agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2008, 13:59   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Aramızda Kamanlı olan var mı acaba? Kaman belediyesi bu ceviz şenlikleri vs ile cevize bayağı önem veriliyor. Ceviz borsası kurulacaktı ne oldu acaba?

Ben bir de şunu sormak istiyorum, cevizin satışı nasıl oluyor. Tüccar gelip toptan mı alıyor, devletin alışı yok bildiğim kadarı ile... Bir alım kooperatifi vs var mı Kamanda falan, bu işler nasıl dönüyor? İçimizde ticari yetiştirici arkadaşlar varsa yardımcı olabilecek çok makbule geçer... Şimdiden teşekkürler...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 14:03   #332
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar gecen sene dikmiş oldugum cevizlerin 350 tanesi yeşillendi ve 40-50 cm oldu.Bu yeri tekrar kullanıp orada tekrar ceviz dikmem gerekiyor.sizde ögrenmek istedigim bu ceviz fidelerini nezaman ve ne şekilde sökmeliyim.İyi calışmalar.
Mevsimsel olarak yapraklarını döktükten sonra sökebilirsin. Sökümden sonra dikim için uzun süre beklemesi gerekecekse mümkün olduğu kadar geciktirebilirsin. Kış sopğuklarının çok fazla olduğu ve toprağın donduğu yerlerde sökümü sonbaharda çok geç vakte bırakmamak iyi olur.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 14:11   #333
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
Aramızda Kamanlı olan var mı acaba? Kaman belediyesi bu ceviz şenlikleri vs ile cevize bayağı önem veriliyor. Ceviz borsası kurulacaktı ne oldu acaba?

Ben bir de şunu sormak istiyorum, cevizin satışı nasıl oluyor. Tüccar gelip toptan mı alıyor, devletin alışı yok bildiğim kadarı ile... Bir alım kooperatifi vs var mı Kamanda falan, bu işler nasıl dönüyor? İçimizde ticari yetiştirici arkadaşlar varsa yardımcı olabilecek çok makbule geçer... Şimdiden teşekkürler...
Kaman da ya da diğer yerlerde ceviz genellikle ikili ilişkiler yolu ile pazarlanıyor 8herhaklde böyle deniyordur; eş dost, tanıdık vs ye ya da onlar aracılığı ile onların tanıdıklarına gibi) Kooperatif, borsa vb pazarlama kuruluşları ya da kanalları oluşmamış. Ama geleneksel olarak Tokat'da Çorum da, doğu illerinde cevizleri üreticiden alan direk ya da işleyerek tüketicilere ulaştıran tüccarlar var.
Bu konu ile ilgili daha iyi bilgiye ulaşmak ya da ticaret sistemini kavrayabilmek için Ceviz çalışma grubu toplantıları faydalı olabilir. Tam anlamı ile bir sektör, pazarlama ağı ya da endüstriden söz etmek mümkün değil.

Eski 16-09-2008, 14:12   #334
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

4 Ekim de Kaman'da ceviz festivali var. Bu tüm Türkiye ye açık bir festival. İstayen herkes katılabilir malum.

11-12 Ekim 2008'de de Niksarda Ceviz Çalışma grubu toplantısı var. Ceviz yetiştiriciliğine başlamış, sorunlar yaşamış ya da başlamayı düşünenler Niksar'a gelebilirler. Çalışma grubu toplantıları hem zevkli hem de işe yeni, başlayanlar için uzmanlarla, üreticilerle, fidancılarla vs. tanışma imkanı sunuyor.
Bu vesile ile iki aktivitenin duyurusunu yapmış oldum. Hatırlatayım ben ikisinde de olacağım. )

Eski 18-09-2008, 09:41   #335
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
teşekkürler sebahattin bey.zamanlı bir söküm ve dikim yaptıgım zaman tutmama riski ne kadar.ayrıca dikmiş oldugum bizim buranın yerli cinsi aynı cins olurmu.
iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 11:42   #336
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
teşekkürler sebahattin bey.zamanlı bir söküm ve dikim yaptıgım zaman tutmama riski ne kadar.ayrıca dikmiş oldugum bizim buranın yerli cinsi aynı cins olurmu.
iyi calışmalar.
% 5 tutmama oranı normal olarak kabul edilir. Eğer fidanlar yetiştirildikleri ekolojinin dışına dikileceklerse bu oran artar.

Aynı cins olmaz ! Ama benzerlik olacaktır.

Eski 18-09-2008, 22:32   #337
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
teşekkür ederim sebahattin bey.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 12:42   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2008
Herkese selam
Bayagi bir ilerleme var,Arkadaslar sekil budamasi hakkinda bilgi verebilecek olan varmi aramizda?10.2006 da fide dikimi yaptim fideler arasinda boyu 3metreyi bulanlar var,ne zaman sekil budamasi yapmak gerekir ve nasil?Bu arada 15 chandler den 8 i tutmus durumda.

centil07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 23:21   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Ceviz yetiştirmek için ön bilgi

Öncelikle sayfada yeniyim.. Ve bu sayfa ile tanıştığıma ne kadar memnun oldum bilemezsiniz...
Bitki-çiçek severler için harika bir sayfa..
Derdime gelince ;

Saygıdeğer arkadaşlar..
İstanbul’da s.m.m.m olarak serbest çalışıyorum.. Sitresli bir meslek icra etmekteyim..
Yıllardır insanlarla uğraşmaktan bıkmış ve usanmış bir arkadaşınızım..
Konfiçyüs’ün söylediği gibi “mutlu olmak istiyorsan toprakla uğraş” sözüne uygun yaşamak istiyorum…
Ve yıllardır tarımla uğraşma hayalim var ve çok şükür biraz da sermayem…
Artık kesin bir yerlerden başlamak kararındayım... Ve
Değerli tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.. Zihnimi meşgul eden suallerimi aşağıda kısaca yazdım.. Yardımlarınızı rica ediyorum..
Saygılar..

Badem İstanbul’a en yakın hangi ilimizde yetiştirilebilir ?
Ceviz İstanbul’a en yakın hangi ilimizde yetiştirilebilir ?
Aynı tarlada hem badem hem ceviz yetiştirilebilir mi ?
Ekonomik getiri anlamında, asgari kaç dönüme kaç fidan ile başlamak makul ?
Ceviz veya badem yetiştiriciliğinde yapılacak öncelikli işler nelerdir ? Emek yoğun bir iş midir ? Aşağıdaki işler için ne kadar eleman ve sermayeye ihtiyaç var ?
Tarla alımı
Toprağın işlenmesi
Teknik destek
Sulama sistemi kurulması
Fidan alımı
Dikimi
Ayrıca izah ve ikaz gerekli gördüğünüz hususları da belirtiniz..

Talham Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 08:31   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Piyasada satılan kabuklu cevizlerin parlak olması(kararmış,kalıntıları üzerinde olmaması) için hasat sırasında veya sonrasında nasıl bir işlem (yıkama gibi,veya varsa başka yöntemler) yapılır?

gulucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 08:49   #341
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2007
ceviz hasadı ne zaman yapılıyor
tesekkurler

agachobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 13:28   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Öncelikle sayfada yeniyim.. Ve bu sayfa ile tanıştığıma ne kadar memnun oldum bilemezsiniz...
Bitki-çiçek severler için harika bir sayfa..
Derdime gelince ;

Saygıdeğer arkadaşlar..
İstanbul’da s.m.m.m olarak serbest çalışıyorum.. Sitresli bir meslek icra etmekteyim..
Yıllardır insanlarla uğraşmaktan bıkmış ve usanmış bir arkadaşınızım..
Konfiçyüs’ün söylediği gibi “mutlu olmak istiyorsan toprakla uğraş” sözüne uygun yaşamak istiyorum…
Ve yıllardır tarımla uğraşma hayalim var ve çok şükür biraz da sermayem…
Artık kesin bir yerlerden başlamak kararındayım... Ve
Değerli tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.. Zihnimi meşgul eden suallerimi aşağıda kısaca yazdım.. Yardımlarınızı rica ediyorum..
Saygılar..

Badem İstanbul’a en yakın hangi ilimizde yetiştirilebilir ?
Ceviz İstanbul’a en yakın hangi ilimizde yetiştirilebilir ?
Aynı tarlada hem badem hem ceviz yetiştirilebilir mi ?
Ekonomik getiri anlamında, asgari kaç dönüme kaç fidan ile başlamak makul ?
Ceviz veya badem yetiştiriciliğinde yapılacak öncelikli işler nelerdir ? Emek yoğun bir iş midir ? Aşağıdaki işler için ne kadar eleman ve sermayeye ihtiyaç var ?
Tarla alımı
Toprağın işlenmesi
Teknik destek
Sulama sistemi kurulması
Fidan alımı
Dikimi
Ayrıca izah ve ikaz gerekli gördüğünüz hususları da belirtiniz..

Talham Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 13:39   #343
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Merhaba, yedi yaşındaki pikan cevizim bu sene 20 kadar ceviz verdi.
bu, ancak bir kaç gün önce merak edip bir tanesinin içini açtığımda kabuğun çok sertleşmiş olmasına rağmen ceviz kısmının hâlâ su gibi olduğunu gördüm.

Pikan cevizi ne zaman olgunlaşı, **** hiç olgunlaşmayacakmı dersiniz.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 21:32   #344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2008
****** !ben fide yetiştirme işinden anlamıyorum fakat evde filiz veren bir cevizi saksıya ektim büyüdü fakat sürekli eski yaprakları yanıyor bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

goldım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 10:42   #345
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Düzeltme ve Açıklama

Önceki mesajımda yazdığım tarihte küçük bir düzeltme yapmak istiyorum,

10 ve 11 Ekim 2008 tarihinde Ceviz Çalışma Grubu toplantısı yapılacak.

Bu toplantı TAGEM (Tarımsal Araştırmalar Gen. Müd.) altında yapılanmış olan çalışma grubunun toplantısıdır. Toplantılara her yıl bir yer ev sahipliği yapıyor, Tarım Bakanlığı araştırmacıları, üniversitelerden araştırmacılar, fidan üreticileri, bahçe sahipleri ve ürün işleyicileri katılıyor. Çok aşırı resmiyeti olmayan ve ilk gün belli gündem üzere görüşmelerin yapıldığı 2. gün bahçe gezilerinin olduğu bir faaliyet olarak özetleyebiliriz.

Ceviz ile ilgili bilgisini artırmak isteyenler ve uzmanları ile tanışmak isteyenler için iyi bir fırsattır.
Niksar'a gelmek isteyenler için Ankara ya 400 km, İstranbula 950 km mesafede bir yerdir. Kendi otobüs firması vardır.
Şimdilik bu kadar

Yerel organizasyonu Kaymakamlık, Belediye ve firma sahipleri finanse ediyor ve İlçe Tarım Müdürlüğü Koordine ediyor.
Konaklama ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılıyorsunuz. Diğer ihtiyaçlarınız iaşe ve ulaşım büyük ölçüde organizsyon tarafından karşılanıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
4 Ekim de Kaman'da ceviz festivali var. Bu tüm Türkiye ye açık bir festival. İstayen herkes katılabilir malum.

11-12 Ekim 2008'de de Niksarda Ceviz Çalışma grubu toplantısı var. Ceviz yetiştiriciliğine başlamış, sorunlar yaşamış ya da başlamayı düşünenler Niksar'a gelebilirler. Çalışma grubu toplantıları hem zevkli hem de işe yeni, başlayanlar için uzmanlarla, üreticilerle, fidancılarla vs. tanışma imkanı sunuyor.
Bu vesile ile iki aktivitenin duyurusunu yapmış oldum. Hatırlatayım ben ikisinde de olacağım. )

Düzenleyen Sebahattin : 06-10-2008 saat 10:44 Neden: İmla ve ilave
Eski 11-10-2008, 20:38   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Ceviz ağacı Dikimi

Bahçeme ceviz ağacı dikmek istiyorum.Ziraat mühendisi ile görüştüm ağaç dikeceğim toprakları bildiğini ve 15-15-15 +çinko gübre alarak dikeceğim yere 200 gr dökmemi istedi.Bende bu gübreyi bulamadım ve gübre satan yer bunun yerine dap gübresi verdi ve bunun daha iyi ve daha pahalı olduğunu söyledi bende bu gübreden satın aldım acaba doğru mu yaptım?
Bundan sonraki aşamalarda nasıl bir gübreleme yapmalıyım?Arazim kumlu bir yapıya sahip.
Teşekkürler

ihsanone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 21:44   #347
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
5-6 yıllık ceviz fidanı başka yere taşınırmı?nasıl yapılabilir..

5-6 yılını doldurmuş ve ayrıca kalınlığı 4-5 santimetre boyu bazısı 6 ila 8 metre yükseklikte olan 25 adet cevizim yanyana ekili bulunmaktadır.biraz geç kalmış olmama ragmen bu fidanları minimum budama ile başka bir yere sökerek taşımak istiyorum ..bu konuda tecrübe ve degerli fikirleri olan ceviz üzerine çalışmış tercübeli ceviz severlerin yardımını bekliyorum selamlar..
nasıl yapabilirim..

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 15:49   #348
Yeni Üye

pusat0015's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2007
İşte Ceviz Bahçemizden Bazı Görüntüler

Eklenen Resimler

pusat0015 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 21:47   #349
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın Cevizci, cevizlerin etrafını genişce açarak mümkün olduğunda uzun köklü,özellikle saçak köklü olarak sökün. Dikerken kök aralarının toprakla dolmasına özen gösterin. Bu iş için ellerinizi veya bir ağaç parçasını kullanabilirsin, bu esnada saçak köklere zarar vermemeye dikkat etmelisin. Daha sonra bol miktarda sula ve toprağın çöken kısmını tekrar toprakla doldur. Toprağı kesinlikle ayağınla sıkıştırma bu saçak köklere zarar verir.Ayrıca dikimi bu dönemde yapabilirsen çok iyi olur. Ben senin cevizlerinden daha büyüklerini diktim ve hepside fevkalade tuttular. Bir tanesinin bedeni soba borusu kalınlığıdaydı o dahi çok iyi bir şekilde tuttu. Bu arada budamayı unutma. Başarılar.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 22:00   #350
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
arkadaslar kaman 1 ve kaman 5 nolu ceviz türleri apomix ozellık gosterıyormus yanı tohumdan ekılıp asılanmadan yetiştirildiginde sapma olmuyomus bu ozellık dogru mudur bılgısı olan var mı?

enico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 16:02   #351
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enico Mesajı Göster
arkadaslar kaman 1 ve kaman 5 nolu ceviz türleri apomix ozellık gosterıyormus yanı tohumdan ekılıp asılanmadan yetiştirildiginde sapma olmuyomus bu ozellık dogru mudur bılgısı olan var mı?

bilen kımse yok mu acaba yardımcı olabılecek bırısı?

enico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 21:14   #352
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Bazı yazılı kaynaklarda,cevizin başka cevizlerde tozlaşmadığı,genellikle kendi kendini tozlayarak döllediğinden dolayı ceviz meyvesinde değişiklik olmayacağını belirtiliyor.
Bazılarında ise bunun tam tersi olduğu belirtilmektedir.
Aşılamadan aynı cins olmayacağı belirtiliyor.Bu söylenenlerin gerçekleşme oranın ne olduğu deneysel olarak yapılıp hangisi gerçek olduğu ispat edilene kadar...yinede şansa bırakmamak aşılı olanı almak veya aşılamak en garantidir..galiba..

KARAASLAN beye verdiği bilgiler için teşekkür ederim..

ziraat mühandisi bir abi artık 5-6 yıllık ceviz fidanı taşıma zamanı geçmiş olduğunu..başka bir ziraat teknisyeni ise tut ve ceviz ağacının yaralarını sarmada diğerlerine göre daha çok iyi oldunu belirtmekte..hangisi doğru .. deneyerek bulacagım ..zamanla

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 07:51   #353
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enico Mesajı Göster
bilen kımse yok mu acaba yardımcı olabılecek bırısı?
Apomiksiz özelliği göstermez. Kaman 1 ve Kaman 5 tohumları ile kurulan bahçelerde ağaçların birbirinden farklılığı tespit edlmiş durumda. Bununla ilgili araştırma yapıldı.

Eski 10-01-2009, 22:49   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2009
Nihayet foruma katılabildim. ben antalyadayım ama ısparta sütçülerdeki köyümüzdeki arazilere ceviz fidanı dikmek istiyorum. hangi türleri önerirsiniz rakım 800 850 civarı akarsu yakınında toprak ceviz yetiştirmeye elverişli. arazide eski cevizler var birde yaşlı onları nasıl kesip değerlendiririm. hangi türleri tavsiye edersiniz. fidanı nereden alabilirim ve ne zaman dikebilirim. verimli bir tür dikmek istiyorum bahçede bir sürü ceviz var ama işe yaramaz.

dolgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 00:31   #355
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bölge şartlarına uygunsa chedler ve pedro öneririm, ırk olarak verim olarak kalite olarak güzel ırklar.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 00:03   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Acaba Ankara (850 rakım ) önereceğiniz ceviz fidanı türü nedir?Susuz ve killi bir arazi.Fidanı nereden alabilirim?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

konuralpuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 11:01   #357
Ağaçsever

ilahi morluk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dolgan Mesajı Göster
Nihayet foruma katılabildim. ben antalyadayım ama ısparta sütçülerdeki köyümüzdeki arazilere ceviz fidanı dikmek istiyorum. hangi türleri önerirsiniz rakım 800 850 civarı akarsu yakınında toprak ceviz yetiştirmeye elverişli. arazide eski cevizler var birde yaşlı onları nasıl kesip değerlendiririm. hangi türleri tavsiye edersiniz. fidanı nereden alabilirim ve ne zaman dikebilirim. verimli bir tür dikmek istiyorum bahçede bir sürü ceviz var ama işe yaramaz.
Araziniz Boğazköy mevkiinde midir Sayın dolgan?

ilahi morluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 14:21   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Merhaba arkadaşlar,

20 gün önce saksıya diktiğim cevizim çimlenerek açmışlar. Cevizleri suda 10 gün beklettiklerim daha erken açtılar. Suda bekletmediklerimden hala bir ses yok

Eklenen Resimler

cevizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 15:01   #359
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizsever Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

20 gün önce saksıya diktiğim cevizim çimlenerek açmışlar. Cevizleri suda 10 gün beklettiklerim daha erken açtılar. Suda bekletmediklerimden hala bir ses yok
İyi güzel de neden çıkardınız onu anlayamadım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 15:18   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Merhaba Lilium

Açıkcası biraz meraktan diyelim, cevizi çıkardım ve fotoğraflama ihtiyacı duydum. Amacım cevizin tohumdan nasl çıktığını ve nasıl bir gelişme gösterdiğini görmekti. Tabikide saçak köklerin zarar görmesini engelleyerek, saksıdan aldım ve hayvan gübresi karıştırarak tüplü fidan şeklinde yeniden diktim. Sanırsam başarılı oldu ve gelişmeye devam etti. Büyüdükçe resim göndermeye devam ederim.

cevizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024