim yere gittim ağacın üzerinde 8 tane tohum vardı, yerlere baktım dökülmüşlermi diye ama bulamadım neyse onları aldım tohumdan üretim yapabilirsem iyi bir de şubat mart ayında gidip aşılamak için dal istiyceğim artık hangisi tutarsa

Eski 23-11-2005, 16:25   #29
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

inşallah halledersinde bizde senin izinden gideriz.ben aldığım tohumları farklı zamanlarda guruplar halinde ektim ama olmadı bir türlü.bugün sevinçliyim çünkü dün akşam mugo çamlarımın çimlendiğini farkettim.onlarda acer gibi pahalı ağaçlar.

Eski 23-11-2005, 18:48   #30
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

yaw cem kardeşim bu iş tam bir tiryakilik beeh, insan aciip bağlanıyor günde 2 saatim daha çimlenmemiş tohumlarımın başında geçiyor, acaba bi kıpraşma varmı diye her gün toprağı, nemini, derecesini ölçüyorum. ne yalan söyliyeyim bazen içimden allah kimseyi bonsai sevdalısı yapmasın diye geçirdiğim oluyor

meşedağ beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024