agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2014, 09:49   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2014
3 4 adet ampül güneş ışığını anımsatıyor diye biliyorum tabi acemeyim henüz

ekwator Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 11:56   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Metal Halide ve Hps Ampuller

arkadaşlar normal ampuller bitki yetiştirmede gerekli lumeni ve teknelojiyi yansıtmazlar, bitkiler için özel bitki yetiştirme ampulleri vardır.

Gelişim dönemi için Metal halide olanını ve Çiçeklenme dönemi için Hps olan lambalardan kullanmanız gerekir.

aşağıdaki lambalar çok iyi iş görür bitki yetiştirme için özel olarak tasarlanmışlardır.

Gelişim dönemi için;
Growshop Metal Halide MH Lambalar (Gelişme)
Çiçeklenme Dönemi için;
Growshop Sodyum Hps Lambalar (Çiçeklenme)

greenLove Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 16:46   #423
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Arkadaşlar ben mum çiçeğinde kullanmak istiyorum kullanan ve faydasını gören var mı ?
Bilen yok mu ?

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 22:08   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2015
Merhaba,
Evde karışık türde bitkilerim var. Ben bu bitkileri dışarıda değilde içeride büyütmek istiyorum. Fakat her bitkinin ışık ihtiyacı farklı sanırsam ayırmam gerekirmi ? Ayrıca bu lambalarda lümen mi öenmli yoksa watt mı önemli ? Sanırsam lümen değeri önemli çünkü yaktığı elektrik değerinin önemli olması biraz garip olur (Öğrenmek için burdayım yanlış biliyor olabilirim ) Ayrıca çiçeklenme vs gibi dönemler var ben iki tür lamba mı almam lazım ? Bu iki lambanın renkleri ne kadar önemli ? Son olarak, mesela çiçeklenme için 2500 K renk gerekiyor gelişim evresi için 6000 K renk gerekiyor biz bu rengin ortasını buluversek Yani 2500+6000= 8500 K / 2 = 4250 K olmaz mı :v

AhmetA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 16:30   #425
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AhmetA Mesajı Göster
Merhaba,
Evde karışık türde bitkilerim var. Ben bu bitkileri dışarıda değilde içeride büyütmek istiyorum. Fakat her bitkinin ışık ihtiyacı farklı sanırsam ayırmam gerekirmi ? Ayrıca bu lambalarda lümen mi öenmli yoksa watt mı önemli ? Sanırsam lümen değeri önemli çünkü yaktığı elektrik değerinin önemli olması biraz garip olur (Öğrenmek için burdayım yanlış biliyor olabilirim ) Ayrıca çiçeklenme vs gibi dönemler var ben iki tür lamba mı almam lazım ? Bu iki lambanın renkleri ne kadar önemli ? Son olarak, mesela çiçeklenme için 2500 K renk gerekiyor gelişim evresi için 6000 K renk gerekiyor biz bu rengin ortasını buluversek Yani 2500+6000= 8500 K / 2 = 4250 K olmaz mı :v
Arkadaşlar yardım edecek kişi yok mu koskoca forumda ?

Eski 19-01-2015, 19:06   #426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2014
Alıntı:
Arkadaşlar yardım edecek kişi yok mu koskoca forumda ?
Bitkilerde iki ozellik var..meyva veren ve vermeyen..karpuzla marul gibi..meyva vermeyenlere mh yani metal halide ampul isigi verilir sadece..meyva verene ise ciceklenme donemine kadar mh meyva vermeye basladiktan sonra hps yani yuksek basincli sodyum lambasi kullanilir..eger ben bu kadar teferruata giremem diyorsun bastan sona kadar hps verirsin buda isini gorur..bu tur lambalar yuksk elektrik harcarlar, hesap buna gore yapilir..yeni nesil nm dalga boylarinda led lambalar uretildi..bu konuyla ilgili bir bilgi paylasimi oldu ve tarafimdan denendi ise yariyor..fakat ne yazikki hps ampul kadar verim veremedi..karisik bahce bitkileri besliyrsanz hem uzun omur hemde elektrikte cok karli cikarsiniz..ilk kurulumu pahalidir ama..hal boyle olunca ek bilgi olarak suan pahada agir bitkilerde ise hem hps mh ampulleri led lambalarinin ayni anda kullanilmasi verimde %40 a kadar fazlalik gosterdi..bu ayri tabi..moblden yazmk zr oluyor htaliysa yazi k. Balmayin.

sdk_akgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 23:27   #427
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2014
arkadaşlar bitki büyütmek için lanba arıyorsanız linke bakınız led bitki bytme lanbas 85 TL Sanalpazar.com'da (kodu:38748618)
Kırmızı: 620--760nm; Mavi: 430--490nm

iseyl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 11:18   #428
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdk_akgn Mesajı Göster
Bitkilerde iki ozellik var..meyva veren ve vermeyen..karpuzla marul gibi..meyva vermeyenlere mh yani metal halide ampul isigi verilir sadece..meyva verene ise ciceklenme donemine kadar mh meyva vermeye basladiktan sonra hps yani yuksek basincli sodyum lambasi kullanilir..eger ben bu kadar teferruata giremem diyorsun bastan sona kadar hps verirsin buda isini gorur..bu tur lambalar yuksk elektrik harcarlar, hesap buna gore yapilir..yeni nesil nm dalga boylarinda led lambalar uretildi..bu konuyla ilgili bir bilgi paylasimi oldu ve tarafimdan denendi ise yariyor..fakat ne yazikki hps ampul kadar verim veremedi..karisik bahce bitkileri besliyrsanz hem uzun omur hemde elektrikte cok karli cikarsiniz..ilk kurulumu pahalidir ama..hal boyle olunca ek bilgi olarak suan pahada agir bitkilerde ise hem hps mh ampulleri led lambalarinin ayni anda kullanilmasi verimde %40 a kadar fazlalik gosterdi..bu ayri tabi..moblden yazmk zr oluyor htaliysa yazi k. Balmayin.
Yardımınız için çok çok teşekkürler foruma cevap yazılmadığı için uzun süredir girmemiştim fakat sizin mesajınızı görünce az çok bilgi edinmiş oldum Fakat benim yetiştireceğim tropikal (et yiyen bitki,avokado vb) bitkiler 5.000 lümen ışık gücü lazım ayrıca şöyle bir sorun var renk olayı biraz saçma olmuş gibi ledlerde renkli ledlerin 660 nm kırmızı ile 460nm mavi alınmasını önermişler fakat internetde hiç bir yerde bu renklerde led yok (tekli satılan 3 ana renk bulunmakta kırmızı, yeşil ve mavi fakat bunların dalga boyları belirtilmemiş) Ledlerin pahalı olması sebebiylede vaz geçtim. Floresanlara baktığımızda ise beyaz ve günışığı bulunuyor fakat bu ampuller renkli değil bitkiler bu beyaz ışığın altında büyüyebiliyorsa ledli olanların altında nasıl büyüyemiyor veya neden beyaz-günışığı önerilmiyor ? Ayrıca Watt önemli falan yazılmış bazı forumlarda Watt ampulün yaktığı elektrik miktarı değil mi ? Ampul ile elektrik kullanım miktarı nasıl ilişkilendirilmiş Başka bir forumda ise lümen değerinin önemli olmadığını sadece insan gözüne gelen ışık miktarını belirtdiğini ve fotosentezde bir işe yaramadığını yazmış ve bu yazıyı gördükten sonra kafam tamamen karıştı Ya Türkiyede adam akıllı seracılık bilgisi olan yok ya da var ama paylaşmak istemiyorlar (Siz hariç ) ... Gerçekten şuan ne yapıcam bilmiyorum Yardımcı olursanız sevinirim. Ha unutmadan şu altaki verdiğim linkdeki şerit led sizce işe yarar mı ? Ya da ucuz led veya ampul bulabileceğim bir site var mı ?

8 ÇİPLİ ŞERİT LED 5630 İÇ MEKAN ŞERİT LED 5 TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 171567219

Eski 20-01-2015, 11:26   #429
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iseyl Mesajı Göster
arkadaşlar bitki büyütmek için lanba arıyorsanız linke bakınız led bitki bytme lanbas 85 TL Sanalpazar.com'da (kodu:38748618)
Kırmızı: 620--760nm; Mavi: 430--490nm
Aslında bu ledler sanıldığı kadar pahalı değil 85 TL bu tür ledler için çok pahalı böyle giderse yurtdışından alışveriş yapmaya başlıyacağım ve Türkiyede para kazanıyorum diye sevinen ve ledlerin fiyatlarını uçuran firmalar sayesinde Yurtdışına para gönderttirerek Ülkemize ne kadar fazla zarar verdiklerini bilmiyorlar. (!Ekonomik olarak yurtdışına çıkan her para zarar olarak nitelendirilir!)

polemos beğendi.
Eski 24-01-2015, 18:42   #430
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
ben aliexpress den aldim, sizlerde ordan uygun fiyatlara alabilirsiniz.

modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 02:22   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Bilen yok mu ?

Bildiğiniz tasarruflu beyaz lamba kullanıyorum. Kış boyunca gelişimleri devam etti bu sayede. Lamba yaklaşık 20 cm uzaklıkta bitkilere.

Sent from my iPhone using Tapatalk

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 11:25   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2014
Alıntı:
Yardımınız için çok çok teşekkürler foruma cevap yazılmadığı için uzun süredir girmemiştim fakat sizin mesajınızı görünce az çok bilgi edinmiş oldum Fakat benim yetiştireceğim tropikal (et yiyen bitki,avokado vb) bitkiler 5.000 lümen ışık gücü lazım ayrıca şöyle bir sorun var renk olayı biraz saçma olmuş gibi ledlerde renkli ledlerin 660 nm kırmızı ile 460nm mavi alınmasını önermişler fakat internetde hiç bir yerde bu renklerde led yok (tekli satılan 3 ana renk bulunmakta kırmızı, yeşil ve mavi fakat bunların dalga boyları belirtilmemiş) Ledlerin pahalı olması sebebiylede vaz geçtim. Floresanlara baktığımızda ise beyaz ve günışığı bulunuyor fakat bu ampuller renkli değil bitkiler bu beyaz ışığın altında büyüyebiliyorsa ledli olanların altında nasıl büyüyemiyor veya neden beyaz-günışığı önerilmiyor ? Ayrıca Watt önemli falan yazılmış bazı forumlarda Watt ampulün yaktığı elektrik miktarı değil mi ? Ampul ile elektrik kullanım miktarı nasıl ilişkilendirilmiş Başka bir forumda ise lümen değerinin önemli olmadığını sadece insan gözüne gelen ışık miktarını belirtdiğini ve fotosentezde bir işe yaramadığını yazmış ve bu yazıyı gördükten sonra kafam tamamen karıştı Ya Türkiyede adam akıllı seracılık bilgisi olan yok ya da var ama paylaşmak istemiyorlar (Siz hariç ) ... Gerçekten şuan ne yapıcam bilmiyorum Yardımcı olursanız sevinirim. Ha unutmadan şu altaki verdiğim linkdeki şerit led sizce işe yarar mı ? Ya da ucuz led veya ampul bulabileceğim bir site var mı ?

8 ÇİPLİ ŞERİT LED 5630 İÇ MEKAN ŞERİT LED 5 TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 171567219
Oncelikle ben hobiciyim ve konuyla alakali derin bilgi sahibi degilim sadece tecrube edindiklerimi yazmaya gyret ediyorum wt olayini suna benzetebiliriz. 1.2 araba motoruyla 2.0 motor ebatlari aynidir ama performansi farklidir. Buna bagli olarak yaktigi mozotta farklidir. Wt ne kdar yuksek olursa icindeki civa okadar cok tepkimeye girer ve verim artar.. Birde sizin gozunuzle gordugunuz rengin onemi yoktur. Bitkinin ne aldigi onemlidir. Florasan dediginiz yanlis hatirlamiyrsam t5 olmasi lazim. Kullanmadim ama kullanan arkadaslarim dusuk verim aldigini soyluyorlar..bildigim kadari ile sizin et yiyen bitkiler fazla gunese ihtiyac duymuyor. Eminim t5 florasan ampulu sizin isinizi fazlaca gorur.. Ayrica led lamba isi turkiyeye yeni giriyor talep az alunca fiyatta pahali oluyor.. Ben kndim tum duzenegi kurdum ve 50 led lambali 1 mt2 alan icindir bana 400 lira gibi bir rakama mal oldu.. Resim atiyim gorun. Hatta satmayi dusunuyorum belki ilgilenirsiniz..ama sizin isinizi florasan gorecektir.. O bitki icin onemli olan isi ve nem..

sdk_akgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 08:58   #433
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Gerçekten kötü amaçlı kullanıyorsun. Bence bir kez daha düşün

plantekno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 22:49   #434
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plantekno Mesajı Göster
Gerçekten kötü amaçlı kullanıyorsun. Bence bir kez daha düşün
Kötü amaçlı kullanıyorsun derken ?

Eski 03-02-2015, 22:50   #435
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdk_akgn Mesajı Göster
Oncelikle ben hobiciyim ve konuyla alakali derin bilgi sahibi degilim sadece tecrube edindiklerimi yazmaya gyret ediyorum wt olayini suna benzetebiliriz. 1.2 araba motoruyla 2.0 motor ebatlari aynidir ama performansi farklidir. Buna bagli olarak yaktigi mozotta farklidir. Wt ne kdar yuksek olursa icindeki civa okadar cok tepkimeye girer ve verim artar.. Birde sizin gozunuzle gordugunuz rengin onemi yoktur. Bitkinin ne aldigi onemlidir. Florasan dediginiz yanlis hatirlamiyrsam t5 olmasi lazim. Kullanmadim ama kullanan arkadaslarim dusuk verim aldigini soyluyorlar..bildigim kadari ile sizin et yiyen bitkiler fazla gunese ihtiyac duymuyor. Eminim t5 florasan ampulu sizin isinizi fazlaca gorur.. Ayrica led lamba isi turkiyeye yeni giriyor talep az alunca fiyatta pahali oluyor.. Ben kndim tum duzenegi kurdum ve 50 led lambali 1 mt2 alan icindir bana 400 lira gibi bir rakama mal oldu.. Resim atiyim gorun. Hatta satmayi dusunuyorum belki ilgilenirsiniz..ama sizin isinizi florasan gorecektir.. O bitki icin onemli olan isi ve nem..
Aynen katılıyorum. Fakat 400 TL Benim için çok çok fazla ayrıca ben ampulü aldım Artık büyürse

Eski 06-03-2015, 11:09   #436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
Ucuz değil ama benim bulduğum ve kullandığım en profesyonel aydınlatma elemanı philips greenpower led Philips GREENPOWER LED 250 cm bitki büyütme lambası 2 adet - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 203728306 otuz kırk liraya satılan çin malı led lambaları denedim ve faydadan çok zararını gördüm. Herhangi bir kırmızı veya herhangi bir mavi led hiçbir işe yaramıyacaktır. Bu ledlerin doğru dalga boyunda ve doğru oranda kullanılması gerekmektedir.

hakankutay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 19:02   #437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Bu da benim çeri domatesim. Kendi yaptığım power led lambalarla kabinde büyüyor.
Şu anda alttan iki salkımı kestim, kahvaltıda yiyiyorum.
http://i.hizliresim.com/gkB6g2.jpg
http://i.hizliresim.com/6Z0NBW.jpg
http://i.hizliresim.com/8lJzOV.jpg

mertan beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 16:12   #438
Yeni Üye

adasare's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Bu da benim çeri domatesim. Kendi yaptığım power led lambalarla kabinde büyüyor.
Şu anda alttan iki salkımı kestim, kahvaltıda yiyiyorum.
http://i.hizliresim.com/gkB6g2.jpg
http://i.hizliresim.com/6Z0NBW.jpg
http://i.hizliresim.com/8lJzOV.jpg
led lamba nasıl onunda fotosunu koyabilirmisiniz ve biraz anlatırsanız sisteminizi kolay gelsin

adasare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 18:13   #439
Ağaç Dostu

Ledleri 6lı pcb üzerine onları da aluminyum perde kornişine monte ettim.
1 w power ledlerden yaptım.96 adet. (2 mavi 445 nm) 4 kırmızı (660 nm) Bu şekilde dizdim.
2 metre kare kabinde büyütüyorum. Gün ışığı hiç görmüyor.
96 w lambanın altında 1 domates var.
Kabin ve ledlerle ilgili daha fazla bilgi (Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı)
burada var.

Eski 16-04-2015, 14:35   #440
Ağaç Dostu

RaJeV's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2015
Bitkilere 24 saat yapay ışık verirsek bir sıkıntı ya da yararı olur mu?

RaJeV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 18:47   #441
Ağaç Dostu

24 saat ışık olmaz.
Onlar da bizim gibi istirahat edecekler.
12- 14 saat ışık yeterli.

Eski 31-05-2015, 21:35   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
arkadaşlar bende tasarruflu ampullerle bitki büyütme yolunu seçtim 2 senedir. metal halide ve sodyum buharlılar oldukça pahalıya geliyor,lamba,ballast vesaire.ayrıca gereksiz bir ısı açığa çıkararak ortamı kurutuyor.sebze-meyve-çiçekli bitkilerin çoğu nemli havayı sever.ben cam muhafazalı ve lamba içindeki havayı fanla dışarı çıkarıcam dersen 350 liradan aşağı bu işi yapamazsın.
akkor lambalarla zaten bitki büyütülmüyor,ışık akısı ve dalga boyu bitkiler için havagazı.
geriye iki seçenek kalıyor,led **** tasarruflu ampul. ledlerin enerji tükemi uygun ama ilk alımları pahalı ve led ışıkların watt cinsinden yüksek lümen alımı için oldukça fazla masraf etmek lazım. deneme amaçlı 1-2 bitkiye yetecek 90-100 wattlık led alınabilir
benim gibi bitki yetiştirme odası kullanan ve 12 metrekarelik odanın her bir yerini bitkilerle dolduran biri için en uygun yolun tasarruflu ampuller olduğunu buldum ve 2 senedir denemediğim çok az marka ve ürün fiyat çıtası kaldı.
tasarruflu ampullerin seçiminde size birkaç tecrübe ettiğim olayı aktarıcam.
birincisi ampullerin kasası yani eni ve lambanın boyu lümen açısından çok değerliymiş bunu öğrendim. 85 wattlık 10 cm kasası olan bir ampulüm var 2 tane 100w lık 7,5 cmlik kasası olan ampulden daha fazla lümen veriyor ve altındaki bitkiler coşuyor. piyasada 100wlıkların eni ortalama 7,5 cm boyları ise 25 cm civarında.125wlıkların eni 9 cm ve boyları 29 cm civarında 150w lıklarınsa eni 10-11 cm ve boyları 32 cm civarında. size tavsiyem fazla lümen almak için watta fazlaca abanmak yerine kasası geniş yani eni 10 cm civarında 80w lık ürün arayın.inanınki aynı lümeni alırsınız 150w lıklarla.
ayrıca tasarruflu ampullerden bir duya 3 tane 100wlık bağlıyorum 1mm lik arakablosu olan uyduruktan porselen tij duy diye satılan 2 liralık ürün bile kablosu erimeden rahatlıkla 300w lık güç alıyorum.akkor lambalarsan 120wlığı bile kaldırmayan üzerinde maksimum 60w ışık alınır yazan uyduruk duylardan. bir elektrikçiyle konuştum kendinden ballastlı olduğundan voltajı düşürüyor ve o yüzden 1 mm lik piyasadaki en ince arakablo bile kaldırıyor dedi. bu 3 lambayı aynı anda nasıl bağlıyorsun bir duya derseniz. pazarcı duy diye aratın çıkar.pazarcılar genelde kullanır. duya üstten takarsın yanlarındaki 2 dişi prize de 2 tane duy-fiş takarsın yere yatay 2 lamban olur ..altındaki duy yuvasına da 1 lamba takarsın dikey 1 lamban daha olmuş olur. üstlerine de kartondan bir reflektör yaptın mı aliminyum folyoyla olur biter.
yani demem o ki tasarruflular harbiden her yönden tasarruflu.
ben 2 senedir tasarrufluları kullanıyorum ve size uyarıda bulunmak istediğim bir konu daha vardı şimdi hatırladım
2700 kelvin ışık sıcaklığı yazıyor kimi tasarruflu lambalarda. o kolpa. 3200 kelvinden aşağı ışık sıcaklığının elde edilemediğini öğrendim florasan ve tasarruflularda.bu işi bir tek sodyum buharlılar yapabiliyor şimdilik.. yani 2700 kelvin diye aldığınız tasarruflu aslında 3200kelvindir.bunu bilin..ama sorun yok. meyvalama ve çiçek açma için bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışık kırmızı-sarı spekturumdur ve kelvin cinsinden 2700-3200 kelvin arasıdır..yani fideleme ve büyüme evresinde 6400 **** 6500 kelvinlik ampulleri kullanın. bitkilere büyüme sürecinde gerekli olan asıl spektrum mavi-beyaz spektrumdur 5500K-6500K arası renk sıcaklığında bu vardır. bizim ülkemizde 5500 lükler pek yok.işimizi görecek olanla idaedicez artık.
meyvalamada ise 2700K lık ampulleri kullanın.bitkinin ihtiyaç duyduğu kırmızı-sarı arası spekturumu bunlar veriyor. . ama her ikisini de kullanabilirsiniz .tabii çoğunluk bitkilerinizin hangi evrede olduğuna göre değiir.
bir ara hatırlarsanız mor ışıklar vardı.bitki büyütme ışıkları diye bi ara pek meşhurdu. neden mor ,zira mor renk için kırmızı ve maviyi eşit oranda karıştırınca ortaya çıkan renktir.yani hem mavi spektrum hemde kırmızı spektrum mevcuttur. ama o mor florasanların wattı çok yetersiz olduğundan lümeni düşüktü ve bu yüzden bitkilere pek yarar sağlamadı silindi gitti.
şimdi de mavi ve kırmızı led ışıklar onun yerine.bu da aynı mantıkla üretilmiş bir ürün.ama dediğim gibi bir duydan 300 wattlık ışık akısı elde etmek varken hemde bu tasarruf modundaki watt. normalde %80 tasarruflular,hesap edin toplam yaydığı wattı.. ledlerde bukadar wattı bitkilere verebilmen için profesyonel seriler var bin liradan fazla ..fişek gibi lambalar altındaki bitkiyi coşturuyor ama dediğim gibi çok pahalı..
ben tasarruflulardan hem yüksek lümen hem de verim aldım.
umarım size bir faydası olmuştur yazdıklarımın

Düzenleyen khanc76 : 31-05-2015 saat 22:42
khanc76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 21:44   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
aslında bu konuda çeşitli makaleler ve yabancı forumlarda farklı görüşler var. ama çimlenme ve gelişim döneminin başlarına kadar 24 saat ışığın bitkilere özellikle de çiçekli bitkilere daha yararlı olduğunu söyleyenler var. ben deneme yaptım. normalde 20 saat aydınlık 4 saat karanlık **** 18 saat aydınlık 6 saat karanlıkla bitkilerimi çimlendirirdim. bir de 24 saat aydınlığı deneyeyim dedim.işin açıkçası aralarında pek bi fark var diyemem. ama sebzelerimde daha kolay çimlenme safhasından gelişime geçtiklerini gördüm.çiçekli bitkilerde pek bi fak yok gibi. karanlık da bitkilere lazım diyenler de var..devamlı ışık bitkileri yorduğunu söyleyen de var. yani sen de deneme yaparsan daha eğlenceli olur bence. ben negatif bi etkisini görmedim ama pozitif olarak da sadece birkaç sebzede gördüm.domates-biber başta olmak üzere.

khanc76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 08:48   #444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Merhaba arkadaşlar,

Düşük watt ve bitkilere güzel gelişim sağlayacak lamba öneriniz nedir ?

pis_e30_cu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 19:34   #445
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2015
arkadaşlar merhaba,

20x20lik bir alanda çilek yetiştireceğim, Arkadaşımın bahçesinden aldım, aroması lezzeti ve verimliliği çok iyiydi. İki üç fidan aldım kendi saksıma ektim. Evim yeterince ışık almıyor maalesef. Acaba bu ölçekte bir alan için kullanmam gereken ışığın şiddeti ve ışık dalgaları ne olmalıdır?

Arakil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 15:43   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
660nm 3w power led i nette araştırdım sadece türkiye pazarında en ucuz 10 tlye gördüm 630luk olanlar 1.5-2.5 arası gittigidiyor n11 gibi sitelerde ucuza bulabileceğim bi yer önere bilirmisiniz. ebay aliekpress gibi sitelerden alayım diyorum ama gelme süresi nedir bilmediğimden ve daha önce hiç alışveriş yapmadgımdan beni düşündürüyor yardımcı olabilecek varmı

mekan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 01:24   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
tr.aliexpresten kargo ücreti ödemezsen ortalama 45 günde gelir.

paskomya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 16:29   #448
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
akvaryum bitkileri için olan florasanı da normal ev bitkileri için kullanabilir miyiz?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 19:02   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Merhaba ben balkon bitkilerim icin bi isiklandirma sistemi kurmak istiyorum ama guncel bilgi gerekli diye dusunmekteyim bu forumda ilk msjim ne yapmam gerektigini anlamadim sorularima nasil yanit bulabilirim?

Balkonbitkisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 20:25   #450
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Selamun Aleyküm. Malum Bu mevsimde güneşi görmek zor. Ektiğim tohumlarda fazla ışık almadığı için hızlı boy atıp ölüyorlar. Şimdi şunu sormak istiyorum evlerde kullandığımız ışıklar bu iş için iyimi ? İdare etsin bitkinin ışık ihtiyacını birazda olsa karşılasın. Malum bitkiler için bitki ampülleri var pahalı. Ama ben idarelik bir şey istiyorum evdeki beyaz ampuller yeterli mi ?

Eklenen Resimler

Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024