agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2012, 23:43   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Bunların haricinde yine de power ledlerle bir düzenek hazırlamak isteyen varsa da şu siteden alıp biraz uğraşarak ya da bir elektrikçiye vererek yapabilir. Fiyatlar gayet uygun, dalga boyları büyütme için fena değil.

B-1 465Nm 1W 25LM Blue LED Light Bulb (3.2~3.4V/10-Piece Set) - Worldwide Free Shipping - DX

1W 30-40LM 622.5nm Red LED Light Bulbs (2.2-2.4V/10-Piece Pack) - Worldwide Free Shipping - DX

1W 30-40LM Red LED Light Bulbs (2.2-2.4V/10-Piece Pack) - Worldwide Free Shipping - DX

Hexangular PCB Boards for 1W/3W/5W LED Emitter (100-Piece) - Worldwide Free Shipping - DX

SAGEN beğendi.
bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 22:43   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2012
---yapay ışık----

arkadaşlar kapalı camla kapatılmış 8 metrakarelik bir balkona sahibim şuanda yatişridiğim bibr patlıcan domateslerimi kışın sra yapıp orada devam etmek istiyorum ama ışık sorunum var ne önerirsiniz ? tek taraftan güneş alıyor ama neyle yalancı ışık yapsam..

bahcivancık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 21:50   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Arkadaşlar,
balkondan veya damdan güneş ışığını bir küçük çanakla toplayıp yoğunlaştırarak , fiberoptik kablo ile istediğiniz yere aktarıp orada tekrar yayan bir sistem var...
Türkiyede de bu sistem bazı yerlerde kullanılıyor (TV de gördüm)ancak nerede satılıyor bilmiyorum.Bilen varsa lütfen adresini yazsın.
bu sistemi çğrenirseniz bize de yazarmısınız?

iyibirinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 22:27   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Led bitki yetiştirme lambaları

BİTKİ YETİŞTİME LAMBALARI
Bilindiği üzere, Bütün canlılar gibi bitkilerinde ışığa ihtiyaçları vardır.
Bitkiler İçin Yapay ışık:
Bitkiler, kışın az güneşli günlerinden etkilenir gelişme ve verimlilikleri azalır.. Güneş ışığının yetersiz olduğu bu zamanlarda, Yapay ışık, kullanılmalıdır. Sağlıklı ve düzenli bitki yetiştirmek için, günlük güneş ışığını takviye ederek, yapay ışıklarla 12-16 saate ulaşan ışıklandırma yapmak gerekir.
Yapay ışıklandırma da farklı özellikte lambalar kullanılır.
Bu lambalar genel olarak, Metal Halojenürler (MH) ve Yüksek Basınç Sodyum (HPS) lambalar olarak bilinir.
Ne yazık ki Ülkemizde Enerji maliyeti, Elektriğin pahalı olmasından dolayı, bu tür bitki yetiştirme lambaların kullanılmamaktadır.

LED BİTKİ YETİŞTİRME LAMBALARI
Biz, bitki yetiştirme lambalarında enerji sarfiyatını azaltabilmek, Seralarda verimliliği artırabilmek için, 3 yıl gibi bir süredir, Led bitki yetiştirme lambaları üzerinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Son 2 yıldır Seralarda ve farklı özelliklerde, 20 den fazla farklı ışık dalga boyu ve spektrum kombinasyonlarda yaptığımız test ve değerlendirmelerimiz sonucunda, Bitki yetiştirme de verimlilik olarak %60, enerji sarfiyatında %80 gibi değerin üzerinde ciddi sonuçlar elde ettik.
Bu çalışmalarımız ve aldığımız sonuçlar doğrultusunda artık, Ülkemizde de özellikle Seralarda, Led Bitki Yetiştirme Lambaları kullanılabilir duruma gelmiştir.
Özellikle 2011 – 2012 kış döneminde seralar ve hobi bahçeleri için yaşanan, soğuk, yağışlı ve kapalı geçen günlerde ışık yetersizliği yüzünden seralarda gerektiği gibi verimlilik oluşmamasından, Led bitki yetiştirme lambalarına olan ihtiyaç bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Bu arada başka yerlerde de gözlemlediğimiz kadarıyla, Bitki yetiştirme ışıkları, özellikle led bitki yetiştirme ışıkları konusunda bir hayli yanlış bilgi ve deneyimler var.
Unutmayalım ki, her bitki ve yetiştirme alanına göre farklı özelliklerde ışık gereksinimi bulunmaktadır.

Bu konularda bilgi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak ve Ülkemizdeki Seralarda ve hobi bahçelerinizde verimliliği artırmak için Led Bitki Yetiştirme lamba ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazırız.
hepinize başarılar diliyorum, Sahin 0.555.221 69 22 LED BITKI YETTRME LAMBASI

Eklenen Resimler

sahin20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 02:22   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
Soguk ve gunesi az olan ulkede yasiyorum, cherry domates tohumleri ektim, koyun gubresi, torf ve kum karisik kullandim. Bugun 3. gun olacak, ama fazla gunes olmadigindan(gokyuzu bulutlu yazlari yagis kislari kar) yapay isik kullanmaya karar verdim, lakin florasan mi led mi alacagim bilemiyorum! Domateslerin cok cabuk cikmasi onemli degil ama dogal olmasi onemli.

1) alacagim (tavsiyeleriniz dogrultusunda) led veya floresan kac domates fidesi cin yeterli olur?
2) elektrik cok kullanmam sorun degil, elektrik cok ucuz
3) bu isiklarla her bitki yetisir mi? agirlikli olarak domates, salatalik yetistirmek istiyorum
4) cok buyuk bahcem, ve balkonum var gunesli zamanlarda tek tek fideleri disari cikaracagim

Bu kriterler ve sorularin cevaplari dogrultusunda
almak istedigim led sudur;

http://www.ladelys.no/wp-content/upl...plantelys1.png

Son olarak elimde 11 farkli renge burunen 3w bir ampul bu da is gorur mu?

cevaplariniz sabirsizlikla bekliyorum

Düzenleyen vahitbudak : 29-07-2012 saat 12:22 Neden: yeni konu acilmamasi icin duzenleme
vahitbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 17:05   #186
Ağaç Dostu

Elektrik ucuzsa daylight florasanlar var, ya da bitkiler için özel başka çeşitleri de var, bence onlardan kullanın. Led lambalar sınırlı dalga boyunda ışık yaydığı için özel kombinasyonlar yapmak gerekebiliyor. Alın florasan, paşa paşa kullanın

Eski 29-07-2012, 17:41   #187
Ağaçsever

Sayın arkadaşlar, Ben tekrar belirteyim bıkmadan, burda konuşulan ve istenen, bitkiler için aydınlatma değil, bitkilerin istediği dalga boyunda ışıktır. Sayın bountr arkadaşım m2 hesabından sonra, piyasadaki ledlerle ilgili guzel fikirler ve ipuçları veriyordu bizlere, şimdi sanıyorum led ışıklardaki farklı spektrum kombinasyonlarından bıkmış olacak ki, daylight gibi florasanlara yönelmiş ben bu araştırmacı yönüyle kendisini kutluyorum.

Vahit bey, linkte belirtitiğiniz uzakdoğu menşeili ufo dediğimiz led lambalar ne yazik ki bir işe yaramıyor, piyasadan bulunabilecek basit kırmızı ve mavi ledlerin dizilmesinden öteye gidemiyor. Bikti yetiştirme lambalarında, yetiştireceğiniz bitki ve mekanınızın aldığı güneş ışığı değerine göre farklı dalga boyu ve spektrum değerlerinde ışıklandırma yapılmalıdır.

Tekrar belirteyim, amaç aydınlatma değil, bitkilerin ihtiyacı olan ışık değerini karşılamaktır.
hepinize iyi uğraşlar dilerim, şahin, 0.555.221 69 22
LED BTK YETTRME LAMBASI

Eski 29-07-2012, 18:24   #188
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahin20 Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar, Ben tekrar belirteyim bıkmadan, burda konuşulan ve istenen, bitkiler için aydınlatma değil, bitkilerin istediği dalga boyunda ışıktır. Sayın bountr arkadaşım m2 hesabından sonra, piyasadaki ledlerle ilgili guzel fikirler ve ipuçları veriyordu bizlere, şimdi sanıyorum led ışıklardaki farklı spektrum kombinasyonlarından bıkmış olacak ki, daylight gibi florasanlara yönelmiş ben bu araştırmacı yönüyle kendisini kutluyorum.
Vahit bey, linkte belirtitiğiniz uzakdoğu menşeili ufo dediğimiz led lambalar ne yazik ki bir işe yaramıyor, piyasadan bulunabilecek basit kırmızı ve mavi ledlerin dizilmesinden öteye gidemiyor. Bikti yetiştirme lambalarında, yetiştireceğiniz bitki ve mekanınızın aldığı güneş ışığı değerine göre farklı dalga boyu ve spektrum değerlerinde ışıklandırma yapılmalıdır.
Tekrar belirteyim, amaç aydınlatma değil, bitkilerin ihtiyacı olan ışık değerini karşılamaktır.
hepinize iyi uğraşlar dilerim, şahin, 0.555.221 69 22
LED BTK YETTRME LAMBASI
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Elektrik ucuzsa daylight florasanlar var, ya da bitkiler için özel başka çeşitleri de var, bence onlardan kullanın. Led lambalar sınırlı dalga boyunda ışık yaydığı için özel kombinasyonlar yapmak gerekebiliyor. Alın florasan, paşa paşa kullanın
tesekkurler cevaplar icin, gunduzisigi olanindan alacagim, deneyecegim bakalim sonuc ne olacak, yanina da takviye bir iki kirmizi, mavi led fazla mal goz cikarmaz

iyibirinsan beğendi.
Eski 29-07-2012, 19:27   #189
Yeni Üye

Florasan lamba derken, tavsiye edecegeniz modelleri yazarmi siniz? Osram olursa daha makbul olur, fabrikasi yasadigim sehirde de

Bir de, siteleri gezerken her firma kendi modelini ovup, diger modeli asagilar nitelikte bilgiler birakmis, ama arastirmayi norvec sitelerinden yapinca anladim ki, avrupalilar! bu isi 2001 den beri yapiyorlar, suan florasanla yapanda var, ledle yapan da var. Ve isin ilginc tarafi norvecin en buyuk sera isletmelerinden biri, tum aydinlatma sistemini lede cevirdi, ve akil almaz rakamlarda tasarruf sagladi. Simdi Sahin20 arkadasimizin "onlar cin mali ise yaramaz" deyip kendi mallarina yonlermesine bozuldum ama ne dicen, ilk mesajlarimda kargasa ciksin istemedim, istemiyorum! Isin asli kayinpeder Norvecte 16 yil serada calisti, calistigi yeride gidip gordum, ama hafizamda kalan yukaridan asagiya sarkitilmis yuzlerce sarimsi, kirmizimsi isiklar, e haliyle norvec gunesi az olan ulke. Simdi, bana lazim olan ne tip lamba, her gunisigi lambalar olur mu? Hem florasan hem led almakta karar kildim, madem spekturum, mupekturum var bu isin icinde her ikisinde alacagim artik napalim... ama bana model lazim model

iyibirinsan beğendi.
Eski 29-07-2012, 20:01   #190
Ağaç Dostu

Şöyle bir baktım da genel olarak ''T5 full spectrum'' modelini tavsiye ediyorlar. Artık gerisi size kalmış

Eski 29-07-2012, 20:33   #191
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Şöyle bir baktım da genel olarak ''T5 full spectrum'' modelini tavsiye ediyorlar. Artık gerisi size kalmış
Ha iste bu! Aradigim cevap buydu, sagolun cok sagolun

iyibirinsan beğendi.
Eski 29-07-2012, 20:40   #192
Ağaçsever

Anlayışınıza teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Eski 29-07-2012, 21:29   #193
Ağaç Dostu

Bende teşekkür ederim.Bilgilendirmeniz içn.

Eski 29-07-2012, 21:31   #194
Ağaç Dostu

Nerede nasıl temin ediliyor acaba fiyatı da uygunmudur?

Eski 30-07-2012, 08:18   #195
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyibirinsan Mesajı Göster
Nerede nasıl temin ediliyor acaba fiyatı da uygunmudur?
Yeni lambalar buldum, florasan daha dogrusu t5 ten daha iyi sanirim. Bu 5.gun oluyor arastir rastir icim kurudu, sulanmam lazim Adı T12 .T12 VHO (very high output) florasanlar boyut olarak T5 uzunluklarında fakat watt değeri olarak yaklaşık 3 kat fazla. burdan siparis verebilirsiniz 23 dolar civarinda kargo ne tutar bilemiyorum.

Eski 31-07-2012, 21:57   #196
Ağaç Dostu

Thumbs down ben led teminini sormuştum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vahitbudak Mesajı Göster
Yeni lambalar buldum, florasan daha dogrusu t5 ten daha iyi sanirim. Bu 5.gun oluyor arastir rastir icim kurudu, sulanmam lazim Adı T12 .T12 VHO (very high output) florasanlar boyut olarak T5 uzunluklarında fakat watt değeri olarak yaklaşık 3 kat fazla. burdan siparis verebilirsiniz 23 dolar civarinda kargo ne tutar bilemiyorum.
Çünkü az enerjili ledler daha tasarrufludurlar.

Eski 08-08-2012, 00:10   #197
Yeni Üye

Alıntı:
Kafam cok karisik sevgili bitkiseverler. Tam da tavsiye edilen (t5 full spectrum, t12 veya led) yapay isiklardan alacaktim ki, kayinpeder (kendisi uzun yillar serada calisti) yapay isiklarin yaprakli bitkilerde ise yaradigini soyledi, kendisi calisirken roka, marul vb. urunler yetistirmis is yerinde! Domates yetistirmekte ise yaracagindan emin degil acikcasi. Ben de, su tip isik domates meyvesine iyi gelir, domateslerin kizarir diyene rastlamadigim icin tekrardan buraya yazmak istedim. Sadece cherry domates ve salatalik yetistirmek istiyorum. Bu alacagim isik kaynagi benim icin cok onemli, kisin ecnebi topraklarinda hele hele kar yaginca hayat duruyor ben de tum bos zamanimi bitkilerime ayirmak istiyorum. Yapay isik konusunu bastan sona okudum, istatiksel verilerden inanin birsey anlamadim acikcasi. Elektrik cok yakacakmis umrumde degil, cok ucuz burda elektrik. Turkiyenin 1/4 i kadar, o yuzden su isik kaynagi domateslerine iyi gelir diyebileceginiz markalari ogrenmek isitiyorum. T5 full spectrum da alacagim, takviye olarak bulunsun ne olacak ki...

Eski 08-08-2012, 00:19   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Arkdaşlar eşim yakında japonyaya gidecek kendim orkide ve menekşe için ledlerden istiyorum 2m lik raflara 3 kat yapmak istiyorum nasıl birşey tavsiye edersiniz bu konuda hiiiiiiççç bilgim yok belki oradan uygun bir fiyata getirtebilirim diye düşünüyorum.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 01:22   #199
Ağaç Dostu

Japonyada uygun fiyatlı olacağını hiç sanmıyorum

Eski 08-08-2012, 06:41   #200
Ağaçsever

LED Bitki yetiştirme lambaları

Domates, fideler ve fidanlar 300 - 380 μmol m2/s 16 saat (gün ışığı olmadan, Yetiştirme odalarında üretim).

Marul, fideler ve fidanlar 280 - 380 μmol m2/s 16 saat (kültür sürelerinin 4 -5 kat hızlandırır).

Marul, fideler ve fidanlar 85 - 145 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, daha kısa zamanda kültür süresi).

Orkide, fideler ve fidanlar 100 - 160 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kaliteli çiçek yapma).

Menekşe, fideler ve fidanlar 80 - 140 μmol m2/s 16 - 18 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kısa sürede kültürlenme).

umarım işinize yarar,
iyi çalışmalar, şahin 0.506.990 43 06

Eski 08-08-2012, 21:46   #201
Ağaç Dostu

Smile çok teşekkür ederim kardeşim

Alıntı:
Domates, fideler ve fidanlar 300 - 380 μmol m2/s 16 saat (gün ışığı olmadan, Yetiştirme odalarında üretim).

Marul, fideler ve fidanlar 280 - 380 μmol m2/s 16 saat (kültür sürelerinin 4 -5 kat hızlandırır).

Marul, fideler ve fidanlar 85 - 145 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, daha kısa zamanda kültür süresi).

Orkide, fideler ve fidanlar 100 - 160 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kaliteli çiçek yapma).

Menekşe, fideler ve fidanlar 80 - 140 μmol m2/s 16 - 18 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kısa sürede kültürlenme).

umarım işinize yarar,
Bu tür lambaların ışığı bitkiye göre değişmektedir.
Biz hangi bitkiye hangi tür ışık gerektiğini hangi kaynakdan öğrenebiliriz bize bu konuda bilgi verebilirmisiniz.
inansayticaret@hotmail.com
05318897011
Gaziantep Mehmet SARI

Eski 08-08-2012, 21:51   #202
Ağaç Dostu

Smile hangi bitkiye hangi dalga boyunda enerji lazımdır.

Alıntı:
tesekkurler cevaplar icin, gunduzisigi olanindan alacagim, deneyecegim bakalim sonuc ne olacak, yanina da takviye bir iki kirmizi, mavi led fazla mal goz cikarmaz
Değerli şahinbey kardeşim hangi bitkiye hangi dalga boyuna göre enerji verilmesini belirten kaynağı bizimle burada paylaşabilirmisiniz?

Eski 08-08-2012, 21:53   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:

umarım işinize yarar,
hangi bitkiye hangi dalga boyunda ısık gerektiğini bizimle paylaşırmısınız?

Eski 09-08-2012, 10:46   #204
Ağaçsever

Alıntı:
Bu tür lambaların ışığı bitkiye göre değişmektedir.
Biz hangi bitkiye hangi tür ışık gerektiğini hangi kaynakdan öğrenebiliriz bize bu konuda bilgi verebilirmisiniz.
inansayticaret@hotmail.com
05318897011
Gaziantep Mehmet SARI
Benim bildiğim kadarıyla bitkilerin hangi dalga boyunda ışık istemeleri konusunda bir kaynak yok ne yazik ki.

Bu konuda bizim kendi test ve deney sonuçlarımız bizim için rehber konumundadır.
3 yıl gibi bir zamandır devam eden çalışmalar, halende bu test ve deneme çalışmalarımız devam etmektedir.

Takdir edersiniz ki, öyle bir kaynak ve bilgi veremem. Anlayacağınız gibi, bizim içinde işimizin özelidir.
şahin, 0.506 990 43 06

Eski 09-08-2012, 19:55   #205
Ağaç Dostu

Smile gün ışığı bilgisini bende öğrenmek istiyorum şeker otu bitkisi için

Alıntı:
bu sistemi çğrenirseniz bize de yazarmısınız?
Bu sistem ile ilgili bende bilgi almak istiyorum.
Benim de evimin altında 2 boş karanlık oda var bende gün ışığını kullanmak istiyorum.
Bir sitede www.gunisigi.com diye ayna ile yansıtma görmüştüm acaba olabilirmi diye merak ediyorum.

Eski 09-08-2012, 20:00   #206
Ağaç Dostu

Smile şeker otu bitkisi için ne tür bir ışık uygun olabilir

Alıntı:

umarım işinize yarar,
şeker otu için be arpa buğday için ne tür ışık uygun olur bu konuda bize bilgiyi kaç lira ücrete bildirebileceğinizi yazarmısınız şahin bey

Eski 09-08-2012, 20:05   #207
Ağaçsever

Alıntı:
Bu sistem ile ilgili bende bilgi almak istiyorum.
Benim de evimin altında 2 boş karanlık oda var bende gün ışığını kullanmak istiyorum.
Bir sitede www.gunisigi.com diye ayna ile yansıtma görmüştüm acaba olabilirmi diye merak ediyorum.
Sevgili dostlar, halen bir yanlış anlamadayız. amacımız aydınlatma ise eğer belirttiğiniz sistemler birer alternatif ve bu sistemler mekan aydınlatmalarında farklı şekillerde kullanılıyor.

Bizim burda konuşmaya çalıştığımız, bitki yetiştirme ışıkları, yani bitkinin yaşamını sürdürebilmesi için gerekli ışık değeri. Mekan aydınlatmada kullandığınız ışık ile, bitkilerde bir sonuç alamıyoruz, bitkiler için kullandığımız ışıklar ile de, aydınlatma olarak bir sonuç alamıyoruz.

Bunları birbirinden ayıralım lütfen.
iyi çalışmalar diliyorum

Eski 09-08-2012, 20:09   #208
Ağaç Dostu

Smile bilgi ücretini de yazarsanız seviniriz

Alıntı:
Benim bildiğim kadarıyla bitkilerin hangi dalga boyunda ışık istemeleri konusunda bir kaynak yok ne yazik ki.

Bu konuda bizim kendi test ve deney sonuçlarımız bizim için rehber konumundadır.
3 yıl gibi bir zamandır devam eden çalışmalar, halende bu test ve deneme çalışmalarımız devam etmektedir.

Takdir edersiniz ki, öyle bir kaynak ve bilgi veremem. Anlayacağınız gibi, bizim içinde işimizin özelidir.
işinizin özelliğine saygım var bazı bilgileri forma yazmışsınız teşekkür ederim.
Bende forma yazdıklarınız gibi bizim içinde yazarsınız sanmıştım ne yazıkki bize gelince özel oldu olsun canın sağolsun bize özel olarak bu bilgiyi kaç liraya verebileceğinizi de bari forma yazında herkes de benim gibi sizin özel bilginizi parasız isteme hatasına düşmemiş olsun.Siz demekki bilgilerinizi satış için bura bazı bilgileri reklam mahiyetinde mi yazmış oluyorsunuz bizde bunu da anlayalım.Açıklamanızı şimdi den beklerim.

Eski 09-08-2012, 23:24   #209
Ağaçsever

bilginin bedelini ödeyemezsiniz. çünki değeri ölçülemez.

Düzenleyen sahin20 : 10-08-2012 saat 08:40
Eski 12-08-2012, 22:11   #210
Ağaç Dostu

Smile siz haklısınız şahinbey kardeşim.

Alıntı:
bilginin bedelini ödeyemezsiniz. çünki değeri ölçülemez.
Çok değerli bilginin bedelini ödemeye kimsenin gücü yetmez.
Ben ise sizin bilginizin sadece zekatını istiyorum.
Malum Ramazan ayıdır.Zekat verme zamanıdır.
Bu konuyu sizin değerlendireceğinizi ümit ediyorum.
Şeker otu Stevia ve Arpa buğday mısır için,ışık konusunda sizin vereceğiniz bilginizin zekatını almaya talibim.
Çünkü bu bilginin geri dönüşümü herkese olacakdır.
Hem size hem bize hepimize milletimize memleketimize hayırlı hizmet olacakdır inşallah.
Sizi samimi sevgi saygı ile selamlıyorum.
Allaha emanet olunuz ilginize bilginize çok teşekkür ediyorum.
İyiliğinizin en büyük bedeli size yalnız yüce yaratıcımız ödeyebilir.Biz aciziz.

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024