agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2012, 22:21   #2731
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Unhappy

Çamtepe ve goksal'a teşekkürler. Yarın işbaşı ; her bir çukura ust toprakla karışık keçi gübresi , bir miktar Leonardit, biraz kukurt, az birazda 18-46 işlem tamam. Yemek tarifi gibi oldu

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 15:55   #2732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
tohumdan

Öncelikle herkesin kurban ve Cumhuriyet bayramlarını kutlarım.

Tohumdan ekeceğim tohumlukları 1000 adet Pedro olarak belirledim ve bu hafta temin ettim. Planım her çanağa 2 tane olacak şekilde yerleştirmek. 2013 Ağustos da Chandler olarak aşılamak niyetindeyim.

- Tohumları ekimden önce hangi ortamda ve sıcaklıkta korumam gerekiyor ve nasıl ekmem gerekiyor anlatırsanız çok sevinirim.
- Tohumları çukura yerleştirirken birbirine yakın olsa sorun olur mu, çünkü bunlardan bir tanesini 2013 ağustos ayında göz aşısı sırasında yerinden taşıyacağım.
- Toprak hazırlığı koyacağım çukurlar için nasıl olmalı ? Yanmış hayvan gübresi bulamıyorum yerine önereceğiniz gübre nedir ve ekimden ne kadar önce hazırlamalıyım ?

İlginize teşekkür eder saygılarımı sunarım.

mrduran beğendi.
vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 19:54   #2733
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vasces Mesajı Göster

Tohumdan ekeceğim tohumlukları 1000 adet Pedro olarak belirledim ve bu hafta temin ettim. Planım her çanağa 2 tane olacak şekilde yerleştirmek.
Neden pedro olarak belirlediniz. Tohum olarak çetin ceviz kullanabilirsiniz. İlla cins bir cevizi anaç olarak kullanacaksanız niçin chandlerı düşünmediniz?
Herbir çukura koyacağınız ceviz adedi minimum 3 olmalı diye düşünüyorum.

Eski 27-10-2012, 20:14   #2734
Ağaç Dostu

Alıntı:
- Tohumları ekimden önce hangi ortamda ve sıcaklıkta korumam gerekiyor ve nasıl ekmem gerekiyor anlatırsanız çok sevinirim.
Ben hasat ettikten sonra herbirini tek tek tartıp buzdolabına koydum. Bu işlem doğrumu tartışılır . Çünkü daha önce ektiğim çetin cevizleri pazardan alıp ektim ve %98 tutma oranı yakaladım. Ekerken cevizlerin kesişim yerinin yukarı dolayısıyla yanaklarının yana bakması gerekiyor. Toprağa 5 cm gömseniz yeterli olur.

Halil Önen ve mrduran beğendi.
Eski 28-10-2012, 10:08   #2735
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
Herkese iyi bayramlar.
Arkadaşlar benim chandler fidanlardan biri ilkbaharda gibi ceviz yapmış çiçeği burnunda ceviz var şuan üstünde bu normalmidir.

eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 12:05   #2736
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Merhaba arkadaşlar; bayramınız kutlu olsun. Mesajları tek tek okumaya çalışıyorum. Merak ettiğim bir konu var, henüz cevabını bulamadım.

Ben tohumdan çöğür edlde edip aşılama yapmak istiyorum. Bu amaçla memleketimden (tokat) ceviz tohumları getirtiyorum bir hafta içinde elimde olacak. (İstanbul'dayım). Gelen tohumları saksıya mı diksem yoksa siyah torbalara mı diksem karar veremedim.

Çöğürler min. 2 yıl saksıda **** torbada kalacaklar. sonrasında köye götürüp dikeceğim.

Bu nedenle siyah torba mı almalıyım yoksa saksı mı? Hangisi daha uygun olur. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

browland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 17:07   #2737
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
Herkese iyi bayramlar.
Arkadaşlar benim chandler fidanlardan biri ilkbaharda gibi ceviz yapmış çiçeği burnunda ceviz var şuan üstünde bu normalmidir.
Chandler ilginç bir çeşit. Benim fidanlarda da var misket kadar cevizlerden. Meyveleri koparıp alınız, fidanın gücünü almasın.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 17:13   #2738
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Siyah torbalar fidan üreticiliğinde ucuz saksı görevi görmesi için kullanılır. Sayıdan bahsetmemişsiniz, eğer gücünüz varsa büyük ve derin saksı kullanırsınız. Saksınızın büyüklüğü ölçüsünde fidanlarınız büyür. Ufak tüpte (siyah torbada) bırakırsanız boyları 30-40 cm'yi geçmez. Bence 2 yıl uzun süre, niye 2 yıl beklemek istiyorsunuz? ya da neden dikeceğiniz bölgede direkt toprakla buluşturmuyorsunuz o tohumları?

Ağacın yaşı nihai olarak dikileceği toprakla buluştuğunda sayılmaya başlar.

Sn. Safranlı tohumdan dikim fikrinin ateşli savunucusu, sanırım o çok daha güzel yönlendirecektir.

Eski 28-10-2012, 17:19   #2739
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
- Tohumları çukura yerleştirirken birbirine yakın olsa sorun olur mu, çünkü bunlardan bir tanesini 2013 ağustos ayında göz aşısı sırasında yerinden taşıyacağım.
- Toprak hazırlığı koyacağım çukurlar için nasıl olmalı ? Yanmış hayvan gübresi bulamıyorum yerine önereceğiniz gübre nedir ve ekimden ne kadar önce hazırlamalıyım ?
Sn vasces

Şu başlığı okumanızda fayda var. Sebahattin Bey ve Mine Hanım'ın bir tartışması da konuyu çok zenginleştirmiş.
Cevizin Çoğaltılması

Yanmış hayvan gübresi bulamıyorum da ne demek?
Gübre Bitki Bakımı & Besini Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da

Eski 28-10-2012, 19:35   #2740
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Siyah torbalar fidan üreticiliğinde ucuz saksı görevi görmesi için kullanılır. Sayıdan bahsetmemişsiniz, eğer gücünüz varsa büyük ve derin saksı kullanırsınız. Saksınızın büyüklüğü ölçüsünde fidanlarınız büyür. Ufak tüpte (siyah torbada) bırakırsanız boyları 30-40 cm'yi geçmez. Bence 2 yıl uzun süre, niye 2 yıl beklemek istiyorsunuz? ya da neden dikeceğiniz bölgede direkt toprakla buluşturmuyorsunuz o tohumları?

Ağacın yaşı nihai olarak dikileceği toprakla buluştuğunda sayılmaya başlar.

Sn. Safranlı tohumdan dikim fikrinin ateşli savunucusu, sanırım o çok daha güzel yönlendirecektir.
Cevap için teşekkürler, sayı olarak 30 - 40 civarı. Maalesef o kadar sayıdaki fidan için evimin önünde yer yok. Ancak bir kaç tane dikebilirim. Derin saksıyı ara ara alabilirim artık. Bu ayki harcama kotamı doldurdum. (bayram nedeniyle bütçeyi aşıyorum)

Süre olarak 2 yıl dememin nedeni birinci yılın sonunda aşılama yapmayı öğrenmek. Aşıların tutmasının ardından dikimleri gerçekleştireceğim. Ayrıca 2 yıl sonra kalıcı yerlerine diktiğimde büyük olasılıkla bende oraya taşınmayı düşünüyorum.

Eski 29-10-2012, 09:06   #2741
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Nerede kalmıştık

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 09:58   #2742
Ağaç Dostu

tebrikler

Alıntı:

Tohumdan ekeceğim tohumlukları 1000 adet Pedro olarak belirledim ve bu hafta temin ettim. Planım her çanağa 2 tane olacak şekilde yerleştirmek. 2013 Ağustos da Chandler olarak aşılamak niyetindeyim.
Öncelikle tebrikler

özel bir ortam istemez serin kuru bir yerde durabilir
ekim işini kasım sonundan subat başına kadar yapabilirsiniz yanlız ocak (çukur)başına 4 **** 5 adet tohum ekiniz en iyi büyüye iki adedini bırakır ve iyi büyürse agustosta aşılarsınız

- Tohumları çukura yerleştirirken birbirine yakın olsa sorun olur mu, çünkü bunlardan bir tanesini 2013 ağustos ayında göz aşısı sırasında yerinden taşıyacağım.işte burada sorun var yaz ortasında fidanı asla taşıyamazsınız sadece aşıya gelebilir
sürgün yaparsa baharda taşınabilir

[COLOR="Blue"]doğal gübresiz olamaz
mutlak bulunmalııdr
derin çukurları pamuk gibi yumuşatıp bolça gübresini (tahlile göre)eklersiniz
leonarditte çok güzel olur
kompost çok güzel olur
ne kadar bol olursa o kadar iyi olur
tabi yanmış olmalı[
topragı elinize aldığınızda mis gibi kokusu ve helva gibi dağılıyorsa vede dilinden anladığınızda tohum ekimine hazırdır
bu aylarda tüm hazırlıkler için çok çlışmak gerekir
derin sürüm vb. konular zaten halledilmelidir/COLOR]
İlginize teşekkür eder saygılarımı sunarım.
kolaylıklar dilerim

Eski 29-10-2012, 10:10   #2743
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Nerede kalmıştık
2 yıl gibi bir süre içerisinde ceviz yetiştiriciliğini incelesemde son 6 ay içersinde yoğunluk gösterdim. Site içerisinde yer alan yazıların tamamını okudum neredeyse. Gözüme çarpan bazı durumlar var.

İnternette çok fazla bilgi kirliliği var. Çiftçimiz sağdan soldan duyduğu bilgilerle tarım yapıyor. Okuma alışkanlığımız neredeyse yok gibi. Okusak da pek umursamıyoruz gibi. son 2 yılda öğrendiklerimden daha fazlasını buradan öğrendim. Gerçekten çok emek veren insanlarımız var bu sitede.

Öğrendiklerimi göz önüne alırsam.

- En iyi ceviz kendi yetiştireceğim ceviz olacak.
- En verimli ceviz kendi bölgemde yetişen cevizlerden elde edeceğim çöğürlere yapacağım aşılama sonrası oluşacak.
- En iyi bakım bölgemin rüzgar ve iklim şartlarına göre oluşturacağım bakım programı ile olacak.
- En iyi sulama toprağımın suya ihtiyacı kadar olanla sağlanacak.
- En iyi dikim şekli tam karar veremesem de ilk 7 - 8 yıl için küçük bahçeler için 7x3,5 sonrasında 1 sıranın alınmasıyla 7x7 metodu olacak.
- En iyi kalem aşısını yalova araştırma enstitüsünden kendim alacağım aşı kalemleri olacak
- En iyi ceviz yetiştirme her bir ağaca isim vererek kayıt tutulması ile olacak

Başlangıç olarak;

Tokattan hasat sonrası cevizlerden sipariş verdim hafta içi elimde olacak. 22 cm siyah torbalara çimlenme amaçlı dikeceğim. Sonrasında derin saksılara alacağım. 1 yıl sonra göz aşısı ya da dilcikli aşı yaparak hem aşılama yapmayı öğrenmek hemde yetişen fdelerin doğru aşılandığını kendim bilmek istiyorum. Sonrasında fideleri Tokat ta dikmek istiyorum. Eğer o olmazsa tanıdıkların bahçelerine dikeceğim büyüme dönemlerini incelemek için.

Bir işi iyi yapabilmek için o iş hakkında mutlaka yeterli bir bilgi, kaynak ve tecrübeye ihtiyacım olacak. Aksi durum bir kaç yıllık emeğimin hüsranla sonuçlanmasına neden olacaktır.

Sn. Safranlı başlangıç olarak siyah torbalar dikip çöğür elde etmem uygun mudur. düşüncelerinizi bekliyorum.

Eski 29-10-2012, 13:54   #2744
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sitede 7x3.5 önerenlerin sayısının önermeyenlerden az olduğunu düşünüyorum. Lütfen dönmeyelim o tartışmalara, şu tartışmaları tekrar bir okuyabilir misiniz?
Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Eski 29-10-2012, 15:21   #2745
Ağaç Dostu

Öğrendiklerimi göz önüne alırsam.

- En iyi ceviz kendi yetiştireceğim ceviz olacak.
- En verimli ceviz kendi bölgemde yetişen cevizlerden elde edeceğim çöğürlere yapacağım aşılama sonrası oluşacak.
- En iyi bakım bölgemin rüzgar ve iklim şartlarına göre oluşturacağım bakım programı ile olacak.
- En iyi sulama toprağımın suya ihtiyacı kadar olanla sağlanacak.
- En iyi dikim şekli tam karar veremesem de ilk 7 - 8 yıl için küçük bahçeler için 7x3,5 sonrasında 1 sıranın alınmasıyla 7x7 metodu olacak.
- En iyi kalem aşısını yalova araştırma enstitüsünden kendim alacağım aşı kalemleri olacak
- En iyi ceviz yetiştirme her bir ağaca isim vererek kayıt tutulması ile olacak

Başlangıç olarak;

Tokattan hasat sonrası cevizlerden sipariş verdim hafta içi elimde olacak. 22 cm siyah torbalara çimlenme amaçlı dikeceğim. Sonrasında derin saksılara alacağım. 1 yıl sonra göz aşısı ya da dilcikli aşı yaparak hem aşılama yapmayı öğrenmek hemde yetişen fdelerin doğru aşılandığını kendim bilmek istiyorum. Sonrasında fideleri Tokat ta dikmek istiyorum. Eğer o olmazsa tanıdıkların bahçelerine dikeceğim büyüme dönemlerini incelemek için.

Bir işi iyi yapabilmek için o iş hakkında mutlaka yeterli bir bilgi, kaynak ve tecrübeye ihtiyacım olacak. Aksi durum bir kaç yıllık emeğimin hüsranla sonuçlanmasına neden olacaktır.

Sn. Safranlı başlangıç olarak siyah torbalar dikip çöğür elde etmem uygun mudur. düşüncelerinizi bekliyorum.[/QUOTE]

Sizler ev tipi küçük hobi maksatlı veya dogamıza hizmet maksatlı gönüllü fidan çogaltmak mı istiyorsunuz...????
şayet hobi amaçlı ise siyah poşetler küçük gelir
on kiloluk tenekeler olabilir
şayet profesyonel bahçe kuracaksanız
yerinde yani bahçenizde direk tohumu uygun aralıklarda ekmelisiniz
benim bahçem 8x8
8x7 de olabilir

Eski 29-10-2012, 15:21   #2746
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Neden pedro olarak belirlediniz. Tohum olarak çetin ceviz kullanabilirsiniz. İlla cins bir cevizi anaç olarak kullanacaksanız niçin chandlerı düşünmediniz?
Herbir çukura koyacağınız ceviz adedi minimum 3 olmalı diye düşünüyorum.
Sayın Juglandales,

aslında anacın çeşidinin çok önemli olmadığını düşünmüştüm. 300 adet pedro çeşidi olan 8 yaşında ortalama verimi 47-50 KG arasında değişen bir amcadan aldım. Nasıl olsa chandler la aşılayacağım diye düşündüm bilemiyorum bir hata mı var sizce ?

Eski 29-10-2012, 15:25   #2747
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn vasces

Şu başlığı okumanızda fayda var. Sebahattin Bey ve Mine Hanım'ın bir tartışması da konuyu çok zenginleştirmiş.
Cevizin Çoğaltılması

Yanmış hayvan gübresi bulamıyorum da ne demek?
Gübre Bitki Bakımı & Besini Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da
Sayın Çamtepe linkler için teşekkür ederim. 3200 adet ceviz, 200 adet elma için şehirdışından temin sıkıntısı olabilir. Kendi bölgemizde uzun süre beklemiş bulamıyorum demek istemiştim.

İlginize teşekkür ederim.

Eski 29-10-2012, 21:20   #2748
Yeni Üye

Alıntı:

Sizler ev tipi küçük hobi maksatlı veya dogamıza hizmet maksatlı gönüllü fidan çogaltmak mı istiyorsunuz...????
şayet hobi amaçlı ise siyah poşetler küçük gelir
on kiloluk tenekeler olabilir
şayet profesyonel bahçe kuracaksanız
yerinde yani bahçenizde direk tohumu uygun aralıklarda ekmelisiniz
benim bahçem 8x8
8x7 de olabilir
Sn. Safranlı cevap için öncelikle teşekkür ederim.

Ben İstanbul'da oturuyorum şuan. 2 - 3 yıl sonra Tokat'a yerleşeceğim. Açık öğretim tarım okuyorum. Düşündüğüm hobi amaçlı değil profesyonelce bir yatırım olacak.

Tabi yatırımı köyüme yapmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında ceviz hakkında gerekli teknik donanımı ve tecrübeyi edinmek niyetindeyim.

30 - 40 tane evimin önündeki küçük bahçemde fidan yetiştirmek istiyorum. Çöğür elde edip aşılamayı öğrenmek istiyorum. Aşılamadan sonra fidanları ya köyüme dikeceğim ya da burada uygun bir yer bulabilirsem dikeceğim.

Teneke kutuları bulmaya çalışacağım. Fidanlar en az 1 yıl burada kalacaklar.

Alıntı:
Sitede 7x3.5 önerenlerin sayısının önermeyenlerden az olduğunu düşünüyorum. Lütfen dönmeyelim o tartışmalara, şu tartışmaları tekrar bir okuyabilir misiniz?
Sn Çamtepe bahsettiğiniz konuyu baştan sonuna kadar okudum. Çok yararlı bilgiler var. Tercih edeceğim cins chandler veya fernor karşılaştırma ve araştırmalarım devam ediyor. Dikim aralığı olarak 7 x 7 tercihim. 7x3,5 budama konusunda detaylı bilgi edinebilirsem yapacağım. Zira 7x3,5 ve 8x 4 gibi çit dikimlerde budama çok önem arz ediyor. Eğer budama doğru yapılmaz ise 6 yılda ağaç araları kapanır.

Eski 31-10-2012, 21:40   #2749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Ceviz budamayla ilgili soru sormuştum.
Bi arkadaşımızın gönderdiği linkteki videoyu daha öncede izlemiştim.
Anlayamadığım nokta şu! Videoda anlatılan budama elma ağacının budaması.
1----ceviz ağacı budanırken elma,armut vs.meyva fidanlarının budanması gibimi olur(modifiye dal bırakılıp ağaçta katlar oluşturulması şeklindemi ?)
2----sayın lilium'un ceviz budama videolarınıda izledim oldukça bilgilendirici olmasına rağmen 1-2 yaşındaki fidanlara yönelik budama örneklerini içeren video varmı izleyebileceğim.
Teşekkürler.

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 23:41   #2750
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Juglandales,

aslında anacın çeşidinin çok önemli olmadığını düşünmüştüm. 300 adet pedro çeşidi olan 8 yaşında ortalama verimi 47-50 KG arasında değişen bir amcadan aldım. Nasıl olsa chandler la aşılayacağım diye düşündüm bilemiyorum bir hata mı var sizce ?
Sayın vasces yanlış anlamayın ben bir hata oldugundan değil yalnızca bu konuda bilgi alma amaçlı sorguladım. Chandler anaca chandlerı aşılamak uyum acısından daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Eski 01-11-2012, 07:37   #2751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Sayın vasces yanlış anlamayın ben bir hata oldugundan değil yalnızca bu konuda bilgi alma amaçlı sorguladım. Chandler anaca chandlerı aşılamak uyum acısından daha iyi olabilir diye düşünüyorum.
arkadaşlar selamlar

anaç olarak bölgenizde yetişen ağaç yapısı kuvvetli ( bu kök yapısının gücüne işarettir) bölgenizi tanıyan, bilen, adapte olmuş cevizleri kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır..

aşılamayı istediğiniz cins ile sonradan bu anaca yapabilirsiniz.. anacın ne cins olduğu sizin üstüne yapacağınız aşıya engel değildir, veya daha iyi olmaz

anacın kök yapısını, aşının üst yapısını kullanacağınızı hiç bir zaman unutmayın

ilerleyen yıllarda anaç ağacınızın kök kısmını oluştururken aşı noktasından sonrası ağacınızın üst kısmını oluşturacak alt besleyecek üst verim verecek

işte sadece bu sebepten anaçlarınızı bölgenize adapte olmuş ceviz ağaçlarından seçin ama mutlaka ağacın yapısına dikkat edin güçlü olmalı. meyva verimine değil taç yapısına bakın

Düzenleyen ncp1963 : 02-11-2012 saat 12:41
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 08:50   #2752
Ağaç Dostu

Sayın ncp1963 çok güzel ifade etmişsiniz

Eski 01-11-2012, 12:00   #2753
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
arkadaşlar selamlar

anaç olarak bölgenizde yetişen ağaç yapısı kuvvetli ( bu kök yapısının gücüne işarettir) bölgenizi tanıyan, bilen, adapte olmuş cevizleri kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır..

aşılamayı istediğiniz cins ile sonradan bu anaca yapbilirsiniz.. anacın ne cins olduğu sizin üstüne yapacağınız aşıya engel değildir, veya daha iyi olmaz

anacın kök yapısını, aşının üst yapısını kullanacağınızı hiç bir zaman unutmayın

ilerleyen yıllarda anaç ağacınızın kök kısmını oluştururken aşı noktasından sonrası ağacınızın üst kısmını oluşturacak alt besleyecek üst verim verecek

işte sadece bu sebepten anaçlarınızı bölgenize adapte olmuş ceviz ağaçlarından seçin ama mutlaka ağacın yapısına dikkat edin güçlü olmalı. meyva verimine değil taç yapısına bakın
Sayın ncp1963 bizi bu konuda aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Eski 02-11-2012, 14:54   #2754
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
Tozlayıcı konusun da bilginize ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum.bahçem 3 dönüm .bahcem de 13 adet chetler cinsi var .tozlayıcı olarak da 1 adet frengutte var .fakat bu chentler ceşitleri 3 dönüm yerin hemen hemen her yerin de var anlıyacagınız karısık biçimdeler .tozlayıcı çeşite en uzaktakiyle arasın da 30 **** 35 mt mesafe bulunmaktadır .1.si tozlayıcı yeterlimi 2. si uzaklık mesafesi ne kadar olmalı .100 m ye kadar tozlar diyen de var .şimdiden teşekkür ederim .

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 15:12   #2755
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vizyon_78 Mesajı Göster
Tozlayıcı konusun da bilginize ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum.bahçem 3 dönüm .bahcem de 13 adet chetler cinsi var .tozlayıcı olarak da 1 adet frengutte var .fakat bu chentler ceşitleri 3 dönüm yerin hemen hemen her yerin de var anlıyacagınız karısık biçimdeler .tozlayıcı çeşite en uzaktakiyle arasın da 30 **** 35 mt mesafe bulunmaktadır .1.si tozlayıcı yeterlimi 2. si uzaklık mesafesi ne kadar olmalı .100 m ye kadar tozlar diyen de var .şimdiden teşekkür ederim .
Bence gerek mesafe gerekse tozlayıcı sayısı yeterlidir.

Eski 02-11-2012, 16:54   #2756
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
tozlayıcı olarak fernette dikmelimiyim?

Selam Arkadaşlar;
330 ağaçlık bahçemi 15 ekimde diktim ve 310 chandler + 20 franquette kullandım.

Franquette ağacı olan arkadaşlar en erken erkek çicek oluşumunu kaç yaşında gördüklerini belirtibilirlermi?

Sayın lilliumun aşağıdaki yorumu kafamı karıştırdı. Erken ürün alabilmek için 5 kadar fernette dikmelimiyim sizce?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Böyle bir cevap bekliyordum.

Tahminimde yanılmamışım, emin olmak için sormuştum.

Budamanın verim üzerinde tabi ki, etkileri var fakat dozlama verimde daha önemli,

Franguette chandlerin dozlayıcısı olarak tescil edilmiştir bu bir gerçek, franguette büyük bir taç yaptığı konusunda bilgilerde var fakat franguette'nin geç erkek çiçek açar gibi bilgiler ya gizlenmekte ya da buna az değinilmekte.

Franguette yedi yaşından önce erkek çiçek göstermiyor, sizin bahçenizde budama yanlışlığından ziyade dozlanma sorunu var, erkek çiçek olmayınca dişi çiçeklerde dozlanamıyor ve dolayısıyla meyva da az oluyor. O nedenle çok defalar bu konuyu dile getirmeye çalışmışımdır, ve chandlere dozlayıcı olarak fernetteyi önermişimdir, (asıl dozlayıcısı cisko'dur)

Fernette hem daha küçük bir taç yapısı hem çiçekte kalma süresi daha uzun hem erken çiçeğe yatma özelliği ile dozlayıcı olarak fernette tercih edilmelidir.

Zeyno waffle beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 20:49   #2757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2012
şu chandler den doğru düzgün hasat yapan yok mu herkes ağacının güzel geliştiğinden bahsediyo yok tozlayıcı yok soğuk vurması yok çiçekleri attığım ilaçtan döküldü vs vs hep sorun hep sorun

DENİZLİDEN20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 12:48   #2758
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Dün bereket tv yol boyu proğramında çorum oğuzlar da yetiştirilen oğuzlar77 cevizi anlatılıyordu..ilk defa bu çeşidi duyuyorum ve şaşırdım,nette biraz araştırdım çok verimli bir çeşide benziyor birkaç tane resim gördüm:altına, bunlar pedro değil mi diye yazdım,resimleri ekleyen kişi oğuzlar77 olduğunu yazmış.eğer doğruysa böyle verimli yerli çeşit varken yabancı çeşitler neden bu kadar şişiriliyor,bunlardan hiç bahsedilmiyor anlamıyorum..yanlış anlaşılmasın yabancı çeşitleri kötülemek için söylemiyorum ama,sanki hep yabancı çeşide yönlendirme yapılıyor..
büğün herkez cevizi toptan 7-10tlden sattığını söylüyor.oğuzlar77 ise 15-16tlden satılıyormuş ve türkiye ceviz borsası da oğuzlardaymış.iç kalitesi ve tadı da çok güzelmiş,ben her hafta pazardan 15 tlden ceviz alıyorum tadı tuzu yok.geçen hafta köy cevizi tatlı olur diye 6tlden aldım,çok küçük tam kurutamamışlar bide kırarken ceviz kıracağı kırıldı..kilosu 16 ya geldi yine)
biraz önce de tvdeki proğrama katılan arkadaşla görüştüm.oğuzlar77yi hiç duymadığımı söyleyince çok şaşırdı..cevizle ilgili çok farklı şeyler öğrendim..ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar bence bu çeşitle de ilgilensin..iklimi uygun yerlere dikilebilecek en iyi çeşitlerden biri diye düşünüyorum..formda yetiştiren varsa da bilgilenmek isterim..
proğramda bu çeşitde budamaya gerek olmadığı(kuru dalların alınması ufak defek kesimler falan tabi olabilir)yılda 3-4 kez sulamanın yeterli olduğu,ilk yıldan itibaren meyve verdiği söylendi.
her gün farklı şeyler öğreniyorum,inşallah bahçemi de bu öğrendiklerimi uygulayarak kuracağım.

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 14:55   #2759
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Çorum bilgesine ait bir türdür sertifikalıdır.anaçak şuanda bir verim alan arkadaşa rastlamadım bir arkadaşım 700 adet bundan dikti sonucları beklemek gerek

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 15:04   #2760
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Dün bereket tv yol boyu proğramında çorum oğuzlar da yetiştirilen oğuzlar77 cevizi anlatılıyordu..ilk defa bu çeşidi duyuyorum ve şaşırdım,nette biraz araştırdım çok verimli bir çeşide benziyor birkaç tane resim gördüm:altına, bunlar pedro değil mi diye yazdım,resimleri ekleyen kişi oğuzlar77 olduğunu yazmış.eğer doğruysa böyle verimli yerli çeşit varken yabancı çeşitler neden bu kadar şişiriliyor,bunlardan hiç bahsedilmiyor anlamıyorum..yanlış anlaşılmasın yabancı çeşitleri kötülemek için söylemiyorum ama,sanki hep yabancı çeşide yönlendirme yapılıyor..
büğün herkez cevizi toptan 7-10tlden sattığını söylüyor.oğuzlar77 ise 15-16tlden satılıyormuş ve türkiye ceviz borsası da oğuzlardaymış.iç kalitesi ve tadı da çok güzelmiş,ben her hafta pazardan 15 tlden ceviz alıyorum tadı tuzu yok.geçen hafta köy cevizi tatlı olur diye 6tlden aldım,çok küçük tam kurutamamışlar bide kırarken ceviz kıracağı kırıldı..kilosu 16 ya geldi yine)
biraz önce de tvdeki proğrama katılan arkadaşla görüştüm.oğuzlar77yi hiç duymadığımı söyleyince çok şaşırdı..cevizle ilgili çok farklı şeyler öğrendim..ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar bence bu çeşitle de ilgilensin..iklimi uygun yerlere dikilebilecek en iyi çeşitlerden biri diye düşünüyorum..formda yetiştiren varsa da bilgilenmek isterim..
proğramda bu çeşitde budamaya gerek olmadığı(kuru dalların alınması ufak defek kesimler falan tabi olabilir)yılda 3-4 kez sulamanın yeterli olduğu,ilk yıldan itibaren meyve verdiği söylendi.
her gün farklı şeyler öğreniyorum,inşallah bahçemi de bu öğrendiklerimi uygulayarak kuracağım.
Öntescilde olan bir tür. Öğrenebildiğim kadarıyla yan dal verimi de olan nazı az bir yerli. Bana güzel göründü. Bir iki videoda salkım salkım cevizleri görünce iştaha geldim. En doğrusu bölgeden katılan bir üyenin görüşlerini beklemek olacak.

Safranlı beğendi.
suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024