View Single Post
Eski 27-07-2009, 12:24   #446
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Sayın Lilium merhaba;
Sizden aldığım soğanlardan bir miktar pul yaprağı ayırmıştım. Serin bir yerdelerdi. Şimdi bazılarının dibinde toplu iğne başı gibi ufak soğancıklar oluştu. Bunların dikimi ile ilgili size bir kaç sorum olacak.

-Bunları ne zaman toprağa(kum+gübre+toprak karışı) dikmeliyim?

Soğancık oluşumu başlıyan pulları dediğiniz gibi,toprağa ekebilirsiniz, dikkat edilecek bir husus soğancıkları zedelemeden fazla hırpalamadan pulları dikine gelecek şekilde iki santim ara ile kumlu toprağa ekiniz, üzerine yine kumlu toprak ile beş santim kapak toprağı ile kapatınız. Bunu saksılarda değil de direk bahçede uygulayınız.

-Pul yaprağın dibinde oluşan soğancıklar ne kadar büyümeli, dikim öncesi?
Gölge bir yere mi dikilmeli, yoksa direkt güneş alan bir yere dikilebilir mi?

Direk güneş alan bir yere de ekebilirsiniz, yarı gölgeli bir yeriniz varsa (örneğin erik badem ağacı gibi ince yapraklı ağaç altları) tavsiye ederim.

-Şimdilik hafif nemlendirmek yeterli sanırım.

İki günde üç gün de bir fısfısla hafifçe nemlendirebilirsin.

Direkt bahçede olacağından sonbaharla birlikte yağmurlar direkt sulamaya başlayacaktır. Bir sorun olur mu?
Hayır hiç bir sorun olmaz, ekeceğin yer biraz yüksekce ve toprağı dediğimiz gibi kumlu süzek olması gerekiyor.

-Bunlar birincisi kış öncesi, ikincisi ilkbaharda olmak üzere 2 defa yaprak verecekler, doğru mu?
Doğrudur.

Pul yaprakta soğancık oluşumu
Name:  pul yaprak soğancık oluşumu.jpg
Views: 4602
Size:  26.6 KB

Düzenleyen Lilium : 22-10-2009 saat 03:01 Neden: Kelime düzeltme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön