agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2013, 20:59   #4531
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inegöllü Mesajı Göster
daha önceki messajımda toprak analiz raporumu mesajıma ekleyip gübreleme konusunda yardım istemiştim.....maalesef cevap yazan olmadı....
Sn. inegöllü dikimde kullandığınız miktarı bu aylarda 100er gr arttırarak fidan taç iz düşümlerine bel yardımıyla çukur açarak verebilirsiniz. yani 300-350 gr tsp ve dap atacaksınız. eğer yanmış keçi koyun gübresi varsa yine aynı şekilde birer teneke verebilirsiniz. Azotlu gübreleri de ilkbaharda verirsiniz. Raporun altındaki numarayı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 21:04   #4532
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Ben de 3 5 gün önce sadece birer teneke yanmış keçi gübresi verdim. ilkbaharda azotlu gübreleri damlama sistemiyle vereceğim. Toprak analizine göre fosforik veye nitrik asit kullanarak hem gübreleme yapacağım, hem de damlatıcıları temizlemiş olacağım. Size de tavsiye ederim.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 21:12   #4533
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster

Tünel çökmeden ışığa ulaşabilirsem ne ala,,o zaman birlikte yakarız söz
Ne çökmesi, bak burada ışık görülmüş, pırıl pırıl ışıldıyor ışıklar,

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Sen yinede kapalı sisli karlı havalarda mangalı yak ki ışık devam etsin, (üzerine atacak bir şeyler bulunur) otur şöyle bir bak bir seyreyle aldığın keyfi hiç bir şeyle değişmezsin.

alper04 ve ömür-uşak beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 21:21   #4534
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ne çökmesi, bak burada ışık görülmüş, pırıl pırıl ışıldıyor ışıklar,

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Sen yinede kapalı sisli karlı havalarda mangalı yak ki ışık devam etsin, (üzerine atacak bir şeyler bulunur) otur şöyle bir bak bir seyreyle aldığın keyfi hiç bir şeyle değişmezsin.
Teşekkür ederim,bana moral verdiniz.. Yarın şu mangalı bir yakayım,Rodop dağlarına ve Yunanistan'a doğru bir manzara eşliğinde

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 11:06   #4535
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Sayın ermana bence tozlayıcı yerleşiminiz 10 numara olmuş. Tozlayıcı çeşit konusuna gelince Murat Bey ve size eşit Franquette ve Fernette gönderim. Ben sadece Franquette göndersem de yeterdi diye düşünüyorum ancak burada çok fazla dölleyici konusu konuşulduğu için garanti olsun diye yaptım. Yarın öbür gün dedikodumu yapmasınlar dedim . Seneye isteyen olursa Cisco da gönderebilirim.

Bu ara forumda yazamıyorum malum işler yoğun ...
ilginiz alakanız için teşekkür ederim okan bey. seneye kısmet olursa 2 tanede araya cisco sıkıştırmak istiyorum.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 14:36   #4536
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Çalıştığım firmanın ismi Cisco, ben de almazsam olmaz. Seneye ben de istiyorum Okan bey. Yardımlarınız için de tekrar teşekkürler.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 17:47   #4537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
hasan bey cevabınız için teşekkürler

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 10:41   #4538
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Yeni yılın tüm ağaçsever dostlara hayırlı,bereketli,güzelliklerle dolu bir yıl olmasını diliyorum.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 10:58   #4539
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Sn ermana bahçeniz hayırlı uğurlu olsun.İnşallah bir an önce cevizlerini yemek nasip olur.

ermana beğendi.
kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 17:49   #4540
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Tüm ceviz dostlarına sevdikleriyle birlikte mutlu bir yıl dierim..

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 19:04   #4541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Tüm ağaçlar.net üyelerinin yeni yılını kutlarım. Sevdiklerimizle sağlıklı ve huzurlu nice yeni yıllara...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 15:10   #4542
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
yeni yılın insanlık alemine barış huzur ve mutluluk getirmesini dilerim bol cevizli günler

kamil keskin ve cetiner beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 12:35   #4543
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Damlama Sulama Hk.

Arkadaşlar Merhaba..Öncelikle herkese iyi yıllar..

Bu sene bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum..Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım beklemekteyim..Yaklaşık 9 dönümlük bir chandler bahçem var (173 Adet)..ocak 2013 te açık köklü olarak dikimini yaptım..geçen sene salma sulamayla korkarakta olsa öyle geçti..bu sene damlama sulamaya geçmek istemekteyim.

Öncelikle nerden başlamak gerekli..nasıl bir sistem önerirsiniz...? Plan ve bir foto koyuyorum..Planda fotonun nerden çekildiğinide gösterdim..Bahçemde tatlı içelebilir bir su kaynağı var..

Halka bir sistem mi yoksa başka bir sistem mi önerirsiniz..bu büyüklükte bir bahçe için ana arterler kaçlık..tali borular kaçlık olmalı..su tankı ve veya gübre tankı önerir misiniz.????

Cevap ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Saygılarımla,
Emre

Eklenen Resimler

dadaşım beğendi.
emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 16:42   #4544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sevgili ceviz severler internet de ceviz fidanı reklamlarını görüyorum. Bazı satıcılar maalesef güvenilir değil. Lütfen fidan alırken firmayı, kişiyi iyi araştırın. Araştırmadan kesinlikle fidan almayın.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 17:17   #4545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreguven2011 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba..Öncelikle herkese iyi yıllar..

Bu sene bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum..Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım beklemekteyim..Yaklaşık 9 dönümlük bir chandler bahçem var (173 Adet)..ocak 2013 te açık köklü olarak dikimini yaptım..geçen sene salma sulamayla korkarakta olsa öyle geçti..bu sene damlama sulamaya geçmek istemekteyim.

Öncelikle nerden başlamak gerekli..nasıl bir sistem önerirsiniz...? Plan ve bir foto koyuyorum..Planda fotonun nerden çekildiğinide gösterdim..Bahçemde tatlı içelebilir bir su kaynağı var..

Halka bir sistem mi yoksa başka bir sistem mi önerirsiniz..bu büyüklükte bir bahçe için ana arterler kaçlık..tali borular kaçlık olmalı..su tankı ve veya gübre tankı önerir misiniz.????

Cevap ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Saygılarımla,
Emre
Su kaynağından sola doğru bahçenin alt sınırını takip ederek ortaya kadar ve oradanda yukarıya kadar (PE veya PVC) 70 lik kelepçeli yağmurlama sulama borusu döşeyin. Fidanların hizasına gelecek şekilde her sıraya 70 lik borunun sağından ve solundan delerek 20 lik vana monte edin.Vananın çıkış ucuna deliksiz 20 lik boruları bağlayın ve döşeyin. Fidan gövdesine 50-100 cm uzak olacak şekilde boruya delik delerek basınç duyarlı vana monte edin. ( fidan diplerine 20 lik boruyu düz döşerseniz 2 adet, çember şeklinde döşerseniz 4 adet vana gerekir)

Su kaynağının debisi bahçenin tamamını bir defada sulamaya yetmez ise bir tarafının vanalarını kapayarak sağ ve sol tarafı ayrı ayrı sulayabilirsiniz.

Pompanın çıkışına filtre ve gübre tankı monte edin, gübrelemeyi oradan yapabilirsiniz.

Su deposu düşünürseniz; Bahçenin en üst kodundaki uygun yere yerden 2 mt yüksekte ve 20-30 tonluk depo yapmanızı tavsiye ederim. Sulama tesisatında fazla bir değişiklik gerekmez.

kolay gelsin.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 00:11   #4546
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
degerli arkadaslar, Ankara yakinlarinda 2012 kasim ayinda ekmis oldugum tohumlarin cogurleri gecen yil (2013) sonbaharda yaklasik 30-50 cm oldular. bu cogurlerime 2014 bahar aylarinda asi kalemi/gozu temini ve asi yapmada yardimci arkadas ariyorum yardimlariniz lutfen. cogur adedi 300 istedigim cinsler Chandler, Pedro, fernor veya kaman 1. ilginiz icin simdiden tesekkurler.

ncp1963 ve dadaşım beğendi.
nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 00:32   #4547
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Aşı konusunda yardımcı olamayabilirim fakat chandler kalemi isterseniz gönderebilirim.

Eski 08-01-2014, 13:05   #4548
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Aydın
inşallah sonumuz bu olmaz.

Eski 08-01-2014, 14:07   #4549
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Aydın
Nar meyvesi,dekarına 5 tona kadar ürün verebilmekteymiş. Ceviz Türkiye şartlarında dekarda 200 kg ortalama sağlarsa çok iyi.

Narın,hasat aşaması,ceviz gibi yeşil kabuk soyma ve kurutma gerektirmiyor. Yani,işçilik daha kolay diye biliyorum.

Diğer yönlerden de,nar üretimi cevize göre daha az meşakkatli gibi görünüyor. Bu durum da,üreticileri cezbetmiş ve bol bol dikim yapılmış gibi duruyor.

Nar dikimi yapılan bahçelerde başarı oranı cevize göre çok yüksek. Cevizde ise benim gördüğüm kadarıyla dikilen 10 bahçeden 8'i kaderine terk edilmiş,yanlış çeşit seçilmiş,bakımsız ve başarısız.

Cevizi üretmek ve dekardan yüklü miktarda ürün elde etmek hiç kolay değil. Bu yüzden,cevizde aynı durum olur mu diye düşünürsek,aynı durum olmaz. Ancak,dikim çokluğuna bakarsak, 10 yıl sonra fiyatlar aynı kalmaz,en az yarı yarıya düşer. Bu kesin gibi.

Bu yüzden,şimdiden bahçelerimizin girdi maliyetlerini ileride nasıl azaltırız,daha az masrafla ağaçların bakımlarını nasıl yapabiliriz,hangi teknolojilerden faydalanabiliriz,pazarlama seçeneklerimiz neler olabilir gibi konuları değerlendirmekte fayda var.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 14:24   #4550
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

evet şimdiye kadar dikilen bahçelerde sorunlar çok ancak artık daha bilinçli bahçeler oluşturuluyor bu bahçeler devreye girdiği zaman bence bizde de bir pazar fiyat krizi yaşanacak tahminim fiyatların 2-3 dolar arasında olması.

Eski 09-01-2014, 00:49   #4551
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Aydın
Yazıyı okudum içim sızladı doğrusu yazıktır günahtır Türk çiftçisi bunları hak etmiyor, işin özü satırlar içerisinde zaten.

"Bizde de ve bizi teşvik edenlerde de hata var"

Çiftçi de bizi teşvik edenlerin tuzağına düşüyor üç beş yıl sonrada hüsrana uğruyor.

Bir zamanlar hicaz narı furyası çıkardılar ekin dikin teşvikler verildi sonuç işte gözümüzün önünde harcadığın emeğe mi yanarsın ettiğin masrafa mı,

Cevizdeki furyanın da sonunun buna benzer olacağını bir kaç yerde yazdım bana felaket tellalı yapıyorsun dediler, dileğim olmaması ama bu tarım politikalarıyla düşüncemde bir değişiklik yok.

Çiftçi birleşemiyor birlikte hareket etmesini bir türlü öğrenemedi birlikler kooparatifler oluşturulmalı ve bu birlikler rant peşinde koşan siyasilere teslim edilmemeli iyi yönetebilen kişiler tarafından yönetilirse olur, bizde maliyet yüksek fakat işçilik avrupa ülkelerinden ucuz işin bu tarafından bakacak olursak ve iyi yönetilirsek Türkiye bu işte başarılı olur,
Hiç umudum yok ama yinede umutlu olmak umutlu düşünmek zorundayız başka da altarnetif yok zaten.

Eski 09-01-2014, 06:30   #4552
Yeni Üye

ekrem_63's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Sevgili arkadaşlar Değerli ağaç dostları Biz köyümüzdeki araziye Babam sanırım Bilecik cinsi ceviz getirtip diktirmiş.Burada yabancı çeşitleri duyunca Yanlış bir seçim'mi yaptık tereddütlerim var.Hele birde dikim yapılırken yapılan dikim hatası(50x50)cm açılan dikim çukurları ve sıra arası 10x10 metre olarak yapılmış.Şimdi gelelim benim yapmak istediğim düşünceme Bu (10x10) metre olan sıra arasının arasına (100x100)cm derin çukurlar açıp her sıra arasına ceviz dikerek(5x10) metre sıra arası haline getirmek istiyorum.Ve Bilecik cinsinin arsına yabancı çeşit Fernor **** fernette diksem ne gibi dorunlar yaşarım.Yardımlarını bekliyorum.

ekrem_63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 10:19   #4553
Ağaçsever

drokya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekrem_63 Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar Değerli ağaç dostları Biz köyümüzdeki araziye Babam sanırım Bilecik cinsi ceviz getirtip diktirmiş.Burada yabancı çeşitleri duyunca Yanlış bir seçim'mi yaptık tereddütlerim var.Hele birde dikim yapılırken yapılan dikim hatası(50x50)cm açılan dikim çukurları ve sıra arası 10x10 metre olarak yapılmış.Şimdi gelelim benim yapmak istediğim düşünceme Bu (10x10) metre olan sıra arasının arasına (100x100)cm derin çukurlar açıp her sıra arasına ceviz dikerek(5x10) metre sıra arası haline getirmek istiyorum.Ve Bilecik cinsinin arsına yabancı çeşit Fernor **** fernette diksem ne gibi dorunlar yaşarım.Yardımlarını bekliyorum.
Sayın ekrem_63,
Cins seçimi için bir şey demiyeceğim,
ancak sıra aralarını 10 x 10 yapan Babanızın elini öpmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Sevgi ve saygıyla Babanıza 'da selamlarımı iletin lütfen.

dadaşım beğendi.
drokya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 14:06   #4554
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Şöyle bi selam veriyim dedim herkese.
Ben de burdayım diyerek hepinize merhabalar.

Sayın abilerim böyle forum mu olur? oku oku bitmiyo )
15 gündür fırsat buldukça sizi ziyaret ediyorum. 80. sayfadayım daha, bi o kadar da alıntılardan okumuşumdur.Gözlük derecem 0.5 daha arttı sanırım
Okudukça da kendimi 40 yıllık cevizci zannetmeye başladım, iyi mi?
Hele bir de çok yakında okuduklarımı uygulamaya geçirdiğimde var ya değmeyin keyfime.

Paylaşımda bulunan herkese teşekkürler.Gerçekten çok faydalı bir ortam burası.
Ne ararsam var burda.Bi süre önce size danıştığım konuların cevaplarını ve hatta daha da fazlasını buluyorum okudukça.
Neyse çok ara verdik, okumaya devam.Görüşürük.
harıl harıl harıl .....

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 00:22   #4555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
arkadaşlar herkese selam.ceviz fiyatlarıyla ilgili tartışma olduğunu görünce duramadım..
daha önceki yazılarımdan hatırlayan varsa 100dönüm bahçe kurma planım vardı
tekirdağ saray ve hayrabolu civarında arazi baktım hatta pazarlık aşamasında iken

tesadüfen daha önce tanış olduğum bi abimle konuşurken ceviz ithalatçısı olduğunu öğrendim.ona bu fikrimi açtım.okadar karamsar bi tablo çizdiki,o an hevesim biraz kırıldı, acaba dedim ithalatçı olduğundan yerli üretime karşı olduğu içinmi beni caydırmaya çalışıyor diye düşündüm. ertesi gün hemen yaşar akça hocaya ulaştım aşağı yukarı konuştuğum ithalatçıyla aynı şeyleri söyledi.

ozaman hevesim tamamen bitti diyebilirim(ama günün birinde hobi amaçlı olsada inşallah ufakda olsa bi bahçe kuracağım)

asıl mevzuya gelirsek ithalatçı abimin dediklerini aktarayım.
kendisi ithalatçı olduğu halde.ülkemin kazanması adına burda bi bahçe kurmak istedik dedi.california daki bahçelerin hepsini gezdiği için.o anlamda tecrübesi çok.4000-5000 dönüm bi yatırım yapacaklarını bu yatırımın bütün fizibilite çalışmalarını amerikalı danışmanlık şirketleriyle yaptıklarını söyledi.türkiyeyi karış karış gezdik edirneden iğdıra kadar.özellikle trakya bölgesinin çok sıkıntılı bi bölge olduğunu söyledi(aynı şeyi yaşar hocada söyledi)

arazi bulduk su çıkmadı,su bulduk ruhsat alamadık vs bunun gibi bi çok sorunla karşılaştıklarını aktardı

kendisine neden yerli bi uzmanla veya bi üniversiteyle çalışmadığını sordum.
bana bi tane türkiyede 1000dönüm üstü verime yatmış california daki bahçelerin yarısı kadar verimi olan bi bahçe göster gidip o bahçenin danışmanıyla çalışayım dedi..
bende ataman ceviz çiftliğini söyledim,baştan sona kadar gezdiğini verimin olması gerekenin on'da biri kadar olduğunu söyledi.ipsaladaki 1200dönümlük bahçeyi söyledim.orayıda gezdiğini halinin içler acısı bi halde olduğunu söyledi
konyadaki 1500dönümlük yeri ben söylemeden kendisi söyledi
5yaşında 2ton verim

uzun lafın kısası ceviz işi fidancıların anlattığı gibi değil.çok zor meşakatli sabır bilgi ve birikim gerektiren uzun bi yol.

yani daha önceki yazılarımda söylediğim gibi ceviz fiyatları düşmeyecek.
çünki ceviz yetiştiriciliğinde daha emekleme dönemindeyiz.her başlayan bu işi layıkıyla yapamayacak,yapabilenler iyi para kazanacak

güncel bi fiyat şu anda ithalatçılardan çıkış fiyatı 7-8dolar arası

ersin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 01:44   #4556
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersin1981 Mesajı Göster

kendisine neden yerli bi uzmanla veya bi üniversiteyle çalışmadığını sordum.
bana bi tane türkiyede 1000dönüm üstü verime yatmış california daki bahçelerin yarısı kadar verimi olan bi bahçe göster gidip o bahçenin danışmanıyla çalışayım dedi..
Sayın ersin1981, aldığınız duyumlara kısmen katılmakla beraber kısmende katılmadığımı belirtmek isterim şöyle ki, bir defa konuştuğunuz kişi ceviz ithalatçısı, tabi ki, söylemlerinde kendince haklılık payı var bu işi yapan ne aldığını ne satabileceğini bilmesi gerekiyor aksi durumda bu işi yapamaz zaten.

Henüz Türkiye de california daki gibi bir bahçe bulamaz bulması da imkansız california ile Türkiyeyi kıyas etmesi yanlış Türkiye bu işlere büyük kapama bahçeler bilhassa chandler olarak kurduğu bahçeler 4-5 yılı geçmez, 4-5 yıllık bir bahçeyi 25-30 yıllık california daki bahçelerin verimleriyle de kıyas edilemez o nedenle işin bu tarafın yanlış olduğunu söylemek istiyorum.

Türkiye de daha önce kurulan bahçelerin bir çoğu yerli ırklar daha sonraları bu bahsettiğin bahçelerde chandlere yönelik ilaveler ya da değişimler oldu fakat onlarda tam olarak verim yaşına girmediler bir kısmı da toprak koşullları iklim koşullarından bakım hatalarından geride kaldılar. ikinci bir ilave bu kurulan bahçelerin toprağı cevize çok elverişli olmayan topraklar.

İşin özü kurulan ya da kurulmuş olan bahçelerin cevize elverişliliği üzerine çok iyi etüt çalışması yapılmadan param var kurarım, ya da bir fidancının olurunu alarak, ya da ne kadar olursa olsun yeter, ve ya çalıştıkları danışmanlar para kazansınlar diye olur verilen yerler, bir çok yerde yazar ceviz çok toprak seçici değildir diye, oysaki ticari anlamda bir bahçe kurmayı düşündüğünde ceviz toprak seçiciliği o zaman ortaya çıkıyor, neden? çünkü uygun toprakta kurulduysa ağaçtan alırsın 30 kilo, uygun olmayan yerde kurulmuşsa ağaçtan alırsın 10 kilo, o zamanda bahçen verimsiz olur ve ya söylemdeki gibi california daki gibi bahçe göremezsin.

Alıntı:
4000-5000 dönüm bi yatırım yapacaklarını bu yatırımın bütün fizibilite çalışmalarını amerikalı danışmanlık şirketleriyle yaptıklarını söyledi.türkiyeyi karış karış gezdik edirneden iğdıra kadar.özellikle trakya bölgesinin çok sıkıntılı bi bölge olduğunu söyledi(aynı şeyi yaşar hocada söyledi)
Hani sormuşsun ya neden yerli bir danışman ile niye çalışmadın.

Şimdi sen gel de yerli hocayla çalış, yaşar hoca değilmiydi edirnede ceviz kurultayını yapan ceviz öneren ektiren, şimdi bu bir güvensizlik yaratmıyor mu? böyle bir durumda yerli hocaya nasıl güvensin ya da nasıl güveneceğiz.

Alıntı:
uzun lafın kısası ceviz işi fidancıların anlattığı gibi değil.çok zor meşakatli sabır bilgi ve birikim gerektiren uzun bi yol.
Bu söyleminizde haklısınız, kolay bir iş yok, diğer alanlardaki meyvacılık kadar (vs) olmasa da zor, ama çok zor denemez, bilgi birikiminiz varsa bir de eli vijdanın da olan birinden iyi bir yardım alırsanız bence diğer alanlardaki tarımdan kolay.

Ben maaş bağlanmış yapraklı ceviz ağaçına bordobulamacı attıran ve sebebini sorduğumda da yapraktan bordobulamacının fotosentez yaptığını söyleyen ziraat mühendisleri danışmanlar gördüm gerisini siz düşünün gari..

Eski 11-01-2014, 13:14   #4557
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Şöyle de bir durum var; konuştuğunuz ithalatçıların hepsi bahçe kurmak için yer arıyor?? Bu bir çelişki değilmi...
Ceviz bahçesi kuracak olanlara söyledğimiz şey cevizin dünya piyasası değeri 3-4 dolardır, Fizibilitenizi buna göre yapın deriz. 7 Dolar a liman teslim mal satıyorlar.
İthalatımızın 75 bin ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Birde olaya Türkiye diye bakmayınız en büyük ithalatçı Çin dir.
Ülkemizin parçalı toprak yapısı ile başka ülkeleri de kıyaslamayın bizde büyük toplu araziler çok az. Kendimizde o kadar küçük görmeyelim dekara 250-30 kg a ulaşmış bahçeler yavaş yavaş geliyor. Birde bazı bölgelerde çok ağır topraklara ceviz dikiliyor buralarda Juglans regia anacı yerine paradox kullanmak daha doğru gibi gözüküyor. Ağır toprak + Juglans regia anacı sonucunda phytoptera ile kök çürümesinden dolayı kaybolan bahçe çok. mesela bu konuda neden hiçbir hoca çalışmaz anlamıyorum...
Önemli bir konuda danışman **** farklı isimlerle dolaşan sadece ticari çıkar gözeten şahıslar var. Sadece bu sebeple ülkemize yurtdışından birçok danışman geliyor ve içlerinde işlerini çok iyi yapanlar var... Bizde Amerikalı şöyle dedi, Portekizli böyle istiyor gibi cümlelerle konuşuyoruz.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 22:45   #4558
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın chandlerın cümlelerinin altını çizerek katılıyorum.

Şöyle de bir durum var; konuştuğunuz ithalatçıların hepsi bahçe kurmak için yer arıyor?? Bu bir çelişki değilmi...

Ceviz bahçesi kuracak olanlara söyledğimiz şey cevizin dünya piyasası değeri 3-4 dolardır, Fizibilitenizi buna göre yapın deriz. 7 Dolar a liman teslim mal satıyorlar.

İthalatımızın 75 bin ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Birde olaya Türkiye diye bakmayınız en büyük ithalatçı Çin dir.

Birde bazı bölgelerde çok ağır topraklara ceviz dikiliyor buralarda Juglans regia anacı yerine paradox kullanmak daha doğru gibi gözüküyor. Ağır toprak + Juglans regia anacı sonucunda phytoptera ile kök çürümesinden dolayı kaybolan bahçe çok. mesela bu konuda neden hiçbir hoca çalışmaz anlamıyorum...

Önemli bir konuda danışman **** farklı isimlerle dolaşan sadece ticari çıkar gözeten şahıslar var. Sadece bu sebeple ülkemize yurtdışından birçok danışman geliyor ve içlerinde işlerini çok iyi yapanlar var...
Ülkemizin parçalı toprak yapısı ile başka ülkeleri de kıyaslamayın bizde büyük toplu araziler çok az.

Verimli arazilerde ya ağaların elinde ya çok pahalı, ya istenen büyüklükte yer bulunamıyor. Büyük bahçeler kurmak isteyenlerin bir kısmı verimsiz orman arazilerini kiralayarak bu işi yapmaya çalışıyorlar. Paraya kıyıp alan ya da verimli arazisi olan verimli topraklarda bu işi yapan birazda bilgiliyse iyi verimler alabilir.

Eski 12-01-2014, 18:07   #4559
Yeni Üye

ekrem_63's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Sevgili DROKYA İlgine Çok Teşekkür ederim. Babama olan selamınızı iletecem hatırlatmanıza çok Teşekkür ederim.sağlıklı nice günler diliyorum.

Düzenleyen ekrem_63 : 16-01-2014 saat 21:29
ekrem_63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 10:07   #4560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Toptancı Fiatı olarak 7-8 dolar deniyor, Şu sayfada 7 lira satan mevcut, surekli gözlem yapıyorum 5-6 liraya(2-3 dolar yani) dahi ceviz satan bulunuyor,

2014 Kabuklu Ceviz Fiyatlar - Kabuklu Ceviz Borsas

10 yıl sonra tam verime yatınca bahçeler bu fiat ne olur bilinmez malesef

alper04 beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024