agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2008, 14:45   #301
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın eniko;
Fizibilite ye baktım, bu gibi raporlar yapılabilir ilk 10 yıl için geçerli olabilir, verim konusunda her şey söylenebilir.
Peki bir mesaj atın sorun elinizde 10 yaşında bu cins ağaç varmı, gelip yerinde göreceğim deyin, eminimki yok diyeceklerdir, yok olan bir şeye, bende bir saat sonra bir fizibilite yazarım.

Bakın bir defa bu pilanı hiç kimse önermez. Bakın 10mt gösteriliyor, aslı 7mt dir.
7x7 ceviz olmaz en az 8x8 olmalı.

Bana da chadler için 7 yaşındaki ağaçtan 47 kg ceviz verdiğini söylediler.
Söylem başka görmek başka.
Size tavsiyem çok iyi araştırın, toprak analizinden başlayın bölge ve iklim koşullarına göre bir cins bakın illaki çok verimli diye illede o olacak demeyin, ikliminize uyacak verimli çeşitler seçin.

Karar verirseniz hiç bir yerde olmıyan bir ekim pilanı verebilirim.
Ekim planını alabilirsem çok iyi olur arkadaşım .Cevizin dikim aralıgı 8x8 metre midir? Üst msj daki arkadaşım 12x12 dir diyor.Ama insanların bi kaç ağacı fazla olsun diye 10x10 dikiliyor diyor...

enico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 14:47   #302
Ağaçsever

Arkadaşım ben cevizlerde verime daha çok bakıyorum.Çünkü cevizin türünü seçtikten sonra yer tahsis etmeyi düşünüyorum.Halihazırda bir arazim olsaydı ilk önce araziye uygun ağaçları dikmem gerekçekti...

Eski 24-08-2008, 14:58   #303
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalova Mesajı Göster
selamlar.4 dekar bir bahçem var.ağaçlarımın cinsi aşılı yalova ve 10 yaşında..kitapta gösterildiğine göre cevizlerimin içi altın rengi ve saman beyazı olmalı.2 sene önceki hasatta iç renk tam tuttu saman beyazı çıktı.ama geçen sene cevizlerimin içi daha koyu oldu.esmere yakın.o yüzden satarken zorlandım.2 sene önceki hasatta ıslakkende kuru ikende renk saman beyazı idi değişmedi.ama geçen sene içi saman beyazı olan cevizler kuruduktan sonra esmerleşti.acaba suyu çokmu veriyorum.kabuğun içindeki nemmi esmerleştiriyor.yoksa iyi kurutamıyormuyum.**** bilmediğim bir şeymi var.
ikinci sorumsa:cevizin içi uç kısmına doğru niye büzülür.kırdığım 10cevizden 8 tanesi çok iyi 2 tanesinin içi uç kısmına doğru büzük bir durumda.acaba ne önerirsiniz.
saygılar suat bilgin

Arkadaşım cevizi hangi şehirde hangi firmaya ve kg ını ne kadara satıyorsun sormamda mahsur var mı acaba? Toptan olarak mı satıyorsun?

Eski 24-08-2008, 22:13   #304
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enico Mesajı Göster
Arkadaşım ben cevizlerde verime daha çok bakıyorum.Çünkü cevizin türünü seçtikten sonra yer tahsis etmeyi düşünüyorum.Halihazırda bir arazim olsaydı ilk önce araziye uygun ağaçları dikmem gerekçekti...
Ben 8mt demedim.
Alıntı:
en az 8x8 olmalı.
Alıntı:
ikliminize uyacak verimli çeşitler seçin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 01:00   #305
Ağaçsever

Alıntı:
Ben 8mt demedim.
Teşekkürler arkadaşım bana dikim planını ne zaman yollayabilirsin acaba?

Bir de ben kafamdan bir fizibilite raporu yaptım kısaca sizinle paylaşıyım istedim...

64 dönüm araziye toplam 8x8 den 1000 fidan ....
fidanlar 3 yaşında satın alınacak...
1000 chandler tipi fidan ort 7 yaşında 40 kg ceviz verse,
3 dolardan satılıyormuş kg ı cevizin
1000x40x3=120.000 dolar
cok karlı bir yatırım gibi görünüyor..
fakat gider planını yapamadım çok masraf yapar mı geçen 4 yılda...
40 kg ve 3 dolar nasıl bir değer olmuş

yorumlarınızı bekliyorum...

Eski 26-08-2008, 13:10   #306
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın eniko;

Hali hazırda arazinizin olmadığını söylemişsiniz, neyse yapmak istersen o halledilir.
Devlet dönüm başı 250 ytl destek veriyor, buda fidan ve çit yapımı için yeterli.
Yalnız 64 dönüm arazinin bakımı traktörsüz olmaz, diğer elet ve edavatlar için de hepey bir sermaye gerekli, damlama sistemi için de devlet kıredi veriyor.
Daha sonraki 4-5 yıl fazla bir masrafınız olmaz, emek, gübre, ve ilaç masrafınız olur.
Siz bir getiri hesaplamışsınız, ****** ticari yönünü düşüneceksiniz, ama doğa tiçaretten anlamaz, doğa sevgiyle büyür sevgi ile yaparsanız doğa o sevgini karşılığını verir.

Tarımda evdeki hesap çarşıya uymaz diye bir söz var,

Birde mümkün ise aralarını 8mt den fazla yapın 9-10mt yapın daha iyi olur. Sekiz metreye ekeceğiniz adeti bu pilanda 9 metreye ekersiniz. Bakın 3.5 dölüm yere, kare veya üçken ekimde 8x8 olarak 53 tane düşer bu pilanda ben yine 8x8 ektim 59 tane. Siz hesaplayın 3.5 dölümde 6 tane fazla 64 dölümde 108 tane eh buda az sayılmaz, 3.5 dölümde 6 tane fazla demek 350-400metre kare yer demek.

Ekim pilanını, çizim programını iyi kullanamadığım için bir ara çizmeye uğraşaçağım, bir şekilde öyle veya böyle size göndereceğim.
Siz yeterki yerim hazır ekim yapacağım deyin.

Eski 26-08-2008, 14:12   #307
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
''Devlet dönüm başı 250 ytl destek veriyor,''

Sayın Lilium, yukarıdaki sözünüzden hareketle müsadeniz olursa sormak istediklerim var. Sanal ortamda müsadenizi beklemeden sorayım. Kastamonu'da babamdan kalma parça bölük farklı yerlerde arazilerimiz var. Etrafı açık tarla vaziyette. Buğday ekimi ile uğraşamadığımızdan doruk basmasın diye isteyene ekim için veriyoruz. Bu arazilere birkaç yıldır ceviz ekeyim diye hep düşünüyordum. Bu kredi mevzusunu daha evvelde duymuştum ama ben nereye el atsam kuruyor hesabı umursamamıştım. Hala böyle bir kredi uygulanıyormu? Belli bir m^2 alana göre mi kredi veryorlar. Bilginiz dahilinde beni aydınlatabilirmisiniz.

Düzenleyen eylems : 26-08-2008 saat 14:13 Neden: imla düzeltimi
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 14:28   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ziraat Bankası tarımsal kredileri

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 14:42   #309
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Sayın Todor, link için teşekkür ederim.

Eski 26-08-2008, 15:27   #310
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili eylems;

sayın dodor link vermiş ama birşey ilave edeyim, bu kıredi sadece sertifikalı fidanlar içindir birde 10 dölümden az olmamak şartı ile, kişi tapu kayıtlarını istiyorlar.

Alıntı:
ama ben nereye el atsam kuruyor
Umarım bu sefer kurumaz, her yer yemyeşil olur.

Eski 26-08-2008, 15:42   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sertifikali fidan konusunda bir şey bilmiyorum. Bildiğim yetişmiş bir meyve bahçesi için veya sebze bahçesi için bu kredinin kullanılabileceği. Arazide 10 dönüm, serada 1 dönüm alt sınırı olmakla beraber tüm sulama ekipmanının bu kredi kapsamında olduğu.

Ama belki değişmiştir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 15:43   #312
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın eniko;

Hali hazırda arazinizin olmadığını söylemişsiniz, neyse yapmak istersen o halledilir.
Devlet dönüm başı 250 ytl destek veriyor, buda fidan ve çit yapımı için yeterli.
Yalnız 64 dönüm arazinin bakımı traktörsüz olmaz, diğer elet ve edavatlar için de hepey bir sermaye gerekli, damlama sistemi için de devlet kıredi veriyor.
Daha sonraki 4-5 yıl fazla bir masrafınız olmaz, emek, gübre, ve ilaç masrafınız olur.
Siz bir getiri hesaplamışsınız, ****** ticari yönünü düşüneceksiniz, ama doğa tiçaretten anlamaz, doğa sevgiyle büyür sevgi ile yaparsanız doğa o sevgini karşılığını verir.

Birde mümkün ise aralarını 8mt den fazla yapın 9-10mt yapın daha iyi olur. Sekiz metreye ekeceğiniz adeti bu pilanda 9 metreye ekersiniz. Bakın 3.5 dölüm yere, kare veya üçken ekimde 8x8 olarak 53 tane düşer bu pilanda ben yine 8x8 ektim 59 tane. Siz hesaplayın 3.5 dölümde 6 tane fazla 64 dölümde 108 tane eh buda az sayılmaz, 3.5 dölümde 6 tane fazla demek 350-400metre kare yer demek.

Ekim pilanını, çizim programını iyi kullanamadığım için bir ara çizmeye uğraşaçağım, bir şekilde öyle veya böyle size göndereceğim.

arkadaşım verdiğin bilgiler için cok tesekkur ederim..Ben ve forumdaki diğer doğaseverler sayende bilgi dağarcıgımızı geliştirebiliyoruz..

Devletin verdiği dönüm başına 250 ytl lik ücret hibe midir? yoksa geri ödemesi var mıdır? ve bu parayı peşin mi veriyor yoksa aylara mı bölüyor?

saygılar

Eski 26-08-2008, 15:46   #313
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın eniko;

O zaman sağlıklı bir ceviz yetiştirmek için 1000 adet fidana 100 dönümlük yer tahsis etmek gerekiyor...

Eski 26-08-2008, 23:47   #314
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Devletin verdiği dönüm başına 250 ytl lik ücret hibe midir? yoksa geri ödemesi var mıdır? ve bu parayı peşin mi veriyor yoksa aylara mı bölüyor?
Hibedir geri ödemesi yoktur. peşin veriyor, ama siz bölgenizdeki ziraat mühendisliğinden daha iyi ayrıntılı olarak öğrenebilirsin.

Alıntı:
O zaman sağlıklı bir ceviz yetiştirmek için 1000 adet fidana 100 dönümlük yer tahsis etmek gerekiyor...
Çok çok iyi yapmış olursun, yani 10 metreye bir fidan, bunu 10 yıllık yapmıyorsunuz ceviz 150 yıl yaşayabilen bir ağaç, 10 yıl sonra göreçeksin keşke daha geniş ekseymişim diyeceksin.

Eski 27-08-2008, 15:29   #315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Arkadaşlar bir sorum olacak,ceviz yetiştirme işini Amerika'lılar nasıl yapıyor diye araştırırken bir noktada kafam karıştı.Daha çok kerestecilikte kullanılan Black Walnut (Juglans Nigra L.) diye bir türden bahsediliyor,kökleri ve yaprakları bir toksin salgılıyormuş ve diğer bitkileri (ve hatta hayvanları) olumsuz etkileyebiliyormuş.Çevremde sorduğum bir kaç kişi böyle bir şey duymadıklarını söylediler.Merak ettiğim şu ; bu özellik bütün ceviz türlerinde var mı,yoksa juglans nigra meyvesi yenmeyen ve sadece kereste amacıyla üretilen bir tür mü? Bu konuyla ilgili elimde bir döküman da var,bu toksinden etkilenen ve etkilenmeyen ticari ve bahçe bitkilerinin listesi var içinde,isteyene verebilirim(ingilizce)...saygılar

Akıncı07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 15:33   #316
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akıncı07 Mesajı Göster
Arkadaşlar bir sorum olacak,ceviz yetiştirme işini Amerika'lılar nasıl yapıyor diye araştırırken bir noktada kafam karıştı.Daha çok kerestecilikte kullanılan Black Walnut (Juglans Nigra L.) diye bir türden bahsediliyor,kökleri ve yaprakları bir toksin salgılıyormuş ve diğer bitkileri (ve hatta hayvanları) olumsuz etkileyebiliyormuş.Çevremde sorduğum bir kaç kişi böyle bir şey duymadıklarını söylediler.Merak ettiğim şu ; bu özellik bütün ceviz türlerinde var mı,yoksa juglans nigra meyvesi yenmeyen ve sadece kereste amacıyla üretilen bir tür mü? Bu konuyla ilgili elimde bir döküman da var,bu toksinden etkilenen ve etkilenmeyen ticari ve bahçe bitkilerinin listesi var içinde,isteyene verebilirim(ingilizce)...saygılar
Sanırım cevizin havaya zehir salgıladığını anlatmak için eskiler cevizin dibinde oturulmaz, uyunmaz derlerdi. Hatta bağ aralarına dikilen cevizlerin etrafındaki deveklerin zamanla kuruduğunu gözlemledim.

Eski 27-08-2008, 17:02   #317
Ağaçsever

Alıntı:
Hibedir geri ödemesi yoktur. peşin veriyor, ama siz bölgenizdeki ziraat mühendisliğinden daha iyi ayrıntılı olarak öğrenebilirsin.

Çok çok iyi yapmış olursun, yani 10 metreye bir fidan, bunu 10 yıllık yapmıyorsunuz ceviz 150 yıl yaşayabilen bir ağaç, 10 yıl sonra göreçeksin keşke daha geniş ekseymişim diyeceksin.

kardesş sen 3.5 dönüm yere 59 fidan dikmiştin sanırım. cevizleri satıyor musun yoksa kendin ailen komsular hobi amaçlı mı yapıyorsun sormamda bir mahsur var mı? Ögrenmek istediğim kilosunu ne kadara satın alıyorlar toptan olarak

Eski 27-08-2008, 17:06   #318
Ağaçsever

Alıntı:

Arkadaşım bu cevizleri 10x10 civarı dikersem ara tarım yapabilir miyim büyüyene kadar ağaçlar ..Örnegin kısa süreli seftali kiraz gibi ağaçlar dikilmesi uygun olur mu?

Eski 27-08-2008, 21:15   #319
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Sayın Akıncı ve Eylems, ceviz ağacı adını aldığı juglans isimli bir madde salgılar bu koku güzel ve zehirlidir. Ceviz yaprağının güzel kokusu burdan gelir. Bu madde insanlarda baş dönmesi gibi rahatsızlıklara yol açar o yüzden ceviz altında uyuyup kalan sersemleşir ya da ağaçtaysa düşebilir o yüzden dikkatli olmak lazım. Ayrıca ceviz ağacının altında başka bir bitki yetişmemesi de bu nedendendir. Daha önce forumda konuşmuştuk ama madem merak ediyorsunuz hemen açıklayıvereyim dedim. Saygılar.

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 17:16   #320
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Arkadaşım bu cevizleri 10x10 civarı dikersem ara tarım yapabilir miyim büyüyene kadar ağaçlar ..Örnegin kısa süreli seftali kiraz gibi ağaçlar dikilmesi uygun olur mu?
Ara tarımı ****** belli bir süre yapabilirsin, örneğin ben aralarına ayva ektim, ayva fazla taç yapan ağaç değil herhalde 8-10 sene olabilir.

Eski 29-08-2008, 16:46   #321
Ağaçsever

Ceviz Kerestesi ile ilgili bilgiler;

Ekstra 1.sınıf 2.sınıf 3.sınıf 4.sınıf

Boy 230 220 180 160 100 cm

Çap 75 65 60 60 60 cm

Bunları bulabildim fakat bu ceviz kerestelerinin metreküp fiyatlarını bulan arkadaşlarımın forumda paylaşmalarını rica ederim

Eski 29-08-2008, 16:49   #322
Ağaçsever

Kaliforniyadaki yapılan araştırmaya göre 9x9 m aralıkla dikilen 48 ağaçta , 15x15 m aralıkla dikilen 17 ağacın verimi ilk 10 yılda aynı bulunmuştur. Daha sonraki yıllarda seyretilme işlemi yapılarak ,bahçe kurma maliyetleri 6. yılda karşılanmış olmaktadır.2. seyreltilme işlemi 18-20 yaşında olan ceviz ağaçlarına uygulanmalıdır...

Eski 29-08-2008, 16:51   #323
Ağaçsever

Ceviz kalitesi eksta , 1.sınıf ve 2. sınıf olarak isimlendirilir.Bunların piyasadaki ortalama fiyatlarıyla ilgili bir kaynak bulamadım bulan arkadaşların bizimle paylaşmalarını rica ederim.

Eski 29-08-2008, 17:03   #324
Ağaçsever

ORMANCILIKTA DÜNYA REKORLARI

En Hacimli Ağaç

Yeryüzünde yaşayan en hacimli varlık, Sequoia Ulusal Parkında (Kaliforniya, ABD) bulunan 85 metre yüksekliğindeki kaliforniya sekoyasıdır. (Sequoiadendron giganteum) "General Sherman" adı verilen bu ağacın gövdesinin çapı (yerden 1.52 m. yükseklikte) 24.32 metredir. Odunundan 5 milyar kibrit yapmak mümkündür. Yaprakları mavimsi yeşil olan bu ağacın kızılkahverengi kabukları yer yer 61 cm. kalınlığındadır. 1968 de yapılan resmi açıklamada bu ağacın ağırlığı 2030 ton olarak belirtilmiştir.

En yüksek Sahil Sekoyaları (Coast Redwoods) kadar uzun boylu olmasa da ,yaklaşık 2000 yaşında olan General Sherman, dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilmekte, çünkü çok hacimli... bir çok Kızılağaçtan (Redwoods) daha kalın. Yaşayan en hacimli yaratık; toplam hacminin mavi bir balinadan 10 kat büyük olduğu ölçülmüş.

General Sherman en büyük Sekoya olmasına karşın, en yaşlı olan değil. Bazı Sekoyalar neredeyse 3200 yaşında. Ancak, General hala genç biri gibi büyümektedir.

En Geniş Gövdeli Ağaç
Meksikanın Onaxaca eyaletinde bulunan “Santa Maria del Tule” adlı Montezuma selvisinin yerden 1.52 cm yükseklikte gövde çapı 34.1-34.4 m’dir. Etna Dağı (Sicilya, İtalya) üzerinde bulunan ve 100 At Ağacı (Castagno di Cento Cavalli) adıyla anılan kestane ağacının (Castanea sativa) gövde çapının 51 m olduğu 1972’de bildirilmiştir.

En Hızlı Büyüyen Ağaç

Botanik açıdan ağaçsı ot olarak sınıflandırılan Bambu sayılmazsa, dünyanın en hızlı büyüyen ağacı 17 Haziran 1974’de Malezya’da Sabah’da dikildikten sonra 13 ayda 10.74 m büyüyen bir “Albizzia falcata” dır. 30 metreyi en kısa sürede geçme rekoru 5 3/4 yılla Papua Yeni Gine’de bulunan bir Okaliptüs ağacınındır.

En Yavaş Büyüyen Ağaç

En yavaş büyüyen ağaç, Kanada'da yerleşik bir Batı mazısıdır (Thuja occidentalis). 155 yıldan sonra, 10.2 cm yüksekliğe ulaşmıştır ve yılda ortalama 0.11 g'lık büyümeyle, sadece 17 g ağırlığında gelmektedir. Ağaç, Kanada Büyük Göller (Great Lakes) bölgesinde bir uçurum kenarında bulunmaktadır.

En Yüksek Ağaç

Dünyanın bilinen en yüksek ağacı, günümüzde yalnızca Kaliforniya kıyılarında Oregon sınırından Monterey’e kadarki şeritte yetişen sekoya’dır (Sequoia sempervirens). Ölçülmüş en yüksek örnek Redwood Creek Grove’de (Humbolt County. Kaliforniya, A.B.D.) 1963 yılında Dr. Paul A. Zahl tarafından bulunan, 112.10 m yüksekliğindekidir. Gövde çapı 13.38 m olan ve “En Yüksek Ağaç” olarak anılan bu örnek yavaş yavaş kurumaktadır. Weott yakınlarında Bull Creek ormanlarında sağlıklı biçimde büyümeye devam eden 110 metreden uzun sekoyalara rastlanmaktadır. Sekoyalar dışındaki türler içinde en uzunu Quinault Parkı’nda (Washington, A.B.D.) bulunan bir Douglas çamıdır ve boyu 94.5 m gelir.

En Yaşlı Ağaç

İsveçli araştırmacılara göre dünyanın en yaşlı ağacı, İsveç’te hala ayakta olan 9 bin 550 yıllık bir köknar ağacı...

İsveç’teki Umeaa Üniversitesi araştırmacıları, yazılı açıklamalarında, “Bu büyüleyici İsveç’in orta kesimlerindeki buluş, Dalara’daki Fulu dağında yapıldı. Bu çok büyük bir sürpriz, çünkü bu köknar türünün bu bölgelerde daha geç bir dönemde yetiştiğini düşünüyorduk” denildi.

Bilim adamları, daha önce en yaşlı ağaçların Kuzey Afrika’daki 4 bin ya da 5 bin yıllık köknarlar olduğunu düşünüyordu. Araştırma ekibinden Profesör Leif Kullman, bugüne kadar dünyanın en yaşlı ağacının 2004’te kayıtlara geçirildiğini, bu sırada İsveçli araştırmacıların bölgedeki türlerin sayımını yaptıklarını belirtti.
Profesör Kullman, keşiflerinin iklim değişikliğinin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacağını düşündüğünü de söyledi.

En Eski Tür

Bugün de yetişen en eski tür ağaç, ilk kez 160.000.000 yıl önce Jura döneminde ortaya çıkmış olan Çin kökenli Gingko’dur (Gingko biloba). 1690 yılında Hollandalı Kaempfer tarafından ‘yeniden bulunan’ bu ağaç Avrupa’ya getirilmişti. Yaklaşık 1100 yılından beri Japonya’da yetiştirilen Gingko’ya Japonca’da ginkyo (gümüş kayısı) adı verilmekteydi. Bugün iço olarak bilinir.

En Çok Yapraklı Ağaç

Hangi türün daha çok yaprağı olduğu konusunda, zorluğundan ötürü, pek az çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte iri bir meşenin 250.000, bir servinin ise 40 - 50 milyon yaprağı olduğu söylenebilir.

En Pahalı Ağaç
Yakima yakınlarında (Washington A.B.D.) yetiştirilmiş bir Starkspur elma ağacına Missori’deki bir fidanlık sahibinin ödediği 51.000 Dolar bir ağacı ödenmiş en yüksek fiyattır.

En Büyük Orman
Dünyanın en geniş ormanı Sovyetler Birliği’nin kuzeyinde 55 derece kuzey enlemiyle Kutup çemberi arasında kalan, iğneyapraklı ağaçlardan oluşmuş bölgededir. Ağaçlarla kaplı alanın toplamı 1100 milyon hektardır (Dünya ormanlarının yüzde 25’i). Ağaçların yüzde 38’i Sibirya lariksi’dir. Sovyetler Birliği topraklarının yüzde 34’ü ormanlıktır.

Odun - En Ağır
Dünyanın en ağır odunu OIea laurifolla’dan elde edilir. Bu türün kerestesinin özgül ağırlığı 1.49’dur ve metreküpü 1490 kilo gelir.

Odun - En Hatif
En hafif odun Küba’da yetişen Aeschynomene hispida’dan elde edilir. Özgül ağırlığı 0.044’dür ve bir metreküpü 44 kilo gelir. Balsa ağacının (Ochroma pyramidale) yoğunluğu çok değişkendir. Bir metreküpü 40 ile 384 kilo arasında gelebilir. Şişe mantarının yoğunluğu 240 kg/m3 tür.

Bambu - En Hızlı Büyüyen
45 Bambu türünden bazıları günde 91 cm’ye varan bir hızla (0.00003 km/saat) büyüyebilir. Böylece üç aydan kısa bir sürede boyları 30 m’yi bulur.

Kökler
Güney Afrika’da Ohrigstad yakınlarındaki Eko Mağaralarında bir yabani incir ağacının kökleri yaklaşık 120 m derinliğe dek uzanmaktadır. 1950 yılında Strathclyde’daki bir karaağacın köklerinin en az 110 metre boyunda olduğu bildirilmiştir.

En Yüksek Çit
Dünyanın en yüksek çiti Iskoçya’da bulunan Neikleour kayın çitidir. 1746’da dikilen çit bugün budanmış haliyle 26 m yüksekliğindedir. 550 m uzunluğundaki çitin bazı ağaçları 30.5 m’yi geçer.

En Yüksek Çit - Porsuk Ağacından
Dünyanın en yüksek porsuk ağacı çiti İngiltere’de Earl Bathurst Parkı’nda (Cirencester, Gloucestershire) bulunandır. 1720 yılında dikilen çit 155 m uzunluğunda, 11 m yüksekliğinde ve dibinde 4.5 m kalındığındadır. Bir günde budanabilmesi için 20 bahçıvan gereklidir.

En Yüksek Çit - Şimşir

İrlanda’da Bir Şatosundaki şimşir ağacı çit 18. yüzyıldan kalmadır ve yüksekliği 10.7 metredir.

En kuzeyde
Sarı gelincik (Papaver radicatum) ile kutup söğüdü (Salix arctica) 83 derece kuzey enlemlerindeki topraklarda yetişebilmektedir.

Eski 29-08-2008, 17:05   #325
Ağaçsever

Meşe Kereste (Metreküp)
Extra 2.200 YTL
1. Sınıf 1.800 YTL
2. Sınıf 1200 YTL
3. Sınıf 700 YTL
Kayın Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 600 YTL
2. Sınıf 550 YTL
3. Sınıf 450 YTL
4. Sınıf 380 YTL
Kestane Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 1200 YTL
2. Sınıf 1200 YTL
3. Sınıf 700 YTL
4. Sınıf 700 YTL
Ihlamur Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 800 YTL
2. Sınıf 600 YTL
3. Sınıf 600 YTL
Kiraz Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 1500 YTL
2. Sınıf 1500 YTL
Ceviz Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 1200 YTL
2. Sınıf 1200 YTL
Ladin Kereste (Metreküp)
1. Sınıf 450 YTL
2. Sınıf 425 YTL
3. Sınıf 425 YTL

Eski 31-08-2008, 15:01   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
@enico ; Daha cevizleri ekmeden fiyatlarını buldun, helal olsun sana

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 09:22   #327
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim meyveden yetiştirdiğim Pikan Cevizimi yedi yıldır meyve vermiyor diye kesecektim, bu senenin başında bunuda kendisine uygun bir lisanla anlattım

Bakın şimdi cevizlerime sanırım yirmi tane ceviz verdi korktumu ne.

Sanırım seneye daha çok verecek, her sene korkutmam gerekirmi acaba

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-09-2008 saat 21:25
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 12:14   #328
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Ben tatildeyken forum bayağı hareketlenmiş... Eee, ne zaman kuruyoruz ceviz bahçemizi? Herşey bir yana ceviz yatırım yapmak isteyen kişileri gördükçe seviniyorum. Umarım çok güzel bahçeler kurulur, keyifli yatırımlar olur herkes için...

Ben yatırım planlarımı biraz erteledim, en az bir-iki yıl kadar... Ama bu işin peşindeyim, birgün mutlaka toprakla yüzleşeceğim...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 10:01   #329
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhaba arkadaşlar gecen sene dikmiş oldugum cevizlerin 350 tanesi yeşillendi ve 40-50 cm oldu.Bu yeri tekrar kullanıp orada tekrar ceviz dikmem gerekiyor.sizde ögrenmek istedigim bu ceviz fidelerini nezaman ve ne şekilde sökmeliyim.İyi calışmalar.

Düzenleyen necoezgi : 09-09-2008 saat 09:49
necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 09:48   #330
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhaba arkadaşlar sordugum şeylerin cevaplaması ve yapılması mümkün degilmi iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024