agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2023, 15:35   #1051
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2023
Çelik alarak çoğaltmaya calistigim güller başlangıçta güzel gelişim gösterdi, ama şimdi yeni verdiği sürgünler kurumaya başladı. Sizce neden dolayı olabilir ?
Çok aşırı sulama yapmıyorum, bir su bardağı kadar 2 günde bir suluyorum. Kum ağırlıklı karisim olduğu için daha fazla mı su vermem lazım?

Atomix06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2023, 17:31   #1052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2021
Bir sorum olacak burası yerimidir bilmiyorum cevaplayabilirseniz sevinirim.Bahçeciliğe yeni heveslenmiş biri olarak tohumlarımı viyollere yerleştirdim.Pek güzel de çimlendiler ama çok cılızlar Bahçeye koymaya korkuyorum Çarşıdan aldığım fideler gibi değil.Onları güçlendirmem için ne yapmam gerekiyor acaba **** daha beklemem mi gerekiyor .

fersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2024, 21:05   #1053
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2024
Merhaba,
Istanbul'da kentsel dönüsüm sebebiyle yikilacak apartmanimizin bahcesindeki meyve agaçlarinin en azindan bir kismindan çelik alarak onlari yasatmaya devam etmek istiyorum. Bu konuda deneyimli ve bilgili bir kisinin bu islemi yapmasini tercih ediyorum (elbette emegini karsiliksiz birakmadan, ucret karsiliginda). Bu konuda yardimci olabilecek birisi varsa ve bana ulasabilirse çok sevinirim. Tesekkurler, sevgiler

neranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2024, 08:08   #1054
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neranda Mesajı Göster
Merhaba,
Istanbul'da kentsel dönüsüm sebebiyle yikilacak apartmanimizin bahcesindeki meyve agaçlarinin en azindan bir kismindan çelik alarak onlari yasatmaya devam etmek istiyorum. Bu konuda deneyimli ve bilgili bir kisinin bu islemi yapmasini tercih ediyorum (elbette emegini karsiliksiz birakmadan, ucret karsiliginda). Bu konuda yardimci olabilecek birisi varsa ve bana ulasabilirse çok sevinirim. Tesekkurler, sevgiler
Merhaba,
İstanbul'un neresindesiniz. Eğer yakınlarda iseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Hangi meyveleriniz var onları da yazarsanız iyi olur. Ücret alarak değil, keyif alarak sizin için çelikleme yapabilirim.
İyi günler

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2024, 09:54   #1055
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2024
Cok tesekkur ederim, nasil degerli yardiminiz bilemezsiniz. Istanbul Bahçelievler'deyiz. Erik agaci ve zeytin var. Size mesaj yaziyorum.

neranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2024, 14:45   #1056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2024
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atomix06 Mesajı Göster
Çelik alarak çoğaltmaya calistigim güller başlangıçta güzel gelişim gösterdi, ama şimdi yeni verdiği sürgünler kurumaya başladı. Sizce neden dolayı olabilir ?
Çok aşırı sulama yapmıyorum, bir su bardağı kadar 2 günde bir suluyorum. Kum ağırlıklı karisim olduğu için daha fazla mı su vermem lazım?
Tüm gül sevenlerin yaptığı önemli bir yanlış var. Sizler çelikleri mart başında alıyorsunuz. Daha doğrusu budama atıklarını değerlendirmeye kalkıyorsunuz. Oysa gül çelikleri kasım_15'te alınmaya başlar şubat başında biter. Benim bu şekilde aldığım çelikler kesilmiş olduğu anaçla aynı zamanda nisan 20 den itibaren çiçeklenirler. Oysa siz mart başı aldığınızda sürgünler patlamaya başlamış ki güneş-sıcak hava hemen çeliklerin içindeki suyu hızla çekerek kurumasına yol açar.

Zekoş ve Muda beğendi.
aydöner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2024, 14:51   #1057
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanim_74 Mesajı Göster
Bir begonvil bitkim var bahçemden çıkarıp saksıya diktim yani içinde bahçe toprağı var pek keyifli değil bitkim İstanbul'da malum kış meysimi soğuk geçti içeri aldım filan ama dediğim gibi istediğim gibi olmadı..saksısını değiştirip çiçek toprağı daha mı iyi olur..
Asıl sorum gerek suya koyarak gerekse çelikleme yoluyla hatta bir yerinden bıçakla sıyırıp muz kabuğuna dolayıp üzerine pet şişenin içine toprak doldurarak yapmadığım şey kalmadı bir türlü beceremedim ve çoğaltamadım..Bu konuda en kesin teknik nedir? kimi sonbaharda alıp çeliği toprağa dikin olur diyor kimisi mevsim önemli değil her tür mevsimde çıkar diyor..
Yani şu konuya bir el atıp omuz verse birisi söz bir çiçekte o dosta göndereceğim..
(artık soğuk havalarda evin içine alıyorum ancak saksı büyük toprakta bahçe toprağı olunca evden eve nakliyat gerekiyor)
şimdiden teşekkürler..
Araştırma görevlisi olarak girdiğim bir sınavda ingilizce metinde geçen; bir bitki köklerinden %25 kaybettiğinde dallarından %75 budama gerekir!
Yani siz olduğu gibi saksıya aldığınız için bitki yaşayıp yaşamamakta tereddüt gösteriyor. Hemen bir miktar dal budaması yapın. Kısa süre sonra düzelecektir. Dalından vazgeçmezsiniz, kangren olan kol gider, ya da tüm hayatı!

Zekoş ve Muda beğendi.
Eski 16-04-2024, 12:48   #1058
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
yardımsever birisi hangi çeliğin ne zaman alınabileceğini gösteren bir tablo yapar mı?
örneğin bir ağaçtan çelik almaya giderken yolda başka bir ağacı da görüp onunla aynı zamanda çelik alınabildiğini bilirsek ondan da alma imkanı olur.
örneğin ben kiraz ve şeftali olarak başlamayı düşünüyorum.
%1 lik IBA mız da buzdolabında vuslatı bekliyor.
Kiraz çelik denemeleri yaptım, çok kez dipte mantarlaşma görüldüğü halde tam olarak köklenme oluşmadı. O yüzden terkettim. Şeftali sert çelikleri yapraklanma öncesi torf ve perlit karışımında 2 ayda köklenir.

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024