View Single Post
Eski 11-02-2018, 03:31   #507
Canusta
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Benim sorum var
Bonsai için tohumdan yetiştirmeye giriştim epey uzun yazılar okudum fakat kış mevsiminde çimlendirmenin zor olduğunu öğrendim.Tohumlar ekildikten sonra üzerine streç film çekilerek 1-2 gün süreyle havalandırarak çimlendirme yapılabileceğini okudum.
Tohumları ektim ortam sıcaklığı güzel ama şöyle bir fikir geldi aklıma fikrinizi almak istedim.
Otomatik olarak ayarlanabilir priz var gün içinde istediğiniz saate kurup o saatlerde çalışmasını sağlıyorsunuz bir de Full Spectrum Led'li lamba var bu lambayı tohumların üzerine gelicek şekilde sarkıtsam günde 8 saat veya 10 saat ışık versem diye düşündüm ? Sizce faydası olur mu zaman kaybı mı olur ? Çünkü çimlendirme sürecinde ışık değil sıcaklık istediğini sanıyorum.Isı veren lambalarda buldum fakat toprağı çok kurutur diye düşünüyorum. Bulunduğumuz şu ay için en uygun metot nedir söylermisiniz ? Bu arada ben çok sabırlıyım 1-2 sene vaktim bile var sadece böyle cam kenarında bekletmek doğru mu bilemedim gün içinde 1 saat güneş geliyor sonra gidiyor. Tavsiye verirseniz çok sevinirim.Bide tohumdan çimlendirme süreci içerisinde günde kaç saat ışık vermem veya hangi sıcaklıkta tutmam lazım söyleyebilirmisiniz ? Saygilarimla

Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön