agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni10125Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2012, 14:20   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
atlasım ..

Güler Atlasım, ve en yeni sürgünleri..

çiçek göremedik ama ben bukadarına da razıydım zaten..

Eklenen Resimler

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 12:35   #392
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
balık kılçığım baalkonda çok güzel gelişti ancak tek sürgün ucu hastalandı, içten içe sararmalar ve sonrasında ani kurumalar oluştu, bende kesmek zorunda kaldım.şimdi tekrar başa döndük.. yeni sürgün veriyor.

Bu yaz; aşırı sıcaklar, tatiller ve düzensiz sulamalar nedeniyle çelik atlaslarım da sürekli problem yaşadım ben de. Susuzluktan kuruyan da oldu, fazla sulamadan çürüyen de. Onlar çürüdükçe ben tekrar ektim. Tekrar tekrar başa döndüm yani ben de. Bir ara o kadar moralim bozuldu ve üzüldüm ki, bir tane daha atlas edinmeyeceğim dedim kendime. 10-15 cm'lik çelikten atlas büyütüp açtırmak gerçekten büyük bir ustalık. Ama çok istediğim sarı atlasa kavuşmadan atlas sevdam bitmeyecek bence...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 12:43   #393
Ağaç Dostu

Atlaslarda başa dönmek çok sıkıcıymış, gözerine bakıyoruz açsınlar diye onlar geriye gidiyor. Balık kılçığımı fotoğrafladı ama pek anlaşılır olmadı. Yayınlayamadım, iç kısımları sararmıştı.

Eski 31-08-2012, 12:45   #394
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Ah bir de şanssızlıkları unutmuşum. Bir arkadaşımın verdiği kırmızı atlas çeliklerini 3 saksıya ekmiştim, hepsi de tutmuştu sürgün uzattılar. Sonra 2 saksısını arkadaşlarıma hediye ettim. Şansa bakın ki, 10 gün sonra bende ki çürüdü, kurtaramadım. Yani bir anda kırmızı atlassız kaldım. Sonra pazarda bir yerde satıldığını görmüştüm ilkbaharda, onun peşine düştüm, satıcının elinde küçük bir çelik kalmışta, hemen onu edindim. Şimdi çok iyi kolluyorum kırmızımı...

Eski 31-08-2012, 12:50   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bendeki iskeleti budadım ama tamamen kurudu galiba.. Kökünü elimle çektim halen toprağı bırakmıyor, ama umutsuzum..
Bir de mühendis tırtılı çıktı başıma.. Atlasları ve diğer kaktüsleri kemirmeye başladı.
Derdin biri bitip diğeri başlıyor

Dün, yukarıdaki videoda anlatılan aşı yöntemini uyguladım, bir de onu deneyelim

eylül başak beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 12:32   #396
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ahhh, ah şu istemeleri bir de ücretsiz fide dağıtım başlığında yapsanız ne iyi olacak.

Manyas'a döndüğümde bir de baktım ki atlas saksısı sürgünlerle dolu dolu olmuş. Daha evvel verdiği tohum kapsülleri halâ duruyor, patlayanı-çatlayanı yok. Ama benim atlas yine aşka gelmiş, başlamış çiçek açmaya....

Name:  IMG_0182 (600 x 450).jpg
Views: 7862
Size:  40.7 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 09:48   #397
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Arkadaslar bu basligi bastan sona kadar okudum, yalniz biraz kafam karisti diye bilirim. 3 ay önce iki bitki almistim üzerlerinde Rhipsalis diye yaziyordu yaprak sekli hosuma gitigi icin almistim. Bu basliktaki gibi sanirim aldigim bitkiler Atlas cicegi. Bitkiler icin Rhipsalis diye arama yapiyordum hic sonuc bulamiyordum.
Atlas ciceklere Epiphyllum mu yoksa Rhipsalis mi deniliyor yoksa bendekiler Atlas cicegi degil mi?
Sanirim bu bitkilerinde binbirtane türü var

Eklenen Resimler

Düzenleyen incii : 20-10-2012 saat 08:21
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 09:55   #398
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

İnci Hanım, ilk fotoğraftaki bitkiyi daha önce hiç görmedim ama çok hoşmuş gerçekten. 2. fotoğraftaki bitki Epiphyllum anguliger, yani bir atlas çeşidi. Beyaz-krem çiçek açıyor, umarım o güzel çiçeklerini görürsünüz. Ben de dahil Türkiye'de pek çok kişide var ancak henüz çiçeğini gören olmadı sanıyorum.

Eski 23-09-2012, 10:02   #399
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Ilk bitkinin üzerinde Rhipsalis Elliptica diye yaziyordu yalniz googlede arama yaparken Epiphyllum elliptica yazinca birkac bilgi bulabildim sanirim oda Atlas ailesinden. Benimde yaprak yapisi hosuma gittigi icin almistim. Bakalim cicek acarsa kesin Atlas). Anguliger de kac aydir sürgün verip duruyor Atlas oldugunu ögrenince artik bende diyer arkadaslar gibi cicek acacak diye umut ediyorum, insallah acar

sakdag beğendi.
Eski 02-10-2012, 20:31   #400
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Güler atlası bereketi, yeni yeni tomurcuklar beliriyor...
Name:  DSC07969.jpg
Views: 3141
Size:  60.0 KB

Eski 01-11-2012, 10:44   #401
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Merhaba arkadaslar, isyerinde atlaslar böyle cicek acarmis yok söyle acarmis diye diye artik arkadasin birinin burnunda geldi herhalde, dün masamda bu E. Anguligeri buldum, görünce sevincten uctum. Hemde tomurcuklarla dolu. Sakdag arkadasimiz cicegini nadir görüyoruz dedigi icin sizlerle paylasmak istedim.
Insallah paskalya cicekleri gibi yer degistigi icin tomurcuklarini dökmez ....

Serada bakimini nasil yaptilarda cicek acmaya geldi bilemiyorum tek bildigim günesi fazla sevmedigi aydinlik bir yerde olmasi gerektigi serinlikten hoslandigi fazla sicaga gelemezmis bildigim bukadar henüz, zamanla görecegim artik .....

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2012, 17:58   #402
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar malum yavaş yavaş kış geliyor hatta bazı yerlere gelmiştir bile.Elimde bir kaç tane atlas çeliği var da onların kış gelmeden köklenmesini istiyorum kış gelince köklenmezse çürüyeceğinden korkuyorum.Atlas çeliklerinin bazıları yazın sıcağından kurudular aslında toprağını da geçirgen süzek çam ağaçlarının dibinden topladığım topraklarla kumla karıştırarak ekmiştim ama çok geçirgen mi oldu diye düşünüyorum.Sonra da perlit karışımlı toprak ekleyerek diktim ama bazılarının sararıp kurumasını engelleyemedim.Şimdi de kış gelince çürüyecek diye korkuyorum.Acaba hümik asitmi kullansam diyorum.Acaba o da çürütürse yakarsa hümik asiti suyla seyreltip içinde bekletin diyor ya da toprağına dökerek kullanın diyor nasıl kullanacağım hakkında fazla bilgim yok bilgi sahibi insanların fikirlerini bekliyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 22:52   #403
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın mmanager, bu sene yaz bir hayli sıcak geçti, bitkiler de oldukça zarar gördü. Çeliklerin kurumaları bu sebepledir diye düşünüyorum.

Humik asit ben kullanmadığımdan bu konuda birşey söyleyemem ama çelikleri köklendirirken fazla süzek toprak yerine bir miktar da su tutucu malzemeler eklerseniz saksı harcına toprağın nemli kalmasını sağlarsınız. Sıcak, aydınlık bir ortamda toprağı nemli ama sürekli ıslak kalmaması şartıyla sorun yaşamazsınız diye tahmin ediyorum.

missmenas beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 09:18   #404
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Çok mu güzelim ne? Güler atlas...

Bu çiçek bir harika, durup durup açıyor; şimdilik tek tek açıyor ama Güler Abla'nın ki gibi onar onar açacağı günlerde gelecektir elbet...

Name:  DSC08531.jpg
Views: 3653
Size:  42.3 KB

Name:  DSC08537.jpg
Views: 4306
Size:  34.6 KB

Eski 04-11-2012, 09:28   #405
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Sevgili sakdag ne kadar güzel acmis yine atlasin, keyfini cikar doya doya seyret, nasil yapiyorsun bilemiyorum belkide forumda bakimi hakkinda bilgi yazmisindir gercekten cok merak ediyorum....

Bu arada forumda izledigim kadari ile en cok acan atlas Güler hanimin eli degdigi Atlas. Bu seferkin de gec gördüm Güler hanimin celik paylasimini, ( arama yaparken alisveris arama ayri yapiliyormus ), eh ögrendikten sonra artik takipdeyim).

Cok güzeliz coookk

Eski 04-11-2012, 09:37   #406
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Özel bir bakımım yok aslında; diğer kaktüslerim kadar ilgileniyorum onunla da. Bu türün özelliği galiba, sürekli çiçek açmak. Toprağını kurudukça suluyorum, 2-3 ayda bir tüm bitkilerimi 5 litre suya bir yemek kaşığı erittiğim NPK gübreli suyla suluyorum o kadar...
Bol güneş alıyor bir de...

Tura, missmenas, incii ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-11-2012, 11:08   #407
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim atlasım da çiçeklenmeye başladı sevgili sakdag. Ankara toplantısı için pek çok dal kesip kuşa döndürmüştüm ama sana inat yine açacağım der gibi valla. Maşallahı var.

Çiçek açmadığı zamanı toplasan 2 ay eder mi bilemiyorum.

Ellerine sağlık, sevildiğini biliyor senin atlasın da.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 15:19   #408
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Evet cok merak ettigim E.Anguliger sonunda dün saat 16 gibi ufaktan acmaya basladi, bize göz kirpti sanki. Aksam saat 21 de tam acti ve bugün yine ayni dünkü saat de yine kapanmak üzere hazirlaniyor sanirim, Atlas türleri de sadece bir gecelik galiba....
Dün aksam kokusu cok yogundu bu sabah ise gitmeden önce kokladim eser kalmamis hemen hemen hic kokusu yoktu. Birde normal mi bilemiyorum bu cicek acarken iki tane ufak tomurcuk düsmüs, neyse kalan saglamlar bizimdir...buyrun..

Name:  1.jpg
Views: 3674
Size:  36.3 KB

Name:  2.jpg
Views: 3083
Size:  46.0 KB

Name:  4.jpg
Views: 3074
Size:  50.4 KB

Name:  5.jpg
Views: 3110
Size:  50.6 KB

ve bugün yine kapanmak üzere...

Name:  6.jpg
Views: 3054
Size:  51.7 KB

Eski 15-11-2012, 16:14   #409
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Benim hem Sayın alacakaranlık'tan aldığım atlasım hem de Sayın Güler Hanım'ın hediye ettiği atlasım havai kök çıkarıyor.Neden bunlar sürekli havai kök çıkarıyor?Evi sık sık havalandırıyorum,nem sorunu olmamalı.Az mı suluyorum anlamına geliyor?Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim;çünkü çok merak ediyorum.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 16:27   #410
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Havai kökler; bitkinin bir yerlere tutunma isteğinden de kaynaklanabilir..

Tika, missmenas ve sakdag beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 17:06   #411
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sevgili Tika, fotoğraf koyarsanız daha iyi bir teşhis konulabilir, bazı çeşitlerde havai kök Selis'in dediği gibi tutunma isteğinden olduğu gibi dipteki köklerin gelişememesinden de kaynaklı olabilir. Özellikle de bitkiniz de solgunluk, yumuşama mevcutsa bundan da şüphelenin.

Tika beğendi.
Eski 15-11-2012, 17:54   #412
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Teşekkür ederim Sayın sakdag,
Bitkilerimin biri ( Güler Hanım'ın çelikleri) köklenme aşamasındalar,onların en uç ve üst kısmından havai kök oluşumları mevcut.Zaten köklü olanın da yavrusunun havai kökü var. Fotoğrafını da çeker,yüklerim.

eylül başak beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 00:39   #413
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Güzel çiçeğiniz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incii Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar, isyerinde atlaslar böyle cicek acarmis yok söyle acarmis diye diye artik arkadasin birinin burnunda geldi herhalde, dün masamda bu E. Anguligeri buldum, görünce sevincten uctum. Hemde tomurcuklarla dolu. Sakdag arkadasimiz cicegini nadir görüyoruz dedigi icin sizlerle paylasmak istedim.
Insallah paskalya cicekleri gibi yer degistigi icin tomurcuklarini dökmez ....

Serada bakimini nasil yaptilarda cicek acmaya geldi bilemiyorum tek bildigim günesi fazla sevmedigi aydinlik bir yerde olmasi gerektigi serinlikten hoslandigi fazla sicaga gelemezmis bildigim bukadar henüz, zamanla görecegim artik .....
Arkadasım sıtede yenıyım o yuzden yanlış bır yerden soru sormuyorum umarım..Bu guzel cıcegın satıldıgı sera hangı sehırdedır ve adresını telefonunu arkadaslarınıza sorup bızede bıldırmenız mumkunmu..Ben bır turlu atlas edınemedım..belkı bu yolla satın alabılırım...

ıldır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 01:42   #414
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın ıldır satış ve paylaşım başlıklarını da takip edebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...is/27110-4.htm

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

ıldır beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 10:52   #415
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Buda benim pembe atlasım, ona sahip olduğumda ne kadar sevinmiştim
Hep avatarımdaki atlas kadar büyük olacak diye hayal etmiştim
Name:  20121209_111327.jpg
Views: 3826
Size:  29.5 KB

Name:  20121209_100457.jpg
Views: 3869
Size:  66.4 KB

Acınacak halde...

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 12:44   #416
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Vehibe hanim ümüdinizi kesmeyin, ayni sorundan bende var birtane, Paul Shirli´den 2 ay önce 2 tane E. Beauty Blend diye iki celik almistim. Geldiklerinde iki büyük kocaman celikdiler. Bugüne kadar 3 defa ayni islemden gectiler. Kestim, uclarini kuruttum ve saksiya diktim, köklenmediler aksine toprakdaki olan kisimlari cürüdü yine kestim.
Kesdikce boylarida kisaldi, suan benimle cok inatlasiyorlar. Bu kez yine köklenmezlerse sanirim bir kez daha kesme, kurutma ve dikme imkanim olacak....

Name:  DSC00301.jpg
Views: 3065
Size:  39.0 KB Name:  DSC00302.jpg
Views: 3022
Size:  42.1 KB

...

Eski 09-12-2012, 23:49   #417
Ağaç Dostu

Sayın vehibe ve incii ;

Atlaslarınızdan umudu kesmeyin bence çok sorunlu görünmüyorlar. Sayın incii atlasınızın toprağını biraz fazla sulu gibi duruyor. Kesinlikle kurumasına izin verin korkmayın.
Sayın vehibe, sizin atlasınızda tutmuş ve sürgün veriyor bu iyiye işaret demektir. Sizde sulamasına dikkat edin. Çok sulamayın. Ancak olurda toprak altındaki kısmı çürümüşse sağlam çürüksüz kısımdan kesip tekrar deneyin.

Atlasların çeliklendiklerinde su kaybetmeleri ve buruşmaları çok normal, kaktüsler içinde geçerlidir. Bakımlarına devam edin. Unutmayın az su değil çok su öldürür.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 10-12-2012, 08:50   #418
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Sayin bozo.0606, tesekkür ederim ümidimi henüz kesmedim, bendeki sorun dediginiz gibi topragin cok fazla nemli olmasi.
Aslinda bu son kez topraga diktikten, bir hafta sonra fisfisla biraz topragin üzerini nemlendirmistim, en iyisi bitkiyi gözümden uzak bir yere birakip unutmam gerek herhalde. Ben üzerine düstükce oda nazlaniyor.

Sevgili sibelim, güzel dilekleriniz ve desteginiz icin size cok tesekkür ederim.

bozo.0606 beğendi.
Eski 10-12-2012, 11:28   #419
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
sevgili inci evet gözden ırak... hatta bence suyu kesin iyice kuruması lazım kuruduktan sonra damla misali desek fena olmaz. bende bayramda bana hediye edilen atlas yaprağını diktim toprağa. ilk sulamadan sonra havanında nemli olması, buruşmaya ve bitkide keyifsizliğe sebep oldu. o süreçte yaptığım şey susuz bırakmak toprağın kuruması için fırsat vermek oldu. saksı güneş nereye o oraya misali bir süre gezdi. köklenme devam etsin diye kurudukça bir kaç damla su o kadar.şu an yaprağım mutlu , büzüşen yaprak dirildi ordan anlıyorum. inşallah sizin yaprakda kurtulur. suyu kesin hatta güneş gören bir yere koyun toprağı kurusun.

bozo.0606 ve incii beğendi.
sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 08:43   #420
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Bir ümitsiz vaka da benden, pembe atlas ama 2 defa toprak ortamda çürüme atlattı, hiç gelişme olmadı. Ne ölüyor, ne yaşıyor bir durumu var; 2 gün önce diatiomite geçirdim, umarım yaşatırım.

Name:  DSC09255.jpg
Views: 2677
Size:  36.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024