agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2012, 18:47   #871
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezik Mesajı Göster
Merhaba,
Yazılanları okuyor ve bilmedende olsa bir ucundan doğru yapmış olduğuma seviniyorum. 24 Kasım öğretmenler gününde 22,029 m² alana 3x5 aralıkla 1300 kadar zeytin fidanı diktim. Can suyuna Humik asit koydum (3000Lt/1Lt) bu kış havalar çok soğuk olduğundan 400 kadarı don yedi, Şubatta her ağaca 1 kürek çiftlik gübresi koydum. 1 ay önce em-5 isminde, bir mikrobiyal gübre bulup bunu tulumbayla ağaçlara uyguladım. Bu hafta 25kg'lık torbalarda 5xLeonardit satın aldım ve haftaya ağaçların dibine 100gr kadar toprağa karıştırıp uygulamayı düşünüyorum. Fidanlar kurşun kalem ve incesi kalınlıklarda olduğundan bunun yeteceğini düşünüyorum. Yaz sıcağı bastırınca Temmuz gibi tankerle sulama yapmayı planlıyorum, suya humik asit koyacağım ve bol bol sulayacağım. Can suyu için 12 tanker kullanmıştım, sanırım yine öyle olur. Leonarditin torbası 10 tl, Humikasit 20Lt/40 tl. İzmir Aliağa'da üretim yapan bir firmadan aldım.
Yukarıdaki yapılan ve planlana bakacak olursanız, eksik - fazla yapılan varmı diye fikrinizi beyan ederseniz sevinirim.
3 bin litre su ya 1 kilo azdır bence ben 20 litre suya 500 gram hümik asit koyuyorum 3binlitre suya en az 15 kilo hümik asit koymalısınız hümik asit aldığınız bayidende öğrene bilirsiniz nekadar uygulacagınızı

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 18:56   #872
Ağaçsever

sn arkadaşlar hergübrenin içerisinde % desi yazılıdır gerek organik gerek kimyasal her bitkinin belli bir ihtiyacı vardır organik madde nekadar ister fosfor nekadar ister azot olsun ben mısır yetiştiricisiyim azot toblam 23 kilo dekara azot saf 9 kilo fosfor saf 7 kilo potas isteyen birbitki gübre miktarını daha aşşağı çekme şansımız yok tur bitkinin istediği miktar bukadar ancak birşekil gübre miltarını aşşağı çekebiliriz dekara 800 kilo çiflik gübresi uygularsak çiflik gübresinin içerisindewki azot fosfor potas miktarı nekadar % çıkıyor ona görede çiflik gübre miktarı uygulanır

Eski 03-05-2012, 14:45   #873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
3 bin litre su ya 1 kilo azdır bence ben 20 litre suya 500 gram hümik asit koyuyorum 3binlitre suya en az 15 kilo hümik asit koymalısınız hümik asit aldığınız bayidende öğrene bilirsiniz nekadar uygulacagınızı
3 Ton/1 Lt ürünü satın aldığım bayi tarafından önerildi. Az olmuş olabileceğini bende düşünüyorum ancak bana önerilen miktar bu.

sezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 16:31   #874
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Herkese merhaba.

Bir süredir leonardit ve humik asit konusundaki tartışmaları takip ediyorum. Oldukça ilgi çekici bir konu. Ben de yaklaşık 250 metrekare büyüklüğündeki bahçeme toprak düzenleyici olarak leonardit kullanmak istiyorum. Bahçemin üst kısım toprağı kırmızı toprak, 10-15 cm. altı ise beyaz killi toprak. Bu nedenle toprağı gevşeterek daha sağlıklı hale getirmek için leonardit uygun göründü.

İlk sorum, Adana'da leonarditi nasıl temin edebilirim? İkinci sorum ise, 250 metrekareye ne kadar leonardit yeterli olur?

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 12:29   #875
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhaba ,
Arkadaşlar hümik asit uygulaması yapmayı düşünüyorum , internet sitelerine baktım ama yeterli bilgi bulamadım , zamandan ve paradan tasarruf etmek için ilaçlama makinası deposuna hümik asitle birlikte çinko sülfat , mangan sülfat ve etidot-67 (Bor) koysak kimyasal reaksiyona girip bozunurlar mı ? Uygulamasını yapan veya bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabililer mi ? Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 20:04   #876
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Merhaba ,
Arkadaşlar hümik asit uygulaması yapmayı düşünüyorum , internet sitelerine baktım ama yeterli bilgi bulamadım , zamandan ve paradan tasarruf etmek için ilaçlama makinası deposuna hümik asitle birlikte çinko sülfat , mangan sülfat ve etidot-67 (Bor) koysak kimyasal reaksiyona girip bozunurlar mı ? Uygulamasını yapan veya bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabililer mi ? Selamlar . .
sn syıldıran hümik asit ilaçinko demir mangan bor bozulmaz hiçbirzamanyalnız çinko sülfat borik asit bunlar normal bir teneke su içerisinde zor çözünürler sıvı çinkonun hammaddesi çinko sülfat hepta hitrat ve monohitrattır hepta hitrat %22 çinko mono hitrat %36 saf çinko vardemek bunlar normal elnen karışarak net bir çözüm olmuyor ancak bir yüksek devirli bir makina etta şelatı ve sitrik asit şelatı ila reeksiyona girerek sonuç verir çünkü bitkinin belli bir alım gücü vardır %5 %8 sıvı çinkolara indirerek bitkinin alımgücüne ayarlanıyor ve buyapımda maddelerin içerisinde bitki besleme gurupları vardır örneğin amino asit gimi maddeler reeksiyona konarak çinkonun alımını hızlandırıyor kendi yaptığım orgaminarel gübre belirtmişimdir yukarıda yzdığım gimi gramaçlarını kilosunu herzaman şelatlı bir sıvı gübre daha iyibir netice verir

Eski 19-05-2012, 20:10   #877
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deniz Yıldızı Mesajı Göster
Herkese merhaba.

Bir süredir leonardit ve humik asit konusundaki tartışmaları takip ediyorum. Oldukça ilgi çekici bir konu. Ben de yaklaşık 250 metrekare büyüklüğündeki bahçeme toprak düzenleyici olarak leonardit kullanmak istiyorum. Bahçemin üst kısım toprağı kırmızı toprak, 10-15 cm. altı ise beyaz killi toprak. Bu nedenle toprağı gevşeterek daha sağlıklı hale getirmek için leonardit uygun göründü.

İlk sorum, Adana'da leonarditi nasıl temin edebilirim? İkinci sorum ise, 250 metrekareye ne kadar leonardit yeterli olur?
sn deniz yıldızı leonardit normalde dönüme 50 ila 70 kiloöneriliyor siz 250 metre kare alana 50 kilo atsanızda birşey olmaz sonuçta organik madde kimyasal deyil

Eski 21-05-2012, 08:12   #878
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
sn syıldıran hümik asit ilaçinko demir mangan bor bozulmaz hiçbirzamanyalnız çinko sülfat borik asit bunlar normal bir teneke su içerisinde zor çözünürler sıvı çinkonun hammaddesi çinko sülfat hepta hitrat ve monohitrattır hepta hitrat %22 çinko mono hitrat %36 saf çinko vardemek bunlar normal elnen karışarak net bir çözüm olmuyor ancak bir yüksek devirli bir makina etta şelatı ve sitrik asit şelatı ila reeksiyona girerek sonuç verir çünkü bitkinin belli bir alım gücü vardır %5 %8 sıvı çinkolara indirerek bitkinin alımgücüne ayarlanıyor ve buyapımda maddelerin içerisinde bitki besleme gurupları vardır örneğin amino asit gimi maddeler reeksiyona konarak çinkonun alımını hızlandırıyor kendi yaptığım orgaminarel gübre belirtmişimdir yukarıda yzdığım gimi gramaçlarını kilosunu herzaman şelatlı bir sıvı gübre daha iyibir netice verir
Sn. cebrail ,
İlginize teşekkür ederim , hümik asiti çinko ve bor ile birlikte topraktan vermeyi düşünüyorum. Karışım konusunda tereddütüm vardı. Yapraktan vermiyeceğim için şelatlı olmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Saygı ve selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:18   #879
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Sayıl cebrail,

Cevabınız için teşekkürler. Bu 50 kg leonarditi tüm bahçeye mi yaymalıyım, yoksa sadece ağaç köklerine mi koymalıyım?

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:21   #880
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. cebrail ,
İlginize teşekkür ederim , hümik asiti çinko ve bor ile birlikte topraktan vermeyi düşünüyorum. Karışım konusunda tereddütüm vardı. Yapraktan vermiyeceğim için şelatlı olmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Saygı ve selamlar . .
sn syıldıran topraktan uygulama çinkoyu manganı boru demiri hümikasiti vermeniz doğrudur şelata gerekyoktur ve daha iyisonuç verir topraktan vermeniz

Eski 22-05-2012, 21:24   #881
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deniz Yıldızı Mesajı Göster
Sayıl cebrail,

Cevabınız için teşekkürler. Bu 50 kg leonarditi tüm bahçeye mi yaymalıyım, yoksa sadece ağaç köklerine mi koymalıyım?
bahçede kaçağacınız var ağaç başına 1yaşında ağaçlar için 1ve 2 kilo 2yaş ve üzeriiçin 3-4 kilo yeterlidir toprağa uygulama 250 metre kare alanada 50 kilo dahaiyiolur

Eski 24-05-2012, 09:31   #882
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Ko-humax diye bir ürün aldım. Balkondaki saksılara ektiğim çileklere 5 Lt/10cc şekilinde karıştırıp döktüm. Ama yaprakları kurudu acaba yanlış birşey mi yaptım ??

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 09:47   #883
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Elinizdeki konsantrenin pH'sı o olabilir, siz sulandırıp uygulayacaksınız. en son süspansiyon pH'sı 7-9 arası olacaktır. Ve hümik asit fazla kirecin çözülmesini sağlayacağı için toprak pH'sını düzenleyecektir. Kaldı ki zaten Hümik asit çok kireçli ve organik madde içeriği az olan topraklarda önerilir.
merhaba ben bu konuyla ilgili olarak nacizane bilgi vereyim 10-12 ph çok yüksek bir ph zaten 7 den sonrası bazik olur ve sadece para verip almaktan başka nacizane az bi yarar sağlarsınız 3-7 aralığı bu ürünlerle ilgili yarar sağlamanız için uygundur. ve en önemlisi humik asidin leonardit kökenli olması gerekir.

secatdinf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 09:59   #884
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Elinizdeki konsantrenin pH'sı o olabilir, siz sulandırıp uygulayacaksınız. en son süspansiyon pH'sı 7-9 arası olacaktır. Ve hümik asit fazla kirecin çözülmesini sağlayacağı için toprak pH'sını düzenleyecektir. Kaldı ki zaten Hümik asit çok kireçli ve organik madde içeriği az olan topraklarda önerilir.
merhaba ben bu konuyla ilgili olarak nacizane bilgi vereyim 10-12 ph çok yüksek bir ph zaten 7 den sonrası bazik olur ve sadece para verip almaktan başka yarar sağlayamazsınız 3-7 aralığı bu ürünlerle ilgili yarar sağlamanız için uygundur. ve en önemlisi humik asidin leonardit kökenli olması gerekir.

secatdinf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 00:57   #885
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi secatdinf Mesajı Göster
merhaba ben bu konuyla ilgili olarak nacizane bilgi vereyim 10-12 ph çok yüksek bir ph zaten 7 den sonrası bazik olur ve sadece para verip almaktan başka yarar sağlayamazsınız 3-7 aralığı bu ürünlerle ilgili yarar sağlamanız için uygundur. ve en önemlisi humik asidin leonardit kökenli olması gerekir.
humik asit ph zaten çoğunluk ph:10,12 arasıdır,ph önemli ama takıntı yapmayın,şöyleki bahsi geçen ph kostikten dolayı yüksek ,fakat siz 7 ph civarındaki suyun içersine 100 litreye 100 ...200 gr koyacaksınız ph en fazla 7,30 olur bitki bu formdaki ph topraktan alır
burdan http://www.tkihumas.gov.tr/humas/pdf/ispanak.pdf

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 00:08   #886
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Leonarditin yani toz hümik asitin içerdiği maddelerin değerleri nasıl olmalı? Özellikle ph konusunda kafam çok karıştı nedeni ise üç ayrı yerde üç ayrı ph değerine rastladım. Birincisinde ph:6,90 İkincisinde ph:4-5 arası üçüncüsünde ise ph:8-9 diyordu üçüde bakanlık onaylı ve satıcıların kendileri de bahçelerinde bu ürünleri kullandıklarını söylediler. Asidik olması gereken toz Hümik asit nasıl olur da ph:10 lu değerlere ulaşır?

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 11:59   #887
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Merhaba,

Toprağımın PH'ı 5.79, Organik Madde %1.37, Fosfor 2.37 kg/dekar, Potasyum 17.55 kg/de.

Orta asit karakterli, kireçten yoksun ve besin maddelerinden zayıf diyor analizde.

Hümas kullanımı uygun sonuç verirmi diye sormak istedim. Ağaçlarım büyümüyor.

Yeni dikeceğim ağaçlarda toprağımı mantar üreticinden çıkan gübre, talaş ile karıştırıp ekmeyi. Ayrıca mantar gübresini mevcut ağaçlarımın altınada koymayı planlıyoru. Bunların üzerine Hümas kullanırsam faydalı olurmu.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 00:13   #888
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buster Mesajı Göster
Merhaba,

Toprağımın PH'ı 5.79, Organik Madde %1.37, Fosfor 2.37 kg/dekar, Potasyum 17.55 kg/de.

Orta asit karakterli, kireçten yoksun ve besin maddelerinden zayıf diyor analizde.

Yeni dikeceğim ağaçlarda toprağımı mantar üreticinden çıkan gübre, talaş ile karıştırıp ekmeyi. Ayrıca mantar gübresini mevcut ağaçlarımın altınada koymayı planlıyoru. Bunların üzerine Hümas kullanırsam faydalı olurmu.

Sn. buster kolay gelsin;

hümik asit bir gübre değil toprak düzenleyici olduğundan toprağınızın düşük olan organik yapısını yükselmeyi sağlar ve toprağınızda ya da sonradan kullandığınız gübrelerin bitkiye alınımını kolaylaştırır...

Yeni dikeceğiniz fidanlara sadece mantar üreticilerin kullandığı kompostu toprak ile karıştırıp kullanabilirsiniz...

Mantar üreticiliğinden arta kalan komposta talaş karıştırmanız - bence _ uygun değil çünkü kompostlaşmış malzemeyi tekrar kompostlaştırma süreci gibi duruyor_ ki buna gerek olamaz diye düşünüyorum...

Mantar kompostunu hümik asit ile birlikte ya da sonradan üzerine kullanmak oldukça faydalı olacaktır, gübre ile toprak düzenleyiciği bir araya getirdiğiniz için...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 09:36   #889
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Halil bey teşekkürler,

Hümas için TKİ'den bu konuda danışman Prof Sait bey ile konuştum.Özellikle PH'ı etkilermi diye merak ediyordum. Ancak önerilen dozlar ile PH üzerinde fark yaratmayacağını soyledi.

Talaş koymak isteğim aslında kompostlaştırmadan ziyade killi lan toprağımın biraz daha havalanabilir kılmak ile ilgili, doğrumu düşündüm bilemiyorum.

Selamlar,
Gokhan

Halil Önen beğendi.
buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 23:35   #890
Yeni üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
AFŞİN LEONARDİT

( Yüksek organik içerik, Yüksek Hümik Asit ve Fulvik Asit Oranı )

( EN UCUZA )

Türkiyenin en büyük LEONARDİT yatağı ( Toplam Rezervin yaklaşık yarısı ) olduğu gibi, dünyanın da sayılı LEONARDİT yatakları arasındadır.

Ancak bir çok alanda olduğu gibi, bu alanda da anormal tutumumuz ortadadır. LEONARD 1960 yılında LEONARDİTİ keşfettiği halde, 1970 li yıllarda bulunan AFŞİN LEONARDİT linyit olarak adlandırılmış, ve enerji üretmek üzere termik santrallerinde yakılmaya başlanmıştır. Üzerine yüksek rezerv sebebiyle dünyanın 3. büyük termik santrali kurulmuştur.

Bir yandan termik santralinde yakılması çevre felaketi iken, diğer yandan tarımda kullanılmaması da çevre felaketine sebebiyet vermektedir.

Termik santrallerinde yakılmaktan kurtararak sanın aldığımız LEONARDİTİ öğüterek, tarıma kazandırmaktayız.

kocasedir beğendi.
alperenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 12:55   #891
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sıvı ürün satın aldığınızda üzerinde raf ömrü ve kullanım etiketi olacaktır Zerrin Hanım. Buna uymanızı öneririm. Ancak süs bitkisi için öneri yoksa sebze dozunu seçiniz. Ürünü herzaman kullanabilirsiniz. Bitkinize doping gibi gelecektir. İlla saksı değişimi beklemeniz gerekmez. Bütün bitkilerde kullanılabilir.
Humik asidi saksı bitkileri için kullanacağım, sormadan önce konuyu baştan okumaya başladım. Sorumun cevabını da buldum. Teşekkürler, sayın Mine Pakkaner.

Benim için önemliydi.

Halil Önen beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 13:40   #892
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Halil bey teşekkürler,

Hümas için TKİ'den bu konuda danışman Prof Sait bey ile konuştum.Özellikle PH'ı etkilermi diye merak ediyordum. Ancak önerilen dozlar ile PH üzerinde fark yaratmayacağını soyledi.

Talaş koymak isteğim aslında kompostlaştırmadan ziyade killi lan toprağımın biraz daha havalanabilir kılmak ile ilgili, doğrumu düşündüm bilemiyorum.

Selamlar,
Gokhan
Doğru düşünmüşsünüz...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 14:07   #893
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Merhaba,

Toprağınız biraz asitik. Likapa gibi asitik toprak seven bir şey dikmeyecekseniz tarım kireci takviyesi yapın. Kullanılmış mantar kompostunu toprağa karıştırmadan önce iki sene açıkta bekletmeniz gerekir yoksa toprağın kimyasını bozma ihtimaliniz var.

Halil Önen beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 16:22   #894
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Herkese selamlar özellikle ve öncelikle sayın Meyvelitepe,Halil bey,Acemi çaylak. (Acemi çaylak yaptığınız tablo için ayrıca teşekkür ediyorum) 30 sayfayı not ala ala nihayet 2 günde anca bitirebildim.Tatlı tuzlu tartışmaları okudum,Meyvelitepe'ye araştırmacı,sorgulayıcı ve sonuca ulaşan tavrından dolayıda teşekkür ediyorum Leonardit olsun humik asit olsun yeterince bilgilendiğimi düşünüyorum yine de bir kaç sorum olacak.
Bahçem Edirne uzunköprü'de 2011 de 250 adet chandler cevizini açık köklü olarak diktim.Toprak analizimizi 30-60 cm den aldık bi sıkıntı gözükmedi (aslında 90 cm dende aldırmam gerekiyordu ancak ziraat mühendisi bayan gerek yok deyince tamam dedim demez olaydım) şimdi 3 hafta önce bahçemin farklı bölgelerinde 20 adet kuruyan fidanın çukurlarını 150x150 ölçülerinde kepçe ile açtırdım,1,1.20 metre altında kısmen yaklaşık 100 fidanı kapsayan bir bölümde bembeyaz kum gibi killi sarımtırak bir toprak çıktı.Kilin **** kirecin ceviz fidanında gelişimi durdurduğunu en başından biliyorum.Bu sebebten dolayı sitedeki 1 kaç kişiden yardım istedim ve kendimi leonarditin içinde buldum.
Meğer sadece killi kireçli toprakta değilde organik düzenleyici olarak tüm topraklara leonardit **** sıvı olarak humik asit uygulaması şartmış (**** ben şart olarak görüyorum)şimdi 1 hafta sonra 30-60-90-1,20 den farklı çukurlardan toprak analizi yaptıracağım.Halil bey bir kaç yazınızı sayın Çamtepe gönderdi onlarıda kaydettim.Şimdilik şirket adını vermiyeyim leonardit üretimini ve satışını yapan bir kimya mühendisi bey'e konuyu açtım,eski analiz sonuçlarını gönderdim yeni gelecek analiz sonuçlarına müteakip durum değerlendirmesi yapacağız.Asıl sormak istediğim fidanlar dikili iken bu aşağıdaki killi kireçli toprağı parçalaması için cipsler olur zeolit,leonardit olur nasıl bir yol izlemem bu durumda belkide 50 saatlik bir kepçe çalışması ile fidanların aralarını kepçe ile 1,5 - 2 metre derinliğinde açtırıp alt toprak üst toprak yapsak organik maddeleri atsak miktarları ne olmalı yani burayı halil bey bi toparlasanız çok sevineceğim.
Bu durumda üstteki olaylardan hariç benim yapmam gereken zaten her fidanın taç izdüşümüne yaklaşık 25-30 cm çapında 15-20 cm derinliğinde su kanalı gibi çukur açıp 2-3 kilo leonarditi iyi yanmış hayvan gübresi ile karıştırıp vermek bu kanımca kesinlikle yapılması gereken bir kış bakımı olarak görüyorum.biraz karışık oldu derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana.
SAYGILAR...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 04:54   #895
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
10 da alanın sagittario cinsi buğdayın ekim öncesi 25kg/da inorganik olarak ekin gübresi üstüne 5 da ına 100kg/da organik leonardit uyguladım.
tohumlar zaten ilaçlanmıştı fakat leonardit uygulanan 5 da a 200ml/da şeklinde kalan 5 da ın 2,5 da ınada tohumu harmanlıyarak humat uyguladım.

reçete doğrumudur.

test alanında almak istediğim sonuç;

(2,5 da)leonardit kullanılmadan sadece inorganik gübre üzerine ekimde humatın faydası

(5 da)hem leonardit hemde inorganik gübre üzerine ekimde humatın faydası

(2,5 da)sadece inorganik gübre üzerine normal ilaçlanmış tohum ile ekim

aralarındaki fark

beckham_711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 21:54   #896
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Herkese selamlar özellikle ve öncelikle sayın Meyvelitepe,Halil bey,Acemi çaylak. (Acemi çaylak yaptığınız tablo için ayrıca teşekkür ediyorum) 30 sayfayı not ala ala nihayet 2 günde anca bitirebildim.Tatlı tuzlu tartışmaları okudum,Meyvelitepe'ye araştırmacı,sorgulayıcı ve sonuca ulaşan tavrından dolayıda teşekkür ediyorum Leonardit olsun humik asit olsun yeterince bilgilendiğimi düşünüyorum yine de bir kaç sorum olacak.
Bahçem Edirne uzunköprü'de 2011 de 250 adet chandler cevizini açık köklü olarak diktim.Toprak analizimizi 30-60 cm den aldık bi sıkıntı gözükmedi (aslında 90 cm dende aldırmam gerekiyordu ancak ziraat mühendisi bayan gerek yok deyince tamam dedim demez olaydım) şimdi 3 hafta önce bahçemin farklı bölgelerinde 20 adet kuruyan fidanın çukurlarını 150x150 ölçülerinde kepçe ile açtırdım,1,1.20 metre altında kısmen yaklaşık 100 fidanı kapsayan bir bölümde bembeyaz kum gibi killi sarımtırak bir toprak çıktı.Kilin **** kirecin ceviz fidanında gelişimi durdurduğunu en başından biliyorum.Bu sebebten dolayı sitedeki 1 kaç kişiden yardım istedim ve kendimi leonarditin içinde buldum.
Meğer sadece killi kireçli toprakta değilde organik düzenleyici olarak tüm topraklara leonardit **** sıvı olarak humik asit uygulaması şartmış (**** ben şart olarak görüyorum)şimdi 1 hafta sonra 30-60-90-1,20 den farklı çukurlardan toprak analizi yaptıracağım.Halil bey bir kaç yazınızı sayın Çamtepe gönderdi onlarıda kaydettim.Şimdilik şirket adını vermiyeyim leonardit üretimini ve satışını yapan bir kimya mühendisi bey'e konuyu açtım,eski analiz sonuçlarını gönderdim yeni gelecek analiz sonuçlarına müteakip durum değerlendirmesi yapacağız.Asıl sormak istediğim fidanlar dikili iken bu aşağıdaki killi kireçli toprağı parçalaması için cipsler olur zeolit,leonardit olur nasıl bir yol izlemem bu durumda belkide 50 saatlik bir kepçe çalışması ile fidanların aralarını kepçe ile 1,5 - 2 metre derinliğinde açtırıp alt toprak üst toprak yapsak organik maddeleri atsak miktarları ne olmalı yani burayı halil bey bi toparlasanız çok sevineceğim.
Bu durumda üstteki olaylardan hariç benim yapmam gereken zaten her fidanın taç izdüşümüne yaklaşık 25-30 cm çapında 15-20 cm derinliğinde su kanalı gibi çukur açıp 2-3 kilo leonarditi iyi yanmış hayvan gübresi ile karıştırıp vermek bu kanımca kesinlikle yapılması gereken bir kış bakımı olarak görüyorum.biraz karışık oldu derdimi anlatabildiysem ne mutlu bana.
SAYGILAR...
Merhaba aviator..
Öncelikle karşılaşmış olduğunuz sorunlar gerçekten üzücü..
Bu konuda benim naçizane fikrim şu şekildedir:
Sizin fidanlarınız dikilmiş ve kurumaya başlamış durumdadır.
Bence çok hızlı bir şekilde çözüme ulaşmak gerekmektedir.
Leonardit uygulamak sizin ihtiyacınız olan aciliyeti sağlamayacaktır.
Humik asit uygulamak daha hızlı sonuca götürür.
Hatta eğer yapabilirseniz o killi toprağa delikler açıp çözeltiyi o deliklere doldurarak uygulamak daha etkili olabilir diye düşünüyorum.
Aksi takdirde uyguladığınız humik asit killi toprağın içine işlemeden kil tabakasının üzerinden kayar gider.
Bence çözüme giden en hızlı yöntem fidanların yakınlarındaki kil tabakasına 50-100 cm'lik delikler açıp içine humik asit uygulamak olacaktır.
İnşallah en kısa zamanda sorununuzu çözersiniz.

Çamtepe ve aviator34 beğendi.

Düzenleyen ede1453 : 08-12-2012 saat 21:58 Neden: eksik bilgi tamamlama
ede1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 23:50   #897
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
...Hümik maddelerin hepsi toprakta kalıcıdır. Çevre koşullarına bağlı olarak fülvik asitlerin yarı ömrü 10-50 yıl arasında değişirken, hümik asitlerin yarı ömrü ise yüzyıl olarak ölçülür.

... Fülvik asit hümik aside göre daha küçük bir moleküler yapıya sahiptir. Bunun sonucu olarak kalıcılığı daha azdır ve daha kolay parçalanır. Ancak yaprak uygulamalarında bitkiye giriş hızı daha yüksektir. Hümik asit ise toprakta uzun süre kalır ve zaman içerisinde yavaş parçalanır.

GRSOY TARIM

syıldıran beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 11:47   #898
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
Üçüncü sorunuzda keçi gübresi kullanacağım diyorsunuz. Biliyorsunuz hayvanlar ot yiyerek beslenirler. Dışkılarında bu otları da taşırlar. Böylece bu otlarıda bahçenize taşımış olursunuz. Sizin yerinizde ben olsaydım bahçeme hayvan gübresi sokmazdım.
Üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş ama yazmadan edemeyeceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remzi Sarıoğlu Mesajı Göster
Sizin yerinizde ben olsaydım bahçeme hayvan gübresi sokmazdım.
Bu nasıl bir mantıktır Tanrı aşkına ? Tarlamıza yanmış ahır gübresi de mi sokmayacağız ? Peki ne yapacağız, hormonlardan bile kat be kat zararlı olan, topraktan yıllarca çıkmayan katı; ya da sıvı fenni gübreleri kullanıp leonarditle işi tatlıya mı bağlayacağız ?

İşin en acı tarafıysa, bu düz mantığa bir Allah'ın kulu itiraz etmemiş.

Ve en önemlisi, benim gibi ailesi için bahçe kuranların organik tarım çalışmaları ahır gübresi kullanmayarak, sırf leonarditle yapılabilcek mi ? Tamam leonardit çok yararlı; ancak bu kadar abartmanın da bir anlamı yok.

Safranlı ve rise_com beğendi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 14:15   #899
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ede1453 Mesajı Göster
Merhaba aviator..
Öncelikle karşılaşmış olduğunuz sorunlar gerçekten üzücü..
Bu konuda benim naçizane fikrim şu şekildedir:
Sizin fidanlarınız dikilmiş ve kurumaya başlamış durumdadır.
Bence çok hızlı bir şekilde çözüme ulaşmak gerekmektedir.
Leonardit uygulamak sizin ihtiyacınız olan aciliyeti sağlamayacaktır.
Humik asit uygulamak daha hızlı sonuca götürür.
Hatta eğer yapabilirseniz o killi toprağa delikler açıp çözeltiyi o deliklere doldurarak uygulamak daha etkili olabilir diye düşünüyorum.
Aksi takdirde uyguladığınız humik asit killi toprağın içine işlemeden kil tabakasının üzerinden kayar gider.
Bence çözüme giden en hızlı yöntem fidanların yakınlarındaki kil tabakasına 50-100 cm'lik delikler açıp içine humik asit uygulamak olacaktır.
İnşallah en kısa zamanda sorununuzu çözersiniz.
Selamlar ede1453 ; Şu anda fidanlarda her hangi bir kuruma falan yok çünkü kök sistemi yeni oluşuyor dediğim gibi killi kireçli bölüm 80 cm **** 1 metreden başlıyor fidan kökleri buralara ulaşana kadar vaktim olduğunu düşünüyorum.Geçen hafta gittim toprak analizi almak için bir yağmur bahçeyi zor gezdim Bu havalarda hiç bir şey yapılamaz heralde.

Humik asit depomda hazır kıta bekliyor açıkcası damlama sulama zamanını bekliyorum enzimlerimle birlikte vereceğim.ama daha önceden verilirse ve faydası olursa bunu araştırırım tabiyki.
Baharda bahçenin belirli bölgelerini özellikle killi bölümün olduğu yerleri zamana bölerek ıslah etmeye çalışacağım.Asıl ıslah konusu benim için önemli daha önce böyle bir çalışma yapan varmı açıkcası onuda bilmiyorum ama kafamda bir kaç bir şey oturmaya başladı.Alt toprak,üst toprak,leonardit,cips zeolit ve hayvan gübreleri ile bir karışım yapıp toprak altına alacağım heralde. ilginize teşekkür ederim.

Aslında delik açma olayıda çok mantıklı traktörün arkasına kuyruk miline bağlanan bir burgu ile (ancak burgu 2 metre aşağıya gidemez)yapılabilir içerisine ne koyacağız sadece humik asitmi ?

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 16:58   #900
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Güzel yurudumda melaike bebekleri anne sütünden dahi uzaklaştırmaya çalıştılar
bahçenize hayvan gübresini vermeyin demiler çok mu

Tamtutulma, pria, hk50 ve 2 kişi beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024