agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2019, 12:59   #5881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabry Mesajı Göster
Sayın Vosvos17,

Kaokil bizim markamızdır. Yurt dışında bizim markamız ile özel olarak üretimi yapılır.
30 yıllık kaolin üreticisi ve ithalatçısı olarak biz bu işin yerli kaolinler ile olmayacağını soranlara anlatmaya, izah etmeye çalışıyoruz.
Ancak sizin iki mesajınız ile bunu çok daha net anlatmışsınız.
Teşekkür ederiz.
Sn Sabry
Ben bir üretici ve tüketici olarak herşeyden önce doğru ve güzel olan neyse onu söylemek ve insanları bilgilendirmek isterim.
İnanın ürününüzü geçen yıl başka yerli bir markanın uygulamasından sonra kullanmıştım.
O zaman eşim bile aradaki farkı gördü ve beni ikaz etmişti.Fark bariz derecede belliydi.
Ancak bu sene de yerli bir firmaya şans verelim dedim.
Ürününüzün buradaki satış fiyatı biraz yüksekti.Yani yüksekti derken sonucunda satan kişilerde bu ürün üzerinden ekmek yediği için fiyat el değiştirdikçe yükseliyor.

Dün markanızı internet üzerinden taratınca sitenize ulaşabildim.
Ve fiyatlarınızın diğer markalardan pekte farklı olmadığını gördüm.
Yinede arada fark olsa bile yapılan işçilik ,zaman ve olmamış bir uygulamayı tekrarlamanın maliyeti sizin ürününüzün fiyatını kat ve kat geçiyor.
Ürününüz gerçekten çok farklı.Bunu net bir şekilde görebiliyorum.
Ancak büyük alışveriş sitelerinde ürününüzü göremedim malesef.
İnternet üzeri alışverişler de sizde biliyorsunuzki güvenilir siteler kullanmak hepimiz için daha güvenli.
Umarım bu tarz kurumsal sitelerde satışlarınızıda görmek ve almak isteriz.
Ben kendi adıma Kaolin işini bir daha araştırmamak üzere kapattım.
İnşallah bu güzel ürünün kalitesinin bozulmayacağını umut ediyor,gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum.
Sizlere de hayırlı işler diliyorum.
Selamlarımla....

ornekkoy beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 13:03   #5882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
İki Kaolin uygulaması arasındaki farklar gerçekten korkunç.Bir kaç uygulama resmi daha atalım.
Aradaki fark belli olsun.
Abi hayırlı olsun öncelikle, ellerinize sağlık. Bu güzel bilgilendirmeler için de çok teşekkür ederiz

Öğrenmek istediğim, sizin bahçeniz 7-8 yaşlarında şu an. Sağlıklı bir uygulama için dönüme ortalama kaç kg. kullanmış oldunuz kaolin?
Bir de -bilmediğim için soruyorum- Çanakkale bölgesinde önümüzdeki 2 gün sağanak yağmur bekleniyor. Yağmurlu havada materyalin yıkanıp akması söz konusu olur mu?

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 16:08   #5883
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Sn Sabry
Ben bir üretici ve tüketici olarak herşeyden önce doğru ve güzel olan neyse onu söylemek ve insanları bilgilendirmek isterim.
İnanın ürününüzü geçen yıl başka yerli bir markanın uygulamasından sonra kullanmıştım.
O zaman eşim bile aradaki farkı gördü ve beni ikaz etmişti.Fark bariz derecede belliydi.
Ancak bu sene de yerli bir firmaya şans verelim dedim.
Ürününüzün buradaki satış fiyatı biraz yüksekti.Yani yüksekti derken sonucunda satan kişilerde bu ürün üzerinden ekmek yediği için fiyat el değiştirdikçe yükseliyor.

Dün markanızı internet üzerinden taratınca sitenize ulaşabildim.
Ve fiyatlarınızın diğer markalardan pekte farklı olmadığını gördüm.
Yinede arada fark olsa bile yapılan işçilik ,zaman ve olmamış bir uygulamayı tekrarlamanın maliyeti sizin ürününüzün fiyatını kat ve kat geçiyor.
Ürününüz gerçekten çok farklı.Bunu net bir şekilde görebiliyorum.
Ancak büyük alışveriş sitelerinde ürününüzü göremedim malesef.
İnternet üzeri alışverişler de sizde biliyorsunuzki güvenilir siteler kullanmak hepimiz için daha güvenli.
Umarım bu tarz kurumsal sitelerde satışlarınızıda görmek ve almak isteriz.
Ben kendi adıma Kaolin işini bir daha araştırmamak üzere kapattım.
İnşallah bu güzel ürünün kalitesinin bozulmayacağını umut ediyor,gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum.
Sizlere de hayırlı işler diliyorum.
Selamlarımla....
Ürünümüzü kendi sitemiz www.kaokil.com dan güvenle alabileceğiniz gibi bugünden itibaren gittigidiyor.com kısa süre içinde n11.com sitelerinden de temin edebilirsiniz.

Saygılarımla,

vosvos17 beğendi.
Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 19:00   #5884
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdary69 Mesajı Göster
Abi hayırlı olsun öncelikle, ellerinize sağlık. Bu güzel bilgilendirmeler için de çok teşekkür ederiz

Öğrenmek istediğim, sizin bahçeniz 7-8 yaşlarında şu an. Sağlıklı bir uygulama için dönüme ortalama kaç kg. kullanmış oldunuz kaolin?
Bir de -bilmediğim için soruyorum- Çanakkale bölgesinde önümüzdeki 2 gün sağanak yağmur bekleniyor. Yağmurlu havada materyalin yıkanıp akması söz konusu olur mu?
Silikon bazlı yapıştırıcılar kullanarak atıyorum.Yağmur şu ana kadar yağmadı.
Zaten üzerinden bir kaç saat geçtikten sonra sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Şayet sıkıntı olacak gibi olursa önümüzdeki günlerde atacağım son iç kurdu ilaçlamasıyla bir kez daha atabilirim.
Böylelikle emniyet amacıyla da olsa bir seferde iki iş aradan çıkmış olacaktır.
Ben uygulamada 100 kg suya biraz daha yoğun bir kıvam için 5 kg uyguluyorum.
Ancak 100lt suya 4 kg öneriliyor.

Eski 12-06-2019, 17:36   #5885
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba.
Pedro çeşidi ağqqaçlarımdaki aşırı meyve tutumu nedeniyle ağaćlarımın formu bozulmaya başladı.
Aşırı meyve dalları yerelere kadar eğdi.
ağaçların lider dalları eğildi büküldü.
Yani diyebilirsiniz ki bundan şikayet edilir mi ? Ancak bu bir takım sorunları da beraberinde getiriyor.
Güneş yanıklarına sebeb bunlardan biri.7 yaşına kadar yapılan budama bu âşırı verim ile resmen format değiştirdi
Ağaçların içerisinde bir kaç farklı ırk vardı onları aşı yaparak çeşit değiştirecektim.
Fakat bir iki gündür bu aşırı verim nedeniyle formu bozulan ağaçları da yavaş yavaş çeşit değişimine sokmayı ciddi ciddi düşünüyorum.
Birer ikişer meyve tonajını düşürmeden başka bir çeşide geçmek daha da mantıklı geliyor.
Yani bu şekilde başka şikayet eden arkadaşlar var mı bilmiyorum ama bir iki resim paylaşarak ağaçların resmini atmak istiyorum.
Bir karar vermem gerekiyor budama ile düzeltmeye çalışacağım.
Şayet tatmin etmezse kesip aşılayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2019, 18:01   #5886
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Sayın vosvos 17...daha önceden yazacaktım ama es geçtim...görüp anlamanız daha iyi olacaktı...Pikan yetiştiriciliğinde de,klasik cevizde de aşırı verim istenen bir şey değil..detaya girmeyecem...çok uzun mevzu...artı dallanmaları 1.50 hatta 2 metrelerden yapmanız lazım...yerlere sürtmeleri eğilmeleri zaten 1-1.20 noktalarından dallanmaya bırakılmalarından ve dal gücüne karşın aşırı tutumdan...artı pedro iç kurtlara dayanıksız...chandler ve fernor çok daha dayanıklı...bizim burdaki tecrübemiz...biz pedroyu pek tercih etmiyoruz...pedroyu ancak 4-3 ya da 4-4 ileride kesim ve çıkarım yapılacak bahçelere ilk yıllar urun alınması için tavsiye ederim..bir de sahil şeridine...aşırı verimli pedro ilerde iç doldurmama ve düzenli seyreltme derdini beraberinde getirecek..ne kadar gübre kullansanız da....zorunlu budamalar olacak...ağacı kontrol altında verim kontrol altında tutmak için...
Artı salkım ceviz işi makbul ve muteber değil...yan dallarda istenen 2-3 em fazla 4-5 er ceviz olması...ki;chandler ve fernor buna uygun...ister aynı tür devam edin.ister bu faktörleri göz önünde bulundurarak değişim yapın ya da tedbir alın.kolay gelsin.

Düzenleyen Feijoa : 12-06-2019 saat 20:59 Neden: eksiklik
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 03:01   #5887
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Sayın vosvos 17...daha önceden yazacaktım ama es geçtim...görüp anlamanız daha iyi olacaktı...Pikan yetiştiriciliğinde de,klasik cevizde de aşırı verim istenen bir şey değil..detaya girmeyecem...çok uzun mevzu...artı dallanmaları 1.50 hatta 2 metrelerden yapmanız lazım...yerlere sürtmeleri eğilmeleri zaten 1-1.20 noktalarından dallanmaya bırakılmalarından ve dal gücüne karşın aşırı tutumdan...artı pedro iç kurtlara dayanıksız...chandler ve fernor çok daha dayanıklı...bizim burdaki tecrübemiz...biz pedroyu pek tercih etmiyoruz...pedroyu ancak 4-3 ya da 4-4 ileride kesim ve çıkarım yapılacak bahçelere ilk yıllar urun alınması için tavsiye ederim..bir de sahil şeridine...aşırı verimli pedro ilerde iç doldurmama ve düzenli seyreltme derdini beraberinde getirecek..ne kadar gübre kullansanız da....zorunlu budamalar olacak...ağacı kontrol altında verim kontrol altında tutmak için...
Artı salkım ceviz işi makbul ve muteber değil...yan dallarda istenen 2-3 em fazla 4-5 er ceviz olması...ki;chandler ve fernor buna uygun...ister aynı tür devam edin.ister bu faktörleri göz önünde bulundurarak değişim yapın ya da tedbir alın.kolay gelsin.
Öncelikle Pedro çeşidinin diğer çeşitlerden farklı olarak dikine değilde daha yere yatkın bir gelişim gösteren bir çeşit olduğunu söylemem gerekiyor.
Pedro nun iç kurdu ve ve iç dolduramama gibi sorunu olduğuna katılmıyorum .Geçen yıl düzenli ilaçlama ve gübrelemeyle 300kg cevizde 10 tane kurtlu cevize rastlamadım.
Kaldıki bu kadar ceviz tek tek elden geçirildi.
İç doldurmaya gelince bu çesitte randıman % 47 olarak kaynaklara geçmiş.
Benim numunelerimde bu oranlar % 46.96 gibi çıktılar.
Yani orada da bir sorun yok.
Şimdi malumunuz ceviz fiyatı iyi bir ürün.Ve artan masraflar karşısında maliyeti kurtarmak için kapasitesini her yıl arttırmak zorundasınız.
Benim canımı sıkan sadece ağaçların forumlarının bozulması.
Yoksa meyve boyu küçük olmuş sorun teşkil etmiyor.
30 olmaz 25 ten satarsınız olur biter.
Kilo dan fazla alacağınız için her şekilde açığını kapatır.Yani bu meyve de zayii olan sadece kabuğu onu da soba tutuşturmak için bile kullanabilirsiniz.

En mantıklısı alt dalları alıp 1.5 m den aşağıda hiç bir dal bırakmamak.

Ya da her sene birer ikişer fazlaca verimi etkilemeden Chadler gibi bir çeside geçmek.
Kararsızım şimdilik. Ürünü hasat edinceye kadar zamanım var.
Düşünmeye ve en doğrusuna karar vermek için acele etmemize gerekte yok.
Nasip artık...

Düzenleyen vosvos17 : 13-06-2019 saat 04:26
Eski 13-06-2019, 11:00   #5888
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Sayın vosvos 17...iç doldurmama şu an bahsettiğim bi durum değil zaten...ağaçlar 15 yaşlarını geçtiğinde....ve o zaman seyreltme de mümkün olmaz...gerçi budamayla her yıl kontrol altında tutulabilir.Tane küçüklüğü şimdi problem değil...piyasa doymaya başlayınca fiyat yarı yarıya kadar iner...diğer meyvelerden biliyoruz...Gelelim iç kırduna...düzenli ilaçlama olduğunda hiçbir turde sıkıntı yaşamazsınız...lakin benim bahsettiğim ilaçlama geç kalması ya da hiç yapılmaması...bu durumda pedro chandler ve fernora göre çok daha dayanıksız...bunu bi dosstumuzun bahçesinde tecrübe ettik..fazla ilgilenebilen biri değildi...ilaç atamadığı ya da geç kaldığı zaman pedro olduğu gibi yere iniyordu...ayrıca iç kalitesi cahndler howard ve fernordan geride...bu yüzden birkaç pedroyu aşılayıp değiştirdi...Herkesin tercihi farklıdır...düşüncesi farklıdır...şu an için bakıldığında iç kalitesini pek dert eden yok...milletimiz 3 lira hangisi daha ucuzsa onu tercih ediyor...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 02:30   #5889
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Budamanın ne olduğunu budamanın ne anlam ifade ettiğini budamanın gelişim dönemi ve verim dönemini çeşide göre uygulama gerektiğini anlamadığımız öğrenmediğimiz sürece hataları doğruymuş gibi lanse edeceğiz ve bir başkasınında hata yapmasına sebep olacağız, bunlar çok zor şeyler değil ceşidi tanımak ve nasıl bir budama bakım isteği olduğunu öğrenmek bu doğrultuda gerekenleri yapmak her cinsin budaması farklıdır her cinse tek düze budama yaparsanız hata yaparsınız bu şekildeki formlarla da karşı karşıya kalırsınız, Bazı arkadaşlarımız yandal ceşitli cinsleri hiç budamamayı önerirken sosyal medyada baya da popülerler ve bunlar üreticilerden de pirim alıyorlar, Cinsin talebi isteği hiç dikkate alınmıyor ve bunları güzelmiş iyiymiş gibi meyva ağırlığından dallar kırılıyor diye lanse ediliyor, Başta da dediğim gibi budamanın ne olduğunu neye göre ne anlam ifade ettiğini alamadığımız sürece başarılı olmayı da beklemek hayal olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 18:37   #5890
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Budamanın ne olduğunu budamanın ne anlam ifade ettiğini budamanın gelişim dönemi ve verim dönemini çeşide göre uygulama gerektiğini anlamadığımız öğrenmediğimiz sürece hataları doğruymuş gibi lanse edeceğiz ve bir başkasınında hata yapmasına sebep olacağız, bunlar çok zor şeyler değil ceşidi tanımak ve nasıl bir budama bakım isteği olduğunu öğrenmek bu doğrultuda gerekenleri yapmak her cinsin budaması farklıdır her cinse tek düze budama yaparsanız hata yaparsınız bu şekildeki formlarla da karşı karşıya kalırsınız, Bazı arkadaşlarımız yandal ceşitli cinsleri hiç budamamayı önerirken sosyal medyada baya da popülerler ve bunlar üreticilerden de pirim alıyorlar, Cinsin talebi isteği hiç dikkate alınmıyor ve bunları güzelmiş iyiymiş gibi meyva ağırlığından dallar kırılıyor diye lanse ediliyor, Başta da dediğim gibi budamanın ne olduğunu neye göre ne anlam ifade ettiğini alamadığımız sürece başarılı olmayı da beklemek hayal olur.
Sn Lilium
Ben bahçemi kurarken kimseden yardım almadım.Budamalarda dahil olmak üzere bütün bahçe işlerini de amatör olarak yaptım.
İnternet üzerinde bu işlerle haşır neşir olan vatandaşlar yandal verimlerinde 5 ve 6 . yaşlarda uç kesimi yapılmayıp ağaçları verime yatırmak gerektiğini söylüyorlar.
Bende bu sene bu arkadaşları dinledim.
Fakat bu kadar yoğun bir meyve tutumu ve cinsin gelişiminin yere meyilli bir çeşit olması işleri bu haddeye getirdi.
Şayet geçen seneki gibi daha sert bir budama yapıp biraz daha fazla dal çıkarsaydım bu sorunlar olmayacaktı malesef.
Bu sene ićin yapacak fazla bişey yok artık.Görsel olarak göz zevkime hitap etmiyorlar malesef.
Ama ben bu yaşadıklarımı bir kayıp olarak görmüyorum.Tecrübe kazandığıma inanıyorum.
Ve tecrübe ne parayla ne de internette akıl verilerek satın alınabilecek bir sey değil.
İnternet üzerinde bu işleri profesyonel olarak yapanların da bazı bilgileri pas geçerek işlerin bir çok püf noktasını söylemediklerini düşünüyorum.
Kendi ayaklarına sıkmak istemediklerini ve ceplerini doldurmaya
devam etmelerinin bir yolunu bulmak zorunda olduklarını , bu sebeble işin püf noktalarını kendilerine bıraktıklarını düşünüyorum.

Hatalarımın bir kısmını seneye telefi etme şanşımız var.Ve hala arkada 3 yaşında başka fidanlarımda var.
Bu tecrübe onları en azından kurtaracaktır.

Pedro ya gelince.İnanıyorumki ilgili ve tecrübeli ellerde kesinlikle pas geçilmeyecek çok verimli bir ćeşit.
Biraz özenli bir bakım istiyor sadece...

Eski 04-07-2019, 03:52   #5891
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba.
Kendi bahçemdeki Pedroların verimleri nedeniyle dalların yerlere kadar eğildiğini ve şekil bozukluklarına sebeb verdiğini daha önce söylemiştim.
Ancak verime yatan chadler,Fernor ,franquette gibi ırklarda da aşırı verim nedeniyle aynı sorunları yaşadığını görmüş bulunmaktayım.
Zannedersem yandal verimi yüksek olan çeşitlerde meyve ağırlığının ve verimin bu sonucu doğurduğunu diğer çesitlerde de görebiliyorum.
Seneye bu aşırı meyve yükünü ağaç içerisindek bazı dalları ćıkararak hafifletmeyi planlamaktayım.
Bir başka sorunda bu bir kaç gün içerisinde neredeyse 37 dereceye kadar artacak sıcaklıklar.
Daha önce % 5 lik uygulama yaptığımız KAOKİL i 20 gün aradan sonra tekrar % 4 gibi bir oranla tekrar attık.
Bu sefer ağaçlarımız bembeyaz bir tona büründü.Zamanlama olarak çok isabetli bir uygulama oldu.
Şimdi sizlere bir kaç fotoğraf paylaşmak istiyorum.İnşallah güneş yanıklığını zarar görmeden atlatacağız.
Bu arada gübreleme ve sulama işlerimizde tam gaz devam ediyor.Dış kabukların oluşumu ve sertleşmesi şu günlerde iyice belli olmaya başladı.Şimdi sıra içlerini doldurmada .
Bu yüzden gübre ve su bu dönemde çok kritik.

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2019, 21:59   #5892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2019
Sn Lilium ve Arkadaşlar,

Yuksek gerilim hatti gecen bir tarlada ceviz bahcesi kurulumu yapabilirmiyim yoksa olmayan bir yeremi kurmaliyim.. etkilesimi ve zarari olurmu ne kadar olur bilginiz var ise yazabilirmisiniz lutfen..

Dogan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 06:22   #5893
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Olmaz. Ben elektrik mühendisiyim. TEDAŞ ta çalıştım. Yüksek gerilimin canlılara hiçbir yan etkisi yoktur.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 19:31   #5894
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Aynen katılıyorum.Bende Elektrik Teknikeriyim zararı olmaz.İstanbulda yüksek gerilim hattının altında insanlar yıllardır yaşıyor.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2019, 01:09   #5895
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogan_ Mesajı Göster
Sn Lilium ve Arkadaşlar,

Yuksek gerilim hatti gecen bir tarlada ceviz bahcesi kurulumu yapabilirmiyim yoksa olmayan bir yeremi kurmaliyim.. etkilesimi ve zarari olurmu ne kadar olur bilginiz var ise yazabilirmisiniz lutfen..
Yüksek gerilim hattı istimlak edilmiş yani satın alınmış bir yerdir, fakat kullanım hakı yer sahibinindir, yıllık bitki ekilebilir, çok yıllık dediğimiz ağaç türü bitkiler hatta zarar vermeyecekse ekilebilir, yıllıkta olsa çok yıllık bitki de olsa herhangi bir durumda (tel koptu, hat çekiyorum,(vs) sorgusuz sualsiz geçer gider gerekirse hatta zarar veriyorsa ağacını keser hiç bir hak talep edemezsin, diğer bir konuysa imara açılma durumunda bu yere bina inşaat yapamazsın yapsan da kaçak olur ruhsat alamazsın yıkarlar, İstimlak edilen Bu yerler imara açılsa bile istimlak edilen yerler ya belediyeye yeşil alan olarak tahsis edilir ya da o şirketin malı olarak kalır, size arazinizde istimlak edilmemiş ne kadar metre kare yer varsa ve inşaat alma ruhsatına elverişliyse inşaat izni verir. Yetiştiricilik adına herhangi bir etkileşim zararının tespiti konusunda bu güne kadar bir şey duymadım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 06:27   #5896
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
yüksek gerilim hattının elektrik kuvvetli akım tesisleri minimum yaklaşma mesafelerine uyulursa inşaat ruhsatı alınarak inşaat bile yapılmasında hiçbir engel bulunmaz.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2020, 21:23   #5897
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2017
takip

ahmetkirik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 12:00   #5898
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Merhaba, Benim şöyle bir sorum olacak. Bey yaşındaki chandler ağaçlarımdan biri çok güzel vermesine rağmen hemen yanında aynı büyüklükteki diğeri hiç meyve vermiyor. Acaba meyveye yatmadığı için mi? çünkü sürgünleri çok uzun. Yardımcı olabilecek var mı acaba?

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 19:54   #5899
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
arkadaşlar kara leke için hangi ilacı kullanıyorsunuz en iyisi hangisi

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 17:09   #5900
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar merhaba. Bu konuyu okuyan arkadaşlardan bir şey öğrenmek istiyorum.

Ben soğuk iklimde çok iyi verim verdiğini okuduğum için Oğuzlar77 cins ceviz fidanı alacağım. Fakat her zamanki gibi çeşidin doğruluğuna pek güvenemiyorum. Bu yüzden bu cevizi doğru olarak hangi fidancıdan almam gerekir, ya da başka bir deyişler nereden alsam ismine doğru çeşidi bulabilirim?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 08:07   #5901
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2013
1.yaştan itibaren ilerleyen yaşlarda; adım adım tepe vurumu , kış budaması ve yeşil göz budamasını anlatan bir bölüm var mı acaba forumda. Arama sekmesinden budama , ceviz budama kelimeleri ile arama yaptım ancak ulaşamadım.

u100@30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 06:03   #5902
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2019
Merhaba. Ceviz arasina sarimsak ekimininin zarari olur mu? Agac kokunden 2m uzakta olacak sekilde.

Eray G. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2020, 14:24   #5903
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2020
Merhaba. Ceviz dikeceğimiz bir araziye ne kadar leonardit atmamızı önerirsiniz.

smats Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2023, 12:14   #5904
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2023
selam

LEVENT41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024