agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2011, 20:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Akhisarlı / Manisa (Akhisar)

Öncemiz çiftçiydi.

Tütün,pamuk,kavun ,karpuz, ne varsa eker biçerken rahat şehir hayatı daha güzel göründü, şehre göç ettim .Yazı ,kışı baharı, karıştırınca , köy hayatına geri dönmek istedim.Hem köy hem şehir olan zeytin başkenti Akhisar ovasında beklentilerime yakın 18 dönüm toprağım oldu.
Aldığımda altı dönümü zeytinlik ,iki tütün damı ,100 Kw trafo 80 m. sondaj ve dörtlük milli su pampası hazırdı.

Name:  1.jpg
Views: 7470
Size:  48.0 KB

Altı dönümünde; 197 ağaç Edremit ve Trilye , iki ağaç Karga burun zeytin.

boş olan yerin altı dönümüne sekiz metre aralıkla 110 kök Chandler ceviz,Aralarına ,cevizler büyüyünceye kadar françoise cinsi şeftali .

Kalan altı dönüme de her biri beş kök olmak üzere;

Erikler; Can, erkenci Papaz ve geççi papaz Aynalı, üryani.,Friar ,Angeleno,Formosa, Santa rosa,Black diamond,Black amber,Fortuna ,İtalyan

Şeftaliler; Dixired ,Richmay Sprig crest ve nektarın Venüs.

Kirazlar; 0900 ziraat,Lambert,Stargold ve Kütahya vişne.

Armutlar; Deveci,Santa maria,Williams, Akça,

Badem ;Nonpareil ,ferragnes.

Kayısılar; Şekerpare,Roxana,Iğdır,Proyma

Ekşi kara,tatlı kara ve beyaz dut. hünnap.Hicaz ve deve dişi nar.limon ,portakal Mandalina,Defne, ıhlamur.kestane, Mor güz, Bursa siyahı ve Aydın sarı lop incir. Muşmula, Trabzon hurması, 60 kök ayva(limon ve ege 22)

Üzümler;10 kök olmak üzere Alphonse lavellla Ata sarısı,Hambug misketi,Crimson seedles,Red globe,Royal,Yuvarlak cekirdeksiz,Trakya ilkeren,İtalia,Gülnihal,Kokulu Karadeniz (izabella) .İkişer kök Bektaşi üzümü, böğürtlen, ahududu,

Name:  4.jpg
Views: 5665
Size:  36.0 KB

Name:  5.jpg
Views: 7556
Size:  58.9 KB

Düzenleyen Akhisarlı : 30-11-2012 saat 22:23
Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 21:09   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Akhisarlı hoşgeldiniz.

Kimyasal zehir ve gübre kullanmadan üretim yapan herkese kapımız açık.

Buradaki arkadaşların hepside kendi çabalarınca, geleneksel üretim tekniklerini bırakıp tarıma yeni bir kapı açmaya çalışan, daha doğrusu doğaya yeniden dönüş yolunda olan üreticiler.

Sizde bu yolun yolcusuysanız hoşgeldiniz.

Hepmiz bildiklerimizi size öğretmeye ve sizden öğrenmeye hazırız.

mrduran beğendi.

Düzenleyen acemi_caylak : 16-05-2011 saat 00:32
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 02:26   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster
.....Egede. Toprak çekmesi bu olsa gerek....
Evet toprak çekmesidir bu, aslında toprak çağırmadan önce gelmişiniz, yüreğinizin sesini dinlemişsiniz; bu iyi haber...

Gerçekten önemli olan şeye hoş geldiniz Sn. Akhisarlı.

mrduran ve YeniGine beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 08:59   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Akhisar'lı arkadaşımın toprağına dönüşünü kutlarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisar'lı Mesajı Göster
Öncemiz çiftçiydi.Bu arada ne tarla kaldı na takka kendime ait.yerim olmadığını farkadince içinde dikili ağaçlarımın olacağı üç beş dönüm yer aramaya başladım .Egede. Toprak çekmesi bu olsa gerek.yine kendi memleketimi beğendim.İstemeden 18 dönüm oldu .Başlangıçta büyük gelmişti nasıl başederim diye .Buradaki bahçedaşlardan öğrenipte edinemediklerimi inşallah bahçelerini ziyaret ederek.edinmeyi umuyorum.
Arkadaşım, İlk mesajından alıntıladığım satırlar içinden söze başlıyarak, başlangınızın toprakla ilginize değinerek, toprağınızı terk sebeblerini ortaya koymuşsunuz. Başlangıç için güzel bir itiraf olmuş.

Gençliğiniz ve dinçliğinizin güzel yıllarında toprağınıza küserek terk ederek, şehirlerin cazibesi içinde yıllarınızı tüketmişsiniz, sizin tabirinizle toprak çekmesi olarak nitelendirdiğiniz bu durum, toprağınıza dönüş benim yorumumla topraklar adına olarak bir vefa borcunun iadesi olarak değerlendirmekteyim.

Şehir hayatın da, doğadan kopmanın huzursuzluğu içinde geçen uzun yıllar sizin kişiliğinizi olgunlaştırıp toprak yolunda erdemi görmenizi sağlarken, fiziksel gücünüzde tahamülsüzleri de gündeme getirmiş olduğunu görmekteyim.

Bu zaten hep böyle olmaktadır, nasıl insan çalıştığı işten eve dönüşte yorgunluğunu atma telaşı yaşıyarak eve atıyorsak kendimizi, sizinki böyle değerlendirmek gerekir, bu sözlerimle sizi üzmek kırmak düşüncesinde olmadığımı anlamalısınız, beni bu konuda sorgulama hakkınız açık.

Gelelim sizin mesajınızdaki sözlerin yorumunza, Aldığınız 18 dönüm toprağınızın baştan büyük geldiğini belirterek, bir gerçeğe vurgulama yapmanız "türk gibi başla" sözünü ortaya koymakta olduğundan, size soruyorum gerçekten ilk heves ve heyecanınız geçtikten sonra bu topraklar üzerinde oluşturduğunuz etkinliklerin devamını sağlamada diktiğiniz ağaçların ve bitkilerin ihtiyaçlarını karşılamada ne kadar yeterlilik içinde olacaksınız.

Arkadaşım Akhisar'lı benim uslubum samimiyet ve iyi niyet tamelleri üzerinde gerçek ilişkilere dayanmaktadır, bunu anlamanız zaman içinde ortaya çıkacaktır, topraklar adına size söz veriyorumki en yerinde paylaşımlarla size ortaya koyacağımdan emin olabilirsiniz, sevgilerimle başarılarınzın devamını dilerim.

Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 16:07   #5
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
İyi ki toprak çekmiş de aramıza katılmışsınız. Hoş geldiniz.

Sizinle daha da güçlenmiş olduk. Aramızda fazla mesafede yok sayılır, kuş uçumu 45 dk. artık siz nasıl gelirsiniz onu bilmem.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 05:57   #6
Ağaç Dostu

Solucan'da yaratılan fobileri anlamak.

Alıntı:
topraklar nemli olduğundan pirinçten dolayı solucan çoktur oralarda korkarak andım adını bu canlıya saygı duymaya başladım.
Sayın Akhisarlı; solucan çoktur oralarda korkarak andım adını Bu sözünüzü açarmısınız solucandan ancak fobisi olanlar korkmaktadır, sizde böyle bir fobiniz mi var ?

Ayrıca bu canlıya ne zamandan beri saygı duymaya başladınız, merak etttim bu sorularımla sizi inşallah sıkmamışımdır, ilgileriniz solucanlar konusuna paylaşım sağlıyacaktır, sevgilerimle tarımsal çalışmalarınızda başarılarınız daim olsun.

Eski 24-05-2011, 08:42   #7
Ağaç Dostu

Merhaba Akhisarlı, Mesajınızı geliboludaki etkinliklerimde yorumluyarak etkinliklerimi takip eden arkadaşlarımla paylaştım buyurun sizde faydalanın, sevgilerimle.

Eski 07-07-2011, 11:24   #8
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Her şey yolunda ve harika gözüküyor sevgili Akhisarlı.

İlk hasat yapılmış bile. Harika bir duygu değil'mi?

YeniGine beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 21:18   #9
Ağaç Dostu

Name:  SL734098.jpg
Views: 5905
Size:  71.7 KB

Kasım ayının ikinci haftasında kararıp olgunlaşmasını beklediğimiz trilye zeytinleri aniden buruşmaya başladılar.Hormon olabilir korkusuyla yaprak gübresi kullanmadım .Kışın soğuktan koruyan ilaç atttı millet kulak asmadım .Binlerce yıl kendini soğuktan koruyan zeytine ayıp olmazmıydı,erken olgunlaştıran, karartan ilaçlar atıldığını duydum komşulardan ilgilenmedim.Şimdi horoz yumurtası buyüklüğündeki zeytinlerini kasa kasa en yüksek fiyattan satan komşuların yanında benim umutsuzca bir kasa toplayıp satmaya götürdüğüm zeytine yerden toplanan yağlık zeytin fiyatı verdiler.500 Kuruşşş.Neden böyle oldu ilaçsız olmazmı bu zeytinler.Doğal yollardan erken olgunlaşması için yapılabilecek bir şey varmı gelecek yıl için.Sulamak için harcadığım elektrik parasını çıkarmayacak.

Düzenleyen Akhisarlı : 15-03-2012 saat 09:19
Eski 17-11-2011, 21:53   #10
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Eklenti 255906

Hormon olabilir korkusuyla yaprak gübresi kullanmadım .Kışın soğuktan koruyan ilaç atttı millet kulak asmadım ,erken olgunlaştıran, karartan ilaçlar atıldığını duydum komşulardan ilgilenmedim..Neden böyle oldu ilaçsız olmazmı bu zeytinler.Doğal yollardan erken olgunlaşması için yapılabilecek bir şey varmı gelecek yıl için.

Sn Akhisarlı ,

Öncelikle kötü geçen hasat dönemi için çok üzüldüm .

Hasat dönemine kadar neler yapıp , neleri yapmadığını tam olarak sıralarsanız , hem önerisi olacak arkadaşlar bilgilerini sunmuş olur , hemde sakınılması gerekenleri öğrenip , aynı hatalara bir başkası düşmemiş olur..

saygılarımla,

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 22:46   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Geçmiş olsun, umarım sorunun çözüm yolu bulunur. Bu sene zeytinleri karartamadık gitti, daha toplayamıyoruz. Bilmem nasıl olacak.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 19:06   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ...[ATTACH
255908[/ATTACH]
Soldakiler Edremit sağdakiler trilye
Bir yağmur yağdı bir daha yağmadı, halbuki zeytine yağ yürüyordu ve suya çok ihtiyacı vardı.

Topraktaki su yetmedi zeytinlere buruşma sebebi ondandır.

mrduran ve HakanG beğendi.
Eski 18-11-2011, 21:41   #13
Ağaç Dostu

Name:  SL733789.jpg
Views: 5534
Size:  69.4 KB

Yer altı damlama yaptıracağım yer üstündekileri götürdükleri için şimdilik böyle

Sayın Rafet Uzunok

Yanmış keçi gübresi dışında gübre atmadım.Onu da bir yıl önce atmıştım. Çok yoğun atamamıştım. Malum altın değerinde .Suni gübre atmadım.Yaz boyunca salma su ile suladım haftada bir ortalama.Ekim ayının ortalarında komşular gobli denen sistemle zeytinliklerini sürmeye başlayınca bende çapa ve arkasında çit dedikleri sistemle sürdüm. Zaten Kan yaşı denen ot sarmıştı zeytinliğimi .Yine Ekim ayında dört-beş gün süren yağmur yağınca sulamayı bıraktım .Komsulardan biri bundan sonra sulama dedi .Zeytinci olduğundan ve ben tecrübesiz olduğumdan sulamadım.Kasımın ilk haftası önce bir ağacın zeytinlerinin hafif buruştuğunu gördüm .Özellikle bu ağacın etrafını havuz gibi çevirerek bol su alsın diye suladım .Ancak buruşukluklarda değişiklik olmadı.Bu ara komşular ilk el dedikleri Trilye zeytinlerini seçerek satmaya başlamışlardı.Benim zeytinler iri güzel ama daha yeşil, satın alanların deyişi ile kızıl durumdaydılar.Kasımın ikinci haftasında,yarış halinde ağaçlardaki zeytinler buruşmaya başladılar .Şimdi toplamaya çalışıyorum yağ için ancak o kadar kurudular ki.Ben bu zeytin çekirdeklerini niye topluyorum ki diye kendime soruyorum .Kayın pederim yağ çıkar onlardan diyor .Zeytin sıyırma tarağı ile merdiven tepesinde sert esen kuzey rüzgarı altında kocaman bir kelle gibi duran trilye ağacının her telini tarayarak kurudukları için kopmakta direnen zeytinleri yerdeki serginin üzerine düşürdükçe,zeytin yağının değerini bir kez daha anladım.(daha doğrusu değersizliğini) Kolay gele

Eski 18-11-2011, 22:28   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Halil Önen Susuzluktan oluğunu düşündüm bende suladım değişiklik olmadı. ağaç suyu kabul etmedi geç kaldım galiba.Birde öğrenmek istediğim; Buralarda tavuk gübresi atıyorlar zeytinlere.ucuz nispeten.ancak berbat kokuyor aylarca etrafı kara sinekler kaplıyor adeta insanın kanını emecek türden.Bunlarda bir yerde önemli değil.Tavukların çabuk büyümesi için kullanılan antibiyotikler. vs toprağımı kirletirmi uzun vadede sonradan pişman olmak istemiyorum teşekkürler.
Evet sulamada geç kalınmış yoksa buruşmanın başka sebebi olamaz. Ya da yeterli suyu almamıştır.

Sizin o tarafta var.

Fermente tavuk gübresini bir defa kullanılabilir. İçine klino da karıştırılırsa toprağın su tutma kapasitesini arttırır ve çatlamayı önler.

Saygılar

mrduran, YeniGine ve HakanG beğendi.
Eski 21-11-2011, 21:13   #15
Ağaç Dostu

Tavuk gübresi kullanacağım zeytinler toplandıktan sonra.

Name:  3.jpg
Views: 6718
Size:  73.3 KB

Zeytinler böyle genel olarak ,yağlık olarak sıradan topluyorum.Yoldan geçen bir komşu trilyeleri toplamamamız gerektiğini yağmur yağarsa zeytinlerin şişeceğini söyledi.Bir ağacı suladığımızı söyledik .topraktan almaz yağmurdan alır dedi.Toplama işi nerede ise bitti.Ya şişerse zeytinler ! Yine kaybeden tarafta olacağım.

Name:  4.jpg
Views: 6113
Size:  58.3 KB

Bir haftadır değişmeyen öğle yemeği menüsü.Çalışmaya ara verdiğimiz zaman olduğundanmıdır ? Ziyafet gibi geliyor.

Eski 21-11-2011, 21:40   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Trilyeler için biraz bekleseydiniz iyi olurdu.

Sizdeki problem sadece size ait değil kanımca. Bu yıl zeytin genel olarak başka bir problem yaşıyor. İzlediğim kadarıyla, gübre veren vermeyen, sulayan sulamayan ayrımı olmaksızın marmara ve egenin bazı yörelerinde problem var. Zeytin yeterince olgunlaşmadan birden bire su kaybetmeye başladı. Daha uzun süre güneş alan ve nisbeten az rüzgar tutan bahçelerde durum daha iyi.

Bugün itibarıyla İznik ve Gemlikte açık ve faal durumda yağhane yok henüz. İki günde bir telefon ediyorum, hazırlanmışlar ama zeytin gelmediği için açmıyorlar.

Gördüğüm kadarıyla durum tamamen iklimsel. Hiç bakılmamış, bir kez bile sulanmamış bazı bahçelerde zeytin güzel iken, mükemmel bakılmış, düzenli sulanmış bahçelerde problemli olabiliyor.

Bana kalırsa baharda hava çok geç ısındı, sonbaharda ise erken soğudu. Ağaçlar mevsimsel ılık, sıcak ve güneşlenme sürelerini tamamlayamadılar. Takribi olarak mevsimden kayıp yaklaşık 30-40 güneşli gün var. Her yıl Ekim ayının ikinci yarısında iki hafta süreyle aldığımız lodos yerine bir aydır buz gibi poyraz altındayız. Son 2-3 gündür biraz güneş alıyoruz. Bu bile ağaçtaki tanelerde gözle görünür fark yaratıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 23:02   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Yemek molası süper oluyor. Tarlada çalışırken yenen yemeğin tadı başka oluyor. Yorgunluktan mıdır nedir, evde yediğimin iki katı kadarını rahat yerim tarlada çalışırıken. İnsan hangisinden yiyeceğini bilemiyor, zeytin, pekmez, peynir....

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

SAHIRE ve mrduran beğendi.
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 23:28   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Tavuk gübresi kullanacağım zeytinler toplandıktan sonra.

Eklenti 256478

Zeytinler böyle genel olarak ,yağlık olarak sıradan topluyorum.Yoldan geçen bir komşu trilyeleri toplamamamız gerektiğini yağmur yağarsa zeytinlerin şişeceğini söyledi.Bir ağacı suladığımızı söyledik .topraktan almaz yağmurdan alır dedi.Toplama işi nerede ise bitti.Ya şişerse zeytinler ! Yine kaybeden tarafta olacağım.

Eklenti 256479

Bir haftadır değişmeyen öğle yemeği menüsü.Çalışmaya ara verdiğimiz zaman olduğundanmıdır ? Ziyafet gibi geliyor.

taze ekmekle helva da olursa yanında bütün ekmek vız geliyor insana.bereketli ve afiyet olsun.

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 17:41   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
akhisarlı neden keçi gübresi kullanmayı düşünmüyon ki?yerınız akhisarda nerede?

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 18:15   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçede 10 kadar zeytin fidanı var. Bunların toprağa dikilmeleri üzerinden yaklaşık 2 sene geçti. Bir adet zeytini de evin önüne bu yıl içinde diktik. O fidan neredeyse ağaç olmuş durumda. Tüm fidanlarda azda olsa zeytin meyvesi var. Bu son dikilen ağaçtaki zeytinler eylül başında sizin trilyeler gibi buruştu.

Bir yanlış anlaşılma sebebi ile çok sıcak zamanda 2 hafta kadar tüm bahçe susuz kaldı ancak önce dikilenlerin meyvelerinde buruşma olmadı sadece son dikilende oldu. Zeytini bilen bir köylü dibine büyük bir bidon su koy altını del bidonun çiviyle, fidan toparlar kendini dedi.

Nitekim şu anda meyveler diğerleri durumuna geldi. En iyi düzelmeyide geçen ay olan yağışlar sonrası gösterdi. Halil beyin dediği gibi sorun susuz kalmak.Yerini bulmuş olan durumu kurtarıyor yeni dikilen etkileniyor demekki.

mrduran beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 21:29   #21
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Serkanhocam,Zeytin toplamak çok zormuş, merdiven tepesinde zeytin taraması yaparken yapılan sohbetler dedikodular vs vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor insan ancak akşam evde yemekten sonra uzanılan kanepeden kalkarken kendimi en az beş yüz kilo hissediyorum.

YeniGine ve nzlıcan beğendi.
Eski 22-11-2011, 22:42   #22
Ağaç Dostu

Sayın Hosseda Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.İlk anda bende susuz kaldığını düşünerek bir ağacın çevresini havuz biçiminde yükselttim. Adeta dibinde göl oluşturdum .Her gün kontrol ettim .Bir hafta sürede buruşmada değişiklik olmadığını gördükten ve buruşma bütün trilye zeytinlerinde dahada arttığından en azından yağ çıkarmak için Trilyeleri topladım. Edremit cinsi, Akhisarın endemik türü Yağ köy uslusu domat ve diğer zeytinlerde sorun yok.

Eski 22-11-2011, 23:38   #23
Ağaç Dostu

Sayın hasangultepeli
Sizinde, yerli buğday unundan ekşi maya ile yapılma ,fırından yeni çıkmış köy somun ekmeğinin arasına ev salçası sürerek ve üzerine zeytin yağı dökülmüş halinin mükemmmel tadını bildiğinizi düşünüyorum.Bazen beş taze ekmek yarım kilo halva, on arkadaş ile yeter adama. Ancaaak helvadan daha güzel olanı helvayı yedikten yarım saat sonra helvanın hararetini yarım testi buz gibi suyu kafaya dikerek gidermek bir başka
güzellik çok kişinin yaşamadığı.

MEMLEKET HASRETİ

Bir de gitsem tezem beni görseydi
İçi çokelikli dürüm dürseydi
Hele azıcık da sızgıt verseydi
O an pirzolayı yermek istiyom.

Bağ bozumu üzüm haftına batsak
Bekmez kazanına hayvalar atsak
Boranıynan damla şiresi datsak
Arı soksa, çamır sürmek istiyom.

Bir hağbe kemeyi yüklesem sırta
Çıksam bir alamaç yapacak sırta
Beş gö suvan, üç kaynamış yımırta
Bazlama içine sarmak istiyom.

Semsi Yastıman

Eski 23-11-2011, 01:10   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın hasangultepeli
Sizinde, yerli buğday unundan ekşi maya ile yapılma ,fırından yeni çıkmış köy somun ekmeğinin arasına ev salçası sürerek ve üzerine zeytin yağı dökülmüş halinin mükemmmel tadını bildiğinizi düşünüyorum.Bazen beş taze ekmek yarım kilo halva, on arkadaş ile yeter adama. Ancaaak helvadan daha güzel olanı helvayı yedikten yarım saat sonra helvanın hararetini yarım testi buz gibi suyu kafaya dikerek gidermek bir başka
güzellik çok kişinin yaşamadığı.

MEMLEKET HASRETİ

Bir de gitsem tezem beni görseydi
İçi çokelikli dürüm dürseydi
Hele azıcık da sızgıt verseydi
O an pirzolayı yermek istiyom.

Bağ bozumu üzüm haftına batsak
Bekmez kazanına hayvalar atsak
Boranıynan damla şiresi datsak
Arı soksa, çamır sürmek istiyom.

Bir hağbe kemeyi yüklesem sırta
Çıksam bir alamaç yapacak sırta
Beş gö suvan, üç kaynamış yımırta
Bazlama içine sarmak istiyom.

Semsi Yastıman
unumuz tarlamızdan suyumuz kuyudan mayamız geçen haftadan salçamız kendi domat kökenimizden yav dersen ıhıcık yeni geldi fabrikadan (24 saat geçmedi üstünden geleli)halvayı da çaşıdan alıyoz fırını mı soruyon kendi el emeğim pek güzel yaptım 6 dene hamır atabiliyom.daha ne istiyem Sizin gibi kıymet bile misafirlerimiz oluvese ne güzel olu hadi geliverin gari .selamlar saygılar (inşallah yapabilirsem sizin gibi olmasa da fotoğrafları yüklemeye çalışacağım)

Eski 23-11-2011, 12:43   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
akhisarlı,akhisarda dediğin şekilde köylerdede buruşma,zeytinlerde bayagı yumuşama var için rahat olsun sana has bişey değil.geçen seneki urunlerin nasıldı ki?

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 12:56   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster
...fırını mı soruyon kendi el emeğim pek güzel yaptım
İşte fırın bu, apartıman gibi... ekmeğinin tadını anlatır da daha ben yimedim daha.

Name:  IMAG0029 [640x480].jpg
Views: 7063
Size:  45.5 KB

Eski 23-11-2011, 22:06   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
İşte fırın bu, apartıman gibi... ekmeğinin tadını anlatır da daha ben yimedim daha.

Eklenti 256688
+halil kardeşime teşekkürü bir borç bilirim.Her zaman imdadıma yetişmiştir.mesela benim fırının resmini bile leb demeden yerine oturtuvermiş.yağ için zeytinleri de zahmet edip götürmüştü.bütün yüklerimizi o çekiyor sağ ol emi halil.

Eski 24-11-2011, 00:04   #28
Ağaç Dostu

Fırın güzel görünüyor ,Pek kirlenmemiş.Bacaya giden yer kapkara olur inşallah .Ekmek pişer ,oğlak pişer, belki kuzu bile pişer .Kemiğinden tutunce bütün etler düşer inşallahhh .

Bende fırın yapmak istiyorum, cesaret edemiyorum biraz daha zaman geçmesi gerek.Bir arkadaşın bahçesine çamur taş tuğla ne bulduysam fırın yapmıştım.Ağız kısmını biraz abartarak uzatmıştım.Bittiğinde eskimo evi igloya ne kadar da benziyo diyede düşünmüştüm.Uyanıkım ya, ısı kaybını azaltarak bir leylek yuvası büyüklüğünde çalı çırpıyla işi bitirecek ,beraber ne kuzular yiyecektik .Olmadı. Mamak çöplüğünün patlamasından sonra olurmu ya demiştim .Büyük konuşmuşum ilk denemede benim fırında patladı.Arkadaşa demiştimki bilir kişi edasıyla bir hafta kurusun,sonra içine çalı çırpıyı bol koy ilk yakış kuvvetli olsun çamurlar tuğlalaşsın.Arkadaş hazır olduğunu bildirdi Gittim .İlk çakmağı çakma şerefini bana bıraktı.Çalı çırpı çok içerde kaldığından fırının içine doğru adeta uzandım.içerde yoğun benzin kokusu .Niye benzin döktün diye sordum ve çakmağı çaktım. bir daha bir daha her zaman tek çakışta yanan çakmak yanamadı .dışarı çıktım .taşın çarkı ıslanmış üfleyerek kurutmaya çalışırken ,arkadaş fırına daldı onunda çakmağı elinde ve yakmaya benden daha istekliymiş,ve tek çakışta yandı ve fırın patladı.koyu kırmızı bir alevle beraber çaputlar, gazete parçaları ve bizim arkadaş fırından püskürdü yere düştü.Ayağa kalktı bana sarıldı vura vura kafasına saçlarını söndürdüm.Ne onda ne bende kaş kirpik kalmadı .Onun birazda saç kaybı oldu .Bir de nar gibi kızarmış kuzu, somun ekmek hayalleri.

Eski 24-11-2011, 00:17   #29
Ağaç Dostu

fırın yine yapılır ama bu sohbetbulunmaz iyiki kazasız belâsız atlaşmışsınız geçmiş olsun bizim fırına gelince bütün yaz kuzu dahil ekmek ve tepsi böreği,otlu vs hepsi yapıldı ama sezon sonunda tekrar badanalandı eee bir de fotoğraf çekecez ya yakışıklı olsun dedik onun için kapağını bile yere koydukiçi görünsün diye (bu da işin havası) selamlar.

mrduran ve YeniGine beğendi.
Eski 24-11-2011, 00:31   #30
Ağaç Dostu

Bu gün kendimize fazla buruşmamış birkaç ağaçtan üç beş seçerek iki yarım kasa toplayabildim.Salamura yapmayı denemek istiyorum.oldu ,oldu .Olmadı

Kayın validemin yuvarlama yöntemiyle hazırladığı zeytinler var.Çok güzel oluyorlar.salamur sele arası bir şey. Merakla yöntemini sormuştum.Anlattı. Pet şişeye dolduruyorsun tuzunu koyuyorsun.Sonra? ,sonra yuvarlıyorsun bu kadar basit.

Name:  2.1.jpg
Views: 5111
Size:  72.0 KB

Name:  1.jpg
Views: 4632
Size:  60.1 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024