agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2009, 00:11   #391
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Kuracağınız ceviz bahçesinde önçe toprak analizleri ile başlayın bölge iklim şartları hangi cinslere uygun, taban toprağı ve suyu ne kadar derin, Malum büyük bir yatırım yapacaksınız,araştırmasını çok iyi yapın derim, şöyle böyle bilenlerle değil, teçrübeli ve akademik bilgilerle hareket edin.

Bu kadar büyük bir işletme de bilecik cevizini hiç önermem bir arkadaşım ekti beşinci yılındalar iyi güzel ince kapuklu fakat depolamaya gelmez, ceviz daha ağaçta iken kapuk yarılması yapıyor,
sizlere önerim pazar değeri yüksek içrenkleri beyaz olan verimliliği yüksek iç oranları yüksek olan cinsleri tercih etmeniz.
Alıntı:
-soğuk-sıcak vs şartlardan kolay etkilenmemesi ve ilaç gerektirmemesi
gibi özellikleri yüzünden ceviz bize de çok mantıklı geliyor.
Ceviz -25 dereceye kadar dayanabilen bir ağaç ama unutmayalım ki, erken uyanan ağaçlar geç donlardan kıralardan uyanmış olan filizler çiçekler donabiliyor,ilaç gerektirmemesi diye birşey yok, doğal ekolojik mücadele yapacağım diyorsan o başka. Ceviz +38dereceden sonra etkilenir.

1000 dönümlük arazi de bir bekçi, bırakın iş yapmayı sabah dolaşmaya çıksa akşam ança gelir, o ağaçları tek tek gezip gözlemlemeniz gerekir, bin dönüm araziye yetecek su varmı bu suyun kalitesi ne derecede, gibi tetkikler yaptırmadan bu işe girmenizi önermem.

Üç dört yıl yapılacak işleri olduğu gibi üç dört yıldan sonrada yapılacak işler var, kaderine terk edersen bu iş olmaz,

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 08:03   #392
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
500 ağaca dahi daha doğru dürüst içime sinerek bakamazken 10000 ağaç sırtımı ürpertti doğrusu, kolay gelsin.
şaka bir yana konuyu o kadar basit düşünmemenizi tavsiye ederim.

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 15:53   #393
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
samimi cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, bende işin büyüklüğünün farkındayım, ama 1000 olmazsa 500 dönüm olucak ***. en az, bu da yine 5 bin ağaç yapıyor,
henüz tahsisat yapılması ve proje aşamaları var tabii, o yüzden daha ayrıntılı araştırmalarını yapıcaz, devlet zaten toprak analinizi kendisi yapıp size yetiştirebileceğiniz ağacı söylüyor,
ben sadece kendim ön araştırma yapıyorum sizin gibi bilen arkadaşlar sayesinde, pekala
sn Lilium, bu bahsettiğiniz ceviz türleri hangileridir? kaman veya chandler gibi mi,
(+anektod bende manyaslıyım sn Lilium

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 19:05   #394
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın IMP ,

Manyalıymıssınız gelince uğrayın, bir çayımı için, hem burada olan küçük cevizbahçelerini gezeriz, ayrıca biga'da 400dönüm ceviz bahçesi kuran var orayıda görüp bilgi ve teçrübe kazanmış olursunuz.

Çeşit olarak bir kaç güzel çeşitler var, en önemlisi bölge şartlarına uyan çeşitle bahçe kurmak.

Eski 10-04-2009, 00:23   #395
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
inşallah sn Lilium, bende memnun olurum, genelde yazın geliyoruz manyasa bi cenaze vs olmazsa, ama bu yakınlarda gelmeyi planlıyorum, söylemesi ayıp ufak bi yerimiz var 10 dönüm kadar, 93 te aldık boş boş duruyor, bari oraya da 100 tane ceviz fidanı ekelim diyoruz boş duracağına, tanıdıklarımız var hem ilgilenen de olur, toprak desteği varmı bilmiyorum hala dönüm başı 250 ytl imiş sanırım, hem çok da masraflı olmaz, hemde boş duracağına bi işe yarar diyoruz, kısmet olursa görüşelim hem tanışır, hemde sizin sayenizde fikir sahibi oluruz, iyi günler

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 12:27   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Herkeze burdan selamlar işlerinde ve hayatlarında başarılar diliyorum .
Aranıza bende yeni katıldım sizin gibi modern meyve yetiştiriçiliği ile ilgileniyorum. Ilgi alanım ise ceviz,kiraz veya zeytin üzerine . Anladığım kadarıyla herkez bilgilerini aktarmaya çalışıyor emeği gecen herkeze burdan saygılarımı ve teşekkürlerimi sunarım.
Benim merak ettiğim ise burada aramızda ciddi anlamda bu işe yatırım yapmış olan arkadaşlarımız varmıdır acaba. Eğer varsa ne gibi yollardan gectiklerini zorluk ve kolaylıkları ile kaç senede verim almış ve bir ağaçtan ne kadar ürün elde etmiş ne kadara satmış masrafları ne olmuş hastalık ve zorlukları ile ilgili bilgiler verirlerse çok sevinirim. İlk ağızdan dinlemek bizler için güzel olacağını sanıyorum. Çünkü 3 kuruş parasını bir umutla bu işe yatırmayı düşünen bizler genelde hep kulaktan dolma veya fidan yetiştiricilerinin internet sitelerinden bilgiler doğrultusunda genelde yaptıkları fizibilite raporları ile yola çıkıyoruz. Burada gercek anlamda uzun süreli yetiştiricilik yapan arkadaş bizlere bilgilerini sunarlarsa onlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Herkeze işlerinde bol kazançlar dilerim.

tatarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 11:35   #397
Yeni Üye

mehmet4343's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Selam arkadaşlar, yeni üye oldum kütahyalıyım ve 10 dönümlük, taban suyu 4-5 mt olan, toprak yapısı alkalilik ve tuz sorunu olmayan, kumlu taşlık, geçirgen ve rakımı yaklaşık 1050 mt olan hafif eğimli bi arazide ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum ama düşündüğüm arazi ilkbahar geç donlarının yaşandığı bir yer, ben bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. Buradaki fidan satıcıları şebin ve bilecik cinsi fidan önerdiler. Kışı sert geçen ve ilkbahar geç donlarının meyveciliği olumsuz etkileyen kütahya da ceviz yetiştiriciliği için yardımlarınızı bekliyorum öncelikle İLKBAHAR GEÇ DONLARININ EN AZ ETKİLEDİĞİ CEVİZ CİNSİ NEDİR? Böyle bir yerde kazançlı bir ceviz yetiştiriciliği yapılır mı, yapılırsa nasıl ve ne şekilde ceviz bahçesi kurulmalıdır nelere dikkat edilmelidir? Bilgi ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Mehmet BAŞTÜRK - KÜTAHYA
M.basturk_8374@hotmail.com

Düzenleyen mehmet4343 : 15-04-2009 saat 17:36 Neden: ek
mehmet4343 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 23:40   #398
Yeni Üye

mehmet4343's Avatar

Düşündüğüm tarla burası kuzey tarafında resimde görünen dağ var, toprak yapısı hafif kumluk ve taşlı

Eklenen Resimler

Düzenleyen mehmet4343 : 19-04-2009 saat 23:47 Neden: ilave
Eski 23-04-2009, 22:01   #399
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Cevizde çeşit değiştirme aşıları

Aşağıdaki linklerde büyük ceviz ağaçalrında çeşit değiştirme aşılarının yapılışı ile ilgili videolar var. Umarım faydalı olur.
1. Metot Video

1. Metot Devam

2. Metot Video

yorumlarınızı beklerim.

Düzenleyen Sebahattin : 23-04-2009 saat 22:10 Neden: Yazı düzeltme
Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 22:03   #400
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 Mesajı Göster
İnşaallah tutar.
Cevizde zor da diğer türlerde tutabilir.

Eski 23-04-2009, 22:12   #401
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet4343 Mesajı Göster
Düşündüğüm tarla burası kuzey tarafında resimde görünen dağ var, toprak yapısı hafif kumluk ve taşlı
Mehmet4343 önce toprak analizi yaptırın. Tekstür, pH ve toprak derinlikleri belirlenmeli. Ayrıca rakım kaç metre ve yeterli su kaynağınız var mı su kalitesi nasıl? Bu soruların cevabını öncelikle bilirseniz, daha doğru yolda ilerlemiş oluruz.

Düzenleyen Sebahattin : 23-04-2009 saat 22:14 Neden: Yazım hatasını giderme
Eski 24-04-2009, 10:24   #402
Yeni Üye

mehmet4343's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Mehmet4343 önce toprak analizi yaptırın. Tekstür, pH ve toprak derinlikleri belirlenmeli. Ayrıca rakım kaç metre ve yeterli su kaynağınız var mı su kalitesi nasıl? Bu soruların cevabını öncelikle bilirseniz, daha doğru yolda ilerlemiş oluruz.
Sebahattin bey öncelikle ilginize teşekkür ederim. Rakımı bir önceki msj da belirtmiştim yaklaşık 1050 mt. Tarlanın 350 mt yanında bi sondaj suyu var ama 4 tonluk su tankerimiz var ben köy civarındaki en iyi suyu bulup ordan tankerle sulamayı düşünüyorum. Tarlanın bulunduğu konum eskiden dere ağzıymış daha sonra sel ekinlere zarar veriyor diye kanal açılmış sel engellenmiş. Yani tarla toprağının en az 3-4 metresi sel dolgusu. Civarda yapılan sondaj çalışmalarında da 3 kez 16-17. metrelerde yumuşak kaya görülmüş yani 16-17 metre derinliklerde kaya var.

Eski 24-04-2009, 10:34   #403
Yeni Üye

mehmet4343's Avatar

Tabi ki toprak ve su analizleri yaptırıcam ama sizden chandler hakkında bilgi istiyorum. Düşündüğüm bölge de kış aylarında en düşük sıcaklık yaklaşık -25 derece. Chandler cinsi bu soğukluğa dayanabilir mi? Birde burda köylüler domates, biber vs fidelerini 15 mayıstan sonra bahçeye ekiyorlar yani 15 mayısa kadar ilk bahar geç donları görülebiliyor. Bu donlar dikeceğim cevizleri ne derece etkiler? Bu civarlarda ceviz yetiştiriciliği yapan yok ama parça parça değişik yerlerde yaklaşık 100 e yakın düşük verimli genelde 30-40 yaşından büyük ceviz ağaçları var

Eski 24-04-2009, 14:14   #404
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
saksılara ceviz tohumu dikmiştim yavaş yavaş çıkıyolar bi tanesi çıkarken başı kırıldı yeniden filiz verirmi

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 00:13   #405
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Tabi ki toprak ve su analizleri yaptırıcam ama sizden chandler hakkında bilgi istiyorum. Düşündüğüm bölge de kış aylarında en düşük sıcaklık yaklaşık -25 derece. Chandler cinsi bu soğukluğa dayanabilir mi? Birde burda köylüler domates, biber vs fidelerini 15 mayıstan sonra bahçeye ekiyorlar yani 15 mayısa kadar ilk bahar geç donları görülebiliyor. Bu donlar dikeceğim cevizleri ne derece etkiler? Bu civarlarda ceviz yetiştiriciliği yapan yok ama parça parça değişik yerlerde yaklaşık 100 e yakın düşük verimli genelde 30-40 yaşından büyük ceviz ağaçları var
Sayın mehmet;

Tüm cevizler -25 dereceye kadar dayanır, fakat uyandıkları zaman dayanamazlar, kıraadan bile donabilirler, bizim bölgede de geç donlar görülebiliyor, evvelki sene yalova birler uyanmıştı çiçekte idi bir geçe hava ayaz yaptı yalova 1 cevizler gitti, chandler'ler uyanmamıştı onlara hiç birşey olmadı, yalova 1 lerle chandler'ler arasın da uyanmada 20 gün fark ettiği için, verimi yüksek, içrengi beyaz, pazarı fiatı daha yüksek, kısacası yerli ırklardan alacağım ürünün 2- 2.5 katı ürün alacağım için ve geç donlardan etkilenmemek için ben chandler ektim.

Civarlarda yerli ırklar varsa, chandler daha iyi olur.

Eski 26-04-2009, 00:05   #406
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
-25 C uç değerdir. Çoğu yıllar genellikle -15, -18 olur. Çok istisnai olarak -25 leri görür.

Yerli çeşitler için kış soğukları ile ilgili olarak sorun oluşacağını düşünmüyorum. Ama hangi çeşit fidan olursa olsun ilk yılalrında soğuk zararı oluşacaktır. Bu o çeşidin orada olamayacağı anlamına gelmez, sadece fidanların tepkisini gösterir.

Chandler'ın en düşük kış soğukları ile ilgili dayanım derecesi hakkında tam bir bilgimiz yok, ayrıca mevcut bahçelerin sonuçlarını görmek için henüz erken. Bunun için biraz beklememiz gerekecek. Beklentiler ve tahminlerin olumlu olduğunu da söylemem lazım. Şu an bu çeşide karar verirseniz belirsizlikleri ve riskleri de göze almış olursunuz. Prof. Dr. Yaşar Akça'da şu an için Chandler'ın karasal bölgeler için tavsiye ediliyor olmasına karşı çıkıyor (Bknz. www.ceviz.gen.tr).

Chandler la ilgili kış soğukları haricinde geç uyanması dolayısı ile gelişimini sonbaharda geç vakitlere kadar sürdürme riski vardır. Bu da henüz pişkinleşmemiş sürgünlerin ve meyve dallarının sonbaharda zarar görmesi demektir (bu durum karasal bölgelerde tüm yerli çeşitlerimiz için de bir sorundur). Bu da verimin düşmesi anlamına gelir. Bunların adaptasyon çalışmaları ile belirlenmesi gerekiyor.

Eski 26-04-2009, 00:16   #407
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Su kaynağınızın hesaplanabilir ve uzun vadede güvence altında olması önemli bir konudur. Ayrıca sulama maliyetini ve işçiliğini de hasaplamalısınız. Baştan heyacanla başlanan plansız, sermayesiz başlanan işlerde yılgınlık, başarısızlık sözkonusu olabilir. 10X10 dikilen bir ceviz bahçesinde ağaçlar nihai büyüklüğüne ulaştığında Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ağaç başı toplam olarak yıldan yıla ve ekolojiye göre değişmekle birlikte 20-50 ton arası su gereksinimi vardır (Su ihtiyacı değerleri evapotranspirasyon miktarına göre değişir ve evapotranspirasyonu etkileyen bir çok faktör vardır, o yüzden değerlerin kesinliği de azalır).

İlerleyen dönemlerde sulamanın tankerle çok zor olacağını zaten göreceksiniz. Ben taşıma su ile değirmen dönmez demiyeyim ama siz öyle anlayın. Suyun kolay ulaşılabilir olmasını ve sulamanın (hatta birlikte gübrelemenin) kolay
yapılabilir olmasını en baştan önemseyin.

Eski 26-04-2009, 00:24   #408
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Sonuç:

Chandler la ilkbahar geç donları risklerinden büyük bir ihtimalle korunursunuz.

Verimlik düzeyi her halukarda yerli çeşitlerden daha iyi olur.

Meyve kalitesi bakımından ve güneş yanıklığına dayanıklılık bakımından da avantajlı bir çeşittir.

Ama kesin olarak bu çeşit karasal bölgeler için uygun mudur sorusuna henüz olumlu bir cevap veremem.

Eski 26-04-2009, 13:50   #409
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Cevizimin yapraklarında tanımlayamadığım oluşumlar

Arkadaşlar merhaba,

Evimdeki açık balkonda kış boyunca rüzgar da alan bir noktada barınan ceviz fidem havaların ısınması ile birlikte canlandı ve taze taze yapraklar ve dal sürgünleri vermeye başladı.

Tamamen merakımdan hobi amaçlı olarak, meyvesinin tadına bayıldığım bir ağacın meyvesinden çimlendirerek büyütmekte olduğum bir ceviz fidanı.

Tüm bu canlılığına karşın, bir kaç yaprağında anormal oluşumlar gördüm. Şöyle ki:

Yaprağın üst tarafında, yaprağın yüzeyi sanki kabarmış da, içinde bir tırtıl büyütüyormuş gibi bir kabarma görüntüsü var. Yaprağın dokusundan ayrı bir oluşum değil; yani sanki yaprağın derisinin altında bir kabarma oluyor. İlk kez gördüğüm bir şey. Ne olduğunu da bilemedim. Ayrıca yaprağın alt yüzeyinde ise, üst taraftaki kabarmanın olduğu noktada, bu sefer içeri göçme gibi yani yaprağın üst yüzeyindeki kabarmanın istikametinde bir çukurlaşma oluşuyor. Yaprakların ne alt ne de üst yüzeylerinde zararlı oluşumları da gözlemlemedim.

Fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. Teşhis ve varsa tedavi önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 22:56   #410
Yeni Üye

yaman_'s Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
SELAMLAR...Geçen sene kıbrıstan farklı bir ceviz türü aldım. Kapsüle benzeyen ince uzun ve ince kabuklu bir ceviz türü. Meyvesinden fide yaptım ve 1 yaşına gelince saksıdan topraga aldım. Amerikan cevizi olduğunu söylediler, şimdi merak ediyorum acaba istanbul ikliminde sorun çıkartır mı? Donmasından endişe ediyorum.Bu tür hakkında bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim..

yaman_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 00:25   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Ceviz Yaprağındaki Kabarcıklar

Ceviz yaprak gal akarı (Eriophyes tristrıaties) (uyuz) yaprak dokusu içerisinde yaşar ve bulunduğu yerde yaprağın her iki tarafında kabaran gal oluşturur. Önce açık yeşilimtırak olan gal rengi giderek kızarır, kahverengileşir ve siyaha dönüşür. Yoğun bulaşmalarda meyvenin şekli bozulur ve olgunlaşmadan dökülür. Mücadelesinde kükürt (80 WP) 500g/100 litre su veya Thiodan 150 ml/100 litre su karıştırılarak uygulanır.

adnyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 11:45   #412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Bilgi için çok çok teşekkür ederim Sn. adnyesil,

Peki bu uyuz neden oluşur? Daha önceki 2 sene hiç olmamıştı.

Bir de, bu kimyasalları alıp uygulamak yerine, sadece bunların göründüğü 3-4 yaprağı kesip atsam yeterli olur mu? Bulaşıcı mıdır? Dikkat etmem gereken başka bir detay var mıdır?

Bu arada, forumumuza yeni katılan üyelerimizi öncelikle "Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz?" başlığına davet ediyoruz.

"FORUM KULLANMA KILAVUZU" da forum kullanımınızda size oldukça yardımcı olacaktır.

Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Aramıza hoşgeldiniz.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 16:02   #413
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın adnyeşil;

Siz mi bize hoşgeldiniz demeniz gerekiyor biz mi size bilemiyorum, 18-04-2007 giriş tarihi ve 1 mesaj, katılımınızı değerli bilgilerinizi daha geniş olarak bekliyoruz, bu sitede yatmak yok, ona göre, Katılımı az olanlara ceza vermeyi düşünüyoruz, örneğin bir, iki, kasa kiraz gibi ( bademleri kuşlar yemiş haberin olsun)

Ayrıca sizleri buraya bekliyoruz.

Buraya da bekliyoruz.

Eski 01-05-2009, 00:44   #414
Ağaçsever

kandıralı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
bakımsız ceviz

KOCAELİ-kandırada 50 adet şebin ve bilecik cevzim var şu anda 6 yıllık fidanlar yeri güzel 1 yaşlarında ilçlama hattası yaptım tekrar canlandılar ama boy yapmıyorlar kalın gövde oluşumu olmuyor cılız büyüme ne yapmam gerekiyor canlanmaları için teşekkürler

kandıralı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 01:03   #415
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın kandıralı, öyle bir sormuşsunuz ki, bilmek için müneccim olmak gerekiyor.
Sizler ne yaptınızı, ne ilacı atıpta yanlış yaptığınızı, hiç gübreleme yaptınızmı, toprak analizleriniz var mı? bir yazarsanız, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Eski 02-05-2009, 23:10   #416
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaman_ Mesajı Göster
SELAMLAR...Geçen sene kıbrıstan farklı bir ceviz türü aldım. Kapsüle benzeyen ince uzun ve ince kabuklu bir ceviz türü. Meyvesinden fide yaptım ve 1 yaşına gelince saksıdan topraga aldım. Amerikan cevizi olduğunu söylediler, şimdi merak ediyorum acaba istanbul ikliminde sorun çıkartır mı? Donmasından endişe ediyorum.Bu tür hakkında bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim..
Büyük ihtimalle pikan dır (Carya illinoensis).

Düzenleyen Sebahattin : 02-05-2009 saat 23:10 Neden: kelime hatası düzeltme
Eski 02-05-2009, 23:25   #417
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Evimdeki açık balkonda kış boyunca rüzgar da alan bir noktada barınan ceviz fidem havaların ısınması ile birlikte canlandı ve taze taze yapraklar ve dal sürgünleri vermeye başladı.

Tamamen merakımdan hobi amaçlı olarak, meyvesinin tadına bayıldığım bir ağacın meyvesinden çimlendirerek büyütmekte olduğum bir ceviz fidanı.

Tüm bu canlılığına karşın, bir kaç yaprağında anormal oluşumlar gördüm. Şöyle ki:

Yaprağın üst tarafında, yaprağın yüzeyi sanki kabarmış da, içinde bir tırtıl büyütüyormuş gibi bir kabarma görüntüsü var. Yaprağın dokusundan ayrı bir oluşum değil; yani sanki yaprağın derisinin altında bir kabarma oluyor. İlk kez gördüğüm bir şey. Ne olduğunu da bilemedim. Ayrıca yaprağın alt yüzeyinde ise, üst taraftaki kabarmanın olduğu noktada, bu sefer içeri göçme gibi yani yaprağın üst yüzeyindeki kabarmanın istikametinde bir çukurlaşma oluşuyor. Yaprakların ne alt ne de üst yüzeylerinde zararlı oluşumları da gözlemlemedim.

Fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. Teşhis ve varsa tedavi önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.

Bana mantari bir hastalık gibi geldi, bir de şu linkteki açıklamalara bakar mısınız

http://www.agaclar.net/forum/showthr...6979#post26979

Böcek zararı için dönem biraz erken.

Düzenleyen Sebahattin : 02-05-2009 saat 23:26 Neden: İlave
Eski 02-05-2009, 23:34   #418
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Aşılarım nihayet yeşermeye başladı.

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 13:06   #419
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Sayın karaaslan asılarınız yarma aşı mı birazaçarmısınız?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 20:57   #420
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Kalem aşı, aşı makasıyla yapıyoruz.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024