agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2011, 10:25   #391
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
sıvı hümik asit aldım az önce. mor salkım çeliklerinde nasıl kullanabilirim? sulandırıp, sprey şeklinde fısfısladım ve bir miktarda toprağa döktüm...

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 14:19   #392
Ağaç Dostu

moso's Avatar

mor salkım çeliklerim

mor salkım çeliklerim, umarım tutarlar... dikeli 1 aya yaklaşmış.

üzerlerinde yeni oluşan yapraklar ve tomurcuklar var. çelikleri yormasın diye tomurcukları kopardım. orta resimdeki çelikleri en son diktim. günde 2 saat direk güneş gören pencere önündeler... topraktan sulandırılmış hümik asit verdim. bir de her gün sulandırılmış hümik asit ile fısfıs yaparak çelikleri ıslatıyorum.

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen moso : 30-03-2011 saat 17:19 Neden: ekleme
Eski 31-03-2011, 17:21   #393
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moso Mesajı Göster
mor salkım çeliklerim, umarım tutarlar... dikeli 1 aya yaklaşmış.

üzerlerinde yeni oluşan yapraklar ve tomurcuklar var. çelikleri yormasın diye tomurcukları kopardım. orta resimdeki çelikleri en son diktim. günde 2 saat direk güneş gören pencere önündeler... topraktan sulandırılmış hümik asit verdim. bir de her gün sulandırılmış hümik asit ile fısfıs yaparak çelikleri ıslatıyorum.

Sayın moso

Bir uzman yardıma gelinceye kadar bildiğimi aktarayım.
Satın aldığım yer konsantre humik asitin 1 cc sini 3 litre suya dökmemi ve bununla sulamamı önermişti, öyle yaptım. Direkt dökülmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Humik asitin görevi, doğal olarak toprakta oluşan ortamı saksıda da yakalayabilmek olmalı.

Bilge Kerem beğendi.
yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 17:37   #394
Ağaç Dostu

moso's Avatar

teşekkür ederim Sayın birbay.

yapraktan birkaç kez fıs fıs yaptıktan sonra hümik asit kullanmayı bıraktım. saçak yapan var mıdır acaba. sabırsızlanıyorum, birkaçını çıkarıp baksam mı

Eski 31-03-2011, 20:41   #395
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim Sayın birbay.

yapraktan birkaç kez fıs fıs yaptıktan sonra hümik asit kullanmayı bıraktım. saçak yapan var mıdır acaba. sabırsızlanıyorum, birkaçını çıkarıp baksam mı

Olur mu öyle şey ?
Ama heyecanınıza hayran oldum. İşte yaşam, beklenti ve mutluluk...
Hep öyle olun...

Eski 01-04-2011, 09:11   #396
Ağaç Dostu

moso's Avatar

teşekkür ederim sayın birbay...

geçen yıl, çelik mevsimi geçmiş olmasına rağmen, mor salkımından çelik alıp diktim. tutmadı, umudumu kaybetmedim yine yeni yeniden... burada her peyzajcıda mutlaka vardır mor salkım fidesi. ama gönül işte :-)

aslına bakarsanız, böylesine tutkuyla bağlı olduğum bir hobim olduğu için, kendimi şanslı hissediyorum...sanırım hep böyle olacağım :-)

Eski 05-04-2011, 12:34   #397
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim sayın birbay...

geçen yıl, çelik mevsimi geçmiş olmasına rağmen, mor salkımından çelik alıp diktim. tutmadı, umudumu kaybetmedim yine yeni yeniden... burada her peyzajcıda mutlaka vardır mor salkım fidesi. ama gönül işte :-)

aslına bakarsanız, böylesine tutkuyla bağlı olduğum bir hobim olduğu için, kendimi şanslı hissediyorum...sanırım hep böyle olacağım :-)
--------------------------------------------------------------------------------

Sn moso
Antalya'da iseniz, morsalkımlar uyanmıştır, yine çelik zamanı geçiyordur. Ben Kuşadası'da yım, burada da uyanıyorlar. Tripleks bir yazlığımız var, morsalkımım tepeye kadar çıkmıştı, yerine asma dikmem gerektiği için üzülerek onu kesmiştim yıllar önce. Yaz aylarının şiddetli güneşlerinden korunabilmek için yoğun yapraklı bir bitki ile perdelemek gerektiği için asma diktim ve beklenen sonuca ulaştım. Ayrıca üzüm de verdi...

Geçen yıl 450 kadar bardağa çiçek ve sebze tohumu fidelemiştim. Bu yıl biraz azalttım ama tüm kış aylarını onların gözünün içine bakmakla geçirdim. Tohum çimlenedirmek için ısıtmalı termostatlı mini bir sera yaptım ve evin içinde devam ettik. Her çimlenen tohumla yeni bir sevinç yaşamak çok hoş.
Saygılar...

Eski 26-04-2011, 09:15   #398
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
selamlar
Nisan ayının 2.haftasında Acer Palmatumdan aldığım yumuşak odun ve odunsu çelikleri üzerlerinde 4 göz kalacak şekilde, diplerini yine sürgün yerlerinden 45 derecelik açıyla keserek çelikleri hazırladım. Çelikleri 1 akşam nemli bir beze sarılı bekletmek zorunda kaldım. Yaklaşık 10 adet çeliği sadece mile TOZ IBA ile diktim. 5 tane çeliği Torf+mile karıştırıp fide poşetlerine TOZ IBA ile diktim. 5 tane daha bahçe toprağı+mil+yanmış hayvan gübresi ile hazırladğım karışıma TOZ IBA ile diktim. Diktiğim çelikleri yaklaşık 1 metre yüksekliğinde hazırlamış olduğum küçük sera **** (tünelmi demek lazım) oraya yerleştirdim. Nemini sürekli kontrol ediyorum. Ayrıca havalandırmasını yapıyorum.
İnşallah iyi sonuç alırım. (fotoğraf çekip ekleyecem yakında)
Sizce yanlış yaptığım ya da eksik yaptığım bir uygulama varmı? (Aldığım çelikler yaklaşık 0,5cm. ile 1 cm arasında çelikler.)

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 00:17   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
merhaba ismim turgut.amatör olarak çeliklendirme yapmak istedim zirai ilaçlar satan bir yere gittim dedim ki böle böle köklendirme sıvısı veya tozu bana birtane verildi ismi--enka crop; organik fertilizer seaweed extrakt.içeriği--organik madde %45--stokinin&gibereline 600 ppm--alginlik asit %5--suda çözünür k3o %18 --ph 9-11..çelikleri kestim buna batırdımm (toz halinde) torfa koydumm çelikler 20 santim 8 santimini torfta kalacak şekilde normal bir suladım üzerini sera gibi kapattım.acaba bu yaptıklarım doğrumu kullandıgım urun nekadar dogru sizlere bir danışmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim

turgutozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 00:23   #400
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sn.turgutozcan...

Ürün, marka hakkında bir bilgim yok fakat uygulama yönteminiz gayet doğru bundan sonrası sabır ve nem i kaybetmemek...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 00:24   #401
Yeni Üye

merhaba birtane daha ürün aldım ilk defa denediğim içim bunu ismi--strong up--sıvı haldeki humik asit---İÇERİĞİ--organik madde %8--humik asit+fulvik asit %15--ph 9-11suda çözünür potasyum oksit %1,5....hanangisini kullan malıyımm sizlere danışmak istedim..amatör oldugumuz için biz derdimizi anlatıyoruzz onalar bize veriyorr okulunu okumadık ürün bilgimiz yok acabaa nekadar doğru ürün satıyorlarr tamamen onların vicdanına kalmış bişeyy gerçi birkez aldatılırız...teşekkürlerr cevaplarınızı bekliyorummm ...turgut özcan edirne

Eski 03-05-2011, 00:26   #402
Yeni Üye

tamamenn raslantıı .gerçi aslım köylüyümm biraz bilgimm varr
benim sıkıntım;
doğruu birr ürün mü kullan dım acabaa

Eski 03-05-2011, 01:01   #403
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turgutozcan Mesajı Göster
merhaba birtane daha ürün aldım ilk defa denediğim içim bunu ismi--strong up--sıvı haldeki humik asit---İÇERİĞİ--organik madde %8--humik asit+fulvik asit %15--ph 9-11suda çözünür potasyum oksit %1,5....hanangisini kullan malıyımm sizlere danışmak istedim..amatör oldugumuz için biz derdimizi anlatıyoruzz onalar bize veriyorr okulunu okumadık ürün bilgimiz yok acabaa nekadar doğru ürün satıyorlarr tamamen onların vicdanına kalmış bişeyy gerçi birkez aldatılırız...teşekkürlerr cevaplarınızı bekliyorummm ...turgut özcan edirne
Bu aldığınız toprak düzenleyici...bitkilerin besim maddelerini topraktan daha iyi alabilmesi için,bir nevi de bitki besini içeriyor...daha detaylı bilgileri 'humik asit' konu başlığı altında bulabilirsiniz...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 18:04   #404
Yeni Üye

Alıntı:
merhaba ismim turgut.amatör olarak çeliklendirme yapmak istedim zirai ilaçlar satan bir yere gittim dedim ki böle böle köklendirme sıvısı veya tozu bana birtane verildi ismi--enka crop; organik fertilizer seaweed extrakt.içeriği--organik madde %45--stokinin&gibereline 600 ppm--alginlik asit %5--suda çözünür k3o %18 --ph 9-11..çelikleri kestim buna batırdımm (toz halinde) torfa koydumm çelikler 20 santim 8 santimini torfta kalacak şekilde normal bir suladım üzerini sera gibi kapattım.acaba bu yaptıklarım doğrumu kullandıgım urun nekadar dogru sizlere bir danışmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim
çeliklendirme yaptıklarım ----limon---üzüm--çiçek-(benjamin)

Eski 03-05-2011, 18:05   #405
Yeni Üye

Eski 04-05-2011, 00:21   #406
Yeni Üye

bir açıklaması olan yok mu

Eski 04-05-2011, 22:57   #407
Yeni Üye

galiba yok

Eski 05-05-2011, 21:56   #408
Yeni Üye

bu 3. akşammm galiba yokk

Eski 06-05-2011, 08:44   #409
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
bu 3. akşammm galiba yokk
Sevgili Turgut Bey,
Konu teknik bilgiye dayandığından Sevgili Mine Pakkaner'e soralım isimli aşağıdaki linkte sorarsanız size en kısa zamanda cevap yazacaktır.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18646

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 00:12   #410
Yeni Üye

teşekkür ederimm arkadaşimm bakalımmm cevap nezaman gelecek.

Eski 08-05-2011, 23:53   #411
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhaba. Geçenlerde sahilde gezerken birkac ceşit tutar ümidi ile çelik aldım acemice

Hebe çalısı berberis bahar dali. Acaba bunları torfa diksem tutarmı. Yoksa agustos 15 inden sonra mı çelik alıp çogaltmalıyım. Ayrıca kamelya keçisakalı oya agacı orman gülü ve açelya icinde çelik alma zamanı hangi aydır. Çelikleri aldıkdan sonra özel bir işlem yapmalı mıyım .Neler yapmalıyım Daha çook yeniyim.Kusuruma bakmayın.Detaylı yazarsanız sevinirim.

Teşekkur ederim

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:05   #412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Arkadaslar Gül'den celik alma hakkında kulaktan dolma bi kac bilgim war yalnız net bi şekilde bildigimden emin değilim onun için aklımdaki soruları cevaplayan birileri olursa cok makbule gecer.

1. Gül'den ne vakit çelik alınabilir ?
2. Gül'den alınan çeliğin nasıl olması gerekir ( yumuşak , sert ve boyu ) ?
3. Gül'den Çelik aldıktan sonra yapılacak ilk işlem nedir ? ( kimileri suda bekletilmeli diyor)
4. Ve aldığımız çeliği saksıda büyüteceksek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Şimdiden Teşekkürler

Araxlea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 07:11   #413
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sayın araxlea, ben sonbaharda budanıp atılan çelikleri topluyorum,sonra budama makasıyla işaret parmağı kalınlığında olanlarından 3-4 gözlü olacak şekilde 15-20 cm kadar çelikler hazırlıyorum.hazırladığım çelikleri başka hiç bir şey yapmadan bahçemde bu iş için hazırladığım çürümüş yaprak ve toprak karışımı bir adaya, bir gözü dışarıda kalacak şekilde gömüyorum.11 ay orada kalıyor.yaz aylarında toprağın nemini sulama yaparak koruyorum.ekim kasım aylarında köklenmiş canlı çelikleri yerlerinden çok dikkat ederek çıkarıp kimini yerine kimini de saksıya dikiyorum.benim bu konuda çok bilgim yok ama bu sene 2 nci başarılı denemem.

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 18:18   #414
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Araxlea Mesajı Göster
Arkadaslar Gül'den celik alma hakkında kulaktan dolma bi kac bilgim war yalnız net bi şekilde bildigimden emin değilim onun için aklımdaki soruları cevaplayan birileri olursa cok makbule gecer.

1. Gül'den ne vakit çelik alınabilir ?
2. Gül'den alınan çeliğin nasıl olması gerekir ( yumuşak , sert ve boyu ) ?
3. Gül'den Çelik aldıktan sonra yapılacak ilk işlem nedir ? ( kimileri suda bekletilmeli diyor)
4. Ve aldığımız çeliği saksıda büyüteceksek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Şimdiden Teşekkürler

Gül çelikleri çok kolay tutar. Ay Kasım-Şubat (benim bildiğim). Orta kalınlıklardaki dallardan 15cm lik kesin toprağa daldırın. 1 sene hiç dokunmayın. Sadece su verin tutar.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 20:21   #415
Ağaçsever

tauruc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Arkadaşlar 5 tane 10 ar cmlik yasemin çelikleri 10 gündür öyle duruyor tuttuğu anlaşılmıyor bundan sonra ki aşama ne olmalı*?

tauruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 08:12   #416
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
Bir erik dalını köklendirmek mümkün müdür ? Mümkünse nasıl ?
Yardımlarınızı bekliyorum .

Saygılar.
Bende Bursadan getirttiğim indol bütirik asit çözeltisi var. 2,5 litreyi 150 tl gibi birşey istemişlerdi zeytinciler, arkadaşım başka alış verişlerimiz olduğundan para almadı. Bu çözeltiye 7-8 sn tutup diktiği erik çeliklerim şu an çok iyi durumda. Hiç değilse aşılama, kırıldığında dip sürgününü yeniden aşılam derdi yok. Çağla erikler elde ettim. Aslen erik, şeftali gibi ürünleri Çukurova üniversitesi 15 yıl kadar önce direkt meyve verecek dalları serada köklendirip millete saksıda dağıttı.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 08:18   #417
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Ciberellik asit ve indol bütirik asit iyi kök uyarıcılardır. Bu maddeler genelde kök kısmında yara dokusu oluşumunu hızlandırıyor, bu yara dokusu kallus dediğimiz mantarımsı bir şekle dönüşerek köklenme başlıyor. Büyük ihtimalle çelikleriniz tutar. ancak bu tarz köklendirme hormonu uygulamalarında toprak, perlit, torf her ne ortamınız varsa sonradan sulamayla çeliklerin yıkanmaması için önceden sulamanızı tavsiye ederim.

Eski 10-06-2011, 08:26   #418
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Minik iki teknik terimi arkadaşlarda yanlış yerleşmemesi adına düzeltmek isterim,

www.agaclar.org
Sayın Pakkaner verdiğiniz bilgiler çok özel ve güzel teşekkür ediyorum. Ancak verdiğiniz örnek açelya ve bu bitkinin çelikleri özellikle kestane çürüntüsünü tercih ediyor. Çok iyi torf vs bitki harçları bile köklenmesi için yeterli değil, kestane çürüğü şart! Hatta serada biraz daha yüksek sıcaklık ve nem için açelya çeliklerinin üzerini plastikle örtülüyor.
Öğrencilik yıllarım İstanbul Orman işletmesinin serasında geçmişti. Orada yıllarca çalışan bir ihtiyaz amca proflardan bile daha tecrübeliydi ve ondan çok şey öğrendim.

Eski 11-07-2011, 20:06   #419
Yeni Üye

ziyamaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2011
***.peki kivi için yapabilirmiyım boyle uygulamayı.

ziyamaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 09:04   #420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
subat ayinda uzum celiklerinin alt kisimlarini gazeteye sarip bu sekilde su icinde bekleterek koklendirdim. daha once sadece su icinde beklettiklerim curuyordu ve koklenmiyordu. apartmanda yasayanlar icin oldukca kullanisli olabilir,

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024