agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2017, 23:38   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plan B Mesajı Göster
Özellikle bu markayı test etmedim ama kullandıkları çipleri biliyorum ve ben de kullanıyorum. Fiyat fazla gelmezse 3 tane aldığınızda işinizi görecektir. Renk dağılımını da 6 adet full spektrum, 2 adet 420, 2 adet de 470, şeklinde yapar ve homojen sıralarsanız yeterli olur. 60 derecelik lensle 20-30 cm mesafeden aydınlatmanızı tavsiye ederim. Unutmayın dik asacaksınız. Kolay gelsin.
Cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz

Sezgin_69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 00:07   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezgin_69 Mesajı Göster
Cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz
Rica ederim. Fotoğraf da paylaşın.

Plan B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 00:08   #483
Yeni Üye

Tesekkurler

Alıntı:
Özellikle bu markayı test etmedim ama kullandıkları çipleri biliyorum ve ben de kullanıyorum. Fiyat fazla gelmezse 3 tane aldığınızda işinizi görecektir. Renk dağılımını da 6 adet full spektrum, 2 adet 420, 2 adet de 470, şeklinde yapar ve homojen sıralarsanız yeterli olur. 60 derecelik lensle 20-30 cm mesafeden aydınlatmanızı tavsiye ederim. Unutmayın dik asacaksınız. Kolay gelsin.

Son bisey sorucam sn plan B
3 tane alamam butcem sadece birine yeterli hangi rengi agacin ciceklerinin meyveye donusmesine yarari olur acaba
Fotosunu paylastigim led ampulu zaten siparis verdim onuda takarim ikisi birlikte azda olsa ise yarar sanirim
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim

Eski 26-11-2017, 00:47   #484
Yeni Üye

Alıntı:
Son bisey sorucam sn plan B
3 tane alamam butcem sadece birine yeterli hangi rengi agacin ciceklerinin meyveye donusmesine yarari olur acaba
Fotosunu paylastigim led ampulu zaten siparis verdim onuda takarim ikisi birlikte azda olsa ise yarar sanirim
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim
Estağfurullah istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Full spektrum çiçeklenme için tek başına yeterlidir. Dağılımı 8 adet full, 1 adet 420, bir adet de 470 yaparsanız çiçeklenmeye daha fazla teşvik edebilirsiniz. Lens açısını da 45 yapıp birim alana düşen foton sayısını arttırırsınız. Ancak saksıyı düzenli olarak kendi etrafında döndürmeniz gerekebilir. İlk aldığınız ampulü de tepeye asarsanız durumu kurtarabilirsiniz sanıyorum. Işıklanma süresini gün ışığını da kapsayacak şekilde 11-12 saat aralığında ve ortam sıcaklığı da 25 civarında tutarsanız bir ihtimal bir kaç çiçek görebilirsiniz diye düşünüyorum. Deneyimlerinizi paylaşın lütfen bizler de faydalanalım.

Eski 26-11-2017, 08:56   #485
Yeni Üye

Alıntı:
Estağfurullah istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Full spektrum çiçeklenme için tek başına yeterlidir. Dağılımı 8 adet full, 1 adet 420, bir adet de 470 yaparsanız çiçeklenmeye daha fazla teşvik edebilirsiniz. Lens açısını da 45 yapıp birim alana düşen foton sayısını arttırırsınız. Ancak saksıyı düzenli olarak kendi etrafında döndürmeniz gerekebilir. İlk aldığınız ampulü de tepeye asarsanız durumu kurtarabilirsiniz sanıyorum. Işıklanma süresini gün ışığını da kapsayacak şekilde 11-12 saat aralığında ve ortam sıcaklığı da 25 civarında tutarsanız bir ihtimal bir kaç çiçek görebilirsiniz diye düşünüyorum. Deneyimlerinizi paylaşın lütfen bizler de faydalanalım.
Full sepectrum dediginiz renk kisminda plant sepectrum par secenegi sanirim ?

Butun denemeleri resimlerle sizlerle paylasacagim birde agacim cicek veriyor cicek meyveye dpnusmuyor orayi yanlis anladiniz sanirim

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2017, 14:09   #486
Yeni Üye

Alıntı:
Full sepectrum dediginiz renk kisminda plant sepectrum par secenegi sanirim ?

Butun denemeleri resimlerle sizlerle paylasacagim birde agacim cicek veriyor cicek meyveye dpnusmuyor orayi yanlis anladiniz sanirim
Evet çiçeklenme olarak okumuşum uykusuzluktan olsa gerek.. Ancak sorun değil çiçek de meyve de aynı dönemde oluşur. Dolayısıyla bitki ikisi için de aynı ışığı kullanır. Güncellemeleri bekliyorum.

Eski 26-11-2017, 15:28   #487
Yeni Üye

Alıntı:
Evet çiçeklenme olarak okumuşum uykusuzluktan olsa gerek.. Ancak sorun değil çiçek de meyve de aynı dönemde oluşur. Dolayısıyla bitki ikisi için de aynı ışığı kullanır. Güncellemeleri bekliyorum.
Tamam ama 8 adet full sepekteum diye yazmissiniz full hangisi onu anlayamadim ?
bir adet purple 420
Bir adet brigt blue 470

Onu yazarsaniz sevinirim hemen siparis verecem

Eski 26-11-2017, 15:34   #488
Yeni Üye

Alıntı:
8 adet olan bu resimdeki sanirim

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2017, 15:39   #489
Yeni Üye

Alıntı:
8 adet olan bu resimdeki sanirim
8 adet

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2017, 19:25   #490
Yeni Üye

Alıntı:
8 adet
Evet full spektrum'la kastettiğim "Plant Spectrum" tabir ettikleri çipler.

Sezgin_69 beğendi.
Eski 10-12-2017, 18:56   #491
Yeni Üye

Paylasim

Ilk siparis ettigim lamba geldi bugin taktim sizlerle paylasmak istedim bunu fazla begenmwsiniz ama bence bunun verdigi isikta kayda deger
Bu mesafeden 1.800 lux isik veriyor hatta biraz daha yaklastirsam 2.000 benim limon camin kenarinda herzamanki gibi bulutlu günde 700 lux isik alıyor bence guzel bir deger gündüz lambayi calistirirsam ortala gunduz 3.000lux isik alir eskiye gore 4 kati daha fazla isik aliyor demek
Eger ise yararda cicek acar meyve tutarsa yine sizle payalasacagim arkadaslar

Eklenen Resimler

Eski 11-12-2017, 05:05   #492
Yeni Üye

Alıntı:
Ilk siparis ettigim lamba geldi bugin taktim sizlerle paylasmak istedim bunu fazla begenmwsiniz ama bence bunun verdigi isikta kayda deger
Bu mesafeden 1.800 lux isik veriyor hatta biraz daha yaklastirsam 2.000 benim limon camin kenarinda herzamanki gibi bulutlu günde 700 lux isik alıyor bence guzel bir deger gündüz lambayi calistirirsam ortala gunduz 3.000lux isik alir eskiye gore 4 kati daha fazla isik aliyor demek
Eger ise yararda cicek acar meyve tutarsa yine sizle payalasacagim arkadaslar

Kolay gelsin, beklemedeyiz..

Eski 04-01-2018, 13:18   #493
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Tam dalga boyu bitki yetiştirme ışığı

Bu bağlantıdaki full spectrum indoor led grow light ürününü kullanabilirsiniz. Ben 50W olanlarını kullanmaktayım ve memnunum. Elinizin altında havya bulunmasında yarar var zira doğrudan 220V olan bu çipe kablolar lehimlenmeli. Aklınızda bulunması gereken bir diğer husus da soğutma gerektiğidir. Ben geçici olarak fanıyla birlikte bilgisayar soğutucusunu kullanıyorum.

Fiyatı da iyice düşmüş. Ben bir tanesini bile üç katı fiyata almıştım .

Eklenen Resimler

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 23:07   #494
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazcal Mesajı Göster
Bu bağlantıdaki full spectrum indoor led grow light ürününü kullanabilirsiniz. Ben 50W olanlarını kullanmaktayım ve memnunum. Elinizin altında havya bulunmasında yarar var zira doğrudan 220V olan bu çipe kablolar lehimlenmeli. Aklınızda bulunması gereken bir diğer husus da soğutma gerektiğidir. Ben geçici olarak fanıyla birlikte bilgisayar soğutucusunu kullanıyorum.

Sisteminiz çok güzel, elinize sağlık. Sizin için özel değil ise bu kadar güçlü ve güzel bir sistemde ne yetiştiriyorsunuz ? Thc üreten bazı bitkiler mi yoksa günlük sebze meyve fidesi mi ?

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 11:28   #495
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Çilek çimlendirmek için alel acele yaptığım bir şey bu. Ama ışıkları asıl alma sebebim çatı arasında bir şeyler yetiştirebilmek. Kumkuat fidanıyla yaptığım deneme neticesinde dışarıdaki fidanla aynı oranda meyve aldım. Özel, gizli bir şey değil yani. Yaşadığım yerde binalar bitişik nizam, haliyle bahçen olsa bile ne esinti ne de güneş yok. Bu da yeni arayışlara itiyor insanı. Yani amaç kendimce bir şeyler yetiştirebilmek sadece. Bu uğurda çatıya platform yaparak narenciye, çilek, ahududu bile yetiştirmeyi düşünüyorum.

Eski 06-01-2018, 00:09   #496
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Teşekkür ederim. Çilek çimlendirmek için alel acele yaptığım bir şey bu. Ama ışıkları asıl alma sebebim çatı arasında bir şeyler yetiştirebilmek. Kumkuat fidanıyla yaptığım deneme neticesinde dışarıdaki fidanla aynı oranda meyve aldım. Özel, gizli bir şey değil yani. Yaşadığım yerde binalar bitişik nizam, haliyle bahçen olsa bile ne esinti ne de güneş yok. Bu da yeni arayışlara itiyor insanı. Yani amaç kendimce bir şeyler yetiştirebilmek sadece. Bu uğurda çatıya platform yaparak narenciye, çilek, ahududu bile yetiştirmeyi düşünüyorum.
Paylaştığınız linkteki fiyat bir adet led çipi için sanırım. Led barı kendiniz mi oluşturdunuz? Fidelerin çimlenmesinden gevrekleşmesine kadarki süreçte performansından memnun kaldınız mı?

Kolaylıklar dilerim.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 19:03   #497
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Paylaştığınız linkteki fiyat bir adet led çipi için sanırım. Led barı kendiniz mi oluşturdunuz? Fidelerin çimlenmesinden gevrekleşmesine kadarki süreçte performansından memnun kaldınız mı?

Kolaylıklar dilerim.
Bağlantıdaki fiyat bir adet fiyatıdır, evet. Led barı dediğiniz şey ise parkecilerin kapı altlarında kullandıkları profil. Elimde kalmıştı, değerlendirmiş oldum . Çimlendirme için ilk defa deniyorum, daha önce tamamen karanlık ortamda kumkuat denemesi yaptım sadece. Sonuç olarak işe yaradığını söyleyebilirim. Bu çipler için bitkilerin ihtiyaç duyduğu doğru ışık dalga boylarını verdikleri iddia ediliyor. Bu da enerji tasarrufu anlamına geliyor zira bitkilerin ihtiyaç duymadıkları dalga boylarını üretmek için ayrıca elektrik harcamıyorlar. Elbette ki profesyonel ışıklar olmadıkları göz önünde bulundurulmalı. Bunun haricinde mesleki olarak çiplerin Bridgelux veya Epistar olması bana inandırıcı gelmekte. Bu iki firma da LED konusunda Dünya'da önde gelen firmalardan dır.

Eski 12-01-2018, 19:31   #498
Yeni Üye

220 A.C. full spektrum çipler maalesef yeterli oranda kırmızı barındırmıyor. İçindeki kırmızı çoğunlukla 630nm ve daha sarı tonlarda. Çimlendirme için uygun olabilir ama generarif gelişimi stumile etmede D.C. full spectrumlarıdan hala gerilerde kalıyor. Güvenlik açısından da pek uygun bulmuyorum. Çok iyi yalıtım yapılmalı su ve nemden korunmalılar. O yüzden tavsiye etmem ama illa kullancaksanız yanına mutlaka 660'lık kırmızılarla takviye yapın derim.

Düzenleyen Plan B : 16-01-2018 saat 21:59
Eski 13-01-2018, 14:16   #499
Ağaçsever

Alıntı:
220 A.C. full spektrum çipler maalesef yeterli oranda kırmızı barındırmıyor. İçindeki kırmızı çoğunlukla 630nm ve daha sarı tonlarda. Çimlendirme için uygun olabilir ama D.C. full spectrumları yakalamada hala gerilerde kalıyor. Güvenlik açısından da pek uygun bulmuyorum. Çok iyi yalıtım yapılmalı su ve nemden korunmalılar. O yüzden tavsiye etmem ama illa kullancaksanız yanına mutlaka 660'lık kırmızılarla takviye yapın derim.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bunu dikkate alarak 660nm LED ilave edeceğim.

Eski 07-02-2018, 17:35   #500
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Tam spekrumlu lambaları kendim montajliyorum paylasimlarda haber buhut ve akrep biberleri var

Eklenen Resimler

malbman, Muda ve nazcal beğendi.
Kanasci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 20:52   #501
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:

Sayın nazcal merhaba. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz anlaşılıyor. Mümkünse bu konu ile ilgili olarak bir başlık açarak yetiştirme lambalarının evde yapımı, kullanılan malzemelerin tedarik kanalları vs. ile ilgili bilgilerinizi aktarabilir misiniz? Zira bu ışıkların evde yapılması hazır almaya göre en az 3-4 kat daha ucuza mal olacaktır eminim.

Teşekkür ederim

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 09:54   #502
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın nazcal merhaba. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz anlaşılıyor. Mümkünse bu konu ile ilgili olarak bir başlık açarak yetiştirme lambalarının evde yapımı, kullanılan malzemelerin tedarik kanalları vs. ile ilgili bilgilerinizi aktarabilir misiniz? Zira bu ışıkların evde yapılması hazır almaya göre en az 3-4 kat daha ucuza mal olacaktır eminim.

Teşekkür ederim
Sayın malbman,

yarın @Plan B arkadaşımızın uyarısıyla aldığım deep red ve diğer LED'lerin montajını yapmayı düşünüyordum. Bu vesileyle bir konuda baştan sona yaptıklarımı anlatırım.

Eski 08-02-2018, 10:10   #503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2018
Arkadaşlar merhaba. İki adet kaktüs yetiştirmekteyim. Birinin son zamanlarda oldukça yumuşadığını, buruşmaya başladığını fark ettim. Araştırdığımda güneş ışığı eksikliğinden kaynaklandığını öğrendim. Böyle bir durumda nasıl bir ışık düzeneği önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

KaktüsümBenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 10:35   #504
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Sayın malbman,

yarın @Plan B arkadaşımızın uyarısıyla aldığım deep red ve diğer LED'lerin montajını yapmayı düşünüyordum. Bu vesileyle bir konuda baştan sona yaptıklarımı anlatırım.
Sayın nazcal bu harika olur. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Kolay gelsin.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2018, 14:21   #505
Ağaç Dostu

50 w 4 adet led 2 adet Aliminyum Soğutucu 1 adet 220 v 12 cm 12 cm fan 2700 Rpm dönme hızında olacak 1 adet termal macun ve gerekli olan Civata ve somun ve led bağlantıları paralel bağlantı olacak...

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 10-02-2018, 14:29   #506
Ağaç Dostu

Habenero ve bhutlar biber tutmaya başladı yalnız çiçek açtıktan sonra tozlaşmayi kendiniz yapacaksiniz malum evde arı böcek olmadığı için ben kendim yapiyorum tozlasma konusu önemli yoksa çiçekler dökülür lambalar hakkımda görüşüm ise çok hızlı büyüme sağlıyor bitkiler uygun gübre kullanılırsa bir gündeki farkı görebilirsiniz

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 11-02-2018, 03:31   #507
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Benim sorum var
Bonsai için tohumdan yetiştirmeye giriştim epey uzun yazılar okudum fakat kış mevsiminde çimlendirmenin zor olduğunu öğrendim.Tohumlar ekildikten sonra üzerine streç film çekilerek 1-2 gün süreyle havalandırarak çimlendirme yapılabileceğini okudum.
Tohumları ektim ortam sıcaklığı güzel ama şöyle bir fikir geldi aklıma fikrinizi almak istedim.
Otomatik olarak ayarlanabilir priz var gün içinde istediğiniz saate kurup o saatlerde çalışmasını sağlıyorsunuz bir de Full Spectrum Led'li lamba var bu lambayı tohumların üzerine gelicek şekilde sarkıtsam günde 8 saat veya 10 saat ışık versem diye düşündüm ? Sizce faydası olur mu zaman kaybı mı olur ? Çünkü çimlendirme sürecinde ışık değil sıcaklık istediğini sanıyorum.Isı veren lambalarda buldum fakat toprağı çok kurutur diye düşünüyorum. Bulunduğumuz şu ay için en uygun metot nedir söylermisiniz ? Bu arada ben çok sabırlıyım 1-2 sene vaktim bile var sadece böyle cam kenarında bekletmek doğru mu bilemedim gün içinde 1 saat güneş geliyor sonra gidiyor. Tavsiye verirseniz çok sevinirim.Bide tohumdan çimlendirme süreci içerisinde günde kaç saat ışık vermem veya hangi sıcaklıkta tutmam lazım söyleyebilirmisiniz ? Saygilarimla

Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 11:23   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canusta Mesajı Göster
Benim sorum var
Bonsai için tohumdan yetiştirmeye giriştim epey uzun yazılar okudum fakat kış mevsiminde çimlendirmenin zor olduğunu öğrendim.Tohumlar ekildikten sonra üzerine streç film çekilerek 1-2 gün süreyle havalandırarak çimlendirme yapılabileceğini okudum.
Tohumları ektim ortam sıcaklığı güzel ama şöyle bir fikir geldi aklıma fikrinizi almak istedim.
Otomatik olarak ayarlanabilir priz var gün içinde istediğiniz saate kurup o saatlerde çalışmasını sağlıyorsunuz bir de Full Spectrum Led'li lamba var bu lambayı tohumların üzerine gelicek şekilde sarkıtsam günde 8 saat veya 10 saat ışık versem diye düşündüm ? Sizce faydası olur mu zaman kaybı mı olur ? Çünkü çimlendirme sürecinde ışık değil sıcaklık istediğini sanıyorum.Isı veren lambalarda buldum fakat toprağı çok kurutur diye düşünüyorum. Bulunduğumuz şu ay için en uygun metot nedir söylermisiniz ? Bu arada ben çok sabırlıyım 1-2 sene vaktim bile var sadece böyle cam kenarında bekletmek doğru mu bilemedim gün içinde 1 saat güneş geliyor sonra gidiyor. Tavsiye verirseniz çok sevinirim.Bide tohumdan çimlendirme süreci içerisinde günde kaç saat ışık vermem veya hangi sıcaklıkta tutmam lazım söyleyebilirmisiniz ? Saygilarimla
Tohumlarınıza soguk katlama yaptınızmı ? Soguk katlama yaptıysanız baharda bırakın kendi hallerine çimlenirler. Soguk katlama yapmadıysanız googleden ve forumdan tohumalarda soguk katlama nasıl yapılmalıdır diye araştırmanız sizi sonuca götürecektir.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 14:00   #509
Ağaç Dostu

Bu benim çimlendirme ve büyütme küvezim kendim montajladim altta ısı Ped var 50 lt plastik kutu içi alaminyum folyo kaplı olacak kutu üzerinde ayarlı Termostat ve kapağında 45 w yetiştirme lambası yetiştirme lambası şart değil 3 adet tasarruf ampul de olur iki beyaz bir gün ışığı şeklinde gübre olarak da sıvı gübre kullandım çok güzel sonuçlar elde ediliyordum. ..

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2018, 14:03   #510
Ağaç Dostu

Hangi tohumu cimlendireceksem o sıcaklık ayarını yapıyorum ışık ayarlı prize takılı oluyor yalnız ayarlı Termostat sürekli priz de olacak zaten o sıcaklık istenilen seviyeye geldi mi elektriği kesiyor

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024