agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2013, 01:52   #4261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2013
Oğuzları takdir etmek lazım geçen yaz oradaki ceviz bahçelerini görme fırsatı buldum ve bende cevize merak başladı 1000m üzerinde güzel ceviz bahçeleri kurulmuş ve verimin iyi olduğu söyleniyor *** ülkemizde bu tür ceviz tarım alanları genişler ceviz konusunda çifçinin daha fazla bilgilendirilmesi ve ceviz tarımına yönlendirilmesi gerekiyor ki ithalattan kurtulalım ve ihracata geçelim

dogged Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 18:30   #4262
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogged Mesajı Göster
Sayın Gökhan Bey bilginiz için çok teşekkürler rakım tokatla aynı biz zaten niksara komşuyuz ordu nun kumru ilçesi. *** bu bölgeye uyum sağlar ve iyi bir verim alırım şuan bizde her yer fındık eğer cevizde verim alabilirsek diğer çifçilrerede örnek olacak ve ceviz konusunda bir ilerleme sağlayacağımızı umuyorum
Sayın dodged,
Bugün niksar'ın çamiçi yaylasına (rakım 1200) fernor, fernette, ronde de montignac ve deneme amaçlı chandler cevizi de diktim. Chandler cevizinden emin değilim ama denemekte yarar olduğunu düşündüm. Kış mevsiminin de nasıl geçeceği önemli tabi ki. Bu kış görülen en düşük sıcaklıkları da takip etmeye çalışacağım.
Saygılarımla.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 22:09   #4263
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
damlama sulamanın önüne filitre koyarsanız damlama sulama tıkanmaz
Degerli ceviz dostları artık kamanda damlama sistemini degiştirdik.Ceviz dikilecek f fidan çukurlarının 50-60 cm yanından 50 cm derinlikte kanal kazıyoruz sıradaki cevizlerin sayısına gore 40-50 lik kangal boru doşüyoruz her fidanın yanında olacak yere kelepçe takıyoruz bu kelepçeye 60-70 cm yuksekliğinde 20 lik damlama borusuna benze bir boru takıyoruz ağzına plastik musluk takıyoruz,muslukları fidanın yanında kalıyor muslukları istediğimiz ayarlayıp sulama yapıyoruz daha sonra hendekleri kapatıyoruz her yıl toplama derdi yok donma derdi yok tıkanma hiç yok bahçe işlenirken makinayı engellemesi yok bir defa yap şu an bu sistemle yapılmış 20 yaşındaki bahçede hiç bir sorun olmadı ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlara özelden veya 05426255027 tlf bilgi verebilirim.SAYGILARIMLA

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 22:48   #4264
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli ceviz dostları artık kamanda damlama sistemini degiştirdik.Ceviz dikilecek f fidan çukurlarının 50-60 cm yanından 50 cm derinlikte kanal kazıyoruz sıradaki cevizlerin sayısına gore 40-50 lik kangal boru doşüyoruz her fidanın yanında olacak yere kelepçe takıyoruz bu kelepçeye 60-70 cm yuksekliğinde 20 lik damlama borusuna benze bir boru takıyoruz ağzına plastik musluk takıyoruz,muslukları fidanın yanında kalıyor muslukları istediğimiz ayarlayıp sulama yapıyoruz daha sonra hendekleri kapatıyoruz her yıl toplama derdi yok donma derdi yok tıkanma hiç yok bahçe işlenirken makinayı engellemesi yok bir defa yap şu an bu sistemle yapılmış 20 yaşındaki bahçede hiç bir sorun olmadı
Burada şuna dikkat etmek gerekir. Bu sistemde boruları toprağa gömme işi fidan dikimi öncesi veya kökler henüz uzamamış ise yapılmalı. Kökleri yanlara doğru uzamış ağaçlara uygulamaya kalktığımızda 50 cm derinliğindeki kanalı kazarken ağaç köklerine zarar verilebilir dolayısıyla ağacın kurumasına sebebiyet verebiliriz.

not: Damlama sulama sistemi ile sulanan ağaçların kökleri derinlere değilde yanlara ve yüzeye yakın gelişir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 23:10   #4265
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın ykaya194, arif göçmende ondan bahsediyor, yeni kurulan bahçelerde bu şekilde yapıyoruz diyor, ki, bende katılıyorum,

Damlama sisteminde suyunuzun çok temiz olması gerekir, suyunuz çok temiz değilse veya temiz olsa bile bu şekilde yer altı döşenen borular daha ileride sorun yaratmaz, hele birde suyunuz kirliyse yosunluysa damlamada sorunlar yaşarsınız, ki, yaşıyoruz. Bunu daha önce görebilseydim de bende yapabilseydim, suyumu kanaldan alıyorum ne kadar filitreden geçirirsen geçir nasıl filitre koyarsan koy sorunlar yaşıyorsun, ağaç dibinde bir musluğun olması hele ki, suyu (Kirli) yosunluysa çok daha yararlı faydalı ve sorunsuz olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 01:51   #4266
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Yüzey kısmı sulanan ağaçlarda ağaçlar kılcal ve yanal köklere yöneliyorlar yani kılcal kök oluşumu fazla oluyor sanki çelikten yetişen fidanlar gibi ve derin kök sistemi oluşturmuyorlar. (çelikten üretilen hiç bir ağaç kazık kök oluşturamaz ve şahit olduğum bir olay, 35 yaşında ki bir mavi ladin ağacının yüzeyine çim ekilmesi ve çimlerin sulanarak mavi ladinin de kazık kök sisteminin gelişmemesinden kaynaklanan sorundan dolayı ladin ağacının sert bir rüzğar dan sonra devrilmesi)
Bunun için kazık kök sistemde çok önemli. Forumda bir arkadaşımız kazık köke olan saygımızdan dolayı diyerek tarlasında çöğür yetiştireceğinden ve bu tohumdan yetiştirdiği çöğürlere aşı yapacağını söylemiş, uzun zamandır düşünüyorum tüplü olarak dikilmiş yani tohum tüp içerisine dikilmiş kazık kökleri mevcut bir fidana aşı yapılmış bir fidanın,poşetten çıkarıldığı zaman da kazık köklerini koruduğu ve dikim yapıldıktan sonra da kazık kök yapısında bir zarar olmayan fidanı dikmek yerine tarlaya dikilmiş bir tohum en iyi şartlarda 1 yıl sonra aşılanıp verim alınabilmesi arasında ki farkı merak ettim. Uzman arkadaşlar bu konuda bizi aydınlatırsa çok sevinirim. Bence arada en az 1 yıl zaman kaybı olur. Bu süre daha da zaman alabilir.
Saygılarımla.

ömür-uşak beğendi.
Eski 20-10-2013, 12:46   #4267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ykaya194, arif göçmende ondan bahsediyor, yeni kurulan bahçelerde bu şekilde yapıyoruz diyor, ki, bende katılıyorum,

Damlama sisteminde suyunuzun çok temiz olması gerekir, suyunuz çok temiz değilse veya temiz olsa bile bu şekilde yer altı döşenen borular daha ileride sorun yaratmaz, hele birde suyunuz kirliyse yosunluysa damlamada sorunlar yaşarsınız, ki, yaşıyoruz. Bunu daha önce görebilseydim de bende yapabilseydim, suyumu kanaldan alıyorum ne kadar filitreden geçirirsen geçir nasıl filitre koyarsan koy sorunlar yaşıyorsun, ağaç dibinde bir musluğun olması hele ki, suyu (Kirli) yosunluysa çok daha yararlı faydalı ve sorunsuz olur.
Doğru bir sistem bende katılıyorum.Benim bahçede daha önce elektrik yoktu suyu rüzgar pervanesi ile havuza dolduruyordum ve havuz hemen yosunlanıp damlaları kapatıyordu.Çivrilden bir arkadaş havuza göktaş(bakır sülfat) at dedi kullandım havuz pırıl pırıl oldu.Üstü açık havuzdan sulama yapan arkadaşlara tavsiye ederim iyi bir yöntem.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 12:00   #4268
Yeni Üye

başkabahar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Bir ceviz sezonu daha sona erdi. Cevizler yeşil eller beyaz, cevizler beyaz eller siyah Önümüzdeki yıl ceviz ağacı ve bahçesi olan herkes için verimli olur inşallah

Eklenen Resimler

başkabahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 17:25   #4269
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın başkabahar, hasadınız bereketli gelecek yıl daha çok olsun,

Bu vesileyle yalova1 chandler arası kıyaslama yapalım, eşim kızım için biraz kırıp ayıklamış bana da resimlemek kaldı.

Name:  Resim 005.jpg
Views: 1573
Size:  72.6 KB

Name:  Resim 004.jpg
Views: 1637
Size:  71.2 KB

İkisi yan yana

Name:  Resim 001.jpg
Views: 2105
Size:  65.8 KB

Eski 21-10-2013, 18:25   #4270
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Bu gün kasabamızda bulunan tarım ilçeye bağlı ziraat mühendisi bir bayanla görüşmem oldu ben ceviz fidanı dikeceğim dikim yapacağım alan 15 dekar dedim ve sizden destek almak istiyorum dedim.Ziraatçi bana dediki devlet kapama bahçe ye destek veriyor dedi 10 dekara destek veriyor dedi ve sadece 10 dekara 1000 tl alabilirsin dedi ben dedim nisanda dikim yuapacağım ve kasımda çukurları açtıracağım dedim o da bana dediki çukurları şimdi açtırma iyi olmaz dedi dikimi ne zaman yapacaksan o zaman açtır çukurları dedi bende dedimki internetten araştırdım ve dikim yapılacak yeri önce sürecekmişiz ve çukurları dikim yapmadan 3-4 ay önce açtırmamız gerekiyormuş dedim ama o bana dediki hayır öyle birşey yok dikimi ne zaman yapacaksan o zaman çukuru kazacaksın dedi bu doğrumu .Ziraatçime güvenmelimiyim .

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 18:26   #4271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Türk iş adamlarının,Şili'de ve Kaliforniya'da ofis kiralayıp, ceviz hasat zamanı boyunca Chandler bahçelerinin ürünlerini alabilmek için orada beklemelerinin ve aylar öncesinden bu ürünlere kapora vermelerinin sebebini bu fotoğraflar anlatmaya yetiyor sanırım.

dere1974 ve gökhan07 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 18:38   #4272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Bu gün kasabamızda bulunan tarım ilçeye bağlı ziraat mühendisi bir bayanla görüşmem oldu ben ceviz fidanı dikeceğim dikim yapacağım alan 15 dekar dedim ve sizden destek almak istiyorum dedim.Ziraatçi bana dediki devlet kapama bahçe ye destek veriyor dedi 10 dekara destek veriyor dedi ve sadece 10 dekara 1000 tl alabilirsin dedi ben dedim nisanda dikim yuapacağım ve kasımda çukurları açtıracağım dedim o da bana dediki çukurları şimdi açtırma iyi olmaz dedi dikimi ne zaman yapacaksan o zaman açtır çukurları dedi bende dedimki internetten araştırdım ve dikim yapılacak yeri önce sürecekmişiz ve çukurları dikim yapmadan 3-4 ay önce açtırmamız gerekiyormuş dedim ama o bana dediki hayır öyle birşey yok dikimi ne zaman yapacaksan o zaman çukuru kazacaksın dedi bu doğrumu .Ziraatçime güvenmelimiyim .
Ziraatçiniz yeterli bilgiye sahip değil gibi görünüyor.Bildiğim kadarıyla 10 dekar ve üzerine hibe desteği alabilirsiniz.Siz ÇKS belgeniz ve gerekli evraklarla başvurun.15 dekar için 1500 TL hibe alırsınız.

Çukurları şimdi açtırın ki havalansın,güneş görsün,toprak yansın.Bunlar çok faydalı.

Fidanları neden nisanda dikiyorsunuz desem? En güzel dikim açık köklü olarak Aralık ayında olur.Böylece fidanlar bahara kadar yerine yerleşir,kılcal kök atarlar ve yaza hızlı girerler.Bu sayede 1 yıl kazancınız olur.

Bu konuyu tekrar düşünün derim.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 19:58   #4273
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın başkabahar, hasadınız bereketli gelecek yıl daha çok olsun,

Bu vesileyle yalova1 chandler arası kıyaslama yapalım, eşim kızım için biraz kırıp ayıklamış bana da resimlemek kaldı.

Eklenti 448905

Eklenti 448906

İkisi yan yana

Eklenti 448907
Hah işte benim Yalova'larım da böyle oluyor Tabi bu kadar yoğunlukta değil. sebebi Antraknoz mu sizce?

Eşimin Artvin'li akrabaları var. Biliyorsunuz Artvin de bir ceviz memleketidir. Onlar "siz cevizi sulamışsınız ondan böyle olmuş" demişlerdi.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 20:22   #4274
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Doğru bir sistem bende katılıyorum.Benim bahçede daha önce elektrik yoktu suyu rüzgar pervanesi ile havuza dolduruyordum ve havuz hemen yosunlanıp damlaları kapatıyordu.Çivrilden bir arkadaş havuza göktaş(bakır sülfat) at dedi kullandım havuz pırıl pırıl oldu.Üstü açık havuzdan sulama yapan arkadaşlara tavsiye ederim iyi bir yöntem.
Degerli dostum egerki bir su toplama merkezi havuz olsun yapay göl olsun su tankı olsun güneş gören her toplu su yosun yapar.Her 15 günde suya bahsettiğiniz kimyasal atmaya ne gerek var.Bu bizim kaman da ve bu sistemi gören her çiftçi bu sisteme geçiyor 20 yaşındaki bir bahçede var bu sistem agacın iz düşümüne musluğun agzına damlama hortumunu baglıyoruz seriyoruz harika bir sistem damlama hortumu toplama serme toprak işlemesinde sırasında bahçe iki yondede işlenirken daha başarılı oluyor,kış gelirken toplama derdi yok daha nasıl anlatayım saygılarımla biz kaman olarak cevizin her yönuyle lideriz.

Eski 21-10-2013, 20:29   #4275
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostlarım 22 kaman ceviz festivali mükemmel geçti cevizlerimizi 18-20 tl den sattık.Dışarıdan çorum,maraş,iran.moldovya,şili gibi yerlerden gelen cevizleri kontrol etmeye çalıştık kısmen başarılı olduk ancak cevizleri bazı paragoz insanlar dışarıdan getirip kaman cevizlerine karıştırıp satmışlar o konuda şikayetler aldık ama yeni kurdugumuz kooparatif standında satılan cevizlerden teşekür alıyoruz bundan sonra koopratif üyelerinin cevizlerini alıp pazarlanması konusunda sıkıntı olmayacak inşallah.panelimizde güzel geçti Bereket tv ile program yaptık tarihi belli olunca buradan açıklarım inşallah saygılarımla

Eski 21-10-2013, 21:28   #4276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Hah işte benim Yalova'larım da böyle oluyor Tabi bu kadar yoğunlukta değil. sebebi Antraknoz mu sizce?

Eşimin Artvin'li akrabaları var. Biliyorsunuz Artvin de bir ceviz memleketidir. Onlar "siz cevizi sulamışsınız ondan böyle olmuş" demişlerdi.
sayın çamtepe selamlar

meyva içi kararması (kahverengileşmesi) sorununuz var sanırım..

toprağınızın ph ı kaç ??

bizim buralarda kireci yüksek yerlerdeki cevizlerde iç kahverengileşmesi olur. eskiler ağacın dibine kükürt atıp karıştırınca rengin açıldığını söylerler. kendi denemişliğim yok ama atıp rengin açıldığını söyleyen çok..

bitkinin kükürt ihtiyacındanmı? yoksa toprağın yüksek ph ındanmı? bunu bende bilmiyorum .. deneyin zararı olacağını hiç sanmıyorum..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 21:31   #4277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Degerli ceviz dostları artık kamanda damlama sistemini degiştirdik.Ceviz dikilecek f fidan çukurlarının 50-60 cm yanından 50 cm derinlikte kanal kazıyoruz sıradaki cevizlerin sayısına gore 40-50 lik kangal boru doşüyoruz her fidanın yanında olacak yere kelepçe takıyoruz bu kelepçeye 60-70 cm yuksekliğinde 20 lik damlama borusuna benze bir boru takıyoruz ağzına plastik musluk takıyoruz,muslukları fidanın yanında kalıyor muslukları istediğimiz ayarlayıp sulama yapıyoruz daha sonra hendekleri kapatıyoruz her yıl toplama derdi yok donma derdi yok tıkanma hiç yok bahçe işlenirken makinayı engellemesi yok bir defa yap şu an bu sistemle yapılmış 20 yaşındaki bahçede hiç bir sorun olmadı ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlara özelden veya 05426255027 tlf bilgi verebilirim.SAYGILARIMLA
Arif bey bu sistemi kurmak pahalı mı , örnek 100 ağaç için fizibilite yapabilir misiniz?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 22:01   #4278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Degerli dostum egerki bir su toplama merkezi havuz olsun yapay göl olsun su tankı olsun güneş gören her toplu su yosun yapar.Her 15 günde suya bahsettiğiniz kimyasal atmaya ne gerek var.Bu bizim kaman da ve bu sistemi gören her çiftçi bu sisteme geçiyor 20 yaşındaki bir bahçede var bu sistem agacın iz düşümüne musluğun agzına damlama hortumunu baglıyoruz seriyoruz harika bir sistem damlama hortumu toplama serme toprak işlemesinde sırasında bahçe iki yondede işlenirken daha başarılı oluyor,kış gelirken toplama derdi yok daha nasıl anlatayım saygılarımla biz kaman olarak cevizin her yönuyle lideriz.
Arif hocam ben sizin bahsttiğiniz sulama sistemine kötü demiyorum.Hatta çok mükemmel diyorum ama maddiyat işi bizimkisi çaresizlikten kaynaklı.Fakat yosunları yok etmenin en iyi yolu olarak göktaş kullanmak 10 tonluk havuza 500 gr atılıyor ondan sonra aynı havuz uzun süre yosun yapmıyor.Ceviz de kaman olarak her yönüyle elbette lidersiniz çok iyi dahada çok olsun itirazımızmı var.Başarılarınz daim olsun.

kamkat38 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 22:16   #4279
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sevgili ceviz dostları,
Merak ettiğim bir konu var, açık köklü dikilen ceviz fidanları (topraktan söküm) topraktan sökülürken kazık kökleri zarar görüyor ve bu kazık kökler kopunca bir daha kazık kök oluşturmuyor mu?

kamkat38 beğendi.
Eski 21-10-2013, 23:22   #4280
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sayın Çamtepe, antraknoz ya da başka bir şey değil, fotoğraf biraz karanlık çıktı aynı keza chandlerlerde biraz sarı gözüktü aslında yalovalar chandler daha beyaz.

Eski 21-10-2013, 23:44   #4281
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın çamtepe selamlar

meyva içi kararması (kahverengileşmesi) sorununuz var sanırım..

toprağınızın ph ı kaç ??

bizim buralarda kireci yüksek yerlerdeki cevizlerde iç kahverengileşmesi olur. eskiler ağacın dibine kükürt atıp karıştırınca rengin açıldığını söylerler. kendi denemişliğim yok ama atıp rengin açıldığını söyleyen çok..

bitkinin kükürt ihtiyacındanmı? yoksa toprağın yüksek ph ındanmı? bunu bende bilmiyorum .. deneyin zararı olacağını hiç sanmıyorum..
Merhaba Necip Bey

Toprağımız hafif alkali.. Kireç sorunumuz (toprak analizlerine güvenirseniz) yok.. Ama pH'ın yer yer 7.8'i bulduğu oluyor..

Bir kontrol grubunda denenebilir...

Selamlar

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 23:57   #4282
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Lezzetlerinizi de kıyasladınızmı sayın Lilium.
Yalova 1 in yağ oranı yüzde 70, chandlerin yağ oranı yüzde 60 desenize.

Bunu bana niye soruyorsunuz ki, ben tat uzmanı değilim ki, Ya da bunu bana niye tastikletmek istiyorsunuz benim öyle bir iddiam falanda yok ki, bu konuyla ilgili arkadaşlar varsa ya da sizin böyle bir uzmanlık alanınız varsa ya da analiz sonuçlarınız varsa çıkar söylersiniz.

Reklamını yapalım chandlerin ama doğru bilgilerle.
Şimdi benim Şu mesajımda nerede reklam gördünüz nerede yanlış bilgi gördünüz reklamsa orada yalova1 de var.

Niye her birşey de bir şeyler arıyoruz anlayamıyorum.

Eski 22-10-2013, 00:22   #4283
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Reklamsa bir reklam daha yapayım. şaka şaka.

Amacımız merak eden öğrenmek isteyen arkadaşları bilgilendirmek başkada bir amacım olamaz, elimde başka bir cins olsa onuda görselliğinize bilgilerinize sunarım , Yani art niyet aramaya gerek yok.

Bir kilo chandler cevizlerimden tartarak bir kiloda kaç adet var iç randımanı nedir ne değildiri söylerken emin olarak bunu görerek uygulayarak yaşayarak öğrenmek istedim.

1- Bir kilo cevizi tarttım adet olarak da saydım 74 adet. (Gören olsa deli diyecek) hoş akıllıda değiliz yaaa.

Name:  Resim 007.jpg
Views: 1772
Size:  22.7 KB

2- 74 adet cevizden 4 tane rengi kara 5 tanesi yarım 2 tanesi de dikkatsizlikten dağıldı, diğerlerin hepsi bütün horoz çıktı.

Name:  Resim 010.jpg
Views: 1926
Size:  63.0 KB

3- bir kilogram kabuklu çevizden 0.51 gram iç ceviz.

Name:  Resim 015.jpg
Views: 1604
Size:  20.8 KB

Şimdi buna da reklam derseniz söz bir daha yazmam.

Eski 22-10-2013, 07:25   #4284
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Arif bey bu sistemi kurmak pahalı mı , örnek 100 ağaç için fizibilite yapabilir misiniz?
Degerli dostum 10 donum bahçe bir arkadaşa yeni yaptık kurban bayramı tatilinde 140 adet fidan dikildi sulama için yaklaşık 3000 tl maliyet oldu

Eski 22-10-2013, 07:37   #4285
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sevgili ceviz dostları,
Merak ettiğim bir konu var, açık köklü dikilen ceviz fidanları (topraktan söküm) topraktan sökülürken kazık kökleri zarar görüyor ve bu kazık kökler kopunca bir daha kazık kök oluşturmuyor mu?
Degerli dostum cevizde kazık kok ****** önemli biz fidancılar çogorleri tüpte yetiştirmiyoruz çogür sökülüyor aşı yapılıp torbaya alınıyor butun fidancılar boyle çalısır,ama kimse bunu soylemez,ikincısı kok temizliği yapılan koklerden tekrar kok yapar yanı fidan tekrar kazık kok yapmaz demek tamamen yanlış ben bu kok olayını takip ettim sizde yapabilirsınız bır çogoru kesin poşede dikin 6 ayda kazık kokten ne kadar kaç cm kazık kok yapıyor.

gökhan07 beğendi.
Eski 22-10-2013, 07:57   #4286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Degerli dostum 10 donum bahçe bir arkadaşa yeni yaptık kurban bayramı tatilinde 140 adet fidan dikildi sulama için yaklaşık 3000 tl maliyet oldu
arif hocam selamlar

kanalı ne ile kazıyorsunuz??

biz burada dip kazanla boru döşüyoruz. ağaçların 100 cm kadar açığından döşeyip borunun olduğu yeri elle açıyoruz boruya direk spagetti hortum takıp spagettinin dışına boru geçirip yukarı çıkıyoruz. sonra spagettiyi ister damlama borusuna ister mini sprinklere neye isterseniz bağlaya biliyorsunuz.

ektekine benzer makina ama tekersiz bizim kullandığımız.

Toprak Altı Damlama Sulama Sistemi Serme - .mp4 - YouTube

Eski 22-10-2013, 13:07   #4287
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
arif hocam selamlar

kanalı ne ile kazıyorsunuz??

biz burada dip kazanla boru döşüyoruz. ağaçların 100 cm kadar açığından döşeyip borunun olduğu yeri elle açıyoruz boruya direk spagetti hortum takıp spagettinin dışına boru geçirip yukarı çıkıyoruz. sonra spagettiyi ister damlama borusuna ister mini sprinklere neye isterseniz bağlaya biliyorsunuz.

ektekine benzer makina ama tekersiz bizim kullandığımız.

Toprak Altı Damlama Sulama Sistemi Serme - .mp4 - YouTube
Degerli dostum biz arazi yumşak ise kanal açma makınası ile 50 cm derinlikte eger zemin sert ise küçük kepce ile açıp 40 lık veya 50 kangal boru döşüyoruz sizin dipkıran kaç cm derinlikte açıyor.O videoda izlediğim damlamanın 20 -20 lıkmı doşüyorsunuz.

Eski 22-10-2013, 16:16   #4288
Ağaç Dostu

arif hocam merhaba

en son bir arkadaşa yaptık 25 mm hatlar döşedi. 25 cm kadar gömdü boruları.
dip patlatanın ağzının az üstünde geriye doğru kıvrımlı bir boru var onun içinden salıyorsun boruyu çok hızlı ve pratik.. borunun yeri belli olduğu için üstünü kolayca açıp boruyuda aynı damlama memesi takar gibi deliyorsunuz spagettinin ek nipeli tam o ölçüde ve yapıda deliğe nipeli takıp spagetti hortumuda oturtuyorsunuz dışınada 16 mm boru geçirip yukarı uzatıp üstünü örtünce iş bitiyor ama derin işleme yapmamak şartı ile bu sistem en ucuz ve en pratik yöntem gibi duruyor.

ana hatları bu makina ile döşemedik onların yerleri kepçe ile kazıldı

arif göçmen beğendi.
Eski 22-10-2013, 19:17   #4289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
arif hocam merhaba

en son bir arkadaşa yaptık 25 mm hatlar döşedi. 25 cm kadar gömdü boruları.
dip patlatanın ağzının az üstünde geriye doğru kıvrımlı bir boru var onun içinden salıyorsun boruyu çok hızlı ve pratik.. borunun yeri belli olduğu için üstünü kolayca açıp boruyuda aynı damlama memesi takar gibi deliyorsunuz spagettinin ek nipeli tam o ölçüde ve yapıda deliğe nipeli takıp spagetti hortumuda oturtuyorsunuz dışınada 16 mm boru geçirip yukarı uzatıp üstünü örtünce iş bitiyor ama derin işleme yapmamak şartı ile bu sistem en ucuz ve en pratik yöntem gibi duruyor.

ana hatları bu makina ile döşemedik onların yerleri kepçe ile kazıldı
Sn. ncp1963 anladığım kadarıyla fidanlar dikildikten sonra boru döşediniz. Yani kurulu bahçeye sonradan bu sistem yapılabilirmi ?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 20:04   #4290
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. ncp1963 anladığım kadarıyla fidanlar dikildikten sonra boru döşediniz. Yani kurulu bahçeye sonradan bu sistem yapılabilirmi ?

sayın çetiner yapılır neden yapılmasın ağaca çok yaklaşmadan yaparsınız. sadece spagetti hortumu 30 cm derinlikte ağaca doğru götüreceksiniz o kadarcık kök zararındanda ağaca birşey olacağını sanmam..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024