agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2012, 15:05   #2761
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Dün bereket tv yol boyu proğramında çorum oğuzlar da yetiştirilen oğuzlar77 cevizi anlatılıyordu..ilk defa bu çeşidi duyuyorum ve şaşırdım,nette biraz araştırdım çok verimli bir çeşide benziyor birkaç tane resim gördüm:altına, bunlar pedro değil mi diye yazdım,resimleri ekleyen kişi oğuzlar77 olduğunu yazmış.eğer doğruysa böyle verimli yerli çeşit varken yabancı çeşitler neden bu kadar şişiriliyor,bunlardan hiç bahsedilmiyor anlamıyorum..yanlış anlaşılmasın yabancı çeşitleri kötülemek için söylemiyorum ama,sanki hep yabancı çeşide yönlendirme yapılıyor..
büğün herkez cevizi toptan 7-10tlden sattığını söylüyor.oğuzlar77 ise 15-16tlden satılıyormuş ve türkiye ceviz borsası da oğuzlardaymış.iç kalitesi ve tadı da çok güzelmiş,ben her hafta pazardan 15 tlden ceviz alıyorum tadı tuzu yok.geçen hafta köy cevizi tatlı olur diye 6tlden aldım,çok küçük tam kurutamamışlar bide kırarken ceviz kıracağı kırıldı..kilosu 16 ya geldi yine)
biraz önce de tvdeki proğrama katılan arkadaşla görüştüm.oğuzlar77yi hiç duymadığımı söyleyince çok şaşırdı..cevizle ilgili çok farklı şeyler öğrendim..ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar bence bu çeşitle de ilgilensin..iklimi uygun yerlere dikilebilecek en iyi çeşitlerden biri diye düşünüyorum..formda yetiştiren varsa da bilgilenmek isterim..
proğramda bu çeşitde budamaya gerek olmadığı(kuru dalların alınması ufak defek kesimler falan tabi olabilir)yılda 3-4 kez sulamanın yeterli olduğu,ilk yıldan itibaren meyve verdiği söylendi.
her gün farklı şeyler öğreniyorum,inşallah bahçemi de bu öğrendiklerimi uygulayarak kuracağım.
Programı bende izledim
oguzların samimi belediye başkanı farklı programlarda da bir çok açıden degerli oguzlar77 çeşidinin görmezden gelinmesine isyan ediyordu...
açıkçası bende yerli çeşidin heba edilmemesini arzuluyorum
ancak...
cevizdeki özellikler sadece verim açısından degerlendirilemez
hastalıklara karşı dayanımı...
don etkisine dayanımı
budama kültürüne uygunluğu
iç verimi
yağ oranı gibi krıterler var
belkide bu açılardan yabancı çeşitler öne çıkıyordur...

orion1988 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 11:18   #2762
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Dün bereket tv yol boyu proğramında çorum oğuzlar da yetiştirilen oğuzlar77 cevizi anlatılıyordu..ilk defa bu çeşidi duyuyorum ve şaşırdım,nette biraz araştırdım çok verimli bir çeşide benziyor birkaç tane resim gördüm:altına, bunlar pedro değil mi diye yazdım,resimleri ekleyen kişi oğuzlar77 olduğunu yazmış.eğer doğruysa böyle verimli yerli çeşit varken yabancı çeşitler neden bu kadar şişiriliyor,bunlardan hiç bahsedilmiyor anlamıyorum..yanlış anlaşılmasın yabancı çeşitleri kötülemek için söylemiyorum ama,sanki hep yabancı çeşide yönlendirme yapılıyor..
büğün herkez cevizi toptan 7-10tlden sattığını söylüyor.oğuzlar77 ise 15-16tlden satılıyormuş ve türkiye ceviz borsası da oğuzlardaymış.iç kalitesi ve tadı da çok güzelmiş,ben her hafta pazardan 15 tlden ceviz alıyorum tadı tuzu yok.geçen hafta köy cevizi tatlı olur diye 6tlden aldım,çok küçük tam kurutamamışlar bide kırarken ceviz kıracağı kırıldı..kilosu 16 ya geldi yine)
biraz önce de tvdeki proğrama katılan arkadaşla görüştüm.oğuzlar77yi hiç duymadığımı söyleyince çok şaşırdı..cevizle ilgili çok farklı şeyler öğrendim..ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar bence bu çeşitle de ilgilensin..iklimi uygun yerlere dikilebilecek en iyi çeşitlerden biri diye düşünüyorum..formda yetiştiren varsa da bilgilenmek isterim..
proğramda bu çeşitde budamaya gerek olmadığı(kuru dalların alınması ufak defek kesimler falan tabi olabilir)yılda 3-4 kez sulamanın yeterli olduğu,ilk yıldan itibaren meyve verdiği söylendi.
her gün farklı şeyler öğreniyorum,inşallah bahçemi de bu öğrendiklerimi uygulayarak kuracağım.

merhabalar internette bakayım dedim bu siteyi buldum
oguzlar 77 de 1 yıllık aşıda görülen ceviz (14 adet) | Facebook

Benim köyümdde 1 adet bu tarz veren ağacı var önümüzdeki yıl bu cevizden aşı yapmayı düşünüyorum
örnekleme yaptığım bahçede 10 kadar çeşit oldu bu cevizdende ekmekte fayda var temin edilen yeri paylaşırsanız sevinirim

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 12:13   #2763
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
örnekleme yaptığım bahçede 10 kadar çeşit oldu bu cevizdende ekmekte fayda var temin edilen yeri paylaşırsanız sevinirim..(ejder01)

sayın ejder01,proğramı izledikten sonra netten araştırdım bende sizin yazdığınız sayfayı buldum..kazım cıbır beyle görüştüm,proğramı izlediyseniz orada konuşanlardan birisi de oymuş..sağolsun bilgilerini paylaştı,fidan satışı da yapıyormuş, kazım beyle irtibata geçerseniz yardımcı olur..yalnız fidanlar diğer ceviz çeşitlerine göre biraz pahalı 20-30 tl arası değişiyormuş..

Düzenleyen ladikli : 09-11-2012 saat 19:50
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 12:36   #2764
Ağaç Dostu

cevizdeki özellikler sadece verim açısından degerlendirilemez
hastalıklara karşı dayanımı...
don etkisine dayanımı
budama kültürüne uygunluğu
iç verimi
yağ oranı gibi krıterler var
belkide bu açılardan yabancı çeşitler öne çıkıyordur...(Safranlı)

sayın safranlı,hastalıklara,dona içkurduna karşı dayanımı,dudama kültürüne uygunluğu..bunlar verimi belirleyen şeyler ******, sonuçta en çok tercih edilen ürünü verimli şekilde alabilmek.bu da iklime uygun çeşidi dikmekle olur.yerli **** yabancı farketmez, ama bakıyorum çoğunlukla özellikle fidancıların çoğu chandler diyor başka bişey demiyor.sahil bölgelerini de iç bölgelerin yüksek kesimlerine de bu çeşidi önerebiliyorlar..eğer şartlar uygunsa dikilecek en iyi çeşit chandler ya da pedro(gördüğüm kadarıyla pedro chandlerden çok daha verimli ama neden chandler daha ön plana çıkarılıyor onu da anlamış değilim)ancak bu cevizler toptan 7-10 tlden satılıyor oğuzlar77 15-16 tlden satılıyormuş,bu fiyata alınan ceviz kaça,nerelere satılıyor,nerelerde kullanılıyor..çok iyi fiyat..alan kişi 25-30 tl den satmadan kar edemez..ama demek ki alıcısı var..15-20 yaşında ki oğuzlar77 den 30-40 kg alındığı söyleniyor,aynı karı alabilmek için diğer türlerden 2 katı almak gerekiyor bu da çok zor değil mi...

bence en doğrusu bir kaç çeşidden 5'er 10'ar adet deneme amaçlı dikip 4-5 yıl sabrederek uyum sağlayabilen çeşide göre bahçe oluşturmak ve de yöredeki ceviz bahçelerini gezip görmeden kesinlikle karar vermemek...en önmelisi de bu..

yolgezer2001 beğendi.
Eski 09-11-2012, 14:47   #2765
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayin ladikli pedro ilk yillarda chandlerden daha verimli oluyor ancak sonraki yillarda chandler pedroyu geciyor..ayrica chandlerin meyvesi pedrodan daha buyuk... benim anlamadigim bu cevizler dediginiz hangi cevizler chandler ya da pedro yetistirip 7 tl den satan var mi varsa ben alabilirim ne kadar varsa bizim buralarda cetin ceviz denilen kucuk siyah icli cevizler 10 tl den satiliyor...onun da yarisi kurtlu cikiyor... benim bahcemde cesitli cevizlerden var yerli cesitlerin hastaliklara hassas olusu benim gozledigim bir dezavantaj.. oguzlar cesidi benim bahcemde yok o yuzden bilmiyorum nasil ... chandler kisin -15 in altini goren yerlere dikilmemeli onun haricinde guzel bir cesit tavsiye ederim... kucuk bahcesi olup hobi icin dikenlere de pedro tavsiye ederim.. buyuk yatirim yapacaklar ise her cesitten 5 er 10 ar dikip bi denemeli hangisi iyi ise onunla devam etmeli..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 14:56   #2766
Ağaç Dostu

oguzlar ceviz fidaninin neden bu kadar pahali olduguna da anlam vermis degilim ben denemek icin dikecektim iki sene once 30 tl demislerdi vazgectim... ayrica antraknoza da hassas oldugunu duymustum bi yerde emin degilim dogru mu....verim konusunda bir arastirma varmi bilmiyorum kulaktan dolma bilgiler sadece kafa karistiriyor baska faydasi da yok.maalesef...

Eski 09-11-2012, 15:00   #2767
Ağaç Dostu

Ayni seyi fernor icin de soyleyebilirim fernor bahcesi olan kac kisi var bilmiyorum ama su anda herkes fernor diyor ben diktim bu sene bakacagim hakkaten nasil ... verimi soguklara dayanmasi ... ya da yetistirenler yazsin buraya bizde bilgilenelim...

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 09-11-2012, 15:09   #2768
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dostlarım 5 sene deneyelim sonra görelim demek intihar olur
bu çok büyük zarardır
verimli bahçeleri görüp karar verilmelidir
deneme konusuna gelince her kesi dinleyip kalbinize göre karar vermelisiniz

kamkat38 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 18:15   #2769
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ceviz soyma makinasından çıkan kabukları makinadan çıktığı gibi yol boyunda ayrık otu olan yere ayrığı kuruturmu diye dökmüştüm. Ne kuruması adeta ayrığı kudurttu hemde bu mevsimde, resimleri bugün çektim.

Çok iyi bir gübre olacağı kesin.

Name:  Resim 135.jpg
Views: 4154
Size:  73.2 KB

Name:  Resim 136.jpg
Views: 2892
Size:  73.5 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 19:20   #2770
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Çorum bilgesine ait bir türdür sertifikalıdır.anaçak şuanda bir verim alan arkadaşa rastlamadım bir arkadaşım 700 adet bundan dikti sonucları beklemek gerek
sayın ibas06,arkadaşınız nereye dikti,fidanlar kaç yaşında benim görüştüğüm kişi 3-4 yaşında fidanların dikilebileceğini söyledi.nereden kaça aldı..paylaşırsanız sevinirim
arkadaşınız ağaçlar nete üye olsa bilgilerini paylaşsa herkese faydalı olur..her çeşitten bahçe kuranların tecrübelerine ihtiyacımız var

orion1988 beğendi.
Eski 09-11-2012, 19:35   #2771
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
dostlarım 5 sene deneyelim sonra görelim demek intihar olur
bu çok büyük zarardır
verimli bahçeleri görüp karar verilmelidir
deneme konusuna gelince her kesi dinleyip kalbinize göre karar vermelisiniz
sayın safranlı haklısınız ama bölgemize uygun çeşitle bahçeleri nasıl bulacağız..mesela bizim orası karasal iklim don olayı fazla bölgemize en uygun yabancı çeşit de araştırdığım kadarıyla fernor ama ilçede şimdiye kadar 3 bahçe kurulmuş üçüde şebin bilecik onlar da 5-6 yıllık falan..türkiye genelinde de verime yatmış fernor bahçesi şu an yok sanırım çoğu 3-4 yıllık..bunların da gerçek fernor olduğu şüpheli..hatta bizim orada bahçesi olan arkadaş 5 yıl önce yaşar akça hocayla görüşmüş,çeşit olarak fernoru önermiş ancak türkiyede o zamanlar fernorun olmadığını kendisinin de getirtemediğini o yüzden de şebin bilecik dikmelerini söylemiş.

Eski 09-11-2012, 19:59   #2772
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
benim anlamadigim bu cevizler dediginiz hangi cevizler chandler ya da pedro yetistirip 7 tl den satan var mi varsa ben alabilirim ne kadar varsa bizim buralarda cetin ceviz denilen kucuk siyah icli cevizler 10 tl
sayın bozy,ben toptan fiyatını söylüyorum.chandler,pedro ya da diğer çeşitleri toptan 10 tl den yukarıya satabilen var mı?pazarda,marketlerde **** kuruyemişçilerde cevizin kilosu 15-20 tl arası 20tl ye satılan ceviz de en fazla 10 tlden toptan alınır..eğer 10tl üzeri toptan satılıyosa bence süper

Alıntı:
oguzlar ceviz fidaninin neden bu kadar pahali olduguna da anlam vermis degilim ben denemek icin dikecektim iki sene once 30 tl demislerdi vazgectim... ayrica antraknoza da hassas oldugunu duymustum bi yerde emin degilim dogru mu....verim konusunda bir arastirma varmi bilmiyorum kulaktan dolma bilgiler sadece kafa karistiriyor baska faydasi da yok.maalesef...
evet dediğiniz gibi fidan pahalı,ben sorduğumda 20-35 tl arası dediler..
oğuzlara yapılan barajdan sonra antrakozun çok olacağı söylenmiş ama fazla etkilememiş yalnız proğramda bir üretici ''bu sene yağmur çok yağdı o yüzden antrakozdan etkilendi verim düşük falan demişti"..
10-15 yaşındaki ağaçtan 30-35 kg arası ceviz alındığı söylendi ama bilemiyorum gidip yerinde görmek lazım..

Eski 09-11-2012, 20:08   #2773
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ayni seyi fernor icin de soyleyebilirim fernor bahcesi olan kac kisi var bilmiyorum ama su anda herkes fernor diyor ben diktim bu sene bakacagim hakkaten nasil ... verimi soguklara dayanmasi ... ya da yetistirenler yazsin buraya bizde bilgilenelim...
sayın bozy bende fernor düşünüyorum..seneye inşallah bahçe kurabilirsem sizin de bahçenizi görmek isterim..ben samsun ladikliyim,bizim orada hava durumuna bakarken samsuna değil ankaraya bakarlar hemen hemen tutar biraz daha soğuk ama..kışlar sert geçtiği için erken ve geç donlar önemli sorun en uygun fernor diye düşünüyorum..

dediğiniz gibi fernor bahçesi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsalar seviniriz..

Eski 09-11-2012, 22:48   #2774
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
10-15 yaşındaki ağaçtan 30-35 kg arası ceviz alındığı söylendi ama bilemiyorum gidip yerinde görmek lazım..
O halde abartmaya gerek yok, Bu verim yolova1 çeşidinde de var, 14 yaşında olan iki ağaçtan 70 kg aldım.

Safranlı ve kamkat38 beğendi.
Eski 10-11-2012, 11:17   #2775
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2012
Merhaba arkadaşlar. 100 dönüm arazide çeşitli meyve yetiştiriciliği yapılan bir özel sektörde tarım danışmanlığı yapıyorum. bu arazinin 20 dönümünde ceviz yetiştiriciliği yapılıyor. 6 aydır burda çalışıyorum benim sorum bu arazideki cevizlerin çeşitlerini belirlemede ben bunu nasıl yapabilirim belirli sayıdaki cevizleri belirleye bildim fakat hepsini tahmin etmem mümkün değil çeşit özelliklerine göre anlamaya çalıştım yeterli olmadı. alanım bitki koruma belkide bu yüzden sıkıntı çekiyorum. fakat çalıştığım yere ben bitki koruma mezunuyum bunu anlayamam demem çok komik olur sonuçta ziraat mühendisi diyorlar.pratik bir yöntemi varmı bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim

mrduran beğendi.
bitkikoruma40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2012, 13:04   #2776
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
O halde abartmaya gerek yok, Bu verim yolova1 çeşidinde de var, 14 yaşında olan iki ağaçtan 70 kg aldım.
sayın lilium sizin bahçenizde ya da çevrenizde hangi çeşitler var verimleri nasıl..70 kg yalova 1'i kaç tl den sattınız..
oğuzlar77 hakkında araştırma yaptınız mı..bölgeniz de bu çeşitten bahçe var mı..fidanları da diğer çeşitlerin iki katı fiyatına satılıyor..neden bu kadar pahalı anlayamadım..

Eski 10-11-2012, 21:27   #2777
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkikoruma40 Mesajı Göster
benim sorum bu arazideki cevizlerin çeşitlerini belirlemede ben bunu nasıl yapabilirim belirli sayıdaki cevizleri belirleye bildim fakat hepsini tahmin etmem mümkün değil çeşit özelliklerine göre anlamaya çalıştım yeterli olmadı. alanım bitki koruma belkide bu yüzden sıkıntı çekiyorum. fakat çalıştığım yere ben bitki koruma mezunuyum bunu anlayamam demem çok komik olur sonuçta ziraat mühendisi diyorlar. pratik bir yöntemi varmı bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim
Sayın bitkikoruma, çeşit tespiti bilgi ve en önemlisi çok tecrübe isteyen bir şey, bu sizin açınızdan çok zor olduğunu biliyorum, boğum aralarından, renginden, yaprağından, meyvasından, (vs) bir tahmin yapıp belirleyebilirsiniz ama emin olamazsınız hep bir şüphe olur içinizde, emin olmanın tek yolu yapılan aşıyı bilmek gerekir.

mrduran beğendi.
Eski 10-11-2012, 21:36   #2778
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
sayın lilium sizin bahçenizde ya da çevrenizde hangi çeşitler var verimleri nasıl..70 kg yalova 1'i kaç tl den sattınız..
oğuzlar77 hakkında araştırma yaptınız mı..bölgeniz de bu çeşitten bahçe var mı..fidanları da diğer çeşitlerin iki katı fiyatına satılıyor..neden bu kadar pahalı anlayamadım..
Sayın ladikli, ben yalova1 de chandleri da eşe dosta 12 tl den verdim, elimdede çok az 15-20 kg kadar bir şey kaldı.

Oğuzlar hakkında araştırma yapmadım, hakkında pek fikrim yok, bölgemde de bu çeşit yok.
Fiatlarının yüksek olması arz meselesidir başka bir şeyin olacağını sanmıyorum. Bir arkadaşımıza kestane fidanı aradık aynı bu durumla karşılaştık 20-25 tl diyorlar.

Eski 11-11-2012, 07:57   #2779
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Herkeze merhabalar,
Ben şu an tarlama iki traktör römorku yeni keçi gübresi götürdüm.Yeni gübre olduğu için tarladaki iki ayrı yere döküp,üstünü normal toprakla kapattım.Mart gibi yanmış olacağını düşünüyorum.Mart gibi her ağacın dibine 2-3 teneke vereceğim.
Onun dışında kış öncesi yapacağımız işler neler olabilir?
Herkeze hayırlı bol bereketli günler diliyorum.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 20:38   #2780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ladikli, ben yalova1 de chandleri da eşe dosta 12 tl den verdim, elimdede çok az 15-20 kg kadar bir şey kaldı.

Oğuzlar hakkında araştırma yapmadım, hakkında pek fikrim yok, bölgemde de bu çeşit yok.
Fiatlarının yüksek olması arz meselesidir başka bir şeyin olacağını sanmıyorum. Bir arkadaşımıza kestane fidanı aradık aynı bu durumla karşılaştık 20-25 tl diyorlar.
merhabalar,bir arkadaşım Hollandadan orijinal Kaliforniya cevizi getirdi ben chandler olduğunu sanıyorum[ cevizden üretileceğini sanıyorki bana üretmem için getirmiş] karşılaştırmak isterseniz bir miktar gönderebilirim.çok ince kabuklu ve iyice kurumuş ki çok hafif yağ oranı yerli cevizlerden az olan bir ceviz.kgr fiyatı 5.98 eurambalaj üzerinde yazıyor Ankarada marketten geçen yıl 16tl den almıştım Şili cevizini demekki Hollandadada fiyatlar bizdeki gibi ama bana yerli cevizler daha lezzetli geliyor

Safranlı ve dadaşım beğendi.
e.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 13:43   #2781
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Yerli cinslerin tadı daha iyi geliyor bana. Fakat nedense buralarda kilosu 10 tlden chandler 6-8 tl aralığından yerli cinsler satılıyor. Boya göre değişiyor. Açıkçası verdiğiniz fiyatlar bana göre çok yüksek. Dolu hesabı 65 liradan iyi cins ayıklanmış ceviz alabiliyoruz. Kilosu 8 liraya ancak gelir. Biraz küçüklü olanlar 50 tl, chandler 80 tl. Pazarlıksız fiyat. O yüzden ben verim hesabı yaparken kilosu en fazla 5 tl toptan diye hesap ediyorum.

suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 16:11   #2782
Ağaç Dostu

oğuzlar77 de 15 tlden satılıyormuş bu kadar fark nasıl oluyor bende bunu anlamıyorum..
kafam iyice karıştı ne diksem bilemiyorum

Eski 12-11-2012, 18:52   #2783
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Ladikli

Öncelikle ikliminize uyum sağlayacak cinsi tespit etmeniz önemlidir. Oğuzlar77 bölgesinde çok başarılı olabilir (Çorum, kuru kara iklimi, muhtemelen soğuk kış ve kuru bir yaz dönemi yaşıyor). Ancak Samsun Çorum'a göre çok farklı bir iklim. Ilıman, nemli, yağmurlu.

Verilen Oğuzlar77 linklerinden birinde her tarafı bakteriyel yanıklık olan bir ağaç görmüştüm. Sadece bir resme bakarak genellemek doğru değil, ancak eğer Çorum gibi kuru bir iklimde bile bakteriyel yanıklıktan bu kadar etkileniyorsa, Samsun gibi nemli bir ortamda bakteriyel yanıklık muhtemelen coşacaktır.

Çevrenizde kurulu bahçe varsa çeşitlerini öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Unutmayın, önemli olan 8 TL ya da 10 TL'ye farketmez, önce satabileceğiniz ürünü üretmektir. Henüz üretmediğiniz meyvenin satış fiyatı üzerinden kendinizi çok üzmenize gerek yok.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 20:51   #2784
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
herkeze merhaba geçen hafta itibarıyla 113 adet yarısı fernor yarısı chandler tüplü fidan diktim fidancım fernor a ısrarla ismini hiç duymadığım meylanisa diye bir tozlayıcı dikmemi istedi fernette nin fernor u tozlayamayacağını çiçeklenme döneminin fernor dan daha önce olduğunu söyledi meylanisa hakkında hakkında bilgisi olan arkadaş varmı ... teşekkürler

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 21:32   #2785
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
herkeze merhaba geçen hafta itibarıyla 113 adet yarısı fernor yarısı chandler tüplü fidan diktim fidancım fernor a ısrarla ismini hiç duymadığım meylanisa diye bir tozlayıcı dikmemi istedi fernette nin fernor u tozlayamayacağını çiçeklenme döneminin fernor dan daha önce olduğunu söyledi meylanisa hakkında hakkında bilgisi olan arkadaş varmı ... teşekkürler
Şu linkte Fernor'a tozlayıcı olarak aşağıdaki grup öneriliyor:
Group A
Corne de Perigord
Fernette
Meylanaise

Meylanaise için bilgiyi sadece bu kaynakta buldum: http://www.l-q-p.com/2008/gb/noix/fi...%20english.pdf

Verimliliği orta, uç dallarda meyve veren bir çeşit olarak nitelendirilmiş. Böyle olunca, neden Fernor'u elin ecnebi ceviziyle evlendirelim diye düşünmüyor da değilim. Geç çiçeklenen bizim yerli çeşitlerimizden olsa olmuyor muymuş?

Eski 12-11-2012, 22:49   #2786
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié

Arkadaşlar şu linkte bazı yabancı türlerin erkek ve dişi çiçek dönemlerini gösteriyor.
ilginizi çekebilir.

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 12:19   #2787
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Ladikli

Öncelikle ikliminize uyum sağlayacak cinsi tespit etmeniz önemlidir. Oğuzlar77 bölgesinde çok başarılı olabilir (Çorum, kuru kara iklimi, muhtemelen soğuk kış ve kuru bir yaz dönemi yaşıyor). Ancak Samsun Çorum'a göre çok farklı bir iklim. Ilıman, nemli, yağmurlu.

Verilen Oğuzlar77 linklerinden birinde her tarafı bakteriyel yanıklık olan bir ağaç görmüştüm. Sadece bir resme bakarak genellemek doğru değil, ancak eğer Çorum gibi kuru bir iklimde bile bakteriyel yanıklıktan bu kadar etkileniyorsa, Samsun gibi nemli bir ortamda bakteriyel yanıklık muhtemelen coşacaktır.

Çevrenizde kurulu bahçe varsa çeşitlerini öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Unutmayın, önemli olan 8 TL ya da 10 TL'ye farketmez, önce satabileceğiniz ürünü üretmektir. Henüz üretmediğiniz meyvenin satış fiyatı üzerinden kendinizi çok üzmenize gerek yok.
teşekkür ederim sayın çamtepe..
ben birazda espri olsun diye öyle yazmıştım..çok farklı ses çıkıyor,herkez farklı çeşitler farklı dikim aralıkları öneriyor..ama ben az çok nelerin nasıl yapılması gerektiğini,özellikle de sizlerin-bu forumun sayesinde öğrendim..
ceviz bahçesi kurmadan önce yapılacak en önemli şeyin bölgemizdeki bahçeleri görmek olduğu,fidancıların önerisiyle, araştırma yapılmadan fidan dikilmemesi gerektiği çok aşikar..ama verime yatmış bahçe şuan yok ilçede.benzer iklim şartlarının olduğu başka bölgelerde kurulan bahçeleri görerek karar verilebilir ancak ben birebir kendi yöremdeki bahçeleri görerek karar vermek istiyorum..şu an ilçede 2 tane 4-5 yaşında şebin-bilecik,2 tane de biri 1,diğeri 2 yaşında chandler-fernor karışık dikilmiş bahçe var.karışık bahçeleri samsundan yaşam fidancılık kurmuş,farklı iklim özellikleri isteyen iki çeşidin beraber dikilmesi beni şaşırttı..bizim ilçede karasal iklim hakim(samsun sahil bölgesinde değil iç tarafta kalıyoruz..güneyde 1800 rakımlı akdağ,dağın eteklerinde ladik gölü var)kışları sert yazları kısa sürüyor,rakım da 900-950..ben fernor dikmeyi düşünüyorum..sizce böyle bir iklimde chandler-fernor karışık bahçe kurulabilir mi..chandler soğuktan etkilenir gibi geliyor bana..
bir de yaz süresinin kısa olmasının ve gece-gündüz sıcaklık farklarının fazla olmasının ceviz üzerinde nasıl bir etkisi olur..

Eski 13-11-2012, 12:35   #2788
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sayın çetiner..bahçeniz hayırlı olsun..Allah bol kazançlar nasip etsin..
ikliminiz uygunsa neden hepsini chandler dikmediniz..fidancınız neler söyledi hangi tavsiyelerde bulundu..çevreniz de verime yatmış fernor bahçesi var mı inceleme şansınız oldu mu..paylaşırsanız sevinirim..

diktiğiniz fernorların gerçek fernor olup olmadığıyla ilgili fidancınızla sözleşme yaptınız mı ileride doğabilecek sorunlara karşı..İnşallah olmaz tabi ama belki fidancı bile farkında olmayabilir..(benim bi arkadaşım bundan 5 yıl önce yaşar akça hocayla görüşmüş;arkadaşa iklime en uygun olarak fernor dikilebileciğini ancak türkiyede gerçek fernorun olmadığını,kendisinin bile getirtemediğini söylemiş)

Eski 13-11-2012, 14:02   #2789
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim sayın çamtepe..
bizim ilçede karasal iklim hakim(samsun sahil bölgesinde değil iç tarafta kalıyoruz..güneyde 1800 rakımlı akdağ,dağın eteklerinde ladik gölü var)kışları sert yazları kısa sürüyor,rakım da 900-950..ben fernor dikmeyi düşünüyorum..sizce böyle bir iklimde chandler-fernor karışık bahçe kurulabilir mi..chandler soğuktan etkilenir gibi geliyor bana..
bir de yaz süresinin kısa olmasının ve gece-gündüz sıcaklık farklarının fazla olmasının ceviz üzerinde nasıl bir etkisi olur..
Etraftaki yerli çeşit bahçelerde verim durumunu gözlemleme şansınız oldu mu? Belki Şebin daha uygun bile olabilir. Eğer denenmişi varsa Fernor ile macera aramaya gerek yok.

Sn. Yaşar Akça benim için rakımım fazla olmamasına rağmen (350m) geçiş bölgesindeyseniz Fernor dikmeniz daha doğru olabilir demişti. Gerçekten bahçemin olduğu yer 5-10 km ötedeki ovadan iklim olarak çok farklılık gösteriyor.

Eğer rakımınız yüksekse, yazlar kısaysa geç çiçek açan çeşidi (örn. Fernor'u) tercih etmeniz daha doğru bence de.

Eski 13-11-2012, 16:11   #2790
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Etraftaki yerli çeşit bahçelerde verim durumunu gözlemleme şansınız oldu mu? Belki Şebin daha uygun bile olabilir. Eğer denenmişi varsa Fernor ile macera aramaya gerek yok
arkadaşımın 5 yaşındaki şebin-bilecik bahçesini gördüm,daha verime yatmadıkları ve pek bakımlı olmadıkları için sağlıklı bir sonuca varamadım..
fernor bahçeleri de daha yeni..zaten bu sene bahçe kuramayacağım seneye başka illerde de daha ayrıntılı gözlem yaparak inşallah kurarım..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024