agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2013, 20:29   #661
Ağaçsever

Bakipa's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Merhaba,
Ben karaçalı ağacını çok seviyorum ve tohumunu aldım;ama o kadar denedim ki sadece 1 tanesi çimlendi,ben de çelikten üretime başvuracağım. Bir sorun var, o da ne zaman,hangi tür çelik alacağımı ve hangi IBA çözeltisini kullanacağımı bulamadım. Sizler yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkürler
Alacakaranlık adlı üyeden temin edebilirsiniz.

Bakipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 20:46   #662
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Sn. emrullah mutlu,

Sayfanın üstündeki yeşil bant' taki Konu Araçları linkinden istediğiniz konuya abone olabilirsiniz.

Eklenti 384497

Ayrıca farklı sorularınız için
SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net

linkine bakmanızda da fayda var.
teşekkür ederim ciroz yardımın için

emrullah mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 20:35   #663
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Araştırdım, ancak bulamadım.

Bugün pazarda iri yapraklı fesleğen fidesi aradım, ama bulamadım sadece top fesleğen fideleri vardı.

Onun yerine mutfakta kullanmak için taze fesleğen aldım. Eve gelince aklıma geldi, aldığım fesleğenlerden biri 20-25 cm uzunluğunda bir dal.

Acaba bu dalı köklendirip saksıya ekme şansım var mı? Dalı şimdilik büyük bir bardak suyun içerisine koydum. Yapmam gereken ekstra bir şey var mı?

cemduy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 07:47   #664
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemduy Mesajı Göster

Bugün pazarda iri yapraklı fesleğen fidesi aradım, ama bulamadım sadece top fesleğen fideleri vardı.

Onun yerine mutfakta kullanmak için taze fesleğen aldım. Eve gelince aklıma geldi, aldığım fesleğenlerden biri 20-25 cm uzunluğunda bir dal.

Acaba bu dalı köklendirip saksıya ekme şansım var mı? Dalı şimdilik büyük bir bardak suyun içerisine koydum. Yapmam gereken ekstra bir şey var mı?
Üstten 2-3 yaprak bırakıp gerisini koparın ve boyunu da 12-13 cm e kısaltın.
Nanelerde işe yarıyor ama fesleğeni hiç denemedim.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 19:57   #665
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemduy Mesajı Göster

suda bekletebilirsiniz ancak su direk gün ışığı görmemeli yoksa yosunlaşıp bitkinin kesilen dip tarafını karartıyor buna dikkat etmelisiniz. ayrıca bazı büyük alış-veriş merkezlerinde fesleğen tohumları hazır satılıyor çimlendirebilirsiniz hem mor hemde yeşili var bilmen gereken bir diğer durum fesleğen çimlendikten sonra sakın direk ışığı görmesin yoksa yanıyor hemen başıma geldi de
saygılarımla.....

Eski 03-06-2013, 15:58   #666
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
uzun dallarla çelik olur mu?

merhaba ben köyde evimin arka tarafına ağaç ekmek istiyorum. Çelikle bir kaç uzun sögüt dalı köklendi. Ancak toprak söğüte pek uygun değil. acaba başka ağaçlardanda (mesela iğde,erik) uzun dal alarak en az 1 m yetiştirebilir miyim?
Uzun olmasını koyunların zarar vermemesi için istiyorum.

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 19:48   #667
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsbedi Mesajı Göster
merhaba ben köyde evimin arka tarafına ağaç ekmek istiyorum. Çelikle bir kaç uzun sögüt dalı köklendi. Ancak toprak söğüte pek uygun değil. acaba başka ağaçlardanda (mesela iğde,erik) uzun dal alarak en az 1 m yetiştirebilir miyim?
Uzun olmasını koyunların zarar vermemesi için istiyorum.
alabilirsiniz uzun çelik sorun olmaz ama toprak ve çelik alma zamanı uygun değilse sıkıntı yaratır ve tutmayabilir.uygun zaman ve uygun toprak ayarlayın ben derim dikeceğiniz yeri biraz çapalayın sonra biraz gübre ilave edin yanmış gübre karıştırın iyice sonra çeliğinizi yerleştirin bu arada çelikler uzun tutması uzun sürebilir....
saygılar....

Eski 04-06-2013, 20:07   #668
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Hormon kullanmasak köklenme oranı ne olur ?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 20:48   #669
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
Hormon kullanmasak köklenme oranı ne olur ?
sevgili sadece geçen.Hormon kullanmasan ne olur demişsin ama hangi bitki için bazı bitkiler vardır hiç hormona gerekmeden köklenme yüksek olur bazıları ise köklenme az.Hormon kullanmasanız 100 çelikten atıyorum 20 si tutar kullanırsanız bu oran 100 çelikte 50-60 köklenme olarak değişir bu kadar saygılarımla.....

Eski 27-06-2013, 01:46   #670
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
selam arkadaşlar acaba fındık çelikle çoğaltılabilirmi ve cevap evet ise hangi ayda çelik alınır ve hangi işlemler uygulanır ya da IBA içeriklimaddeler ve etil alkol nasık kullanılır?Şimdiden teşekkürler.

bulut55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 14:30   #671
Ağaç Dostu

Coyan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2012
Merhaba. Bir konuda ben de yardım istiyorum.

Bende bir hayli ısparta gülü var. Gelecek bahara tekrar ihtiyaç olur düşüncesiyle çelikten Isparta gülü yetiştirmek istiyorum. Sorum;
1. Gülün neresinden çelik alınmalıdır?
2. Ne zaman alınmalıdır? Hangi aylarda alınması daha uygun olur?
3. Kullanılacak toprak hangi özellikleri taşımalıdır?
4. Kışın nasıl veya nerede muhafaza edilmelidir?

Bir de, uygulamanın nasıl yapılacağını açıklarsanız, daha süper olur.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Coyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 17:38   #672
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sn Coyan,

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/29924.htm

Konusunda çelik almanın bir yolu detaylı olarak anlatılmış.
Bu konunun ilk sayfasından itibaren konuyu tararsanız burada da farklı yöntemler bulabilirsiniz.

Ayrıca, arama özelliğini kullanarak farklı sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz.

loveforlife ve Coyan beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 17:58   #673
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Kök yününde elde ediler başarılı köklendirmeyi görünce peşine düştüm.
Ancak internet sitelerinde iletişim telefonu ve nasıl sipariş aldıkları konusunda bulguya rastlamadım.

Kk Yn,zmir-Turkey

Verilen mail adreslerine isteklerimi gönderdim ancak ses seda yok şimdilik

Bu konuda bana yardımcı olacak kimse var mı?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 17:09   #674
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
İnternette o kadar aramama rağmen bulamadım Elma, Armut ve Erik ağaçlarının çelikle üretiminde başarı oranı kaçtır? (Toz IBA da kullanmayı düşünüyorum.) ve bu aylarda dikebileceğim çelik türü var mı?(odun, yarı odun, yumuşak). **** karasal iklimde yetişebilecek bitki.

nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 13:20   #675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Melissadan bu ayda çelik alınır mı?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 07:53   #676
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsbedi Mesajı Göster
İnternette o kadar aramama rağmen bulamadım Elma, Armut ve Erik ağaçlarının çelikle üretiminde başarı oranı kaçtır? (Toz IBA da kullanmayı düşünüyorum.) ve bu aylarda dikebileceğim çelik türü var mı?(odun, yarı odun, yumuşak). **** karasal iklimde yetişebilecek bitki.
Elma ve erik %100'e yakın toz köklendirici ile tutuyor ancaK 11.AYDA, armut için çok zor diyebilirim. Denemedim. BaşarılaR

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 22:31   #677
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Gül yetiştirme bölümünde ayrıntılı anlatım var oradan bulabilirsin. Ben geçen yıl çok detaylı bir anlatımı resimleriyle yükledim oraya bakabilirsin

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 09:17   #678
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaşlar,Yeni taşındığım bu kasabanın rüzgarı baya boldur ki ben de o yüzden öyle olduğunu tahmin ediyorum yere düşmüş,tam bütün bir dal olarak.Bunu tek yapraklı bir çeliktede başarıya ulaştırdığım için (Normalde köpeğim sökmeseydi,yeni yaprak çıkarmadığı halde 3 ay boyunca yaprakları yeşil kalmıştı) bu çeliktede başarıya ulaşabilirim diye düşündüm.Nolur bana yapmayın demeyin çünkü yapacağım ama başarı şansını arttırmam için neler gerekli söylerseniz sevinirim.Tam olarak 1 gündür suda.

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 14:04   #679
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2013
ficus ginseng - fukien tea

Ficus Ginseng bonsaimden aldığım çelik 3 haftada suda kök vermeye başladı. Biraz daha köklensin özel karışım bonsai toprağına alacağım. Fukien Tea bonsai ağacımdan aldığım çeliği de yeni suya koydum. İnşallah o da köklenir. Hepsi mini seranın içinde belli bir sıcaklıkta 20°c-24°c arasında duruyorlar.

Eklenen Resimler

_Cihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 20:03   #680
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Suda Köklendirme

Arkadaşlar gülden aldığımız çeliği suda köklendirmek mümkün müdür? Bu konu hakkında hiçbir yazı bulamadım. Deneyen var mı acaba?

Eski 23-09-2013, 09:03   #681
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Sanırım umudu kesmeliyim,bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 23-09-2013, 17:01   #682
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Köklendirme

Yabancı kaynaklı verilere göre gülün suda 1-2 ayda köklendirilebileceği söyleniyor. Bazıları youtube'a video koymuş. (Rooting roses in water) Bu konuyu araştırırken balın köklendirme için yararlı bir materyal olduğuna rastladım. Herhangi bir ağaçtan aldığınız çeliğin dibini bala batırıp toprağa ekiyorsunuz. Köklendirme için işe yaradığını söylüyorlar. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Eski 23-09-2013, 17:08   #683
Ağaçsever

_Cihan's Avatar

Köklendirme

Bu da ilgili videolardan bir tanesi http://m.youtube.com/watch?v=G1sHzBb...%3DG1sHzBbtIHs

Eski 23-09-2013, 23:06   #684
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Cihan Mesajı Göster
Yabancı kaynaklı verilere göre gülün suda 1-2 ayda köklendirilebileceği söyleniyor. Bazıları youtube'a video koymuş. (Rooting roses in water) Bu konuyu araştırırken balın köklendirme için yararlı bir materyal olduğuna rastladım. Herhangi bir ağaçtan aldığınız çeliğin dibini bala batırıp toprağa ekiyorsunuz. Köklendirme için işe yaradığını söylüyorlar. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
Cihan Bey Merhaba.
Çeliği köklendirmek için bal kullanılabileceğini adını hatırlayamadığım bir kaynaktan okumuştum ama kaynağı bulamadım. Bulduğumda paylaşacağım.

Yine bir kaynakta da en iyi köklendiricinin indol bütirik asit (IBA) olduğunu yazıyordu. Ayrıca Hümik asitin de köklendirici olarak kullanılabileceği yazıyordu.

Solucan gübresinin ise içeriğindeki hümik-fulvik asitler, enzimler, büyüme hormonları nedeniyle hem köklendirici hem de büyümeyi hızlandırıcı olarak kullanılabileceği yazıyordu.

Ar Ge seramızda her üç malzemeyi de deneyeceğim ve sonuçları paylaşacağım.

Sonuçları merak ederseniz buradan :http://www.agaclar.net/forum/topraks...m/29441-20.htm takip edebilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

ligustrum ve _Cihan beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 20:52   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
... çünkü yapacağım ama başarı şansını arttırmam için neler gerekli söylerseniz sevinirim..
Sayın Charlaux; Kalbimiz sizden ve çelikten yana ...
Siz de her gün "Nasılsın çeliğim " derseniz ! daha güzel gelişmeler olacaktır, inşallah.
Çelikle diyalog ta gereklli, bence..

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 21:25   #686
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,Yeni taşındığım bu kasabanın rüzgarı baya boldur ki ben de o yüzden öyle olduğunu tahmin ediyorum yere düşmüş,tam bütün bir dal olarak.Bunu tek yapraklı bir çeliktede başarıya ulaştırdığım için (Normalde köpeğim sökmeseydi,yeni yaprak çıkarmadığı halde 3 ay boyunca yaprakları yeşil kalmıştı) bu çeliktede başarıya ulaşabilirim diye düşündüm.Nolur bana yapmayın demeyin çünkü yapacağım ama başarı şansını arttırmam için neler gerekli söylerseniz sevinirim.Tam olarak 1 gündür suda.

Sayın Charlaux, o bir meşe dalı.
Meşeyi çelikten yetiştiren kimseler var mı bilmiyorum.
Dalı bulduğunuz yerde aynı zamanda meşe palamutları da bulacaksınız.
Onları bulup toprağa verin, daha büyük başarı elde edeceksiniz.
Çelikten üretmeye gelince tek çeliğin başarıyla köklenmesi için özel koşullar gerekir- köklendirme hormonu, steril dikim ortamı- perlit, vermiculit, taş yünü ve sera ortamı. Tüm bunlar sağlanırsa % 100' e yakın bir başarı elde edilir, yine de köklenmeyebilir de
Şevkinizi kırmayı hiç istemediğim için cevap yazmadım, okumadığım veya ilgilenmediğim için değil.
De siz çok çabuk şevke geliyorsunuz yani üzülmeye gerek yok, meşenin çok dalı vardır, yeni çelik alıp tekrar deneyebilirsiniz.

Vegetative propagation of oak (Quercus robur and Q petraea) by cutting and tissue culture | Ann. For. Sci.

Burada meşenin çelik ve hücre kültürüyle çoğaltılması konusu işlenmiş.
Kolay gele.

Charlaux beğendi.
Eski 03-10-2013, 22:34   #687
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba ,Her ne kadar yabancı kaynaklarda gül çeliğinin mi tam bilemiyorum ama köklenmesi 2-3 ay gibi zamanda bitkinin su içindeki bölümlerinde çürüme olacağını düşünmekteyim.Ben 3-5 gün suda beklettim daha sonra dikim işlemi yaptım başarılı sonuçlarda aldım.Daha uzun sü
reli su içerisinde kaldığında çelikte bozulma olduğunu gördüm.

HakanG ve _Cihan beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 23:42   #688
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sayın Charlaux, o bir meşe dalı.
Meşeyi çelikten yetiştiren kimseler var mı bilmiyorum.
Dalı bulduğunuz yerde aynı zamanda meşe palamutları da bulacaksınız.
Onları bulup toprağa verin, daha büyük başarı elde edeceksiniz.
Çelikten üretmeye gelince tek çeliğin başarıyla köklenmesi için özel koşullar gerekir- köklendirme hormonu, steril dikim ortamı- perlit, vermiculit, taş yünü ve sera ortamı. Tüm bunlar sağlanırsa % 100' e yakın bir başarı elde edilir, yine de köklenmeyebilir de
Şevkinizi kırmayı hiç istemediğim için cevap yazmadım, okumadığım veya ilgilenmediğim için değil.
De siz çok çabuk şevke geliyorsunuz yani üzülmeye gerek yok, meşenin çok dalı vardır, yeni çelik alıp tekrar deneyebilirsiniz.

Vegetative propagation of oak (Quercus robur and Q petraea) by cutting and tissue culture | Ann. For. Sci.

Burada meşenin çelik ve hücre kültürüyle çoğaltılması konusu işlenmiş.
Kolay gele.
Merhaba sn.jezebel,
Diktigim celigi tam cope atiyordum ki toprak bazi kisimlarina yapismis,hatta kahveringi sac gibi kok vermis galiba ) Hemen aldigim gibi dikkatlice diktim,insallah sorunsuz yetisir,yetismese de olur ben umudu kesmistim zaten.

Eski 04-10-2013, 05:04   #689
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sizin bahsettiğiniz kısa sürelerde köklenme olmaz.
Bu 2 aydan daha uzun sure gerektirir.
Musluğun altına tutsaydınız ne olduğu hemen anlaşılırdı.

Eski 04-10-2013, 08:55   #690
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Charlaux,
Cevaplar birer birer gelmeye başlamış. Sayın jezebel sabah 6 da cevap yazmış. Teşekkürler ederiz Jezebele. Umarım Biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur

Charlaux beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024