agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni267Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2019, 20:46   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustipasa33 Mesajı Göster
Kırmızı ışık lazım derseniz bu beyaz Led e eskiden defter kapladığı uz yarı saydam naylonumsu kırmızı renk defter kabı ile beyaz Led i kapasam olur mu
Sıcak beyaz LED, hem mavi hem de kırmızı renk dalga boylarını içerir. Hiç bir şey kaplamadan kullanın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 16:10   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sıcak beyaz LED, hem mavi hem de kırmızı renk dalga boylarını içerir. Hiç bir şey kaplamadan kullanın.

Tamam peki beslediğim bitki et obur bitki şu an tohumlar iğne ucu kadar çimlendi bu beyaz şerit Led işe yarayacak mı tohumların çabuk çimlenir mi yani faydası olur mu

mustipasa33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 19:44   #543
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustipasa33 Mesajı Göster
Tamam peki beslediğim bitki et obur bitki şu an tohumlar iğne ucu kadar çimlendi bu beyaz şerit Led işe yarayacak mı tohumların çabuk çimlenir mi yani faydası olur mu
Tohum çimlendirme durumunda, ışık bazı bitkilerin tohumlarına olumlu etkide bulunurken bazılarına olumsuz (çimlenme engelleyici) etkide bulunur. Etobur bitki tohumunda durum nedir bilmiyorum. Ama, beyaz ışık, çimlenmiş tohumda fotosentez yapılmasını sağlar. Grolux floresan lamba kullanmanız durumunda, normal beyaz floresan lambaya göre iki kat daha fazla fotosentez yaptırabiliyor (ziraat fakültesinde öğrenci olduğum dönemde, bölümdeki fotosentez ölçüm cihazıyla ölçmüştük).

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 29-05-2019 saat 19:52 Neden: ekleme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2019, 00:28   #544
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Tohum çimlendirme durumunda, ışık bazı bitkilerin tohumlarına olumlu etkide bulunurken bazılarına olumsuz (çimlenme engelleyici) etkide bulunur. Etobur bitki tohumunda durum nedir bilmiyorum. Ama, beyaz ışık, çimlenmiş tohumda fotosentez yapılmasını sağlar. Grolux floresan lamba kullanmanız durumunda, normal beyaz floresan lambaya göre iki kat daha fazla fotosentez yaptırabiliyor (ziraat fakültesinde öğrenci olduğum dönemde, bölümdeki fotosentez ölçüm cihazıyla ölçmüştük).
Elimde Led şerit beyaz renk ışık kaynağı var. Onu çok yakın olarak koydum. Umarım kötü etki etmez....

mustipasa33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019