agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2009, 23:17   #421
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Yavru soğanların fideliğe beş santim ara ile ekilişi
Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 2933
Size:  71.8 KB

Dumlupınar beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 23:19   #422
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Üzeri kapatılmış, ekimi bitmiş fidelik
Name:  Fotoğraf-0003.jpg
Views: 1884
Size:  70.5 KB

Dumlupınar beğendi.
Eski 25-06-2009, 23:29   #423
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Soğanın pul yapraklardan oluşan yavru soğancıklar, soğanların topraktan çıkarılışı
Name:  pullardan soğancık oluşumu.jpg
Views: 2424
Size:  67.9 KB

Dumlupınar beğendi.
Eski 26-06-2009, 22:01   #424
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Sayın lilium soğanlardan ürettiğiniz yavru soğanların resimlerini eklemişssiniz. Bunların 1 yıllık olduğunu belirtmişsiniz. Muhtemelen bunların büyük soğan hale gelmesi 3 yılda olacak. Neden tohumları ektikten sonra büyük soğan olması için 3 yıl beklemek yerine 1 yıl sonra söküp yeniden ekiyorsunuz? Neden toprakta bırakmıyorsunuz?

m_eroglu33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 22:08   #425
Ağaçsever

Sayın lilium;
Lilium ekim zamanı sonbahar diye biliyorum. Soğan pulllarından yavru üretmek için de sonbaharda mı dikim yapılıyor? Pul yaprakları ne zaman ekmeliyiz? Bunları son baharda ektiğimizde, ilk baharda filizleneceklerdir. Bu zaman kadar bu pul yapraklar çürümezler mi toprak altında?

Birde tohumdan çoğaltmak için, tohumların ekim zamanı da son bahar mıdır?

Pul yapraktan üretim, tohumdan üretim yöntemlerinden hangisini önerirsiniz?
Teşkkürler.

Eski 26-06-2009, 23:05   #426
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_eroglu33 Mesajı Göster
Sayın lilium soğanlardan ürettiğiniz yavru soğanların resimlerini eklemişssiniz. Bunların 1 yıllık olduğunu belirtmişsiniz. Muhtemelen bunların büyük soğan hale gelmesi 3 yılda olacak. Neden tohumları ektikten sonra büyük soğan olması için 3 yıl beklemek yerine 1 yıl sonra söküp yeniden ekiyorsunuz? Neden toprakta bırakmıyorsunuz?
Toğumların ve pulların ekimini sık yapıyoruz,(ot mücadelesi ile daha iyi mücadele ediyoruz) aynı yerde ikinci yılda kalacak olurlarsa çok sıklaşırlar. ikinci bir yararı toprağı yeniden işleyip kabartıyoruz, gübreliyoruz, daha iyi kök çalışması yapıyor, ve daha seyrek ekiyoruz.
Alıntı:
Lilium ekim zamanı sonbahar diye biliyorum.
Bizlerde öyle biliyoruz, denemelerimizde bekletme de çok bir şeyin değişmediğini hatta bekletmemek daha iyi kök tacı kesilmiş soğan toprakta bekleyip hem nemini kaybetmiyor hem zamanı geldiğinde daha çabuk adapte oluyor.
Alıntı:
Pul yaprakları ne zaman ekmeliyiz?
Topraktan çıkarılan iri soğanlardan pullar hemen alınır, ve serin gölge bir yerde bekletilir,bu pullardan küçük soğancık oluşmaya başlar, oluştuktan sonra bunları kum gübre toprak karışımına iki santim ara ile ekilir, Aralık gibi çimlenirler, yani iki devre yaparlar yılbaşı öncesi yılbaşı sonrası. Pulların ekimini de resimledikten sonra koyacağım.
Alıntı:
Bu zaman kadar bu pul yapraklar çürümezler mi toprak altında
Çok sularsanız çürürler,çok su vermiyeceksiniz az çok az nemlendireceksiniz.

Toğumlar iyi olgunlaştıkları dönemde toğumları alıp hemen ekebilirsiniz.
Alıntı:
Pul yapraktan üretim, tohumdan üretim yöntemlerinden hangisini önerirsiniz?
İkisini de öneririm, bence en iyisi saptan üretim fakat onda biraz tecrübe ve iyi takip istiyor.

Dumlupınar beğendi.
Eski 27-06-2009, 15:51   #427
Ağaçsever

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Pullardan ve saptan üretim konularındaki bilgilerinizi paylaşmanızı bekleyeceğim.

Eski 27-06-2009, 16:15   #428
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
Lilyum kazablankalarımın cicekleri gecti saplarını kesip gezete kagıdına sarıp iyice ıslattım karanlık bir köşede saklamaya aldım .
şimdi bu saplar sogan oluşturacakmı sevgili lilyum.
balkondaki mis zambaklarım her sene bölünerek cogalıyor kışın sökmüyorum .Kışın dondan etkilenmiyor fakat cok aşırı sıcaklarda toprak kurursa soganlar zarar görüyor .
Saygılarımla

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:58   #429
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
şimdi bu saplar sogan oluşturacakmı sevgili lilium.
Saplardan soğan oluşur, nem durumunu çok iyi ayarlamanız gerekir, üstte yazdığınız gibi çok iyi ıslatmak gerekmiyor, ara sıra sipreyle biraz nemlendirmeniz kafi çok ıslatmalarada sapları çürütürsünüz.
Alıntı:
toprak kurursa soganlar zarar görüyor
Çok kurumalarda soğanlar zarar görmez, toprak çatlarsa kökler hava alır, ve aynı zaman da çatlamalardan dolayı kökler kopuşur, o zaman zarar görür.

Eski 28-06-2009, 15:57   #430
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Saksida yetistirdigim liliumlari bahceye alabilirmiyim yoksa simdi zamani degil mi? Burada zambaklari kisin bahcede birakiyorlar sökmüyorlar. Ertesi yil yine cikiyor.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 22:34   #431
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Saksida yetistirdigim liliumlari bahceye alabilirmiyim yoksa simdi zamani degil mi? Burada zambaklari kisin bahcede birakiyorlar sökmüyorlar. Ertesi yil yine cikiyor.
Sevgili çiçeksever70,
Liliumları bahçeye almanın tam zamanıdır, çiçeğini döktükten sonra söküm yapıp, hem kardeşlenenleri ayırırsın hem de toprak işlemesini yaparsın, sökmeseniz de olur, iki yılda bir söküp ekerseniz daha iyi olur.
Zambak kış bitkisidir bizlerin de zambakları bütün kış dışarıda duruyor.

Eski 29-06-2009, 19:32   #432
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
teşekkür ederim lilium cevabınız icin kestigimiz dalları torfa gömüp nemlendirsek daha kolay bir yöntem olmazmı acaba _?

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 00:05   #433
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
teşekkür ederim lilium cevabınız icin kestigimiz dalları torfa gömüp nemlendirsek daha kolay bir yöntem olmazmı acaba _?
Torf çok su alıp sapları çürütebilirsiniz, serin karanlık bir yere yayıp üstünü bir bezle örtün iki üç günde bir sipreyle hafifce nemlendirmeniz yeterlidir.

Eski 30-06-2009, 10:30   #434
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Pazar günü kozyatağı bauhaus'tan saksıda 4 köklü tomurcuklu ithal beyaz lilium aldım.inşallah yetiştirebilirim. boyu 45-50cm kada. tomurcuklar 8-10 kadar var.özellikle tomurcuk açmamışını aldım.önerilerinizi bekliyorum.

zeplin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 11:01   #435
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sayın Lilium bu sene ilk defa zambak yetiştiriyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var : ilkbaharda derin saksıya 3 "casablanca" soğanı diktim, bunlardan sadece biri sarı renkli çiçek açtı,ayrıca iki adet de ithal soğan aldım -turuncu renlki her sapta 5 çiçekli buket açtı, çiçekleri kestim, çiçeksizlerin de "kafalarını" kestim, sapları oldukça uzun bıraktım,yaprakları yemyeşil duruyorlar, hiç solmaya niyetleri yok, soğanları sökmem lazım mı,ne zaman ? söküp tekrar yeni toprağa mı dikmem lazım yoksa diğer soğanlılar gibi serin yerde veya buzdolabında mı bekleteyim,oyle ise -dinlenme süresi nekadardır ? eski soğanlar dikildikten sonra sulama yapılır mı ?
bahçede yetiştirme imkanım yok,saksı kullanarak devam edeceğim

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
saygılar

callypso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 23:35   #436
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi callypso Mesajı Göster
Sayın Lilium bu sene ilk defa zambak yetiştiriyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var : ilkbaharda derin saksıya 3 "casablanca" soğanı diktim, bunlardan sadece biri sarı renkli çiçek açtı,ayrıca iki adet de ithal soğan aldım -turuncu renlki her sapta 5 çiçekli buket açtı, çiçekleri kestim, çiçeksizlerin de "kafalarını" kestim, sapları oldukça uzun bıraktım,yaprakları yemyeşil duruyorlar, hiç solmaya niyetleri yok, soğanları sökmem lazım mı,ne zaman ? söküp tekrar yeni toprağa mı dikmem lazım yoksa diğer soğanlılar gibi serin yerde veya buzdolabında mı bekleteyim,oyle ise -dinlenme süresi nekadardır ? eski soğanlar dikildikten sonra sulama yapılır mı ?
bahçede yetiştirme imkanım yok,saksı kullanarak devam edeceğim

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
saygılar
Sn lilium cevaplayacaktır ama 1-2 öneri de ben yapayım. Çiçek sapları hafif sararmaya başlayınca suyu kesin (azaltın), saplar kuruyunca da dipten çekin kopacaktır. Sonbahara kadar saksıyı çok hafif nemli olarak gölgede muhafaza edin, Ekim ayı cıvarında isterseniz soğanları çıkarıp yeniden saksılara dikin veya saksıyı dışarıda bırakın kışı dışarıda geçirsin, Soğanlar uyanıp sürgün vermeye başlayınca sulamaya başlayın. O güne kadar saksıdaki toprak fazla kurumasın, çok hafif nemli kalsın yeter.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 00:30   #437
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın kgursan teşekkür ederim, bir iki bir şey ben de ilave edeyim. Arkadaşımızın da dediği gibi yaprakları daha yeşil.

Bölgesel olarak olsun, çiçeğin bulunduğu yer olarak olsun, yöre yöre bölge bölge, tarih olarak faklılıklar olabilir. Bizim baz aldığımız nokta bitki çiçeğini döktükten sonra suyu kesilir, suyu kesildikten sonra çiçek sapındaki yapraklar sararmaya başlar, sararma döneminden sonra çiçek sapları alınır.

Şayet soğan sökümü yapılacaksa, çiçek sapları alındıktan sonra bu dönemde soğan sökümü yapılır, sökülen soğanların kök bakımı budaması yapıldıktan sonra tekrar ekilir. Söküm yapılmıyacaksa arada sırada çok az bir nemlendirme yeterlidir, fazla sulama soğanı çürütür.

Sayın kgursan'ın da dediği gibi yapraklanma döneminden sonra sulamaya başlayın, Ama yine de aşırı olmamak kaydı ile.

Not: Bu işi amatörce yapanlara sökümden sonra ekmelerini tavsiye ediyorum. Bekletme koşullarını tam olarak ayarlayamazlar, belli bir dereceleri vardır, herkez bu dereceleri tutturamaz, bekletmek yerine toprağa ekiniz, dinlenme dönemini toprakta geçirsinler. Havaların serinlemesi ile birlikte faliyete geçip yaprak çıkarmaya başlarlar.

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Lilium : 15-07-2009 saat 21:37
Eski 05-07-2009, 21:05   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Saolun arkadaşlar,çok teşekkür ederim, ben sulamayı keseyim ozaman ( zaten de fazla sulamıyorum), yaprakları sadece alttan sararmaya başladı ( turuncunun ama, sarı renklinin daha değil) , söküp yeni toprağa dikeceğim, saksılarda dışarda "uyku" dönemlerini gecirirler

saygılarımla

callypso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 20:07   #439
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Liliumlarım

beyaz,pembe ve beneklim..

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 20:27   #440
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bahçe de ki tek zambak çeşidi:

Eklenen Resimler

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 13:02   #441
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba,
Geçen seradan saksıda lillium gördüm , çiçekli olduğu için dayanamadım aldım. Tabii mis gibi kokuyor .
Benim sayın liliumdan aldıklarım da açmıştı ve kokular aynı ancak yaprak şekli ve çiçekleri birazcık daha küçük bu farklı bir tür müdür? Sizden aldığımın yaprakları daha ince uzundu.
teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 23:26   #442
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba,
Geçen seradan saksıda lillium gördüm , çiçekli olduğu için dayanamadım aldım. Tabii mis gibi kokuyor .
Benim sayın liliumdan aldıklarım da açmıştı ve kokular aynı ancak yaprak şekli ve çiçekleri birazcık daha küçük bu farklı bir tür müdür? Sizden aldığımın yaprakları daha ince uzundu.
teşekkürler
Sn Lilium cevaplayacak ama, Bunlar Oriental gurubu Lilium çeşitlerinden Casablanca olmalı. Hafif kokusu vardır ama mis zambağı (L.candidum) değildir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 00:06   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Ektiğim soğanlar meğer Lilyum muş :) ( Resimli )

Öncelikle herkese merhaba, bu foruma ilk başlığımı ve mesajımı açıyorum.

Çiçek soğanı dikimini her bahar geldiğinde ( gelmeden ) çok seviyorum , en son geçtiğimiz Nisan ayında 2 adet soğan ekmiştim. Soğanları bir marketten almıştım ve malesef ne soğanı olduğu yazmıyordu. Büyük bir merakla nasıl bir şey çıkacağını ortalama 3 ay bekledim , yeşil yapraklar ilk çıktığında ne olacağını tam olarak kestiremedim. Daha sonra 1 soğandan 1 tomurcuk ve diğer soğandan 3 tomurcuk yavaş yavaş büyümeye başladı bu büyüme ortalama 1,5 ay sürdü. İlk açan tomurcuk o denli büyümüştüki artık sabırsızlanır olmuştum ve inanırmısınız lilyum olacağını hiç beklemiyordum. Benim için büyük bir sürpriz oldu.

Büyükçe bir saksıda ve dışarıdaydı , daha sonra yoldan geçen herkes dönüp bakmaya başlayınca eve aldım

işte resim :

Sizler daha tecrübelisiniz , fikir ve görüşlerinizi öğrenmek isterim. Bu arada ilk açan lilyum bugün tam 7 gün oluyor bir anda topluca toprağa düşüvermiş bu normal mi?
Birde, sonbahara kadar tekrar açar mı ya da ne yapmam lazım?

Mervece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 00:08   #444
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba,
teşekkürler
Sayın firuzan hanım, sizin ki farklı bir tür lilium candiduma benzerliği sebebiyle lilium candidum ile zaman zaman karıştırılmaktadır, o da liliumdur ama cinsi casablanca dır, yaprak ve soğanı farklıdır.

Eski 27-07-2009, 11:25   #445
Ağaçsever

Sayın Lilium merhaba;
Sizden aldığım soğanlardan bir miktar pul yaprağı ayırmıştım. Serin bir yerdelerdi. Şimdi bazılarının dibinde toplu iğne başı gibi ufak soğancıklar oluştu. Bunların dikimi ile ilgili size bir kaç sorum olacak.

- Bunları ne zaman toprağa(kum+gübre+toprak karışı) dikmeliyim?
- Pul yaprağın dibinde oluşan soğancıklar ne kadar büyümeli, dikim öncesi?
- Gölge bir yere mi dikilmeli, yoksa direkt güneş alan bir yere dikilebilir mi?
- Şimdilik hafif nemlendirmek yeterli sanırım. Direkt bahçede olacağından sonbaharla birlikte yağmurlar direkt sulamaya başlayacaktır. Bir sorun olur mu?
- Bunlar birincisi kış öncesi, ikincisi ilkbanaharda olmak üzere 2 defa yaprak verecekler, doğru mu?

Teşekkürler.

Eski 27-07-2009, 12:24   #446
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın Lilium merhaba;
Sizden aldığım soğanlardan bir miktar pul yaprağı ayırmıştım. Serin bir yerdelerdi. Şimdi bazılarının dibinde toplu iğne başı gibi ufak soğancıklar oluştu. Bunların dikimi ile ilgili size bir kaç sorum olacak.

-Bunları ne zaman toprağa(kum+gübre+toprak karışı) dikmeliyim?

Soğancık oluşumu başlıyan pulları dediğiniz gibi,toprağa ekebilirsiniz, dikkat edilecek bir husus soğancıkları zedelemeden fazla hırpalamadan pulları dikine gelecek şekilde iki santim ara ile kumlu toprağa ekiniz, üzerine yine kumlu toprak ile beş santim kapak toprağı ile kapatınız. Bunu saksılarda değil de direk bahçede uygulayınız.

-Pul yaprağın dibinde oluşan soğancıklar ne kadar büyümeli, dikim öncesi?
Gölge bir yere mi dikilmeli, yoksa direkt güneş alan bir yere dikilebilir mi?

Direk güneş alan bir yere de ekebilirsiniz, yarı gölgeli bir yeriniz varsa (örneğin erik badem ağacı gibi ince yapraklı ağaç altları) tavsiye ederim.

-Şimdilik hafif nemlendirmek yeterli sanırım.

İki günde üç gün de bir fısfısla hafifçe nemlendirebilirsin.

Direkt bahçede olacağından sonbaharla birlikte yağmurlar direkt sulamaya başlayacaktır. Bir sorun olur mu?
Hayır hiç bir sorun olmaz, ekeceğin yer biraz yüksekce ve toprağı dediğimiz gibi kumlu süzek olması gerekiyor.

-Bunlar birincisi kış öncesi, ikincisi ilkbaharda olmak üzere 2 defa yaprak verecekler, doğru mu?
Doğrudur.

Pul yaprakta soğancık oluşumu
Name:  pul yaprak soğancık oluşumu.jpg
Views: 4602
Size:  26.6 KB

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Lilium : 22-10-2009 saat 03:01 Neden: Kelime düzeltme
Eski 30-07-2009, 23:49   #447
Ağaçsever

Teşekkürler. Verdiğiniz bilgilere göre soğancıkları diktim.

Eski 07-08-2009, 00:02   #448
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Lilium soğanları ekilişe hazır yeri
Name:  ğo.jpg
Views: 2064
Size:  70.9 KB
Ekiliş şekli
Name:  aq.jpg
Views: 9984
Size:  72.7 KB
Kapatılışı
Name:  zi.jpg
Views: 2052
Size:  70.7 KB
Ekimi bitmiş tablo
Name:  kşli.jpg
Views: 2065
Size:  71.2 KB

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Lilium : 22-10-2009 saat 22:46
Eski 19-08-2009, 09:50   #449
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Nazlı Lilium Stargazer'im sonunda açabildi. Bu liliumlar kadar bit saldırısına uğrayan az bitki vardır sanırım. Neyse sonunda bugünü görebildim. Taa çocukluğumdan beri bir zambak koklamamıştım, kokusu için bile her eziyete değermiş.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 10:13   #450
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Lilium bey gerçekten dikme yerinizi mükemmel hazırlamışsınız buraya ne dikseniz olmaz ki, sırası da mükemmel, açınca düz bir çiçek tarlası olur.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024