agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2011, 12:51   #1801
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Kav çatlaması olmadan toplanan ve kav çatlaması olduktan sonra toplanan cevizler.

Name:  DSCF1345-horz.jpg
Views: 1793
Size:  22.5 KB

İlk resim ceviz soyma makinasıyla soyduğum cevizler, diğerleriyse kavı çatladıktan sonra aldığım cevizler.

Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 14:00   #1802
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
konya lı ceviz yetiştiricileri

yaklaşı 100 ağaçlık bir ceviz bahçesi kuracağım fakat bahçemi kurmadan evvel konya da kurulmuş kapama ceviz bahçesi varsa görmek isterim yardımcı olursanız sevinirim

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 20:08   #1803
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın Kırkmerdiven aşı yapılırken ceviz uyanmış mıydı ? selamlar.

orion1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 22:22   #1804
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Lilyum, ceviz soyma makinasından biraz bahsedermisiniz? Bende almayı düşünüyorum da..Bu konuda tecrübelerinizi, önerilerinizi söylerseniz çok memnun olurum.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 23:27   #1805
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın agozce, soyma makineleriyle çok fazla bilgim var diyemem, araştırmalarımdan ve bir kaç tanesinin çalışmasını gördüklerimden biri hoşuma gitti, su, tel fırça, ve zımparalarla cevizi soyması çok hoşuma gitti, yapılabilirliğini düşünerek kısıtlı imkanlarımla bende yaptım, gerçeğinden hiç bir farkı yok, sadece biraz daha küçük, bana yeterde artar bile çok da ucuza mal ettim 300tl gibi, piyasada satılanlar 3 bin tl den başlıyor.

Benim gibi küçük bahçe sahiplerine bu paraları vermek baya bir yük getirir, benim yaptığımda 100 - 200 hatta 500 ağacı olanların işini rahatlıkla görür.

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Lilium : 03-10-2018 saat 22:58 Neden: su, tel fırça, ya virgül koydum
Eski 30-10-2011, 00:16   #1806
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Çok teşekür ederim, sayın Lilyum.

Ben bunu neden görmemişim. Ceviz ve bahçe sorunlarından o kadar bıktım ki, bu sayfalara hiç bakmamışım.

Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Harika olmuş..Yaratıcılığınızı ve zekanızı ve medeni cesaretinizi kutlarım. Bir insanı Türk böyle olmalı...

Bizim 600 kadar ağaç var, en büyükleri 8 yaşında ağaçlar, hepsi aynı anda ekilmedi..Geçen yıl kabuksuz 1 tona yakın ceviz vardı. Bu yıl dolu vurdu. Çok az.

1 ton cevizi 2 kişi bir hafta kabuk soyduk.

Sormak istediğim: bu makina ile örneğin . 1 ton ceviz ne kadar sürede soyulur.?

Bir kaç yıl sonra bunun 3,4 katı ceviz olacağını (umarak) düşünürsek, ne kadar büyük bir makine yapmak gerekir?

Bu konudaki fikirlerinizi ayrıntılı anlatırsanız, çok memnun olurum.

Bir de kurutma için ne düşünüyorsunuz. Bizim rakım 1400. O dönem yağmurlar başlıyor, serecek fazla yer yok..Onu nasıl halledeceğiz bilmiyorum...

Sanki sorun hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor.

Tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim tekrar. Harikasınız..

Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 30-10-2011, 01:35   #1807
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın egozce, ileride yaşayacağım sorunları şimdiden görebildiğim için o sorunları şimdiden tamamlamaya çalışıyorum. Soyma makinamı yaptım, tamda kurutma zamanı bu yıl havaların yağışlı nemli gitmesi kurutma sorununda da sorun yaşayacağıma dair fikirler oluşturdu, her yıl güzel havalar bulamayabilirim o nedenle onuda düşündüm, benim için o sorun kolay bir fırın yapabilir kurutabilirim.

Ben şu an ceviz kırma makinası düşünüyorum, ama piyasada var olanlar gibi değil, cevizi bir bütün horoz olarak çıkaracak, bakalım bir şeyler yapabilecekmiyiz zaman gösterecek.

"1 ton cevizi 2 kişi bir hafta kabuk soyduk."

Kav çatlaması olan cevizi soymak önemli değil, bir kaç işçi bulunur ve soyulur, cevizi kav çatlaması olmadan toplamak ve soymak gerekiyor, bunu da elle soymak mümkün değil, o nedenle makina gerektiriyor.

"bu makina ile örneğin . 1 ton ceviz ne kadar sürede soyulur.?"

Böyle ton olarak bir tecrübem yok, ama şöyle tarif edebilirim, üç çuval cevizi 15-20 dakikada soyabiliyor. Günde ne kadar soyabileceğini tahmin edin.

"Bir kaç yıl sonra bunun 3,4 katı ceviz olacağını (umarak) düşünürsek, ne kadar büyük bir makine yapmak gerekir?"

Bence önerdiğim makina, ya da yapacağınız bir makina işini rahatlıkla görür. Benim ilk etepta yapmayı düşündüğüm makinayı gübre dağıtma makinasından yapmayı düşünmüştüm, hem traktörün kuyruk milinden de çalışır, hem motorla da çalışır.

"Sanki sorun hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor."

Ben sorunları hiç düşünmüyorum, hepsini halledebilirim, yalnız kısıtlı imkanlarım el vermiyor.

"Bizim rakım 1400. O dönem yağmurlar başlıyor, serecek fazla yer yok..Onu nasıl halledeceğiz bilmiyorum..."
Serecek yeriniz olsa dahi havaların yağışlı nemli gitmesi cevizlerde küf olayı görülecektir.
Yukarıda da değindiğim gibi kurutma ayrı bir sorun gibi görünse de çok büyük bir sorun değil halledilebilinir, belki havaların iyi gitmesiyle kurutulabilir ya havalar iyi gitmezse nasıl olabilir.

Sorun cevizi nerde nasıl kurutacağız değil, asıl olan iyi kurutabilmek belirli nemlilikte kurutabilmek, ne fazla ne az.

Bu sorunu da çözebileceğimi düşünerek onu hiç düşünmüyorum, örneğin günlük hasat kapasiteyi düşünerek bir fırın yapılabilir, normal değerlerde 24 saat kalarak istenen değerlerde kurutulabiliniyor.

Bu sorunu kırma makinesinden daha önceye alsam mı diye düşünmeye başladım, gelecek yıl da belki çok ihtiyacım olmayacak ama bir daha ki yıl çok ihtiyacım olacağı kesin.

belkibirgun54 beğendi.
Eski 30-10-2011, 01:55   #1808
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekür ederim, sağ olun, var olun.

Kurutma makinasını bir an evvel düşünseniz ne güzel olur..).

Yaparsanız 2 tane yapın, tüm masrafları ben çekeyim (çok ciddiyim). Malzeme benden, yaratıcılık sizden olsun.

Var mısınız? (Gerçekten ciddiyim.)..)

Cevizi kabuklarını soyarak mı satmayı düşünüyorsunuz?

Eski 30-10-2011, 01:58   #1809
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Kav çatlaması olmadan soymak gerek demişsiniz, kitaplarda 2/3 çatlamadan toplanmaz diyor ama...

Eski 30-10-2011, 02:02   #1810
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Birde soyulmuş kabukları ben ayrık otları olan yerlere döküyorum. Hiç ot çıkmıyor, aklınızda olsun.

(Ağaçların altına dökülebilirmiş, Atatürk Araştırmadaki hocalara sormuştum.)

Zeyno waffle beğendi.
Eski 30-10-2011, 02:47   #1811
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Ayrıntılı cevabınız için çok teşekür ederim, sağ olun, var olun.

Kurutma makinasını bir an evvel düşünseniz ne güzel olur..).

Yaparsanız 2 tane yapın, tüm masrafları ben çekeyim (çok ciddiyim). Malzeme benden, yaratıcılık sizden olsun.

Var mısınız? (Gerçekten ciddiyim.)..)

Cevizi kabuklarını soyarak mı satmayı düşünüyorsunuz?
Önerinize teşekkür ederim, ama önce iyice bir araştırma, pilanlama kapasite miktarı, ısıtıcı değeri, sirkülasyon, (vs) gibi hesaplamaları iyice bir yapmak lazım, bunlarda hemen yapalım gibi olmuyor, her şeyi iyice düşünüp iyi bir şey yapmak istiyorum.

"Kav çatlaması olmadan soymak gerek demişsiniz, kitaplarda 2/3 çatlamadan toplanmaz diyor ama..."
Kav çatlaması bildiğiniz gibi hepsinde aynı günde başlamıyor, kav çatlaması yapmadan iç ceviz olarak gelişimini tamamlamış oluyor, o dönemini iyi tespit edip toplamak ve yeşil kabuğundan ayırmak gerekiyor, ya da hiç tespit edemiyorsan İlk kav çatlamasını gördüğünüz anda hasada başlayabilirsin.

"Cevizi kabuklarını soyarak mı satmayı düşünüyorsunuz?"

Chandler ve pedro iç renk olarakda al benisi çok güzel
Soyulmuş olarak da satışa daha iyi gelir, bence daha güzel olur, kim ne aldığını görerek alır.

"Birde soyulmuş kabukları ben ayrık otları olan yerlere döküyorum. Hiç ot çıkmıyor, aklınızda olsun."
Cevizin kabuğunda ne tür etki maddesi var bilmiyorum.
Böyle bir tecrübem ya da bilgim yok, toprağa bir yararı zararı varmı yokmu bilmiyorum, bir şey diyemeyeceğim. Kimyager arkadaşlar bir açıklık getirebilirler mi açaba.

Eski 31-10-2011, 09:03   #1812
Yeni Üye

zirmuh.met's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2011
Ceviz kabuklarında allopathic isimli bir maddeden dolayı yabancı otlara etki ediyor doğal herbisit diyebiliriz.

zirmuh.met Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 21:18   #1813
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
ama önce iyice bir araştırma, pilanlama kapasite miktarı, ısıtıcı değeri, sirkülasyon, (vs) gibi hesaplamaları iyice bir yapmak lazım, bunlarda hemen yapalım gibi olmuyor, her şeyi iyice düşünüp iyi bir şey yapmak istiyorum.
Aşağıdaki makalede çeşitli kurutucular anlatılmış, avantajlar, dezavantajlar ve ceviz kurutma karakteristikleri özetlenmiş.

http://cekings.ucdavis.edu/files/19005.pdf

Google çevirisi %100 doğru olmasa da durumu epey iyi özetliyor.
Google Google Translate

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 22:15   #1814
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın çamtepe, o makaleyi gördüm, çok iyi okuyamadım ama gördüğüm kadarıyla çok büyük işletmeler için düşünülen ve uygulanan bir plan, bizler daha küçük bir şeyler yapmamız lazım, Bunu da sanırım başka bir başlık açıp orada konuşup tartışıp değişik fikirlerle beraber o fikirlere fikir katarak güzel bir şeyler çıkarabiliriz.
Güzel düzgün bir şeyler yapabilmemiz için kafamda cevap bulmadığım bazı sorular var bu sorulara cevap bulmam lazım, ha bunlar olmadan olur mu olur ama yarın bir hata eksiklik olabilir, bu konuda deneyimi tecrübesi olan mühendislik fikirlere her zaman fikir olarak açık olmamız lazım, sadece mühendise değil herkesin fikrine açığız, fikirden fikir doğar cümlesini çok severim.

Kafamda basit bir proje var ama adını tam koyamadığım ne ne olur kafamda netleştiremediğim, bunu böyle yaparsan evet kesin sonucu bu olur gibi sorunları çözmek lazım.

Bunları öğrenebilmemiz içinde konuşacağız tartışacağız fikirlerimizi ortaya koyacağız.

Sanırım bunun içinde ayrı bir başlık gerekecek.

Eski 01-11-2011, 00:51   #1815
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Sayın Lilium, çok teşekür ederim.

Aslında böyle bir başlık açarsanız, kafanızdaki sorular da daha kolay netleşebilir.

Eski 01-11-2011, 19:59   #1816
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili kaan903, konuyu buraya açtım, mesajını da oraya taşıyabilirsen iyi olur, burada da ceviz yetiştiriciliği konusunu konuşmaya devam ederiz.

Düzenleyen Lilium : 02-11-2011 saat 16:27
Eski 02-11-2011, 11:19   #1817
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
iyi günler bizim Mersin ilinde yayla evimiz var ve 3 tane ceviz ağacımız mevcut bu ağaçlardaki cevizlerden doğru dürüst meyva alamıyoruz .Şöyle ki iç kurdu hastalığı ve kara yanık diyorlar.1200 metre rakımı var aşağı yukarı .Bu durumdan kurtulmak için ne zaman ilaç vermemiz gerekir.İç kurdu için yani şeftali erik ve kiraz için hepsine birden oalcağını söyleyen bir satıcıdan ilaç aldım cevize de olur demişti.Karayanık dediğimz zararlı ağustos ayının sıcak geçmesinden diyorlar bu konuda ne yapabilirim tavsiye ve bilgilerinize ihtiyacım var.Cevizin cinsi kaman ceviziydi sanırım ağacın bir de çetin cevizdi.Çetin cevizde daha çok meyva oluyor ama kaliteli değil bu ağaca aşı yaptırsak ne zaman meyva verir.Ağacın 1 -2 dalına aşı yapsak daha sonra aşılı dallar büyüyünce aşısızları kessek olu mu.böylece meyva vermeye devam edeceğini düşünüyorum Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 15:26   #1818
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Dikim hazırlıkları

Arkadaşlar,
1 hafta önce tarlamın derin sürümünü yaptırdım.
1 hafta içinde kepçe ile fidan dikilecek çukurlara açtırıyorum.
Toprak analizini göz önünde bulundurarak Bir kaç konuda tecrübeleriniz ışığında önerilerinizi bekliyorum:
Sorularım:
1-kepçe ile açılacak çukurlar genişliği ve derinliği ne olmalı.Çukur açıldıktan hemen sonra toprak geri koyulmalımı,yoksa dikilirken mi çukuru doldurmalı?
2-Ben açık kök chandler fidesi dikeceğim.Dikim çukuruna gübreleme nasıl olmalı.Ben ahır gübresi kullanmayı düşünmüyorum (otlanma yaptığı için)
3-Toprak analizindeki kullanılması önerilen gübreler konusunda ne düşünüyorsunuz.Özellikle dikim aşamasında ne tür gübre yapmalıyım)

Şu an dikim aşamasındaki bir üretici adayı olarak yardım ve önerilerinizi bekliyorum.Hayırlı işler,Bol bereketli günler

Eklenen Resimler

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 15:53   #1819
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Bir de killi toprakta cevizin gelişiminin yavaş olacağı söyleniyor.Peki gübrelemeyi toprak yerine yapraktan versek daha yararlı olmaz mı?

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 15:57   #1820
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Tavsiyelerin tamamı yerinde duruyor. Ancak bu forumda kimyasal gübreler çok tutulmuyor, farketmişsinizdir..

Toprak analiz raporunuzdan anlayamadığım konular:
1. Bu gördüğümüz 0-30 cm tahlili midir yoksa 30-60cm tahlili midir? 60-90 cm tahlili de yaptırdınız mı? Yaptırmadıysanız yaptırmanızı tavsiye ederim. Eğer bu gördüğümüz 0-30 cm tahlili ise, ve killi diyorsak, 30-cm'de daha killi, 60-90'da ise epeycene killi bir yapı çıkması muhtemel. Bu durumda ceviz planınızı ivedilikle iptal etmenizi tecrübeme dayanarak tavsiye ederim.
2. Organik maddeniz az, mikro-makro elementler, demir dışında her şey az. Toprak hem alkali, hem killi, hem kireçli.. (Allah'tan tuzlu değil!) Buraya yatırım yapmak istediğinizden emin misiniz? Toprak ıslahının size çok pahalıya mal olacağını umarım tahmin ediyorsunuzdur.

Diyelim ki ben uğraşacağım dediniz, bu yola baş koydunuz. Bu durumda:
1. Belki de Sn. Lillium'un yaptığı gibi toprağı önce ıslah etmek daha mantıklı. kamyon kamyoun ahır gübresi veya kompost taşıtın, mali gücünüz varsa meyvelitepe'nin blog'unda anlattığı gibi zeolit-leonardit'e bahçenizi boğun, sürün, hatta bir de üstüne organik madddeyi arttırmak için örtü bitkisi (fiğ-yulaf/çavdar) ekin, baharda sürün. EMA spreyleyin. (gitti paracıklar)
2. Halil Önen'in sayfalarındaki fidan çukuru hazırlama ile ilgili paylaşımlarını okuyabilirsiniz. Mümkün olduğunca derin çukurlar, çukurun dibine leonardit sıvası, üstüne de kompost-ahır gübresi-leonardit-milli toprak ve zeolit ile hazırlanmış dolgu malzemesi ile fidanlarınızı dikebilirsiniz.
3. Çukurlarınızı yazdan en az 100-120 cm derinliğinde kazdırın. Halil Bey'in anlattığı uygulamaları yapın, kışın dikersiniz.
4. Ha bir de.. Suyunuz var mı?

Leonardit hem pH'ı düşürecek, hem de kili parçalayacak. Zeolit toprağı havalandıracak ve besin maddeleri ve suyu tutacak. Ahır gübresi hem toprağı besleyecek & kabartacak, hem de organik madde oranını arttıracak. Bakteri ile aşılı örtü bitkisi ekip bahar ayında sürüp, bir de üstüne EMA spreylediğinizde toprağınızın en azından üst katmanını ıslah etmiş olacaksınız. Ancak 1 metre derinde bir kil tabakanız varsa "minyatür" ceviz ağaçlarınız ile güzel güzel bakışmanız işten bile değil..

Özet olarak: Bence toprak analiziniz parlak değil. Buraya yatırım yapmak istiyor musunuz veya illa ki ceviz ekmek istiyor musunuz diye tekrar düşünün. Ne ekecek olursanız olun toprağınızı önce toprağınızı iyice tanıyın sonra ıslah edin. Daha sonra toprak ve iklim koşulunuza göre ekiminizi/dikiminizi yapın.

Zeyno waffle beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 19:23   #1821
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
ilkbahar donlarından etkilenmeyen **** en az etkilenen soğuk yerler için hangi tür önerirsiniz.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 19:25   #1822
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
ph çok yüksek.kireç oranıda yüksek.kesinlikle CAN gübresi kullanmayın azotlu gübre olarak AMONSYUM SÜLFAT kullanın hem ph i yukseltmez hemde kukurt icerdiği için cokda aaz olsa ph i dusurur.bu toprakta cukurlaraq kükürt uygulayınki ph düşssün buda 2-3 sneeyi bulur belki daha fazla.verilen gubreyi minarelleri alamaz.kesinlikle yapraktan gübre uygulaması yapın.
organik amdde cok dusuk .organik madde icerikli sıvı ve palet **** toz gübre kullanın ki organik madde artsın.

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 19:30   #1823
Ağaç Dostu

mumkunse 2-2.5 metre kaızn sonra bu topragı icine aktarın amac bu ksısm gevsesin.sonra dikim tahtası koyup ası yeri yerden 5 parmak yukarida kalaacak sekilde toprakla doldurun doldurmadan onde koklere hafif ince cakıllı kum koyunki kökler hava almasın.insaat kumu ama dere kumu olmasın.yukarıdan bastırıp oturdukca ası yeri cukurun icinde kalmasın bunada dikkat edin.

Eski 04-11-2011, 19:31   #1824
Ağaç Dostu

chadnler fernor gec acar .tozlaycııları yazılıydı. franquette fernettedir

Eski 05-11-2011, 10:15   #1825
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarimbilisim Mesajı Göster
chadnler fernor gec acar .tozlaycııları yazılıydı. franquette fernettedir
Teşekkür ederim. yerli türlerimizden en geç çiçek açanı hangisi acaba.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2011, 18:28   #1826
Ağaç Dostu

şebin bilecik. kaman1

Eski 10-11-2011, 21:00   #1827
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
Herkese selamlar.

Adana'da yaşıyorum. Chandler ve Pedro gibi yüksek verimli çeşitlerin soğuklama ihtiyacı Adana ve çevresinde karşılanıyor mu?

Çukurova bölgesinde ceviz yetiştiriciliği yaygın değil mi? Değilse sebebi nedir?

Bölgede ceviz yetiştiricileri ile tanışmak isterim. Cevaplarınız için teşekkürler, saygılarımla.

1nsane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 17:08   #1828
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Arkdaşlar Maraş18 ve Kaman1 cevizi yetiştiren, iklim istekleri ve özellikleri hakkında deneyimi olan var mı?

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 22:13   #1829
Ağaçsever

KONYALI42's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2011
Merhaba arkadaşlar konya bölgesinde 1400 rakımda hangi ceviz-badem çeşidini tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

KONYALI42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 10:48   #1830
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Tüplü veya Acik fidan secimi?

Merhaba Arkadaslar,
Bende Edirne Lalapasa civarinda 50 donumluk tarlamda hazirliklarimi tamamlamak uzereyim. Bir konuda tavsiyelerinize ihtiyacim var.

Planim aralik ayinda fidanlari dikmek. Fakat bu durumda acik kok fidan dikmem gerekecek. Sanirim buda uykuya dalmis fidanlarin getirilip araziye dikilmesi anlamina geliyor. Dolayisi ile bu fidanlar mayis ayina kadar uyuyacak ve uyandiklarinda tutunmaya calisacak. Fidancimin verdigi bilgiye gore %10 civarinda bir kayibi normal karsilamaliyim.

Diger opsiyon ise tuplu fidan dikimi. Bunun icin ise fidancim bana mayis ayinda tuplu fidan getirecek. Bana verdigi bilgi ise fidanlarin sera ortaminda mayis ayina kadar tuplu olarak buyumeye devam edecegi. Bu durumda fidanlarin mayis ayinda dikildiginde tutmama olasiligininda daha dusuk olacagi. Hatta tutmayanlar icin de garanti veriyor.

Bu konularda tecrubeli arkadaslardan tavsiye bekliyorum...
Tesekkurler

buraktufan95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024