agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni10124Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2012, 09:13   #331
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın bozo.0606 atlasınızın topragı oldukca sulu ve kötü görünüyor birde aşırı sıcaklarda nem bitkiyi öldürüyor .
Direk bahce topragına dikseniz cok daha iyi olurdu .
Bazen sukulentler köksüzde sürgün verebiliyorki ,köksüz verdiginde ana bitkinin enerjisini tükretip kısa sürede bitki ölüyor .
Atlası sabah güneşini alacak şekilde konumlandırın gecen yıl cok sulamadan bende bir cok bitkiyi cürütmüştüm bu yıl daha tecrübeli ve konturollü suluyorum şimdilik bir sorun yok cok şükür .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 10:53   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler sayın Bozo. 0606 atlas çiçeğinin toprağı yanlış seçilmiş bende de Güler Hanımın gönderdiği atlastan var bizim evin karşısındaki boş araziden kırmızı toprak deriz biz ondan aldım bolca kum karıştırdım az da olsa torf ekledim çok güzel oldu saksısı biraz ağrı oldu ama kumlu olması suyu tutmaması güzel oldu ben de 3 e böldüm şu anda 2 parçasından ikişer tane olmak üzere hep sürgün verdi tomurcukları da vardı üstelik çiçek te açtı bazı tomurcuklarını balkonumuza yuva yapan ve uçmayı yeni öğrenen kumrular kopardı ama sağlık olsun.Ucundaki sürgün de sağlıklı değil ince sürgünler yeterli güneş almadığının göstergesidir.Daha güneşli yere alın toprağını boz renkli olsun kırmızı olsun kumla karıştırın ara sıra da gübre verin bir de toprağının tabanına köpük parçaları koyun nemi sevdiği için bu şekilde saksısının tabağında su da bulundurabilirsiniz bakın daha sağlıklı olacaktır.Yağmur yağarsa bu aylarda yağmur alabilecek bir yere koyun alamıyorsa su püskürtün çok sever yıkanmayı da vs vs.saygılarımla.....

İremsıla ve bozo.0606 beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 10:59   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
"Boz renkli, kırmızı renkli toprak" ne demektir?
Tavsiye ettiğiniz gübre nedir? NPK'sı kaçtır? Mikroelementler ister mi?

delice beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 11:10   #334
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zafer İnandıklı Mesajı Göster
Ebay'dan aldığım Epiphyllum çelikleri. Hareket başladı
sayın Zafer bey ben de Atlas çiçeği hastasıyım da elinizdeki çeşitlerin isimlerini ve hangi renkte olduklarını zahmet olmazsa bana yazabilirmsiniz.okumaya çalıştım arka sıradakiler tam olarak okunamıyor da 8 taneden başka çeşidi yok mu acaba.Şu anda hollanda da yaşayan kuzenimden getirmesini rica edecektim de ayrıca elimde turuncu ve kırmızı açanından ve bir gecelik gelin çeşitlerinden var bunlardan tekrar istemeye gerek yok diye düşünüyorum .Şimdiden teşekkürler.

Eski 08-06-2012, 12:53   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sayın bozo.0606 atlasınızın topragı oldukca sulu ve kötü görünüyor birde aşırı sıcaklarda nem bitkiyi öldürüyor .
Direk bahce topragına dikseniz cok daha iyi olurdu .
Bazen sukulentler köksüzde sürgün verebiliyorki ,köksüz verdiginde ana bitkinin enerjisini tükretip kısa sürede bitki ölüyor .
Atlası sabah güneşini alacak şekilde konumlandırın gecen yıl cok sulamadan bende bir cok bitkiyi cürütmüştüm bu yıl daha tecrübeli ve konturollü suluyorum şimdilik bir sorun yok cok şükür .
sayın iris41 ;

cevabınız için teşekkür ederim.

suyu o kadar çok değil bir fincan kadar. sulamasına çok dikkat ediyorum. gramla su veriyorum. güneşli yere koymamı söylemişsiniz. sabah güneşi vuran yere koysam bu durumda olur mu. birde bizim bahçe toprağı azda sulasam çömlek hamuru kıvamında oluyor. oturun çömlekçilik yapın yani, o kadar diyeyim. ben bahçe toprağını kullanamıyorum ya da torfla karıştırıyorum.

atlasın toprağıda yarı yarıya torf + kovalı orkide toprapı bu karışımla iyi sonuçlar alıyorum. menekşelere özellikle yavsiye ederim.

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 13:42   #336
Ağaç Dostu

Çevrenizde bulunan herhangi bir bahçe toprağı yani açık kahverengi gibi gri gibi olanlar boz topraklar deniyor.Koyu kahverengi tuğla rengi topraklara da kırmızı toprak deniliyor.Herhangi bir sıvı gübre olabilir kaktüsler için olanları olsun yeter. Çok fazla özen isteyen bir çiçek değil aslında.Saygılar...

Eski 08-06-2012, 22:08   #337
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
sayın Zafer bey ben de Atlas çiçeği hastasıyım da elinizdeki çeşitlerin isimlerini ve hangi renkte olduklarını zahmet olmazsa bana yazabilirmsiniz.okumaya çalıştım arka sıradakiler tam olarak okunamıyor da 8 taneden başka çeşidi yok mu acaba.Şu anda hollanda da yaşayan kuzenimden getirmesini rica edecektim de ayrıca elimde turuncu ve kırmızı açanından ve bir gecelik gelin çeşitlerinden var bunlardan tekrar istemeye gerek yok diye düşünüyorum .Şimdiden teşekkürler.
Sayın mmanager merhaba;
Bendeki Epiphyllum türleri ; Oxypetalum, Queen ofth nigth, Curio, Atlantis, Ambrosia, Sound of music, Aquaris, Peach magic.
Bütün türleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

PlantFiles: Detailed information on Dutchman's Pipe Cactus, Night blooming Cereus Epiphyllum oxypetalum

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 11:00   #338
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

En kötü toprak balcık olan toprak ne yazıkki benim gördüklerimde böyle oluyor .

bende dışardan temin ediyorum şöyle bir karışım funda bir karışım kestane ve azcık kaba kum topraga karıştırıyorum iyice karışınca elimde iyi toprak oluyor .

Eminönünde funda ve kestane topragı poşetlerde ayrı ayrı satılıyor bilginize.
Az suda bence yazın tehlikeli benim atlas yagmurlarda bolca sulandı şimdi oldukca coşmuş vaziyete .

nılgun_dogan beğendi.
Eski 11-06-2012, 14:20   #339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Bende sayın İrise katılıyorum atlasımın birini bahçe toprağına dikmiştim kuruduğunda taş gibi oluyor sulandığında çamur oluyor bir başka atlas fidesini hazırda az miktarda bahçe toprağıyla kestane toprağı karışık saksım vardı korkarak diktim çok güzel gelişti sadece bahçe toprağına diktiğim yerinde sayıyordu bu bahar onada karışım hazırladım sonuç gayet güzel.

GÜLSEN_ beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 10:54   #340
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Dert ettiğin şeye bak.....

Manyas'a gider gitmez çiçek tomurcuğu üzerinde olan bir çeliği hemen gönderirim, yeter ki üzülme sen.
Sevgili Güler hanım, bu sefer gerçek tomurcuk, hem de Güler atlasımda.

Name:  atlas.JPG
Views: 4359
Size:  25.3 KB

Eski atlastaki tomurcuk sandıklarım aslan gibi sürgün oldular. Neyse Güler atlasım açacak ya o bana yeter. Zahmet edip göndermenize gerek kalmadı Güler Hanım. Yine de ilginiz için çok çok teşekkürler...Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 16:02   #341
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevindim, ben de sana bunu gönderiyordum.

Name:  P6150686 (600 x 450).jpg
Views: 4399
Size:  50.3 KB

nevsune, Asiye, selis ve 13 kişi beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 18:31   #342
Moderatör

Güler's Avatar

Bak, bak sevgili SDurul, bir haftada bu duruma geldi.

Name:  P6220706 (600 x 450).jpg
Views: 16445
Size:  39.8 KB

Name:  P6220707 (600 x 450).jpg
Views: 15834
Size:  66.3 KB

Eski 22-06-2012, 18:52   #343
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Kırmızı acanları dahamı nazlı oluyor bu yıl tek cicekle gecirdik
Sanırım tür farkı var yaprak yapısı ve büyüme şekli tamamen farklı
Atlasları cook seviyorum

Eski 23-06-2012, 16:32   #344
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Güler ablacigim,
Bu işin sırrını mutlaka sizden öğrenmeliyim. Bu nasıl bir guzellik, ağzım açık kaldı.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 18:08   #345
Moderatör

Güler's Avatar

İnan, Allah suyundan başka ara sıra potasyum veriyorum başka bir şey yok. Ama her zaman ne kadar güzel olduğunu ve onu çok sevdiğimi belirten sevgi sözcüklerim var tabii.
Dikenli olmasa ona da öpücük konduracağım, güllerime yaptığım gibi.

Eski 25-06-2012, 09:27   #346
Moderatör

Güler's Avatar

SDurul'un atlası açmaya devam ediyor. Bendeki dalının durumu şu an böyle.

Name:  P6250742 (600 x 450).jpg
Views: 20521
Size:  39.9 KB

Eski 26-06-2012, 11:45   #347
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Anne Atlas çiçek açar durur da yavrular çiçek açmaz mı? Duvarın kenarına gizlenmiş bir tomurcuk yakaladım bu sabah...

Name:  DSC07029.jpg
Views: 4280
Size:  25.3 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 12:22   #348
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
SDurul'un atlası açmaya devam ediyor. Bendeki dalının durumu şu an böyle.

Çok güzel, yoksa hakkımdan feragat etmese mi idim?

Bakın Güler Hanım, Güler atlasımın tek tomurcuğu nasıl ama? Açması için daha ne kadar zamana ihtiyacım var?

Views: 4673
Size:  27.3 KB

Güler, sevim4, selis ve 5 kişi beğendi.
Eski 29-06-2012, 19:46   #349
Moderatör

Güler's Avatar

Çoktaaaan yoluna girmiş, hayırlı olsun. Ben şimdiye kadar açmıştır diye bekliyordum, güneş alıyor mu? Güneş alan bir yere koy ki daha çabuk açsın.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 05-07-2012, 17:00   #350
Ağaç Dostu

atlas çiçeğine çiçek açtırmanın sırrı

Alıntı:
Marifet bende değil, atlas güzel veya benim çiçekleri çok sevdiğimi biliyor da ondan diyeceğim ama sukulentlerle de pek haşır neşir değilim.

Atlasım zaten çiçek açmayı seviyor, açmadığı sanırım senede bir ay kadar. O zaman da dinlenmeye geçiyor.
İyi günler geçenlerde okuduğum bir yazıda atlas çiçeği bir dalda çiçek açtı mı o yerde tekrar çiçek açmazmış o dalı budayıp yeniden üretmekte kullanın yazıyordu siz zaten bol bol budayıp gönderiyorsunuz ya bu yüzden atlas çiçekleriniz sürekli yenileniyor ve çiçek açıyor.Aynı zamanda atlas çiçeği olmayanları da sevindirmiş oluyorsunuz.Teşekkürler saygılar

GÜLSEN_ ve loveforlife beğendi.
Eski 05-07-2012, 17:19   #351
Ağaç Dostu

atlas çiçeklerinin çiçek açmaması

Sayın ağaçlar net üyeleri atlas çiçeğinin bir özelliği varmış bir çelikte nerede çiçek açtıysa orada tekrar çiçek açmazmış.O dalı ancak budayıp yeniden çelik olarak üretim için kullanabilirmişiz.Yani arkadaşlar çiçek açmış dalları budayıp yeniden çeliklendirmeleri için birbirimizle paylaşıyoruz.Böylece atlas çiçeğini budayıp paylaşmaya kıyamayanlar boşuna beklemesinler açmasını.Bakın Sayın Güler Hanım kendisi sürekli atlas çiçeklerini paylaştığı için demek ki hep çiçek açıyor.Artık Atlas kraliçemizin sırrı çözüldü...(Elinde pembe sarı ve beyaz renkte olanlar beni unutmazlar değil mi....

selis ve SUDEM beğendi.
Eski 05-07-2012, 19:35   #352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Güler Hanım'a sonsuz sonsuz Teşekkürlerimle ..

atlaslarım iyice kendilerini göstermeye başladı. ilk iki resim işyerimdeki atlasım. diğerleri ise evimdeki.. son resim belirgin çekemediğim bir çiçek tomurcuğu..

fotoğraf çok net çıkmadı ama Sevgili Güler hanımın atlası toprağa girer girmez çiçek açma eğiliminde maşallah. sabredemedim fotoğrafladım. biraz büyüsün yine fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.
belkide gerçek bir atlas çiçeğiyle

Eklenen Resimler

vehbi, sevim4, selis ve 6 kişi beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 10:48   #353
Moderatör

Güler's Avatar

Ben de sizlere çelik gönderdikçe mutlu oluyorum.

Hele " bakın Güler Hanım bu sizin yolladığınız atlas- çiçek açıyor, bu sizin yolladığınız maviş, ne güzel oldu-çiçekler içinde veya bu aloevera sizin gönderdiğiniz, ne güzel gelişti" gibi mesajları okuyunca mutluluğum daha da artıyor.

Güzellikleri, siz dostlarla paylaşmak kadar güzel başka ne olabilir ki?

Hepiniz güle güle büyütün.

Eski 07-07-2012, 07:59   #354
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Tatil dönüşü evde beni bekleyen güzelim...

Name:  DSC07169.jpg
Views: 4316
Size:  51.8 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 13:30   #355
Ağaç Dostu

atlas çiçeği tohumu

Arkadaşlar atlas çiçeği aşkım içime sığmamaya başladı bu yüzden tohum sipariş ettim yakında elime ulaşacak umarım.Kafama bir şey takıldı da acaba bu çiçeğin neresinden tohum elde ediliyor pitaya gibi meyvesi mi var.Üstünde karışık renkte yazıyordu.Pitaya olmasından çok korkuyorum çünkü o da bir atlas çiçeği çeşidi sanırım; ama pitaya olsaydı üstünde yazardı değil mi ? Bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlar var mı.Bir de şu anda Adana sıcağı 36-37 lerde ve daha ısınacakken tohumlar nasıl çimlenecekler.Torfa mı dikmem ya da kaktüs toprağı gibi kumlu çakıllı bahçe toprağına mı dikmem gerekiyor.Çünkü yerli bir siteden aldığım kaktüs tohumları çimlenmedi hiç.Bayat tohumlar olabiliyormuş .Atlas çiçeğinin tohumlarının taze olması geerekirmiş.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Teşekkürler sağolun şimdiden.

alperja beğendi.
Eski 12-07-2012, 15:43   #356
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Çok güzel, yoksa hakkımdan feragat etmese mi idim?

Bakın Güler Hanım, Güler atlasımın tek tomurcuğu nasıl ama? Açması için daha ne kadar zamana ihtiyacım var?

Eklenti 313429
Alıntıladığım atlasımdaki tomurcuk kuruyunca, sevgili Güler hanım yeni çelikler gönderdi. Kendisine buradan da teşekkür ediyorum.

Name:  atlas1.JPG
Views: 4578
Size:  28.1 KB

Eski atlasımı da bir güzel budadım. Cılız sürgünlerin hepsini kestim. Üç atlasımdan birinden biri muhakkak açacak. Budananlar.

Views: 4414
Size:  41.8 KB

Eski 12-07-2012, 21:37   #357
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
sevgili arkadaşım SDurul napıcaksın bu kadar budadığın atlasları kıyamam yaa yeni çelikler olarak ek tekrar bence toprak üstüne öylece daya kalsın inan ekmeden daha çabuk kökleniyorlar

alperja beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 21:45   #358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Eski atlasımı da bir güzel budadım.
Benim atlasın yaprakları da sizinki gibi yumuşamış.. Normal mi yani? Siz keyiften mi budadınız?
Ben de çok sulandığı için oldu sanıyordum..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 22:10   #359
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
sevgili arkadaşım SDurul napıcaksın bu kadar budadığın atlasları kıyamam yaa yeni çelikler olarak ek tekrar bence toprak üstüne öylece daya kalsın inan ekmeden daha çabuk kökleniyorlar
Sevgili GÜLSEN, inanın kıyamaya kıyamaya kestim. Yarım kova atlas yaprağı oldu. Bir kaç komşuya sordum hiç kimse istemedi. Herkes biz değil. Onların hepsini dikmeye kalksam, çok yer tutar. Bugünlerde diğer bitkilerimi koyacak yer arıyorum. Dış cephe boyası var, balkonlar boşalacak.

Bir kaç arkadaşa atlas çeliği ben de gönderdim, saymadım ama beş altı kişi kadar ancak. Bunun dışında, üç yıldır bende, budanmadı ve açmıyor. Açmamasını budanmamasına bağlayarak budadım, şimdi bekleyip göreceğiz.Tabii bunda forumda okuduklarımın da etkisi oldu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Benim atlasın yaprakları da sizinki gibi yumuşamış.. Normal mi yani? Siz keyiften mi budadınız?
Ben de çok sulandığı için oldu sanıyordum..

Sevgili selis, Güler hanım da aynı şeyi söyledi, yumuşaması sıcaklardan yani. Ben yumuşadığı için budamadım, sebebini yukarıda açıkladım.

selis ve GÜLSEN_ beğendi.
Eski 12-07-2012, 22:21   #360
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Arkadaşlar atlas çiçeği aşkım içime sığmamaya başladı bu yüzden tohum sipariş ettim yakında elime ulaşacak umarım.Kafama bir şey takıldı da acaba bu çiçeğin neresinden tohum elde ediliyor pitaya gibi meyvesi mi var.Üstünde karışık renkte yazıyordu.Pitaya olmasından çok korkuyorum çünkü o da bir atlas çiçeği çeşidi sanırım; ama pitaya olsaydı üstünde yazardı değil mi ? Bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlar var mı.Bir de şu anda Adana sıcağı 36-37 lerde ve daha ısınacakken tohumlar nasıl çimlenecekler.Torfa mı dikmem ya da kaktüs toprağı gibi kumlu çakıllı bahçe toprağına mı dikmem gerekiyor.Çünkü yerli bir siteden aldığım kaktüs tohumları çimlenmedi hiç.Bayat tohumlar olabiliyormuş .Atlas çiçeğinin tohumlarının taze olması geerekirmiş.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Teşekkürler sağolun şimdiden.
sn.mmanager atlas sayfasını baştan itibaren dikkatle izlerseniz jezebel arkadaşımızın tohumdan yetiştirdiği atlaslardan bilgi edinebilirsin sanırım

dilayra beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024