agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2014, 11:56   #4561
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
kabuklu ceviz ben bu sene 8-9 ton adlım 5-6 TL den. Ama çetin ceviz. İyi ceviz 12-13 TLden aşağı inmedi burada.

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 13:06   #4562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
kabuklu ceviz ben bu sene 8-9 ton adlım 5-6 TL den. Ama çetin ceviz. İyi ceviz 12-13 TLden aşağı inmedi burada.
Gerçekten çok çetin cevizler var fiatlar onlara olabilir, bizde eski bir agac var meyvalarını iki el ile dahi kesinlikle kıramazsın. randeman 33-35% , kabuktan ayrılmıyor şiş ile paramparca cıkarıyosun.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 00:44   #4563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
bahsettiğiniz iyi ceviz chandlermiydi,yoksa yerli başka bi çeşitmiydi.
teşekkürler...

ersin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 15:35   #4564
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
badem

arkadaşlar siyah olanlar feragnes kırmızı olanlar ferradual olmak üzere 140 Adet fidan diktim. Bu şekildeki bahçe planı nasıldır acaba fikri olan var mı?

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 23:55   #4565
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2014
öncelikle ceviz orman ağacıdır. Orman bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında ceviz ağaçlandırılmasına kredi ve hibeler yıllardır verilmekte ama bilinememektedir.
Ister kendi yeriniz olsun isterse orman arazilerine şahıslara 15 yıl sonra ödemeli köy tüzel kişiliklerine hibe verilmektedir.
Bunları alına bilmesi için özel ağaçlandırma projelerinizin yapılması gerekmektedir.

Ahmet siviş
orman mühendisi
SILA MÜHENDİSLİK

dadaşım beğendi.
SILAORMANCILIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 12:08   #4566
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
arkadaşlar siyah olanlar feragnes kırmızı olanlar ferradual olmak üzere 140 Adet fidan diktim. Bu şekildeki bahçe planı nasıldır acaba fikri olan var mı?
lütfen sorunuzu badem bölümüne yazınız.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 21:34   #4567
Yeni Üye

ekrem_63's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SILAORMANCILIK Mesajı Göster
öncelikle ceviz orman ağacıdır. Orman bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında ceviz ağaçlandırılmasına kredi ve hibeler yıllardır verilmekte ama bilinememektedir.
Ister kendi yeriniz olsun isterse orman arazilerine şahıslara 15 yıl sonra ödemeli köy tüzel kişiliklerine hibe verilmektedir.
Bunları alına bilmesi için özel ağaçlandırma projelerinizin yapılması gerekmektedir.

Ahmet siviş
orman mühendisi
SILA MÜHENDİSLİK
Sanırım bu arazileri herkes alamıyor.Bir yerlerde adamın olması şart gibi bişi.Bende istiyordum böyle 50 dönüm filan ama bulmak oldukça zor.Çok zengin olacaksın işi başından bağlıyacaksın.Bilgilenmek bile ap ayrı bir sorun.

alper04, dadaşım ve ermana beğendi.
ekrem_63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 19:19   #4568
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Bu sitedeki gibi hesapla işe girecek olanlar 1000 defa daha düşünsün, uyarayım dedim.
Adamlar 10 dekara 1000 ağaç sığdırdı gerisini sonra düşünürüz

Özel Ağaçlandırma-Ceviz Ağaci ~ Girişimcilik ve İş

Düzenleyen hasan_ka : 19-01-2014 saat 01:14 Neden: imla hatası
hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 01:10   #4569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
ceviz fiyatları

merhabalar.

uçarak, kaçarak, hayal kurarak olsaydı, halam amcam olurdu

hasat mevsimine girerken fiyatlar tavandı şimdi yerlerde sürünüyor.

burada bir çok arkadaşımız tereddütlerini paylaştı, uyardı ama hala anlamayıp ısrar edenler var. dekara 30 ağaç diken var, ağaçbaşı beş yaşında 20 kg verim alanda var, en ucuz 10 tl den satanda var, var oğlu var. bu ülkede kolaycılık unutulup emekle para kazanılacağı eğitim sistemine girmediği sürecede olacak.

alın size cevizin fiyatı.. hasat olalı kaç ay olmuş hala ürün adamların elinde satamamışlar. bu kişiler ellerindeki 4 ton malı 8 TL den satıp tüketememiş. hayalbahçesi kuran arkadaşım sen o hayallerinde ürettiğin 30 ton 40 tonu hayalindeki fiyattan kime pazarlayacaksın.

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

herşey bir kenara mutlaka gerçekçi olmak gerekli,
sık dikim olmazmı olur. nerede olur zayıf ve orta bünyeli topraklarda olur. güçlü toprağa sık dikim yapar iyide bakarsan çok kısa sürede ağaçların birbirine girer. zayıf toprakta bu süre iki katına çıkabilir sende bu sürede o ağaçlardan verim alırsın. birde gerçekten sıkdikim kurallarına ve tekniğine uygun herşeyi yapabilirim diyen dikebilir.

sen cevizi bakımı diğer meyvalardan daha az diye düşünerek tercih edip buna rağmen sık dikim yaparsan zaten golü yedin. çünki sen ağaçlarla fazla uğraşmayacaktın düşüncen oydu. kolay gelsin.

Düzenleyen ncp1963 : 19-01-2014 saat 12:32
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 12:29   #4570
Ağaç Dostu

merhaba

kişisel görüşüm..

ülkemiz her yıl artan miktarda ceviz üretmeye başladı. artarak üretime devam edecek, yani uygulanan politika tuttu.

şimdi ne olacak ??

beklenen iyi fiyatlar nadir yıllarda olacak( iklimsel olumsuzlukların yaşanıp verimin düşük olduğu yıllar)

diğer yıllarda toptan satışlar ithalat fiyatının az altında kendine yer bulacak.( yani ürününü 3-3,5 usd fiyatından satan sevinecek) yerel pazarlarda yöresel cinsler alıcı bulacak.

yabancı cinsler toptancılar tarafından alınır olacak tabi bir miktar çevremize pazarlarız.

kısaca basında, internette fidan üreticilerinin doldurması ile yapılan haberlerde duyduğuna inanıp bu işe giren herkes pişman olacak gibime geliyor.

Eski 19-01-2014, 14:57   #4571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2014
selam arkadaşlar geçen yıl haziran 2013 yılında ceviz ekmiştim çıkmadı saksıyı açıp baktım ceviz yoktu kargalardan şüpelendim karga yemiş olabilir mi birde bu yıl kasımda ektim çıkar inşallah

istanbul19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 14:30   #4572
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
inşallah

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 17:52   #4573
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

kişisel görüşüm..

ülkemiz her yıl artan miktarda ceviz üretmeye başladı. artarak üretime devam edecek, yani uygulanan politika tuttu.

şimdi ne olacak ??

beklenen iyi fiyatlar nadir yıllarda olacak( iklimsel olumsuzlukların yaşanıp verimin düşük olduğu yıllar)

diğer yıllarda toptan satışlar ithalat fiyatının az altında kendine yer bulacak.( yani ürününü 3-3,5 usd fiyatından satan sevinecek) yerel pazarlarda yöresel cinsler alıcı bulacak.

yabancı cinsler toptancılar tarafından alınır olacak tabi bir miktar çevremize pazarlarız.

kısaca basında, internette fidan üreticilerinin doldurması ile yapılan haberlerde duyduğuna inanıp bu işe giren herkes pişman olacak gibime geliyor.
Ülke genelinde ceviz üretiminin artacağı kaçınılmaz bir gerçek. Ne var ki,buna paralel olarak,nüfus artışını ve geçmişe göre cevizin kullanım alanlarının gün geçtikçe çoğaldığını da unutmamak gerekir. Örnek olarak ( cevizli ekmek,cevizli salata çeşitleri,cevizli börek gibi )

Eskiden,ceviz sadece belli başlı yerlerde ( özellikle baklavada ) kullanılırdı. Ancak günümüzde,internetin ve tv kanallarının da katkılarıyla,halkımız cevizin aslında ne kadar faydalı bir ürün olduğunu ve mutfaktaki kullanılabilirlik yönünü keşfetmeye başladı. Bu da tüketime olumlu katkı sağladı ve sağlamaya devam edecek.

Cevizin bol olduğunda nasıl pazarlanacağından bahsetmişsiniz. Bir çuval irili ufaklı,içleri güneş yanığı olmuş,tam kurutulmadığı için küf yapmaya başlamış ve yumuşamış olan ürünü mü satmak daha kolay, yoksa tır bazında ( nakliyeye uygun ) kalibrasyona gelen,mekanik işlemeye uygun,içi bütün ve açık renk çıkan,sağlıklı ve tam kurutulmuş olan ürünleri pazarlamak mı daha kolay ? Tabi ki 2. olanı. Kuruyemiş firmaları,ürünü uygun görüp alım yapmak istediğinde 1-2 ton değil 50-100 ton olmasını tercih eder. Bunun sebebi de aynı ürünü işlemeye başladığında,kırma ve paketleme makinelerinin işlevselliğinden en iyi şekilde faydalanmak istemesidir. Ne kadar bol ve standart ürün, o kadar kolay pazarlama ve yüksek fiyat.

Aslında,bizim üreticiler olarak pazarlama endişesinden önce,nasıl bol ürün elde ederim,ne gibi bir bakım uygulayarak kalibrasyona uygun hale getiririz gibi konuları konuşmamız gerekir.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 18:02   #4574
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhabalar.

uçarak, kaçarak, hayal kurarak olsaydı, halam amcam olurdu

hasat mevsimine girerken fiyatlar tavandı şimdi yerlerde sürünüyor.

burada bir çok arkadaşımız tereddütlerini paylaştı, uyardı ama hala anlamayıp ısrar edenler var. dekara 30 ağaç diken var, ağaçbaşı beş yaşında 20 kg verim alanda var, en ucuz 10 tl den satanda var, var oğlu var. bu ülkede kolaycılık unutulup emekle para kazanılacağı eğitim sistemine girmediği sürecede olacak.

alın size cevizin fiyatı.. hasat olalı kaç ay olmuş hala ürün adamların elinde satamamışlar. bu kişiler ellerindeki 4 ton malı 8 TL den satıp tüketememiş. hayalbahçesi kuran arkadaşım sen o hayallerinde ürettiğin 30 ton 40 tonu hayalindeki fiyattan kime pazarlayacaksın.

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater

herşey bir kenara mutlaka gerçekçi olmak gerekli,
sık dikim olmazmı olur. nerede olur zayıf ve orta bünyeli topraklarda olur. güçlü toprağa sık dikim yapar iyide bakarsan çok kısa sürede ağaçların birbirine girer. zayıf toprakta bu süre iki katına çıkabilir sende bu sürede o ağaçlardan verim alırsın. birde gerçekten sıkdikim kurallarına ve tekniğine uygun herşeyi yapabilirim diyen dikebilir.

sen cevizi bakımı diğer meyvalardan daha az diye düşünerek tercih edip buna rağmen sık dikim yaparsan zaten golü yedin. çünki sen ağaçlarla fazla uğraşmayacaktın düşüncen oydu. kolay gelsin.
Sık dikimin zayıf topraklar için uygun olacağını yazmışsınız ancak bu bana pek mantıklı gelmedi. Yanlış hatırlamıyorsam,okuduğum bir kaynakta da,sık dikim yapılan toprak yapısının organik maddece zengin ve kuvvetli olması gerektiği yazıyordu. Bunun sebebi de,sık dikimde birim alana düşecek ağaç sayısı fazla olacağı için,ağaç kökleri toprağı tamamen kaplayacak ve toprakta bulunan organik madde ve diğer elementler yetersiz ise ağaçlar meyvelerinin içini dolduramayıp boş ve buruşuk meyveler yapacak,şeklindeydi. Ki;yurtdışına da baktığımızda,sık dikim yapılan bahçeler,en verimli topraklar üzerinde kurulu.

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 21-01-2014, 07:08   #4575
Ağaç Dostu

merhabalar

yurt dışında kurulan bahçelerin en güzel topraklarda olduğunu yaşar akça hocanın bir kaç konuşmasında dinlemiştim.

ülkemizde basedilen kalitede topraklar ne yazıkki çok az. en azından iç anadoluda bu türden toprak az.

sık dikim yapılan toprak ne kadar kuvetli olsada yoğun bitkisel kullanımdan dolayı mutlaka uygun bir gübreleme programı uygulanmak zorunda (yazımdaki iyibir bakımla sözünü atlamışınız)

zayıf topraktada analiz sonucu önerilen gübrelemeleri vaktinde yapınca güçlü topraktan çokta bir farkı kalmıyor, tek fark birinde 10 tl lik takviye malzemesi (kimyasalgübreler, toprak düzenleyiciler ve ahır gübreleri) harcarken diğerinde 20 tl lik harcıyorsunuz..

zayıf toprağı önerirken! ilerde seyreltme düşüncesinde olanlaraydı tavsiyem. büyümenin nispetende olsa yavaş olmasından dolayı sıra aralarının geç kapanacağını ağaçların daha uzun bahçede kalacağı varsayımı ile seyrek dikime nispeten ilk yıllar için daha fazla verim alınabileceği varsayımı ile sık dikimi küçük bahçelerde önermeyen biri olarak, illada dikeceğim diyenlereydi önerim

sık dikimin, işi gerçekten profesyonel olarak yapabilecek, makina ekipman tedarikinde sıkıntı yaşamayacak, profesyonel budamacı (sık dikim konusunda eğitim almış) çalıştırabilecek, şahıslardan veya firmalardan başlayarak ülkemizdede yaygınlaşacağı ümidindeyim.

ibas06, sedatkso ve ermana beğendi.
Eski 21-01-2014, 07:30   #4576
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Ülke genelinde ceviz üretiminin artacağı kaçınılmaz bir gerçek. Ne var ki,buna paralel olarak,nüfus artışını ve geçmişe göre cevizin kullanım alanlarının gün geçtikçe çoğaldığını da unutmamak gerekir. Örnek olarak ( cevizli ekmek,cevizli salata çeşitleri,cevizli börek gibi )

Eskiden,ceviz sadece belli başlı yerlerde ( özellikle baklavada ) kullanılırdı. Ancak günümüzde,internetin ve tv kanallarının da katkılarıyla,halkımız cevizin aslında ne kadar faydalı bir ürün olduğunu ve mutfaktaki kullanılabilirlik yönünü keşfetmeye başladı. Bu da tüketime olumlu katkı sağladı ve sağlamaya devam edecek.

Cevizin bol olduğunda nasıl pazarlanacağından bahsetmişsiniz. Bir çuval irili ufaklı,içleri güneş yanığı olmuş,tam kurutulmadığı için küf yapmaya başlamış ve yumuşamış olan ürünü mü satmak daha kolay, yoksa tır bazında ( nakliyeye uygun ) kalibrasyona gelen,mekanik işlemeye uygun,içi bütün ve açık renk çıkan,sağlıklı ve tam kurutulmuş olan ürünleri pazarlamak mı daha kolay ? Tabi ki 2. olanı. Kuruyemiş firmaları,ürünü uygun görüp alım yapmak istediğinde 1-2 ton değil 50-100 ton olmasını tercih eder. Bunun sebebi de aynı ürünü işlemeye başladığında,kırma ve paketleme makinelerinin işlevselliğinden en iyi şekilde faydalanmak istemesidir. Ne kadar bol ve standart ürün, o kadar kolay pazarlama ve yüksek fiyat.

Aslında,bizim üreticiler olarak pazarlama endişesinden önce,nasıl bol ürün elde ederim,ne gibi bir bakım uygulayarak kalibrasyona uygun hale getiririz gibi konuları konuşmamız gerekir.

sayın formulaone merhabalar

ben ürnün alıcı bulamayacağını yazmadım. standart dışı (kalibrasyonsuz) ürünlerin yerel pazarlarda, büyük üreticilerinde bir miktarını çevrelerinde kalan kısmıda toptancılar aracılığı ile pazarlayacağını, ama fiyatların asla ve asla yüksek olamayacağını ithalat fiyatının az altında kendine yer bulacağını yazdım adım adım bu yöne gidiyoruz.

yani kalibrasyon dışı ürün 3 usd ise kalibrasyona uygun olan 4 usd eder diyorum inşallah beklediğimden yüksek fiyata pazarlayabiliriz ama gidişat bu yönde dikkat etmek gerekli,

bakmayın siz marketlerdeki fiyatlara yerel pazarlarda vatandaş 7- 8 tl den kabuklu cevzi satıyor aynı pazara ithal üründe geliyor fiyatı 16 tl tabi kimse yüzüne bakmıyor. diğer tarafta 8 tl varken neden iki katı ödesin vatandaş haklı ne olacak yarım saat fazla uğraşır içini çıkarırım diyor

kısaca yeni bahçe kuracakların diktiği fidan ister 5 tane olsun ister 5000 tane olsun mutlaka aşılı fidan dikmeleri şart, çünki ilerde o fidanlar koca koca ağaçlar olacak, o ağaçların meyvasının şu anda yerel pazarlarda satılan irili ufaklı ucuz ceviz durumuna düşmemesi için, hedef, aşılı bilinen pazar değeri olan cinslerden seçim yaparak fidan dikmek olmalı.

insanlarımız marketlerdeki fiyata bakıp ceviz diktiriyor ve hesabını kendi marketler zincirinde pazarlayacakmış gibi yapıyor.

markette 3 tl olan domates üreticiden kaç liraya alınıyor bunu yakalamak lazım. bahçesi verime geçtiğinde kendisininde üretici olacağını unutmaması lazım. yani marketteki fiyatın ,üretici çıkışının aslında altıda biri olduğunu (50 krş)

ibas06, sedatkso ve ermana beğendi.
Eski 21-01-2014, 12:27   #4577
Ağaç Dostu

Yazdıklarınızda haklısınız. Fiyatlar bir çok sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Örnek olarak,benim ( arkadaş çevresi geniş olan ) bir akrabam elindeki 3 ton yerli cevizi ( yalova-bilecik-şebin ) perakende olarak, hasattan sonra 15 gün içinde bitirdi. Ortalama 13 tl den sattığını biliyorum.

Yine,başka bir tanıdığım 4 ton chandler cevizi toptan olarak 12.5 tl den sattı.

Ağaçlarına hiç bakmayan birinin de,sattığı cevizlerin çoğunun geri getirildiğini biliyorum. İçleri boş ya da siyah çıktığı için.

Yıllar sonra,kaliteli cevizin kg fiyatı şimdiki gibi 10-12 tl değil de,6-8 tl bile olsa,eğer dekar başına 250-300 kg'a çıkabilirsek,yine para kazanma şansımız devam eder. Ama,dekardan 100 kg dan fazla alamazsak zaten masraflara çalışırız.

alper04, ncp1963 ve ermana beğendi.
Eski 21-01-2014, 12:35   #4578
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Yazdıklarınızda haklısınız. Fiyatlar bir çok sebebe bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Örnek olarak,benim ( arkadaş çevresi geniş olan ) bir akrabam elindeki 3 ton yerli cevizi ( yalova-bilecik-şebin ) perakende olarak, hasattan sonra 15 gün içinde bitirdi. Ortalama 13 tl den sattığını biliyorum.

Ağaçlarına hiç bakmayan birinin de,sattığı cevizlerin çoğunun geri getirildiğini biliyorum. İçleri boş ya da siyah çıktığı için.

Yıllar sonra,kaliteli cevizin kg fiyatı şimdiki gibi 10-12 tl değil de,6-8 tl bile olsa,eğer dekar başına 250-300 kg'a çıkabilirsek,yine para kazanma şansımız devam eder. Ama,dekardan 100 kg dan fazla alamazsak zaten masraflara çalışırız.
dediklerinize katılıyorum zaten dekarda en az 100 kg su masraflara gidecek. bunun üzerindeki rakkamlar emeğinizin karşılığı olacak. 5-6 sene sonra benimde tahminim kaliteli cevizin kg fiyatı 6-7 tl civarında olacağı.

Eski 21-01-2014, 14:48   #4579
Ağaç Dostu

Alıntı:

merhabalar

anlatmaya çalıştığım tamda buydu ama gelecekteki fiyatı tl değilde dolar yapalım. ben baştan beri toptan 4 dolar/kg
diye hesaplıyorum eğer bu rakamın üzerinde bir fiyat bulur satarsam bu bana bonus olarak gelir. fiyatı yüksek hesaplar düşük fiyata satarsam moralimi bozar.

iki üç ton civarı ürünü çevremizde pazarlamak çok zor değil, bir arkadaşım yaklaşık dört tonu iki ay içinde petrol istasyonunda 15 tl/kg den eritti. ama sizin benim gibi biraz büyük çaplı bu işi yapanların toptan fiyat üzerinden hesap yapmasında yarar var. yoksa ürünü satarken evdeki hesabı tuturamazsak üzülürüz.

Eski 21-01-2014, 22:08   #4580
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Aldığım duyumlar Türkiye şartlarında deneme parsellerinde denenen chandlerden daha verimli olduğu söylenen bir cins söylentisi var, Yeni bir cins furyasına hazır olun derim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 08:28   #4581
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ben ileride iyi bir cevizin kilosu 4 tl 6 tl-7 tl gibi fiyatların Türkiye'de olacağına ihtimal vermiyorum.Alıcı bilinçli ise ki ceviz tüketimi bana göre Türkiye'de her alanda kullanılmaya başlamıştır. (formullaone'nın yazdıkları kullanılan yerlere örnektir)
Yıl sonunda ekonomistler doların 3 tl olacağını tahmin ediyorlar ve şu anda 2.27ler de geçmiş dönemde ithalat yapanlar doları bugüne göre düşük kurdan alıp ülkeye pazarlıyorlardı şimdi nasıl getirip satacaklar merak ediyorum...ve şunu da eklemek istiyorum konumuz portakal, mandalina ,elma ,armut değil beyler ceviz den bahsediyoruz ki dünyada tüm bilim adamlarınca faydası kanıtlanmış bir meyve.Şu anda ceviz alımlarında halen dışarıya bağımlıyız

Ben Edirne/Uzunköprü'de bahçemin yakınındaki bahçelerden 500 kg cevizi İstanbul'a getirip 15 tl.den perakende olarak yarım günde hepsini sattım bir de veremediğim insanlar da oldu.
Kısacası alıcıda satıcıda bilinçli ise herkes kazanır.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 08:44   #4582
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Ben ileride iyi bir cevizin kilosu 4 tl 6 tl-7 tl gibi fiyatların Türkiye'de olacağına ihtimal vermiyorum.Alıcı bilinçli ise ki ceviz tüketimi bana göre Türkiye'de her alanda kullanılmaya başlamıştır. (formullaone'nın yazdıkları kullanılan yerlere örnektir)
Yıl sonunda ekonomistler doların 3 tl olacağını tahmin ediyorlar ve şu anda 2.27ler de geçmiş dönemde ithalat yapanlar doları bugüne göre düşük kurdan alıp ülkeye pazarlıyorlardı şimdi nasıl getirip satacaklar merak ediyorum...ve şunu da eklemek istiyorum konumuz portakal, mandalina ,elma ,armut değil beyler ceviz den bahsediyoruz ki dünyada tüm bilim adamlarınca faydası kanıtlanmış bir meyve.Şu anda ceviz alımlarında halen dışarıya bağımlıyız

Ben Edirne/Uzunköprü'de bahçemin yakınındaki bahçelerden 500 kg cevizi İstanbul'a getirip 15 tl.den perakende olarak yarım günde hepsini sattım bir de veremediğim insanlar da oldu.
Kısacası alıcıda satıcıda bilinçli ise herkes kazanır.
ayrıca sizin yazınıza ek olarak doktorların tavsiyeleri ve bilinçlenen tüketiciler sayesinde yıllık ceviz tüketiminin çok daha fazla artacağını ve ceviz fiyatlarının azalmayacağını düşünmekteyim.eskiden klasik olarak pasta börek çöreklerde kullanılan ceviz ve bademler artık kişilerin ceplerinde atıştırmalık hatta sosyetede bir öğün yemek yerine de kullanılmaktadır.saygılar.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 10:49   #4583
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2010
evet arkadaslar biz türk insani olarak ,her zaman tektenciligi seven ve her zaman fırsat kollayıp insanları nasıl kazıklayacagımızı düşündügümüz için ,daha fıdanlar yetişmeden kendi yiyecegi cevizi bile cıkarmadan satacagı cevizi düşünüp ahkam kesmeye başladık bile.bir şekilde bu işe digerlerinden 3-5 yıl önce başlamış kişiler ,nedense cabucak ilerisini görüverdiler.demek ki bu arkadaslarda daha bastan yanlısa düşmüşler.şimdi den kurşunu kendi ayagımıza sıkdık bıle desenize.bizde kereste yapacaktık zaten cevizleri....

labtek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 14:17   #4584
Ağaç Dostu

fiyat

merhabalar

arkadaşlar şiliden abd den azerbaycandan, ukraynadan toptancının kaç usd ye ceviz alıp gümrüklenmiş olarak deposuna kaç dolar maliyetle indirdiğini bilen varmı ???

cevizin fiyatını herzaman ithalat belirleyecek bunu unutmayalım en son zammın sebebi ukraynadan ithal edilen cevize uygulanan gümrük vergisi oranının artışıdır.

örneğin ithalatçı deposuna herşey dahil 4 usd/kg ye ceviz indiriyorsa iç piyasada toptan satışın 4 doların üstü olması olasımı ??? mevcut ithalat rejmi ile değil. ithalatçı ya bu fiyata ver **** ben gider malımı bu fiyata alırım der.

parakende satışları kast etmiyorum.

arkadaşlar bu konuyu açmam ve ısrarla devam ettirmemin sebebi internette fidan satıcılarının insanları kandırmak için yazdıklarına alternatif bilgi olsun insanlar yanıltılmasın büyük bahçe kuran veya kuracak kişiler asla ürününün hepsini parakende fiyattan tüketemez toptancı ile çalışmak zorunda.

fidan satıcısı kitap yazarı şimdiye kadar güvenerek okuduğumuz kişi bile tv reklamında 5 yaşında 25 kg/ağaç alabilirsiniz diyor program yapmış diyorki iç cevizin kg fiyatı 45 tl iç olarak satın ... sen böyle der milleti galayena getirirsen vay bizim halimize.

burada insanlara gerçek üretim miktarlarını, toptan gerçekten kaça satabileceğimizi yazmazsak bu türden kişilerin önü alınmayacak.

en son olayı hep birlikte yaşadık en sonunda site yönetimi yeter dedide konu kapandı insanları yanıltmak adına yeşil kabuklu tartı birimi vermedilermi??

sergunbasturk beğendi.
Eski 22-01-2014, 14:26   #4585
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Çok açık bir konu var ortada amerikada cevizin kg fiyatı 3-4 dolar arası. Türkiyede de eğer kendine yeter hale gelirse ve ithalat kesilirse bizimde fiyatımız 3-4 dolar arası olacak bunun lami cimi yok. Zannetmiyorum ama kendimize yetecek miktardan çok daha fazlasını üretecek olursak işte ozaman olayımız nar'a döner 1-2 dolara satan şanslı olur çünki bizim politikalarımız ihracat yapabileceğimiz düzeyde değil.

Eski 22-01-2014, 14:55   #4586
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
gida fiyatlari nerede dusmus dunyada acaba.. memlekete bakarsak visneyi 5 tlye ..domatesi 7 tl ye aldik gecen yaz.. patates 5 tl kurufasulye 16 tl.. nasil analiz yapilmis 1 -2 dolar ceviz olacakmis ben anlamadim.. neyse insallah 1 dolara duser de millet bol bol ceviz yer en azindan.. ekmek bulamayan ceviz yesin hesabi..

alper04 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 17:31   #4587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
gida fiyatlari nerede dusmus dunyada acaba.. memlekete bakarsak visneyi 5 tlye ..domatesi 7 tl ye aldik gecen yaz.. patates 5 tl kurufasulye 16 tl.. nasil analiz yapilmis 1 -2 dolar ceviz olacakmis ben anlamadim.. neyse insallah 1 dolara duser de millet bol bol ceviz yer en azindan.. ekmek bulamayan ceviz yesin hesabi..
syn bozy size özelden msj atmıştım gormedınız sanırım.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 06:46   #4588
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
dünyada ki fiyatları düşmedi zaten hep 3-4 dolar arasıydı.
patates 5 domates 7 kuru fasülye 16 ama narın 3 kilosu 2 tl mandalinanın 3 kilosu 2 tl 5 kilo ayva 3 tl sizin hesabınıza göre bunlarıda anlıyamasınız nasıl analiz yapıldığını ancak burası türkiye burada analizin kralı yapılır.
ayrıca verdiğiniz fiyatlarda geçen sene çok fazla ekildiği için tarladan toplanmayan patatesler bu sene az ekilince fiyatlar tavan yaptı. verdiğiniz domates fiyatıda mevsimi olmadığı için. fasulyede bu sene ender olanlardan. ama şuanda herkez fasülye ekiyor patates ekiyor. sene ye göreceğiz fiyatlarının ne olduğunu.

Eski 23-01-2014, 06:54   #4589
Ağaç Dostu

merhabalar

bazı arkadaşlar sanırım anlamak istemiyor.

parakende fiyattan bahsetmiyorum, zaten parakendenin üretici fiyatının neredeyse altı katına ulaşabildiğini mesajımda yazdım. 2- 3 tona kadar parakende olarak pazarlanabileceğini yazdım

benim bahsettiğim toptan fiyatlar nedenmi toptan fiyat??

vatandaş 2.000 ağaca sahip, bahçe 10 yaşına geldiğinde en kötü ihtimalle: 2.000X10=20.000
yazı ile yazayım yirmi ton ürün alacak. kolaysa hadi bunu parakande satalım

mecburen hatrı sayılır bir miktarı toptancıya vermek zorunda kalacağız.

bu tempo ile gidersek herkes ceviz ağacı sahibi olduğunda bu işin tüccarları oluşacak, aynı sebze halindeki kabzımal misali küçük üreticinin malını toplayıp büyük tüccara satacak. e pekii bu adam büyük toptancının alış fiyatından senden mal alacakmı?

işte bu noktada oluşacak fiyatı konuşmaya, ortaya koymaya, insanlara hesaplarını bu paraya göre yapmaları gerektiğini anlatmaya çalıştım ama sanırım duyulmak isteneni söylemedim diye pek hoşlanılmadı bundan...

ben üreticiyim bu fiyatı söylemek zorundayım. duyulmak istenen fiyatları fidan üreticileri çarşaf çarşaf yazıyor oralardan okur hesap yaparsınız

Düzenleyen ncp1963 : 24-01-2014 saat 16:49
Eski 23-01-2014, 12:11   #4590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
yaşar hoca karamsar neden kendısı 400 dönum ceviz bahçesi kurmuş

fanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024