agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2007, 21:12   #31
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Genel bilgiler vermemdeki gaye sizi doğru düşünceye sevketmektir. Daha sonra doğru tercihler yapmaya işin uzmanlarını arama gayretine ve en iyi çeşitleri bulma yoluna gireceksiniz. Hatta girdiniz bile. İsmail bey'in bahsettiği çeşitlerin temin edilme durumlarını araştırarak çalışmalarınıza devam edin derim ben. Tabi başka çeşit alternatiflerinizin de olduğunu hatırlatmak isterim.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 21:16   #32
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu çeşitler nelerdir Sebahattin Bey?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 21:42   #33
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Evet eksikliğin farkındayım. Bir yazı yazacağım da nasıl olacak. Kapsamı ihtiyaçlara göre kafamda daha da netleşiyor artık. Benim için bu konuda bir şeyler yazmak artık vacip oldu. Siz bir daha söylemeden ben söyleyeyim.

Eski 12-01-2007, 09:56   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Sebahattin Bey, Selamlar! Öncelikle verdiğiniz bilgilerin benim için faydalı olduğunu memnuniyetle belirtmek isterim. Benim genel değil de özellikle sorduğum fidanlar için bilgi istemem işin aciliyetinden dolayıydı. Zira bu siteyle ve sizlerle yeni tanışmıştım, ama babamların fidan dikme konusunda aceleci davranmaları nedeniyle sorularıma bir an önce cevap bulmak istiyordum. Bu arada ceviz konusundaki yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Forumu gezerken belli bir format dahilinde ceviz ağacı hakkında detaylı bir çalışmanız olacağını okumuştum. Bu konudaki çalışmanız tamamlandı mı acaba? Eğer öyleyse nereden ulaşabilirim. Paylaşımızın için teşekkürler... İyi çalışmalar!

sevkettahanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2007, 10:12   #35
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailtosun77 Mesajı Göster
BU YIL BİTEN ÜLKESEL PROJEMİZDE ÖN planda olan ÇEŞİTLERİMİZ MİDLAND, PEDRO, HARTLEY ÇEŞİTLERİDİR. AĞAÇ BAŞINA VERİMLER SİZİN ZİKRETTİĞİNİZ ÇEŞİTTEN KAT KAT FAZLA üstelik bu çeşitlerin yapraklanma tarihleride oldukça geç..
İsmail Bey, selamlar!
1- söz konusu ülkesel proje nedir?
2- bu konuda detaylı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
3- Ayrıca, babamlar ceviz fidanı araştırırken Muğla, Aydın ve Denizli çevresindeki bazı fidan üreticilerinden sanırım yukarıda adı geçen ithal ceviz fidanlarını da soruşturmuşlar ama bu fidanlar genelde dışarıya ihraç edildiği için pek bulunmadığı, eğer bu fidan isteniyorsa gelecek Haziran ayı için sıraya girilmesi gerektiği söylenmiş. Bu fidanları nerelerden, ne fiyatla bulabiliriz?
Sabırsızlıkla cevaplarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar!

Eski 13-01-2007, 13:46   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Arrow ceviz meyvesinin içi neden kararır ve büzülür

selamlar.4 dekar bir bahçem var.ağaçlarımın cinsi aşılı yalova ve 10 yaşında..kitapta gösterildiğine göre cevizlerimin içi altın rengi ve saman beyazı olmalı.2 sene önceki hasatta iç renk tam tuttu saman beyazı çıktı.ama geçen sene cevizlerimin içi daha koyu oldu.esmere yakın.o yüzden satarken zorlandım.2 sene önceki hasatta ıslakkende kuru ikende renk saman beyazı idi değişmedi.ama geçen sene içi saman beyazı olan cevizler kuruduktan sonra esmerleşti.acaba suyu çokmu veriyorum.kabuğun içindeki nemmi esmerleştiriyor.yoksa iyi kurutamıyormuyum.**** bilmediğim bir şeymi var.
ikinci sorumsa:cevizin içi uç kısmına doğru niye büzülür.kırdığım 10cevizden 8 tanesi çok iyi 2 tanesinin içi uç kısmına doğru büzük bir durumda.acaba ne önerirsiniz.
saygılar suat bilgin

yalova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 14:21   #37
Yeni Üye

Red face cevizde göztaşı

selamlar.her sene kapama ceviz bahçamize 11.ayda dona karşı göz taşı atıyorduk.bu sene havaların iyi gitmesinden dolayı yapraklar tam anlamı ile dökülmediği için atamadık.acaba bu bizim aleyhimizemi olacak.ve hangi ay atmamız gerekecek.yüzde kaçlık.

Eski 13-01-2007, 21:16   #39
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Soruda küçük bir düzeltme yapayım.
Göztaşı uygulaması ağacı soğuğa karşı korumak için yapılmaz.
Mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı koruyucu olarak yapılır.
Soruyu uzmanlığı ve yetkinliği nedeni ile fmt79'un cevaplaması daha uygun olacak, o yüzden ben bir şey yazmayayım. Diğer soruya cevap yazayım.

CornusMas beğendi.
Eski 13-01-2007, 22:36   #40
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

İç neden kararır

Cevizlerde iç kararmasına,
Meyvelerin Ağaç Üzerinde olduğu Dönemde

-Meyvelerin hızlı büyüme dönemindeki (Mayıs-Temmuz periyodu) su eksikliği (su stresi)
-Meyve gelişme dönemindeki özellikle Temmuz ayındaki yüksek hava sıcaklıkları ve aşırı güneş sebep olabilir.

-İç olgunluğunu tamamlamış meyvelerin geç hasat edilmesi iç kararmasına sebep olabilir (Cevizlerde hasat zamanı iç zarın ayrılabildiği ve iki lob arasındaki ayırıcı zarın odunsulaştığı dönemdir. Yeşil kabuğun ayrılması ve çatlaması hasat zamanı ya da kriteri değildir. Özellikle sıcak ekolojilerde (rakımı düşük yerlerde) iç cevizin olgunlaşması yeşil kabuğun çatlamaya başlamasından önce gerçekleşebilir. Bkz. sonraki mesajdaki fotoğraflar Her çeşit ve lokasyon için yetiştirici hasat zamanını kriterlere göre kendisi belirleyebilmelidir).

Bu saydığımız faktörler ceviz içindeki dış zarın rengine tesir eden çevresel faktörlerdir. Aslında cevizlerin kararması demek; İç ceviz zarı renginin koyulaşması demektir. İç kararması ya da koyu iç ceviz rengi bazen genetik bir özellik olabilir ama burada Yalova serisi çeşitler söz konusu olduğu için bu ihtimalden söz konusu değil. İç kararmasını azaltmak için yaz döneminde ilave sulamalar yaparak toprak nemini yükseltmek gerekir.

Meyveler Hasat Edildikten Sonraki Dönem

- Meyveler hasat edildikten sonra yeşil kabuğun geç ayırılması iç rengin koyulaşmasına sebep olur.
- Hasat sonrasında meyvelerin yüksek sıcaklıkta ve nemde beklemesi iç zar üzerinde lekelenmelere ve renk koyulaşmasına sebep olur.

Bu nedenle meyveler hasat edildikten sonra yeşil kabuk mümkün olan en kısa zamanda (1-2 saat) uzaklaştırılmalıdır. Yeşil kabukla birlikte bekleyen meyvelerin iç sıcaklığı yükselir ve bu durum iç zar üzerinde lekelenmelere ve renk koyulaşmasına sebep olur. Meyveler nemli olarak bekletilmemeli ve hızlı bir şekilde kurutulmalıdır. Mümkünse fırınlama, yoksa gölgede (direk güneş ışığı altında değil) havadar bir yerde kurutulmalıdır. Nemli şartlarda ve güneş altında bekleyen meyvelerde ısınma nedeni ile iç zarda lekelenmeler meydana gelir.

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Sebahattin : 15-01-2007 saat 18:52 Neden: İlave bilgi
Eski 13-01-2007, 22:38   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Göztaşı uygulamasının ağaçların uyanmasını 1 hafta kadar geciktirdiği söyleniyor. Böylece geç donlara yakalanma riski düşüyormuş. Gerçekliği var mı bilmiyorum ama buralarda bir çok üretici ağaçlarına geç uyansın diye sadece ilkbaharda göztaşı uygulaması yapıyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 23:01   #42
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

İç Neden Büzüşür

Cevizlerde iç büzüşmesine aşağıdaki faktörler sebep olabilir;

-Çeşidin genetik özelliği (Belli oranda meyvenin içlerinde büzüşme olabilir)

-Meyvelerin gelişme dönemindeki su eksikliği, besin maddesi alımındaki eksiklikler ya da dengesizlikler

- Ağaç üzerinde aşırı ürün yükü

- Sağlıksız yapraklar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-01-2007, 23:22   #43
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Cevizlerde güneş yanıklığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalova Mesajı Göster
İkinci sorumsa;
Cevizin içi uç kısmına doğru niye büzülür. Kırdığım 10 cevizden 8 tanesi çok iyi, 2 tanesinin içi uç kısmına doğru büzük bir durumda. Acaba ne önerirsiniz.
confused:
Şimdi burada genel büzüşmeden farklı bir durum olduğu için hem yorum hem de sizin iyi gözlem yapmanı için önerilerde bulunacağım.

Cevizlerde bazı çeşitler güneş yanıklığına hassastır. Yaz aylarındaki sıcak periyotlarda direk güneş ışığına maruz kalan meyvelerde güneş yanıklığı oluşabilir. Bu durum meyvenin tamamında değil sadece güneşi gören kısmında oluşur.

Bu yanıklığın şiddetine bağlı olarak meyvenin içinde yanık bölgenin altında iç zar esmerleşir. Eğer yanma şiddetli ise büzüşmeye de neden olabilir. Meyvelerin uç kısmının büzüşmesi tecrübelerime göre bundan olabilir.

Siz kendi ağaçlarınızda güneş yanıklığı olup olmadığını ve yanıklık olan meyvelerin içlerini inceleyin. Uç kısım dediğiniz için sanki bana güneş yanıklığı olabilir gibi geldi.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 13-01-2007, 23:29   #44
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Ceviz Meyvesinde Güneş Yanıklığı

Name:  cevizde güneş yanıklığı.JPG
Views: 14440
Size:  47.5 KB

Arazi çalışmalarım sırasında yakaladığım, yabani bir ceviz ağacının meyvesinde meydana gelmiş güneş yanıklığı. Meyvenin altındaki bölgede iç zar tamamen esmerleşmişti.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-01-2007, 12:08   #45
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Göztaşı uygulamasının ağaçların uyanmasını 1 hafta kadar geciktirdiği söyleniyor. Böylece geç donlara yakalanma riski düşüyormuş. Gerçekliği var mı bilmiyorum ama buralarda bir çok üretici ağaçlarına geç uyansın diye sadece ilkbaharda göztaşı uygulaması yapıyor.
Göztaşının ağacın uyanmasını geciktirdiğini ilk defa duyuyorum. Ağacın geç uyanmasına sebep olan şeyler sıcaklığının düşürülmesi prensibine dayanır. Ağaçların kök bölgesine kar ve buz yığma daha az etkili olmak üzere sulama gibi uygulamalar ağacın uyanmasını geciktirir. Burada da kısmen ve sınırlı olarak böyle bir durum oluşabilir ama bence Yalova'da yanlış bir düşünce var.
Sözkonusu olan asmalar olursa asmalarda bordo bulamacının yeni dikilen fidanlarda uyanmayı bir hafta geciktirdiği iddiaları var.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 14-01-2007, 12:23   #46
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Cevizde Hasat Zamanı

Name:  ceviz hasat kriter 1.jpg
Views: 14066
Size:  46.2 KB

Name:  ceviz hasat kriter 2.jpg
Views: 14679
Size:  40.5 KB

Hasat Olgunluğuna Gelmiş Ceviz Meyvesi

Yeşil kabuğun henüz çatlamamış, sert kabuktan ayrılmamış olduğuna dikkat ediniz. Birinci resimde loblar arası ayırıcı zarın odunsulaştığını görebilirsiniz.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-01-2007, 16:43   #47
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Göztaşının ağacın uyanmasını geciktirdiğini ilk defa duyuyorum. Ağacın geç uyanmasına sebep olan şeyler sıcaklığının düşürülmesi prensibine dayanır. Ağaçların kök bölgesine kar ve buz yığma daha az etkili olmak üzere sulama gibi uygulamalar ağacın uyanmasını geciktirir. Burada da kısmen ve sınırlı olarak böyle bir durum oluşabilir ama bence Yalova'da yanlış bir düşünce var.
Sözkonusu olan asmalar olursa asmalarda bordo bulamacının yeni dikilen fidanlarda uyanmayı bir hafta geciktirdiği iddiaları var.
İddia dan ziyade bu bir gerçek. Bitkilerde bakırın durdurucu etkisinden yaralanarak ben sebzelerde hastalıksız, pişkin ve aynı zamanda kök yapısı güçlü, kalın gövdeli fide elde ediyorum. Durdurmanın toprak üstünde gelişim yavaşlatıcı ancak toprak altı kısımlarında geliştirici etkisi inkar edilemez. Ancak Bir hafta yerine meyve ağaçlarında 2-3 günlük bir durdurucu etkisi olduğunu biliyorum.

Geciktirme etkisi daha ziyade ortamdaki bakırın varlığı ile yaprak ve gövde de gerçekleşen fizyolojik olayların yavaşlamasına dayanıyor, sanırım bir nevi antagonistik etki. Ancak bu bitkide fizyolojik olayların durması anlamına gelmiyor. Toprak üstü kısımlar durmuş toprak altı kısımlar harıl harıl çalışıyor bu da bitkide bir gövde kalınlaşması ve kök gelişimis sağlayabiliyor, tabi doğru bitki beslemeyi de yaparsanız. Sürekli bakır atmak maliyetli olmasına rağmen dozunda ve doğru zamanda bir kaç kez bakırlı ilaç kullanımı geciktirme nedeniyle donlardan bitkiyi kurtarabiliyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 11:50   #48
Yeni Üye

Wink

Selamlar.10 yaşında 4 dekar bir ceviz bahçem var.yalova cinsi.2 sene önce aldığım ürünün içi oriJinal renginde idi.yani saman sarısının açığı.ama geçen seneki üründe cevizlerimin içi açık kahverengi idi..esmere yakın.Kesinlikle meyvelerde güneş yanığı yoktu.Yazın 5 kez suladım.Acaba sudan olabilirmi? yani içindeki nem ve rutubet cevizlerin içini esmerleştirmiş olabilirmi? yoksa cevizleri tam kurutamadımmı? iç rengi esmer olduğu için satmakta çok zorlandım.Alıcı şaşırdı...aynı ceviz iki sene önce ne renkti,şimdi ne oldu diye.....
ikinci sorum:Cevizi kurutma metodları nedir acaba?
Affınıza sığınarak soracağım üçüncü soru ise:havalar ılıman gidiyor.o yüzden göztaşı atmadım(geç donlara karşı).Atmalımıydım hatamı yaptım.
Saygılar Suat BİLGİN

Eski 15-01-2007, 12:06   #49
Yeni Üye

Smile

Ben özür diliyorum.Forum kirliliği yarattığım için....yazdığınız cevapları görmeden aynı soruları tekrar yazdım.çok teşekkür ederim görüşleriniz için.

Eski 18-01-2007, 16:06   #50
Yeni Üye

Smile

Bu sene cevizimiz yüklü olacak gibi duruyor.ağaçlarımız 10 yaşında.cevizlerim içini tam dolduramayacak diye korkuyorum.çünkü ağaçlarım küçük.takviye olarak bu aylarda **** yazlık hangi gübreyi kullanmam lazım.birde kaç kez su vermeliyim
Teşekkürler

Eski 20-01-2007, 21:55   #51
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Suat Bey, ağaçlarla ve bahçe ile ilgili resim, lokasyon, yöney ve rakım gibi daha ayrıntılı bilgiler veririseniz daha sağlam bir zeminde açıklama imkanına kavuşacağız. Bu sayede genelden özele inen düzeyde bilgi verme şansımız olacak ve aynı zamanda arşivimiz de genişleyecektir.
Saygılarımla

Eski 21-01-2007, 23:18   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
Şebin ceviz hakkinda nasıl bir bilgi istiyorsunuz. YYETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN BİLGİ ALMAK İSTİYOR İSTİYORSANİZ, www.yavuzceviz.com gir yalnız şebin değil diğer ceviz çeşitleri hakında bilgi alabilirsiniz.selamlar Yavuz ferhatoğlu.

yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2007, 08:47   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Selehattin Bey;
Yabancı çeşitlerin aşı kalemlerinden zaten Enstitü olarak son 4 yıldır yoğun olarak başta sahil yenice olmak üzere fidan üretiminin yapıldığı tüm yerlere aşı kalemlerini verdik. Bilindiği gibi Enstitü olarak amacımız verimli, geç yapraklanan Midland, Pedro, Hartley vb. popüler çeşitlerin üretime aktarımını sağlamak olduğundan kalem konusunda destek vereceğimizi bir kez daha yiniliyorum.

Düzenleyen ismailtosun77 : 26-01-2007 saat 10:00
ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 23:17   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
Herkeze selamlar ceviz hakkında net ve tam bilgi için telefon numaram 0 505 545 00 77 ben devamlı giremiyorum haftada 1 ancak.

Ceviz konusu ile ilgili aklınıza takılan konular hakkında (Sevkettahanci beyin yazdığı yavuz ceşidinin ıslah calışmasını ve ismini veren kişi olarak) her şekilde yardımcı olabilirim.

Şevket Bey dediğiniz bölgelere ceviz olabilir, ancak Toroslar' da Yalova 3 ceşidi olmaz o bölgede. İsmail Bey'in yazdığı Hardley ve Pedro, 700-800 rakımı gecmiyen bölgede yetişir. Sadece midland olur ancak midland (1 sene verip 1 sene vermeyen bir ceşit olduğu için ) peryodiste gösterir.

1200 rakıma en uygun ceşit Şebin, Bilecik, Yavuz ve Yalova 1 olur. Tam olarak dikilecek bölgeyi ve toprak analiz raporunu söylerseniz daha net olarak yardımcı olabilirim.

1200 rakımlı yerlerde don olacağından en uygun dikim zamanı ilk bahar dikimidir.

Yavuz Ferhatoğlu Zir. Yük. Müh.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 12-02-2007 saat 18:13 Neden: vurgu, paragraf
yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2007, 10:47   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
ceviz bakımı sulaması ve gübrelemesi yapılırsa, dikildikten kaç sene sonra meyve verir?
örneğin 5 sene sonra kaç kilo ceviz verir? 10 sene sonra kaç kilo ceviz verir?

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2007, 17:31   #56
Yeni Üye

Sayın yavuzceviz (Yavuz FERHATOĞLU)!
Haftalardır cevabını bulmaya çalıştığım sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak, babamlar bahsettiğim (100 adet yalova3 ve 20 adet yavuz cinsi tozlayıcı) cevizleri diktiler, inşallah hayırlı olur.Ben de henüz Fethiye'ye (dikim yapılan yer Toroslarda Fethiye'nin Seki Bucağında) gidip göremedim. Don neticesini de galiba baharı bekleyip görücez. Sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla babamlara fidanları satan Denizli'deki fidan yetiştiricisi Ziraat Mühendisi arkadaş pek doğru bir yönlendirme yapmamış. Belki de elinde sadece o fidanlar kaldığı için o fidanları vermiştir.
Bu saatten sonra yapılabilecek birşey var mıdır? Zira, zararın neresinden dönülse kardır.
Telefon numaranızı da kaydettim, umarım aramakla rahatsızlık vermemiş oluruz. İşlerinizde kolaylıklar ve başarılar dilerim!
Bu vesileyle forumdaki diğer arkadaşlara da selamlar,saygılar!

Eski 05-02-2007, 14:01   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Ceviz Ağaçlarının Mesafesi

İyi günler,

Yaklaşık 100 kök Yalova1, Yalova3, Yalova4 cinsi ceviz ağacım var. Araları 10metre. 10'ar metre kare şeklinde durdukları için tam ortasını fidan diktiğim takdirde mesafe her yönden 7 metreye düşüyor. Bu mesafe yeterli midir? İlginize şimdiden teşekkür ederim. (Şu an var olan ceviz ağaçlarımı 3 sene önce diktim)

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 12:19   #58
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

KR 1 ve KR 2 (Yavuz) Hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuzceviz Mesajı Göster
Ceviz konusu ile ilgili aklınıza takılan konular hakkında (Sevkettahanci beyin yazdığı yavuz ceşidinin ıslah calışmasını ve ismini veren kişi olarak) her şekilde yardımcı olabilirim.
Yavuz Ferhatoğlu Zir. Yük. Müh.
Yavuz Bey, iyi günler,
Özelden mesaj göndermiştim ama belki de kullanmayı bilmediğinizi düşünerek bir de buradan yazayım dedim.
KR 2 çeşidini selekte eden sizsiniz sanıyorum. Seleksiyon çalışmasını hangi yıllarda yaptınız ve orijinal ağaç belki halen yaşamıyordur ama o zaman için nerede idi ve kime aitti. Hatırlıyorsanız bunlarla ilgili bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz. KR 1 (Gültekin) ve KR 2 (Yavuz) için neler varsa ve neleri paylaşabilirseniz.
Selamlar, teşekkürler.

Eski 13-02-2007, 12:25   #59
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Dikim Mesafesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gelibolu Mesajı Göster
İyi günler,

Yaklaşık 100 kök Yalova1, Yalova3, Yalova4 cinsi ceviz ağacım var. Araları 10metre. 10'ar metre kare şeklinde durdukları için tam ortasını fidan diktiğim takdirde mesafe her yönden 7 metreye düşüyor. Bu mesafe yeterli midir? İlginize şimdiden teşekkür ederim. (Şu an var olan ceviz ağaçlarımı 3 sene önce diktim)
Aralardaki boşlukları değerlendirmek için 7 x 7 dikim ilk yıllar için olabilir. Bu şekilde ağaçların yaklaşık 10-12 yaşına kadarki verimlerinden istifade etmiş olursunuz. Ancak ağaçlar büyüdükçe ve taçları genişledikçe aralardaki ağaçları çıkarmak zorunda kalırsınız. Bunun yerine ara ziraati olarak ekonomik ömürleri 10-20 yıl arası olan ürünleri düşünebilirsiniz. Kayısı ve şeftali iyi birer alternatif olabilirler.

Eski 14-02-2007, 10:26   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
Aralardaki boşlukları değerlendirmek için 7 x 7 dikim ilk yıllar için olabilir. Bu şekilde ağaçların yaklaşık 10-12 yaşına kadarki verimlerinden istifade etmiş olursunuz. Ancak ağaçlar büyüdükçe ve taçları genişledikçe aralardaki ağaçları çıkarmak zorunda kalırsınız. Bunun yerine ara ziraati olarak ekonomik ömürleri 10-20 yıl arası olan ürünleri düşünebilirsiniz. Kayısı ve şeftali iyi birer alternatif olabilirler.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kayısı ve Şeftali bölümünü detaylı olarak inceleyeceğim . Ceviz haricinde Deveci Armudu diüşünüyordum. Kayısı ve Şeftalinin haricinde bu üründen de faydalanabilir miyim? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024