agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2010, 12:29   #1231
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Bahçeme beklerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Çiçekteyken ilkbahar geç donları yakıyordu diyorsunuz, bir de 10.yılda 100 kg bir aldatmacadır diyorsunuz.
Şimdi ilkbahar geç donlar yakıyorsa bunun olamayacağını nasıl söylüyorsunuz.

Bölgeye iklime göre çeşit seçimi yapılmadığı sürece böyle yanıltıcı söylemlerde olacak .

Onuncu yılda 100 kilogram çok ta altatmaca gelmiyor, bu gibi söylemleri bende görünce okuyunca hadi canım dediğim çok olmuştur, bu söylem bölge çeşit toprak ve en iyi bakım koşulların da olabilir gibime geliyor.
Bölge çeşit iklim ve bakımlarına dikkat etmeden yapmışsak ve verimde alamıyorsak bu bir aldatmacadır demekte yanlış olur.

Bir arkadaşımla karşılaştık şikayetini söylüyor, sekiz sene oldu cevizleri ekeli daha bir tane ceviz alamadım dedi. nasıl olur sekiz sene olur da daha bir ceviz alamazsın dedim ve bir gün bahçesine gittim, ne göreyim bele kadar otların içerisinde ben ceviz ağaçı arıyorum ne bir sürüm ne bir bakım budama ne bir sulama ne bir ilaçlama hiç birşey yok ekmiş bırakmış.

Böyle bir bahçeden sekiz sene değil onsekiz sene de olsa verim alamazsınız.

Bu arkadaşım bu forumda deseki sekiz sene oldu verim alamadım bu bir altatmacadır derse tabi ki hepimizin şevki kırılır, nedenleri niçinleri bilinmeden araştırmadan söylenen sözlerde bilinmeden ve fark edemediğimiz bir altatmaca oluyor.
Sayın lilium bahçeme beklerim,bizim buralarda bir laf vardır diş karıştırmaya ot bulamama diye ,bahçemde diş karıştırmaya ot bulamazsınız.Ayrıca gelişigüzel bir dikim yapmadım tamamen ilçe tarım müdürlüğünün önerileri ile kurdum.Yazımda da endemik bitkilerden verim aldığımı belirttim.Bir kaç yıl sonra yörenin ürünlerinden daha çok verim alacağımı umuyorum.Keşke dediğiniz gibi olsa da 100 kg ürün alabilsem.Ama alamamış olmam dahi şevkimi kırmaz,sanırım yanlış anladınız.O resimler de benim yörenin ürünlerinden aşıladığım bir yaşlı aşılardır.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 13:54   #1232
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın kurtkus, cinsini bilmiyorum ama O aşılamış olduğunuz cevizlerden anladığım kadarıyla veriminden memnunsunuz, bölgeye iklime adapte olmuş bir çeşit olabilir, Şimdi, o cevizlerden on yıl sonra seksen yüz kilo ceviz alırsanız, yine bu bir altatmacadır diyecekmisiniz?

Sanırım ben yanlış anlaşıldım, cins, yöre, bölge, bakım, toprak, dozlanma, adaptasyon vs farklılıklarından verim alınmadığın da tüm bunlar doğruları yanlışları eksikleri varmı yokmu araştırması yapılmadan direk bu bir aldatmacadır denirse, yanlış olur derim.

"Bir arkadaşım" örneğinde de verdiğim gibi "sekiz yıl oldu verim alamadım"a benzer bir şey ortaya çıkar. Aslını araştırdığın zaman nedenlerini fark ettiğin zaman "sekiz yıl oldu verim alamadım" cümlesi de bir altatmaca olduğunu fark edersin. Nedenleri nicinleri konuşulmadan Bunu "sekiz yıl oldu verim alamadım" denirse kim olsa bunun cinsi iyi değil diye düşünür ve hemen cinsine bir kabahat buluruz.
Alıntı:
Ayrıca gelişigüzel bir dikim yapmadım tamamen ilçe tarım müdürlüğünün önerileri ile kurdum.
Dediğiniz ırkların verimleri de oldukça iyidir, Bu cinslerde verim alamamışsanız bu ya sizlerin bir şeyleri eksik yapmanızdır ya da tarım ilçenin sizleri yanlış yönlendirip iklime ve bölgeye uygun cinsleri ektirmemesidir.

Daha bir çok neden sayabiliriz ve bu gibi nedenlerden verim alamadığımız ya da az verim aldığımız zamanda bu bir aldatmacadır demekte bence çeşitlere biraz haksızlık yapmış olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 14:08   #1233
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Bütün araştırmalar 7 x 3,5 veya 8 x 4 'ün daha iyi verim verdiğini söylüyor.,
Daha iyi verim derken dönüm bazında daha çok verim mi, daha kaliteli verim mi? nasıl anlamalıyız.

Düzenleyen Lilium : 29-10-2010 saat 22:09 Neden: cümle düzeltme
Eski 29-10-2010, 16:31   #1234
Yeni Üye

gorkem708's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Alıntı:
Daha iyi verim derken dölüm bazında daha çok verim mi, daha kaliteli verim mi? nasıl anlamalıyız.
Sn lilium, sürekli dölüm kelimesini kullanmanizin sebebi nedir? Bizim bildigimiz alan birimi dönüm ümü kastediyorsunuz? Sizce dölüm nedir?

gorkem708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 21:38   #1235
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Daha iyi verim derken dölüm bazında daha çok verim mi, daha kaliteli verim mi? nasıl anlamalıyız.
Referans verdiğim 1980 çalışması dönüm başına alınan ürün miktarına göre daha verimli anlamında bir çalışma. Daha sonra yapılan çalışmalarda ise, kalitenin (renk, büyüklük, iç doluluğu vb) dikim aralığına göre değişmediği tespit edilmiş.

Devam eden tartışmaya katkı olması bakımından görüşlerim:

Verim açısından bakıldığında "dönüm başı verim" esas alınmalı, ağaç başına verim fazla anlamlı değil. Örneğin, ağaç başı verimde dünya rekoru Ukrayna'daki bir ceviz ağacında. Yanlış hatırlamıyorsam 700 kg. verdiği tespit edilmiş, ama Ukrayna'nın genel olarak cevizde verimli ve rekabetçi olduğu söylenmiyor uzmanlar tarafından.

ABD'de ortalama 10 yaşında ceviz ağaçlarından dönüm başına 800 kg elde edilebiliyor. Bunu 1 tonun üzerine zorlayan üreticiler de var. Ama eski cinsler, eski yöntemleri kullananlarda 500 kg elde edemeyenler de mevcut.

Bu verim işinin önemi şurada: Bu adamlar 800 kg/dönüm elde ederken, biz Türkiye'de 200-300 kg/dönüm bandında üretirsek, yatırım maliyetimiz ve bakım maliyetimiz onlardan biraz daha avantajlı olsa bile (bu tartışılacak ayrı bir konu) rekabet etmemiz mümkün olmaz. Biz bir hesap çıkarıp, "bize bu cevizin maliyeti 8 lira, en az 9'a satmalıyım" dediğimiz noktada, adamlar %40 gümrük vergisi ödeyen (?) ithalatçıya 7 liradan piyasaya mal verecek fiyatı sağlayıp, para kazanırlar. Üretmeliyiz, ama mutlaka verimli, kaliteli üretmeliyiz.

(Dip Not: Türkiye senede 30,000 ton civarı mal alarak, Kaliforniya cevizcilerinin en büyük dış müşterisi durumunda..)

Zeyno waffle beğendi.
ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 21:57   #1236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
konuyu tam takip edemedim ama bir ağactan 100 kg alindiği idda ediliyor sanırım.Eğer anaç yaşlı ise 40 -50 yas ve uzerine konan kalem 10 yasına geldiğinde normal dikilen 10 yaşlı agaclardan fazla verim verecektir.cunku gelisimi sonradan aşılanan agaca gore yavas kalacaktır.Birde toprak tahlili yaptıran cok fazal uretici yok egeer analizlerde ph degerleri 7.5-8 lerde ise zaten orada yuksek verimi bırakın normal verimden de soz etmeye gerek yok.Kimler analiz yaptırıyor buradakilerden?

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 22:21   #1237
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Referans verdiğim 1980 çalışması dönüm başına alınan ürün miktarına göre daha verimli anlamında bir çalışma. Daha sonra yapılan çalışmalarda ise, kalitenin (renk, büyüklük, iç doluluğu vb) dikim aralığına göre değişmediği tespit edilmiş.
Şimdi daha aydınlatıcı oldu, çit sisteminin 8x6 daha iyi olacağını yinede düşünmekteyim, fakat 8x8 olan ağaçlarımın başka bir şansı olmadığı için aralarına birer tane daha ekip 8x4 yapmaktan başka seçeneğim yok, amerikadaki çalışmalarda bunu destekliyorsa benim de başka seçeneğim yok zaten.

Sayın gorkem708, benimki dil alışkanlığı cümleyi düzelttim.

Eski 30-10-2010, 18:39   #1238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2010
Toros 1

Sayın Samsunlu55
Aşağıda Toros 1 cinsi 5 yaşında ağaç ve istemiş olduğunuz benim ağaçlarımdaki meyve gözünden bir foto var. Fotoğrafı iyi çekemedi elimde bu var sadece. Beş yaşındaki bu ağaçtan bu sene 20 kg meyve almışlar, ağacı gidip görmüştüm, hasat zamanı bildirmelerini istemiştim.
Name:  19052010082.jpg
Views: 3138
Size:  39.4 KB
Name:  11062010090.jpg
Views: 3687
Size:  73.4 KB

ainos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 19:22   #1239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2010
Mayıs başında çekmiş olduğum bir kaç foto. Son Foto Temmuz ayından. Ağaçlar 2 yaşında.
Name:  05052010068.jpg
Views: 4236
Size:  71.5 KB
Name:  05052010072.jpg
Views: 2957
Size:  71.5 KB
Name:  12072010113.jpg
Views: 4448
Size:  70.4 KB

ainos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 20:46   #1240
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. ahmettt, üstteki mesajlarında sn. ainos'un eklediği fotoğraflarda görünen cevizler Toros-1 çeşidi. Aşısız bir ağaçta 5 yaşında 20 kg meyve oluyor, 3 yaşında meyveye başlıyor. 5 yaşında 20 kilo çok iyi bakımın sonucu olsa da 5 yaşındaki bir ağacın 5 kilo meyve verdiği sitede belirtilmiş. Önceki sayfalara göz gezdiydiyseniz bu ceviz türünden bende 35 adet diktim. Ben o kadar erken bir verim beklemiyorum hem 1 yaşlı fidanlar cılız hemde sulama imkanları kısıtlı. Sizin bu cinsin aşısız oluşu ve verimi konusundaki görüşlerinizi almak isterim...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 22:20   #1241
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. ahmettt, üstteki mesajlarında sn. ainos'un eklediği fotoğraflarda görünen cevizler Toros-1 çeşidi. Aşısız bir ağaçta 5 yaşında 20 kg meyve oluyor, 3 yaşında meyveye başlıyor. 5 yaşında 20 kilo çok iyi bakımın sonucu olsa da 5 yaşındaki bir ağacın 5 kilo meyve verdiği sitede belirtilmiş. Önceki sayfalara göz gezdiydiyseniz bu ceviz türünden bende 35 adet diktim. Ben o kadar erken bir verim beklemiyorum hem 1 yaşlı fidanlar cılız hemde sulama imkanları kısıtlı. Sizin bu cinsin aşısız oluşu ve verimi konusundaki görüşlerinizi almak isterim...
Bu türü daha önce duydum, ama hakkında hiçbir pratik bilgim/çalışmam olmadı.

Verdiğiniz linkteki fizibilite çalışmasını inceledim, çok amatörce hazırlandığını (45 dönüm bahçeyi 22,000 dolara kuramazsınız, daha birçok gider kalemi olacaktır, bu ağaçların senelik bakım giderleri de gözönüne alınmamıştır vb) ve gerçeği yansıtmasının çok düşük ihtimal olduğunu söyleyebilirim. Zaten sitede fidanlıklarının da 1997 yılında faaliyete geçtiğini söylemişler, "10 yaşında 100 kilo meyve verir" gibi çok iddialı bir cümleyi 2010 senesinde söyleyebilecek kadar fazla ellerinde istatistik, birikim olduğunu da sanmıyorum.

Aşısız cinslerle aşılı cinslerde aynı verimi, aynı erken meyveye yatma performansını, aynı şekilde hastalıklara dayanıklı olmayı, toprak ve sulama şartlarına toleransı bir arada sağlamak çok çok zordur. Bu işler bu kadar kolay olsaydı, dünyadaki bütün üniversiteler ideal bir aşısız ceviz geliştirip, önümüze koymuştu bile. Ancak bu konuda şunu da kısaca belirteyim; ceviz diğer meyve türlerine kıyasla, özellikle anaç çeşitleri açısından, çalışmaların hala çok yoğun devam ettiği ve her otoritenin şu anda kullanılması gereken anaç anlamında hemfikir olmadığı (çoğunluk Anadolu cevizi (Juglans regia), bir kısım bunun J. Hindsii ile çaprazı olan Paradox, yeni gelişmeleri takip edenler ise Paradox'un bazı genetik negatif özelliklerini taşımayan yeni türevlerini öneriyorlar) bir cinstir.

Ben Toros-1 ve Sahil-1 cinslerini geliştirdiğini söyleyen firmanın, küçük çaplı bir mucizeyi gerçekleştirip, dediklerini yerine getirmesini hem bir Türk olarak, hem de bu fidanlara yatırım yapmış insanlarımız açısından yürekten dilerim, ama bilirsiniz, mucizeler çok ender olur..

ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 08:09   #1242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
ATILIM TOROS-1 adlı cinsimiz, soğuklama süresi yüksek bölgeler için tavsiye ettiğimiz bir cinsimizdir. Bu cins, verim itibariyle 1500 saat ve üstü yerler için tavsiye edilir. 3 üncü yılında ilk meyveleri görülmektedir. 5 inci sene ekonomik olacak şekilde verime başlar ki ağaç başına 5 kg ürün alınabilmektedir. Ürün hasılatı 6 ncı yıl 15 kg , 7 nci yıl 35 kg gibi her yıl bir önceki yılı katlayarak devam eder. 10 uncu yılda, 100kg/ağaç gibi bir ortalamaya ulaşır ki bu son derece yüksek bir ortalamadır. ( Türkiye deki ceviz ortalaması 35 kg/ağaç tır.) İç randımanı %63 civarındadır. (Türkiye deki iç randımanı ortalaması %35 civarındadır.) Yağ oranı %70, protein oranı ise %20 civarındadır. Kabuğu ince, elle kırılabilmekte ve içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır. Dünya klasmanında 1 inci sınıf iç ceviz “TÜM veya YARIM YANAK” cevizdir.

Meyve tutkunluğu, salkım şekilde olup her bir salkımda 8-10-12 adet ceviz bulunmaktadır. Kabuklu ceviz tane ebadı ortalama 32 mm dir. Periyodisite göstermez yani her yıl aynı ortalamalı verim alınabilmektedir. Bu cinsimiz -35 derece ile +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir.

ATILIM SAHİL-1 adlı cinsimiz ise yukarıdaki aynı özeliklere sahip olup, soğuklama süresi itibarı ile 600-1200 saat arası yerler için tavsiye edilir. Cinslerimizin en büyük özellikleri ise her ikisinin de APOMİKS olmasıdır. Bu cinsimiz de -15 dereceye ve +55 dereceye kadar zorlanmadan mukavemet göstermektedir. Fidanlarımız, kazık kökleri sağlam, plastik tüplerde satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da, toprak sıcaklığının +4 derecenin üstünde olduğu her zaman dikim yapılabilmektedir

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 09:46   #1243
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Daha önce bu firma ile telefonda görüştüm.Kendilerinden daha önce 5-6 sene önce yaptıkları ceviz bahçesi sahiplerinin telefonunu istedim.Gidip yerinde tespit için."Ama şuan yanımızda yok en kısa zamanda döneceğiz dediler" döneceklerdi. Bir yılı geçti dönen falan olmadı.Bir çok bahçe yapmışlar.Bir ikisinin telefonunu versinler gidip görelim.Bu firma avanosada geçen yıl yaptılar bakalım takipteyim.Bu yıl ikinci sene göreceğiz 2 sene sonra bu bilgileri aktarmaya çalışacağım.Ama şimdi kuracaklar için örnek görmek gerek.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 10:31   #1244
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Delinin teki bi kuyuya bir taş atmış....burada deli ben oluyorum arkadaşlar bir ağaçtan 100 kg verim diye bir cümle yazdım ve bu yaznın üstünden günler sonra bilgisayarımı açıyorum çokda güzel olmuş konu dallanmış budaklanmış ve güzel ,öğretici bir tartışma olmuş ,zaten bende bu bahsi geçen senede okumuştum 100 kg lık verim olayını aynı şekilde benim de firmaya bir mail ile soru sorma ve bazı bilgileri edinme şansım oldu fakat maillerimin hiç birine şimdiye kadar cevap alamadım demekki itibar edilmemesi gereken bir kuruluş(benim açımdan ,benim görüşümdür) Sayın ahmett beyin ceviz konusunda bizleri yalnız bırakmaması dilerklerimle...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 14:02   #1245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
merhaba,

çok kısa bir sorum olacak, bu ay sonunda ya da aralık içerisinde fidanları dikecez kısmetse...

diktikten sonra tavşan gibi zararlılar için, fidanın gövdesini 30 cm kadar kireç ile boyamak fidana zarar verir mi? ya da bu tip gövde zararlıları için genç fidanlara ne yapmak gerekir?

Düzenleyen WM1TR : 05-11-2010 saat 11:06 Neden: yazım düzeltildi
WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 14:19   #1246
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sayın WM1TR toprak tv nin reklamlarında ufak fidanların gövdelerine fotoğraf filmine benzeyen bişeyler sarıyorlardı acaba onların bir etkisi olabilirmi kemirgenlerden korumak için diyorlardı bir göz atın isterseniz...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 14:25   #1247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Kiraç nedir bilmiyorum (KİREÇ OLABİLİR Mİ?) ama ben fidanları ilk diktiğimiz gün (2009 KASIM) su bazlı boya ile boyamıştım.Hem soğuklar için hemde hayvan zararlısına karşı faydalı oldu.Ayrıca hiçbir zararınıda görmedim ve duymadım.

Zeyno waffle beğendi.
Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 23:41   #1248
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

80 dünümlük bir araziye ceviz bahçesi kurmayı pilanlıyoruz, yerin epey bir meyilli oluşu ve su sorunu endişelendiriyor sürüm, çapalama, damlama sistemi kurulumu (vs) ön bir fizibilite hazırlığı aşamasındayız, su sorununu çözebilirsek sanırım baharda fidanları ekebiliriz. Ve ilk etepta fidan temini konusunu bağlamakta yarar var. Chandler ekmeyi düşünüyoruz. 1500- 2000 fidan.

Fidan konusunda yardımcı olacak kişi ve ya kuruluşlar özelden yazabilirler.

Eski 05-11-2010, 11:08   #1249
Ağaçsever

@Çınarmunarı, kireç olacaktı. hatayı düzelttim.
su bazlı beyaz boya ile boyayacağım o zaman.
çok teşekkürler

Eski 05-11-2010, 11:34   #1250
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Cevizle ilgi edirne çekimleri bügün toprak tvde yine yayınlandı.Toprak tvnin sitesine koymalarıda sağlanabilse daha faydalı olur umarım.

Eski 09-11-2010, 11:19   #1251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2010
öncelikle herkese selamlarımı sunarım.siteye yeni kayıt oldum.
abilerim kardeşlerim bende bir ceviz sevdalısıyım.cevizci 33 hakkında ve noyan yıldıran bey hakkında burda bazı yazıları okudum ve başımdan geçenleri anlatmak istedim.ceviz için neredeyse iki yıldır ha o cins ha bu cins diye araştırmalar yapıp duruyorum kendi çapımda.birsürü mühendis abi ve işin uzmanıyım diyen arkadaşlarla görüştüm gerek yüz yüze gerek telde.ayrıca bizim burada tarım ilçe müdürlüğü il müdürlüğü, il ağaçlandırma müdürlüğü de dahil olmak üzere hepsi ile görüştüm şimdi diyeceğim o ki günün birinde bu CEVİZCİ 33 sitesini buldum netten tel açtım ama telesekretere konuştum yaklaşık 4-5 gün sonra bana dönüş yapıldı arayan cevizci 33 sitesinden noyan yıldıran bey di. kendisi ile görüştüm,bakınız çok samimiyim ki noyan beyin bana vermiş olduğu bilgiyi kimse vermedi. çoğu konuştuğum kişiler ilk önce yetiştirği cinsden yola çıktı şöyle fidanımız var şöyle allı şöyle ballı diye anlattılar bana. noyan beyle ilk konuşmamda bana sorduğu ilk sorular;toprak tahlili yaptırdınmı? yaptırdım dediğimde ilk önce rapordaki değerleri okumamı söyledi, okudum daha sonra tmm deyip şu soruları yöneltti. ilçenizin soğuklama saat süresini biliyormusun ? yükseliği nedir ? en fazla kaç derece soğuk görmüştür ? geç soğuklarda sıcaklık en fazla kaç derece düşmüştür ? bu soruları bana sordu bende bunları tam bilemediğim için öyle bi ön görüşme yaptık tamam deyip kapattım teli.daha sonra burda meteorolojide çalışan bi abimden bilgi edindim üç gün kadar sonra tekrar aradım kendisini ve bilgileri aktardım ama aradığımda şaşırdım niyemi çünki benim bulunduğum ilçenin bütün bilgilerini kendisi edinmişti.bana enterasan geldi ogün ki konuşmamızdan sonra araştırma yapmış, ben daha durumdan bahsetmeden benim ilçemin soğuklama saat sürelerini yazın gördüğü en düşük sıcaklığı yüksekliği hava şartlarını hepsini kendisi bilgi edinmiş şaşırdım.işte o ikinci konuşmamızda daha detaylı bilgiler verdi bana.bende bu bu iş için içinde bulunduğum karamsarlıkları ve sıkıntıları anlattım kendisine bizim buralar küçük yerler böyle bilir kişi bulması sıkıntılı net bi bilgiyi hiçbiyerden edinemediğimi anlattım kendisi de benim bu durumdaki çıkmazımı anlayınca bana ne dedi biliyormusunuz fidanı benden al **** alma önemli değil gelip senin arazini ve yapısını inceliycem ve yerinde görücem rahat ol dedi inanamadım,onbeş gün kadar sonra tel açtı geliş tarihini söyledi bana çünki benim için çok önemliydi arazinin yerinde görülmesi.mersin nereee amasya nere ve nasip kısmet olur ise iki gün sonra burada olacak kendisi.buradan kastamonuya geçeceğini söyldi.bakalım dört gözle bekliyorum kendisini.durum bundan ibarettir hepinize saygılar sevgiler abilerim kardeşlerim. ismim ramazan AMASYA / MERZİFON

Düzenleyen ramazan05 : 09-11-2010 saat 14:28
ramazan05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 17:45   #1252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
arkadaşlar pazarda satılan çok iri su bardagı kadar ceviz gördüm çeşidi nedir nasıl ortamda yetişir. bilgisi olanlara ***

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 08:49   #1253
Ağaçsever

"kaplan" olabilir.

Eski 12-11-2010, 09:03   #1254
Yeni Üye

evett abilerim kardeşlerim herkese selamlarımı sunarım.Bugün noyan bey geldi kendisi ile görüştük gittik arazinin yerine ve şartlarına baktık çok güzel geçti.arkadaşlar diyeceğim o ki kimse kulakdan dolma laflara aldanmasın önyargılı karar vermesin. ben hiçde art niyetli bi durum görmedim kendisinde. herşeye gayet açık samimi mütevazi bi abi. ceviz ağacı konusunda aklımdaki bütün soru işaretleri bitmiştir benim için bakalım inşallah hayırlısı. inşallah çalışmalara başlar başlamaz buraya resimleri ekleyeceğim saygı ve sevgilerimle.

Eski 12-11-2010, 10:24   #1255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hayırlı olsun Atılım Toros 1 çeşidi mi dikilecek?

Atılım Toros 1 çeşidi için Sütyemez hocanın görüşü nedir?

http://www.cevizci33.com/neden/index3.asp

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 10:35   #1256
Yeni Üye

nasip olursa evet atılım toros 1 düşünüyorum sevgili kardeşim. sütyemez hocanın görüşü ve birçok arkadaşın söylentilerini duydum amma velakin bugün noyan beyin kendisi ile görüştüğümde aklımdaki bütün acabalar gitti diyebilirim. bu arada siz diktiniz mi bu cinsten ??

Eski 12-11-2010, 11:23   #1257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bende şu an pedro chandler var.

Takviye olarak kaman1 ve kaman 5 yapraklar dökülünce gelecek.

Atılım toros 1 için de deneme amaçlı bir tane dikmek istiyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 11:29   #1258
Yeni Üye

hımm çok güzel. inşallah hepsi güzel olur. mevlam kimsenin emeğini boşa çıkartmasın.

Eski 12-11-2010, 15:15   #1259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
İyi günler Ramazan bey
Ben Amasya'da Yüksek öğrenim yapmış birisiyim
anlattığınız bu konu çok ilgimi çekti.
Bende Ağaçlar.net'e üyeyim ve buradan forumda yazılanları ilgiyle takip ediyorum.
Daha önce Noyan bey'in sitesini defalarca takip ettim ve bahsettiği türler çok ilgimi çekmiş, bu nedenle kapama ceviz bahçesi yapmaya karar vermiştim.
Bu amaçla yaptığım araştırmalarda Orman Bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında arazi tahsisi yaptığını öğrenip müracaat ettim. talebim uygun görüldüğünden adıma arazi tahsisi yapıldı.
Araziyi Orman Bakanlığından tahsisli olarak aldığımdan Yasal prosedürlerini tamamlamaya çalışıyorum.
Fakat bu arada takip ettiğim sitelerden Noyan bey'in söylediğinin olamayacağı sıklıkla bahsediliyordu, ben de Tokat-1 türüne, tozlayıcısı olarak da Yalova-3 türüne karar vermiştim, bu sizin anlattıklarınızdan sonra Noyan bey ile irtibat kurmaya ciddi olarak karar verdim, yasal prosedürleri tamamladıktan sonra acaba benim arazimi de gezmeye gelirmi?
Arazi şu anda proje hazırlanma aşamasında, 26.11.2010 tarihinde Çevre orman ve Projeyi hazırlayacak Mühendislerin gözetimlerinde tahlil için çukurlardan numune alınacak aşamaya getirebildik.

Sinova57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 18:34   #1260
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Sayin ramazan05 Noyan beyle görüştüğünüze göre sizden isteyeceğim şey fazla zor olmayacaktır. Noyan Bey sitesinde 2005'li yıllarda yaptığı ceviz bahçelerinin adını yazmış.Bu bahçe sahiplerinden bir kaçının Kayseri sarız yazıyor. O kişinin telefonunu verebilirse ceviz sevdalıları adına bu yeri görmek isterim.Gözlemlerimide burdan yazarım.Sizde dahil diğer kişiler Noyan beyin dediğini değil sonucu görür karar verirsiniz. Bu mümkünmü Noyan beyden isteyin görelim.Kavağı keselim takırtıdan kurtulalım.Noyan beyden şimdiden bu eleştirsel yaklaşımımdan dolayı özür dilediğimide belirtin.Ama büyük yatırımların boşa gitmesini istemiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024