agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2010, 13:19   #1201
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
İşte ben bilgi paylaşmak diye buna derim...teşekkürler Sayın Sinova57

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:21   #1202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Sn.gokhanyilmaz, Yaşar hoca benim gibi birinin hayal bile edemeyeceği çok büyük 100-500 dönüm tarlalarda çalışma yapabileceğini söyledi,oysa ben hobi amaçlı ama iyi yetişmiş birkaç ceviz ağacı sahibi olmak istiyorum ,bu anlamda derslere iyi çalışıp kendi ceviz ağaçlarımda ilk meyveleri görmek beni sevindirecek.Zaten topu topu 15-20 ağaçlık yerim var
Benim söylemeye çalıştığım şeyde aslında bundan ibaretti.Yani yaşar hoca der ki ''tarlanızdan alacağınız numune en az 3 metre olmalıdır'' dedi ve bunun ceviz için olmazsa olmazı olarak nitelendirdi. Şimdi ben bugüne kadar böyle radikal bir söylem duymadım.Bunun için söyledim bahçesinde 10 tane cevizi olan insanlar için çok radikal söylemleri vardı.

Sayın Çınarmunarı'da aynı şeyden bahsetmiş.Yaşar hoca modifiye lider şeklide budama öneriyor ama arkasından diyor ki artık elle toplama devri bitti makine ile toplama yapılacak.Yani bu işi büyük çaplı düşünenlere klavuz olabilir diye düşünüyorum.

Düzenleyen qokhanyilmaz : 23-10-2010 saat 16:29 Neden: Ek
qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:47   #1203
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulucuk Mesajı Göster
fernor ve chandler cinslerini geç donlar açısından mukayese edebilirmisiniz arkadaşlar
Sorunuza cevap verilmemiş, yardımcı olmaya çalışayım. Fernor Fransızların geliştirdiği, Chandler ise Amerikalıların geliştirdiği bir tür. İkisi de yerel cinslere kıyasla, daha geç uyandıkları için, dona karşı avantajlılar. Ancak Fernor, Chandler'a göre bile, Bursa İnegöl'de 10-15 gün arası geç yapraklandığından, daha da düşük risk içerir. Daha sert iklimler için Fernor daha uygun seçim olacaktır.

(Ben agaclar.net'in eskiden beri üyesiyim ancak ağırlıklı kendi evimdeki bahçemle ilgili yazılar yazardım. Oysa bir de profesyonel pozisyonum var; Manisa Köprübaşı'nda şu anda 200 dönüm üzerinde dikili 2500 Chandler (evet 8x 4 dikili, Yaşar hoca da fahri danışmanımız, Cuma günü bizim arazideydi), yaklaşık aynı adetlerde kiraz ve nar ağaçlarına sahip tarım yatırım şirketinin ortağıyım. Şu anda arazimizi 750 dönüme çıkardık, toprak düzenleme ve yeni ceviz-badem-kiraz seçimleriyle uğraşıyoruz. Vakit buldukça buraya bakıp, bildiklerimi paylaşmaya çalışacağım.)

Hamdi Ayhan beğendi.
ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 03:03   #1204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Arkadaşlar, bizim 80 dönüm içanadoluda ankara haymana bölgesinde dağbaşında bir arazimiz var. Biz buraya buğday ekiyoruz ancak geliri çok düşük.bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ancak asimetrik bilgiye sahibim.20 dekara 10 u ceviz 10 u badem düşünüyorum başlangıç olarak. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ekim olur mu?
2. Si hangi aşamalardan geçmem gerek(ilk toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve maliyeti ne kadardır).3.sü bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb toplam maliyeti en fazla ne kadara nalolur.deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum.ayrıca bu maliyetleri ziratten veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip uzun dönemli kredi imkanlarımız var mı(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)?yani kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim.şimdiden allah razı olsun
.

erdalduran10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 13:31   #1205
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Sorunuza cevap verilmemiş, yardımcı olmaya çalışayım. Fernor Fransızların geliştirdiği, Chandler ise Amerikalıların geliştirdiği bir tür. İkisi de yerel cinslere kıyasla, daha geç uyandıkları için, dona karşı avantajlılar. Ancak Fernor, Chandler'a göre bile, Bursa İnegöl'de 10-15 gün arası geç yapraklandığından, daha da düşük risk içerir. Daha sert iklimler için Fernor daha uygun seçim olacaktır.

(Ben agaclar.net'in eskiden beri üyesiyim ancak ağırlıklı kendi evimdeki bahçemle ilgili yazılar yazardım. Oysa bir de profesyonel pozisyonum var; Manisa Köprübaşı'nda şu anda 200 dönüm üzerinde dikili 2500 Chandler (evet 8x 4 dikili, Yaşar hoca da fahri danışmanımız, Cuma günü bizim arazideydi), yaklaşık aynı adetlerde kiraz ve nar ağaçlarına sahip tarım yatırım şirketinin ortağıyım. Şu anda arazimizi 750 dönüme çıkardık, toprak düzenleme ve yeni ceviz-badem-kiraz seçimleriyle uğraşıyoruz. Vakit buldukça buraya bakıp, bildiklerimi paylaşmaya çalışacağım.)
Sayın ahmettt; oldukça büyük bir işe girişmişsiniz sizi kutlarım, 200 dölüm 2500 ağaç, iyi bakım şartlarında çok güzel bir getiri sağlar, doğaya da çok güzel bir orman sağlamışsınız, ürününüzün bol ve bereketli olmasını dilerim. ağaçlarının kaç yaşında bunu belirtirseniz konuşmalarımız daha netlik kazanır.
Ayrıca yazışmalara katılarak böyle büyük bir bahçe kuracak arkadaşlara da yardımlarınız olabilir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 15:02   #1206
Yeni Üye

gorkem708's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettt Mesajı Göster
Manisa Köprübaşı'nda şu anda 200 dönüm üzerinde dikili 2500 Chandler (evet 8x 4 dikili, Yaşar hoca da fahri danışmanımız, Cuma günü bizim arazideydi)

Ahmet bey, 8x4 ile dikilen fidanlari ileride 1 sira sökecekmisiniz? Yoksa bu sekilde mi kalcak? Ben bu sekilde dikimlerde, yaklasik 8-10. yilinda 4m metre ara ile dikilen agaclarin birer sirasinin sökülmesi gerektigini, böylece bahcenin tekrar 8x8 olarak kalacagini bicok yerde okudum.

Bu konu hakkinda bilginiz varmi? Yasar hoca bu konuda size bilgi vermistir heralde.

Düzenleyen gorkem708 : 24-10-2010 saat 15:09 Neden: imla hatasi
gorkem708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 17:28   #1207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ahmettt; oldukça büyük bir işe girişmişsiniz sizi kutlarım, 200 dölüm 2500 ağaç, iyi bakım şartlarında çok güzel bir getiri sağlar, doğaya da çok güzel bir orman sağlamışsınız, ürününüzün bol ve bereketli olmasını dilerim. ağaçlarının kaç yaşında bunu belirtirseniz konuşmalarımız daha netlik kazanır.
Ayrıca yazışmalara katılarak böyle büyük bir bahçe kuracak arkadaşlara da yardımlarınız olabilir.
bu dikim tekniğinde destekleme alabildinizmi? ben 8X8 ebatlarından daha sık olanlara tarım da orman da destekleme vermiyor diye biliyorum

Sinova57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 19:06   #1208
Ağaç Dostu

Sayın ahmettt bu bahsettiğiniz arazileri devlet desteği ile kiralanılan arazilerden mi yoksa kendinizemi ait bunu merak ediyorum.Eğer kiralamışsanız nasıl bir prosedür izlendiğini paylaşabilir misiniz ?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 21:30   #1209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
Sayın ahmettt bu bahsettiğiniz arazileri devlet desteği ile kiralanılan arazilerden mi yoksa kendinizemi ait bunu merak ediyorum.Eğer kiralamışsanız nasıl bir prosedür izlendiğini paylaşabilir misiniz ?
Sayın gökhanyılmaz isterseniz ben cevap vereyim;
2 yöntem var
1. yöntem; Milli Emlak Müdürlüğünden kiralama yöntemi, bunda süre en fazla 10yıl, fakat tüm yükümlülüklerini yerine getirirseniz devam ettirdiğiniz sürece 10'ar yıllık dilimler halinde uzattırabiliyorsunuz, bir yıllık kirası 1 dekarda 2010 yılı için 5,00TL, fakat ilk 5 yıl %50 indirim uygulanıyor.
2. yöntem; Ormandan tahsis, bunda kira bedeli yok, süre 49 yıl, devam ettirdiğin sürece uzatılabiliyor ve miras da kalabiliyor, bunun için Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünün sitesinde bilgiler mevcut, daha ince ayrıntılarıda bu forumda ilerleyen günlerde paylaşabiliriz.

Sinova57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 22:08   #1210
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Topluca cevap vermeye çalışayım: 8 x 4 dikenlerin bir kısmı bu ağaçlardan ara sıraları sökerek ileride 8 x 8'e dönmeyi planlıyorlar, doğru. Yan dal verimi yüksek Chandler ve Pedro gibi cinslerde ise iyi budama tekniği uygulanırsa buna gerek yok, yani 8 x 4 olarak devam ediyorsunuz. Bununla (budama) ilgili youtube'da 1-2 video vardı, şu anda youtube'a evden ulaşamadığımdan link veremiyorum, daha sonra bakacağım.

İlçe tarımdan ceviz destek başvurumuz geçti. Ama tabii, 8x4x2500 ağaca ait alan için destek talebimiz kabul edildi, arazinin bütününe ya da 8x8'e göre değil. (Henüz para almadık).

Ağaçlar şu anda 1 yaşında. Tüplü diktik. Kaybımız çok az (yüzde 1,5 civarı) oldu. Gelişimleri gayet güzel.

Araziler devletten kiralık değil, tapulu tarım arazisi. Son yapılan Ceviz kongresinde, Orman Bakanlığı yetkililerin de açıkça belirttiği gibi, kiralanan arazilerde sadece Kaman ve Şebin cinslerinde dikim, o da 10x10 olmak üzere izin veriliyormuş. Bu kiralanan araziler konusunda devletin iki ayrı bakanlığı arasında (Tarım ve Orman) ciddi görüş ayrılığı varmış gibi bir hava var, bu tarz arazilerde bu işi yapacakların yerel Orman İdaresi ile detaylı görüşme yapmadan işe başlamamalarını tavsiye ederim.

Ziraat Bankasından belirli destekler söz konusu. Ama bunlar için arazi tapularınızı ipotek etmenizi ve şahsi kefalet vermenizi istiyorlar. Daha sonra belirledikleri limitler dahilinde, en uzunu ilk 3 senesi ana ara ödemesiz, 7 sene vadeli olmak üzere farklı kredi seçenekleri var. Faiz hesabında da, komisyonlarda da bazı küçük "bankacı uyanıklıkları" yapıyorlar. Tüm maliyetleri kattığınızda senelik faiz (sıfır faizli damlama sulama hariç), devlet faiz destekleri dahil, organik tarım olup olmamsına bağlı olarak %6,5-8 arası bir yere geliyor.

Eski 25-10-2010, 01:08   #1211
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
8 x 4 dikenlerin bir kısmı bu ağaçlardan ara sıraları sökerek ileride 8 x 8'e dönmeyi planlıyorlar,
8x4 beşinçi seneye kadar doğru dürüst tiçari anlamda gelir getirmeyecektir, beşinci sene hadi bilemedin yedinci sene ağaçlar iyice birbirine girecektir ve birer tanesini çıkarmak gerekecek, iki sene için oda çok bir verim olmayacaktır değermi o masrafa iki yılda alacağını köklemeye vereceksin bence değmez.

Bahçeyi kalıcı ağaçlar üzerine kurulursa bence çok doğru olur. 8x4 değilde 8x6 olursa ve iyi bir takip ve budama ile uzun yıllar meyva alınır diye düşünüyorum.

Eski 25-10-2010, 11:34   #1212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Bazı bakanlık yetkilileri ve bazı hocalarımız belli bölgelere devlet arazilerine ceviz ormanları kurmaktan (bildiğim kadarıyla tohumdan dikim yöntemiyle) bahsediyorlar ve teşvik ediyorlar..Kapama bahçe kuran ve bu iş için parasını,emeğini,vaktini ve de hayallerini yoğunlaştıran kişilere karşı bir haksız rekebete sebep olmayacak mı?Bir tarafta toplantılarda yabancıların bu işi ne kadar profesyonelce yaptığından,verimli cinslerden bahsedip bir yandan da ileride ne tür meyve vereceği belli olmayan yöntemleri teşvik etmek ve de bu işi yapıp emek ve para harcayan insanlara karşı haksız rekabet şartları oluşturmak doğru mudur?Ağaçlandırma adına başka yeşil ağaçlar da var.Bugün Moldava Rusların tohumla diktiği ceviz ormanlarında standart ürün alamadığından bahsediyor örneğin..İnsanlar para kazanacığını umut ederek yatırım yapıyor..Dağı taşı orman yapıp sebil niyetine ceviz mi yedireceğiz?Amaç NEDİR?

gulucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 15:14   #1213
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
...
Bahçeyi kalıcı ağaçlar üzerine kurulursa bence çok doğru olur. 8x4 değilde 8x6 olursa ve iyi bir takip ve budama ile uzun yıllar meyva alınır diye düşünüyorum.
Sayın Lilium,

Ceviz konusunda en ciddi ve uzun süredir devam eden araştırmaları University of California, Davis yapar. Bu üniversitede, 1971'den beri devam eden çalışmalarda, 22' x 22' yerine, 22' x 11' (6,70 metreye 3,35 metre) şeklinde "hedgegrow", Türkçesi çit şeklinde dikilen ağaçlardan, alan bazında daha fazla verim elde edildiği http://walnutresearch.ucdavis.edu/1980/1980_5.pdf araştırma dosyasında 1980 yılında kesin olarak açıklanmış. Daha sonra bu konuda daha birçok araştırma yapılmış ve ağaçların her sene bir yüzünü budayarak, (yani aynı tarafı 2 senede bir budayarak) optimum verim elde edildiği ortaya çıkmış.

Daha sonra farklı cinsler (ve anaçlar, Paradox ve türevleri özellikle) bu çalışmalar geliştirilmiş. Bütün araştırmalar 7 x 3,5 veya 8 x 4 'ün daha iyi verim verdiğini söylüyor. Aynı sonuç, gerçek hayatta ceviz yetiştiren Kaliforniyalı üreticiler tarafından da konfirme ediliyor, ben birkaç röportajda okudum.

Burada önemli olan nokta, bu çalışmalar Chico, Chandler, Pedro ve türevleri gibi yanal dallarda verime yatan türler için geçerli. Yerli türlerde benim bildiğim bir çalışma yok.

Cevizle ciddi ilgilenen ve İngilizcesi olan tüm arkadaşların bu üniversitenin araştırmalarını http://walnutresearch.ucdavis.edu/To...sp?txtSecNo=20 adresinden takip etmelerini öneririm.

Bu yöntemle dikilen ağaçların nasıl budandığına dair 2 video:
http://www.youtube.com/watch?v=c-Iz2R0liag
http://www.youtube.com/watch?v=u_-6_...eature=related

Bu da Kaliforniya'da ceviz fidanı geliştiren bir üreticinin nasıl yetiştirdiğini anlatan kısa bir video:
http://www.youtube.com/watch?v=ZMfly...eature=related

Selamlar,

Zeyno waffle beğendi.
Eski 27-10-2010, 14:55   #1214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kabuksuz ceviz

Kabuksuz ceviz

Tokat’ın Yeşilyurt ilçesine bağlı Karaoluk köyündeki bir ceviz ağacında yetişen, dışarıdan iç kısmı gözüken ve kırmaya gerek olmayan ince kabuklu ceviz, görenleri şaşırtıyor.

Ceviz ağacının yetiştiği bahçenin sahibi 64 yaşındaki Hüseyin Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıl önce köylerine Gaziantep’ten gelen bir öğretmenin verdiği yeşil kabuklu cevizi bahçesine diktiğini söyledi.

Bir süre sonra ceviz ağacının yetiştiğini ve büyüdükten sonra ürün vermeye başladığını anlatan Güler, "Hanım fırına giderken görmüş ’bizim ceviz ağacında ceviz var’ dedi. Ben de ’ne arasın onda ceviz’ dedim. Gittim baktım her yer ceviz" diye konuştu.

Zamanı geldikten sonra cevizi topladıklarını anlatan Güler, "Kabuğu yok cevizin, herhalde olmamış dedik, şaşırdık. Bu sene böyle olsun yetişmeden topladık diye düşündük. Seneler geçti böyle. Meğer türü böyleymiş" dedi.

Senelerdir bu cevizden faydalandıklarını anlatan Güler, "8 sene önce kilosunu 10 liraya sattım. Ondan sonra hiç satmadım. Gelen arkadaş ’ben dikeceğim biraz ver’ diyor, dağıtıyorum" ifadesini kullandı.

-YETKİLİLER KÖYDE İNCELEME YAPTI-

Yetkililerin köye gelerek ceviz ağacında inceleme yaptıklarını anlatan Güler, şunları kaydetti: "İlçe Tarım Müdürlüğünden köyümüze gelerek inceleme yaptılar. Aldılar üniversiteye götürdüler. Araştırma yaptılar, sonuç olarak hiçbir karar veremediler. ’Türkiye genelinde böyle bir ceviz yok’ diyorlar. Cevizin içi gözüküyor. Cevizi kırmaya gerek yok. Dışında yeşil kabuk da oluyor. Ceviz ağacının silkelemesi de kolay. Silkeledin mi hepsi düşüyor. Köyümüzde sadece benim diktiğim ağaç böyle ceviz veriyor. Üniversiteden gelenler incelemek için ağacın dallarından götürdüler."

-"ÇİFT BAŞLI BUZAĞI DOĞMASI GİBİ"-

Karaoluk köyü muhtarı Yusuf Ayten ise bu cevizin uzun süredir köylerinde olduğunu, yetişmiş bir ağacın bulunduğunu belirterek, "Ama çoğaltma çalışmamız başladı, yetiştirdiğimiz ağaçlar iki yılda ceviz verecek hale gelecek. Bize gelip araştıranlardan öğrendiğimiz bilgilere göre Türkiye’de böyle bir şey bundan başka yok. Bunun da nasıl oluştuğunu bilmiyorlar" dedi.

Cevizle ilgili çalışmalarıyla tanınan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça ise bu konunun bilimsel olarak arzuladıkları bir durum olmadığını belirterek, "Gıda güvenirliği yönünden uygun değil. Cevizi hemen kabuktan ayıracaksın çünkü küflenme olmaması için. İyice kurutmak lazım" diye konuştu.

Prof. Dr. Akça, bu durumun "çift başlı buzağı doğması" olayı gibi olduğunu sözlerine ekledi

http://www.hurhaber.com/haber/Kabuks...irtiyor/373437

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 21:17   #1215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba aynı cevizlerden bizim memlekettede(kırşehir/kaman) yetişmekte sayın deniz akvaryumu ancak kuşlar zarar vermekte.O yüzden pek tercih edilmiyor.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 16:41   #1216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Wink

Arkadaşlar, Bizim İçanadolu Bölgesinde Ankara(Haymana) civarında dağbaşında bir arazimiz var. Ben buraya buğday ekiyorum; ancak geliri çok düşük. Bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum; ancak asimetrik bilgiye sahibim. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ağaçlandırma olur mu?
İkincisi, hangi aşamalardan geçmem gerekiyor( İlk başta toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve de maliyeti ne kadar vb...)?
Üçüncüsü, bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb. toplam maliyeti en fazla ne kadara malolur? Deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum. Ayrıca bu maliyetleri Ziraat Bankası'ndan veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip, uzun dönemli kredi imkanlarımız var mıdır(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)? Kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun

erdalduran10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 16:54   #1217
Yeni Üye

gorkem708's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdalduran10 Mesajı Göster
Arkadaşlar, Bizim İçanadolu Bölgesinde Ankara(Haymana) civarında dağbaşında bir arazimiz var. Ben buraya buğday ekiyorum; ancak geliri çok düşük. Bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum; ancak asimetrik bilgiye sahibim. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ağaçlandırma olur mu?
İkincisi, hangi aşamalardan geçmem gerekiyor( İlk başta toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve de maliyeti ne kadar vb...)?
Üçüncüsü, bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb. toplam maliyeti en fazla ne kadara malolur? Deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum. Ayrıca bu maliyetleri Ziraat Bankası'ndan veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip, uzun dönemli kredi imkanlarımız var mıdır(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)? Kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun

Öncelikle merhaba, bu sorularin cevabi icin forumu biraz arastirmaniz size daha cok yardimci olur, bicok bilgiye ulasabilirsiniz. bende ceviz yetistiriciligini düsünüyorum ama maliyeti bana cok yüksek olacak gibi. ben 40 dekar tarla icin Kuyu sondaji, tarla etrafina kafes tel, elektrik getirtme, fidanlar, damlama sulama ve diger yan giderler icin (tarla dahil) en az 100.000 tl maliyet hesabi cikarttim. Ziraat bankasinda tarla alimi icin kredi kullanim olanagi olanagi yok, yani destekleme yok, %13 faizle kredi veriyorlar oda tamamini degil. Ama fidan aliminda %5-6 faizli kredi var, damlama sulama icin %0 kredi var. Yani büyük sermayeli bir yatirim, cok dikkatli olmak ve iyice düsünüp incelemeden karar vermemek gerekli diye düsünüyorum.

Eski 28-10-2010, 18:54   #1218
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
sayın Erdal duran size gereken bilgileri vermiştim sanırım yeterli olmadı. Verilen bilgiler.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 19:19   #1219
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gorkem708 Mesajı Göster
Öncelikle merhaba, bu sorularin cevabi icin forumu biraz arastirmaniz size daha cok yardimci olur, bicok bilgiye ulasabilirsiniz. bende ceviz yetistiriciligini düsünüyorum ama maliyeti bana cok yüksek olacak gibi. ben 40 dekar tarla icin Kuyu sondaji, tarla etrafina kafes tel, elektrik getirtme, fidanlar, damlama sulama ve diger yan giderler icin (tarla dahil) en az 100.000 tl maliyet hesabi cikarttim. Ziraat bankasinda tarla alimi icin kredi kullanim olanagi olanagi yok, yani destekleme yok, %13 faizle kredi veriyorlar oda tamamini degil. Ama fidan aliminda %5-6 faizli kredi var, damlama sulama icin %0 kredi var. Yani büyük sermayeli bir yatirim, cok dikkatli olmak ve iyice düsünüp incelemeden karar vermemek gerekli diye düsünüyorum.

Aslında ben ticaretle uğraşan bi insan olarak yapacağımız işin en az yarı sermayesi yoksa o iş ne kadar karlı gibi gözüksede yapılmaması taraftarıyım fakat bu ceviz işinde eğer denildiği gibi 10. yılarda ağaç başı 100 kg lara kadar verim alınabiliyorsa bence 100 bin lira çokta büyük bir para değil....

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 19:30   #1220
Yeni Üye

gorkem708's Avatar

bilgi kirliligi olmamasi icin söylüyorum ki, bir agac 10. yilinda 100 kilo ceviz vermez... En fazla 20-40 kilo arasinda hesaplanmali diye biliyorum. Buna ragmen ben bu isin okadar kolay oldugunu sanmiyorum, yüzlerce agacin bakimi, ilaci, gubresi, tarlanin bakimi, yüzlerce agacin hasadi, kabuklarinin ayrilmasi, depolanmasi ve en önemlisi pazarinin bulunmasi vs... Gercekten bu alanda yatirim yapmayi düsünenler internetten okuduklariyla bir anlik heyecanla bu ise atilmamali diyorum ben, öyle seyler yaziliyorki insanin baliklama atlayasi geliyor. Arkadas agac basi 100 kilo ceviz diyor mesela... Yatirim yapacak olan arkadaslar mutlaka bu is ile ugrasanlarla, varsa bahce sahipleri ile mutlaka iletisim kursunlar ve cabuk karar vermesinler. Sonu hüsran olmasin.

Eski 28-10-2010, 20:26   #1221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Merhaba ,ekonomik yetistiricilik icin600-1200 metre olmalı der bircok kitap peki bu edirne de durum nedir?Rakım 40 metre civarı bildiğim kadarıyla.Programın cekildiği bahce cokdahamı yuksekte?Don riski iceriyo verilere gore nedersiniz?

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 21:29   #1222
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kpoyraz Mesajı Göster
Tüm derğerli dostlar kayseride 40dekarlık arazide ceviz bahçesi kurmak için kolları sıvadık toprak numunesi alarak analizini yaptırdık bu analize göre ceviz yetişirmi bilgisi olan varmı ,memur arkadaşlar detaylı bilgi veremedi ..
oncelikle ph oldukca yuksek .Bukadar yuksek ph da bitki topraktan mineral elemenleti alamaz **** yeteri akdar alamaz.Kesinlikle nitratli gubre kullanmayın?(can gibi)

ozellikle sulfatli gubre kullanın.dap -20-20-20 gibi gubrelerde kullanmayın. toprak ph sını dusurmek icin kukurt uygulaması yapılabilir.bununla birlikte leonardit kullanılabilir hem kukurt hemde organik madde humik asit icerir.analize gore organik maddece oldukca ayıf.Leonardit işinizi gorur.dediğim gibi nitratlı gubre kullanmayın birde.

Eski 28-10-2010, 22:07   #1223
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar bir ağaç 100 kg ceviz veremez demeyim kati bir şey söylemek yanlış ama 100 vermesi helde 10 yaşında imkansıza yakın.özellikle daha öncede söyledim fidancılara inanmayın onlar 3 sene cevizden ürün alırsınız diye yeminde ederler ve haklılar 3-5 tane ceviz alınır.Birde rakım olayını badem sayfasındamı burdamı açıkladım bilemiyorum. Bu veriler kati değildir ve yereldir( rakım verileri). 600-1200 meselesi kati değil benim memleketimde pek ala 1400 çok verimli ceviz çeşitleri var.Birde rakım kesin değer demek değil Sivas Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü 1285 metrede Nevşehir meteoroloji istasyon Müdürlüğü 1260 ikisini sıcaklık ve ektrem değerler olarak karşılaştırın benzeşmez. Rakım verilerinide www.dmi.gov.tr dende görebilirsiniz. Türkiye badem ve ceviz konusunda ciddi anlamda bilimsel verilerin olduğu bir tez ve kitapçık yok.Örneklersek 30-40 ağacın dikimi çapları gübrelemeleri büyümeleri verimleri 7-8 yıl takip edilip kayıt altına alınmış bir kaynak varmı? ben ulaşamadım.Ama umarım 2011 de bilinen tüm türler için A-Z ye tüplü tüpsüz çeşitlerin dikimini üniversite ile birlikte kayıt altına alıp resimleyip gelecek nesillere kaynak olarak aktarmayı düşünüyoruz.Bu kaynağın oluşması sanırım 7-8 yılı bulur burdaki yazanlar dikimi bitirmiş yaşlanmış olacak ama olsun

Eski 28-10-2010, 23:11   #1224
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tnz26 Mesajı Göster
Sayın Lilium 10500 metrekare 5 yaşında ceviz bahçemizin bu yılki sonuçlarını paylaşmak istiyorum. 100 adet yalova, şebin ve bilecik çeşitlerinden oluşuyor.
Bu yıl 60 kg. kadar ürün alabildik. Buda ağaç başına 600 gr. demek. 30 kilosunu Bandırma'da 10 liradan pazarladık. Tamamını pazarlasak 600 lira gelir demek. Bu rakam ise bahçeye gelip giderken harcadığımız yakıtı bile karşılamaz.(bahçe bandırmaya 11 km.) bunları bu işe başlayacakların şevkini kırmak için yazmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Ancak ceviz bahçesi kuracakların 10 yıldan önce dişe dokunur bir gelir beklememesi gerektiği kanısındayım. Şunuda belirteyim; üç yaşından beri aldığımız meyva her yıl üçe katlandı.
Pazarlama konusuna gelince 1-2 tona kadar parakende pazarlanabilir gibi. Daha fazla miktarlar için toptan pazarlama gerekli.
Güzel bir örnek.

Eski 29-10-2010, 00:51   #1225
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Ayrıca bu maliyetleri Ziraat Bankası'ndan veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip, uzun dönemli kredi imkanlarımız var mıdır(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)? Kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim.
Sanırım mevcut Ziraat Bankası'ndan daha detaylı öğrenebilirsiniz, beş yıllık ve yedi yıllık olarak düşük faizli kredi alabiliyorsunuz, yanlız hoşuma gitmeyen tarafı resmi bir şirkete tüm herşeyini yaptırmak şartı, her bir şeyi faturalamak, çitiydi fidanıydı ektirmesiydi hatta danışmanlık ta var, tabi bu şartlar olunca şirketlerde oldukça kabarık bir fatura çıkarıyorlar. Aldığım bir duyumum beş dölümlük bir araziye çıkardıkları fatura on bin tl oda iki yıl önceydi. İki bin tl ye olacak işe onbin tl vermeye razıysanız kredi veriyorlar.

Bu kredinin dışında fazla bir sermaye sürme çapalama ilaçlama gibi giderlerin olacaktır.

Eski 29-10-2010, 00:57   #1226
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Değerli arkadaşlar bundan 9 yıl önce 4850 metrekarelik bir tarlama ceviz kapama bahçesi kurdum.Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan bu bahçeme ilçe tarım müdürlüğünün tavsiyesiyle Kaman,Şebin ve Bilecik diktim.İlk defa 6 yaşında 16 kg ceviz verdiler.İki yıldır da ceviz alamıyordum.Çiçekteyken ilkbahar geç donları yakıyordu.Bu yıl50 ağaçtan yaklaşık 90 kg ceviz aldım.10.yılda 100 kg bir aldatmacadır.Geçtiğimiz yıl ilçemin değişik köylerinden ceviz ağaçlarını inceledim.Geç açan,iriliği iyi,iç dolgunluğu yüksek,lezzetli ve yağ oranı iyi olan cevizlerden kalem alarak aşı yaptım.Anaç 8 yaşında ve kalem 1 yaşında olan iki cevizim çok verimli çıktı.32 tane ceviz birinden 28 ceviz birinden aldım.Eğer fotoğrafını koyabilirsem aşının fotoğrafını koyacağım.Bu aşı işini de gittiğim kurstaki ziraat mühendisi arkadaş önerdi.Sebebi ise her yerin endemik türleri en iyi üründür dedi ve hak verdim.Çünkü yıllardır o yöreye uyum sağlamış ürün iyi olur.Kaman Kaman da iyidir diyorum

Eklenen Resimler

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 01:12   #1227
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Türkiye badem ve ceviz konusunda ciddi anlamda bilimsel verilerin olduğu bir tez ve kitapçık yok.Örneklersek 30-40 ağacın dikimi çapları gübrelemeleri büyümeleri verimleri 7-8 yıl takip edilip kayıt altına alınmış bir kaynak varmı? ben ulaşamadım.
Sayın avonos, böyle bir kitapcık var mı yok mu ben de bilmiyorum ama, bunların hesabını yapmak çok da zor değil, ama şartları var, ne şekilde yapacağınız önemli, biri derse ki ben elli dölüm ceviz ekeceğim hiç bir şeyine karışmam herşeyi işçiyle yaptıracağım bir de adamını bulamazsa onun maliyetini hesaplamak oldukca pahalı olur.

Kişi kendisi ilgilenecekse onun maliyeti gayet kolayca hesaplanır.

Eski 29-10-2010, 01:57   #1228
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtkus Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar bundan 9 yıl önce 4850 metrekarelik bir tarlama ceviz kapama bahçesi kurdum.Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan bu bahçeme ilçe tarım müdürlüğünün tavsiyesiyle Kaman,Şebin ve Bilecik diktim.İlk defa 6 yaşında 16 kg ceviz verdiler.İki yıldır da ceviz alamıyordum.Çiçekteyken ilkbahar geç donları yakıyordu.Bu yıl50 ağaçtan yaklaşık 90 kg ceviz aldım.10.yılda 100 kg bir aldatmacadır.

Çiçekteyken ilkbahar geç donları yakıyordu diyorsunuz, bir de 10.yılda 100 kg bir aldatmacadır diyorsunuz.
Şimdi ilkbahar geç donlar yakıyorsa bunun olamayacağını nasıl söylüyorsunuz.

Bölgeye iklime göre çeşit seçimi yapılmadığı sürece böyle yanıltıcı söylemlerde olacak .

Onuncu yılda 100 kilogram çok ta altatmaca gelmiyor, bu gibi söylemleri bende görünce okuyunca hadi canım dediğim çok olmuştur, bu söylem bölge çeşit toprak ve en iyi bakım koşulların da olabilir gibime geliyor.
Bölge çeşit iklim ve bakımlarına dikkat etmeden yapmışsak ve verimde alamıyorsak bu bir aldatmacadır demekte yanlış olur.

Bir arkadaşımla karşılaştık şikayetini söylüyor, sekiz sene oldu cevizleri ekeli daha bir tane ceviz alamadım dedi. nasıl olur sekiz sene olur da daha bir ceviz alamazsın dedim ve bir gün bahçesine gittim, ne göreyim bele kadar otların içerisinde ben ceviz ağaçı arıyorum ne bir sürüm ne bir bakım budama ne bir sulama ne bir ilaçlama hiç birşey yok ekmiş bırakmış.

Böyle bir bahçeden sekiz sene değil onsekiz sene de olsa verim alamazsınız.

Bu arkadaşım bu forumda deseki sekiz sene oldu verim alamadım bu bir altatmacadır derse tabi ki hepimizin şevki kırılır, nedenleri niçinleri bilinmeden araştırmadan söylenen sözlerde bilinmeden ve fark edemediğimiz bir altatmaca oluyor.

Eski 29-10-2010, 11:12   #1229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Arkadaşlar bir ağaç 100 kg ceviz veremez demeyim kati bir şey söylemek yanlış ama 100 vermesi helde 10 yaşında imkansıza yakın.özellikle daha öncede söyledim fidancılara inanmayın onlar 3 sene cevizden ürün alırsınız diye yeminde ederler ve haklılar 3-5 tane ceviz alınır.Birde rakım olayını badem sayfasındamı burdamı açıkladım bilemiyorum. Bu veriler kati değildir ve yereldir( rakım verileri). 600-1200 meselesi kati değil benim memleketimde pek ala 1400 çok verimli ceviz çeşitleri var.Birde rakım kesin değer demek değil Sivas Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü 1285 metrede Nevşehir meteoroloji istasyon Müdürlüğü 1260 ikisini sıcaklık ve ektrem değerler olarak karşılaştırın benzeşmez. Rakım verilerinide www.dmi.gov.tr dende görebilirsiniz. Türkiye badem ve ceviz konusunda ciddi anlamda bilimsel verilerin olduğu bir tez ve kitapçık yok.Örneklersek 30-40 ağacın dikimi çapları gübrelemeleri büyümeleri verimleri 7-8 yıl takip edilip kayıt altına alınmış bir kaynak varmı? ben ulaşamadım.Ama umarım 2011 de bilinen tüm türler için A-Z ye tüplü tüpsüz çeşitlerin dikimini üniversite ile birlikte kayıt altına alıp resimleyip gelecek nesillere kaynak olarak aktarmayı düşünüyoruz.Bu kaynağın oluşması sanırım 7-8 yılı bulur burdaki yazanlar dikimi bitirmiş yaşlanmış olacak ama olsun
ELbette 600-1200 metre dışında da ceviz yetişiyor ama ekonomik olarak bu aralık on eriliri.Bunun dışında don riski içerdiği için verim ve kalite azaldığı için önerilmez.1400 metrede dediğiniz yerde don gorulurmu her yıl?Birde bu edirne olayına halen cevap alamadım?40 METRE bildiğim kadarıyla rakım don ri
ski var bu bolgeden üretici varmı goruslerini almak isreim.Tesekkurler

Eski 29-10-2010, 12:48   #1230
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarimbilisim Mesajı Göster
Merhaba ,ekonomik yetistiricilik icin600-1200 metre olmalı der bircok kitap peki bu edirne de durum nedir?Rakım 40 metre civarı bildiğim kadarıyla.Programın cekildiği bahce cokdahamı yuksekte?Don riski iceriyo verilere gore nedersiniz?
Don her yerde var, ceviz -27 dereceye kadar dayanabilen bir ağaç, yalnız uyandığı zaman 2-3 derecede etkilenmeye başlar, don riski dediğimiz budur, ağaçların uyanıp yeşil yaprak filiz verdiği dönem bazı bölgelerde geç donlar dediğimiz donlar olur bu donlara yeşil aksam dayanamaz ve donar kurur meyva veriminide de çok büyük etkiler, benim de bulunduğum bölgede rakım 40 ve geç donlar görülmekte o nedenle chadler ve pedro diyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024