View Single Post
Eski 10-01-2014, 00:22   #4555
ersin1981
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
arkadaşlar herkese selam.ceviz fiyatlarıyla ilgili tartışma olduğunu görünce duramadım..
daha önceki yazılarımdan hatırlayan varsa 100dönüm bahçe kurma planım vardı
tekirdağ saray ve hayrabolu civarında arazi baktım hatta pazarlık aşamasında iken

tesadüfen daha önce tanış olduğum bi abimle konuşurken ceviz ithalatçısı olduğunu öğrendim.ona bu fikrimi açtım.okadar karamsar bi tablo çizdiki,o an hevesim biraz kırıldı, acaba dedim ithalatçı olduğundan yerli üretime karşı olduğu içinmi beni caydırmaya çalışıyor diye düşündüm. ertesi gün hemen yaşar akça hocaya ulaştım aşağı yukarı konuştuğum ithalatçıyla aynı şeyleri söyledi.

ozaman hevesim tamamen bitti diyebilirim(ama günün birinde hobi amaçlı olsada inşallah ufakda olsa bi bahçe kuracağım)

asıl mevzuya gelirsek ithalatçı abimin dediklerini aktarayım.
kendisi ithalatçı olduğu halde.ülkemin kazanması adına burda bi bahçe kurmak istedik dedi.california daki bahçelerin hepsini gezdiği için.o anlamda tecrübesi çok.4000-5000 dönüm bi yatırım yapacaklarını bu yatırımın bütün fizibilite çalışmalarını amerikalı danışmanlık şirketleriyle yaptıklarını söyledi.türkiyeyi karış karış gezdik edirneden iğdıra kadar.özellikle trakya bölgesinin çok sıkıntılı bi bölge olduğunu söyledi(aynı şeyi yaşar hocada söyledi)

arazi bulduk su çıkmadı,su bulduk ruhsat alamadık vs bunun gibi bi çok sorunla karşılaştıklarını aktardı

kendisine neden yerli bi uzmanla veya bi üniversiteyle çalışmadığını sordum.
bana bi tane türkiyede 1000dönüm üstü verime yatmış california daki bahçelerin yarısı kadar verimi olan bi bahçe göster gidip o bahçenin danışmanıyla çalışayım dedi..
bende ataman ceviz çiftliğini söyledim,baştan sona kadar gezdiğini verimin olması gerekenin on'da biri kadar olduğunu söyledi.ipsaladaki 1200dönümlük bahçeyi söyledim.orayıda gezdiğini halinin içler acısı bi halde olduğunu söyledi
konyadaki 1500dönümlük yeri ben söylemeden kendisi söyledi
5yaşında 2ton verim

uzun lafın kısası ceviz işi fidancıların anlattığı gibi değil.çok zor meşakatli sabır bilgi ve birikim gerektiren uzun bi yol.

yani daha önceki yazılarımda söylediğim gibi ceviz fiyatları düşmeyecek.
çünki ceviz yetiştiriciliğinde daha emekleme dönemindeyiz.her başlayan bu işi layıkıyla yapamayacak,yapabilenler iyi para kazanacak

güncel bi fiyat şu anda ithalatçılardan çıkış fiyatı 7-8dolar arası

ersin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön