agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2016, 16:37   #5701
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Hangi çeşit olduğu resimden anlaşılması zor, muhtemelen aşırı gübreleme ve sulamadan dolayı sürgünler hızla büyümüş ve henüz pişkinleşmediği için ağırlığından dolayı sarkmış olabilir.
Benzer durum bendede oldu. Bir yıl önce 10 cm gövde kalınlığındaki yerli cevizi kalem aşısı yapmak için kesmiştim, aşı tutmadı ve bu sene alttan çıkan sürgünler 1-2 m uzadı aynen sizinki gibi sarkma yaptı.
Sayın ykaya194

2014 yılında 8-9 adet chandler diye bunları diktik. tamamı bu şekilde. zannedersem bunların çeşitleri chandler değil. çünkü aynı bahçede 2012 ve 2015 dikimi chandler var. hiç bunlara benzemiyor.

minikivi beğendi.
ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 10:08   #5702
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ins Mesajı Göster
2014 yılında chandler diye diktiğim bir kaç cevizim "Salkım Söğüt" gibi dalları yere değiyor. bu cevizin çeşidi hakkında fikri olan var mı?
çeşidi bilmek için meyveyi görmek lazım böyle ağacın dal şekline bakarak yapılan tahmin yanıltıcı olabilir.

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 21:54   #5703
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın ins;

Uyanma zamanları da çeşit belirlemede kriter olabilir.Saygılar

minikivi beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 20:17   #5704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2016
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

Paylaş

odak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 16:31   #5705
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
chandler ceviz türünün dikim şeması

İyi günler 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum dikim aralığı olarak attığım şemalardan hangisi daha uygun olur yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

FANİ HAMZA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 07:41   #5706
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odak Mesajı Göster
Merhaba
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.*
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,*
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

Paylaş

çetlır çeşidi ceviz dikmenizi öneririm

Eski 20-09-2016, 07:42   #5707
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FANİ HAMZA Mesajı Göster
İyi günler 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum dikim aralığı olarak attığım şemalardan hangisi daha uygun olur yardımcı olursanız sevinirim.

ben 9*9 olanını tercih ederim karar sizin ***. hayırlı olur

Eski 20-09-2016, 09:07   #5708
Yeni Üye

Sayın Kararsız,önerinden dolayı çok teşekkür ederim.

Eski 20-09-2016, 14:17   #5709
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın Kararsız,önerinden dolayı çok teşekkür ederim.
ben teşekkür ederim yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

Eski 20-09-2016, 16:24   #5710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Ceviz gövde hastalıkları

Ceviz ağaçlarımın gövdesinde ve dallarda görülen bu hastalık nedir. Mücadelesini nasıl yapabilirim. Kullanılacak ilaç ve zamanı hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum

Eklenen Resimler

kartal16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 10:18   #5711
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal16 Mesajı Göster
Ceviz ağaçlarımın gövdesinde ve dallarda görülen bu hastalık nedir. Mücadelesini nasıl yapabilirim. Kullanılacak ilaç ve zamanı hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum
cinsi nedir.Bursanın neresidir.

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 15:58   #5712
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Rüzgar yönü 8 mt sıra üstleri 6 mt en uygunu.

Her ne kadar bir çok uzmanlar tarafından 7x3.5 - 8x4 - 7x7 - 7x5 gibi bir çok dikim ölcüleri öneriliyor bunların kokusu 8-10 yıl sonra çıkar.

Kesinlikle rüzgar yönü 8 mt altına düşmemeli.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 07:59   #5713
Yeni Üye

Üstat önerinizi dikkate alacağım.Saygılar.Çok teşekkür ederim.

Eski 24-11-2016, 19:11   #5714
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Degerli ceviz dostları Merhaba.Uzun zamandır siteyi takip ediyorum.Ve burada emeği geçen bilgi paylaşımı yapan herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

8x4 mt mesafe dediktiğim ve profesyonel yardım almadığım 43 ad 4 yaşlı Pedro cinsi ceviz ağaçlarımdan bu yıl 145 kg yaş ceviz aldım.

Cevizleri kuru olarak paketleyip satışa sunduğumda 85 kg civarı ürün elde ettim.
Agaç başı en az yaş ürün 1.2kg en fazla 10.45 kg olarak gerçeklesmistir.
Ortalama olarak ağaç başı yaş 3.37 kg kuru olarak ise 1.97kg ürün alınmıştır.

Her bir ağacın ürünü ayrı ayrı tartılmış ve kayıt altına alınmıştır.

Ayrıca bahçemden alınan numuneler hassas terazide tartılarak randıman testine tabi tutulmuş ve aşağıdaki sonuçlar gözlenmistir.

Chadler Tane ağırlığı :15.7gr

İç ağırlığı :7.6gr

Randıman: 7.6/15.7 : %48.4

Franquette :Tane ağırlığı: 13.8gr

İç ağırlığı : 6.75 gr

Randıman : 6.75/13.8 : % 48.8

Pedro : Tane ağırlığı : 12.10 gr

İç ağırlığı : 5.85 gr

Randıman : 5.85 /12.10 : % 48.3

Kaman 1 :Tane ağırlığı : 13.2gr

:İç ağırlığı :6.97gr

Randıman : 6.97 /13.2 : % 52.8

Olarak gerçekleşmistir.

Budama işleri kendi tarafımdan amatörce yapılmıştır.

Tarla kumsal ve kapalı sistem sulama ile damlama sistemiyle sulanmaktadır.

Daha önce Sn Lilium un da değindiği gibi Pedro ve Chadler arasında yaptığım kıyaslamada öyle aman aman bir fark gözlemleyemedim.

Meyve kalitesi olarak Franquette nin iç kalitesi hepsinden iyiydi.

Sonuç olarak test edilmiş değerleri sizlerle paylaşmak istedim.

Bölgenin iklim koşulları ve ağaçların büyüme çağında olması ve toprak yapısına göre oranların değişik sonuçlar vereceği aşikardır.

Hepinize saygılar sunuyorum.

Bereketli olsun....

Düzenleyen vosvos17 : 25-11-2016 saat 06:20
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 20:41   #5715
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster

8x4 mt mesafe dediktiğim ve profesyonel yardım almadığım 43 ad 4 yaşlı Pedro cinsi ceviz ağaçlarımdan bu yıl 145 kg yaş ceviz aldım.

Cevizleri kuru olarak paketleyip satışa sunduğumda 75 kg civarı ürün elde ettim.
Agaç başı en az yaş ürün 1.2kg en fazla 10.45 kg olarak gerçeklesmistir.
Ortalama olarak ağaç başı yaş 3.37 kg kuru olarak ise 1.74 kg ürün alınmıştır.
Sayın vosvos17, 4 yaşında tam verime yatırmak çok doğru değil keşke seneye bıraksaydınız da bu sene biraz seyrekleseydiniz,

Yaş cevizle kuru ceviz arasında bir orantısızlık gördüm, yaş dediğin yeşil kabuğunla mı yeşil kabuğundan ayrıldıktan sonra mı?

Alıntı:
Bölgenin iklim koşulları ve ağaçların büyüme çağında olması ve toprak yapısına göre oranların değişik sonuçlar vereceği aşikardır.
Pedro genç yaşlarda yani tam verime yatmadan meyva iriliği chandleri aratmaz hatta bazı iyi bakımlarda chandlerden bile iri olabiliyor, daha sonraki yıllarda yani tam verime geçtiğinde meyvalar da küçülme ve irili ufaklı olabiliyor.

ykaya194 beğendi.
Eski 24-11-2016, 23:38   #5716
Ağaç Dostu

Nail abi merhabalar.

Öncelikle değerli bilgi ve paylaşımlarını esirgemeyen sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.

Yaş ceviz olarak belirttiğim kısım yeşil kabuktan ayrılmış halidir.
Kuruma evresinde yaklaşık 20 gün sürede profilden yapılmıs ve üzeri yeşil tel çekilerek alttan ve üstten hava alması sağlanmış üstü çatıyla kapalı ve direk güneş ışığı görmeyen havadar bir yerde kurutma yapılmıştır.
Bunun sonucunda % 35 gibi bir kurutma firesi hesaplanmıştır.

Cevizlerse kurtlu çıkma oranı neredeyse sıfır gibiyken içini tam olarak doduramayanlarda bu oran % 3 gibi olmuştur.

Ben bu oranı % 5 gibi baz alaraz olabilecek en kötü değerlendirmeyi yaptım.

Atladığım ve sonradan farkına vardığım bu 75kg ürüne total olarak % 5 fazlalık ilave edilmiştir.

Sonuç olarak 85 kg civarı net ürün alınmıştır.

Ben 75 kg ını sattığım için o şekilde not düşmüşüm.

Bu düzeltmeyi yapmak istedim.

İlk mesajımdaki 75 kg kurumuş ceviz miktarınıda güncelleyip 85 kg olarak düzelttim.

Yanlışlıktan dolayı özür diliyorum....

Lilium, ykaya194 ve minikivi beğendi.

Düzenleyen vosvos17 : 25-11-2016 saat 08:04 Neden: Klavye hatası
Eski 25-11-2016, 08:32   #5717
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın vosvos17, 4 yaşında tam verime yatırmak çok doğru değil keşke seneye bıraksaydınız da bu sene biraz seyrekleseydiniz,

Yaş cevizle kuru ceviz arasında bir orantısızlık gördüm, yaş dediğin yeşil kabuğunla mı yeşil kabuğundan ayrıldıktan sonra mı?

Pedro genç yaşlarda yani tam verime yatmadan meyva iriliği chandleri aratmaz hatta bazı iyi bakımlarda chandlerden bile iri olabiliyor, daha sonraki yıllarda yani tam verime geçtiğinde meyvalar da küçülme ve irili ufaklı olabiliyor.
Nail abi şüphesiz siz çok daha iyi gözlem yapmış ve tecrübe etmişsinizdir.
Bu konuda iddia da bulunamam ******.

Ancak okuduğum değişik kaynaklarda pedro meyve boyutu boy olarak 38 mm verilirken kendi bahçemden aldığım en ufak ürünlerde 40 mm ebatlarındaydı.

Hatta 45 mm den daha iri hatırı sayılır ürün vardı.

Bu arada Biga da son iki yıldır yaptığım gözlemde
Pedro nun nisan 1 ile 10 Nisan arasında uyanmaya başladığını tespit ettim.
Kaman 1 de Mart ın 20 sinde uyanmaya başlamıstı.

Hasat olarak Eylül 20 de kabuklar çatlamaya başlıyor.

Bu yıl bir hafta geç toplayarak 1 ekimde hasat yaptık
Ve % 95 ten fazlası tamamen açılmış gibiydi.

Bir dip not daha ilave edeyim.İnce kabuk ve zayıf kabuk yapışması olan bir ürün.

Kuş zararları olduğunu gözlemledim.

Etrafta değişik sebze ve meyveler olması sebebiyle bu zararlar pek dikkate alınacak boyutta olmasada orman kenarı **** etrafta alternatif yiyecek bulunamayan yerlerde bu durum sorun teşkil edilebilir.

Sonuç olarak verime tam yatmamış ve hızlı gelişen
ağaçlarımın meyve sayılarının az olması da iriliği olduğundan daha da büyük göstermiş olabilir.

İkazlarınızı dikkate alarak takibini sürdüreceğim.

Bu arada yeni bir bahçe tesisi için yakın bir zamanda Bandırma ya fidan almaya geleceğim.

Eğer müsait olursanız ve değerli vaktinizden biraz fedelakarlık yapıp kabul ederseniz yüzyüze tanışmak isterim.

Sizin bilgi ,birikim,tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Selamlarımla.....

Lilium ve minikivi beğendi.
Eski 26-11-2016, 20:32   #5718
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Beklerim her zaman gelin buyurun.

vosvos17 beğendi.
Eski 27-11-2016, 07:59   #5719
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-09-2015
Piyasada o kadar çok farklı görüş var ki hala kararsızım
Sayenizde bir çok şey şekilleniyor
Kafamda

E5823 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cihan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 16:45   #5720
Ağaç Dostu

Bende epey araştırıp sık dikim 8x4 diktim fidanlarımı.
Ancak her geçen gün fidanların hızla büyüdüğünü görünce bu dikim aralığının yetersiz olduğuna karar verdim.
Bu saatten sonra artık ya çok iyi bir budama yaparak bu şekilde devam edeceğim ya da sıra üzerindeki 4 mt lik aralardan bir fidan çıkaracağım.

Fidan ekilecek yer kumsal ve kuvvetli bir topraksa kendi arazimi baz alarak söylüyorum en az 7x7 mt dikim aralığının bile az olabiliceğini düşünüyorum.

Bu gün yeni bir bahçe kuracak olsaydım bu mesafeyi 8x8 yapardım.

İnternette epey bilgi paylaşımı var ancak ne yazık ki yanlışlar hatalar da azımsanamayacak kadar çok.

Milletin kafasındaki tek şey ceviz fiyatları ve kimin ne kadar kazandığının hesabı.

Yapılan işçilik, harcanan emek, ve edilen masrafları göz önüne aldığınızda olayların çok daha fazla abartıldığı gerçeğini görüyorsunuz.

Eski 27-11-2016, 22:02   #5721
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ben bunu yıllardan beri söylüyorum 8x4 - 7x3.5 yanlış olduğunu ama bazıları yine o bazı profları bazı mühendislerini ya da bazı hiç bir tecrübesi olmayan şaklabanları dinliyorlar çünkü onlar verimin çok olacağı dolayısıyla paranın da çok olacağından bahsediyorlar, sıklığın ileride verim düşüklüğü mantari hastalık oluşturacağından kimse bahsetmiyor ve nedense bunlar itibar kazanıyor ve peşlerinden gidiliyor.

Bir kaç yıl önce televizyonlarda dalın ucunu alıp bu dal daha büyümeyecek meyvaya yatacak diyen kişiler (ben bir video cekip bunun yanlış olduğunu görsel olarak çekip anlatınca
https://www.youtube.com/watch?v=JM5oViRS7DI#t=1139) (Dakika 18.40) bir kaç yıl sonra hatalı söylemişiz diyebildiler hiç olmazsa (kaç kişi duydu) şu ana kadar kaç kişiye yanlış uygulamalar yaptırdıklarından yüzleri bile kızarmıyor hala kanallarda yaşamadıklarını görmediklerini yaşamış görmüş gibi anlatıp yanlış bilgiler vermekteler ve üreticiler hala bu şaklabanlara prim veriyorsa sonuna da katlansınlar..

Alıntı:
Bu saatten sonra artık ya çok iyi bir budama yaparak bu şekilde devam edeceğim ya da sıra üzerindeki 4 mt lik aralardan bir fidan çıkaracağım.
İfaden de yanlış anlaşılcak cümleler var, "çok iyi budama yaparak" demek tabi ki doğru bir cümle fakat durumunu izah ederken bu yanlış anlaşılır,

Toprağın güzelse bakımın güzelse bunu çok iyi budama yaparak taç yapısını küçük tutma kontrol etme şansınız yok aksine daha kötü yapma durumu var, budamalarımızı tabi ki çok iyi yapmaya çalışacağız ama Toprağın güzelse bakımın güzelse dolayısıyla gelişimde iyi olacaktır ve fazla bir kesimle taç yapısını küçük tutacağım derseniz tutamazsınız farzedin ki kestiniz taç yapısını küçülttünüz verim alamazsınız..

Eski 28-11-2016, 09:27   #5722
Ağaç Dostu

Sn Lilium 8x4 dikim aralığını uygulamaya koyarken aslında sıra üzerindeki fidanlardan bir tanesini zamanla çıkarmayı düşünmüştüm.

Bu yüzden özellikle pedro gibi erken verime yatan bir ırkı tercih etmiştim.

Ve fakat insanları bu tarz dikim sistemine yönlendirirken doğru yönlendirmek gerekir.

Zayıf toprak yapısına sahip yerlerde bu şekilde dikim yapılabilir.

Ancak dediğiniz gibi kuvvetli topraklarda malesef bu sistem belirli bir yıldan sonra tıkanmakta.

Birkaç yıl daha bu şekilde budama yaparak mevcut şartlarda ağaçlardan en iyi şekilde istifade etmeyi düşünüyorum.

İlk etapta düşündüğümüz de buydu aslında. Ancak ağaçlar büyüyüp meyve de gösterince insan kıyamıyor kesmeye.

Sonuç itibariyle bu işte prof olan kişilerin bazı şeyleri tavsiye olarak yazmasına güvenip bahçe kurmamak lazım.

Kurulmuş bir bahçe sahibinin tecrübeleri bence daha faydalı olacaktır.

Bazen teknik olarak söylenenle pratik uygulama hiç birbirinle örtüşmüyor.

İnsanlara bazı gercekler ya gösterilmiyor ya da eksik söyleniyor.

İlave etmek istediğim yukarıdaki kullanmış olduğum iyi bir budamayla taç yapısını küçük tutup, bir yerde baştan beri düşündüğümüz bir ağacı çıkarmak yerine verimden fedakarlık etmekti.
Bu vesile ile ben kendi gözlemlerimi paylaşmak istedim.Yukarıdaki açıklamayı da bu duruma istinaden yaptım.

Kimseye bu konuda tavsiyede bulunamam.Bulunmamda zaten.O kadar bilgi ve beceriye ,başkalarına yol gösterecek tecrübeye de sahip değilim.

Bilerek ya da isteyerek kimseyi kötü bir şekilde yönlendirmek istemem.Açıklamamdaki iyi bir budama kelimesini içinde bulunduğum duruma, şimdilik çıkış yolu olarak gördüğümü bilmenizi isterim.

Söylemim tamamen kişiseldir tavsiye niyetiyle söylenmemiştir.

Yine de yanlış bir anlaşılmaya mahal verdiysem özür dilerim.

Sevgi ve selamlarımla......

Lilium beğendi.
Eski 29-11-2016, 02:22   #5723
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

[QUOTE=vosvos17;1487788]
Alıntı:
Sn Lilium 8x4 dikim aralığını uygulamaya koyarken aslında sıra üzerindeki fidanlardan bir tanesini zamanla çıkarmayı düşünmüştüm.
İlk etapta düşündüğümüz de buydu aslında. Ancak ağaçlar büyüyüp meyve de gösterince insan kıyamıyor kesmeye.
Evet bu söylemi çok sık ve basit bir şeymiş gibi söyleniyor, en kolayından başlayayım sökeceğin ağaç bırakacağın ağaçtan daha güzelse yüreğin onu sökmeye kıyabilecek mi? (Ağaç yetiştirmeyenler gayet kolay söyleyebiliyor sökebiliyor)

2- Ağaçlar sık olduğundan güneş isteğinden taç yapın dikine gelişecek yarın diğerini söktükten sonra taç yapını nasıl düzelteceksin?
3- sık dikimin kârı ne olacak 3 yıl bilemedin 4 yıl az miktarda ürün alacaksın ve daha sonra tabi sökebilirsen, verdiğin fidan parasını ilaç masrafını bakımlarını emeğini es geçtim birde bunların söküm masrafı var hadi masrafı da geçelim, başımdan geçtiği için söylüyorum inanın kıyılmıyor sökülmüyor ben ve hanım bahçeden ağlayarak ayrıldığımızı söylesem inanırmısınız.
Bir ata sözümüz vardır davulun sesi karşıdan hoş gelir, bekâra karı boşamak kolaydır misali ağaç yetiştirmeyene de ağaç sökmek gayet kolaydır.

Alıntı:
Sonuç itibariyle bu işte prof olan kişilerin bazı şeyleri tavsiye olarak yazmasına güvenip bahçe kurmamak lazım.
Onlarında hepsini demesekte bu işi bilen akademisyenlerimiz de var dikkate almak gerekir, Yani doğru bilgi ister profta olsun ister benim gibi bir çobanda bilgiyi al beyin havuzuna at ele ve doğruya ulaş,

Forumlarda yazılar yazıyorsak bir çıkarımızdan değildir balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmeye bir yararımız olsun diyedir.

Eski 05-12-2016, 09:08   #5724
Ağaç Dostu

Değerli forum üyeleri yeni sezon için hazırlıklara başladım.

İlk olarak 15x 15x 15 Zn kompoze gübre ağaçlara verildi.
Ağaç başı 1 kg olarak uyguladım.Daha sonra ağaç başı 4 teneke kadar koyun gübresi uygulaması yaptım.
Gübreler ağaçların sağ ve sol taraflarından agaçları arasına alacak şekilde ağaçlara parelel olarak uygulandı.

Nasipse yarın da % 3 lük bir göztaşı uygulaması yapacağım.Ve bu arada bir ağaçta gözüme ağaç kurdu takıldı.Kontrollerini yapacağım.

Ayrıca yeni sezona girerken kendime gelir gider tablosu hazırladım.

Yapılan bütün masraflar kayıt altına alınıp sezon sonu toplam gelir gider hesabı yapacağım.

Ve detaylı bir analiz yapıp burada paylaşacağım.Az çok olabilecek seneryo yu tahmin edebiliyorum.

Bu arada bir çok yerde rastlamadığım ama sadece bir yerde bulabildiğim bir gözlemimi paylaşmak istiyorum.
Şu an 5 yaşına girecek ağaçlarımda dönüm olarak bu zamana kadar maliyet masrafım 10.000 tl civarı.

Yani fidanların ekimi ,çit çevirme ,ilaçlama makinası,çapa makinaları,su motoru,traktör benzin ,mazot ,çit düzenlemesi, gübre ,ilaç vs vs.

Destekleme almadığımı da beliryeyim.Bu tarz bir yatırıma girecek arkadaşlar bence Dönüm başı ağaçlar meyve verene kadar en az 5.000 Tl gider masrafını nakit olarak bir kenarda tutmalı.

Kısacası göründüğü gibi zahmetsiz ,kolay,dikildiği zaman oluyor mantığı asla gerçek değil.

Ve masraflar inanın hiç yabana atılmayacak kadar fazla.
Birde işçilik masrafı var ki bunu hiç hesaba katmıyorum.

Kısacası burada bilgimden daha çok gözlemlerimi yazmak istedim.Umarım yararlı bişeyler paylaşabilirim.

Sonuçta bilgi paylaştıkça çoğalan bir kavramdır.

Bu vesileyle bilgi ,birikim ,gözlem ,araştırma gibi emek harcanmış bütün paylaşımları yapan dostlara teşekkürü bir borç biliyorum.

Selamlar.

Eski 05-12-2016, 09:55   #5725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Bütün ağaç sever dostlara sevgiler saygılar.2011 Aralık ayında ceviz fidanlarımı toprakla bulusturalı dolu dolu kocaman 5 sene geçmiş. Burda siz degerleri ağaç sever arkadasların paylaşımlarından çok şeyler öğrendik. Bu paylaşımlar sayesinde bizde yine bu işi yeni yapacak ağaç sever kardeşlerimize deneyimlerimiz sayesinde yardımcı olmaya calısacagiz.Benim şahsen kendi köyumdeki mütavizi bahçem insanlara örnek oldu.yeni yeni onlarca bahçe kuruldu.Köyde insanları meyve dikme konusunda elimden geldiğince yüreklendirmeye çalışıyorum. Ama ilk kural sevmek.doğayı sevmek, ağaçları sevmekle başlıyor. Sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten...

kamil10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2016, 21:59   #5726
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Daha sonra ağaç başı 4 teneke kadar koyun gübresi uygulaması yaptım.

Ve bu arada bir ağaçta gözüme ağaç kurdu takıldı.Kontrollerini yapacağım.
"Ağaç kurdu" dediğin gövde kurdumudur? resim varsa atarmısın.

Böyle bir şey mi?

Name:  Görüntü0234.jpg
Views: 1225
Size:  62.9 KB

Name:  images.jpg
Views: 1094
Size:  14.6 KB

Eski 07-12-2016, 15:14   #5727
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
"Ağaç kurdu" dediğin gövde kurdumudur? resim varsa atarmısın.

Böyle bir şey mi?

Eklenti 635022

Eklenti 635023
Evet Sn Lilium ta kendisidir.

Birkaç genç sürgünde rüzgarında etkisiyle kırılmalar olmuş.
Bir tanede ana gövdeye girmiş gördüm.
Çok yoğun bir popülasyon yok onun için kimyasal mücadele ile değil bir tel kullanarak bu zararlıları yok etmeye çalışacağım.
Yinede az da olsa kontrol gerekiyor.

Bu arada % 3 lük göztaşını attım dün itibariyle.
Sıcak havayı da bulmuşken aradan çıkarttım.

Eski 07-12-2016, 15:31   #5728
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Söylediklerimin kanıtını belgeliyorsunuz.

Bir kez daha yazayım.

Chandler gövde kurduna çok hassastır bunun en büyük sebeplerinden biri de malçlama yapılmadan yani hayvan gübrelerinin içine larva bırakan zararlıları mantari hastalıkları bahçeye taşımış oluyorsunuz.
Hayvan gübresi atmayın demiyoruz atın çok faydalı yararlı fakat hayvan gübrelerini mutlaka yaz günü en az iki üç ay malçlama yapıp mantari hastalıklara karşıda ilaçlama yapıp ve içindeki haşere öldükten sonra bahçeye götürünüz.

Bilhassa chandler da İç kurdu çok önemsenmesi gereken bir konudur bir kaptırdın mı zararı çok büyük olur,

Alıntı:
Birkaç genç sürgünde rüzgarında etkisiyle kırılmalar olmuş.
Bir tanede ana gövdeye girmiş gördüm.
Tanım bilginiz olmadığı için kontrol ve gözlem yapamayınca en son fark ediyorsunuz buda çok geç oluyor, en büyük zararı fidanlar gençken yapıyor gövdeye girer için için içten zararı yapar ve bir süre sonra rüzgarında etkisiyle çat diye kırılır.

Eski 07-12-2016, 16:06   #5729
Ağaç Dostu

Bende bu yıl son olarak hayvan gübresi uygulaması yaptım.
Bu tarz gübrelerde börtü böcek dana burnu gibi hayvanlar olabiliyor.
Önceki senelerde bir kaç ağaca müdahalede bulunmuştum bu yüzden.
Ben hayvan gübresi yerine kompoze ve sıvı gübre kullanmayı düşünüyorum.

Hem daha ekonomik hemde etkili.

Bu yıl gübre alacağımı belirttiğim için gübre aldığım arkadaşa ayıp olmasın diye kararımdan vazgeçmedim.

Ancak seneye kulanmayı düşünmüyorum.

YeniBON beğendi.
Eski 07-12-2016, 16:18   #5730
Ağaç Dostu

SN Lilium bu arada bu gövde kurtlarını her yıl takip ederim aslında.
Ancak ağaç yapraklı iken fark edilmesi gerçekten zor.
Yaprakların döküldüğü şu günlerde hasar tespitleri çok daha belirgin oluyor.

Bende daha dikkatli bir şekilde ve en kısa sürede müdahale etmeye çalışıyorum.

Şüphesiz canlı yaşamının olduğu her yerde bu tarz zararlılar olacaktır.Bu kaçınılmaz bir sonuç.

Bize düşen bu zararlıları ve verdikleri hasarı en aza indirebilmek ve ilk evrede hemen müdahale edebilmek.

Erken teşhisle müdahale etmek işin püf noktası.Ve tabi yazdığınız gibi gübrelerde dezenfektasyon gibi önlemler de önem taşıyor.

En azından gübreden oluşan riski atmayarak engelleyebiliriz.

Böylece bir ihtimal ortadan kalkacaktır.

Lilium beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024