agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2009, 16:41   #361
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Güzel bir tecrübe olduğu kanaatindeyim, o aldığınız hazı o keyfi anlatın desem anlatamazsınız dimi, gözlemlemenin de ne kadar güzel ve yararlı olduğunu da gördükten sonra anlıyorsun değil mi.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 18:52   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Hollanda ve Iğdır

Herkese Merhaba,
Yeni üye oldum, aynı şeyleri düşündüğümüz bir çok kişiyle burada karşılaşmak çok iyi oldu. Hemen soruma geçiyim. Hollanda'ya taşınıyorum orada ceviz yetiştirmek için bilgi topluyorum. Ayrıca Iğdır'da biraz toprağım var, hep pancarda gittik, ceviz sordum ama bilgiye hemen ulaşamadım. Hollanda ve Iğdır için önerileri olan varsa memnun olurum.

emraharas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 16:28   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Bodur Ceviz

Merhaba arkadaşlar, şöyle bir haberle karşılaştım;

Geçtiğimiz yıl kurulan Euromak Tarım ve Danışmanlık Şirketi tarafından Amasya’ya bağlı Hamamözü ilçesinde hamamlardan boşalan termal sular kullanılarak termal seracılık yapılmaya başlandı. Şirket yetkilileri termal su ile serayı ısıtarak Türkiye’de ilk kez bodur ceviz yetiştirecek.
Çorum’da kurulan Euromak Tarım ve Danışmanlık Şirketi Türkiye’de bir ilke imza attı. Hamamözü ilçesinde 20 dönümlük bir alanda sera kuran şirket yetkilileri hamamlardan boşalan termal sularla serayı ısıtarak Türkiye’de ilk kez bodur ceviz yetiştrecek. Termal su ile ısıtılacak olan termal serada Oğuzlar’ın aşılı bodur cevizlerini yetiştreceklerini ifade eden Euromak Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kıloğlu, Hamamözü ilçesinde 20 dönümlük bir araziye sera kurduklarını ve bu serayı hamamlardan boşalan termal sularla ısıtılacağını ifade etti. Hamamözü Belediyesi’nden termal suyun 49 yıllığına kiralandığını kaydeden Kıloğlu, “Kurduğumuz serayı yer altından hamamlardan boşalan termal sularla ısıtılacak. Türkiye’de ilk kez termal serada bodur ceviz yetiştireceğiz.” dedi.
Çalışmaların firmaları ve Oğuzlar Cevizciler Birliği Başkanı Ali Yarbaşı tarafından yürütüldüğünü kaydeden Kıloğlu, yetiştirilen bodur ceviz fidanlarının tescilli ‘Emirali’ markası ile satılacağını ifade etti. İlk fidan satışlarının bu yıl içerisinde başlayacağını duyuran Kıloğlu, bodur ceviz fidanlarının yetiştirilmesi amacıyla kurulan serada hem ekonomiye hem istihdama katkı sağlayacaklarını söyledi.
35 derece sıcaklıkta gelen termal suyun yer altından serayı ısıtacağını kaydeden Kıloğlu, “Termal su ile sera içerisi 12 derecelik sıcaklığa ulaşıyor. Böylece ceviz fidanlarının daha çabuk yetişmesi için gerekli olan nem sağlanmış olacak. Normalde 90 günde yetişen bodur ceviz fidanının yetişme süresi 30 güne inerken, bir buçuk yıl olan aşılama süresi ise 6 aya iniyor” diye konuştu.
Kıloğlu, termal serada yetiştiricilek olan bodur ceviz yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalaırn Tokat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yaşar Akça'ın da katkıları ile devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.corumhakimiyet.net/HaberDetay.aspx?ID=13343

Eğer haber yayından kalkarsa diye de ekran görüntüsünü aldım.

Acaba bu haber karşısında yorumlarınız nedir merak ediyorum. Gerçekten de bodur ceviz var mıdır literatürde?

Eklenen Resimler

cevizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 17:35   #364
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın cevizsever;

Ceviz de bodur diye bir şey yoktur, daha bilimsel olarak böyle birşey açıklanmamışken, birileri çıkıp böyle birşeyleri açıklaması doğru değil.

Halk arasında aşılı cevizlere bodur ceviz deniyor, ama bodur değildir, böyle şeylere inanmayın, aşılı cinsler de verim olarak yüksek verim veren cinsler vardır,fakat bodur değillerdir.

Bilimsel olarak açıklanmadığı sürece inanmayın, bu tür söylemler ürününü tanıtmaktan ürünü satmaktan başka birşey değildir.

Bir anımı anlatayım, aynen size anlatıldığı gibi, bizlerede anlattılar, dediler ki italyadan bir ceviz ceşidi getirdik, şöyledir böyledir, uzatmıyayım, ekiyorsun ikinci yılı 20 kg ceviz veriyor dediler, baktım herkez olumlu bakıyor, çok iyi demeye başlayanlar oldu. Ne zaman çıkıpta ya hocam iyi güzelde iki yıllık bir fidanın gövdesi ne ki, 20kg ceviz taşıyacak dediğimde, onların bittiği andı.

Bodur ceviz diye bir şey yoktur.

Sevgilerimle..

Eski 12-02-2009, 17:55   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Merhaba Lilium

Bende seninle aynı fikirdeyim ancak Prof.Dr. Yaşar Akça'nın da isminin kullanılması beni şaşırttı. En iyisi bu konuyu telefonla arayıp Yaşar Hocaya sormak.

cevizsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 00:23   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Yalova

Merhaba ben üyeyim.
Bazı sorularımın cevabını verirseniz sevinirim.
-Yalova ceviz üretimi için uygun mudur? uygun ise Yalova için uygun olan ceviz türü hangisidir.
-İnternetteki araştırmalarımda çok değişik rakkamlarla karşılaştım. Kafam karıştı.
Ceviz bahçesindeki bir ağacın 5. ve 10. yıllardaki tahmini verimi kaç kilodur.

Saygılarımla

gmaho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 15:55   #367
Yeni Üye

elvin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
Galeri: 1
selam ceviz agacını yaprağından cıkan jugione maddesini altında yetişen bitkilere zararı hakkında araştırma yapıyorum çok fazla bişey bulduğum sölenemez yardımcı olursanız sevinirim

elvin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 21:02   #368
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Allelopatik Etki

Araştırmayı hangi düzeyde, ne amaçla, ne başlığı altında yaptığınızı anlatırsanız ona göre bir şeyler söyleyebiliriz. Juglan etkisi yerine cevizin genel allelopatik etkisi dersek daha doğru olacak. Bu etkinin sadece juglan maddesinden oluştuğu söylenemez.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 09:18   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Değerli ağaç sever arkadaşlar siteye yeni üye oldum.Ceviz yetiştiriciliği ile ilgileniyorum.Sayın Sebahattin beyin yorumlarını titizlikle okudum.Ülkemizin böyle insanlara ihtiyacı var.En kısa zamanda değerli bilgilerinden faydalanmak istiyorum.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 17:07   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2009
merhaba sanırım bu konunun yeri burası değil ama eşimde Dinarlı babası 2 yıl önce ceviz ekti. cinsi ve özellikleri hakkında bilgim yok ama 4 yılda ürün veren bir türmüş, hatta geçen yaz epey ceviz vermişler ama ağaçların gelişimleri için daha küçükken büyük bir kısmını topladılar. Dikim sonrası kredi de almıştı,teşfik varmış sanırım, araştırmaya devam edin bence başarılar...birde fidanları getirttiren satıcı olurundan fazla paraya satmış epey üzmüştü babamızı....resimler dikildikleri yaza ait, hatta aynı yıl mısır, nohut falanda ekmişti aynı yere ama bu kredide sorun çıkartıyormuş.....

Düzenleyen tees : 06-03-2009 saat 17:10 Neden: kelime ekleme
tees Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 17:16   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
teşekkürler tees

QWERT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 20:27   #372
Ağaçsever

ilahi morluk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2007
Sayın tees kayınpederinizin diktiği cevizin cinsini merak ettim. Öğrenip bizimle paylaşabilirseniz sevinirim.

ilahi morluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 20:01   #373
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gmaho Mesajı Göster
Merhaba ben üyeyim.
Bazı sorularımın cevabını verirseniz sevinirim.
-Yalova ceviz üretimi için uygun mudur? uygun ise Yalova için uygun olan ceviz türü hangisidir.
-İnternetteki araştırmalarımda çok değişik rakkamlarla karşılaştım. Kafam karıştı.
Ceviz bahçesindeki bir ağacın 5. ve 10. yıllardaki tahmini verimi kaç kilodur.

Saygılarımla
Madem Yalova'dasınız, Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma ile temasa geçin. İstediğiniz bilgileri size telefonla da verebilirler.

Eski 10-03-2009, 19:56   #374
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Merhaba Arkadaşlar,
bu gün tüm gün siteyi ve yazılanları inceledim.Herkesin ellerine sağlık son derce faydalı bir site olmuş...Ve ilkez bir forumada üye olup, yazıyorum..
Ben Kırklareli'nin karadenize sahili olan beğendik köyünde (sahile 500m) 5 dekar arazimde ticari değeri olan bir bahçe yapmak istiyorum. Bana cevizin dışında önereceğiniz bir ağaç varmı.? Ceviz öneriyorsanız kışları soğuk ve karlı geçen köyde hangi tür cevizin dikilmesini önerisiniz. Ceviz bahçesi dikiminde dikkat edilmesi gerekn konularla ilgili, teorik bilgisi ve pratik deneyimi olan arkadaşarın desteklerini bekliyorum..

mugsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 20:55   #375
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mugsel Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
bu gün tüm gün siteyi ve yazılanları inceledim.Herkesin ellerine sağlık son derce faydalı bir site olmuş...Ve ilkez bir forumada üye olup, yazıyorum..
Ben Kırklareli'nin karadenize sahili olan beğendik köyünde (sahile 500m) 5 dekar arazimde ticari değeri olan bir bahçe yapmak istiyorum. Bana cevizin dışında önereceğiniz bir ağaç varmı.? Ceviz öneriyorsanız kışları soğuk ve karlı geçen köyde hangi tür cevizin dikilmesini önerisiniz. Ceviz bahçesi dikiminde dikkat edilmesi gerekn konularla ilgili, teorik bilgisi ve pratik deneyimi olan arkadaşarın desteklerini bekliyorum..
Kısa vadede kazanç elde etmek isterseniz bodur kiraz'ı tavsiye ederim.
Kanımca bu konuda size en iyi bilgiyi ve yardımı bağlı bulunduğunuz ilin tarım il müdürlüğü verecektir lütfen çekimserlik **** umursamazlık yapmadan bir görüşün emin olun çok yardımcı olacaklardır.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 09:56   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2009
Sayın dolgan, ceviz yetiştiriceğiniz yerde taban suyu 2 m altında olmalı, cukur yerler olmamalı ve kuzey rüzgarlarına kapalı olmalı.ceviz çeşidi konusunda size Cadler ve Pedro cevizini tavsiye edebilirim.Bu türlerin yan dal oluşumu % 85 .Meyve verimi çok fazla.Ülkemizde üretimi daha yeni.Bizim yerli cevizlerimizn yan dal oluşumu çok az.Bu şu demek dalın ucunda meyve veriyor demek.Herhangi bir kırağı durumunda dalın ucundaki çiçeğin yanması halinde verim alamayacaksınız.Yine de siz araştırmasını yapın bu söylemiş olduğum cevizler çok harika.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Kolay gelsin.

Bayram KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 11:42   #377
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ayrıca bir şey daha ekliyeyim chedler diğer cevizlere göre daha geç uyandığı için geç donlardan daha etkilenmiyor.

Eski 13-03-2009, 13:18   #378
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Ceviz Aşılama

Büyük kök çeviz ağaçlarının aşılama ile islahı.Gerekli aletler Matkap,kücük el testeresi,keski- Önce Kesim Motoru ile Ceviz ağacı 1 metre yükseklikten kesilir. Resimlerde görüldüğü şekilde dış kabuktan 1 cm ilersinden delinir keski ile dış kabuk ve ana gövdeki parça çıkartılır.Açılan yuva kadar kalınlıkta ortalama Baş parmak kalınlığında aşı kalemleri hazırlanarak açılan yuvaya yerleştirilir burda önemli nokta yuvaya yerleştirecek anacın sıkı bir şekilde yuvaya yerleştirilmektir ,anacın oynamaması tutma yüzdesini arttırır.Son resimde bu yöntemle aşılanmış ceviz ağacı görülmektedir.Ağaç ne kadar kalın olursa olsun bu yöntem her türlü kalın ceviz anaç köklerinde uygulanacak en kolay yöntemdir.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 13:16   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2009
bodur ceviz diye biliyormuş. Isparda-Eğridir den almışlar.

tees Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 13:24   #380
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
ceviz sivas ve tokat için uygundur bizim köylerde çok var

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 10:32   #381
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Güzel bir çalışma ve metot, fotoğraflarda oldukça güzel. Metodun kolay uygulanabilir olması oldukça önemli.

Eski 26-03-2009, 23:08   #382
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Aşı kaleminin yerleştirilmeden önceki resmi verilse çok yararlı bir bilgi olacak serdar bey emeğinize sağlık.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 00:16   #383
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Evet çok güzel bir metod, sanırım tutma yüzdesi çok yüksek bir aşı çeşidi, ayrıca aşının rüzgardan kırılma yüzdesi daha düşük olduğunu düşünüyorum, ağacın içine girecek kalemin ucu kırılmaya destek olacaktır.

Kalın gövdeli ağaçlara yapılabilecek güzel bir metod, birde şurada var, matkap aşısı, gövdeyi matkap ile delip aşı yapma yöntemi, aslında aşıyı orada konuşsak daha iyi olur kanısındayım.

Eski 03-04-2009, 00:50   #384
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Ben de aşı makasıyla geçen yıl ve yeni aşılamış olduğum cevizlerin görüntülerini paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 01:12   #385
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bu aşı makası da her eve lazım
Aşı kalemlerini uyanmadan önce topluyorsunuz değil mi?

Düzenleyen aydın : 04-04-2009 saat 03:05 Neden: düzeltme.
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 01:09   #386
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Sayın Tahsin, her eve lazımmıdır bilmem ama size lazım olmadığı kesin.

Eski 05-04-2009, 01:44   #387
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Sayın Tahsin, bu yanlış anlaşılma çözüldüğüne göre sorunuza geçebiliriz. Evet normalde kalemleri uyanmadan alıyoruz ama uzun süre bekletmeden aşılamak kaydıyla yeni uyanmakta olan kalemleri de alabilirsin. Yalnız anaçta uyanmamışsa aşılamması uygun değildir. Aşağıdaki örnekte yeni uyanmış kaysının aşılandığını görebilirsin. Bu aşının gelişimini yine burada takip ederiz. Ayrıca aşılanan o iki budağın ön kısmında daha önce yapılmış aşının yeri belli olmakta ve yine ilerisinde de erik aşılanmıştı.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2009, 01:58   #388
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Yanlış anlaşılma sorunu çözüldüğü için sevindim. Yarın bir tane daha yabani erik ağacı aşılayabilirim. Epey büyümüş vaziyette olduğundan yarma kalem aşısı yapacağım. Umarım tutar.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 21:44   #389
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

İnşaallah tutar. Aşı kaleminde kesilen yüzeyin düzgün olmasına özen göster ve kabukların birbirine temasını sağla. Kolay gelsin. Bende cevize yarma aşı yaptım.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2009, 18:08   #390
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
***,
devletin de verdiği destekle özel ağaçlandırma kapsamında
edirne nin çanakkaleye yakın tarafından 500 ila 1000 dönüm arası bir alanda
ceviz yetiştiriciliği yapmayı planlıyoruz. dönüm başı 10 ağaçtan sanırım bu
5.000 ila 10.000 ağaç yapar. Araştırmalarımıza göre bölgedeli toprak ceviz için en iyi toprak değil, ancak elverişli imiş. Ayrıca bölgede ceviz yetiştiriciliği yapan sayısı da hayli fazla. Bizim ayrıca istanbul işimiz olduğu için
-en çabuk ürün vermesi
-en az bakım istemesi, sanırım 3 yıldan sonra su bile gerekmiyor
-soğuk-sıcak vs şartlardan kolay etkilenmemesi ve ilaç gerektirmemesi
gibi özellikleri yüzünden ceviz bize de çok mantıklı geliyor.

Açıkçası sizin de bu konudaki fikirlerinizi almak isterim, bilgiler doğru mudur, bizim planımız açıkçası yeri almak, ekmek, çevirmek, ilk 3 sene de sulama, budama, gübreleme gibi bakımlarını yapmak, sonrasında fazla gerekmeyeceğini düşünüyoruz, bi bekçi bile yeter diye düşünüyoruz, ayrıca hangi ceviz türünü önerirsiniz, aynı zamanda çiçek veren türleri karıştırmamız gerekiyor, bildiğim kadarı ile bilecik in bazı türleri pek bakım gerektirmiyor,
kaman cevizi veya yalova vs
hem iş hem ağaç konusunda değerli fikirlerinizi merak ediyorum açıkçası, iyi günler

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024