agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2017, 20:07   #451
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Sistemi kurdum kedi tırnakları dün çimlenmeye başladı bakalım gelişimleri nasıl olacak zaman zaman resim paylaşımı yapıcam

Eklenen Resimler

kamil35, kerkenez ve Plan B beğendi.
botanikerdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 08:11   #452
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Bu konuyu en iyi bilenler yaptığım araştırmaya göre esrar yetiştiriciliği yapanlar.yabancı kaynaklardan anlayabildiğim kadarıyla T5 florasanlar cfl lambaları da cok rahat bir şekilde kullanıyorkat

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 17:09   #453
Ağaçsever

Question

Malesef ledler bitkilerin gelişimine hiç fayda sağlamadı

Eski 15-03-2017, 18:01   #454
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Sayın botanikerdi düzenek tam belli olmuyor ancak ilk etapta ledlerin çok yukarıda konumlanmasından dolayı etkisini görememiş olabilirsiniz. İkincil olarak da ledlerin gücü ve dalga boyları da uygun aralıkta olmamış olabilir.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2017, 21:56   #455
Ağaçsever

Sayın okursan sanırım ledlerin dalga boyu ile alakalı sıkıntı yaşandı.yoksa ledlerin fidelere olan uzaklığı 30 cm civarında.

Eski 11-10-2017, 22:22   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2017
Sebze denemelerimizden görseller -1

Plan B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 22:34   #457
Yeni Üye

Sebze denemelerinden görseller -2

Domates Çeliği

Eski 11-10-2017, 22:35   #458
Yeni Üye

Sebze denemelerinden görseller -3

Spektrometre Okumalarından

Araştırmanın, öğrenmenin sonu yok.

su teresi beğendi.

Düzenleyen Plan B : 11-10-2017 saat 23:29
Eski 12-10-2017, 13:03   #459
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Merhaba,

Aydınlatma sisteminizle alakalı detay paylaşabilmeniz mümkün müdür ?

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 20:12   #460
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhaba,

Aydınlatma sisteminizle alakalı detay paylaşabilmeniz mümkün müdür ?
Pek çok renk ve güç kombinasyonu mevcut olmakla beraber temel prensip en az elektrik sarfiyatıyla mümkün olan en çok alanı aydınlatabilmek. Bir araştırma projesi kapsamında yaptığımız deneylerin bir parçasını paylaşmak istedim. Değişik bitkilerin değişik ışık gereksinimleri oluyor. Bitkinin hayat döngüsü içinde bile en az 2 farklı ışıklanma ihtiyacı oluyor. Dolayısıyla tek bir sistemden bahsetmek güç. En az 10 farklı kombinasyon ve LED türünü test ettik. Bu paylaştıklarım yaklaşık 300 fotoğrafın arasından seçtiklerim.

Eski 12-10-2017, 21:48   #461
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plan B Mesajı Göster
Pek çok renk ve güç kombinasyonu mevcut olmakla beraber temel prensip en az elektrik sarfiyatıyla mümkün olan en çok alanı aydınlatabilmek. Bir araştırma projesi kapsamında yaptığımız deneylerin bir parçasını paylaşmak istedim. Değişik bitkilerin değişik ışık gereksinimleri oluyor. Bitkinin hayat döngüsü içinde bile en az 2 farklı ışıklanma ihtiyacı oluyor. Dolayısıyla tek bir sistemden bahsetmek güç. En az 10 farklı kombinasyon ve LED türünü test ettik. Bu paylaştıklarım yaklaşık 300 fotoğrafın arasından seçtiklerim.
Anlıyorum. Kolaylıklar dilerim.

Eski 12-10-2017, 22:36   #462
Yeni Üye

Teşekkür ederim.

Eski 13-10-2017, 07:49   #463
Ağaçsever

tnkirca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Sayın Plan B

Şu an kullandığınız led ürünün ismi cismi nedir acaba? Sormamda sakınca yoktur herhalde. Daha önce yazdıysanız da kaçırdım sanırım göremedim. Spektrometre sonuçları gayet makul değerlerde.

tnkirca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 16:27   #464
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tnkirca Mesajı Göster
Sayın Plan B

Şu an kullandığınız led ürünün ismi cismi nedir acaba? Sormamda sakınca yoktur herhalde. Daha önce yazdıysanız da kaçırdım sanırım göremedim. Spektrometre sonuçları gayet makul değerlerde.
Lambaları kendim üretiyorum, o yüzden henüz bir ismi yok. Spektrometreyle ölçüm yapıp farklı bitkiler üzerinde tatbik ediyoruz. Literatürde aşağı yukarı ideal değerler belirlenmiş durumda. Farklı renk kombinasyonlariyla o değerleri yakalamaya çalışıyoruz. Yapay aydinlatmanin gübre, sıcaklık gibi degiskenlerle etkileşimini de test ediyoruz.

Düzenleyen Plan B : 23-10-2017 saat 01:29 Neden: İmla.
Eski 14-10-2017, 16:05   #465
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanikerdi Mesajı Göster
Sistemi kurdum kedi tırnakları dün çimlenmeye başladı bakalım gelişimleri nasıl olacak zaman zaman resim paylaşımı yapıcam
Sayın Botanikerdi düzeneklerde alüminyum folyo kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hem yansıtma kapasitesi çok düşük hem de elektrik iletkenliği tehlikesi var. Mazallah ölümcül riskler doğurabilir. Araba camları için satılan reflektörler daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Önce güvenlik.

Eski 17-10-2017, 00:16   #466
Yeni Üye

Lamba çeşitlerinden..

Eski 25-10-2017, 13:52   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Üsdadlar merhaba.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileyerek araya hemen bir soru ekleyip, akıl danışmak istedim.

İstediğim şey çok profesyonel bir şey değil.
Bir çok çiçeğim var ve bunları yazın balkonda, terasta tutuyorum coşuyor yavrucaklar.

Fakat; kış olunca içeriye alıyorum. İçerisi ışık görmeyen karanlık bir ortam. Yaza kadar böyle devam ediyorum. Tabi bu süreçte yavrucaklar zayıflıyor. Bu nedenle gelişim, büyütme, çiçeklendirme falan değil sadece zayıflamaması ve mevcut formlarını koruması adına ve yaza kadar direnebilmeleri için basit ve düşük maliyetli bir çözüme ihtiyacım var.

Buradan hareketle şu aşağıdaki lambalar işe yararmı. Beklentim yukarıda yazdığım gibi çok büyük değil. Üstadlardan tcrübelerini paylaşmalarını bekliyorum...

Ürün;
https://urun.n11.com/diger-cicek-bit...pulu-P87058727

celomania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 14:48   #468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celomania Mesajı Göster
Üsdadlar merhaba.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileyerek araya hemen bir soru ekleyip, akıl danışmak istedim.

İstediğim şey çok profesyonel bir şey değil.
Bir çok çiçeğim var ve bunları yazın balkonda, terasta tutuyorum coşuyor yavrucaklar.

Fakat; kış olunca içeriye alıyorum. İçerisi ışık görmeyen karanlık bir ortam. Yaza kadar böyle devam ediyorum. Tabi bu süreçte yavrucaklar zayıflıyor. Bu nedenle gelişim, büyütme, çiçeklendirme falan değil sadece zayıflamaması ve mevcut formlarını koruması adına ve yaza kadar direnebilmeleri için basit ve düşük maliyetli bir çözüme ihtiyacım var.

Buradan hareketle şu aşağıdaki lambalar işe yararmı. Beklentim yukarıda yazdığım gibi çok büyük değil. Üstadlardan tcrübelerini paylaşmalarını bekliyorum...

Ürün;
https://urun.n11.com/diger-cicek-bit...pulu-P87058727
Güç değeri çok düşük (5watt), yani ışık yoğunluğu az anlamına geliyor. 18-24wat'lık bir GROLUX floresan lamba daha iyi olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 21:19   #469
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Güç değeri çok düşük (5watt), yani ışık yoğunluğu az anlamına geliyor. 18-24wat'lık bir GROLUX floresan lamba daha iyi olur.
Selamlar üstad...
Cevabınız için teşekkürler. Mesajda da bahsettiğim üzere amacım sadece 3 aylık bir süreçte çiçeklerin zayıflamaması. Buna istinaden çok profesyonel bir arayışa girmedim. Linki örnek olarak ve işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için verdim. Cevabınızdan anladığım kadarıyla işe yarıyor ama yetersiz diyorsunuz. Doğrumudur?
Tavsiye edeceğiniz bir üründe varsa link vererek yardımcı olabilirmisiniz?
Teşekkürler.

Eski 26-10-2017, 11:31   #470
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celomania Mesajı Göster
Selamlar üstad...
Cevabınız için teşekkürler. Mesajda da bahsettiğim üzere amacım sadece 3 aylık bir süreçte çiçeklerin zayıflamaması. Buna istinaden çok profesyonel bir arayışa girmedim. Linki örnek olarak ve işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için verdim. Cevabınızdan anladığım kadarıyla işe yarıyor ama yetersiz diyorsunuz. Doğrumudur?
Tavsiye edeceğiniz bir üründe varsa link vererek yardımcı olabilirmisiniz?
Teşekkürler.
Doğrudur.
https://www.elektrikdeposu.com/arama/Grolux

Eski 26-10-2017, 13:03   #471
Yeni Üye

Alıntı:
Teşekkürler hocam ilgin için.

Eski 22-11-2017, 23:01   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Limon agaci ışık sepectrum

Arkadaşlar limon agacim kış aylarinda (fransada) yeterince gunes almiyor soyle bir led lamba siparis verdim aksamlari bir kac saat calistirsam ciceklerin meyveye donusmesine yarari olurmu
**** agacin gelisimine
Agac cam kenarinda ama bazen 2 hafta gunes cikmiyor yagmurdan dolayi
Yardimci olursaniz sevinirim lutfen

Eklenen Resimler

Sezgin_69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2017, 10:24   #473
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezgin_69 Mesajı Göster
Arkadaşlar limon agacim kış aylarinda (fransada) yeterince gunes almiyor soyle bir led lamba siparis verdim aksamlari bir kac saat calistirsam ciceklerin meyveye donusmesine yarari olurmu
**** agacin gelisimine
Moral bozacak ama, bir yararı olmaz. Turunçgil bitkileri (lion, portakal, mandarin, altıntop...) güneş bitkileridir ve güneş ışığına bayılırlar ve sıcak iklimi olan yerlerde en yüksek kalitede meyve verirler. Sipariş verdiğiniz bu lamba, güneşin sağladığı ışık yoğunluğunun yanına bile yaklaşamaz (birkaç saatlik lamba çalıştırmanızın pek bir değeri yok). Bitki, oluşan meyveleri besleyemezse onları döker.
LED armatürün içeriğinde infrared ve ultraviyole spektrumda ışık veren diyotlar da yer almış. Aslında bu iki tür dalga boyu da fotosentez üzerine etkisi olmayan dalga boyu aralıklarıdır. Bu iki gurup dalga boyu yalnızca bitkide antosiyanin sentezini tetikler (yapraklarda kırmızılaşma vs.).

Sezgin_69 beğendi.
Eski 23-11-2017, 21:30   #474
Yeni Üye

Evet haklisiniz pekyararii olmaz ama yinede kullanacam cunku cam kenarinda kucuk bir agac bazen 15 gun boyunca 10dk bile direk gunes gormuyor
Belki bu lamba yaprak gelisimine yarari olur ?

Eski 23-11-2017, 21:54   #475
Yeni Üye

Cevabiniz icin tesekkurler

Alıntı:
Moral bozacak ama, bir yararı olmaz. Turunçgil bitkileri (lion, portakal, mandarin, altıntop...) güneş bitkileridir ve güneş ışığına bayılırlar ve sıcak iklimi olan yerlerde en yüksek kalitede meyve verirler. Sipariş verdiğiniz bu lamba, güneşin sağladığı ışık yoğunluğunun yanına bile yaklaşamaz (birkaç saatlik lamba çalıştırmanızın pek bir değeri yok). Bitki, oluşan meyveleri besleyemezse onları döker.
LED armatürün içeriğinde infrared ve ultraviyole spektrumda ışık veren diyotlar da yer almış. Aslında bu iki tür dalga boyu da fotosentez üzerine etkisi olmayan dalga boyu aralıklarıdır. Bu iki gurup dalga boyu yalnızca bitkide antosiyanin sentezini tetikler (yapraklarda kırmızılaşma vs.).
Anladigim kadariyla isik boyu bitki icin 400nm ile 700nm arasinda olmali bu lambada bu degerler arasinda galiba gelisim donemi maviye yakin ciceklenme donemi kirmiziya yakin isik kullaniliyor sagdan soldan okudugum bilgilerden boyle sonuc cikardim yanlisim varsa duzeltin lutfen

Eski 24-11-2017, 12:50   #476
Ağaç Dostu

Alıntı:
Anladigim kadariyla isik boyu bitki icin 400nm ile 700nm arasinda olmali bu lambada bu degerler arasinda galiba gelisim donemi maviye yakin ciceklenme donemi kirmiziya yakin isik kullaniliyor sagdan soldan okudugum bilgilerden boyle sonuc cikardim yanlisim varsa duzeltin lutfen
Mavi,mor ve kırmızı renk dalga boyları fotosentez için aktif dalga boylarıdır ve her dönem için aktif olarak kullanılır.

Eski 25-11-2017, 04:20   #477
Yeni Üye

Alıntı:
**** agacin gelisimine

Merhaba

Sipariş ettiğiniz lambada nanometre değerleri çok geniş bir aralıkta verilmiş, yani etkili olanlarla olmayanlar bir arada ve çok büyük ihtimalle etkisiz olanlar çoğunlukta. Spektrometreye okutmadan üst perdeden ahkam kesmek de istemem tabii ancak en az 10 farklı markayı incelemiş ve denemiş biri olarak pek ümitlenmemenizi tavsiye ederim. Dalga boyları ve oranları daha kesin bir şekilde belirtilmiş olan ve ampul yerine bar/wallwasher modeli olanlardan alıp dikey olarak ağacın 2 yanına yerleştirirseniz etkili olacaktır. Güneş alan bir yere yerleştirir ve gün doğumuyla aktif olacak bir zaman ayarlı prizle de programlayabilirseniz gayet başarılı sonuçlar alırsınız. Son olarak güç tüketimi açısından 100 watt'ın altına inmeyin derim.

Edit:

https://www.ebay.fr/itm/30W-Customis...bEny9eGb9IOPAg

Şu işinize yarayabilir.. "Customized" seçim yapmak isterseniz o konuda da yardımcı olurum.

Düzenleyen Plan B : 25-11-2017 saat 04:57 Neden: Link ekledim.
Eski 25-11-2017, 11:07   #478
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Şöyle bir firma daha var. Elinizin altında bulunsun.

https://www.happyleafled.com/

Eski 25-11-2017, 13:32   #479
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plan B Mesajı Göster
Merhaba

Sipariş ettiğiniz lambada nanometre değerleri çok geniş bir aralıkta verilmiş, yani etkili olanlarla olmayanlar bir arada ve çok büyük ihtimalle etkisiz olanlar çoğunlukta. Spektrometreye okutmadan üst perdeden ahkam kesmek de istemem tabii ancak en az 10 farklı markayı incelemiş ve denemiş biri olarak pek ümitlenmemenizi tavsiye ederim. Dalga boyları ve oranları daha kesin bir şekilde belirtilmiş olan ve ampul yerine bar/wallwasher modeli olanlardan alıp dikey olarak ağacın 2 yanına yerleştirirseniz etkili olacaktır. Güneş alan bir yere yerleştirir ve gün doğumuyla aktif olacak bir zaman ayarlı prizle de programlayabilirseniz gayet başarılı sonuçlar alırsınız. Son olarak güç tüketimi açısından 100 watt'ın altına inmeyin derim.

Edit:

https://www.ebay.fr/itm/30W-Customis...bEny9eGb9IOPAg

Şu işinize yarayabilir.. "Customized" seçim yapmak isterseniz o konuda da yardımcı olurum.

Bu paylastigiz linkteli lambayi test ettinizmi is gorurmu ? Watt i cok dusuk
Birde hangi renk ve aciyi tavsiye eedersiniz

Eski 25-11-2017, 21:24   #480
Yeni Üye

Alıntı:
Bu paylastigiz linkteli lambayi test ettinizmi is gorurmu ? Watt i cok dusuk
Birde hangi renk ve aciyi tavsiye eedersiniz
Özellikle bu markayı test etmedim ama kullandıkları çipleri biliyorum ve ben de kullanıyorum. Fiyat fazla gelmezse 3 tane aldığınızda işinizi görecektir. Renk dağılımını da 6 adet full spektrum, 2 adet 420, 2 adet de 470, şeklinde yapar ve homojen sıralarsanız yeterli olur. 60 derecelik lensle 20-30 cm mesafeden aydınlatmanızı tavsiye ederim. Unutmayın dik asacaksınız. Kolay gelsin.

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024