agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2013, 08:43   #4231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Eksi 2 de acaba en çok hangi çeşitler zarar gördü acaba.Chandler için iyi bir sınav olduğu kanısındayım.

sedatkso beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 09:16   #4232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
2012 yılı gerçekleşen donlar ilk donlar kasım ayının 15 inde olmuş yani bu yılla arasında 41 gün var

Eklenen Resimler

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 09:26   #4233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum necip bey fidanların yapraklarını bezdirmiş diyebilirim siz bahçeye gittinizmi nasıl özellilke uç sürgünlerine baktınızmı
arif hocam saygılar

bizim burada eksi derece son iki günde olmadı bahçede termometrem var minumum ve maksimum değerleri hafızasına alıyor.

en düşük + 2,8 olmuş eksi dereceleri görmedik inşaallah kasım ortasına kadarda görmeyiz.

yapraklarda ve fidanlarda herhangi bir zararlanma allaha şükür şimdilik yok..

Eski 06-10-2013, 10:26   #4234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın ncp 1963 okadar özelden mesaj attım hiç cevap vermediniz.Bilmeden bir kusurmu işledik acaba.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 13:34   #4235
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Biz ağustostan sonra su vermeyiniz derken
Ağustostan sonra su vermeyiniz dedim, bu demem 4 ekimde don olacak demek mi algılanıyor. Anlamak istemeyenlere söyleyecek bir şeyim yok.

Anlaşılmamış herhalde, ya da başka bir neden var, Anlamak isteyenlere daha açık yazayım, aynı bölgede ağustosta suyu kesenle eylülde ekimde suyu kesilen fidanların kış donlarından etkilenmeleri faklı olur, ağustosta suyu kesilenin ya hiç ya da daha az don etkisi olur. Eylülde ekimde suyu kesilen fidan daha çok etkilenir.

Don olayının çok erken ekimde olması (görülmesi) nadir görülen bir durum,
Su kesilmesiyle don olayının meydana gelmesindeki ara süre (gün) etkileme bakımından önemlidir, böyle erken beklenmeyen bir don durumunda her ikiside zarar görür, fakat suyu erken kesilenle geç kesilenin arasında zarar farkı da mutlaka farklı olur.

Lütfen söylemi çarpıtmayalım, yapılan hatalara mazeret aramayalım.

Konu açılmışken şunu da söyleyeyim,

Aldığım maillerde, ağustostan sonra su vermeyiniz bundan sonraki yağışlar yeterli olur diyorsunuz, peki bu yağışlarda aynı şey değil mi? ağaçlar yine sulanmıyor mu?

Aynı şey değil arkadaşlar, ağustostan sonra suyu kesilen fidana su daha az gider yavaş yavaş pişkinleşmeye başlar. Sularsanız, havaların sıcak gitmesinden dolayı fidana su daha hızlı gider bu da yeşil aksamın daha çok çalışmasına neden olur.

Yağmurların başlaması,

Yağmurlar ise aynı şey değildir, Yağmurların başlamasıyla da fidanlar sulanır fakat, yağmurların başlamasıyla havaların serinlemesi birazda olsa soğuması başlar, yağmurlarla fidan sulansa da havaların soğumasıyla fidana su yürümesi yavaşlar, fidana sıcak havardaki gibi su yürümesi olmaz olsa da daha az olur. ve dolayısıyla da kış donlarından etkilenmesi de daha az olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 14:30   #4236
Ağaç Dostu

ben eylülün 13 ünde son sulamayı yaptım. inşşaallah kasım ortasına kadar birdaha don olmazsa, ağustosta su verilenle benim eylüle kadar su verdiklerimi kıyaslar sonucu görürüz...

ekim ayının başlarında olan (-2 ve altı) donlardan, suyu ne zaman kesilirse kesilsin az veya çok etkilenmeden kurtulacak fidan olacağını sanmıyorum... ve hatta daha tam olgunlaşmamış gelecek yılın meyva gözlerinin bile etkilenmesi söz konusudur.. ( ben ne demiştim demek için henüz çok erken Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği bunun için seneye mayısı beklemek gerekli)

geçen yıl haziran sonu dikilen fidanların suyunu bende ağustosun ilk hafta sonu kesmiştim yeni dikilen henüz kök yapmamış fidanın suyunu erken kesince yaklaşık 280 adet kuruyan olarak bana döndü.. ve uyuma ( yapraklarını dökme) tarihide sitede kayıtlı Ceviz Cinsleri Arası Karşılaştırma sene ne zaman dökecekler bakalım göreceğiz..

seneye bu denen olabilir. daha erken suyu kesebilirim. kökler iyi kötü oluşmuş olacak. arda yeni dikilen olursa onları bir şekilde bağımsız sulayarak, diğerlerinin suyunu erken kesip daha az sürgün boyu yapmalarını sağlaya bilirim.

daha az sürgün boyunu başka yollarlada sağlamak mümkün değilmi ???

sulamayı erken kesmemizdeki amacımız daha olgun daha fazla odunlaşmış sürgünler elde edebilmek değilmi??

ağacı susuz bırakarak değilde besleme şeklini ve miktarlarını değiştirerek bu işi yapmak mümkün değilmi ??

sedatkso beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 06-10-2013 saat 22:04
Eski 06-10-2013, 17:17   #4237
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Sayın ncp 1963 okadar özelden mesaj attım hiç cevap vermediniz.Bilmeden bir kusurmu işledik acaba.

selam estafurullah öyle birşey yok hasattı falan derken yoğun geçti işin aslı inan bana bu gün ararım diye diye birkaç gün ötelendi.

ama telefonuna cevap vermiyorsun ...) telefonuna bakınca sonu 50 ile biten benim telefonum

Eski 06-10-2013, 18:10   #4238
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster

eki amacımız daha olgun daha fazla odunlaşmış sürgünler elde edebilmek değilmi??

ağacı susuz bırakarak değilde besleme şeklini ve miktarlarını değiştirerek bu işi yapmak mümkün değilmi ??
Sayın ncp1963,

Suyunu ağustos sonunda kesmek gerekir söylemi, tecrübelere dayanarak söylenen genel bir prensiptir ancak her bölgenin/bahçenin ayrı toprak yapısı vardır.
Örneğin; Geçirgen bir toprak yapısında olan bir bahçede suyu erken keserseniz, eylülde havalarında yağışsız geçmesi durumunda ağaç susuz kalarak zarar görür.

Killi bir toprak ise suyu erken kesmek gerekir, zira eylülde yağan yağışlarında etkisiyle sürgünlerin uzaması hızlanır ve bu yıl olduğu gibi ekim ayında gelecek donlara karşı ağaç tedbirini almamış olur.

Düzenleyen ykaya194 : 06-10-2013 saat 20:42
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 20:30   #4239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
suyun agustosta kesilmesi aynen dikim mesafesi gibi bişey yani kitapta şöyle yazıyor bak şu şöyle dedi... uygulamada ise herşey ortada ... suyun agustos 15 de kesilmesi ile eylülün başında kesilmesi arasında agaçların sürgünlerini olgunlaştırmasıyla ilgili cok fark gördüm ..tabi yinede herkes kendi bahçesinde neyaparsa yapar ben gördügümü yazayımda...

Lilium beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 20:44   #4240
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Bu konuda herşey iki iki daha dört eder gibi sade ve net değil bence. Sulamayı kestim gelişmesi durdu olgunlaştı **** kesmedim don vurdu dan çok bir çok faktör BİRLİKTE etkiliyor diye düşünüyorum Bahçemdeki aynı yaşta ve aynı cinste olan bir çok fidanda, aynı sulamayı, aynı gübrelemeyi ve aynı çapalamayı yaptığım halde bazı fidanların gelişmesi yaklaşık bir ay önce durdu olgunlaştı, bazıları hala son sürat gelişmeye devam ediyor...(geçen hafta itibariyle) (sulamayı eylül 15 de kestim bir yıllık fidanlardan dolayı)

ncp1963 ve orkide01 beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 21:05   #4241
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
yaz mevsimi içinde dikilen tüplü fidanların sulamasını ayrı değerlendirmek gerekmiyormu örneğin ben 15 ağustosta tüplü fidanlardan diktim.30 ağustosta sulamayı kesersem.yetiştiği ortamdam yüzlerce kilometre ilerde farklı bir iklimde o fidanın hali ne olur.

ncp1963, orkide01 ve hdoğan beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 22:13   #4242
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
yaz mevsimi içinde dikilen tüplü fidanların sulamasını ayrı değerlendirmek gerekmiyormu örneğin ben 15 ağustosta tüplü fidanlardan diktim.30 ağustosta sulamayı kesersem.yetiştiği ortamdam yüzlerce kilometre ilerde farklı bir iklimde o fidanın hali ne olur.
keserseniz aynı benim ağustosta su kesilmeliye inanıp yaptığım gibi olur 1400 fidandan yaklaşık 300 ü kurur

yeni dikilmiş fidanda heleki dilcikli aşılıysa kesinlikle korkmadan sulamaya devam edilmesi görüşündeyim.

dilcikli aşıda kalem bir yaşından büyük olduğu için sürgünü donsa bile kalemden tekrar sürecektir. göz aşılı olan için bir şey diyemem.

ikinci yıldan itibaren birazdaha erken sulamayı kesmekte zarar olacağını sanmıyorum. ama bu mutlaka toprak durumuna ve iklime bağlı olarak kişilerin kendi vereceği bir karardır.

Eski 06-10-2013, 22:30   #4243
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın ncp1963,

Suyunu ağustos sonunda kesmek gerekir söylemi, tecrübelere dayanarak söylenen genel bir prensiptir ancak her bölgenin/bahçenin ayrı toprak yapısı vardır.
Örneğin; Geçirgen bir toprak yapısında olan bir bahçede suyu erken keserseniz, eylülde havalarında yağışsız geçmesi durumunda ağaç susuz kalarak zarar görür.

Killi bir toprak ise suyu erken kesmek gerekir, zira eylülde yağan yağışlarında etkisiyle sürgünlerin uzaması hızlanır ve bu yıl olduğu gibi ekim ayında gelecek donlara karşı ağaç tedbirini almamış olur.
sayın ykaya size aynen katılıyorum ama eklemek istediğim bir şey var iç kesimlerde ağustos yarısından sonra sıcaklıklar düşer özellikle gece ısıları düşer toprakta su olsa bile gövdenin alımı azalmaya başlar.

ekteki resimlerde ağustos ayında biga ile mucur arasındaki gece ısılarına bakarsanız ne dediğim daha iyi anlaşılır.

üst resim biga alt resim kırşehir/mucur

Aslında aynı ağacı konuşuyoruz ama herkes kendi iklim ve toprak şartlarını baz aldığı için bazı şeylerde çatışıyoruz. sizinde dediğiniz gibi toprak şartları ve iklim şartları uygulamaları değiştiriyor.

Eklenen Resimler

ermana beğendi.
Eski 06-10-2013, 23:41   #4244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
Yararlı bilgiler verilmiş 150 metreye 60 mtre bir araziye ceviz planlayan (ekonomik hic bir beklentim yok ) biri olarak tek tek mesajları okuyorum. Ancak bir çok sorum havada kalıyor. Bakalim ne olacak herkese kolaylıkla r dilerim bilgilerini paylaşan arkadaslara teşekkür ler.

omer6626 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 09:39   #4245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 Mesajı Göster
Sayın 44baba, Sizin bahçeniz Malatya'nın neresinde? Bir de bahçeyi hangi çeşitten oluşturdunuz? Ben de Hekimhan'da bir bahçe kurmayı planlıyorum ama rakım yüksek. 1600 civarı. O yüzden seçeneklerim sınırlı. Bahçe kuaracağım tarla epey meyilli. Siz damlama sistemini kime kurdurdunuz? Çeşit ve damlama sistemi konusunda önerilerinizi bekliyorum.
damlama sulamanın önüne filitre koyarsanız damlama sulama tıkanmaz

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 09:42   #4246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster

Resimler 2009 yaz döneminde dikilen Şebin Ağaçlarına aittir.Ağaç başı 5kg. kuru kabuklu ceviz alınmıştır. Lütfen Chandler,pedro ve fernor derken defalarca düşünelim. Cevizi sulamassan,çapalamassan,bordo bulamacı atmassan,mantar mücadelesi yapmassan şebin ile diğer yerli ırklar ne versin bizlere...Vede cevizlerin yüzde 99 oranında içi doludur.İç oranı da yüzde 65 tir. Antep fıstığı kadar da lezzetlidir. Güzel ülkemin güzel ilçesi Şebinkarahisar a sevgi ve saygılarımı sunarım.
çok doğru katılıyorum size TEBRİKLER

kamkat38 ve Hamdi Ayhan beğendi.
Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 10:05   #4247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın ykaya size aynen katılıyorum ama eklemek istediğim bir şey var iç kesimlerde ağustos yarısından sonra sıcaklıklar düşer özellikle gece ısıları düşer toprakta su olsa bile gövdenin alımı azalmaya başlar.

ekteki resimlerde ağustos ayında biga ile mucur arasındaki gece ısılarına bakarsanız ne dediğim daha iyi anlaşılır.

üst resim biga alt resim kırşehir/mucur

Aslında aynı ağacı konuşuyoruz ama herkes kendi iklim ve toprak şartlarını baz aldığı için bazı şeylerde çatışıyoruz. sizinde dediğiniz gibi toprak şartları ve iklim şartları uygulamaları değiştiriyor.

Evet doğrudur, sulamanın ne zaman kesileceğine karar vermeden önce, toprak yapısına ilaveten iklim şartlarınıda dikkate almak gerekir.

ncp1963 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 15:06   #4248
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Tabikide Ağustos ortası ile eylül başı arasında özellikle iklimi sert olan yerlerde sulama kesilmeli ve dokuların sertleştirilmesine ( pişkinleşme) çalışılmalıdır. Bu bilgi aynı şekilde Kaliforniya üniversitesinin yayınlarında da var. Ancak suyu kesem zamanı bölgeden bölgeye vede tarladan tarlaya değişebilir. Burada (yeni dikilmiş fidanlar hariç) Mevsime ve bölgeye bağlı olarak Agustos 15 ile Eylül 15 arası demek sanırım daha doğru. Birde Agustos 15 te fidan neden dikersiniz ki dikin Ekim de daha iyi olur.
Birşey daha paylaşayım yine Kaliforniya Üniversitesinin yayınında derki suyu kestin ve büyüme durduysa ve eğer yağmurda yağmadıysa Ekim ayında bir su daha ver ki bitki yeterli nişasta depolaması yapabilsin.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 19:49   #4249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
en uygun dikım zamanı ekim ayı mıdır kasım ayına geç kalmış olurmuyum. birde aşılı fidanların ederi nedir kaman **** fernor cinsi. Bir kaç yeri aradım arada 2 katı fark olanlar var. Ucuza kaçıp kandırılmak **** kazıklanmak istemiyorum fiyatlarla ilgili bilgileri olan yazarsa sevinirim satıcılarda özel mesajla ulaşablirler.

omer6626 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 12:03   #4250
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
Burada bulunan bilgisi ve belgesi olan bütün arkadaslara teşekkür ederim .Benim de irili ufaklı 50 adet karışık çeşitlerde ceviz bahçem bulunmakta ,ancak ikindin den sonra üç beş agacım güneş almıo , ikindine kadar almış olduğu güneş yeterli olurmu .bu güneş almıyan fidanların ileri de meyve verimi nasıl olur .Şimdiden teşekkürler

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 13:19   #4251
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın chandler cevizlerimizi kışa hazırlarken yapılan uç budaması hakkında bilgilendirirmisiniz.Mümkün ise resim veya fotoğraf ile.Chandler cevizlerde yine sonbahar erken donlarına yakalandık.İyi çalışmalar.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 14:39   #4252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Biz uç alma yaptırmıyoruz.Sadece eğer soğuktan etkilenen(don zararı) kısım varsa uçlarda onu aldırıyoruz yoksa zarar aşağı doğru ilerliyor. Ancak sizin sorunuzdan anladığım uç alıp büyümeyi durdurmak sanırım. Buda yapılabilir biz uygulamıyoruz.

Sadece chandler da değil diğer çeşitlerde de sonbahar donuna yakalandık ancak 2 sene önceki kadar uzun sürmediği için bizim bölgemizde fazla sorun yok. Hatta en sert don olan yerlere de sorduk (meteoroloji -7 diyor) sadece yaprak dökme ve uçlarda zarar var. Ekim donunda da o kadar olur..

sedatkso beğendi.
chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 18:00   #4253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2013
chandler ceviz dikimi

Saygıdeğer arkadaşlar sizlere bir sorum olacak ordu da 10 dönümlük bir arazim 600 m. rakımında arazi düzgün buraya chandler cinsi ceviz dikmeyi düşünüyorum karadenizde yağış düzenlidir erken don fazala görülmez temmuz ağustos kurak aylardır sizce chandler benim için uygunmudur cevaplayanlanlara şimdiden teşekkürler

dogged Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 23:05   #4254
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın dodged,
Bence uygun ve verimli bir çeşit şuan için başka çeşit arayışına girmenize gerek yok.

gokselcetin beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 06:10   #4255
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogged Mesajı Göster
Saygıdeğer arkadaşlar sizlere bir sorum olacak ordu da 10 dönümlük bir arazim 600 m. rakımında arazi düzgün buraya chandler cinsi ceviz dikmeyi düşünüyorum karadenizde yağış düzenlidir erken don fazala görülmez temmuz ağustos kurak aylardır sizce chandler benim için uygunmudur cevaplayanlanlara şimdiden teşekkürler
sayın dodged
Sizin bölgenize en uygun ceviz çeşiti fernor diyebilirim.Karadeniz sahil kesimin vejatasyon süresi boyunca etkin hava sıcaklıkları diğer bölgelerden daha düşüktür
bunu en iyi tolere edebilecek çeşitte fernordur.Ama ben chandler ekmek istiyorum derseniz en azından yarısını chandler yarısını fernor ekmenizi tavsiye ederim.Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 11:19   #4256
Yeni Üye

bilgi için teşekkürler fernoru çok araştırmadım ama dediğiniz mantıklı görünüyor

Eski 14-10-2013, 21:07   #4257
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogged Mesajı Göster
bilgi için teşekkürler fernoru çok araştırmadım ama dediğiniz mantıklı görünüyor
Sayın dodged,
Bulunduğunuz yerin son 20 yıla ait sıcaklık değerlerini incelerseniz size hangi çeşidi dikmeniz konusunda çok yardımcı olacaktır kanaatindeyim.
Tokat ile aynı rakıma sahip bir yerdesiniz ve bulunduğunuz yer belki de bölge olarak buradan da ılıman bir yer olabilir. (2012 kışı Tokatta - 22 dereceyi gördük) Chandler cevizi tokata uyum sağlamış ve rakım olarak daha düşük olan niksar ilçesinde çok verimli olan bir çeşittir. (Tokat ve niksar arasında rakım farkı olsa da sıcaklık değerleri 2-3 derece fark ediyor, Tokat rakım 640-niksar rakım 350)
Niksarın 450-500 rakımlı bir köyünde chandler cevizinin bu sene çok verimli olduğunu gördüm. (Bu yıl kış olmadı belki bu bir ölçüt değildir ama daha önce de foruma yazmıştım çeşit değiştirme aşısı yapılmış hiç sulanmamış, hiç budanmamış kaderine terkedilmiş, 3 yıllık aşılı ve 2012 kışını da yaşayan bir ağaç)Ayrıca erken donların olmadığı bir bölgede, bence vejatasyon (büyüme dönemi) süresinde yani nisan,mayıs,haziran,temmuz,ağustos,eylül aylarında (sonuçta cevizden yani tek bir türden,aynı familyadan bahsediyoruz) Chandler gelişmezse (büyüme göstermezse) fernor da gelişme göstermez ve dolayısı ile meyveye yatmaz. Bildiğim Fernor cevizinin yüksek rakımlara dikilme sebebinin vejatasyon zamanında yüksek bölgelerde uyumaya geçtiği değil, erken ilkbahar donlarından ve erken sonbahar donlarından korunduğudur. Bütün kaynaklarda geçen bilgi budur. Ayrıca Türkiye zone haritasını da incelerseniz bulunduğunuz bölgenin tokat'a oranla daha ılıman olduğunu göreceksiniz.
Acizane düşüncem budur.
Lütfen yanlışım varsa düzeltin.
Tabi ki karar sizin.
Saygılarımla.

gokselcetin ve hdoğan beğendi.

Düzenleyen gökhan07 : 14-10-2013 saat 21:48
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2013, 12:23   #4258
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Çorum'un 7 bin nüfuslu Oğuzlar İlçesi sakinleri ceviz üretimi ve fidan satışıyla geçiniyor.

...
Oğuzlar'daki ceviz ağaçlarının mobilya yapımında da önemli olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Ali Uyanık, yaklaşık 60 yıl önce ceviz ağaçlarının yok olma noktasına geldiğini söyledi. Uyanık, ilçede kalan bir ceviz ağacından fidan ve aşılama yapıldığını söyleyerek, "1960 ve 1970'li yıllarda uygulanan yanlış politikalar sonucu, ceviz ağaçlarımız, ihraç edilmek ve mobilya üretiminde kullanılmak üzere kesilerek yok olmakla karşı karşıya kaldı. Sayılı ağaçlar kalmış. Bir tanesi öyle bir ağaçtır ki Oğuzlar'ımız bu gününü ve yarınlarını bu ağaca borçludur. Halkımız bu ağaçtan aldığı aşı kalemleri ile fidanlarla, mevcut ceviz ağaçlarını aşılayarak tüm ilçeyi kuşatmıştır. İlçe halkı kesilmesine izin verilmeyen bu ağaç sayesinde geçimini sağlamaktadır" diye konuştu.

İlçede üretilen cevizin adının 2010 yılında 'Oğuzlar 77' olarak tescil edildiğini belirten Başkan Ali Uyanık, "Ülkemizdeki en küçük coğrafi alana sahip olan ilçelerden biriyiz. Ancak, ceviz üretiminin yüzde 6'sını karşılıyoruz. İlçemiz ceviz ticaretinde söz sahibidir ve ceviz borsası konumundadır. 2004 yılında Yalova Atatürk Bahçe Bitkileri Enstitüsü'ne müracaat ederek, 6 yıllık bir çalışmanın sonucunda, 'Ali Ağanın Oğlunun Cevizi' diye bilinen ceviz çeşidimizi 'Oğuzlar 77 adıyla' sertifikalandırarak literatüre girmesini sağladık" dedi.

2016 HEDEFİ 1 MİLYON FİDAN

2012 yılında 100 bin fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Uyanık, şunları kaydetti:

"2016 yılı için hedefimiz 1 milyon fidanı toprakla buluşturmak. Bugün ilçemizde bin 500 ton olan ceviz üretimini 2023 yılına kadar 9-10 bin tona çıkararak 140-150 milyon TL getiri cevizden, 25-30 milyon getiri de fidandan hedeflemekteyiz. Bir o kadar ekonomiyi de ceviz ticareti ve yan ürünlerden ve turizmden elde etmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Oğuzlar'ımız ve Oğuzlar 77 ceviz çeşidi marka olma yolunda da çok önemli mesafeler almıştır."

Geçimlerini ceviz ile sağlıyorlar - Gerçek Gündem

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2013, 20:33   #4259
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostlarım tüm müslumanların mübarek kurban bayramılarını kutlat nice mutlu saglıklı bayramlar diler herkesin ceviz kadar uzun saglıklı yaşamasını yüce rabbimden dilerim.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 01:44   #4260
Yeni Üye

Sayın Gökhan Bey bilginiz için çok teşekkürler rakım tokatla aynı biz zaten niksara komşuyuz ordu nun kumru ilçesi. *** bu bölgeye uyum sağlar ve iyi bir verim alırım şuan bizde her yer fındık eğer cevizde verim alabilirsek diğer çifçilrerede örnek olacak ve ceviz konusunda bir ilerleme sağlayacağımızı umuyorum

gökhan07 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024