agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2013, 08:36   #3331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
http://dergi.ksu.edu.tr/public/journ...51.148-158.pdf
Bu çalışmada tam puan alan cevizler Bilecik,Bursa95,Serr,Maraş18,Ürgüp,Maraş19 ve maraş10. Yabancı çeşitlerin tam puan alamaması dikkat çekici.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 08:56   #3332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Bu arada budama ve budanmayan agacların erken verim vermesiyle ilgili araştırmanın linki http//www.walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_117.pdf
Sayın bozy,

Dikkat ederseniz yapılan araştırmada fidanlar mekanik budamaya uygun olacak şekilde çit dikim sistemiyle dikilmiş. Fidanların dikim aralığı 4.5m x 6.5 m. Dekara 33 ağaç dikilmiş. Yan dal verimi yüksek ceviz çeşitleri kullanılmış.

Fidanlar 2008 yılında dikilmiş verilen verim miktarları 2010 yılına ait dikkat ederseniz. Yani ağaçlar ekonomik olarak verim vermeye henüz başlamamış. Bu nedenle bu verileri kullanmanın sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Teşekkürler Sayın Bozy, güzel bir makale bulmuşsunuz.

[..]

Yani budamayalım, salalım ağaçlarımızı çayıra mevlam kayıra diye bir durum yok ortada.

Bir de bu makalenin özellikle ceviz için olduğunu da vurgulamakta fayda var
Sayın Çamtepeyle aynı fikirdeyim.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 09:13   #3333
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
http://dergi.ksu.edu.tr/public/journ...51.148-158.pdf
Bu çalışmada tam puan alan cevizler Bilecik,Bursa95,Serr,Maraş18,Ürgüp,Maraş19 ve maraş10. Yabancı çeşitlerin tam puan alamaması dikkat çekici.
Burada yapılan çalışma sadece Tokat için iklime, bölgeye en uygun ceviz çeşitlerinin belirlenmesi.

Dikkat ederseniz cevizlerin ilk yapraklanma ve yaprak döküm tarihleri belirlenmiş. Bu neden yapılmış?

Örneğin bazı ceviz çeşitlerinin yapraklı olduğu gelişme dönemi uzun. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde, sonbahar erken donlarına yapraklı yakalanan ceviz çeşitleri ne olacak? Kışın soğuklardan haşlanıp gidecek.

Aslında bazı hocalar televizyonlarda karasal iklimin görüldüğü yerlerde Chandler cevizi olmaz diye bas bas bağırıyorlar. Ama pek duyan yok herhalde

kamkat38 beğendi.
Eski 28-03-2013, 10:34   #3334
Ağaç Dostu

Tokat değil kahramanmaraş

Eski 28-03-2013, 11:49   #3335
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın bozy sizde haklısınız ama adam fidan satmak için şirket kurmuş peynir ekmek satar gibi fidan satıyor yalan yanlış ceşitlerle biz buna birşey yapamayız. bu tür insanları önce allaha havale ediyorum sonrasıda siz değerli ceviz bahcesi kuran ve kuracaklara kalıyor birçok arkadaşımız ucuz diye yanlış fidan alıp ekiyor.bahcesinde çeşit yanlış çıkan hiç kimse de şu fidancıdan adım şunlarla karşılaştım demiyor.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 13:12   #3336
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Diğer bir konuya yazmıştım ama görülmedi sanırım birde buraya ekliyim , teşekkürler tekrar...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Sonra ağacın özellikle alt kısımlarını güneş yanıklığına karşı beyaz kireçle boyayabiliriz. Ya da kireç yerine, 1 litre su 1 litre su bazlı (lateks) boya kullanabilirsiniz.
Sayın m.gökhan,

Bu şekilde ağacın gövdesinin 1/3'ü kadarını beyaza boyama cevizde güneş yanıklığı riskini ortadan kaldırıyor.

Hatta dikkat ederseniz Anadolu'da ağaçların alt kısmını bu şekilde sönmüş kireçle boyarlar.

Sayın musculus haklısınız.

Arkadaşlar söylediklerinize katılıyorum. Türkiye'de çok kaliteli yerli ceviz çeşitlerimiz var. Şebin, Bilecik, Kaman-1 sonra Sütyemez hocanın tescil ettiği ve doğal olarak Maraş'ta yetişen cevizlerden seçilen Maraş-18 ve Sütyemez-1 çeşitleri. Ve bunlar zaten binlerce yıldır Anadolu'da doğal olarak yetişiyor.

Bakın size çok ilginç bir şey anlatmak istiyorum. Juglans Regia'nın kelime kökenini incelediğiniz zaman Galya yemişi anlamına geliyormuş. Bu Galyalıların yaşadığı Galat da şu anki Anadolu toprakları. Hatta Beyoğlu'nda bulunan Galata semti de ismini Galyalı'lardan alıyor.

Juglans regia - Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.etymonline.com/index.php?...earchmode=none

Çizgi romanlarda okuduğunuz Galyalılar'da bu Galyalılar. Romalılarla biraz kapıştıktan sonra Anadolu'ya yerleşmişler

Eski 28-03-2013, 14:07   #3337
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster

Arkadaşlar söylediklerinize katılıyorum. Türkiye'de çok kaliteli yerli ceviz çeşitlerimiz var. Şebin, Bilecik, Kaman-1 sonra Sütyemez hocanın tescil ettiği ve doğal olarak Maraş'ta yetişen cevizlerden seçilen Maraş-18 ve Sütyemez-1 çeşitleri. Ve bunlar zaten binlerce yıldır Anadolu'da doğal olarak yetişiyor.
selamlar haklısınız hatta bu konuda tubitak destekli ülkenin çeşitli yerlerine deneme bahçeleri kurulmuş bir çalışma yapılmış bu çalışmaya isimleri cevizle anılan akademik tüm insanlar katılmış ve proje sonlanmış

fakat projenin ne şekilde sonladığı, veriler hakkında tek kelime bilgi yok bir kaç üniversite ve çalışmaya katılan hocalara mail attım bir tanesi bile olumlu veya olumsuz dönmedi.

Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi 106 G 152

http://www.haberler.com/turkiye-cevi...640583-haberi/

ladikli beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 14:59   #3338
Ağaç Dostu

Bu konuda bahsettiğiniz gibi 2008 yılında 1.000.000 lira gibi bir kaynakla bir proje başlatılmış. Belki proje sonuçlandırılmamış olabilir. Ya da 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince bilgi isteyebilirsiniz.

Aslında en sağlıklısı toprak ve (gerekiyorsa su) analizlerini alıp

Toprak ve Yaprak Analizi

Meyvecilik Araştırma İstasyonundan konu uzmanı arkadaşlardan bölgenize uygun ceviz çeşidini öğrenmek.

Eski 28-03-2013, 15:52   #3339
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Bahçeme şebin , kaman , bilecik , chadler cinslerinin yanına maraş 18'i de eklicem mayıs ayında. En çok onun gelişimini merak ediyorum . Yazılanlara bakılırsa hem 1400 mt gibi bir rakım için chandler dan daha uygun hemde verimi,iç kalitesi ..vs chandler la aynı.

Bu kadar bilgi kirliliği arasında tecrübe etmek gerekicek sanırım...

ladikli beğendi.
m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 16:12   #3340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayin camtepe benim onceki mesajlarima bakarsaniz ,bende sizin gibi saldim cayira mevlam kayira bir yetistiricilik olamaz demistim, hatta aynen bu cumleyi kullanmistim..
Sayin erdem26 arastirmada 2005 den itibaren bilgiler aliniyor bazi agaclara hic dokunulmuyor ,bazi agaclar heryil budaniyor ,bazilari iki yilda bir budaniyor degisik yontemler uygulaniyor sonuc olarak 2010 yilinda toplan alinan urunde ve meyve kalitesinde gozle gorunen degisiklik olmuyor ancak hic budanmayan agaclar erken meyve verdigi icin toplam alinan meyve miktari yuksek oluyor ..
Burada bir soru sormak istiyorum mesela karasal iklim nerelerde vardir ... ornegin sebin ,bilecik, kaman maras hangi iklim meyvesidir ,ben bir mesajimda ankara ile bu yerli cevizlerimizin ana vatanlarindaki sicaklik degerlerini yazmistim aradaki fark bayagi bir fazlaydi.. benim kendi gozlemim su ki ulkemizdeki bilinen ve asili olarak satilan cevizlerin yetistigi her yerde bu ithal cevizlerde olur nitekim sebin , bilecik, ve kaman da soguklardan etkileniyor.. en azindan benim bahcemde oyle.. cevizde bence herkesin kacirdigi bir gercek var ceviz esasinda iliman iklim meyvesi sonucta eger sicakliklar - 20 leri buluyorsa bir yerde orada yoreye adapte olmus cetin cevizlerden baskasi olmuyor....aksi taktirde insanlar neden kurulu bahcelerini yeni cesitlere asilayacak deli mi insanlar ... Sebin, bilecik, kaman olan yerlerde pedro ,ve chandler de oluyor... isteyen gelip baksin bahcemde... tek farki ilkbahar donlarindan ve karalekeden etkilenmiyor yabanci cesitler...
Karasal iklim demek bence cok yaniltici insanlar icin mesela bolu ile sivas ayni mi maras ile kars ayni mi bence olcut rakim ve sicaklik degerleri olmali soguk bolgeler ve yuksek bolgeler daha dogru bir mukayese olur ...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 16:37   #3341
Ağaç Dostu

Sayin goksal sonucta cozumu ben burada yazdim eger burada guvenilir fidancilari ya da uckagitcilari yazip insanlari bilgilendirirsek sorun bi nebze hafifler....Haklisiniz bizler de ustumuze duseni yapmiyoruz.. bu arada ben de cevizlerin cogunu panc fidanciliktan almistim eger yanlislik olursa buradan yazacagim bilginiz olsun...

gökhan1907 beğendi.
Eski 28-03-2013, 19:55   #3342
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayin erdem26 arastirmada 2005 den itibaren bilgiler aliniyor bazi agaclara hic dokunulmuyor ,bazi agaclar heryil budaniyor ,bazilari iki yilda bir budaniyor degisik yontemler uygulaniyor sonuc olarak 2010 yilinda toplan alinan urunde ve meyve kalitesinde gozle gorunen degisiklik olmuyor ancak hic budanmayan agaclar erken meyve verdigi icin toplam alinan meyve miktari yuksek oluyor ..
Sayın bozy,

Haklısınız. Çünkü ben sabah verdiğiniz bağlantıyı açamamıştım. O yüzden ana sayfasından bakmışım.

http://walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_107.pdf

O yüzden farklı araştırmalardan bahsediyormuşuz.

" The objective of this trial is to consider different training styles in the early years for hedgerow planted Chandler walnuts."

" The trees were planted in March 2008 on a one foot berm, at a spacing of 15 ft. x 22 ft. (132 trees per acre). "

http://walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_117.pdf

Şimdi verdiğiniz bağlantıyı inceliyorum.

Alıntı:
Sebin, bilecik, kaman olan yerlerde pedro ,ve chandler de oluyor... isteyen gelip baksin bahcemde... tek farki ilkbahar donlarindan ve karalekeden etkilenmiyor yabanci cesitler...
Karasal iklim demek bence cok yaniltici insanlar icin mesela bolu ile sivas ayni mi maras ile kars ayni mi bence olcut rakim ve sicaklik degerleri olmali soguk bolgeler ve yuksek bolgeler daha dogru bir mukayese olur ...
Maalesef benim bulunduğum İç Anadolu Bölgesinde ki rakım 800 metre civarı bir bahçeye gittim ve Chandler cevizlerinin hepsi resmen haşlanmıştı. Yani tamamen soğuktan zarar görmüş kurumuş. Sonra tek tük ceviz diken üreticilerin de aynı şekilde. Sadece çekirdekten yetişen ya da yerli ceviz çeşitleri kalmış.

Hatta bu konuyu da Sütyemez hocayla telefonda konuşmuştuk. Nereden aşı kalemi temin edebiliriz, hangi çeşitler ekebiliriz diye. Ama aşı kalemi temin edilemiyormuş. O yüzden bir sonraki seneye kaldı.

Sonra bu sene 3. senesine girecek olan bir Şebin bahçemiz var. Fidanları dikimine kadar üreticiyle beraber yapmıştık. Budama için geçen sene gitmiştim. Hatta yakında da tekrar gideceğiz sanırım. Şimdi geriye dönüp baktığımda ve soğuktan zarar gören yabancı ceviz çeşitlerini gördüğümde ne kadar doğru bir seçim yapmışım diye düşünüyorum.

İsminden de belli olduğu gibi Şebin Şebinkarahisar'ın cevizi çok lezzetli bir çeşit. Rakım olarak 1400'ü bulan yüksek yerlere uygun bir ceviz çeşidi. Tek eksikliği iç kurduna karşı biraz hassas ve dikkat etmeniz gereken konu çok fazla tozlayıcı kullanmamak. Eğer çok fazla tozlayıcı kullanırsanız bu sefer fazla polen yükü nedeniyle dişi çiçekler dökülüyor ve bu durumda da verim kaybı yaşayabilirsiniz.

Ayrıca geçenlerde bir arkadaş ceviz diye yabancı bir ceviz çeşidi getirmişti. Tadı saman gibi. Bana halen kendi bahçemizden ceviz geliyor. İki tane cevizi koyayım önünüze hangisinin yerli hangisinin yabancı ceviz olduğunu çok rahat anlarsınız tadından.

Daha ayrıntılı olarak sorunuza da cevap vereceğim ama şimdilik bu kadar yazabiliyorum.

Bir de bir arkadaş ceviz yetiştiriciliğini geliştirme projesinden bahsetmişti. Benim de gözüme Orman Bakanlığının ceviz eylem planı çarpmıştı. Aklıma gelmişken paylaşayım.

http://web.ogm.gov.tr/Dkmanlar/Sanal...YLEM+PLANI.pdf

ncp1963 ve ladikli beğendi.

Düzenleyen Erdem : 28-03-2013 saat 20:44
Eski 28-03-2013, 21:31   #3343
Ağaç Dostu

Lilium Abinin fotoğrafladığı Bilecik resimlerine forumun 77.sayfasında dönüp bakarsanız belki yerli çeşitlerimize biraz daha şans vermemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Türk teknik direktörler ü de yabana atmayalım derim ben.

kamkat38 beğendi.
Eski 28-03-2013, 21:54   #3344
Ağaç Dostu

Sayın musculus ben yerli çeşitleri kötülemek derdinde degilim sadece bahcemde gördügümü yazıyorum ... hepsinin kendine göre avantajı ve ya dezavantajı var isteyen istedigini diker..
Sayın erdem 26 bir bahcenin konumu ,bakımı,detayları genel olarak rakımdan daha önemlidir eger bahce don cukurundaysa örnegin cok şey degiştirir.. sru su olmalı bu 800 metredeki bahcede şebin ,bilecik , kaman,chandler ,pedro var ve sadece chandler mi zarar gördü ya da sizin bahcede pedro ,chandler ,şebin ,bilecik var ve siz şebin den mi memnunsunuz ...
Chandler çeşidi gençken aşırı büyümeye meyilli oluyor ve bir de buna sulama ve gübreleme hataları da eklenince tabi soguk zararı kacınılmaz oluyor...

Eski 28-03-2013, 22:05   #3345
Ağaç Dostu

Anadolunun heryerinde dogal olarak yetişen kendi öz evlatları cevizlerimiz maalesef şebin,bilecik,kaman degildir o yöreye adapte olmuş çetin cevizlerdir evet anadolunun herhangi bir yerinde yörede yanınızda yetişen bir cevizi gönül rahatlıgıyla yetiştirebilirsiniz... aşılı yerli ceviz ceşitlerimizin adaptasyonuyla ilgili henüz yeterli bir bilgi yoktur yani sivasın bir köyünde şebin yetiştirmenin riski ile pedronunki aynıdır..
Bir diger konu da marketten alınan ithal cevizlerin nereden geldigi ve hangi cins oldugunu satan dahi bilmezken bizim bunlara chandler muamelesi yapmamız yanıltıcı olabilir.. kaldı ki aynı bahcede aynı bakım şartlarında yetişen degişik cins cevizlerin mukayesesi eger yapılırsa o zaman bi kıymeti vardır aksi takdirde hiç bir bilimsel degeri olamaz...kaldı ki bana göre lezzetli olanı benim çocuk yemiyor yani lezzeti nasıl ölçüyoruz onuda ayrıca tartışmak lazım..

Eski 28-03-2013, 23:01   #3346
Ağaç Dostu

Okudugum her kaynakta chandlerin gencken sonbahar donlarından etkilendigini okuyorum bu bir gercek.. erken sonbahar donlarının problem oldugu yerlerde riskli.. bunun yanında yerli çeşitlerimiz ilkbahar donlarından etkileniyor bu da bir gercek yani ilkbahar donlarının problem oldugu yerlerde yerli çesitler riskli ..
chandler antraknoza dayanıklı antraknoz proplemi olan chandler diksin.. bildiklerimi yazıyım ben bunlar benim gördügüm sagdan soldan duyulanlar degil.. herkes bildigini tecrübesini yazarsa böylece bir bilgi birikimi oluşur ve yön verici olabilir..
Temel bilgiler yanlış olunca dogru bulunamaz mesela adamın biri diyor ki ben de diktim bodur ceviz hepsi dondu burda ceviz olmuyor... ya da chandler diktim olmadı bunun gercekten chandler olup olmadıgını kendi de bilmiyor belki satan da bilmiyor hadi diyelimki bu fidanlar aslında yalovaysa ya da baska bir cinsse ...
Ben bile aslında hakkaten bahçemde hangi cinsler var bilmiyorum ... ne yazıkki böyle ...

Eski 28-03-2013, 23:05   #3347
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın erdem 26 bir bahcenin konumu ,bakımı,detayları genel olarak rakımdan daha önemlidir eger bahce don cukurundaysa örnegin cok şey degiştirir.. sru su olmalı bu 800 metredeki bahcede şebin ,bilecik , kaman,chandler ,pedro var ve sadece chandler mi zarar gördü ya da sizin bahcede pedro ,chandler ,şebin ,bilecik var ve siz şebin den mi memnunsunuz ...
Sayın bozy,

Ben sahada çalışan bir teknik elemanım. Bu sene onlarca bahçe gezdim. 1-2 sene içinde bu yüzlü rakamlara çıkabilir. Tabi bunların hepsi ceviz değil ama aralarında ceviz bahçeleri de var.

Size bir örnek vereyim. Damlama sulama ile sulanan içinde Şebin, Bilecik, Kaman-1 çeşitleri olan bir üreticimizin bahçesi var. İçerisinde yabancı ceviz çeşitleri olup olmadığını bilmiyorum. En son kış aylarında gitmiştim. Ama yakın zamanda gitme fırsatım olmadı.

Sonra sahada gezdiğimizde dediğim gibi bizden yardım almadan bahçe kuran bir üreticinin tüm yabancı ceviz çeşitleri gitmiş. Ufak tefek miktarlarda dikim yapan üreticilerden de aynı problemler yaşanmış.

Çok yakın bir zamanda kapama badem bahçesine gitmiştim. Orada da üretici tek tük yabancı ceviz çeşitleri dikmiş. Cevizlerin hepsi sertifikalı. Bakalım görelim nasıl olacak

kamkat38 beğendi.
Eski 28-03-2013, 23:11   #3348
Ağaç Dostu

Genellikle bizde bu kirec sürme uygulaması agacları böceklerden korumak için yapılıyor ve agacların sadece alt kısımları boyanıyor güneş yanıgından korunmak için agacların butun dalları günese bakan yerleri boyanarak yapılmalı.. silikonlu veya yaglı boya olmaz.. kireç **** plastik iç cephe boyası 1 e 1 suyla karıştırılarak yapılır dış cephe boyası da olmaz...

Eski 28-03-2013, 23:23   #3349
Ağaç Dostu

Sayın erdem 26 benim için bilginin degeri hiç bir seyle ölçülemez özellikle de sizin gibi profesyonel bir insanın bilgileri ve vizyonu bizler için altın degerinde oluyor ...tecrübelerinizi karşılıksız burada paylaşmanız da ayrıca takdire şayandır.. buradaki paylaşımların en kıymetli ve faydalı olanları bizzat kendi tecrübelerini aktaranlarınki oluyor... ancak dogruyu bulmak için dogu bir yöntem izlemek gerekir ki benim de çabam budur.. bütün paylaşımlarımda genel yuvarlak ve bilinen şeylerin aksine bilmedigimiz yeni seyler **** dogru bildigimiz yanlışlardan bahsetmek iştiyorum.. tecrübelerinizi bizimle paylaşmaya devam etmeniz bize degr katacaktır ... teşekkürler..

Eski 28-03-2013, 23:35   #3350
Ağaç Dostu

Benim köyde iki ayrı yerde bahcem var bu bahcelerin arası yaklaşık 600 metre ,bahcelerin birinde sadece yabancı çesitler var digerinde karışık yani hemen hemen her çeşit var ben bu iki bahçedeki agaçların gelişimini bile örnek alamıyorum sadece aynı bahçedeki agacların bir mukayesesini yapabiliyorum dogru olan da bu sanırım...çünkü degişkenlerin sabit olmadıgı bir deneyde ortaya bir sonuç çıkmaz ...

Eski 29-03-2013, 07:55   #3351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Yazışmalardan zevk alarak okuyorum.

bilenler mütevaziliği elden bırakmıyor. soranlar bilmediğini kabulleniyor,

seviyeli yazışmaların devamını görebilmek dileklerimle..

bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp demişler..

ladikli ve kamkat38 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 08:12   #3352
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın erdem 26 benim için bilginin degeri hiç bir seyle ölçülemez özellikle [..]
Estağfurullah. Cevizimi bildiğimi söyleyemem.

Bilmediğim bir sürü konu var. Okuyarak, gerektiğinde bu konudaki uzman kişilerden yardım alarak, yapılan araştırmaları inceleyerek eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.

Beraber öğreniyoruz.

ncp1963 ve m.gökhan beğendi.
Eski 29-03-2013, 10:23   #3353
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
antep fıstığı

bu resimler 25.03.2013 tarihinde çekildi ve çekirdekten yetişen bu antep fıstıkları 3 yaşında. bunları bu yaz aşılayabilir miyim bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. ayrıca hangi ayda aşı yapabilirim?

Eklenen Resimler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 21:53   #3354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Okudugum her kaynakta chandlerin gencken sonbahar donlarından etkilendigini okuyorum bu bir gercek.. erken sonbahar donlarının problem oldugu yerlerde riskli.. bunun yanında yerli çeşitlerimiz ilkbahar donlarından etkileniyor bu da bir gercek yani ilkbahar donlarının problem oldugu yerlerde yerli çesitler riskli ..
chandler antraknoza dayanıklı antraknoz proplemi olan chandler diksin.. bildiklerimi yazıyım ben bunlar benim gördügüm sagdan soldan duyulanlar degil.. herkes bildigini tecrübesini yazarsa böylece bir bilgi birikimi oluşur ve yön verici olabilir..
Temel bilgiler yanlış olunca dogru bulunamaz mesela adamın biri diyor ki ben de diktim bodur ceviz hepsi dondu burda ceviz olmuyor... ya da chandler diktim olmadı bunun gercekten chandler olup olmadıgını kendi de bilmiyor belki satan da bilmiyor hadi diyelimki bu fidanlar aslında yalovaysa ya da baska bir cinsse ...
Ben bile aslında hakkaten bahçemde hangi cinsler var bilmiyorum ... ne yazıkki böyle ...
hocam ankarada bu sene pek soguk olmadı galıba.bu sene su vermeyı agustosta mı kestınız aceba dıger sartlar uygun olunca yanı sulamayı zamanında kesınce sonbahar donları etkıledı mı agacları.bende bu sene yanı mayıs sonu hazıran bası 700 adet chandler ekecegım.burdan okuduklarımı ıns uygulayacagım ama tek korktugum sonbahar donlarından etkılenmesı ıns onuda sulamayı agustos basında kesıp dallara su yurumesını durdurup pıskınlestırıp bu sorunu cozmek ıstıyorum.sızın tafsıyelerınız nedır.bu sene bızım orda cubukta -10 u gecmedı.pek soguk gormedık.ıns hep boyle olur

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 22:35   #3355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
sayın erdem26 size birşey sormak istiyorum..chandler ın yaz sıcaklığı fazla olan adıyaman ve antepte yetişmediği söyleniyor bu doğru mu?çünkü buralarda yazın sıcaklık 42-43 dereceyi de buluyor..değerli deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok seviniriz...

adsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 23:47   #3356
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adsay Mesajı Göster
sayın erdem26 size birşey sormak istiyorum..chandler ın yaz sıcaklığı fazla olan adıyaman ve antepte yetişmediği söyleniyor bu doğru mu?çünkü buralarda yazın sıcaklık 42-43 dereceyi de buluyor..değerli deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok seviniriz...
Sayın adsay,

Farklı bölgelerde yetişen cevizler için iklim, toprak yapısı, rakım vb. bilgileri bilmeden yapılacak tavsiyeler sağlıklı olmayacaktır.

Bu nedenle tavsiyem özellikle ticari amaçlı yetiştiricilik yapacaksınız her şeyden önce toprak analizi alıp MARİM'e göndermeniz.

Daha sonra Meyvecilik Araştırma İstasyonundaki konu uzmanı arkadaşlardan telefonla arayarak bölgenize uygun ceviz çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

0 246 313 24 20

Eski 30-03-2013, 01:46   #3357
Ağaç Dostu

Sayın sedatsko ankarada gitmedigim yer kalmadı ve bildigim kadarıyla çubuk ankaranın en soguk yerlerinden biri bu sene -10 u geçmedi diyorsunuz ancak ankarada en sıcak yerlerde bile -10 gecti eger bahcenizin cok özel bir yeri varsa bilemem... ben sizin yerinizde olsam cubukta aşılı bildik ceşitlerden ceviz yetiştiriciligi yapmam ..bu sene gecmediyse bile cubuk ilçesinin geçmiş sıcaklık degerlerine bakın... sulamayla falan cubukta chandlerin olacagını sanmam.. Ayrıca bir üst mesajda sayın erdem26 nın ve daha önceki forumda yazılan mesajları da bir daha dikkatle okumanızı öneririm .. 700 agac az degil kimsenin sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeden profesyonel desttek almanız daha mantıklı...

Eski 30-03-2013, 08:18   #3358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Sayın sedatsko ankarada gitmedigim yer kalmadı ve bildigim kadarıyla çubuk ankaranın en soguk yerlerinden biri bu sene -10 u geçmedi diyorsunuz ancak ankarada en sıcak yerlerde bile -10 gecti eger bahcenizin cok özel bir yeri varsa bilemem... ben sizin yerinizde olsam cubukta aşılı bildik ceşitlerden ceviz yetiştiriciligi yapmam ..bu sene gecmediyse bile cubuk ilçesinin geçmiş sıcaklık degerlerine bakın... sulamayla falan cubukta chandlerin olacagını sanmam.. Ayrıca bir üst mesajda sayın erdem26 nın ve daha önceki forumda yazılan mesajları da bir daha dikkatle okumanızı öneririm .. 700 agac az degil kimsenin sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeden profesyonel desttek almanız daha mantıklı...
Sayın bozy -15 den sonra zaten bütün çeşitler zarar görmez mi bu sadece chandlere özgü bi durum mu.sizin bulunduğunuz yerde sıkıntı yapmışsınız fakat bunu tecrübesizlik ve sulama hatası olduğunu yazmışsınız.ben birde çankırı 10 yaşındaki chandler e bakarak cesaret aldım.korgunda çok sıkıntı yaşanmamış. Iklim bizim arayla aynı.ama yinede araştırmak lazım.bizim koyde 10 yaşında yavuz 1 var birkere don vurmadı.tekrar sormak istiyorum -15 sadece chandler e özgü mu yoksa hepsi için mi geçerli.siz ne tasfiye edersiniz.saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 10:31   #3359
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
http://www.agri.ankara.edu.tr/bahce/1107__ceviz.pdf

Dişi çiçek dökümü ile ilgili güzel bilgiler mevcut ...

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 10:52   #3360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
erdem26 verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim...aslında şunu da merak ediyorum..ceviz yazın yüksek sıcaklardan etkilenir mi etkilenmez mi?çünkü burada yazan arkadaşların hepsi sadece cevizin soğuklardan etkilenmesinden bahsetmiş...bu konuda bir bilginiz var mı yokmu yoksa bunu da mı MARİME sormam gerekiyor...teşekkürler...

adsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024