agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2013, 14:26   #4171
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
Değerli ceviz dostları
Bulunmuş olduğum konum nedeniyle yapmış olduğum çalışmalarla ilgili son yıllarda uygulanmaya başlayan tarım tekniğinin geliştirdiği birtakım fidan dikim ve toprak ıslah metodundan bahsetmek istiyorum.
Çıplak kök fidanlarınızı diker iken mutlaka fidancınıza nogal uygulamasının yapılıp yapılmadığını sorunuz eğer yapılmadıysa kök kanserine karşı bu uygulamayı siz yapınız(bu konu önceden beri bilinir ama nedense ihmal ederiz).Diğer bir konu mikoriza(faydalı mantar)batılı ülkelerde oldukça kullanımı çok yapılan fakat ülkemizde daha yeni başlayan aşırı bir kök gelişmesine neden olarak bitkiyi hızlı geliştiren bir uygulama şekli.
Bir başka gelişme ise ülkemiz topraklarının büyük bir kısmı kireçli ve ph yüksektir(alkalik),bunun sonucu ise bu yüksekliğe bağlı olarak yaşanan verim düşüklüğü ve kurumalardır.Bu yüksekliği nötr seviyesine çekmek için önceleri toz kükürt kullanılırdı,toz kükürtün parçalanarak bitkinin alabileceği forma ulaşması için 3-4 yıl gibi bir zaman geçtiğinden sulu kükürt uygulamasına geçildi,Bu uygulamada süre 2 ile 4 hafta gibi kısa bir süredir. Yalnız bu yapılan uygulamalarda kükürtün kireç üzerindeki etkisi belirli bir süre ile sınırlıdır ve tekrar edilerek devam etmesi gerekmekteydi.Kireçin buradaki rolü bitki besin elementlerini depolayarak kökün alımına izin vermemesi, kükürtün ise toprak sıcaklığının +10 dereceyi geçtikten sonra kirece müdahale ederek bitki besin elementlerinin serbest bırakılmasını sağlayarak kök tarafından alımını kolaylaştırmasıdır.Şu anda yeni diyebileceğimiz bir uygulamadan bahsediliyor,firma yetkilisiyle yapmış olduğum görüşmede booltex denen bu bileşimin 1 veya 2 uygulamayla kireci yok ederek kalsiyuma çevirip bitkinin ihtiyacı olan duruma getirmesidir.Bunun sonucuda istenilen oranda kalıcı bir düşüş sağlanmaktadır,bu uygulamanın geçerliliğini öğrenmek için kendim deneyini yapıp sizlere tarafımdan duyurulacaktır. Saygılarımla.

Hazır Nogal'a girmişsiniz mikoriza mantarları vs.

Bahçemin 2 dönümü Meşe ormanıydı dikim esnasında dediklerinizi açıkcası uygulamadım ve önceden meşe ağacı olan bölgelerdeki fidanların bir çoğu kurudu ve söküp köklerine baktığımda (meğer sıkça rastlanan kök boğazı kanseri hastalığı oluşmuş) kazık kökün etrafında yukarısında yumruk yumruk (biraz daha ufak) tümörlerle karşılaştım tabi o zaman anlayamadım.
Kuruyanların yerine 35 adet fidan ekeceğim için biraz araştırma yaptım ve dikim esnasında aşağıdaki fotoğrafları da çektim.

Daha önceden 1.5X1.5 metre açtığımız çukurları 2 ay bekletip kapattıktan sonra (toprak yağmurla oturdu) dikim esnasında 30x30 açtık toprağımızın ph'ı yüksek olduğu (alkali) için toz kükürt attık (aslında bahçe kurulması esnasında 10 dönüme 600 kg toz kükürt kullanıldı ama biz fidan çukurlarına tekrar uyguladık)
Name:  fotoğraf.jpg
Views: 1979
Size:  70.7 KB

Name:  fotoğraf (2).jpg
Views: 2608
Size:  70.9 KB

Daha sonra içerisine tamamı organik maddelerden oluşan dikim harcımıza(leonardit,perlit,torf,iyi yanmış ahır gübresi)
Name:  fotoğraf (14).jpg
Views: 3004
Size:  70.8 KB

EM-A (etkin mikroorganizma) spreyleyip harcı karıştırdık.
Name:  fotoğraf (13).jpg
Views: 1684
Size:  63.1 KB

Organik maddeyi 5-10 cm toprak ile örttükten sonra 1-2 gr. sim derma açık köke temas edecek şekilde yaydık.Sim dermanın amacı:
http://www.simbiyotek.com/SimDerma.pdf
Name:  fotoğraf (10).jpg
Views: 1744
Size:  72.1 KB

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 14:26   #4172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
,,,, arazimin eğimli olması böyle olunca da su hep aşağıda birikiyor ,,,,.
ben sorunu şöyle cözdüm, su aşagıya kacıp sonda 3 bar oluyordu, ara vana koydum az kapatarak cıkan su ile vanadan gecebilen dengelendiginde sorun çozüldü, bağzı sıralarda 2 ara vanaya ihtiac oldu.(arazı degişken egimli)

Eklenen Resimler

cetiner ve ladikli beğendi.

Düzenleyen karabuz : 01-10-2013 saat 14:31 Neden: harf
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 14:39   #4173
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
nogal mikoriza ve boltex

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksoy17 Mesajı Göster
Sayın orkide 01, logal ve faydalı mantar konusunda yardımınıza ihtiyacım olacak bu konuda yardımlarınızı bekliyorum,Üçretlerini ptt den hemen çıkarayım saygılarımla aksoy 17.
sayın aksoy 17
Benim nogal ve mikoriza satışıyla ilgili ticari bir satışım yoktur almak isteyenlere telefon numarası verebilirim bir arkadaşımız daha yeni 3 set getirtdi(nogal,mikoriza,t22,viformone)her setin içinde bu dört karışım bulunmaktadır.dördünün toplamı 328 tldir,12 litre suya karıştırılıp yaklaşık 500 adet fidan için kullanılmaktadır.İşlevleri şunlardır
nogal=kök kanserine karşı
mikoriza=Bitkinin çok hızlı gelişimini sağlayan faydalı mantar
T22=mantari hastalıklara etkili
viformone=bitkinin hormonel gelişimini düzenleyen etken bir madde
Ben yeni bahçe kuracak arkadaşlara bunları öneriyorum bu fiyatlar bu günün fiyatları(daha bugün görüştüm)yeni fiyatlar değişirse ne olur bilemem.tel=Burcu hanım 05335529048(firma bioglobal).Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 14:49   #4174
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

devam edelim...
Name:  fotoğraf (8).jpg
Views: 1616
Size:  71.9 KB

Nogal kullanımı
Name:  fotoğraf (5).jpg
Views: 1726
Size:  71.8 KB

Name:  fotoğraf (4).jpg
Views: 2149
Size:  71.4 KB

Name:  fotoğraf (1).jpg
Views: 1616
Size:  73.5 KB

Eski 01-10-2013, 15:06   #4175
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bir iki ağacımdaki kurumaları bu nedene bağlıyorum, bir iki ağacımda ise rahatsızlık devam ediyor, sorun çözmede faydası olacaksa bende kullanmak isterim, temini konusunda araştırma yapmadım nereden temin edebiliriz ya da sizde varmı.
Sayın lilium
Bu bahsettiğim kirece karşı etkili bir maddeymiş benim satışla ilgili hiç bir alakam yok sadece kurdurduğum danışmanlığını yaptığım bahçelere bunu öneriyorum.Yılda bir defa kullanılarak çok etkili sonuçlar alınıyormuş.Yeni dikimlerde açılan 1 metrelik çukurlarada bol suyla verilecek 30-35 gr lık uygulamanın isabetli olacagı tavsiyesinde bulundu.Daha detaylı açıklamayı kendisinden öğrenebilirsiniz.Size kendisinin telefonunu veriyorum tel=05325216747 özler bey, tarım market MERSİN.Saygılarımla.

Lilium, kamkat38 ve 44baba beğendi.
Eski 01-10-2013, 16:50   #4176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Mayıs ayında benimde tek sıra idi baktık her sulamada bir sağa bir sola yapıyoruz uğraşlı iş dedik 2 sıra yapalım toplamda 3600 metre boru kullanmışız sizin sanırım 15 kilometreyi bulur 40 top boru yapar x 88 tl = 3600 tl bingo
(aslında 16'lık yerine 20'lik kullanılsa ileride değiştirilmemiş olur çünkü ağaçlar büyüdükçe su isteği artacak, altay cevizi değil ki bizimkiler 3 yaşından sonra suyu keselim

Kırmızı basınçlı memeler 1 saatte 70 litre su verebiliyor 16 milimetre çapındaki borular için uygun olan
Yeşil basınçlı memeler 1 saatte 140 litre su veriyor 20 milimetre çapındaki borular için uygun olan

Bendekiler kırmızı olanlardan ileride yeşile döneceğiz ya da delik sayısını arttıracağız

Sulamayı ben her 10 günde bir yerine haftada bir yaptım biraz sık ama ben 5 saat yerine 2 saat ya da 3 saat çalıştırdım oranlarımız hemen hemen aynı.
Sayın aviator34,biz 300 metrelik toplar halinde olan damlama borularından kullanıyoruz.Tek sıra olduğu için 10 bin metre almıştık ama diğer sıra için de 10 bin metre almamız gerekicek.Aslında bu hortumların kendinden delikli (50cm'de bir) olanları var,sanırım onlardan alıcam.Böylece durmadan her yıl delik delip katif takmak zorunda kalmam.Artık her yerine damlasa da olur,fidanlar yeterince kök yaptı.

Anladığım kadarıyla siz daha kısa sürede aynı suyu akıtmış oluyorsunuz.Tek farkı bizim 5 saat damladıysa,sizin 2 saat damlamış ama miktar aynı.

Benim kullandığım katifler ayarsız,standart olarak damlıyorlar.Yani,eğimli arazinin alçak yerinde de,yüksek yerinde de aynı su akıyor.Bu konuda bir sıkıntı yaşamadık.Sadece,borularda kalan su,durdurduktan sonra alçaklara damlıyor o kadar.

ladikli beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 17:48   #4177
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Sayın. Formullaone en iyisi biz bayramda hem tanışıp bayramlaşalım hem de güçlerimizi birleştirip voltranı oluşturalım.sizin ağacınız benden çok daha fazla o yüzden kardeş bahçe ben olayım.

formullaone ve doğa64 beğendi.
Eski 01-10-2013, 20:30   #4178
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Mantar ve kükürt etkileşimine dikkat edilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

Kükürtün varlığı mantarın yok olşuna sebep olablir mi acaba?

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 21:37   #4179
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
arkadaşlar bende sulama konusunda bir çok yol denedim.kilometrelerce boru doğradım.düğme fıskıye, basınç ayarlı damlatıcı,fıskiye,damlama borusunu ağaç çevresinde dolaştırma gibi.ama bunların hiç birinden damlama hariç randıman alamadım damlama iyi oluyor ama çok çabuk tıkanıyor suyu çok iyi filtrelemek gerekiyor.bundan önceki sulama sistemim ana borudan 20 lik boruyla çıkış yapıp ağaç hizalarında boruyu kesip araya bir T atıp 16 lık damlama borusunu T ye takıp ağacın yaşına göre uzunluğunu ayarlayıp ağacın çevresinde dolaştırıyordum.
yeni bahçemde ana borudan çıkışlara filtre taktım sağlı sollu 25 lik boruları sıra sonlarına kadar çektim ağaç hızalarında boruya sadece küçük bir delik açarak resimde görülen kırmızı parça ile çıkış alarak 16 lık damlama borularını ağaç çevresinde dolandırdım.arazim meyilli olduğu halde sistem iyi çalışıyor.
bence damlama borularını sağlı sollu döşemek maliyeti yükseltir.birde tıkanmaya başlarsa tamamını yenilemek zahmetli ve maliyetli olur.benim sistemde sadece tıkanan ağacınkini değiştirmek yeterli olur.ayrıca ağacın yaşına göre dolandıracağınız boruyuda ayarlayabilirsiniz.

ladikli beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 21:44   #4180
Ağaçsever

44baba's Avatar

sulama sistemim

[attach]Name:  2013-09-12-1334.jpg
Views: 1685
Size:  77.7 KB[/attach]

Eklenen Resimler

tiryaki ve ladikli beğendi.
Eski 02-10-2013, 09:31   #4181
Ağaçsever

mikoriza ve kükürt

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ism Mesajı Göster
Mantar ve kükürt etkileşimine dikkat edilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

Kükürtün varlığı mantarın yok olşuna sebep olablir mi acaba?
sayın ism
Kükürt ve mikorizanın etkileşiminde(beraber kullanımında)bitki açısından hiç bir sıkıntı yoktur.Çukurova üniversitesinde kükürtün bitkinin fosfor alımıyla ilgili soya ve mısır üzerine yapılan araştırmada mikorizayla birlikte kullanılmış olması hiç bir tereddüte yer vermemektedir.Saygılarımla.

mtarslan beğendi.
Eski 02-10-2013, 11:43   #4182
Ağaçsever

Tescil aşamasında olan çok verimli yerli bir ceviz çeşidimiz.Topraktan ilk çıktığında 4 adet ceviziyle meydana gelen bu yerli çeşitimiz(dört adet cevizin 3 tanesini büyütmüştür)yapılan inceleme sonucu değerleri çok uygun olduğu için tescili yapılmak üzere çalışmalar sürmektedir.Bu ceviz baharın chandlerden sonra uyanıp chandlerden evvel hasat olmaktadır.Benim bahçemde adaptasyon çalışması için 9 çeşit ceviz bulunmaktadır bir çeşitte bundan oluşmaktadır(1400 rakım).Diğer önemli bir özelliği hiç erkek çiçek çıkarmadığı halde(bulunduğu bölgede hiç ceviz ağacı yok) iyi bir meyve tutumu olması ve yüksek yandal verimine sahip olmasıdır.Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2013, 12:20   #4183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Sayın orkide01 bahsettiğiniz ceviz çeşidi Prof.Dr. Yaşar AKÇA beyin çalışmalarını yürüttüğü çeşitmi? Yoksa başka bir çeşit mi? İnşallah vatanımıza milletimize hayırlı olur.

himmetvermez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 12:32   #4184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
[attach]Eklenti 445640[/attach]
Sayın 44baba,

2 nolu resimde fidan diplerinde göllenme var gibi görüyorum bu uygulama fidanın gelişimi için hiçte uygun değil.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 13:12   #4185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Sayın orkide logal ve diğer tavsiye ettiğiniz gübreleri ben şuanda yani ekim ayında kullanabilirmiyim yalnız şu anda bahçedeki mevcut fidanlarımda kullanmak istiyorum bu konuda değerli fikirlerinize çok ihtiyacım olacak.

Arkadaşım bahsettiğin fidanları nasıl temin edeceğimi ve rakımımız 200 m bu bölgedeki bahçemize dikebilirmiyiz. siz bu ceviz çeşidini öneriyorsanız hiçbir şekilde güven sorunum olmaz, ama bu fidanlardan mutlaka bahçemde olmasını istiyorum. Fidan konusundada acil yardımına ihtiyacım var. aksoy17

aksoy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 13:18   #4186
Ağaçsever

Sayın orkide mutlaka telefonla görüşmek istiyorum. Bir sakıncası yoksa telefonunuzu özelden gönderebilirmisiniz. Saygılarımla... aksoy17

Eski 02-10-2013, 14:53   #4187
Ağaçsever

sayın aksoy17
chandler ceviz bahçesini nasıl oluşturdum konulu 214 nolu mesaja bakıp beni arayabilirsiniz

Eski 02-10-2013, 15:09   #4188
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
nogall ve sim derma tüplü fidanlarda kullanılabilirmi.Başka bir sorumda Çukur doldurulurken yanmış hayvan gübresi oranını nasıl ayarlamamız gerekiyor mesela 1 kürek hayvan gübresine 5 kürek toprak yeterlimi sonra fidanları yakmayalım.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 15:52   #4189
Ağaçsever

Sayın orkide sayfayıda söylermisiniz arıyorum bulamıyorum.
AKSOY 17.

Eski 02-10-2013, 15:53   #4190
Ağaçsever

Değerli arkadaşlar
sorularınıza yazıyla cevap vermek biraz zaman alıyor onun için telefon ile görüşmek daha iyi oluyor çünki konu içinden başka bir konu çıkıyor,özelinize cevap atmayı okadar uğraşmama rağmen beceremedim ama en kısa zamanda öğreneceğim onun için çok ta etik olmamasına rağmen benim için bir sakıncası yok beni aramak isteyen 05382422565 nolu telefonu arayabilir.Saygilarımla.

Eski 02-10-2013, 16:19   #4191
Ağaçsever

nogal ve sim derma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
nogall ve sim derma tüplü fidanlarda kullanılabilirmi.Başka bir sorumda Çukur doldurulurken yanmış hayvan gübresi oranını nasıl ayarlamamız gerekiyor mesela 1 kürek hayvan gübresine 5 kürek toprak yeterlimi sonra fidanları yakmayalım.
sayın acemi cevizci
nogal sadece çıplak köklü fidanlarda kullanılır.sim derma mikrobiyal bir gübredir onun için toprağa karıştırarak istediğin zaman kullanabilirsin.yanmış hayvan gübresini ise 3 kürek toprak 1 kürek yanmış gübrenin karışımı isabetli olur yanmış gübre zaten karışımı ne olursa olsun fidan köküne zararı yoktur.karışımda hayvan gübresi bitki için degerli makro ve iz elementler ile bol miktarda organik madde olduğundan aynı zamanda toprağı gevşettiği için rahat bir kök çalışması olacagından bitki büyümesine önemli ölçüde katkısı olur.Toprak yapısında tın ve kum oranı nedir bilmiyorum ama bu karışımda birazda kum olursa kök daha iyi ilerleme sağlar.Saygılarımla.

ykaya194 beğendi.
Eski 02-10-2013, 17:30   #4192
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himmetvermez Mesajı Göster
Sayın orkide01 bahsettiğiniz ceviz çeşidi Prof.Dr. Yaşar AKÇA beyin çalışmalarını yürüttüğü çeşitmi? Yoksa başka bir çeşit mi? İnşallah vatanımıza milletimize hayırlı olur.
Sayın himmetvermaz bu ceviz başka bir fidancı arkadaşımızda yaşar hocanın geliştirdiği çeşit değil tescili onaylandıktan sonra duyurulacaktır.Saygılarımla.

Eski 02-10-2013, 17:37   #4193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
sn chandler altay ceviz sayfasına yazmadığım için buradan sormak istedim.Altay ceviz sayfasında paylaştığınız 485-487 nolu mesajdaki fotoğraflar nerede çekildi.Birde acemi ceviz nikli arkadaş 1300 rakım kütahyada chandler olumu diyor konyada 1300 rakımdaki chandlerlerin verimi nasıl.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 18:35   #4194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
arkadaşlar bende sulama konusunda bir çok yol denedim.kilometrelerce boru doğradım.düğme fıskıye, basınç ayarlı damlatıcı,fıskiye,damlama borusunu ağaç çevresinde dolaştırma gibi.ama bunların hiç birinden damlama hariç randıman alamadım damlama iyi oluyor ama çok çabuk tıkanıyor suyu çok iyi filtrelemek gerekiyor.bundan önceki sulama sistemim ana borudan 20 lik boruyla çıkış yapıp ağaç hizalarında boruyu kesip araya bir T atıp 16 lık damlama borusunu T ye takıp ağacın yaşına göre uzunluğunu ayarlayıp ağacın çevresinde dolaştırıyordum.
yeni bahçemde ana borudan çıkışlara filtre taktım sağlı sollu 25 lik boruları sıra sonlarına kadar çektim ağaç hızalarında boruya sadece küçük bir delik açarak resimde görülen kırmızı parça ile çıkış alarak 16 lık damlama borularını ağaç çevresinde dolandırdım.arazim meyilli olduğu halde sistem iyi çalışıyor.
bence damlama borularını sağlı sollu döşemek maliyeti yükseltir.birde tıkanmaya başlarsa tamamını yenilemek zahmetli ve maliyetli olur.benim sistemde sadece tıkanan ağacınkini değiştirmek yeterli olur.ayrıca ağacın yaşına göre dolandıracağınız boruyuda ayarlayabilirsiniz.
Sayın 44baba, Sizin bahçeniz Malatya'nın neresinde? Bir de bahçeyi hangi çeşitten oluşturdunuz? Ben de Hekimhan'da bir bahçe kurmayı planlıyorum ama rakım yüksek. 1600 civarı. O yüzden seçeneklerim sınırlı. Bahçe kuaracağım tarla epey meyilli. Siz damlama sistemini kime kurdurdunuz? Çeşit ve damlama sistemi konusunda önerilerinizi bekliyorum.

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 21:34   #4195
Ağaçsever

44baba's Avatar

evet farkındayım .bu dikim hatasından kaynaklandı.dikimde tüm çabalarıma rağmen başında bulunamadığım fidanlar derin dikilmiş.fidanlar yeni olduğu için şu an birşey yapmıyorum.baharda aşı noktalarına kadar toprak dolduracağım.
uyarınız için teşekkürler.

Eski 02-10-2013, 22:21   #4196
Ağaçsever

44baba's Avatar

sayın ilsa44 benim bahçe darendede rakım 1350.bahçem maraş18 45ad,sütyemez1 10 ad,chandler 20 ad.franguette 2 ad.kaman1 10 ad ,altay 20 ad,bilecik 1 ad,şebin 1 ad .şen1 1 ad,fernor 1 ad franguette 1 ad ve 150 kadar tohumdan diktiğim fidanlardan oluşuyor.
çeşit konusunda terettüd yaşıyorsan sana tavsiyem tohum dik arayada maraş 18,şebin,fernor gibi yüksek rakımda yetişen fidanları dikip gözlemle hangisi bölgene uyum sağlarsa onu aşıyla çoğaltırsın.
damlama sistemini ben yaptım.daha sonra bu konuda fotoğraflarla yardımcı olurum.kolay gelsin

İSOCAN ve ilsa44 beğendi.
Eski 03-10-2013, 07:17   #4197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
sayın ilsa44 benim bahçe darendede rakım 1350.bahçem maraş18 45ad,sütyemez1 10 ad,chandler 20 ad.franguette 2 ad.kaman1 10 ad ,altay 20 ad,bilecik 1 ad,şebin 1 ad .şen1 1 ad,fernor 1 ad franguette 1 ad ve 150 kadar tohumdan diktiğim fidanlardan oluşuyor.
çeşit konusunda terettüd yaşıyorsan sana tavsiyem tohum dik arayada maraş 18,şebin,fernor gibi yüksek rakımda yetişen fidanları dikip gözlemle hangisi bölgene uyum sağlarsa onu aşıyla çoğaltırsın.
damlama sistemini ben yaptım.daha sonra bu konuda fotoğraflarla yardımcı olurum.kolay gelsin
Tavsiyelerin benim de aklıma yattı. Teşekkürler 44baba.

arif göçmen beğendi.
ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 10:02   #4198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster

Resimler 2009 yaz döneminde dikilen Şebin Ağaçlarına aittir.Ağaç başı 5kg. kuru kabuklu ceviz alınmıştır. Lütfen Chandler,pedro ve fernor derken defalarca düşünelim. Cevizi sulamassan,çapalamassan,bordo bulamacı atmassan,mantar mücadelesi yapmassan şebin ile diğer yerli ırklar ne versin bizlere...Vede cevizlerin yüzde 99 oranında içi doludur.İç oranı da yüzde 65 tir. Antep fıstığı kadar da lezzetlidir. Güzel ülkemin güzel ilçesi Şebinkarahisar a sevgi ve saygılarımı sunarım.
Bu ağaçlar 4 yaşında olamaz en az 7 yaşında gibi geliyor bana .

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 10:06   #4199
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Sim derma kullanılabilir ama
Nogal'ın kök ve kılcal damarlara direkt temas edip kaplaması gerekiyor.
Nogall® siteden bakabilir ya da bu numaraları arayıp 0242 243 47 40 - 0 242 243 47 13 bilgi alabilirsiniz.
(satıcı olur ama diyor kalıyor ...

Eski 03-10-2013, 13:02   #4200
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Forum dostları önümüzdeki 3 gün iç ege,göller yöresi ve iç anadoluda don riski görülüyor.Yeni dikilmiş veya çeşit değişimi yapılmış chandler fidanlarımıza zarar verme olasılığı yüksek.2010 yılı 10 ekimde benim 50 adet fidanım bu şekilde kurudu.Bugün mesai bitiminde ben bahçeme giderek CROPAID ile ilaçlamayı düşünüyorum.İlk defa deneyeceğim umarım faydası olur.Hatırlatmak istedim.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024