agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2010, 16:51   #301
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Hımm, tescil konusu doğru mudur, neden tescil alamıyor?
KKGM kaolin kilini tescil alınmasına gerek olmayan malzemelerden saymış.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 17:49   #302
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
... Kaolin kilinin kimyasal yapısı nedir , bu konuda hiçbir bilgi verilmemiş . Eğer içeriğinde kuvars veya türevi var ise insan sağlığı için zararlıdır , ben konunun uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla kuvars üretim tesislerinde çalışan kişilerde ciddi akciğer rahatsızlıkları oluşuyor. ...
Açıkçası kaolinin sera örtülemesinde kullanıldığını duymadım. Bunun için birileri içinde ne olduğu belli olmayan beyaz bir toz satıyor. Hatta meyvelere atılabilir diye de gayri-resmi pazarlama da yapıyor.

Kaolin yerine mikronize klinoptilolit bu sezon bir kaç ağaçta deneyip kaolin ile karşılaştırmasını yapacağız.

Kaolin ile kuvars arasında herhangi bir bağlantı mevcut değildir. Kaolinin özgül ağırlığı çok düşüktür (yanlış hatırlamıyorsam 0,65 gr/cm3), kimyasal yapısı aliminyum silikat olan bu doğal maden, yenebilir madenler içindedir. Zaten de pek çok yiyecek katkılarında, ilaçlarda ve diş macunlarında kullanılmaktadır. Sabahları içtiğim süte bir tatlı kaşığı kaolin tozu karıştırıp içebilirim fakat siz aynını sakın kuvars veya supracide ile denemeyin

Eski 15-03-2010, 18:05   #303
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Aramızda kim araştırmacı kim değil fark çıkıyor. Meyveli tepe yine döktürmüşsün seni bu sitenin araştırmacı organikçisi ilan ediyorum. (tabi bu benim görüşüm bazıları bu yazdığımdan hoşlanmaya bilir.) ben başım sıkışınca veya merak ettiğim konuda Meyveli tepeyi deneyimlerinden dolayı danışılacak (özellikle organik) bir arkadaş olarak görüyorum. Kimse kusura bakmasın.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 18:49   #304
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran
Yaptığım işin kolayına kaçmak değildir. Öncelikle Forumdaki mesajları nedeniyle kendime yakın gördüğüm Sn. acemi çaylak arkadaşımıza yardımcı olmak amacıyla yazmış olduğum bir mesajımdır. Zeytin fidan tırtılı için Zeytincilik Araştırma Enstitüsü dahil bir çok yerde yaptığım araştırma da önerilmiş bir organik veya kimyasal bir insektisit bulamadım. Yaptığım birkaç deneme sonucu sonuç aldığım için Sn. acemi çaylak arkadaşımıza yardımım dokunacağını düşünerek o mesajı yazdım.
Sn.syıldıran,
İyi niyetle bir şey yazdınız, bir araba laf ettik Amacım herhangi bir eleştiri değildir, lütfen yanlış anlamayınız.

Eski 15-03-2010, 18:50   #305
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
selamlar

- kimyasal ilac kullanmaya,önerip,önerilmeye o kadar aşina olmuşuz ki hic soru dahi sormadan alıp kullanıyoruz,iş dogal ürünlere gelince bütün şüpheci tavrımızı ortaya koyuyoruz.

-Bahcelerimizde tüm börtü böcek içinde bize zararı olanların oranı 1% bile geçmez oysa kimyasal kullanarak üstelik mücedelede bize yardımcı olan geri kalan 99% kısmınıda öldürüp,ekolojik dengeyi bozuyoruz.

-Hicbir dogal ürüne ön yargılı degilim,burada zaten bir avuc gönüllüyüz.deneyimlerimizi paylaşıyoruz,biz bunları denedik,paylaştık diger arkadaslarda denesinler,paylaşsınlar bu bölümdeki ürünleri cogaltalım

saygılarımla

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 20:29   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.cagmet.com/getsun/

Linkteki ürün aliminyum silikat mı, klino mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 21:03   #307
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

sn denizakvaryumu selamlar

Mersin tarım fuarın da satıcısıyla tanıştım,hızlıca tuttugum notlar arasında icerigi asagıda oldugu gibidir,mide ilacı talcid le benzer özellikte.klino icinde yok.

iceriginde kalsiyum oksit
magnezyum oksit
silisyum oksit
demir oksit
potasyum oksit
aliminyum oksit
titanyum

numune de verdiler,inceliyorum,ismi biraz tezat get sun

saygılarımla

Eski 15-03-2010, 21:16   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Gündüz pek bakamamıştım. Oldukça fazla tartışma olmuş. Ancak içeriğine baktığımda herkes iyi niyetli olarak tecrübelerini aktarmış. En güzeli de kimse kırılmamış.
Kaolin ve Kuvarsla ilgili tartışmaya bende kimyasal formülleri ile ilgili bir katkıda bulunayım.
Kuvarsın kimyasal formülü SiO2 olup diğer adı silisyum dioksittir.
Kaolin ise bildiğimiz kilin çok özel bir halidir. Kili meydana getiren maddeler, sulu aliminyum silikatlerdir. m Al2O3 n SiO2 p H2O genel Kimyasal bileşim formülü ile ifade edilen kil, çok saf olduğu zaman Hidrate Alümin Silikat (kaolinit) adını alır. Kaolinit’ in kimyasal formülü:
Al2O3 .SiO2. 2H2O dur. Ancak ağaçlara bu şekilde uygulanmıyor. Meyvelitepe' nin dediği gibi mikron seviyelerinde öğütülmesi gerekiyor. Bu ise fiyatı oldukça yükseltiyor. Yerli olan ürünün fiyatı da hiçte ucuz değil.

Alternatif olarak kullanılacak klinoptilolit konusunda üreticisi oldukça iddialı. (Bu ürünün içeriği ise, akali ve toprak alkali metallerin kristal yapıya sahip sulu alümina silikatlari olup iskelet yapılarındaki Si/Al oranlarındaki ve içerdikleri katyon cinsi ve miktarlarındaki bazı farklılıklara rağmen;
(M+, M+2)O Al2O3 9SiO2 nH2O genel formülü ile ifade edilebilirler. Burada M, alkali ve toprak alkali metalleri simgeler. M+ bir alkali katyon olup genellikle Na+ veya K+, nadiren de Li+ olur. M+2 ise bir toprak alkali katyondur ve genellikle Mg+2, Ca+2, Fe+2 nadiren de Ba+2, Sr+2 olur. n birim hücredeki su molekülü miktarıdır.) Denemelerin başarılı olduğunu söylüyor. Bildiğim kadarıyla Meyvelitepe ve Ayhan Bey şimdiden temin ettiler. Ancak küçük miktarlarda satışının olmayışı, büyük miktarlarda ise nakliye maliyetinin çok yüksek oluşu benim gibi uzaktakiler için, şimdilik temini zor bir ürün olarak duruyor.
Herkese saygı ve selamlar.

Not: Bilgilerin hepsini farklı yerden topladığım için formüllerle ilgili alıntının linkini veremedim.

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen acemi_caylak : 16-03-2010 saat 04:47
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 21:30   #309
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
http://www.cagmet.com/getsun/

Linkteki ürün aliminyum silikat mı, klino mu?
Hiçbiri. Ne olduğu belirsiz bir şey.

Eski 15-03-2010, 21:38   #310
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Açıkçası kaolinin sera örtülemesinde kullanıldığını duymadım. Bunun için birileri içinde ne olduğu belli olmayan beyaz bir toz satıyor. Hatta meyvelere atılabilir diye de gayri-resmi pazarlama da yapıyor.

Kaolin yerine mikronize klinoptilolit bu sezon bir kaç ağaçta deneyip kaolin ile karşılaştırmasını yapacağız.

Kaolin ile kuvars arasında herhangi bir bağlantı mevcut değildir. Kaolinin özgül ağırlığı çok düşüktür (yanlış hatırlamıyorsam 0,65 gr/cm3), kimyasal yapısı aliminyum silikat olan bu doğal maden, yenebilir madenler içindedir. Zaten de pek çok yiyecek katkılarında, ilaçlarda ve diş macunlarında kullanılmaktadır. Sabahları içtiğim süte bir tatlı kaşığı kaolin tozu karıştırıp içebilirim fakat siz aynını sakın kuvars veya supracide ile denemeyin
Sn. Meyvelitepe ,
Öncelikle belirteyim ki hiçbir ilaç veya gübre firmasıyla resmi veya gayri resmi hiçbir bağım yok , işin ticaretini de yapmıyorum. Kaolininde kuvarsında kaynağı toprak değilmidir. Kaolin topraktan izole edilirken bir çok az da olsa ppm seviyesinde karışmış olamaz mı ? Sabah kahvaltısında süte kaolin karıştırmaktan bahsediyorsunuz , kaolinde kuvars da zehirli değildir , bu nedenle aşırı dozda alınmadıktan sonra sindirim sistemine zarar vermezler. Ama her iki madde örtücü özelliğe sahip olup , özellikle kuvars akciğerlerdeki bronşların üzerini kapatarak zarar verir. Alaycı bir şekilde sabah kahvaltısıyla olan ifadenizde aynı şeyi Supracide ile denemeyin diyorsunuz. Biraz bile okuması olan işin içerisinde olan herkes bilir ki Supracide Çok Zehirli sınıfına giren bir insektisittir. Ancak son çare olarak kullanılan bir tarım ilacıdır. Bu nedenle alaycı ve saldırgan bu ifadeniz için üzüldüğümü belirtmek isterim. Daha önce de belirttiğim gibi niyetim , Sn. acemi çaylak arkadaşımıza belki yardımım olur düşüncesiyle yazmıştım mesajımı . Peki ben size şunu sorayım , sabah kahvaltınızda sütünün içerisine Delgin WG. de koyup içebilirmisiniz. Selamlarımla . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 21:43   #311
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Hiçbiri. Ne olduğu belirsiz bir şey.
Sitelerine baktım. Bu sefer;

%37 CaO, %13 MgO, %5,5 SiO2, %0,008 Fe2O3, %0,016 K2O, %0,5 AL2O3, %0,010 TiO2, %10 Özel Tabii Katkı

gibi bir şey yazmışlar. CaO kalsiyum oksittir. O da benim bildiğim kireç hatta sönmemiş kireçtir. Formülü uydurdular mı bilemiyorum ama yapraklara böyle kireç atmak tehlikelidir. Yüksek alkali olması da cabası. %13 var denilen MgO (magnezyum oksit) da sağlığa faydalı bir şeye benzemiyor.

Düzenleyen MeyveliTepe : 15-03-2010 saat 22:14
Eski 15-03-2010, 22:09   #312
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. Meyvelitepe ,
Öncelikle belirteyim ki hiçbir ilaç veya gübre firmasıyla resmi veya gayri resmi hiçbir bağım yok , işin ticaretini de yapmıyorum. Kaolininde kuvarsında kaynağı toprak değilmidir. Kaolin topraktan izole edilirken bir çok az da olsa ppm seviyesinde karışmış olamaz mı ? Sabah kahvaltısında süte kaolin karıştırmaktan bahsediyorsunuz , kaolinde kuvars da zehirli değildir , bu nedenle aşırı dozda alınmadıktan sonra sindirim sistemine zarar vermezler. Ama her iki madde örtücü özelliğe sahip olup , özellikle kuvars akciğerlerdeki bronşların üzerini kapatarak zarar verir. Alaycı bir şekilde sabah kahvaltısıyla olan ifadenizde aynı şeyi Supracide ile denemeyin diyorsunuz. Biraz bile okuması olan işin içerisinde olan herkes bilir ki Supracide Çok Zehirli sınıfına giren bir insektisittir. Ancak son çare olarak kullanılan bir tarım ilacıdır. Bu nedenle alaycı ve saldırgan bu ifadeniz için üzüldüğümü belirtmek isterim. Daha önce de belirttiğim gibi niyetim , Sn. acemi çaylak arkadaşımıza belki yardımım olur düşüncesiyle yazmıştım mesajımı . Peki ben size şunu sorayım , sabah kahvaltınızda sütünün içerisine Delgin WG. de koyup içebilirmisiniz. Selamlarımla . .
Yazdıklarımı saldırganlık veya alaycılık olarak algıladınız ise özür dilerim, amacım öyle bir şey değildir. Herhangi bir ilaç firmasıyla bağınız olduğu gibi bir şey de aklımın ucundan geçmedi. Yazdığınız, hangi ziraat görevlisine sorsanız gözü kapalı söyleyeceği türden bir şeydi zaten.

Özellikle "doğal yollarla mücadele"nin konuşulduğu başlıkta zehir tavsiyesi şok etkisi yapmadı desem yalan olur. Üstüne üstlük, bir yandan zehir tavsiye edip diğer yandan doğal yolları zehirlerle kıyaslayarak doğal yolların sakıncalı olabileceğini söylemeniz, deyim yerindeyse "müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzedi"

Yazdığınızı "zeytin" başlığında yazsaydınız kendi adıma dönüp bakmazdım bile.

Evet, kaolin de topraktan çıkıyor kuvars da. Bu konuda başka bir şey yazmıyayım daha iyi.

Sabahları süte delfin karıştırıp içmek tercih edeceğim bir diyet olmamakla birlikte, evet içebilirim. Hatta EM ile karıştırıp da içebilirim. EM'deki 82 bakteriye bir tane daha ilave edilmiş olur. Ama kuvars içmem

Sn.syıldıran, bu başlıkta bir preperat zehirli ise asla son çare değildir. Hiç bir şekilde "çare" sınıfına girmez. Sanırım dalgınlığınıza gelen bu oldu.

cetine beğendi.
Eski 15-03-2010, 22:35   #313
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Kaolin

"Sayın Meyvelitepe,

Kaolin uygulamanızdan memnun kalmanız nedeni ile ben de bu sene zeytin ağaçlarına kaolin kili uygulamayı düşünüyorum.
Deneme amacıyla bir seramik imalatçısından 1 kaç kg kaolin temin ettim.
% 2 civarında eriterek bir ağacın dalına uyguladım. Fakat dalı istediğim gibi kaplamadı. Damlalar yaprak uçlarına doğru akarak kaolin yoğunluğu yaprak uçlarına doğru fazla üst kısımlarında ise çok az yoğunlukta oldu. Yapıştırıcı bir meteryal kullanırsam homojen bir kaplama elde edebilirmiyim?
Bir konuda da tereddütüm var. Hasat zamanında tanelerdeki kaolini nasıl temizliyorsunuz? Ağaçlara ilaç makinası ile tazyikli su uygulalarsam taneleri kaolinden temizleyebilirmiyim?

Saygılarımla

Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 22:44   #314
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Reytabu,
Temin ettiğiniz kaolinin parçacık büyüklüğünü biliyor musunuz? Bir vakit seramikçilere kaolin sağlayanlara sormuştum. 70-80 mikrondan aşağısını bulamamıştım. Tarımda kullanılan kaolinin parçacık büyüklüğünün mümkünse 2 mikrondan küçük olması gerekiyor.

1960'lı yıllarda ABD'de 20-30 mikron tanecik boyutlu kaolin ile yapılan denemeleri ve onların başarı sağlayamadığını okumuştum.

Eski 15-03-2010, 23:48   #315
Ağaçsever

Alıntı:
Sn.Reytabu,
Temin ettiğiniz kaolinin parçacık büyüklüğünü biliyor musunuz? Bir vakit seramikçilere kaolin sağlayanlara sormuştum. 70-80 mikrondan aşağısını bulamamıştım. Tarımda kullanılan kaolinin parçacık büyüklüğünün mümkünse 2 mikrondan küçük olması gerekiyor.

1960'lı yıllarda ABD'de 20-30 mikron tanecik boyutlu kaolin ile yapılan denemeleri ve onların başarı sağlayamadığını okumuştum.
Kalolin aklımda kaldığı kadarıyla 2 mikron. Kepeksiz un inceliğinde . Tamamına yakını 2-3 dakikada suda çözüldü. Üreticisi Bulgaristan' da bir firma.

Eski 15-03-2010, 23:58   #316
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Endüstriyel kaolinde bu jadar küçük parçacık boyutunda öğütmezler (aslında öğütemezler). Temin ettiğiniz ürün gerçekten 2 mikron ise kullanabilirsiniz. 2 mikronluk kaolin, undan defalarca kere daha incedir.

Doğal reçine esaslı bir yayıcı yapıştırıcı ile uzun süre dayanım sağlanabilir. Kaolin uygulandığında gözle baktığınızda tam bir homejen yayılma görünmez, küçük benekler gibidir. Ancak 2 mikronluk tanecikler belli belirsiz bir film gibi yüzeyleri kaplar. Bu da hem güneş hem de meyve sinekleri için yeterli koruma sağlar.

Kaolinin meyve yüzeylerinden temizlenmesi silme veya yıkama esnasında tanelerin biribirine sürtünmesi suretiyle kolayca sağlanyor.

Eski 16-03-2010, 08:28   #317
Ağaçsever

Alıntı:
Endüstriyel kaolinde bu jadar küçük parçacık boyutunda öğütmezler (aslında öğütemezler). Temin ettiğiniz ürün gerçekten 2 mikron ise kullanabilirsiniz. 2 mikronluk kaolin, undan defalarca kere daha incedir.

Doğal reçine esaslı bir yayıcı yapıştırıcı ile uzun süre dayanım sağlanabilir. Kaolin uygulandığında gözle baktığınızda tam bir homejen yayılma görünmez, küçük benekler gibidir. Ancak 2 mikronluk tanecikler belli belirsiz bir film gibi yüzeyleri kaplar. Bu da hem güneş hem de meyve sinekleri için yeterli koruma sağlar.

Kaolinin meyve yüzeylerinden temizlenmesi silme veya yıkama esnasında tanelerin biribirine sürtünmesi suretiyle kolayca sağlanyor.
Yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Mikron büyüklüğünü araştırayım. Ürünü parmaklarınız arasında oğuşturduğunuzda hiç bir parçacık hissetmiyorsunuz elinize sıvaşıyor .

Eski 29-03-2010, 17:21   #318
Yeni Üye

vaşak's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Değerli Dostlar,forumu okudum ama gözümden kaçmış olabilir; zeytinde halkalı leke ile mücadelede göztaşı doğal bir yöntem mi?

Zeyno waffle beğendi.
vaşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 22:19   #319
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

sn vasak selamlar

Göztaşı bizde dogal bir yöntem olarak kabul ediliyor.fakat icerigindeki bakır oranı AB normlarının cok üzerinde,bende bu sene bazı agaclarımda kullanmak zorunda kaldım araştırdıgımda,Labicuper adlı sistemik sıvı bakırın iki saat gibi kısa bir sürede bitkinin her tarafına tasınıp,12 gün içinde metobolize edilerek toksite saglık sınırı 20 ppm konstrasyonunun altına inebilen tek ürün oldugunu ögrendim,yinede cok da istemesemde oldukca yagışlı gecen bu yıl bazı agaçlarımda kullanmak zorunda kaldım.

saygılarımla

Zeyno waffle beğendi.
Eski 01-04-2010, 16:02   #320
Yeni Üye

vaşak's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Teşekkürler Sayın Dukel;
Marmara bölgesinde rutubet nedeniyle bizde önemli kayıplara sebeb oluyor bu hastalık.Forumun sıkı takipçisiyim aslında ama yeni yazışmalara başlayabildim daha.Benim mütevazi 50 fidanlık bir zeytinliğim var,siz değerli dostlarımız sayesinde çok şeyler öğreniyoruz forumdan.Tekrar teşekkürler.

vaşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 22:09   #321
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Nisan yağmuru

Dün 53 kg. yağdı metre kareye, ondan önce 28 kg yağmıştı.

İncili Çavuş 'Nisan da yağmur yağarsa altın saban kadar değerlidir' demiş. Zira karasabanını tarlada unutmuş üç gün sonra gitmiş bulamamış, otların içinde...

Şubat 2008 de diktiğim 55 Ayvalık ve geçen yıl diktiğim 50 Gemlikleri Pamuklu bit hastalığına yakalatmıştım.

Delfin ve kaolin kiliyle önleyememiştim. Çünkü bitler beyaz saraylarına yerleştiler mi, onlara ulaşmak AB' liğine ulaşmak kadar zor oluyordu.

Bu yıl yeni bir şey denedim. Ürün kaybım söz konusu olmadığı için az zeytin tanesi üzerinde denemekten sakınca görmüyorum. Şimdiden her yıl uygulayacağım bir sistem oluşturmalıyım.

Bitkiyi ve toprağı aynı anda düşünmeliyim , dedim.

Başımın belası Pamuklu bit için erken başladım.

İlk ilaçlamayı EMA ile başladım. (50ml EM+50ml pekmez= 950ml yani 1 lt. Ema dan 50 ml._bir çay bardağı_ sırt tulumbasına koydum, attım. Bir lt ema bana 5 tl den daha aza geliyordu.)

İkinci ilaçlamayı EMA+ delfin ile yaptım. Zira pamuklu bitler görülmeye başlamıştı.

3 gün sonra 3. ilaçlamayı yaptım. Bu defa silahı çiçekçilerin listesinden seçtim. 8, 10 sarımsağı zeytin yağında ezdim ve 10 yemek kaşığı arap sabunu koyup, karıştırıp attım. Amacım zaman kazanmaktı. Sarımsak biti kovacak, arapsabunu havasız bırakacak, zeytin yağı üstünü örtecekti. Öğle oldu belki ama, beyaz saray iyi korunuyordu anca durdurabildim.

4. ilaçlamayı EM5+EMFPE ile yaptım. Üçgün sonra kontrol ettim, evet durdurmuş hatta geriletmiştim. O gün yağmur yağdı. Buna çok sevindim.( İlaç attıktan sonra yağmur yağmasına sevinen ilk çitfci ben olmalıyım)

5. ilaçlamayı EM5 +EMFPE ile bir daha yaptım. Akşama yağmur yağacağını biliyordum. Hatta toprağa ema da spreyledim.

Zira EMA ıslak toprağı çok seviyordu ve ağaçlara attığım ilacın oradan toprağa ulaşması istediğim bir şeydi.

Bugün baktım hiç pamuklu bir yoktu.

Ama atmaya devam edeceğim. Azı karar çoğu zarar değil.

Yağmurlar pamuklu biti yıkamış olamaz mıydı? Komşuların ağaçlara baktım, evet etkisi olmuştu ama hala alt dallarda duruyordu. İki gün sonra ağlarını yine örecekler biliyorum.

EM1 ve yan ürünleri doğada var olan yararlı etkin mikroorganizmalar; suya, toprağa, ağaca, bitkiye, hayvana hatta insana yararlı olduğunu bilmek gönül rahatlığı veriyor. Bu iş olacak gibi.

İlaç etkisini beklemesem bile.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 11:23   #322
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Pbit ile saygıdeğer mücadele

Halil Bey merhaba
Mücadelenizi gıpta ile izliyorum. Sadece bir iki noktayı belirtmek istiyorum. EMA veya EM5+EM FPE ile spreyleme yaparken, ağacın gövdesi dahil baştan aşağı spreyleyin. Her yer ıslansın. Taç izdüşümüne rastlayan toprağı da spreyleyebilirsiniz. Faydalıdır. Haşerelerin çoğu mutlaka ya topraktan geliyor ya da yaşamlarının bir evresini mutlaka toprakta geçiriyorlar.

Umarım bu sene başarırsınız, pbit size uğramaz. Kolay gelsin.

Zeyno waffle beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 21:15   #323
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
Arkadaşlar,
Zeytin Fidan Tırtılının ilk döl yumurtasının kuluçka süresi kaç gündür? Yani ergin tırtılların görülmesinden ne kadar süre sonra larvalar zarar vermeye başlıyor? Bir haftadır araştırıyorum, bir sonuç alamadım. Bilen varsa lütfen söylesin. Strese girdim. Herkese bol ürünler dilerim. Sağlıcakla...

cumaöğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 00:26   #324
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,

Aşağıdaki böceğin ne olduğunu bilen var mı? Yeni sürgünleri yiyor hep. İlk başlarda farketmedim ama sürgünlere ciddi zarar veriyor. Turuncu renkli bir böcek. Kırmızı daire içine aldım.

Name:  P4220130_1.jpg
Views: 2661
Size:  57.1 KB

Name:  P4220131_1.jpg
Views: 2754
Size:  62.5 KB

Name:  P4220132_1.jpg
Views: 2596
Size:  61.9 KB

Düzenleyen acemi_caylak : 02-05-2010 saat 13:11
Eski 02-05-2010, 21:38   #325
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Resimden tam olarak neye benzediğini seçemiyorum ama büyük bir böcek galiba.

Eski 03-05-2010, 09:35   #326
Ağaç Dostu

Fotoğraf net değil. Uğur böceğine benziyor ancak bu onun gibi yuvarlak değil. Boyu yaklaşık 1 cm civarında ve sivri-oval görünümlü. Rengi turuncu. Önceleri yararlı böceklerden birisi diye düşünüyordum. Ancak sadece zeytinlere değil antepfıstğı sürgünlerine de zarar veriyor. Yaprakların bir bölümünü veya tamamını yiyor.
Yapraklara zarar veren başka bir zararlı var mı diye kontrol ettim ancak yok gözüküyor.
Ayrıca ağaçlarda delfin uygulandığı için tırtıl türü bir zararlı var diye de düşünmüyorum. Çünkü tırtıl yan bahçelerde var ama bizim ağaçlarda yoktu.

Aşağıda bir resmini daha ekliyorum.

Name:  P4220133_1.jpg
Views: 2370
Size:  47.9 KB

Eski 03-05-2010, 10:08   #327
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn acemi caylak

Resim hala net degil, görebildigim kadarıyla bizim bahcede hiç rastlamadım tanımıyorum

Eski 04-05-2010, 00:19   #328
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Aşağıdaki böceğin ne olduğunu bilen var mı? Yeni sürgünleri yiyor hep. İlk başlarda farketmedim ama sürgünlere ciddi zarar veriyor. Turuncu renkli bir böcek. Kırmızı daire içine aldım.

Eklenti 140748

Eklenti 140749

Eklenti 140750
Sn. acemi, bu böceği tanıyorum. Yarın, zeytinin üzerinde onlarcasının resmini çekebilirim.

Zeytin yapraklarını ve uc sürgünlari yiyen o değil. Daha net çekersem arkadaşlar bilecektir.

Ama zararlı değil. Aksine faydalı bir böçek olabilir. Sanki gözle görünmeyen bir şeyler yiyor gibiydiler.

Eski 04-05-2010, 00:39   #329
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumaöğretmen Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Zeytin Fidan Tırtılının ilk döl yumurtasının kuluçka süresi kaç gündür? Yani ergin tırtılların görülmesinden ne kadar süre sonra larvalar zarar vermeye başlıyor? Bir haftadır araştırıyorum, bir sonuç alamadım. Bilen varsa lütfen söylesin. Strese girdim. Herkese bol ürünler dilerim. Sağlıcakla...
Sn. cumaöğretmen,
Zeytin Fidan Tırtılı denilen uzun bir kurt ve yaprakları yiyen bir şey ise biz pek görmedik. (bir iki yaprağın, bazen bir iki tanenin yendiğini gördüm ama)

Bu zararlı Zeytin uc zararlısı dediğimiz yani Zeytin Güvesi' nin bir hali mi?

Her dönem mücadele edilirmiş.

Zeytinin tane oluşum dönemi mücadele edilmiyor mu? Sanırım asıl zararı tane üzerinde veriyor.

İlk döl yumurtasının kuluçka dönemini sorduğunuza göre bu zararlıdan muzdarip olmalısınız.

Saygılar

Eski 04-05-2010, 21:49   #330
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. acemi, bu böceği tanıyorum. Yarın, zeytinin üzerinde onlarcasının resmini çekebilirim.

Zeytin yapraklarını ve uc sürgünlari yiyen o değil. Daha net çekersem arkadaşlar bilecektir.

Ama zararlı değil. Aksine faydalı bir böçek olabilir. Sanki gözle görünmeyen bir şeyler yiyor gibiydiler.
Sn. acemi bu böcek konusunda fikrimi değiştirdim. Zararlı gibime geliyor.

Ancak yaprak ve sürgün yemiyorlar.
Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 2465
Size:  73.7 KB
Bu kırmızı böceklersadece çiçek açmamış salkım tanelerinin uclarından tane içlerine ulaşıyor ve birşeyler yiyorlar.

Name:  IMAG0009 [640x480].jpg
Views: 3558
Size:  65.3 KB
Yenen salkımların tamamı sararıp sap kısmından kopup dökülüyor.

Name:  IMAG0024.jpg
Views: 2326
Size:  32.1 KB
Böyle daha net. Tanıyan arkadaş çıkacaktır. Masum gibi duruyor ama...

Doğada her biri savaş ucakları gibi.
Name:  IMAG0011 [640x480].jpg
Views: 2291
Size:  61.5 KB

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024