agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2014, 23:53   #4831
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sanırım bu konu cevizlerin uyuma saatleriyle alakalı. Ceviz çeşitlerinin uyuma saatlerini iyi tespit edip ona göre çeşit seçimi yapmak daha doğru olabilir.

Bence uyuma gereksimini tamamlayan çeşitler bir süre havaların sıcak gitmesiyle (ağaçta ki gözler uyanmasa da ) ağaca su yürüyor ve olası bir dondan etkileniyor. ( Ağacın dallarına, sürgünlerine su yürüdüğü için, hava eksi değerlere düştüğü zaman bu suda donup, sürgünleri kurutuyor )

ncp1963 ve gecekorsanı beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 08:03   #4832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
sayın helot merhabalar

mart ayı sonundaki donlarda bu ağaçların durumu nasıldı??

gözler uyanmak üzeremiydi?

gözler uyanmış sürgünmü vermişti??

don zararı nekadardı???

bizim burası coğrafi olarak sizin bölgenize göre daha yüksek olduğu için o tarihte bir kısım yerli çeşitlerde don zararımız oldu. yabancı cinsler uyanmamış oldukları için sorunsuz atlattık.

son günlerde yaptığım incelemelerde mart sonu donlarında neredeyse tüm erkek çiçekler ve tüm gözler soğuktan yanmış ağaçların normalden 25 gün kadar geç yapraklandığını çok azda olsa erkek çiçek açtığını aynı şekilde azda olasa meyva bağladığını gözlemledim..

sizinkiler maşaallah daha çok meyva tutmuşlar. belki bizdekilerde meyvalarını çoğaltabilir çünki görünen meyvalar çok küçük arada çiçeklenme de görünüyor demekki çok azda olsa erkek çiçek tozlaşma yapabiliyor

allah yardımcımız olsun..

Düzenleyen ncp1963 : 12-05-2014 saat 22:04
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 13:18   #4833
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Helot,
İnşaallah meyve tutumu güzel olur ama 15- 20 gün daha beklemek lazım meyve tutumunu görmek için. Şuan için birşey söylemek erken.

Bahçenize yakın geç açan çeşitler yok ise meyve tutumu olmaz düşüncesindeyim.

ncp1963 beğendi.
Eski 10-05-2014, 11:14   #4834
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Resimlerle belgelerle cevizlerle ilgili doğruları anlatmaya çalıştığım halde nedense insanlar kendi doğrularının yüzde yüz doğru olduğuna inandıkları , buda hırslı ve kalp kırıcı rekabete dönüştüğü için artık yazmama ve resimlememe kararı aldım.Kırdığım tüm kalplerden de özür dilerim.

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 13:42   #4835
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın helot,
Ceviz fidanı yetiştirme, çeşitler arası farklılıklar, ceviz aşılama konusunda az da olsa bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. ( ilgilendiğim ağaçlar sadece ceviz ile de sınırlı değil )
Bazen emin olduğum konular hakkında bile olsa yüzde yüz böyledir demiyorum. Mesajımda da dikkat ederseniz meyve tutumu olmaz demedim, meyve tutumu olmaz düşüncesindeyim dedim. Yani bence olmaz ama belkide olabilir anlamında söyledim.
Rekabete girip, kalp kırmak için de yazmadım. Hasadınız bol olsun.

Eski 10-05-2014, 19:18   #4836
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Resimlerle belgelerle cevizlerle ilgili doğruları anlatmaya çalıştığım halde nedense insanlar kendi doğrularının yüzde yüz doğru olduğuna inandıkları , buda hırslı ve kalp kırıcı rekabete dönüştüğü için artık yazmama ve resimlememe kararı aldım.Kırdığım tüm kalplerden de özür dilerim.

sayın helot merhabalar

kızıpta gitmek olmaz. kalın ve bildiklerinizi yazın herkesin doğrusu kendine. hedefe sadece tek yoldan gidilmez, farklı farklı yollardanda hedefe ulaşılır.

sizin yazdıklarınız yanlış değil. arkadaşların yazdıklarıda yabana atılacak bilgiler değil.

bende yazdım dondan zarar görüp normalinden 25 gün kadar geç açan ağaçta meyvada var, erkek çiçekte var, yeni açan dişi çiçekte var. bu şu demek değil bu ağaç geçen yılki kadar meyva verecek!!!!

sizde bende böyle bir iddia içinde değiliz. sadece don sonrası ağaçlar meyva tutabiliyor bunu paylaştık. polenler belki üzerlerindeki az sayıdaki erkek çiçekten belki başka yerden gelip tozlaşmayı tamamlamış meyva oluşmuş beni ilgilendiren kısım bu. gerisini bilim insanları araştırsın bulsun siz paylaşımlarınıza devam edin...

Düzenleyen ncp1963 : 11-05-2014 saat 07:47
Eski 10-05-2014, 20:55   #4837
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
cevap verebilirseniz çok memnun olurum http://www.cevizci33.com/dikim/ bu sitedeki -üçgen sistemi 10-7-10 m-gibi mi cevizlerde ara bırakmak gerekiyor, doğru bilgiye ve sizinde yorumlarınıza ihtiyacım var, bahçemizde ceviz ağacı çok ama ben bu ölçülerde syreltmek istiyorum, zaten dondan zarar gördü bir daha ağaç eskisi kadar sağlıklı olmaz gibi, birde kırşehir için en dayanıklı -soğuğa filan- ve -en-verimli diyebiliceğimiz cevizler hangi türlerdir gerekirse verim için uygun türleri bulup dikmek istiyorum.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 22:15   #4838
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın helot merhabalar

kızıpta gitmek olmaz. kalın ve bildiklerinizi yazın herkesin doğrusu kendine. hedefe sadece tek yoldan gidilmeden, farklı farklı yollardanda hedefe ulaşılır.

sizin yazdıklarınız yanlış değil. arkadaşların yazdıklarıda yabana atılacak bilgiler değil.

bende yazdım dondan zarar görüp normalinden 25 gün kadar geç açan ağaçta meyvada var, erkek çiçekte var, yeni açan dişi çiçekte var. bu şu demek değil bu ağaç geçen yılki kadar meyva verecek!!!!

sizde bende böyle bir iddia içinde değiliz. sadece don sonrası ağaçlar meyva tutabiliyor bunu paylaştık. polenler belki üzerlerindeki az sayıdaki erkek çiçekten belki başka yerden gelip tozlaşmayı tamamlamış meyva oluşmuş beni ilgilendiren kısım bu. gerisini bilim insanları araştırsın bulsun siz paylaşımlarınıza devam edin...
Sayın ncp1963
Söylediklerinize aynen katılıyorum, sayın Lilium ve benim söylemlerim aynı, kesinlikle meyve tutumu olmaz demedik meyve tutumunun olması yani döllenmesi için erkek çiçek lazım dedik, bunda kırılacak bir şey yok.

Belki biz yanlış düşünüyoruzdur, belki tozlayıcıya gereksinim yoktur ve ben sayın helot'tan fotoğraf paylaşmasını istiyorum. ( aynı ağaç, aynı dal ve aynı açıdan )

Bugün 100 adet açık kök fidan diken birisiyle tanıştım ve söylediği şuydu, 80 tane fidan tutmamış. Ne kök budaması nede tepe kesimi yapmışlar.

Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Sayın Lilium gerçekten iyi niyetli olarak bildiklerini paylaşıyor ve doğru yolu gösteriyor ve de hiç bir maddiyat gözetmeksizin. Bazen kırıcı olmak, yorum yapmak çok kolay oluyor ama bilgi edinmek çoook uzun yıllar alıyor. Eminim ki, Nail abinin yazılarını okuyup ta çok yanlıştan dönen insan var.

Hiç bir konuda yüzde yüz diye yorum yapmadım ama Yüzde yüz emin olduğum bir şey paylaşmak istiyorum, ( Belki çok iddaalı olacak ) kendi sayfamda fotoğraflarını paylaştığım, sağlıksız, ölmek üzere olan bir ağaca, ( 20 cm den aşı yaptım ) howard'ın chandlerden erken açtığını öğrenince geçen hafta o sırada ki bütün ağaçları tekrar aşıladım.

Sağlıksız olan ağaçta aşı mesafesi 10 cm düştü ve o ağacın yüzde yüz tutacağından eminim. ( 1 metre ve üstü yapılan aşılar kolay kolay tutmuyorum demez ) Yani halk arasında aşı akmış, yani tutmamış demezler.

Dediğim gibi tecrübe çok zaman alıyor, ağacı sağlıklı hale getirip aşıyı nasıl ve ağacın neresine yapacağın çok önemli. ( Diğer bir önemli noktada, sağlıksız bir ağacı kısa bir sürede sağlıklı hale getirmek için yapılanlar ve sağlıklı hale getirirken ki aşamaları ? )

Aşıyı yapalı 1 hafta oldu, şuan için hiç birşey belli değil, 20 gün sonra belli olur ve fotoğraflarını 20 gün sonra paylaşacağım. ( Ne kadar tutacağından yüzde yüz emin olsam da, tutmazsa da tutmadığınıda fotoğraflayacağım )

Saygılarımla.

Düzenleyen gökhan07 : 10-05-2014 saat 23:22
Eski 10-05-2014, 23:58   #4839
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
24 Martta Yaptığım ceviz aşılarımın hepsi tuttu
Sayın obahar,
Elinize sağlık güle güle büyütün, 1-1.5 mesafeden yapılan aşılar da genelde sıkıntı olmuyor.
Yanlış anlamazsanız bir şey paylaşmak istiyorum. Kalemler yaptığınız ağaca göre çok kalın daha ince kalemler kullansaydınız daha garanti olur diyecektim ama maaşallah aşılarınız tutmuş, iki taraflı olmasa da kallus oluşumu tek taraftan olmuş diye düşünüyorum.

3. fotoğrafta ki en solda kalan dalda ki aşı çok canlı değil, daha ince kalem olsaydı, kambiyumları daha iyi örtüşecek ve kaynaşması daha iyi olacaktı.

Sanırım aşılarımın hepsi tuttu derken tek bir ağaç üzerinde yaptığınız aşıları paylaştınız.

Saygılarımla,

Hasadınız bol olsun.

Lilium beğendi.
Eski 11-05-2014, 07:53   #4840
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın ncp1963

Hiç bir konuda yüzde yüz diye yorum yapmadım ama Yüzde yüz emin olduğum bir şey paylaşmak istiyorum, ( Belki çok iddaalı olacak ) kendi sayfamda fotoğraflarını paylaştığım, sağlıksız, ölmek üzere olan bir ağaca, ( 20 cm den aşı yaptım ) howard'ın chandlerden erken açtığını öğrenince geçen hafta o sırada ki bütün ağaçları tekrar aşıladım.

Sağlıksız olan ağaçta aşı mesafesi 10 cm düştü ve o ağacın yüzde yüz tutacağından eminim. ( 1 metre ve üstü yapılan aşılar kolay kolay tutmuyorum demez ) Yani halk arasında aşı akmış, yani tutmamış demezler.

Dediğim gibi tecrübe çok zaman alıyor, ağacı sağlıklı hale getirip aşıyı nasıl ve ağacın neresine yapacağın çok önemli. ( Diğer bir önemli noktada, sağlıksız bir ağacı kısa bir sürede sağlıklı hale getirmek için yapılanlar ve sağlıklı hale getirirken ki aşamaları ? )

Aşıyı yapalı 1 hafta oldu, şuan için hiç birşey belli değil, 20 gün sonra belli olur ve fotoğraflarını 20 gün sonra paylaşacağım. ( Ne kadar tutacağından yüzde yüz emin olsam da, tutmazsa da tutmadığınıda fotoğraflayacağım )

Saygılarımla.
merhabalar gökhan bey

her iki konununda sonucunu merakla bekliyorum. özellikle sağlıksız ağacın sağlıklı hale getirilmesi konusu çok ciddi bir konu..

gökhan07 beğendi.
Eski 11-05-2014, 17:45   #4841
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın ncp1963
Söylediklerinize aynen katılıyorum, sayın Lilium ve benim söylemlerim aynı, kesinlikle meyve tutumu olmaz demedik meyve tutumunun olması yani döllenmesi için erkek çiçek lazım dedik, bunda kırılacak bir şey yok.

Belki biz yanlış düşünüyoruzdur, belki tozlayıcıya gereksinim yoktur ve ben sayın helot'tan fotoğraf paylaşmasını istiyorum. ( aynı ağaç, aynı dal ve aynı açıdan )

Bugün 100 adet açık kök fidan diken birisiyle tanıştım ve söylediği şuydu, 80 tane fidan tutmamış. Ne kök budaması nede tepe kesimi yapmışlar.

Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Sayın Lilium gerçekten iyi niyetli olarak bildiklerini paylaşıyor ve doğru yolu gösteriyor ve de hiç bir maddiyat gözetmeksizin. Bazen kırıcı olmak, yorum yapmak çok kolay oluyor ama bilgi edinmek çoook uzun yıllar alıyor. Eminim ki, Nail abinin yazılarını okuyup ta çok yanlıştan dönen insan var.

Saygılarımla.
Sn.gökhan07, 1metre altından veya 1metre üstünden aşı yapmayı biraz açarmısınız hangisinin tutma olasılığı daha fazla

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 17:50   #4842
Ağaç Dostu

Bahçemde bugün çektiğim fotoğraflar

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2014, 17:52   #4843
Ağaç Dostu

devamı

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2014, 19:32   #4844
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sayın Cetiner, Allah nazardan saklasın. Bir üstteki resimde, üstte bir ağaç, fidana çok yakın görünüyor, benzer durum benim dikkatimden kaçmıştı fidan ciddi şekilde yaralanmıştı sürtünmeyle.

cetiner beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 19:35   #4845
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın cetiner,
1 metre dediğim mesafe çeşit değiştirme aşılarında toprak seviyesine olan mesafedir.
Gözlemlediğim 1 metre üzeri ya da 1,5 metre üzeri yapılan aşıların tutma olasılığı daha fazla oluyor. Yani ne kadar yüksekten yapılırsa tutma şansı artıyor, yüksekten yapılan aşılarda acı su fazla gelmiyor.

Eski 11-05-2014, 20:36   #4846
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Cetiner, Allah nazardan saklasın. Bir üstteki resimde, üstte bir ağaç, fidana çok yakın görünüyor, benzer durum benim dikkatimden kaçmıştı fidan ciddi şekilde yaralanmıştı sürtünmeyle.
Sn. hdoğan ; Uyardığınız için teşekkür ederim.Kuru ağaç geçen sene domateslerime sırık olarak kullanılmıştı , cevizle arasında biraz mesafe var, yine de sökmem gerekirdi. Teşekkür ederim...

hdoğan beğendi.
Eski 12-05-2014, 12:21   #4847
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2010
sayın gökhan07: benim de tecrubem aşı kalemlerini toprak altında 10-15 gün nemli bir şekilde keten cuvallarda muhfaza etmek.gecen sene arkadaşın 250 yalova cevizlerine(6 yaş) 125 tanesine ortalama 40-60 cm aşı yaptık(agacları aşıdan bir hafta önce kestik,aşı yaparken 4 parmak asagıdan tekrar kestik) .125 agactan (abartı degıl)120 tanesi tuttu.su anda aşıların hepsını kıs budaması yaptım. bir insan boyu hepsi.bu senede dıger 125 ini aşıladık.20 gün sonra belli olur. hayırlısı bakalım.

labtek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 12:36   #4848
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Elinize sağlık sayın labtek.
Bence 60- 100 cm aşı mesafesi için uygun olan mesafe. ( taclandırma acısından )

Profesyonel aşıcıların bu mesafeden aşılamasını öneririm. Tutmayan aşılarda bir sonra ki yıl aşılama mesafesi 20-30 cm kadar düşüyor ve sonraki sene içinde sıkıntılar yaratıyor. ayrıca tutmayan aşıların anaçlarına da çok iyi bir bakımla bir daha ki seneye hazırlamak gerekiyor.

Lilium, dadaşım ve cnrtkt beğendi.
Eski 12-05-2014, 13:25   #4849
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Galeri: 3
arkadaşlar benim ceviz ağacında hiç erkek çiçek açmadı geçen sene de açmadı yakınında hiç ceviz ağacı yok en yakın ceviz ağacı 600 metre uzaklıkta ama benim ceviz ağacı 8 adet ceviz verdi ve çok iri içi beyaz ve dolu idi şimdi erkek çiçek yok meyve yok demek ne kadar doğru bu arada ağacım 4 yaşında

dadaşım beğendi.
gölbekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 13:49   #4850
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
kırmızı yapraklı olan fernora benziyor benim fernorlarda o şekilde

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 14:06   #4851
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Bahçemde bugün çektiğim fotoğraflar
Dozlanmasını almış meyva çiçekleri, tutum gerçekleşmiş fakat çeşitli nedenlerden bir kaç dökülme görülebilir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 18:14   #4852
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
cevizleri ben bu ay şuan suluyorum, çarşıda adamın biri cevizler haziran ve ağustos ayında sulansa yeter dedi, doğrumudur? Sulaması ne sıklıkla nek adar olmalı?

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 21:21   #4853
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
benim cevizlerde chandner lar yeni patladı fernorlarda harekt yok.

çoğu yerde cevizler meyveye yatmış

alper04 ve dadaşım beğendi.
gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 19:23   #4854
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bizde chandler 10-20 cm filiz yaptı.Hatta uçlarında ceviz bile görünmeye başladı. Fernor ise yeni başladı açmaya.
yani fernor chandner ı tozlayacak

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 19:59   #4855
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
yani fernor chandner ı tozlayacak
Fernor erkek çiçekleri, Chandler'ın dişi çiçeklerinin ilk açmaya başladığı dönemde yoğun oluyor. Ama Chandler'ın daha sonra açmaya devam ettiği çiçeklere yetişmiyor. İlk çiçek açımında tozluyor diyebiliriz. Zaten bu Fransız çeşitlerinin hepsi geç uyandıkları için aynı zamanda tozlayıcı görevi görüyorlar. Bunların içinde de en geç uyanan Ronde de montignac.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 20:24   #4856
Ağaç Dostu

Bugün saatteki hızı 40-50 km yi bulan şiddetli bir lodos var. Gün boyu bahçedeydim. Gözümün önünde kırılan ceviz ağaçlarını sadece izlemekle yetindim.. Bir çoğu herekle bağlı ama onları bile koparıp atıyor ya da kırıyor..

Eski 14-05-2014, 22:37   #4857
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bugün saatteki hızı 40-50 km yi bulan şiddetli bir lodos var. Gün boyu bahçedeydim. Gözümün önünde kırılan ceviz ağaçlarını sadece izlemekle yetindim.. Bir çoğu herekle bağlı ama onları bile koparıp atıyor ya da kırıyor..
sayın formulaone büyük geçmiş olsun umarım çok zaiyat yoktur..

Eski 15-05-2014, 01:27   #4858
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Geçmiş olsun,

Doğadan gelene ne yazık ki yapacak bir şey yok, bizde de lodos etkiliydi bahçeye gidip bakamadım,

Lodos daha ileriki günlerde olmuş olsa nispeten başka olurdu bunun meyvaya da zararı var, Şu günlerde esen lodos genç körpe sürgünlerin hemen kırılmasına neden oluyor,

Üzülmekten başka elden bir şey gelmiyor, sağlık olsun ne diyelim, Allah daha büyük afetler göstermesin.

Eski 15-05-2014, 02:14   #4859
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
çünkü yan dal verimli olduğundan 4 yaşından itibaren meyve vermekle birlikte erkek çiçek de yapıyor.
Bir düzeltme yapayım sayın formullaonenin affına sığınarak,

Fernettede chandler gibi daha ilk yıl dişi çiçeğini gösteriyor, + erkek çiçeğini de göstermesi artısı,
Geçen sene ektiğim tüplü fidanda erkek çiçeğini gördüğümde kafamda açaba soru işareti oluşmuştu, bu yıl iyi gelişmemesine rağmen hem tüplü ektiklerimde hem önceki yıl aşı yaptıklarımda hem dişi çiçek hem erkek çiçek yaptılar tüplü olarak ektiklerim de fidana göre erkek çiçek çoktu.
Büyük ağaçlara aşı yaptıklarım iyi gelişim gösterdikleri için meyvalarını da bıraktım bir kısmını atar belki, bakalım göreceğiz.

Erkek çiçeklerin çoğu döküldükten sonra çekmiş olduğum resim

http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...tm#post1283752

Alıntı:
Fernor erkek çiçekleri, Chandler'ın dişi çiçeklerinin ilk açmaya başladığı dönemde yoğun oluyor. Ama Chandler'ın daha sonra açmaya devam ettiği çiçeklere yetişmiyor. İlk çiçek açımında tozluyor diyebiliriz. Zaten bu Fransız çeşitlerinin hepsi geç uyandıkları için aynı zamanda tozlayıcı görevi görüyorlar. Bunların içinde de en geç uyanan Ronde de montignac.

Bazı verilerde Fernor fernetteye göre daha erken çiçeğe (erkek+ dişi) yattığı gösteriliyor, bu böyleyse aklıma soru işaretleri takılıyor.

Bazı fidancılar chandlere fernor verdiklerini biliyorum

fernor fernetteden erkenceyse buna gerek yok diyebilirim, chandlerin erkek çiçekleri kendi ilk dişi çiçeklerini tozluyor zaten,

Düşüncem şudur ki, Chandlere dozlayıcı fernette + ronde. Ya da franguette +ronde.

Fernette + ronde Ya da franguette +ronde dememin sebebi şu, Chandlerin yandal dişi çiçekleri daha sonra oluşuyor ve bu dönemde fernettede de erkek çiçek kalmıyor akabinde ronde de erkek çiçek oluşması chandlerin yandal dişi çiçeklerini dozlamasın da büyük etken olacağını düşünüyorum.

Düzenleyen Lilium : 15-05-2014 saat 02:58
Eski 15-05-2014, 17:38   #4860
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.. Geçen yıl da fırtına olmuştu ve 25 tane kırılmıştı, bu yıl gövdeleri biraz daha kalınlaştığı için 10 tane kırılmış. Bunların dışında da bazılarının dalları kırılmış. Henüz 3. yazında olduğundan meyvelerin çoğunu koparıp attığım için ceviz dökme zararı yok. Rüzgar yaprakları da biraz yıpratıp parçalamış. Ancak çok önemli bir zarar yok, 1 hafta kadar duraksayıp yine ağaçlar kendini toparlar. Geçen yıl öyle olmuştu.

ncp1963 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024