agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2013, 13:34   #4201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
2010 yılı 10 ekimde benim 50 adet fidanım bu şekilde kurudu.
10.10.2011 de 20 dekar ilk seneleri olan şebin bileciklerimin uzerine kar yagdı.. yalnız yenı surgunler degil, yere kadar tum gövde dondu öldu,2012 baharı topragın 5sm aşağısından kokten filiz verdiler.

dün 02,10,2013 köyden tel.cektiler eski cevizlerin altlarına düşenleri toplarken yüzerimize lapa lapa kaar yagıyor dediler, cok yagmamış, korkutmuş gecmış.

eylülde sulama yanlısı olanlar iy düşünüp ona göre karar versinler. 5 sm. büyüme kazanalım derken 155sm kaybetmek var.

umarım kimseye zarar gelmez

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 13:44   #4202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
sn chandler altay ceviz sayfasına yazmadığım için buradan sormak istedim.Altay ceviz sayfasında paylaştığınız 485-487 nolu mesajdaki fotoğraflar nerede çekildi.Birde acemi ceviz nikli arkadaş 1300 rakım kütahyada chandler olumu diyor konyada 1300 rakımdaki chandlerlerin verimi nasıl.Kolay gelsin.
Orada da yazdım ağaçlar 650 rakımda Denizli- Manisa sınırındalar ve 8 yaşındalar. Konyadaki bahçeye bu sene henüz gidemedik ancak ****** orada vejetasyon daha yavaş. Haftaya gidecek olursam fotoğrafları burada yayınlarım. 1300 rakım -1500 rakım -500 rakım gibi değerler ile aslında biraz yanlış yapıyoruz. önemli olan yer ve yöney. Eğer Kütahyadaki arazi bölge coğrafyasının çukurunda bir don cebi varsa chandler değil cevizden uzak dursun. Yok eğer meyilli bir yerdeyse hava akışı normalse etrafta eski ceviz ağaçları var ise bence Chandler a devam.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 13:56   #4203
Ağaçsever

neden Chandler??

neden eğer ceviz yetişebiliyorsa chandler dikin dememin sebebi şudur ki dünyada sektör bunun üzerine kurulmuş. verimli , içi beyaz, geç uyanıyor falan zaten herkes biliyor. Bizim kendi anaçlığımızda Chandler,Franquette, Fernor, Fernette, Cisco, Howard, Asley, Midland, Serr, Tulare, Lara,Pedro, Şebin, Bilecik, Maraş-18, Sütyemez, kaplan86, Yalova 1-3-4, Yavuz ve birkaç isim veremeyeceğim çeşit bulunuyor, bazıları çok lezzetli, bazıları geç açıyor, bazıları çok iri ama en iyisi chandler...

Eski 03-10-2013, 14:03   #4204
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Sayın EKO kullanmayı düşündüğünüz CROPAID adlı ilaç hakkında kullanma ölçülarini etkisi z amanlamasını faydalarını ve nereden temin ettiğinizi bizlerle paylaşabilirmisiniz ****** bir sakıncası yoksa.
saygılarımla AKSOY 17.

aksoy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 14:26   #4205
Ağaçsever

İnşallah cevizler gelen dondan zarar görmez...

Eski 03-10-2013, 14:38   #4206
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın aksoy17 ilacı internette arayarak bulabilirsiniz.Aslında ilaç değil bitki antifrizi olarak geçiyor.Belki adını yazmam etik değildi ama ben başka bitki antifrizi bulamadım.Ben cevizlerimi hafta sonu resimleyerek UBYİ de resimlerini yayınlayacağım.Rakım 1320 gibi ve Kütahyadaki arkadaşada belki ön bilgi verir.Bende fidanlarımı Chandler rumuzlu fidancı arkadaşlardan aldım.Burada şunu belirtmek gerekir cevizde her şey ile karşılaşabilirsiniz.Ceviz ağacı insanları devamlı şaşırtmıştır.Fakat bilimsel veriler devamlı göz önünde tutulmalı.Ceviz bu kapalı bir kutu.

nevsehirli beğendi.
eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 15:04   #4207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin chandler ben de sizin gibi dusunuyorum ve hatta bi kac defa da yazdim ancak halen daha yuksek rakim cevizi ya da soguklara dayanikli ceviz deniyor ... maalesef boyle...chandlerin olmadigi yerde acaba hangi ceviz oluyor merak ediyorum bende ... yani ceviz bahcesi kurmak kolay kolayda zaten onemli olan gerisi... illa ceviz bahcesi kuracam cabasi nedir anlamiyorum arkadas .... iklim ,toprak neye musaitse onu kur kazanc dersen bu sene visneyi 5 tl den aldim ornek... chandler olmayan yerde , sebin olmusmu ,fernor olmusmu gercekten merak ediyorum...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 15:07   #4208
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostları ceviz fidanı alırken fidancının anaç bahçesini mutlaka görün,anaç bahçesinde ağaçlardankalem , göz alınmışmı,egerki fidancının anaç bahçesi yoksa fidancı başkalarının fidanlarından aşı kalemi alır o da budayacagım diye başkasının bahçesindeki çeşitleri dogru bilmiyorsa **** bahçe sahibi başında yoksa,bahçe sahibide çeşit sıralarını bilmiyorsa aldıgı kalemden yetişen fidanların adına doğru çıkmaya bilir fidanı alan bahçe sahibi 5-6 yıl sonra ismine dogru olmadıgını anlar o yanlışlığın giderilmesi içinde 5-6 yıl bekler 10-12 yıl heba edilmiş olur.Birde fidan sertifikalarının üretim adreslerine mutlaka bakın kamandan veya ankaradan aldıgınız fidanı fidancı başka yerden getirmişse ismine dogru çıkma oranı daha az olur çünkü fidancı fidanı kendi yetiştirmediği için fidanı önceki fidancının güvenine kalır.Gene soyluyorum karasal bolgeye dikilecek fidan karasal iklimde üretilen yerden,ılıman bolgelere dikilecek fidan ise ılıman yerlerde yetişen fidanlardan dikmeleri uygun olur,

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 18:41   #4209
Ağaçsever

Sayın EKO kullandığınız bitki antirifizi ise ben onu nisan ayındaki donlara karşı kullandım erken uyanantomurcukları koruması için mutlaka 2veya 3kez kullanmalısın.
1 seferde pek başarılı olamassın .
Arif bey hatırlarmısın bilmiyorum ama sizinle 3veya 4kez telefonla görüştük ozaman henüz aşı yapmamıştım cevizlerim yerli cinslerdi erken açılma sorunu beni çok sıkıntıya sokuyordu.
Aşıladıktan sonra sorunu çözdük.Şimdi verimi arttırmak için çalışmalara başladık.

görüşmek dileğiyle. AKSOY 17.

arif göçmen beğendi.
Eski 03-10-2013, 19:06   #4210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksoy17 Mesajı Göster

görüşmek dileğiyle. AKSOY 17.

Sayın aksoy17
Çanakkale'nin neresindensiniz?.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 20:37   #4211
Ağaçsever

Sayın YKAYA 194 yenice Pazarköy beldesinde emekli esnafım .Siz sanırım Bigalısınız.görüşmek dileğiyle aksoy 17.

Eski 03-10-2013, 21:47   #4212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
Tescil aşamasında olan çok verimli yerli bir ceviz çeşidimiz.Topraktan ilk çıktığında 4 adet ceviziyle meydana gelen bu yerli çeşitimiz(dört adet cevizin 3 tanesini büyütmüştür)yapılan inceleme sonucu değerleri çok uygun olduğu için tescili yapılmak üzere çalışmalar sürmektedir.Bu ceviz baharın chandlerden sonra uyanıp chandlerden evvel hasat olmaktadır.Benim bahçemde adaptasyon çalışması için 9 çeşit ceviz bulunmaktadır bir çeşitte bundan oluşmaktadır(1400 rakım).Diğer önemli bir özelliği hiç erkek çiçek çıkarmadığı halde(bulunduğu bölgede hiç ceviz ağacı yok) iyi bir meyve tutumu olması ve yüksek yandal verimine sahip olmasıdır.Saygılarımla.
Sn. orkide01; bu cevizi kaç yıldır takiptesiniz,çok verimliliğini biraz daha açarmısınız ( pedrodan, chandler den fernor dan vb. daha verimli gibi) benzer bir ceviz çeşidini sn.Muharrem Yavaş' da muya1 olarak bahsetmişti sanırım aynı çeşit değil saygılarımla...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 23:53   #4213
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. orkide01; bu cevizi kaç yıldır takiptesiniz,çok verimliliğini biraz daha açarmısınız ( pedrodan, chandler den fernor dan vb. daha verimli gibi) benzer bir ceviz çeşidini sn.Muharrem Yavaş' da muya1 olarak bahsetmişti sanırım aynı çeşit değil saygılarımla...
Sayın çetiner,
Bende aynı soruyu soracaktım ve sizin sorunuza eklemek istediğim birkaç şey daha var.
Sayın orkide,
1200 rakımda fernor bahçesi kurmayı planlıyorum. Söylemlerinize göre bu cevizin yan dal verimi iyi ve tescil aşamasında olan bir ceviz.
Merak ettiğim konu tescil aşamasının sonunda olan bir tür mü? Yoksa başlangıç aşaması mı? Fotoğraflarını eklediğiniz fidan çok küçük ve üzerinde ceviz var.(benim bildiğim aşı ile üretilen 1 yaşlı fıdanlarda ve geç tarihte de olsa çeşit değiştirme aşısı yapılmış bir çok çeşitte aynı yıl meyve mevcut, erkek çiçek yok demişsiniz) İleri ki yaşlarda da erkek çiçek açmadan verim kapasitesi yüksek mi? (Elinizde bu fidana ait yaşlı bir fidan var mı bilmiyorum) Bu arada çeşidin verimli bir çeşit olduğu kanaatindeyim.
Saygılarımla.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 09:15   #4214
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın çetiner,
Bende aynı soruyu soracaktım ve sizin sorunuza eklemek istediğim birkaç şey daha var.
Sayın orkide,
1200 rakımda fernor bahçesi kurmayı planlıyorum. Söylemlerinize göre bu cevizin yan dal verimi iyi ve tescil aşamasında olan bir ceviz.
Merak ettiğim konu tescil aşamasının sonunda olan bir tür mü? Yoksa başlangıç aşaması mı? Fotoğraflarını eklediğiniz fidan çok küçük ve üzerinde ceviz var.(benim bildiğim aşı ile üretilen 1 yaşlı fıdanlarda ve geç tarihte de olsa çeşit değiştirme aşısı yapılmış bir çok çeşitte aynı yıl meyve mevcut, erkek çiçek yok demişsiniz) İleri ki yaşlarda da erkek çiçek açmadan verim kapasitesi yüksek mi? (Elinizde bu fidana ait yaşlı bir fidan var mı bilmiyorum) Bu arada çeşidin verimli bir çeşit olduğu kanaatindeyim.
Saygılarımla.
Sayın gökhan07
bu çeşitle ilgili yapabileceğim açıklama bu kadar daha fazla açıklama zamanı geldiğinde yapılacaktır.Tescili yapılmayan bir çeşit konusunda daha fazla açıklama yapmak doğru olmayabilir şu anda çok çeşitli yerlerde adaptasyon çalışması yapılıyor alınan sonuca göre açıklama yapılacaktır.Özetle söylemek gerekirse belkide uluslar arası piyasada rekabet edebileceğimiz en verimli(yandal verimi çok yüksek),kaliteli bir ceviz çeşitine sahip olacağız ama bazı olumsuzlukları göz önünde bulunduracak olursak son sözü söylemek için erken olduğunu düşünüyorum.
Bahçenize fernor çeşiti dikmeyi planlıyormuşsunuz iyi verimli bir çeşittir.Fransız site kaynaklarına göre chandlerle mukayese edildiğinde aynı yaşlardaki chandlerin 5 kg verdiği bi dönemde fernor 3,5-4 kg ürün verebilmektedir.Bazı kişilerin fernor verimsizdir soğuklara dayanmıyor dediğine aldırmayın.Fransaya giden fernor hakkında bilgisine başvurduğum bir uzman arkadaşımızın söylediğini aynen naklediyorum,ağustos ayında gittiğimiz bahçede zannedersinizki bahar ayındayız(serin demek istiyor)ağaçların bir tarafı yosun bağlamış vaziyetteydi bu sözün çeşitle ilgili yorumunu siz yapın.Türkiyedeki verimini öğrenmek için tokatta fer fidancılık,inegölde arda fidancılık,kocaelide ataman çiftliği(25000 ağaç chandler 5000 ağaç fernor)gerçek verimleri buralardan öğrenebilirsiniz bu işi amatörce değilde prafesyonelce yapanların bilgileri daha gerçekçi olur.
Benim 3 yıldan beri takip ettiğim ankaradaki bahçelerden chandler çeşitiyle ilgili yorumumda şu olur,kesinlikle soğuğa dayanıklı 2011 kasım dikimi ve fidanların oldukça zayıf olmasına rağmen 2012 kışının (söylenene göre son 35 yılın en soğuk kışı)soğuklarını hasar görmeden atlatan bir çeşittir.Uluslar arası piyasada ticari standartı en yüksek çeşitte chandlerdir.Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 10:10   #4215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
neden eğer ceviz yetişebiliyorsa chandler dikin dememin sebebi şudur ki dünyada sektör bunun üzerine kurulmuş. verimli , içi beyaz, geç uyanıyor falan zaten herkes biliyor. Bizim kendi anaçlığımızda Chandler,Franquette, Fernor, Fernette, Cisco, Howard, Asley, Midland, Serr, Tulare, Lara,Pedro, Şebin, Bilecik, Maraş-18, Sütyemez, kaplan86, Yalova 1-3-4, Yavuz ve birkaç isim veremeyeceğim çeşit bulunuyor, bazıları çok lezzetli, bazıları geç açıyor, bazıları çok iri ama en iyisi chandler...
Sayın chandler
Görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum,çok çeşitli cevizler gördüm ama dalları kırılmasın diye altından destekle ayakta duran hiç bir çeşit görmedim taaki chandleri göresiye kadar.Verim dersen olağan üstü,piyasa dersen uluslar arası ticarette en çok kabul gören çeşit,yetişme iklimi dersen türkiyenin birçok yerinde yetişme özelliği bu kadar açık ara önde olan bir çeşiti bir kenara bırakarak halen yerli çeşit deyipte şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada havanda su dövdürtmek isteyenler var.Bir kaç kişi içinde bu cevizi anlatıyordum,bir tanesi dediki bu ne cevizi bende amerikan cevizi dedim öyle büyük tepki aldımki şaşırdım kaldım kesinlikle ben o ülkenin cevizini alıpda dikmem dedi.O zaman arkadaşlar(halen yerli cevizde ısrar edenlere)o ceviz amerikan bu ceviz rus dikmeyelim,uçağını alırız, otomobilini alırız,teknolojisini kullanırız ama cevizini dikmeyiz bu saçmalık olmazmı.Bu durum karşısında en büyük kötülüğü önce kendine sonra ülkene yapmış olursun,boşuboşuna işlenipte verim alınamadığından heba olmuş topraklar,çok dikimden dolayı ileriki tarihteki ihracat potansiyeli olmayan çeşitler sonuç yine hüsran.Bu hüsranı yaşamamak için akıllı ve mantıklı hareket etmek zorundayız .Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 13:59   #4216
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
Alıntı:
chandleri göresiye kadar.Verim dersen olağan üstü,piyasa dersen uluslar arası ticarette en çok kabul gören çeşit,
Bir görüşmeden bahsedeyim,

Bir alıcı aradı (bir şekilde bana ulaşmış)

-Sizde chandler cevizi varmış satıyormusunuz.

- Var, ne kadar istiyorsunuz. (Ben on on beş kilo alacağını sanıyorum o büyük alıcıymış)

- 40-50 ton daha fazlasını alabilirim.

- Yok anca eşten dosttan 1 ton yapabilirim.

- Dışarıdan alacağımıza iceriden Türkiyeden alalım dedik.

- Abi dışarıdan Türkiyeye cevizin maliyeti nedir söyleyebilirmisin.

- Dışarıdan Türkiyeye cevizin maliyeti 13.5 tl. (Alıcı tam fiat söylemez mutlaka düşük fiat söyler diye biliyorum)

- O dediğiniz ton rakamları ben yapamam yerli çeşit verelim.

- yerli çeşit istemiyoruz, sadece chandler istiyoruz alıcı artık soruyor chandlerse alıyor iç randıman ne olduğunu biliyor bakıyor ve tüketicide artık chandleri biliyor, yerli çeşitlerin randımanları birbirini tutmadığı için ille chandler istiyor.

Alıntı:
.Bir kaç kişi içinde bu cevizi anlatıyordum,bir tanesi dediki bu ne cevizi bende amerikan cevizi dedim öyle büyük tepki aldımki şaşırdım kaldım kesinlikle ben o ülkenin cevizini alıpda dikmem dedi.
Bu düşünceyi hala gavur icadı diye televizyon izlemeyenlere benzettim.
...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 14:42   #4217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin lillium domatesi fransiz ,israil diker,asma amerikan, salatalik biber fransiz,elma,armut bilmem nereden,arabasi alman,televizyonu japon pantolon ceket italyan cevize geldimi yerli olacak... milliyetcilik budur iste...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 15:19   #4218
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
...
Degerli dostum ben size 40 ton çhantler temin ederim chantlerin toptan dagıtım fiatı ankarada 15.5 tl bu fiattan çhatler temin ederim.kaman isterseniz 20 tl den ne zaman isterlerse 3 günde hteslim ederim.

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 04-10-2013, 16:32   #4219
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar önümüzdeki günlerde bursa'dan alacagım 80-100 adet Fernor tüplü fidani Antalya'ya ulaştırmam gerekiyor. Bursa'dan Antalyaya giden zaten gidecek olan bir arac varmıdır bildiginiz, etrafınızda bu arada transport yapan tır, kamyonet tarzı arac varmıdır? Eger bildiginiz birileri varsa bilgilerini paylaşabilirmisiniz. özel araç tutarsam cok pahalı olmaktadır. Yardımlarınızı bekliyorum.

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 16:46   #4220
Ağaçsever

Asıl milliyetçilik çiftçilerin daha fazla gelir elde edebileceği ve topraklarını daha efektif kullanabilecekleri çeşitleri yetiştirmektir. Bizim akademisyenlerimiz daha çok çalışsın daha iyisini ortaya koysun hemen onu üretmeye başlayalım ...

Eski 04-10-2013, 17:38   #4221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Amerikanın chandleri de alınır. Fransanın ferrnetteside,İspanyanın bertinası,Hollandanın ineği her şey alınır.Yabancı cevize karşı çıkanlar toprağımızı alıyorlar (Satılanları saysam forum yetmez)Ne zor kazanıldı onlar o zaman çıt yok.Burada milliyetçilik cevizle olmaz.Yabancıya toprakları sat çıt çıkarma milliyetçiyim.Yok öyle şey.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 18:07   #4222
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum ben size 40 ton çhantler temin ederim chantlerin toptan dagıtım fiatı ankarada 15.5 tl bu fiattan çhatler temin ederim.kaman isterseniz 20 tl den ne zaman isterlerse 3 günde hteslim ederim.
Sayın arif göçmen beni tüccar yapacaksınız, yanlış anladınız galiba ben beni arayan bir toptancıdan bahsettim, temin edebilecekseniz isterseniz size yönlendireyim görüşün.

Eski 04-10-2013, 20:47   #4223
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Sayın aksoy17 ilacı internette arayarak bulabilirsiniz.Aslında ilaç değil bitki antifrizi olarak geçiyor.Belki adını yazmam etik değildi ama ben başka bitki antifrizi bulamadım.Ben cevizlerimi hafta sonu resimleyerek UBYİ de resimlerini yayınlayacağım.Rakım 1320 gibi ve Kütahyadaki arkadaşada belki ön bilgi verir.Bende fidanlarımı Chandler rumuzlu fidancı arkadaşlardan aldım.Burada şunu belirtmek gerekir cevizde her şey ile karşılaşabilirsiniz.Ceviz ağacı insanları devamlı şaşırtmıştır.Fakat bilimsel veriler devamlı göz önünde tutulmalı.Ceviz bu kapalı bir kutu.
sayın Eko bahsettiniz fidan antifrizini bende duydum ama marka **** şurda burda satılıyor diye değil başka ağaç türlerine kullananlar oluyormuş ve başka ağaç çeşitlerine şeker şiresi kullanıyorlarmış faydası oluyormuş cevizede denemenizi tavsiye ederim bi kaç ağaçta olsa deneyin şeker şiresi dediğim çay şekerini su ile eritip fidanlara ilaçlama şeklinde sıkılıyormuş saygılarr ....

eko_ beğendi.
nevsehirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 07:03   #4224
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Bu sabah kalktım saat 06.30 her taraf bembeyaz kıra düşmüş hafif don yapmış.Bu artık kamanda kış başladı demek inşallah çok etkili donlar görmeyiz özellikle ekim ayı içerisinde

ncp1963, sedatkso ve ermana beğendi.
Eski 05-10-2013, 07:21   #4225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Bu sabah kalktım saat 06.30 her taraf bembeyaz kıra düşmüş hafif don yapmış.Bu artık kamanda kış başladı demek inşallah çok etkili donlar görmeyiz özellikle ekim ayı içerisinde
arif hocam mucurdada aynı görüntü vardı ama termometre gece en düşük 2,8 derece kaydetmiş, hayırlısı ile bu geceyide atlatırsak sonrasında ısı artıyor görünüyor..

bu soğuklardanda inşaallah fidanlar sinyali almışlardır kışa hazırlığı hızlandırırlar..

sedatkso beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 17:25   #4226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Sayın arif göçmen,ben de bu sabah düşebilicek kırağı ihtimalini düşünmekten dolayı,gece pek uyuyamadım.Sabah da,6 civarı uyanınca,baktım ki kırağı düşmüş,yerler hafiften beyazlamış.

Hemen bahçeye gidip termometreye baktığımda -2 yi gördüm.Ardından güneş çıktı ve ılık bir gün yaşandı.

Akşama doğru bahçeyi dolaştım,çok körpe olan durgun göz aşılı filizlerde biraz buruşma vardı.Ancak büyük fidanlar zaten çoktan uçlarını kapattıkları ve %80 oranında odunlaştıkları için,gözle görülen bir zarar yok gibiydi.

Burası 50 rakımda olmasına rağmen kırağı düştü ve şimdi yüksek rakımlarda Chandler üretiminin ne kadar riskli olduğunu daha iyi anladım.

Önümüzde ki günler hava normale dönüp ısınıcaktır.Umarım daha yoğun bir buzlanma yaşamaz kimse.Herkese geçmiş olsun.

arif göçmen ve ermana beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 19:22   #4227
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum necip bey fidanların yapraklarını bezdirmiş diyebilirim siz bahçeye gittinizmi nasıl özellilke uç sürgünlerine baktınızmı

ncp1963 beğendi.
Eski 05-10-2013, 19:24   #4228
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın arif göçmen,ben de bu sabah düşebilicek kırağı ihtimalini düşünmekten dolayı,gece pek uyuyamadım.Sabah da,6 civarı uyanınca,baktım ki kırağı düşmüş,yerler hafiften beyazlamış.

Hemen bahçeye gidip termometreye baktığımda -2 yi gördüm.Ardından güneş çıktı ve ılık bir gün yaşandı.

Akşama doğru bahçeyi dolaştım,çok körpe olan durgun göz aşılı filizlerde biraz buruşma vardı.Ancak büyük fidanlar zaten çoktan uçlarını kapattıkları ve %80 oranında odunlaştıkları için,gözle görülen bir zarar yok gibiydi.

Burası 50 rakımda olmasına rağmen kırağı düştü ve şimdi yüksek rakımlarda Chandler üretiminin ne kadar riskli olduğunu daha iyi anladım.

Önümüzde ki günler hava normale dönüp ısınıcaktır.Umarım daha yoğun bir buzlanma yaşamaz kimse.Herkese geçmiş olsun.
Degerli dostum allah çiftçimize yardımcı olsun,Ama bizde tedbirimizi alalım.

Eski 05-10-2013, 23:03   #4229
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Biz ağustostan sonra su vermeyiniz derken eylülde ekimde sulayan ya da sulanabilir diyenlerin seslerini de duymak istiyorum, acaba hala aynı düşüncedeler mi?

Eski 06-10-2013, 07:52   #4230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
ekimin 4 ünde olan donda. yani bu kadar erken zamanda gelen donda fidanlarınızın suyunu ne zaman kesitiğinizin hiç bir önemi yoktur...

ağustos başındada suyu kesseniz, eylül başındada suyu kesseniz ekim başında olacak dondan her iki tür sulama ile sulanan fidanlar yaklaşık aynı zararı görecektir çünki don için zaman çok çok erkendir.

misal ben eylül 13 te son suyu verdim allah yüzümüze baktı don olmadı olsaydı mutlaka zararlanacaktı..

sayın formullaone zararlanmadan bahsediyorsunuz büyük geçmiş olsun . siz suyu ne zaman kestiniz??

arif hocam yanlış anlamadıysam uç sürgünlerde azda olsa zararlanmadan bahsediyorsunuz, bildiğim kadarı ile 10 ağustosta suyu kestiniz.

kısaca ekim başında oluşacak don olayından şu anki teknoloji ile ne yapasanız yapın zarar görmeden sıyrılmak neredeyse imkansız...

dün bir arkadaşın cevizini hasat ettik, yani daha hasat devam ederken don! çok çok çok erken oldu bu yıl..

belkide ağaçlar bizden iyi biliyor mevsimsel değişimleri misal bu sene her seneden daha erken ceviz hasadı yapıldı. acaba ağaçlar erken donları biliyorduda meyvasını erkenmi olgunlaştırdı demeden edemiyor insan..

haber kanallarına görede son 35 yılın en soğuk ekim ayını yaşıyormuşuz..

nice donsuz ekim aylarına.( derken - derecesiz yanlış anlaşılmasın)

Düzenleyen ncp1963 : 06-10-2013 saat 08:30
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024