agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2016, 11:20   #5671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemalın Mesajı Göster
Fiyati nedir peki bu bactecold un bide nerden temin edebiliriz.
Internetten Yeditepe Sağlık firmasinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Mustafa Bey yardimci olur. Gecen yil 260 tl idi 25 lt si.

Hamdi Ayhan beğendi.
Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 12:32   #5672
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Sayın emreguven2011
Chandler çeşidi cevizlerde 8-10 yaşına kadar silkme görünür. çok verimli bir çeşit olduğu için
fazla çiçek ve meyvelerin bir kısmını döküyor. benim bahçemdede gübreleme ve bakım kusursuz olmasına rağmen benzer sorun var.
7 li bir meyve gözünden 2 tanesini atmış bir resmi paylaşıyorum dün çekmiştim.
Eğri byüyen ağacıda sırıkla bağlamaktan başka bir çare yok ancak çok büyümüşse sırıklada bağlayamayacağınız için ne yapılır açıkçası bende bilmiyorum saygılar

emreguven2011 beğendi.
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 12:52   #5673
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreguven2011 Mesajı Göster
Merhabalar,
Aşağıda fotografları paylaştım. Bahçem 2013 ocak dikimi chandler. 4 yaşında.
Bu sene ağaçlar ceviz bağlamaya başladı. Her ağaçta az çok meyve var. Ağaçlar bir kısım meyveyi döktü.

Bunun nedeni ağaçların bu kadar meyveye daha bakamaması mı. Normal mi bu. **** kültürel işlemlerde eksikliğin bir neticesi midir.
Ağaçlarınız henüz küçük bu yaşlar ağaçların en dinç gelişim gösterdiği yaşlardır ben bu yaşlara erkenlik çağı diyorum, dolayısıyla meyva dökümü normaldır.

Name:  20160521_141156.jpg
Views: 1802
Size:  69.9 KB

Ağaçlarınızı şu şekilde yere bir kazık çakarak gerip doğrulta bilirsiniz, doğrultmasanız da ağaç kendi formunu düzeltmeye çalışacaktır yani şunu demek istiyorum şayet lider kırılmış eğilmiş durumlarda ağaç başka bir lider yetiştirerek düzgün gitmeye çalışacaktır eğilen yandal pozisyonuna geçer yeni liderle yeniden başlar, böyle durumlar bahçe sahibine zaman yıl kaybettirir, yeni bir lideri beklemektense var olanı düzeltmek sizin menfaatinezidir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 08:11   #5674
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Teşekkürler..

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 08:11   #5675
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Sayın emreguven2011
Chandler çeşidi cevizlerde 8-10 yaşına kadar silkme görünür. çok verimli bir çeşit olduğu için
fazla çiçek ve meyvelerin bir kısmını döküyor. benim bahçemdede gübreleme ve bakım kusursuz olmasına rağmen benzer sorun var.
7 li bir meyve gözünden 2 tanesini atmış bir resmi paylaşıyorum dün çekmiştim.
Eğri byüyen ağacıda sırıkla bağlamaktan başka bir çare yok ancak çok büyümüşse sırıklada bağlayamayacağınız için ne yapılır açıkçası bende bilmiyorum saygılar
Teşekkürler

YeniBON ve minikivi beğendi.
Eski 27-05-2016, 08:12   #5676
Ağaçsever

[QUOTE=Lilium;1464548]Ağaçlarınız henüz küçük bu yaşlar ağaçların en dinç gelişim gösterdiği yaşlardır ben bu yaşlara erkenlik çağı diyorum, dolayısıyla meyva dökümü normaldır.

Teşekkürler

Eski 04-06-2016, 21:05   #5677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Ceviz su ister mi ? | Hayalim Bi' Çiftlik

Güzel bir yazı olmuş bu yüzden forumda paylaşma ihtiyacı duydum.

Not : Ceviz ilgili bölüm 2. bölümde

fatihy. beğendi.
Sef@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 01:26   #5678
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Değerli Ceviz Yetiştiricileri,
Bu sene yine ağaçlarım ceviz yüklü, 2014 senesinin rekorunu (105kg ağaç başına taze tüketim için yeşil dış kabuğundan sonra) egale etmek için çaba göstereceğim. Sizlere de çalışmalarınızda başarılar diler, Mubarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Ağaçlarımdan bir kareyi sizinle paylaşmak istedim.
SaygılarımlaName:  SAM_1758.jpg
Views: 1734
Size:  59.5 KB

Lilium, brr54, labtek ve 13 kişi beğendi.
minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 01:48   #5679
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Sayın minikivi;
Maşaallah Allah nazardan saklasın

minikivi beğendi.
fatihy. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 10:23   #5680
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
Bu sene yine ağaçlarım ceviz yüklü, 2014 senesinin rekorunu (105kg ağaç başına taze tüketim için yeşil dış kabuğundan sonra) egale etmek için çaba göstereceğim. Sizlere de çalışmalarınızda başarılar diler, Mubarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Ağaçlarımdan bir kareyi sizinle paylaşmak istedim.
SaygılarımlaEklenti 617921
cevizleriniz kaç yaşında ve cinsi nedir.

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 18:29   #5681
Ağaçsever

minikivi's Avatar

pedro

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
cevizleriniz kaç yaşında ve cinsi nedir.
Cevizlerin cinsi Pedro ve 2006 senesinin Mart ayının 10 nunda edildi.

Düzenleyen minikivi : 14-06-2016 saat 18:52 Neden: yanlış metin
Eski 14-06-2016, 19:26   #5682
Ağaçsever

minikivi's Avatar

pedro ceviz 2016

Değerli Ceviz Dostları,
Dün akşam yanlışlıkla 2014 senesine ait bir resim yüklemişim, şimdi düzeltiyorum.
Pedro Ceviz ağacı ekim yılı 10. Mart. 2006 yer Sakarya / Arifiye ilçesi yukarı kirazca mah. rakım 35 m. Her sene olduğu gibi ağaçlar yine çok yüklü, bu saatden sonra daha fazla kg ve kaliteli meyveler için ilaçlama, gübreleme ve sulama işlemleri devam etmekte. Bu sene ağaç başına beklentimiz, yeşil dış kabuğundan ayrıldıktan sonra yaş ceviz olarak tahmini 90-100 kg.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
SaygılarımlaName:  SAM_3130 pedro 2016.jpg
Views: 1524
Size:  71.2 KB

Eski 15-06-2016, 01:03   #5683
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
SaygılarımlaEklenti 617921
Maşallah minikivi, keyifleride çok güzel meyve dalları çok sağlıklı hayırlı hasatlar dilerim.

minikivi ve Tugsad beğendi.
Eski 17-06-2016, 10:30   #5684
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Chandler mı pedro mu? Sanırım cevabını bu manzara veriyor. Ne dersiniz ustalarım? Yeni bahçe kuracak olanlar iklim uygunsa pedro mu diksin?

minikivi beğendi.
cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 14:21   #5685
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Minikivi, pedro ağaçlarınız bir rüya gibi gerçekten inanması zor. MaşaAllah bol bereketli hasatınız olsun.

Pedro cevizini pazarlama konusunda bir sıkıntı var mı? Çünkü chandlera göre daha küçük bir ceviz olduğunu içinin kabuğa yapıştığını falan duydum. Ben de Allah nasip ederse kapama ceviz bahçesi kurma arifesindeyim akhisar'da 800 rakıma pedro çeşidini dikebilirim sanırım. Aklımda chandler vardı ama iki çeşit arasındaki verim konusu kafamı karıştırıyor. Uzun periyotta chandler pedroyu verim olarak yakalayabilir daha geniş bir taç yaptığı için diye de düşünüyorum. Benim düşüncelerim teorik bilgiler. Siz bu işin içinde olan birisi olarak bizleri bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla.

Eski 17-06-2016, 18:43   #5686
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Minikivi, pedro ağaçlarınız bir rüya gibi gerçekten inanması zor. MaşaAllah bol bereketli hasatınız olsun.

Pedro cevizini pazarlama konusunda bir sıkıntı var mı? Çünkü chandlera göre daha küçük bir ceviz olduğunu içinin kabuğa yapıştığını falan duydum. Ben de Allah nasip ederse kapama ceviz bahçesi kurma arifesindeyim akhisar'da 800 rakıma pedro çeşidini dikebilirim sanırım. Aklımda chandler vardı ama iki çeşit arasındaki verim konusu kafamı karıştırıyor. Uzun periyotta chandler pedroyu verim olarak yakalayabilir daha geniş bir taç yaptığı için diye de düşünüyorum. Benim düşüncelerim teorik bilgiler. Siz bu işin içinde olan birisi olarak bizleri bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla.
Sayın cevizadam,
Pedro cevizini pazarlama konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum, her sene olduğu gibi şimdiden cevizleri isteyen tüccarlar var. Chandler cevizine göre daha küçük olduğunu her fidancı iddia ediyor, kısmen katılıyorum. Pedro ceviz ağacının ALT İÇ DALLARINDA normalden küçük cevizler oluyor. Bu da toplamda, toplanan cevizin %20 sini oluşturuyor. Pedro ceviz ağacı Chandler ceviz ağacına göre daha yayvan bir taç yapısına sahip, bunun neticesinde yan dal ağırlığı daha fazla olduğu için güneş ışınlarından daha fazla yararlanıyor, yan ve üst dallarda meyveler yine Chandler büyüklüğünde oluyor. İki çeşidin verim kıyaslamasını yapacak olursak, Pedro çeşidi %30-35 daha verimli. Ayrıca Pedro çeşidi kendine verimli olduğu için, harici tozlayıcı çeşide gereksinim duymamaktır.
Kabuğundan ayrılmama veya kabuğuna yapışma gibi söylentiler bir yanlış bilgiden ibaret, aynı Chandler gibi ya horoz ve ya yarım olarak çıkıyor. Umarım birazda olsa sorularınıza cevap verebilmişimdir.
Saygılarımla.

Düzenleyen minikivi : 17-06-2016 saat 19:17
Eski 17-06-2016, 19:11   #5687
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Bir konuya da değinmeden geçemiyeceğim.
Resimlerde yapraklardan dolayı görünmeyen daha çok ceviz var. bu resimde meyveleri biraz daha ön plana çıkarmak için yaprakları temizleyip bu resmi öyle çekmiştim. Resim 2014 senesine ait.Name:  SAM_1780.jpg
Views: 1802
Size:  66.1 KB

Eski 17-06-2016, 19:14   #5688
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Çok teşekkür ederim sorularımı cevapladınız. Fakat hastalık konusunu sormayı unutmuşum. Hastalık ve iç kurduna karşı dayanıklı mıdır? %35-40 çok ciddi bir fark. Neden herkes chandlerdan bahsediyor anlamıyorum

Eski 17-06-2016, 19:26   #5689
Ağaçsever

minikivi's Avatar

3 senelik gözlemlerim sonucunda hastalıklara karşı Chanlerden daha dirençli fakat yinede bir defa antrakoz a karşı ilaçlama ve iç kurduna karşı birincisi mayıs sonu veya haziran başı, ikinciside Temmuz başı ikinci iç kurdu ilçlamasını yapmaktayız.
Neden herkes Chanlerden bahsediyor ?
Bu sorunun cevabına sayın Lilium da katılabilir, ben pedrodan memnunum.

cevizadam beğendi.
Eski 18-06-2016, 00:01   #5690
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster

Alıntı:
Pedro cevizini pazarlama konusunda bir sıkıntı var mı? Çünkü chandlera göre daha küçük bir ceviz olduğunu içinin kabuğa yapıştığını falan duydum.
Evet Pedroda bir kalibrasyon sorunu var biraz irili ufaklı oluyor, bu ilk yıllar pek görünmese de 9-10 yıllar da görülebiliyor, daha doğrusu şöyle söylemekte fayda var kuvvetli topraklarda bu çok görünmezken zayıf topraklarda görülebiliyor. Kabuğa yapışma durumu yok, aynı chandler gibi, chandlerde pedronun melezidir zaten.

Alıntı:
Ben de Allah nasip ederse kapama ceviz bahçesi kurma arifesindeyim akhisar'da 800 rakıma pedro çeşidini dikebilirim sanırım. Aklımda chandler vardı ama iki çeşit arasındaki verim konusu kafamı karıştırıyor. Uzun periyotta chandler pedroyu verim olarak yakalayabilir daha geniş bir taç yaptığı için diye de düşünüyorum.
800 rakıma pek pedro düşünmeyin derim, evet Uzun periyotta chandler pedroyu geçer, adet olarak geçmese bile kg bazında geçer.

Eski 18-06-2016, 00:16   #5691
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Neden herkes Chanlerden bahsediyor ?
Bunu bende çok kereler sormuş sorgulamışımdır, Birincisi chandler hastalıklara daha dayanıklı,
2- Kalibrasyon sorunu, chandler daha iri daha albenili
3- daha çok ilıman bölgelere uyumlu

Bunların dışında fazla bir fark göremiyorum.

Not: Sayın minikivi pedro meyvelerini gösteren bir çeşit yani meyveleri güneşe çok maruz kalıyor bundan dolayı mutlaka kaolin kili kullanmanızı öneririm, fotoğraf çekmek için asla yapraklarını koparmayınız daha fazla güneşe maruz kalırlar buda meyve kalitesinde düşüşe hatta ürününüzün tamamıyla mahfolmasına neden olur. Hayırlı hasatlar dilerim.

Eski 20-06-2016, 09:02   #5692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Alıntı:
Merhabalar,
Aşağıda fotografları paylaştım. Bahçem 2013 ocak dikimi chandler. 4 yaşında.
Bu sene ağaçlar ceviz bağlamaya başladı. Her ağaçta az çok meyve var. Ağaçlar bir kısım meyveyi döktü.

Bunun nedeni ağaçların bu kadar meyveye daha bakamaması mı. Normal mi bu. **** kültürel işlemlerde eksikliğin bir neticesi midir.

Cevaplarınızı beklemekteyim.
Saygılarımla
merhaba bahçeniz çok temiz görünüyor. Yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz acaba?

ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 09:42   #5693
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ONRKAL Mesajı Göster
merhaba bahçeniz çok temiz görünüyor. Yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz acaba?
Otla mücadele de çapa makinası kullanıyorum. Mototorun arkasına bağlı olarak. Şu an damlamalar serili artık ağustos sonrası bir kaç kez daha çapalarım.

Lilium beğendi.
Eski 22-06-2016, 09:49   #5694
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
Otla mücadele de çapa makinası kullanıyorum. Mototorun arkasına bağlı olarak. Şu an damlamalar serili artık ağustos sonrası bir kaç kez daha çapalarım.
TRaktörün arkasına bağlı ayrı bir aparatmı,

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 13:22   #5695
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
TRaktörün arkasına bağlı ayrı bir aparatmı,
Rotovatör yani çapa makinası

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2016, 11:32   #5696
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
2014 yılında chandler diye diktiğim bir kaç cevizim "Salkım Söğüt" gibi dalları yere değiyor. bu cevizin çeşidi hakkında fikri olan var mı?

Eklenen Resimler

hazerhan, adiyge ve Tugsad beğendi.
ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 14:43   #5697
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ins Mesajı Göster
2014 yılında chandler diye diktiğim bir kaç cevizim "Salkım Söğüt" gibi dalları yere değiyor. bu cevizin çeşidi hakkında fikri olan var mı?
Meyvesinin ve yaprakların yakın çekim yaparsan daha iyi anlaşılır. Büyük ihtimalle Pedro.

Eski 23-06-2016, 14:46   #5698
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Uç sürgünlerde kardeşleme varmı?

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-06-2016, 15:04   #5699
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
Alıntı:
Meyvesinin ve yaprakların yakın çekim yaparsan daha iyi anlaşılır. Büyük ihtimalle Pedro.
Sayın minikivi cevabınız için çok teşekkür ederim. hafta sonu detaylı fotoğraf yüklemeye çalışacağım.

ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 16:11   #5700
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Hangi çeşit olduğu resimden anlaşılması zor, muhtemelen aşırı gübreleme ve sulamadan dolayı sürgünler hızla büyümüş ve henüz pişkinleşmediği için ağırlığından dolayı sarkmış olabilir.
Benzer durum bendede oldu. Bir yıl önce 10 cm gövde kalınlığındaki yerli cevizi kalem aşısı yapmak için kesmiştim, aşı tutmadı ve bu sene alttan çıkan sürgünler 1-2 m uzadı aynen sizinki gibi sarkma yaptı.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024